Da li je Silajdzic smio sa Jansom otvoriti fabriku ARGETA?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#1 Da li je Silajdzic smio sa Jansom otvoriti fabriku ARGETA?

Post by zlatiborka »

Citat:

........

Mi ocjenjujemo da su štediše Ljubljanske banke izdali članovi Predsjedništva BiH i predsjedavajući Vijeća ministara Nikola Špirić. I ne samo to. Svojim ponašanjem novoizabrana vlast ponižava i samu sebe. Vrhunac poniženja priredio je sam sebi dr. Haris Silajdžić odlučujući se da sa Janšom presjeće vrpcu tvornice "Argete" u Hadžićima. Jer je nemoguće da Silajdžić ne zna da se ne radi ni o kakvoj investiciji od 28 miliona. Zbog prljave tehnologije proizvodnje Argeta paštete, Slovenija je morala fabriku zatvoriti ili je negdje izmjestiti. Da je smjesti u Hadžiće pomogli su joj razni silajdžići. A zašto baš u Bosnu. Pa razloga je puno. Prvo, nigdje nisu mogli naći jeftiniju radnu snagu nego u Bosni. Statinu bosančerosa radiće ko crnci za minimalnu plaću. Zašto Hažići? Pa to je najidealnija tačka za prevoz piletine iz Koreje koja se brodovima doprema u Ploče. Nije valjda da Silajdžić vjeruje da će u argetu piletina sa bosanskih pilećih farmi, koje su pozatvarane zbog toga što naša vlast više Sloveniji nego Bosni i Hercegovini. A tržište na koje Slovenci misle plasirati Argetu su Bosna i Hercegovina, tržište jugoistočne Evrope i Turska. Na apadu je zabranjen plasmna Argete zbog nekvalitetnog pilećeg mesa u njoj i silnih konzervansa. Misle Slovenci da će Turskoj uvaljivati ovaj proizvod kao da je bosanski i da će Turski potrošaći to kupovati iz solidarnosti prema Bosni i Hercegovini. Kladim se da će uz naznaku uz proizvedeno u BiH pisati i HALAL hrana.
...............................
Da li je ovim cinom Silajdzic ponizio BiH gradjane pred Jansom i slovenackom javnosti?

Vasa misljenja i komentari.....
Last edited by zlatiborka on 22/02/2007 15:18, edited 2 times in total.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#2

Post by karanana »

Samo pitanje, nisam znao da je fabrika argete u Sloveniji zatvorena. Znaci tamo se argeta vise nikako ne proizvodi? Mislio sam samo da je ovo u Hadzicima ekstenzija proizvodnje na istok.
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#3

Post by Vingo »

Ja se ne osjecam ponizeno. I nemam nista sa Harisom Silajdzicem... :-) Ni glave ni repa....prvo su ponizene stedise, pa je vlast ponizila sama sebe, pa do kraja posta, svi smo mi ponizeni....
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#4

Post by zlatiborka »

karanana wrote:Samo pitanje, nisam znao da je fabrika argete u Sloveniji zatvorena. Znaci tamo se argeta vise nikako ne proizvodi? Mislio sam samo da je ovo u Hadzicima ekstenzija proizvodnje na istok.
Ova je fabrika u Sloveniji zatvorena zbog prljave tehnologije koja ne odgovara standardima EU. Prenesena je u Hadzice i direktor Portoroz-Droga, kao vlasnik novootvorene prenesene fabrike predao ju je svom premijeru Jansi.
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#5

Post by zlatiborka »

Ovo je prodaja cistog vazduha slovencima i Hare to predstavlja kao slovenacku investiciju.

Zamislite investiciju od "28 miliona" EUR-a, a da u njoj radi samo 100 radnika...

ARGETA - BIH ce se prodavati slovencima za male pare tako da ne ostane nista novaca u BiH, a onda ce slovenci tusiti proizvod za velike pare u Turskoj i jugoistocnoj Evropi.

Imace vecu dobit nego sto su je imali dok je fabrika bila u Sloveniji...


Bravo bosanci, slovenacko roblje, cestitamo lepom Haretu na ovom poklonu slovencima!

