Da li je Skandinavija buducnost planete !

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
sa obzirom na...
Posts: 277
Joined: 26/06/2010 20:16

#1 Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by sa obzirom na... »

Prvo volio bi u ovu diskusiju da se ukljuce neopterecene obrazovane osobe koje zive u Skandinaviji, posto svo moje znanje o ovim zemljama dolazi ili iz novina , TV-a ili iz razgovora sa ljudima koji su bili tamo.

Skandinavija, po meni, pobija kljucni argument zagovornika religije, a to je da bez vjerovanja da cete biti kaznjeni za svoje grijehe, ljudi bi se pretvorili u zivotinje bez morala koji bi radi vlastitog probitka lagali, varali, ubijali, jer posto nema kazne a ovo je jedini svijet, sve je dopusteno da bi sebi obezbjedili najbolji moguci zivot sa dosta para.

Skandinavci nisu religiozni, ali i pored toga tamo se kvalitete na koje religija zeli monopol, kao briga za druge, saosjecajnost, solidarnost, humano drustvo u sluzbi pojedinca, najbolje implementirani.

Dakle, sta mislite, da li ce to biti ideal kojem ce covjecanstvo teziti, ili utopije o vjerskim drzava kojim upravljaju mule i pastori kobajagi u ime boga, a zapravo za svoje sebicne interese.

Volio bi da se kao argument protiv ne koristi jacanje desnice , jer to po meni ne ponistava kvalitete drustava tamo.
User avatar
arte.fakt
Posts: 903
Joined: 28/02/2010 19:30

#2 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by arte.fakt »

sa obzirom na... wrote:Prvo volio bi u ovu diskusiju da se ukljuce neopterecene obrazovane osobe koje zive u Skandinaviji, posto svo moje znanje o ovim zemljama dolazi ili iz novina , TV-a ili iz razgovora sa ljudima koji su bili tamo.

Skandinavija, po meni, pobija kljucni argument zagovornika religije, a to je da bez vjerovanja da cete biti kaznjeni za svoje grijehe, ljudi bi se pretvorili u zivotinje bez morala koji bi radi vlastitog probitka lagali, varali, ubijali, jer posto nema kazne a ovo je jedini svijet, sve je dopusteno da bi sebi obezbjedili najbolji moguci zivot sa dosta para.

Skandinavci nisu religiozni, ali i pored toga tamo se kvalitete na koje religija zeli monopol, kao briga za druge, saosjecajnost, solidarnost, humano drustvo u sluzbi pojedinca, najbolje implementirani.

Dakle, sta mislite, da li ce to biti ideal kojem ce covjecanstvo teziti, ili utopije o vjerskim drzava kojim upravljaju mule i pastori kobajagi u ime boga, a zapravo za svoje sebicne interese.

Volio bi da se kao argument protiv ne koristi jacanje desnice , jer to po meni ne ponistava kvalitete drustava tamo.
Imaju te zemlje velikih problema , problem sa alkoholom , problem sa kockom , problem sa abortusima .
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Truba »

ja tu ne vidim problem :mrgreen:
šalim se morao sam
ima toga i u moldaviji i kod nas možda čak i više
User avatar
arte.fakt
Posts: 903
Joined: 28/02/2010 19:30

#4 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by arte.fakt »

komi wrote:ja tu ne vidim problem :mrgreen:
šalim se morao sam
ima toga i u moldaviji i kod nas možda čak i više
koliki je problem alkohol govori cinjenica da alkoholo mozes kupiti samo u specijaliziranim prodavnicama koja su vlasnistvu drzave po znatno vecim cijenama...
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#6 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Shoshana »

arte.fakt wrote:
komi wrote:ja tu ne vidim problem :mrgreen:
šalim se morao sam
ima toga i u moldaviji i kod nas možda čak i više
koliki je problem alkohol govori cinjenica da alkoholo mozes kupiti samo u specijaliziranim prodavnicama koja su vlasnistvu drzave po znatno vecim cijenama...
Tako je i ovdje, a ovdje sve i jedan religiozni :-)

nego, ja temu micem na filozofiju, ne vidim razloga da ova tema sjedi na podforumu religija.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#7 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by michio »

:D Skandinavija kao buducnost planete- dosta hrabra izjava, ali generalno ljudi o Skandinaviji i imaju pogresnu sliku pa su takve izjave ceste.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#8 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by manki »

