Da li je Sarajevo multietnički grad????

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Da li je Sarajevo multietnički grad??

Poll ended at 19/07/2007 02:06

Da
19
51%
Ne
11
30%
Nisam siguran/sigurna
7
19%

Total votes: 37

pinkzelena

Da li je Sarajevo multietnički grad????

Post by pinkzelena » 12/07/2007 02:06

Cijenjeni forumashi, sarajlije i vi koji niste iz Sarajeva, a koji živite ovdje,
studirate i koji možete sa sigurnošću potvrditi da poznajete ovaj grad, voljela bih da u što većem broju odgovorite na ovu anketu:
Da li je Sarajevo multietnički grad???Molim vas, budite krajnje iskreni i objektivni, a pritom računam da će odgovoriti ljudi različitih nacionalnosti, da bi anketa bila što vjerodostojnija i objektivnija.
Možete, a i ne morate nužno biti bošnjak, hrvat, ili srbin (ili obrnutim redoslijedom), možete biti jednostavno bosanci i hercegovci, koji poznaju Sarajevo, a možete biti i posmatrači, ali krajnje objektivni.
Sasvim slučajno sam čula mišljenja određene grupe ljudi, kako je Sarajevo grad vehabija i kako je sve osim multietnički grad, te kako su srbi i hrvati ugroženi..oni, koji žive ovdje već, a oni koji žele da se vrate u svoj rodni grad ne smiju.
To me na neki način šokiralo.. i odlučila sam da podijelim to sa vama i da mi kažete šta mislite o tome? Meni je teško biti objektivna, jer je Sarajevo moj rodni grad, ali na stranu subjektivnost, ja zaista ne smatram da su ti ljudi upravu, jer znam s kim se družim, s kim studiram.. s kim živim ovdje i znam da nisam primjetila tu vrstu diskriminacije. Jesam li upravu ??

Unaprijed hvala.

sibelius

Post by sibelius » 12/07/2007 02:34

ja imam jarana gogu i svi ga zajebajemo da je chetnik :D

bos

Post by bos » 12/07/2007 02:42

Ja imam dvojicu...Vanju i Dejana, tekbiraju na tekmama FKS i reprezentacije u 16 :P

sibelius

Post by sibelius » 12/07/2007 02:49

bos wrote:Ja imam dvojicu...Vanju i Dejana, tekbiraju na tekmama FKS i reprezentacije u 16 :P

eto o čemu ja pričam...

skrnave nam običaje po tribinama :x :D

a da slučajno to nije vanja - neženja, jer sam čuo da on tekbira i kad se napije :D
Last edited by sibelius on 12/07/2007 03:02, edited 1 time in total.

bos

Post by bos » 12/07/2007 03:02

Apsolutno... :D

Nego da ne pomisli pinkzelena da namjerno "miniramo" njenu temu ali nema tu sta stvarno da se kaze a da nije receno i ponovljeno hiljade puta. Cim svane nas dvojicu proglasavaju fasistima i fundamentalistima i to naravno ovi sto sa Sarajevom veze nemaju. :P
Last edited by bos on 12/07/2007 03:07, edited 1 time in total.

sibelius

Post by sibelius » 12/07/2007 03:04

bos wrote:Apsolutno... :D

Nego da ne pomisli pinkzelena da namjerno "miniramo" njemu temu ali nema tu sta stvarno da se kaze a da nije receno i ponovljeno hiljade puta. Cim svane nas dvojicu proglasavaju fasistima i fundamentalistima i to naravno ovi sto sa Sarajevom veze nemaju. :P

si primjetio, kako su ti 'što nemaju veze sa sarajevom' došli u naš šeher, sarajevo je postalo doista homogeno...al' samo u nacionalnom smislu :D

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 12/07/2007 09:26

...... Ja nisam pripadnik "većinskog" naroda..... već sam Bosanac.... i nemam nikakvih konkretnih problema jer rodio sam se tu... ali sa druge strane neke (mnoge) stvari nisu kao što su bile, no znam koji su uzroci... samo me brinu posljedice.....

DaysleepeR
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post by DaysleepeR » 12/07/2007 09:33

Zadovoljstvo mi je što mi je svakodnevno društvo satkano od zrelih ljudi svih vjera i nacija, svako svoje slavi, poštuje, dakle niko nije neutralac, bosanac i sl. a opet funcionišemo bez ikakvih tenzija.

