Da li je rs genocidna tvorevina?

Da li je rs genocidna tvorevina?

Da
137
86%
Ne
23
14%
 
Total votes: 160

llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#301 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by llull »

Login77777 wrote: 01/08/2021 15:21
llull wrote: 01/08/2021 15:13 Bake i Mile ti rade u dosluhu, ne moze me neko ubjediti da i jedan i drugi naprave sranje kada ovom drugom zatreba. Lagano podijelili zemlju i hebe im se.
Naravno da rade zajedno. Ali da tog dvojca nema opet bi oni o BiH i Bosnjacima isto mislili. A takodzer o Bosancima.
Zato pustite tu pricu da nema Bakira da bi oni voljeli BiH.
Ne mozes natjerati zenu da te voli a kamo li milion ljudi da voli zemlju. To ko ocekuje taj je blago receno naivan da ne kazem nesto gore.
Od Srba u RS se moze nadati da ce u dogledno vrijeme postovati zemlju u kojoj su, a ubjedjen sam da ce to doci samo tako da se RS ostavi kao entitet i da se ne dovodi u pitanje. Ja sam ubjedjenja da ce bez stalnog ponavljanja kako ce neko ukinuti RS kada budu skontali da entitet ostaje gledati na BIH drugim ocima. Nece je voljeti, ali postovati ce sigurno.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#302 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Tempo »

Login77777 wrote: 01/08/2021 15:45
Tempo wrote: 01/08/2021 15:33

sve si pogresno rekao. ako sutra umjesto bakira dodje sn ili sdp stvari ce u federaciji krenuti nabolje. makar i najsporijim puzevim korakom, ali ce krenuti nabolje. a to koga ce ili sta mile voljeti, kurac me zaboli. on meni stetu cini samo tako sto odrzava bakira na vlasti. i bakir srbima cini stetu samo tako sto odrzava mileta na vlasti. i onaj treci, optimista, covic... shvatio si, da ne pisem dzaba.
Nema to logike drug. Nama svima smeta Bakir. Pricam o nama koji smo pro BiH. Znaci do nas je da skinemo Bakira i SDA. Tu Dodik ne moze nikako utjecati. Dodik ne donosi glasove Bakiru i SDA nego njihovi glasaci. Sta vise ja bi rekao da pobjedzuju jer nas koji smo protiv SDA malo izadze na izbore. Da Dodik SDA drzi u zivotu je samo izgovor za ne izlazak na izbore.
Mi moramo skinuti sa vlasti SDA i onda je jedina nada da krene u pozitivnom ta da blokiras financije i podizanje kredita kod MMFa. Jedino tako vidim nacin da natjeras druge dvije strane na rad na drzavnom nivou. S SDA to neces moci jer i oni lete za kreditima.
naravno da dodik donosi bakiru glasove. i obratno. i to je nacin na koji njih dvojica rade zajedno, kako je to neko ranije pomenuo. lagano se krene u medijski rat, jebu oni jedan drugom mater, prijete, raja se napali izadje na izbore, ponovo ih izglasa i tako pusi kurcinu u kontinuitetu, sa malim pauzama, vec 30 godina. sva druga prica je nacionalisticka propaganda.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#303 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by General War »

llull wrote: 01/08/2021 15:54
Login77777 wrote: 01/08/2021 15:21

Naravno da rade zajedno. Ali da tog dvojca nema opet bi oni o BiH i Bosnjacima isto mislili. A takodzer o Bosancima.
Zato pustite tu pricu da nema Bakira da bi oni voljeli BiH.
Ne mozes natjerati zenu da te voli a kamo li milion ljudi da voli zemlju. To ko ocekuje taj je blago receno naivan da ne kazem nesto gore.
Od Srba u RS se moze nadati da ce u dogledno vrijeme postovati zemlju u kojoj su, a ubjedjen sam da ce to doci samo tako da se RS ostavi kao entitet i da se ne dovodi u pitanje. Ja sam ubjedjenja da ce bez stalnog ponavljanja kako ce neko ukinuti RS kada budu skontali da entitet ostaje gledati na BIH drugim ocima. Nece je voljeti, ali postovati ce sigurno.
Ne treba neko nekog voliti, zakon je taj sto odredjuje pravila igre a ne dobrovoljno nekoga na nesto uvjeravati.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#304 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by llull »