"S obzirom na..." slažem se s tvojom konstatacijom u potpunosti, kada mi u Bosni budemo razmišljali poput Skandinavaca (prvenstveno što se religije tiče, pa i ostalih stvari), bit će nam puno bolje. :thumbup: :bih:
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#9 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by michio »

Bosanci nikad nece razmisljati o religiji kao u Skandinaviji gdje 40-70% djece ide u crkvene skole. Kod nas bi se to tumacilo kao vjerski fanatizam. Skandinavski ateizam i bosanski ateizam nisu isti. Ima eto i razlicitih ateizama.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#10 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by manki »

@ michio: Tu si u pravu, Skandinavcima religija najviše služi u kulturne svrhe i ceremonijalne (tipa Božić), dok Bosancima religija služi najviše u političke i manipulativne svrhe.
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#11 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by snaga_znanja »

Pa to je ozbiljan problem ako se alkohol moze kupiti samo u rijetkim prodavnicama pod drzavnom kontrolom :lol: :!:

Al evo nekih podataka koji su zanimljivi:
Norveska
GDP - per capita (PPP): $57,400 (2009 est.) - 5 u svijetu!
Population below poverty line: Nema :lol:

Svedska
GDP - per capita (PPP): $36,600 (2009 est.) - 30 u svijetu

Population below poverty line: i ovi ne raspolazu podatkom :lol:

Inace interesatno je to da standard u Norveskoj je znatno veci nego u Svedskoj. Tako da ovi iz Norveske idu u Svedsku ko nekad mi u Madjarsku. :lol:

GDP - per capita (PPP): $34,100 (2009 est.)
Population below poverty line: Isto nemaju pojma :lol:
_______________________________________________________________________________________________

Civilizacijske norme koje su ove drzave postavile na visoke nivoe tesko su dostizne i za vecinu drzava Evropske unije, a o svijetu da ne govorimo.

Politicari se tamo ne smatraju vodjama ili liderima vec zaposlenicima drzave koji imaju jedan jedini zadatak. Povecati standard ili ga bar zadrzati. Ako se to ne desi na izborima dobiju OTKAZ!

Korupcija je tamo posebna prica. Jako je rijetka ili je cak i nema onako na sitno. Jer se ne isplati uzeti mito pa onda dobiti otkaz zbog neke banalne cifre. Oni su medjutim veliki izvoznici korupcije po svijetu. Simens i Patria su imali velike korupcijske afere po svijetu.

Socijalno su strahovito osvjesteni i to je posebna prica. Amerikanci ih onako smatraju po tom pitanju light komunjarama al dragi su im zbog prirodnih resursa :lol: . Doduse ameri bas i nisu upoznati sa socijalizmom pa je to i komunizam njima sve jedno te isto.
Last edited by snaga_znanja on 21/10/2010 19:11, edited 1 time in total.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#12 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by kritichar »

Da li je Skandinavija buducnost planete !
NE!
8-)
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#13 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Gray »

arte.fakt wrote:
komi wrote:ja tu ne vidim problem :mrgreen:
šalim se morao sam
ima toga i u moldaviji i kod nas možda čak i više
koliki je problem alkohol govori cinjenica da alkoholo mozes kupiti samo u specijaliziranim prodavnicama koja su vlasnistvu drzave po znatno vecim cijenama...

Po čemu se tu vidi da je alkohol toliki problem? Donedavno su i apoteke bile isključivo u državnom vlasništvu, je li to znači i da su imali problema sa lijekovima.

Šveđani u Systembolaget idu najviše petkom i subotom i ubiju se za vikend, ali ostatak radne sedmice ne piju.
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#14 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by snaga_znanja »

I ako se moze kako u naslovu teme ovaj ! promijeniti u ? :lol:
User avatar
aman
Posts: 126
Joined: 12/08/2008 09:04
Location: Na braniku bescarinskih zona.