Da, Sarajevo jeste multietnički grad i to puno više nego što se može zakljlučiti površno.

Black swan

Post by Black swan » 12/07/2007 09:44

selam pasha moj šta ima alaha ti jel mi možeš pozajmiti mobitel da nazovem vlašku mrežu

:D:D:D

sarajevo je sjena grada iz 1991.

recimo u mojoj općini fali barem 30 000 srba i hrvata i bošnjaka

a sada ima dosta više stanovnika nego prije

od desetak prijatelja iz 1991. ostala samo 2

sve se raselilo otišlo...

jedva čekam popis :-?

tempora

Re: Da li je Sarajevo multietnički grad????

Post by tempora » 12/07/2007 09:47

pinkzelena wrote:Cijenjeni forumashi, sarajlije i vi koji niste iz Sarajeva, a koji živite ovdje,
studirate i koji možete sa sigurnošću potvrditi da poznajete ovaj grad, voljela bih da u što većem broju odgovorite na ovu anketu:
Da li je Sarajevo multietnički grad???Molim vas, budite krajnje iskreni i objektivni, a pritom računam da će odgovoriti ljudi različitih nacionalnosti, da bi anketa bila što vjerodostojnija i objektivnija.
Možete, a i ne morate nužno biti bošnjak, hrvat, ili srbin (ili obrnutim redoslijedom), možete biti jednostavno bosanci i hercegovci, koji poznaju Sarajevo, a možete biti i posmatrači, ali krajnje objektivni.
Sasvim slučajno sam čula mišljenja određene grupe ljudi, kako je Sarajevo grad vehabija i kako je sve osim multietnički grad, te kako su srbi i hrvati ugroženi..oni, koji žive ovdje već, a oni koji žele da se vrate u svoj rodni grad ne smiju.
To me na neki način šokiralo.. i odlučila sam da podijelim to sa vama i da mi kažete šta mislite o tome? Meni je teško biti objektivna, jer je Sarajevo moj rodni grad, ali na stranu subjektivnost, ja zaista ne smatram da su ti ljudi upravu, jer znam s kim se družim, s kim studiram.. s kim živim ovdje i znam da nisam primjetila tu vrstu diskriminacije. Jesam li upravu ??

Unaprijed hvala.

Iako je tema vec vise puta bila kroz medije a i na ovom forumu, jos uvijek ne znam, kako ces putem ovakve ankete zakljuciti da je Sarajevo multietnicko? I kada/ako se to zakljuci, da li ce to znaciti da "nema problema"?

seansarah

Post by seansarah » 12/07/2007 10:00

...sarajevo nije ko prije, to jest, ali hajde mi recite u kojem gradu je sve ostalo kao prije 15-20 godina. sve se mijenja...to je sasvim normalno. sigurno da je rat dosta toga promjenio...ali i bez toga se svijet mijenja, vremena, tehnologije! sigurna sam da je sarajevo multietnicki grad...a oni koji o tome razmisljaju drugacije i kazu da im se zbog vjere ili nacionalnosti nesto negativno desava, samo trebaju razmisliti i mozda shvate da problem ne lezi u vjeri - nego u njima. sad je lako reci "ma to je tako zato sto sam to ili to". "nisam dobio posao zato sto sam Hrvat, Srbin itd."
Mozda nisi dobio posao zato sto si nesposoban, neskolovan, antipatican!

Ali rat je svima izgovor za sve lose sto se desava. Naravno da ima ekstremista svakakvih, ali ima ih svuda po svijetu. Ja nepripadam "vecinskom narodu", ali ja nikada nisam imala problema u ovom gradu kako znam za sebe, naprotiv!

Edoxxx

Post by Edoxxx » 12/07/2007 10:10

Ja imam jarane svih nacionalnosti ... i kao sto neko rece medjusobno se zajebajemo da je ovaj cetnik ili balija .... NOrmalno da se niko ne uvrijedi ... Cak sam i u ratu se druzio sa Stojanom, Bojanom, Misom, Borisom, Vanjom, ...

Uostalom, da li je tokom rata ijedan katolicki ili pravoslavni vjerski objekat u Sarajevu srusen ili ostecen ... NIJE !!!