Makijaveli smatra da je potrebno ispuniti nekoliko uslova da bi jedna država bila stabilna i jaka. Ti uslovi su: vlast se mora oslanjati na silu i sila se mora primenjivati kad god je nužno ako je moguće i da se moraju pronaći elementi koji će ujediniti društvo.
Pošto u BIH sprovodjenje sile nije baš moguće treba se osloniti na pronalaženje socijalnih elemenata koji ujedinjuju društvo. Nešto se mora progutati i prevazići zarad većeg dobra.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#305 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by General War »

llull wrote: 01/08/2021 16:33 Makijaveli smatra da je potrebno ispuniti nekoliko uslova da bi jedna država bila stabilna i jaka. Ti uslovi su: vlast se mora oslanjati na silu i sila se mora primenjivati kad god je nužno ako je moguće i da se moraju pronaći elementi koji će ujediniti društvo.
Pošto u BIH sprovodjenje sile nije baš moguće treba se osloniti na pronalaženje socijalnih elemenata koji ujedinjuju društvo. Nešto se mora progutati i prevazići zarad većeg dobra.
Nazalost, nijedna strana ne zeli vece dobro, vec ovo da potraje sto duze...jer ovdje ne sjede niti nacionaliste niti patriote, vac samo lopovi.
User avatar
Skijaš
Posts: 12552
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#306 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Skijaš »

Goran1987 wrote: 01/08/2021 07:24
Skijaš wrote: 01/08/2021 07:16

Ako je to OK na entitetskom nivou, zasto ne bi bilo na drzavnom ?
Zato sto na drzavnom nivou nisi vecina, ako gledas sa srpske ili hrvatske strane.
Bitno je da smo utvrdili kako tebi ne smeta nametanje rjesenja :thumbup:
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#307 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by llull »

Slazem se potpuno sa tobom u vezi toga.
User avatar
Skijaš
Posts: 12552
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#308 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Skijaš »

llull wrote: 01/08/2021 16:33 Pošto u BIH sprovodjenje sile nije baš moguće treba se osloniti na pronalaženje socijalnih elemenata koji ujedinjuju društvo. Nešto se mora progutati i prevazići zarad većeg dobra.
Da, da, poznati pozivi na relaksiranje situacije svaki put kada na povrsinu ispliva monstruozna priroda velikosrpskog projekta.
Zapad odluci da vise nije prihvatljivo negirati sudski dokazan genocid a ti nekom logikom nalazis prostora da za aktuelno Dodikovo bjesnilo optuzis ..... Izetbegovica ?! :-D
Johnny_x
Posts: 1358
Joined: 23/10/2010 16:21

#309 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Johnny_x »

llull wrote: 01/08/2021 15:54
Login77777 wrote: 01/08/2021 15:21

Naravno da rade zajedno. Ali da tog dvojca nema opet bi oni o BiH i Bosnjacima isto mislili. A takodzer o Bosancima.
Zato pustite tu pricu da nema Bakira da bi oni voljeli BiH.
Ne mozes natjerati zenu da te voli a kamo li milion ljudi da voli zemlju. To ko ocekuje taj je blago receno naivan da ne kazem nesto gore.
Od Srba u RS se moze nadati da ce u dogledno vrijeme postovati zemlju u kojoj su, a ubjedjen sam da ce to doci samo tako da se RS ostavi kao entitet i da se ne dovodi u pitanje. Ja sam ubjedjenja da ce bez stalnog ponavljanja kako ce neko ukinuti RS kada budu skontali da entitet ostaje gledati na BIH drugim ocima. Nece je voljeti, ali postovati ce sigurno.
Pa moras biti dobra budala da bi volio ovu drzavu i njeno uredjenje, obicnom smrtniku ova drzva samo uzima i nista ne daje. Onaj ko ima razloga voliti ovu drzavu su ljudi na poziciji, obicni porezni obveznik ima svako pravo da mrzi ovu drzavu i njeno uredjenje. Kako imati postovanje prema drzaavi kad ti premijer jednog njena dijela, umjesto da rjesava probleme vezane za pandemiju, on svake sedmice ide na sudjenje zbog zloupotrebe polozaja i taj isti premijer i dalje ima na uporavljanju najveci budzet u drzavi, oko 5,5 milijardi, iako je prije afere respiratori trebao biti u zatvoru zbog malverzacija sa namjenskom industrijom. Drzava u kojoj se djeca lijece SMS porukama, a politicari imaju ogromna primanja i privilegije i pri tome imas jedne od najvecih nameta na plate ne moze biti drzava za postovanje. Zemlju mozes voliti, njenu prirodu, kulturno historijsko blago, njene narode, ali ovakvo drzavno uredjenje i ovu drzavu teško. Velika je razilika izmedju drzave i zemlje.
belfy
Posts: 7643
Joined: 06/08/2007 09:00