Koliko je sam on dobio love od Janse, da pogadjamo....
Bunna
Posts: 36
Joined: 16/02/2007 22:08

#6

Post by Bunna »

nije da branim hareta, ali ima li tu ista pozitivnog.

argete itekako ima na policama samoposluga zapadne evrope!

jasno mi je da radnici u hadzicima nece imati evropske plate, ali bolje i bosanske, nego da sjede na ulici. a ko nece da crnci za malu platu, ne mora, bez fabrike svakako nece.

meso u pasteti bice kupovano tamo gdje je najpovoljnjije, ne i najjeftinije.

ako se ovako odnosimo prema stranim investitorima, nek nam je bog na pomoci kad vidim koliko ovi nasi reinvestiraju svoj "krvavo" pokradeni, pardon steceni kapital.
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#7

Post by radeljas »

zlatiborka wrote: Ova je fabrika u Sloveniji zatvorena zbog prljave tehnologije koja ne odgovara standardima EU. Prenesena je u Hadzice i direktor Portoroz-Droga, kao vlasnik novootvorene prenesene fabrike predao ju je svom premijeru Jansi.
fabrika nije zatvorena, nego i dalje radi u izoli, ne siri dezinoformacije. drugo koristi se najkvalitetnije italijansko pilece meso. neuporedivo sa akovom, lijanovicima i brajlovicem. cim se pojavi proizvodjac u bih koji ce zadovoljiti potrebe fabrike, znaci koke nosilje stare godinu dana od cijeg bijelog mesa se inace pravi argeta, sigurno da bi argeta kupila sirovinu od njih. pa zasto transporatovati iz italije ako ima blize i jeftinije.
znaci potpuno si promasila i izmislila sve sto si napisala.
na stranu to sto silajdzica ne volim i sto je istina da se ova vlast prodala slovencima. ali uzdati se da ce silajdzic, brankovic, hadzipasic ili terzic zaposliti nekoga je iluzorno. da ce oni pokrenuti neku proizvodnju to je smjesno. oni zaposljavaju samo familiju blizu i dalju i pune svoje dzepove. znaci ovdje ljudi imaju izbor da bojkotuju slovenacku robu, cime nece nista postici, da bojkotuju posao kod slovenaca, opet smjesno i glupo, kad vlast koja treba da brine o drzavi to ne radi.
usput jesi li bila u izoli ili hadzicima i vidjela o kakvoj se tehnologiji radi. ne pricaj na pamet.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#8

Post by karanana »

zlatiborka wrote:Ovo je prodaja cistog vazduha slovencima i Hare to predstavlja kao slovenacku investiciju.

Zamislite investiciju od "28 miliona" EUR-a, a da u njoj radi samo 100 radnika...

ARGETA - BIH ce se prodavati slovencima za male pare tako da ne ostane nista novaca u BiH, a onda ce slovenci tusiti proizvod za velike pare u Turskoj i jugoistocnoj Evropi.

Imace vecu dobit nego sto su je imali dok je fabrika bila u Sloveniji...


Bravo bosanci, slovenacko roblje, cestitamo lepom Haretu na ovom poklonu slovencima!

Koliko je sam on dobio love od Janse, da pogadjamo....
Slazem se sa Bunnom. Jeli bolje 100 radnika na minimalcu ili 100 radnika na birou? Pa ovo je pocetak, sve zemlje u tranziciji prolaze kroz neku vrstu kolonizacije dok same ne stanu na noge. Nego mene brine to koliko je (ne)zdrava argeta. odoh otvoriti temu na Zdravlju.
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#9

Post by Stari »

Na zapadu je zabranjen plasmna Argete zbog nekvalitetnog pilećeg mesa u njoj i silnih konzervansa.

Ne znam nista u vezi izgradnje tvornice pasteta u Hadzicima ...i dozvoljavam mogucnost da je ostatak price tacan ....premda imajuci u vidu dozu istine u ovoj recenici (koja je ravna nuli ....jer svaki dan ovdje u svedskoj idem u samoposlugu i vidim argeta pastete , bez konzervansa , na policama i njihova prodaja ovdje ne zamo da nije zabranjena ...nego je poprilicno dobra)....sklon sam posumnjati u isitnitost cijeloga texta.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#10

Post by karanana »

Hvala vam ljudi sto ste bar malo ublazili moj strah od jedenja argete. znam da nije najzdravija hrana ali sam se nado i da nije toliko otrovna. zlatiborko, znam da sada skrecemo s teme politika ali mozda bi ti stvarno trebala provjeriti informacije prije nego ih ovako bubnes. Ako mrzis harisa reci to na neki drugaciji nacin a ne da me plasis i govoris nebuloze o radioaktivnosti argete. Ja doduse znam da u Americi argeta nije dozvoljena zbog nekog dodatka E... nesto.
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#11

Post by radeljas »

zlatiborka wrote:ARGETA - BIH ce se prodavati slovencima za male pare tako da ne ostane nista novaca u BiH, a onda ce slovenci tusiti proizvod za velike pare u Turskoj i jugoistocnoj Evropi.
inace ce neko, bilo ko, malezijci, turci, italijani, njemci, doci ovdje zato sto nas voli, a nece zbog interesa ...
:lol:
zlatiborka wrote:Bravo bosanci, slovenacko roblje, cestitamo lepom Haretu na ovom poklonu slovencima!
boje slovenacki rob koji radi za 500, 600 ili 1000, nego rob bosne i "patriotizma" koji ne radi i nema marke u dzepu.
ako ti je ideja bila da ukazes na katastrofalan, potcjennjivacki odnos nase vlasti prema pravima stedisa, promasila si nacin.
ako si zelila da kazes nesto o tome kako nas slovenci potcjenjuju time sto je njihov premijer dosao nakon 10 godina u bih u kojoj imaju toliko interesa i investicija, opet si promasila, iako je oboje dobra tema ...
ali izmisljati da je fabrika u izoli zatvorena i da je argeta nekvalitetna je nepotrebno
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#12

Post by klif »

Nekako mi ova tema nije za politike.