Toliko o multietnicnosti...

schnjufko

Post by schnjufko » 12/07/2007 10:42

Sarajevo se po meni mjenja. Postaje klerikalno zadrto i ograniceno ko balkon. Fakat volim ovaj grad al svi oni koji nemaju stroga vjerska ubjedjenja koji nisu veliki vjernici bilo koje nacije, a koje poznajem su razgulili odavdje. Nije to dominacija jednog naroda nego radikalna klerikalizacija sva tri. Ovdje moras ic u crkvu il u dzamiju ili nisi dobar covjek. Sarajevo je bilo vise multietnicno za vrijeme rata nego sad. U stvari mislim da Sarajevo napustaju normalni ljudi koji imaju soli u glavi koji nece da cekaju ove nase majmune da ih odvedu u neku buducnost. Naj smjesnije je to sto je vjersko opredeljenje postalo bitnije od svih drugih stvari od vjestina koje poznajes od toga kako se ponasas i slicno. Dal je jos uvjek multietnicki ? Vjerovatno jest . Dal je postao odron od grada? Jest u svakom pogledu.

Vingo

Post by Vingo » 12/07/2007 10:43

U najvecoj sarajevskoj opstini, drugog po velicini konstitutivnog naroda ima svega 10% u odnosu na ukupan broj stanovnika opstine.

....No voljela bih cuti definiciju ugrozenosti....Jer sam prilicno sigurna da niko nije nacionalno ili vjerski ugrozen. To sto neki vide ugrozenost u tome sto mu djetetu u skoli predaje pokrivena uciteljica, sto mu prodavacica u granapu ne odgovori na dobar dan... ili u onoj staroj prici o pici bez svinje..je nesto osamnaesto.

I dalje mislim da u Sarajevu ima vise Roma npr. no vehabija...tako da bi tvoji sagovornici mogli Sarajevo zvati i ciganskim gradom...

Sto's jarana tiche u mene sve go bosnjak! :D

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 12/07/2007 10:44

pinkzelena wrote:Cijenjeni forumashi, sarajlije i vi koji niste iz Sarajeva, a koji živite ovdje,

Unaprijed hvala.

samo navedi izvor informacija...

normala da se NE SMIJE vratiti onaj ko je zavalio komsiluk, ko je ubijao i pljackao dojucerasnje komsije...
ugrozeni? Ovdje su ugrozeni NORMALNI ljudi svih konfesija...
da ne nabrajam primjere, pun ih je forum...

jest, ima budala koje sibaju parove dok se zegu na parkingu.... isto tako ima budala kojima je nista zaredat po bilo kojem groblju i porusit nisane i spomenike...sve go kreten... ali sto je najgore, nisu takvi vecina, samo su glasni pravo...a ostali sute...

Dori

Post by Dori » 12/07/2007 10:59

mIRCerka wrote:samo su glasni pravo...a ostali sute...

:thumbup:

To i jeste uvijek problem....neka budala progovori, a oni koji se ne slazu s njim sute, da se ne bi zamjerili kome.....Tako se budali da za pravo i glupost cvjeta

sibelius

Post by sibelius » 12/07/2007 11:14

recimo u mojoj općini fali barem 30 000 srba i hrvata i bošnjaka

[/quote]

da ti slučajno ne živiš u buljakovu? :D
Last edited by sibelius on 12/07/2007 11:15, edited 1 time in total.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 12/07/2007 11:15

Dena wrote:
mIRCerka wrote:samo su glasni pravo...a ostali sute...

:thumbup:

To i jeste uvijek problem....neka budala progovori, a oni koji se ne slazu s njim sute, da se ne bi zamjerili kome.....Tako se budali da za pravo i glupost cvjeta

covjek nikad nije sam, njegova glupost je uvijek uz njega...

odo u pekaru, proradio mi apetit konacno...
papaaa

Qler
Has thanked: 10 times
Been thanked: 22 times

Post by Qler » 12/07/2007 11:16

prozvakana tema 100 puta! lock lagani!

pinkzelena

Post by pinkzelena » 12/07/2007 11:21

Ćao :D

Prvo, hvala na odgovorima, nisam znala da je bilo ovakvih tema..

@mircerka: izvor informacija ti mogu na PP

Ja sam saglasna sa onima, koji kažu da Sarajevo JESTE mutietnički grad.