#310 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by belfy »

Goran1987 wrote: 01/08/2021 00:49
sale07 wrote: 01/08/2021 00:37

Izvini mozes li pojasniti ovo ?
Bicu direktan, necu okolisati. Smatram da je Republika Srpska trebala prije 25 godina donijeti zakon da se presude medjunarodnih sudova ne mogu komentarisati od strane obicnih ljudi i javnih licnosti ali da je pozeljno da se naucna zajednica bavi sa sudskim presudama i demantuje ih na osnovu relevantnih dokaza

Ne smatram da je u redu da jedan stranac ma ko to bio, svojom odlukom pogazu suverenost ove drzave kao da smo gubernija, kolonija i slicno.
jarane... da se neko bavi sudskim presudama da ih demantuje... to isto sa ovim novom grupom sto je Dodik osnovao da "naucno" dokazu da nije bilo genocida? pa koji ce nam hurac onda sudske presude. naprave i Hrvati i Bosnjaci "naucne" grupe za demantovanje sudskih presuda i niko nije kriv. jel to ta logika?
belfy
Posts: 7643
Joined: 06/08/2007 09:00

#311 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by belfy »

Goran1987 wrote: 01/08/2021 06:55
Hakiz wrote: 01/08/2021 03:47

Nije niko poslije 1945. pitao Nijemce šta hoće ili neće prihvatiti. A kako je ispalo, da su nama uradili isto 1995. bilo bi nam bolje.

Imaju stvari koje se ne diskutuju. Sudske odluke su donesene, presuđeni su i genocid i zločini protiv čovječnosti i ratni zločini. I nema se bilo koga pitati da li to prihvata ili ne. Može u sebi misliti o presudama šta hoće, ali praktično se mora ponašati u skladu sa njima i javno ne smije protiv njih govoriti. Ako to ne uradi, zatvor. To se zove vladavina prava. To se zove civilizovano ponašanje. Suprotnost je divljaštvo.

Stvari su, u suštini, jednostavne.
Nisam siguran al mislim da su Njemci uveli zabranu negiranja holokausta 94e.

Rat je ovdje zaustavljen bez nekog uslovno "pobjednika". Medjunarodni sud pravde je pokusao da kazni pocinioce zlocina i donese neku vrstu katarze, da li je uspio je upitno. Po meni nije, ne zato sto je osudio vecinom Srbe, neka je, ko god da je cino zlocin i treba da mu se sudi, moj niie sigurno, nego zato sto nije zlocine nad Srbima kaznio u dovoljnoj mjeri.

Stvorila se percepcija da je pristrasan, da sudi samo jednom narodu i slicno, sto je apsolutno lose.

Nemam licno problem da osudim bilo kog zlocinca ili zelim da sporim nesto sto je presudjeno. Niti se smatram dovoljno upucenim niti strucnim za takvo nesto ali ne vidim razlog da bilo sta treba da bude nedodirljivo za strucnjake iz te oblasti (istoricare, pravnike i sl).