A sad vezano za temu. Meni se ta pašteta smučila za cijeli život. Jednom sam uspio pojesti četiri (4) komada sa vrućim kiflama i zeničkim jogurtom, pa mi je od toga cijeli dan bila muka. Jao, majko...

Znao sam ja, i uvijek sam to govorio, da nam od Slovenaca ne može doći ništa dobro.

Ah, da ne zaboravim...
:D :D :D
alka_profesionalka
Posts: 25
Joined: 08/01/2007 14:51

#13

Post by alka_profesionalka »

Radeljas,
povedi Lepog Hareta kući, pa zajedno jedite ARGETA paštete :D , a mozete pozvat i Lepog Miću

100% Ljubav :lol:
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#14

Post by zlatiborka »

Nisam nista izmislila, cula sam to iz pouzdanih izvora. I meni je ovo van pameti, ali je kod nas sve moguce, koliko smo se puta u to uvjerili!
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#15

Post by karanana »

alka_profesionalka wrote:Radeljas,
povedi Lepog Hareta kući, pa zajedno jedite ARGETA paštete :D , a mozete pozvat i Lepog Miću

100% Ljubav :lol:
Alka ako se tebi ne radi za 500-600 maraka vec ti se sjedi po kaficama i surfa na internetu cijeli dan, to je tvoja volja. A ima ljudi koji su vjerovatno zahvalni sto imaju priliku da rade ovo i zarade. Fakat postujem kad ljudi ne vole neke politicare ali ako imas kakav konstruktivan komentar reci a ne da se pravis duhovita kad nisi.
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#16

Post by radeljas »

alka_profesionalka wrote:Radeljas,
povedi Lepog Hareta kući, pa zajedno jedite ARGETA paštete :D , a mozete pozvat i Lepog Miću

100% Ljubav :lol:
malo se skoncentrisi, pa procitaj sta sam napisao. nekoga koga ne volim, kao sto je hare i slicne jate i jataci, ne volim vidjeti ni na tv, ni u novinama.

ali da se spustim na tvoj nivo komunikacije. ti, eto nemoj jesti argetu, nego jedi ovako, lijanovicev pili ili kako se vec zove ili brajlovice, koje se prave od najgoreg otpada od pileta...
a ti pri tome pozovi bilo koga iz "opozicije" ili pozicije, posto su svi jednako odvratni ... :lol:
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#17

Post by radeljas »

zlatiborka wrote:Nisam nista izmislila, cula sam to iz pouzdanih izvora. I meni je ovo van pameti, ali je kod nas sve moguce, koliko smo se puta u to uvjerili!
pa eto ti vjeruj svojim "pouzdanim" izvorima. izbora imas, pune su police kod hoshe, u vfu, kod amke, gadze i drugih domacih vlasnika supermarketa. ali za pocetak provjeri samo da li fabrika u izoli radi? mozda ti to malo pomogne
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#18

Post by Svemirski_Jebach »

zlatiborka lupas...nevjerovatno je kako ljudi olako svoj kredibilitet bacaju ovako...

ili svjesno siris dezinformacije da bi na taj nacin kritikovala vlast ili harisa ili slovence ili si toliko nemarna da nisi provjerila podatke...a ko da gledam nadala se da ce ljudi odmah nasjesti na ove tvoje jeftine podvale i neinformisanost.

Argeta, iako mislim da nije zdrava i ne jedem je, se moze kupiti normalno po europi...ovdje u americi je nisam vidio al ne znaci da je nema...

iako su ljudi vec fino rekli, da i ja ponovim, tvornica nije zatvorena i argega se normalno prodaje na zapadu dakle tvoje budalastine o uvaljivaju turskoj i drugih zemljama jugoistocne europe su smijesne.

Hvala bogu da strane investicije dolaze, i ja molim boga de ih jos dolazi da se otvaraju radna mjesta za narod da radi. Moj blizi rodjak, koji ima zenu u dvoje djece, je bio presretan kada je dobio posao u jednom firmi za 500 km mjesecno.