Black swan

Post by Black swan » 12/07/2007 11:24

bošnjaci srbi i hrvati kao i ostali u sarajevu imaju slične probleme u vezi sa egzistencijom nepravdom korupcijom...

međutim hrvati is srbi imaju dodani pritisak na svojim plećima, ko bi ostao ravnodušan kad se dešavaju pokopi ubijenih
barem malo krivice osjeti čovjek

pa to su moji sunarodnjaci učinili :sad: :roll:

primjer
dolazi hrvat na razgovor u firmu... prođe portire kojema je ostavio ličnu

i čuje iza sebe zar smo počeli zapošljavati i ustaše :roll:

radis se o stotinama mali stvari koje život čine ugodnijim ili neugodnijim :(

pinkzelena

Post by pinkzelena » 12/07/2007 11:29

tempora:

Iako je tema vec vise puta bila kroz medije a i na ovom forumu, jos uvijek ne znam, kako ces putem ovakve ankete zakljuciti da je Sarajevo multietnicko? I kada/ako se to zakljuci, da li ce to znaciti da "nema problema"?

@tempora, nisi pročitala moj uvodni post.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 12/07/2007 11:35

pinkzelena wrote:Ćao :D

pinkice, imena me ne interesuju, vec sam ti htjela reci: Ako je to neko ko se ispalio u aprilu 1992 pa NAJBOLJE ZNA kako je bilo u Sarajevu u ratu (kad je meni ciko u parizu rekao NEMAS TI POJMA STA JE BILO U SARAJEVU JA SAM SVE TO GLEDO NA TV SVE SE SNIMALO doslo mi je da se bacim u Senu).

Moja bivsa komsinica je uspjela u sred rata doci do broja telefona gdje moja mama radi i, dok su trombloni vezli dobrinjom, kaze mojoj mami
DE MI BONA POSALJI ONE MOJE KLIPSE (nausnice) ZNAS KAKO JE TO SKUPO OVDJE U BEOGRADU....a godina je 1994.....

NAravno, nakon dobijena tri nervna sloma (klipse covjece) stara ode u njen stan, spakuje joj klipse i preko Adre posalje...
znam da se to prepricavalo duuuuuuuugooo, haman ko vic....

skrenuh ja masala....

pinkzelena

Post by pinkzelena » 12/07/2007 12:02

mIRCerka wrote:
pinkzelena wrote:Ćao :D

pinkice, imena me ne interesuju, vec sam ti htjela reci: Ako je to neko ko se ispalio u aprilu 1992 pa NAJBOLJE ZNA kako je bilo u Sarajevu u ratu (kad je meni ciko u parizu rekao NEMAS TI POJMA STA JE BILO U SARAJEVU JA SAM SVE TO GLEDO NA TV SVE SE SNIMALO doslo mi je da se bacim u Senu).

Moja bivsa komsinica je uspjela u sred rata doci do broja telefona gdje moja mama radi i, dok su trombloni vezli dobrinjom, kaze mojoj mami
DE MI BONA POSALJI ONE MOJE KLIPSE (nausnice) ZNAS KAKO JE TO SKUPO OVDJE U BEOGRADU....a godina je 1994.....

NAravno, nakon dobijena tri nervna sloma (klipse covjece) stara ode u njen stan, spakuje joj klipse i preko Adre posalje...
znam da se to prepricavalo duuuuuuuugooo, haman ko vic....

skrenuh ja masala....

To i jeste problem, tvrde neki, koji su ovdje proveli i rat..i koji zive i sada..to je ono sto me nervira!

Pearl

Post by Pearl » 12/07/2007 12:20

pinkzelena wrote:
To i jeste problem, tvrde neki, koji su ovdje proveli i rat..i koji zive i sada..to je ono sto me nervira!

zena, katolkinja, koju je cacina jedinica istjerala iz stana sa pistoljem i dalje smatra da je ugrozena jer su joj psovali mater ustasku i prijetili klanjem ako ne izadje iz stana mirno...

po tome onda komsinica muslimanka, kojoj se isto desilo, ne bi trebala da se osjeca ugrozeno jer je caco bio "njen" ?!

dobacivanja, cudni pogledi nisu prijatni ali nisu opasni po zivot... zavisi sta ko podrazumijeva pod ugrozenoscu..
za mene bi ugrozenost bila ako neko ko ti je ubio pola familije jos zivi u tvom gradu, na slobodi....

Locked