Republika Srpska je ustavna kategorija, srpski narod je prisutan u BIH i bice vjerovatno u buduce i uz sve migracije ka evropi. Sama konstrukcija "genocidna" je prepreka pomirenju, ne tolika koliko neke druge al i dalje je prepreka, da nam bar djeca ne moraju o ratu pricati.
ko je napravio tu i takvu percepciju?
Goran1987
Posts: 56
Joined: 31/07/2021 14:53

#312 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Goran1987 »

belfy wrote: 01/08/2021 18:36
Goran1987 wrote: 01/08/2021 00:49

Bicu direktan, necu okolisati. Smatram da je Republika Srpska trebala prije 25 godina donijeti zakon da se presude medjunarodnih sudova ne mogu komentarisati od strane obicnih ljudi i javnih licnosti ali da je pozeljno da se naucna zajednica bavi sa sudskim presudama i demantuje ih na osnovu relevantnih dokaza

Ne smatram da je u redu da jedan stranac ma ko to bio, svojom odlukom pogazu suverenost ove drzave kao da smo gubernija, kolonija i slicno.
jarane... da se neko bavi sudskim presudama da ih demantuje... to isto sa ovim novom grupom sto je Dodik osnovao da "naucno" dokazu da nije bilo genocida? pa koji ce nam hurac onda sudske presude. naprave i Hrvati i Bosnjaci "naucne" grupe za demantovanje sudskih presuda i niko nije kriv. jel to ta logika?

Nedovoljno sam se jasno izrazio, ne da ih apriori demantuje, nego da ima mogucnost da istrazuje i ukaze ako postoje
stvarne cinjenice da nesto mozda i nije tacno.

Ne smatram dogmatski pristup dobrim ni u vezi jedne teme. Al isto tako smatram da prvenstveno treba da se vodi briga o tome da se zrtve ne izruguju i ne izlazu boli ni na koji nacin.

Nemam nista protiv ni da neko dovodi u pitanje zakljucke i sa druge strane recimo iz drugo svjetskog rata ako za to postoji relevantna materija.

Al se to mora voditi veoma obazrivo i na nivou naucne zajednice sve tri strane a ne u dnevnopoliticke svrhe.

Nisam obracao paznju na Dodikovu komisiju pa ne bih da komentarisem njihov rad ako je los treba da se odbaci.
belfy
Posts: 7643
Joined: 06/08/2007 09:00

#313 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by belfy »

Goran1987 wrote: 01/08/2021 19:22
belfy wrote: 01/08/2021 18:36

jarane... da se neko bavi sudskim presudama da ih demantuje... to isto sa ovim novom grupom sto je Dodik osnovao da "naucno" dokazu da nije bilo genocida? pa koji ce nam hurac onda sudske presude. naprave i Hrvati i Bosnjaci "naucne" grupe za demantovanje sudskih presuda i niko nije kriv. jel to ta logika?

Nedovoljno sam se jasno izrazio, ne da ih apriori demantuje, nego da ima mogucnost da istrazuje i ukaze ako postoje
stvarne cinjenice da nesto mozda i nije tacno.

Ne smatram dogmatski pristup dobrim ni u vezi jedne teme. Al isto tako smatram da prvenstveno treba da se vodi briga o tome da se zrtve ne izruguju i ne izlazu boli ni na koji nacin.

Nemam nista protiv ni da neko dovodi u pitanje zakljucke i sa druge strane recimo iz drugo svjetskog rata ako za to postoji relevantna materija.

Al se to mora voditi veoma obazrivo i na nivou naucne zajednice sve tri strane a ne u dnevnopoliticke svrhe.

Nisam obracao paznju na Dodikovu komisiju pa ne bih da komentarisem njihov rad ako je los treba da se odbaci.
ono sto zasada zasigurno znamo je da su ratovi na podrucju bivse SFRJ najbolje zadokumentovani od svih ratova od postojanja ljudske vrste. tamo se dokazi, optuznice i odbrane mjere veclicinom biblioteke. pored pisanih su tu i slike, kao i audio i video zapisi. nesto sto nijedan sud u istoriji nije imao u toj kolicini dokaza. i, sada, nakon sto su to desetine ili stotine ljudi razradjivali godinama, sto sa jedne, sto sa druge strane treba preispitati nekom "komisijom"...

nije mi najjasnije zasto u temu uvlacis i drugi svjetski rat. kakve on ima vece sa temom?