#15 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by aman »

Skandinavija je naša željena budućnost... Hm... Kad odem!
User avatar
Bellydancesuperstar
Posts: 406
Joined: 18/04/2011 11:29

#16 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Bellydancesuperstar »

Žalili mi se Skandinavci da im država želi kontrolirati odgajanje djece. ali mislim da je to svuda sve prisutnije i bit će sve više.
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#17 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Kinaski »

Kako da se odselim tamo ali ono legalno :mrgreen:
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#18 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Mr. Brightside »

jarane Afrika je buducnost :D
Enko27
Posts: 133
Joined: 23/04/2007 11:51
Location: Göteborg / Sweden

#19 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Enko27 »

"Prvo volio bi u ovu diskusiju da se ukljuce neopterecene obrazovane osobe koje zive u Skandinaviji, posto svo moje znanje o ovim zemljama dolazi ili iz novina , TV-a ili iz razgovora sa ljudima koji su bili tamo."


Ova tvoja izjava POTVRDJUJE da ti je sve ostalo sto si napisao CISTA FANTAZIJA tvoje vlastite maste, koja ocito nema nikakve veze sa stvarnoscu Skandinavije.....
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#20 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Zlata M. »

Enko27 wrote: CISTA FANTAZIJA tvoje vlastite maste
:-) ... i CISTA MEMORIJA tvog vlastitog pamcenja :mrgreen:
sarajev_o
Posts: 525
Joined: 22/03/2011 23:20

#21 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by sarajev_o »

Citao sam razne knjige sto se tice pedagogije,psihologije i sociologije daleko najbolji. :thumbup:
liberty02
Posts: 4122
Joined: 14/02/2012 19:32

#22 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by liberty02 »

Mr. Brightside wrote:jarane Afrika je buducnost :D
to i kinezi davni dana otkrili eno ih sada grade i grade..
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#23 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by amrica »

sarajev_o wrote:Citao sam razne knjige sto se tice pedagogije,psihologije i sociologije daleko najbolji. :thumbup:

u norveskoj djeca se ne ocjenjuju do 7. razreda osnovne skole, primarni cilj im je da se djeca zabavljaju, uzivaju, razvijaju itd... a znanje :-) to ce pokupiti nekad negdje u zivotu.
zato ima podatak da ucenici trecih razreda pokazuju mnogo gore rezultate u citanju nego prije, kad su se ocjenjivali.
a tek sok kad dijete koje je naviklo da spava na casu dozivi ocjenjivanje :o

Generalno, mislim da je je citava prica o najnajnajboljoj zemlji-regiji prenapuhana. ima more azilanata, ima more ljudi koji nece da rade, socijala je mizerna, mislim nema beskucnika, ali to je puko prezivljavanje. Bruto po glavi moze biti naizgled ogroman, ali su troskovi zivota jos "ogromniji" taka da ta nominalna cifra nista ne znaci. kao i svugdje, postoji sloj koji je pun kao brod, ali zato ima onih koji jedva prezivljavaju. i njih kriza puca, a drzava samo izmislja koji novi porez i namet izmisliti, kao i povecati cijene usluga, itd...


i kod njih su funkcije podijeljene po strankama.

a sto se tice alkohola :-)
jos prije 100 godina je vlada htjela zabraniti uvoz alkohola, zestine i vina (pivo sami nesto malo proizvode), ali im je stigao bumerang: ako zabranite uvoz pica u norvesku, mi prestajemo uvoziti norvesku ribu i ostalo :D tako da je bilo adio zabrana!
User avatar
Cvjetka
Posts: 184
Joined: 10/01/2012 14:24

#24 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by Cvjetka »

Kina ce prije svih ostalih zauzeti to mjesto.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#25 Re: Da li je Skandinavija buducnost planete !

Post by amrica »

i jos nesto ...

diskriminacija stranaca :!:

k'o fol nema toga, sve je puno suplje price: jednakopravnost, ljudske slobode blablabla...

zadnje sto se desilo je da ce se prijave na konkurs za posao slati pod maticnim brojem, a ne pod imenom.
vrsena su istrazivanja gdje su novinari slali prijave sa potpuno istim podacima, skola, iskustvo itd, ali sa "ispravnim" i "neispravnim" imenom. podaci su katastrofa, ne mogu se sad sjetiti tacno %, ali cifra je ogromna. cak ni ne odgovaraju na takve prijave.
najveca je diskriminacija je u ekonomskom sektoru, najmanja u zanatskim poslovima.
a posebna prica su medicinari. treba im nk-kv radna snaga da se brine o starim i bolesnim (racunaju da ce se broj penzionera udvostruciti do 2050), ....
dok doktori-specijalisti trebaju krv propiskiti da dobiju nostrifikaciju :sad:
Post Reply