A zasto bi ljudi investirali u bilo koju zemlju osim da bi izvukli profit? Ja ulazem u Bosnu, proizvodim nesto i normalno je da hocu da uzmem profit na tu svoju investiciju...

al ekonomija kod zlatiborke funkcionise po drugacijim principima.. :roll: dodji, investiraj, proizvodi sta ti ja kazem (ne sta ti mislis da ce ti donijeti profit) i onda nemoj sebi uzimat pare nego dijeli po ulici raji... :roll: :roll:

pojma ti nemas zlatiborka...hajde malo na zlatibor. Kako me nerviraju oviu sto pojma o necemu nemaju a htjeli bi nesto reci
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#19

Post by mostarac »

istina je negdje uvijek u sredini. Svakim danom na sve vise proizvoda u BiH se moze procitati "Pravljeno za Balkan" ili "Pravljeno za istocnu Evropu". To moze znaciti da Argeta koja se proizvodi u Sloveniji proizvodi se za EU, a Argeta koja se proizvodi u Bosni proizvodice se za zemlje istocne evrope i tursku.
Sastav i kvalitet vjerovatno nije isti i vjerovatno je ova bosanska zadnje smece, ali to je do naseg nedostatka drzave i sluzbi koje bi pratile da ne konzumiramo otrovne proizvode. Po meni nije problem u fabrici, nego u tome sto ta fabrika ima mogucnost plasmana otrovnog smeca na trziste, a za to vec mozemo pitati aktuelnu ergelu na vlasti.
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#20

Post by Abu FEED el-Castro »

Stani ba, pa zar se nismo mi fino Zdogovorili da cemo bojkotovat i Argetu, i Zbregov i ovo i ono ?!!! :? :? :?



Jer ako jesmo (a jesmo, dobar broj i ovdje a i kroz raznorazne ankete) onda zauvijek nemamo prava da pisnemo Lepom, naprosto jer to znači da smo gori od njega, u najmanju ruku - isti :oops: :oops:
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#21

Post by zlatiborka »

Dobro narode, naklepali ste me, mozda sam se zaletila sa ovim postom.

Daj Boze da nisam u pravu, tj. da je ovo sve izmisljotina. Od vise sam ljudi cula za ovo...

Naravno da nam trebaju strane investicije, a jos vise trebaju domaci politicari da se brinu o privredi i proizvodnji. Malo manje da rasprodaju koliko-toliko zdrave firme, banke i ostalo za bagatelu.
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#22

Post by radeljas »

mostarac wrote: Po meni nije problem u fabrici, nego u tome sto ta fabrika ima mogucnost plasmana otrovnog smeca na trziste
ne budi smjesan, cuj plasman otrovnog smeca :lol: sta mislis da je neko ulozio tolike pare u fabriku samo da bi otrovao bosance i turke ili arape. e pa to bi bila zavjera. koliko bi ih trebalo potrovati. 1000 ili 10000, dok se neko ne bi dosjetio o cemu se radi.
pa nije to firma od juce. mozemo govoriti o slovencima sta god. pa vec sam rekao da su nas prevarili za deviznu stednju i preko privatizacijskih fondova. hvala bh politicarima (mafijashima) na vlasti :x, ali fabrika tj. proizvodnja je pozitivna stvar koja nam se desava. eto, neka ih i otjeraju, pa oni ce otvoriti isto kod srba ili u crnoj gori i sta. zar nisu pokrenuli i cimos u srebrenici? dajte malo ozbiljnosti kad pricate o necemu ...
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#23

Post by karanana »

Abu FEED el-Castro wrote:Stani ba, pa zar se nismo mi fino Zdogovorili da cemo bojkotovat i Argetu, i Zbregov i ovo i ono ?!!! :? :? :?



Jer ako jesmo (a jesmo, dobar broj i ovdje a i kroz raznorazne ankete) onda zauvijek nemamo prava da pisnemo Lepom, naprosto jer to znači da smo gori od njega, u najmanju ruku - isti :oops: :oops:
Ja sam i na onoj tamo temi rekao da necu bojkotovati. ali fakat, ako je argeta proizvedena u Hadzicima, potpada li ona pod bojkot? Ok, profit ide slovencima ali onda ce i domaci izgubiti posao ako se fabrika zatvori i ja cu zbog budalasare amile omersoftic ugroziti egzistenciju ljudi koji tamo rade.

BTW, mnogi grijese (valjda zbog imena) Z bregov je Vindija Varazdin.
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#24

Post by klif »

zlatiborka wrote: Naravno da nam trebaju strane investicije, a jos vise trebaju domaci politicari da se brinu o privredi i proizvodnji. Malo manje da rasprodaju koliko-toliko zdrave firme, banke i ostalo za bagatelu.
Odličan komentar. :thumbup: :bih: :sax:
dzida
Posts: 54
Joined: 22/05/2005 22:42

#25

Post by dzida »

Ja dezinformacija. Evo argeta pune police u Austriji.
Locked