P.S. i nisi mi odgovorio na pitanje iz posta ispod....
A_A_AKCIJA
Posts: 5891
Joined: 16/11/2009 02:54

#314 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by A_A_AKCIJA »

llull wrote: 01/08/2021 15:54
Login77777 wrote: 01/08/2021 15:21

Naravno da rade zajedno. Ali da tog dvojca nema opet bi oni o BiH i Bosnjacima isto mislili. A takodzer o Bosancima.
Zato pustite tu pricu da nema Bakira da bi oni voljeli BiH.
Ne mozes natjerati zenu da te voli a kamo li milion ljudi da voli zemlju. To ko ocekuje taj je blago receno naivan da ne kazem nesto gore.
Od Srba u RS se moze nadati da ce u dogledno vrijeme postovati zemlju u kojoj su, a ubjedjen sam da ce to doci samo tako da se RS ostavi kao entitet i da se ne dovodi u pitanje. Ja sam ubjedjenja da ce bez stalnog ponavljanja kako ce neko ukinuti RS kada budu skontali da entitet ostaje gledati na BIH drugim ocima. Nece je voljeti, ali postovati ce sigurno.
Inače je ljubav prema državi ono baš jak faktor. Neki Milorad na radu u Minhenu, ujutro ga nagari dvesta na sat a kad ga švabo polizajac zaustavi, on mu odbrusi da ne poštuje zakon o ZJBS jer ne voli Njemačku. I naravno, ovaj nema druge nego da se izvini i pusti čoveka, šta da radi... :-)

RS ovakva kakvu je znamo 100% neće postojati još dugo. Ili će se urušiti zbog kretenskih poteza vlasti koje će pokušati sačuvati aparthejd, šovinizam, tekovine genocida, ili će se demokratizirati do tačke kada neće biti bitno kako se zove. Treće ne postoji, osim u glavama onih koji sanjanju rušenje svijeta kakvim ga znamo, ratove i uspostavu nekih novih pravila i sistema vrijednosti.
Goran1987
Posts: 56
Joined: 31/07/2021 14:53

#315 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Goran1987 »

belfy wrote: 01/08/2021 19:49
Goran1987 wrote: 01/08/2021 19:22


Nedovoljno sam se jasno izrazio, ne da ih apriori demantuje, nego da ima mogucnost da istrazuje i ukaze ako postoje
stvarne cinjenice da nesto mozda i nije tacno.

Ne smatram dogmatski pristup dobrim ni u vezi jedne teme. Al isto tako smatram da prvenstveno treba da se vodi briga o tome da se zrtve ne izruguju i ne izlazu boli ni na koji nacin.

Nemam nista protiv ni da neko dovodi u pitanje zakljucke i sa druge strane recimo iz drugo svjetskog rata ako za to postoji relevantna materija.

Al se to mora voditi veoma obazrivo i na nivou naucne zajednice sve tri strane a ne u dnevnopoliticke svrhe.

Nisam obracao paznju na Dodikovu komisiju pa ne bih da komentarisem njihov rad ako je los treba da se odbaci.
ono sto zasada zasigurno znamo je da su ratovi na podrucju bivse SFRJ najbolje zadokumentovani od svih ratova od postojanja ljudske vrste. tamo se dokazi, optuznice i odbrane mjere veclicinom biblioteke. pored pisanih su tu i slike, kao i audio i video zapisi. nesto sto nijedan sud u istoriji nije imao u toj kolicini dokaza. i, sada, nakon sto su to desetine ili stotine ljudi razradjivali godinama, sto sa jedne, sto sa druge strane treba preispitati nekom "komisijom"...

nije mi najjasnije zasto u temu uvlacis i drugi svjetski rat. kakve on ima vece sa temom?


P.S. i nisi mi odgovorio na pitanje iz posta ispod....
Koliko god da su dokumentovani ne mora znaciti da su sve relevantne cinjenice uzete u obzir niti da su bile dostupne u datom trenutku. Ako postoje, trebao bi da postoji nacin da se uzmu u obzir, danas, sutra za 100 godina, nebitno.

Precepcija je takva kakva jeste. Ne mogu ti dati odgovor a da ne komentarisem presude sto ne zelim da radim. Nadam se da ce se jednog dana i ta precepcija promjeniti.

Ovim postom ujedno cu da zavrsim svoje javljanje na ovoj a i drugim temama koje se doticu proslog rata.

Previse je emocija ukljuceno a ne zelim da sebi ni drugima povlacim negativne.

Svako dobro.
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#316 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Hakiz »

Goran1987 wrote: 01/08/2021 20:49
belfy wrote: 01/08/2021 19:49

ono sto zasada zasigurno znamo je da su ratovi na podrucju bivse SFRJ najbolje zadokumentovani od svih ratova od postojanja ljudske vrste. tamo se dokazi, optuznice i odbrane mjere veclicinom biblioteke. pored pisanih su tu i slike, kao i audio i video zapisi. nesto sto nijedan sud u istoriji nije imao u toj kolicini dokaza. i, sada, nakon sto su to desetine ili stotine ljudi razradjivali godinama, sto sa jedne, sto sa druge strane treba preispitati nekom "komisijom"...

nije mi najjasnije zasto u temu uvlacis i drugi svjetski rat. kakve on ima vece sa temom?


P.S. i nisi mi odgovorio na pitanje iz posta ispod....
Koliko god da su dokumentovani ne mora znaciti da su sve relevantne cinjenice uzete u obzir niti da su bile dostupne u datom trenutku. Ako postoje, trebao bi da postoji nacin da se uzmu u obzir, danas, sutra za 100 godina, nebitno.

Precepcija je takva kakva jeste. Ne mogu ti dati odgovor a da ne komentarisem presude sto ne zelim da radim. Nadam se da ce se jednog dana i ta precepcija promjeniti.

Ovim postom ujedno cu da zavrsim svoje javljanje na ovoj a i drugim temama koje se doticu proslog rata.

Previse je emocija ukljuceno a ne zelim da sebi ni drugima povlacim negativne.

Svako dobro.
Ne mogu se činjenice negirati zbog percepcije.
Bossona
Posts: 5232
Joined: 21/12/2020 03:28

#317 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Bossona »

General War wrote: 01/08/2021 11:25
Bossona wrote: 01/08/2021 08:42

Danas su Bošnjaci iako apsolutna većina u Bosni
obespravljeni i nakon 26 godina im se osporavaju mnoga elementarna ljudska, imovinska i nacionalna prava od bosanskog jezika pa nadalje, istine radi u daytonskoj Bosni svi građani su diskriminirani i dok je daytonskog uređenja diskriminacija će postojati jer nisu svi jednaki a posebno oni koji ne pripadaju jednom od tri etnosa. U Jugoslaviji niko nije bio apsolutna većina a Bošnjaci iako treći narod po brojnosti nisu bili priznati kao narod, da bi ih priznali kao vjersku skupinu sedamdesetih i to ciljano kao da su uljezi jer musliman nije ničim vezan za Bosnu a prije toga su im nudili da budu Srbi ili Hrvati islamske vjere i neopredjeljeni dok se ne opredjele nakon okupacije Bosne 1918 godine da ne govorim o agrearnoj reformi i otimačini zemlje progonima i diskriminaciji.
Image

Ali se zato bili stoljećima dehumanizirani i etiketirani kao ostatci turaka koje treba istrijebiti a Gorski Vijenac je bio inspiracija Mladiću i Karadžiću u planskom provođenju istrebljenja Bošnjaka koji je kulminrao genocidom i osvetom dahijama u Srebrenici.


Image
Ovaj grb kaže da pet naroda imade, čak nas ne bi niti kao Bosanaca osim u vicevima,
:-)
Gdje su bosnjaci apsolutna vecina?
Po popisu 2013, Kada je riječ o nacionalnoj strukturi, u BiH živi 50,11 posto stanovnika koji su se izjasnili kao Bošnjaci, njih 30,78 posto izjasnilo se kao Srbi, a Hrvata je 15,43 posto. Nacionalno se nije izjasnilo 0,77 posto stanovništva, dok je manje od tri posto u kategoriji ‘ostalih’, u što ulaze pripadnici 17 nacionalnih manjina te druge etničke skupine.
belfy
Posts: 7643
Joined: 06/08/2007 09:00

#318 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by belfy »

Goran1987 wrote: 01/08/2021 20:49
belfy wrote: 01/08/2021 19:49

ono sto zasada zasigurno znamo je da su ratovi na podrucju bivse SFRJ najbolje zadokumentovani od svih ratova od postojanja ljudske vrste. tamo se dokazi, optuznice i odbrane mjere veclicinom biblioteke. pored pisanih su tu i slike, kao i audio i video zapisi. nesto sto nijedan sud u istoriji nije imao u toj kolicini dokaza. i, sada, nakon sto su to desetine ili stotine ljudi razradjivali godinama, sto sa jedne, sto sa druge strane treba preispitati nekom "komisijom"...

nije mi najjasnije zasto u temu uvlacis i drugi svjetski rat. kakve on ima vece sa temom?


P.S. i nisi mi odgovorio na pitanje iz posta ispod....
Koliko god da su dokumentovani ne mora znaciti da su sve relevantne cinjenice uzete u obzir niti da su bile dostupne u datom trenutku. Ako postoje, trebao bi da postoji nacin da se uzmu u obzir, danas, sutra za 100 godina, nebitno.

Precepcija je takva kakva jeste. Ne mogu ti dati odgovor a da ne komentarisem presude sto ne zelim da radim. Nadam se da ce se jednog dana i ta precepcija promjeniti.

Ovim postom ujedno cu da zavrsim svoje javljanje na ovoj a i drugim temama koje se doticu proslog rata.

Previse je emocija ukljuceno a ne zelim da sebi ni drugima povlacim negativne.

Svako dobro.
ovaj dio te ne bi bas obradovao, inace bi i Srbija bila drugacije procesuirana... sto se mene tice ja bih volio da si ti u pravu, pa makar i za 100 godina.

naravno da na percepciju mozes odgovoriti i bez komentarisanja presuda. odgovor je sasvim izvjestan, ali ako je tvoja zelja da to ne cinis onda mogu razumjeti...

svako dobro. :kakoste:
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#319 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Humljanin »

Bossona wrote: 01/08/2021 21:06
General War wrote: 01/08/2021 11:25
:-)
Gdje su bosnjaci apsolutna vecina?
Po popisu 2013, Kada je riječ o nacionalnoj strukturi, u BiH živi 50,11 posto stanovnika koji su se izjasnili kao Bošnjaci, njih 30,78 posto izjasnilo se kao Srbi, a Hrvata je 15,43 posto. Nacionalno se nije izjasnilo 0,77 posto stanovništva, dok je manje od tri posto u kategoriji ‘ostalih’, u što ulaze pripadnici 17 nacionalnih manjina te druge etničke skupine.
Prouči razliku između apsolutne i relativne većine.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#320 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by mO k3 »

Pa najviše osuđenih zločinaca poslije drugog svjetskog rata na tlu evrope dolazi iz redova srpskog naroda
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#321 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by General War »

Bossona wrote: 01/08/2021 21:06
General War wrote: 01/08/2021 11:25
:-)
Gdje su bosnjaci apsolutna vecina?
Po popisu 2013, Kada je riječ o nacionalnoj strukturi, u BiH živi 50,11 posto stanovnika koji su se izjasnili kao Bošnjaci, njih 30,78 posto izjasnilo se kao Srbi, a Hrvata je 15,43 posto. Nacionalno se nije izjasnilo 0,77 posto stanovništva, dok je manje od tri posto u kategoriji ‘ostalih’, u što ulaze pripadnici 17 nacionalnih manjina te druge etničke skupine.
:lol:
I 50% ti apsolutna vecina?
De bolan iskoristi internet pa provjeri sta znaci apsolutna vecina.
User avatar
BHCluster
Posts: 23357
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#322 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by BHCluster »

General War wrote: 02/08/2021 00:26
Bossona wrote: 01/08/2021 21:06
Po popisu 2013, Kada je riječ o nacionalnoj strukturi, u BiH živi 50,11 posto stanovnika koji su se izjasnili kao Bošnjaci, njih 30,78 posto izjasnilo se kao Srbi, a Hrvata je 15,43 posto. Nacionalno se nije izjasnilo 0,77 posto stanovništva, dok je manje od tri posto u kategoriji ‘ostalih’, u što ulaze pripadnici 17 nacionalnih manjina te druge etničke skupine.
:lol:
I 50% ti apsolutna vecina?
De bolan iskoristi internet pa provjeri sta znaci apsolutna vecina.
Sta je apsolutna vecina?
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#323 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Hakiz »

General War wrote: 02/08/2021 00:26
Bossona wrote: 01/08/2021 21:06
Po popisu 2013, Kada je riječ o nacionalnoj strukturi, u BiH živi 50,11 posto stanovnika koji su se izjasnili kao Bošnjaci, njih 30,78 posto izjasnilo se kao Srbi, a Hrvata je 15,43 posto. Nacionalno se nije izjasnilo 0,77 posto stanovništva, dok je manje od tri posto u kategoriji ‘ostalih’, u što ulaze pripadnici 17 nacionalnih manjina te druge etničke skupine.
:lol:
I 50% ti apsolutna vecina?
De bolan iskoristi internet pa provjeri sta znaci apsolutna vecina.

Apsolutna većina je 50% plus jedan (glas, dionica itd). ne 51 %, ne 50,5 %, ne 50,00001% nego 50% plus jedan. Recimo, ako je u pitanju vlasništvo nad firmom, apsolutni vlasnik je onaj koji ima 50 % dionica i još jednu dionicu. Ta osoba na skupštini dioničara može donijeti ili oboriti sve odluke. Dakle, ako firma ima ukupno izdanih 1.000.000 dionica, apsolutni vlasnik je onaj koji ima 500.001 dionicu.

Drugo je kvalifikovana većina, kada ranije utvrđenim pravilom za odluku nije dovoljna apsolutna većina. Recimo, treba 2/3 ili 4/5 glasova da se neka odluka donese. Kod referenduma često treba na referendum izađe 60 , 70 ili više procenata registrovanih glasača da bi apsolutnom većinom izašlih na referendum donesena odluka postala pravilo.

Relativna većina je, naravno, ono čega ima najviše, više od drugog, iako ga ukupno ima manje od 50 %.

Tako da, ako je Bošnjaka 50,11%, Bošnjaci su apsolutna većina. Kada sabereš sve druge (Hrvate, Srbe, Ostale itd) ukupno ih ima 49,89 % što je manje od Bošnjaka.
Last edited by Hakiz on 02/08/2021 00:43, edited 3 times in total.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#324 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by General War »

mO k3 wrote: 01/08/2021 23:53 Pa najviše osuđenih zločinaca poslije drugog svjetskog rata na tlu evrope dolazi iz redova srpskog naroda
Pa niko se nije za vratove ni davio osim nas poslije drugog svjetskog rata :mrgreen:
Bossona
Posts: 5232
Joined: 21/12/2020 03:28

#325 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Bossona »

General War wrote: 02/08/2021 00:26
Bossona wrote: 01/08/2021 21:06
Po popisu 2013, Kada je riječ o nacionalnoj strukturi, u BiH živi 50,11 posto stanovnika koji su se izjasnili kao Bošnjaci, njih 30,78 posto izjasnilo se kao Srbi, a Hrvata je 15,43 posto. Nacionalno se nije izjasnilo 0,77 posto stanovništva, dok je manje od tri posto u kategoriji ‘ostalih’, u što ulaze pripadnici 17 nacionalnih manjina te druge etničke skupine.
:lol:
I 50% ti apsolutna vecina?
De bolan iskoristi internet pa provjeri sta znaci apsolutna vecina.
Bošnjaci su za sada relativna većina,sa probosanskim građanima su blizu apsolutne većine ako misliš na 75%, ako ne sada biće u skoroj budućnosti. U ex YU niko nije bio ni blizu relativne većine a apsolutna većina je bila nedokučiva. Stoga je neuporedivo porediti etničku strukturu Bosne i ex YU!
Post Reply