Da li je rs genocidna tvorevina?

Post Reply

Da li je rs genocidna tvorevina?

Da
137
86%
Ne
23
14%
 
Total votes: 160

Novak20
Posts: 13943
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#176 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Novak20 »

General War wrote: 31/07/2021 22:24
GAU8 wrote: 31/07/2021 17:48 RS je "entitet u kojem je počinjen genocid."

Nek' neko stisne i kaže da to nije tačno :lol: :lol:
Evo ja cu probat, genocid je izvrsen u UN zasticenoj zoni koliko se sjecam, koja je kasnije data srbima u sastav PC.
Za Grbavicu, Ilidžu, Ilijaš, Vogošću.
Goran1987
Posts: 56
Joined: 31/07/2021 14:53

#177 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Goran1987 »

mirsek wrote: 31/07/2021 16:50
Goran1987 wrote: 31/07/2021 16:26

Pozdrav i tebi. Iskreno da ti odgovorim, moje licno misljenje je da je svaka strana radila isto gdje je mogla a s obzirom na svoje mogucnosti i trenutno politicko opredeljenje. Mislim da svu svi narodi na ovim prostorima identicni kulturoloski, civilizacijski i svakako drugacije.

Da pojasnim, Srbima su u strahu bile velike oci, sjecanje na drugi svjetski rat svjeze, koliko god to zvucalo cudno izgledalo je kao da se istorija ponavlja. Ovaj put su imali bolju poziciju i nazalost su je u mnogim situacija iskoristili na los nacin. Iz pozicije zrtve koja bi trebala da ima vise razumjevanja doslo se do pozicije dzelata na mnogim mjestima. Glavni razlog po meni je sto se nije iskreno i insitucionalno izvrsilo pomirenje u bivsoj drzavi nego se sve zakopalo. Mozda ce nekoga mozda uvrijediti, al za vecinu Srba bar koje ja poznajem, nisu samo Hrvati ustase, u istom broju ako ne vise su dzelati bili Bosnjaci, tadasnji muslimani. Moga je prandjeda sa oceve strane komsija musliman odveo na klanje, znalo se i ko je, pa nikad nije odgovarao.

Bosnjaci su startovali sa najlosije pozicije i veoma rano su preuzeli ulogu zrtve, ne svojom krivicom al su se sa njom srodili. Gdje su mogli da prodju ispod radara, tu su i radili zlocine ili neko stvarno misli da nije bilo civilnih zrtava na srpskoj strani. Vukla ih je teznja da je Bosna njihova a politicki se gurao multi kulti koji nije bas bio iskren. Da se nije trebalo svijetu predstaviti kao suprotnost, cisto sumnjam da bi koja crkva prezivjela.

Hrvati u BIH su bili instrument za nezavisnost Hrvatske i kao takvi su i zrtvovani od strane Hrvatske, gdje su mogli i oni su cinili zlocine.

Ja zamjeram Srbima sto su dopustili para formacijama da vedre i oblace u mnogin mjestima, sto su dopustili da bukadzije kolo vode. Vecinom VRS, pogotovo ova iz zapadnog dijela nije cinila zlocine, vise su to para formacije i policija nad kojom nije bilo kontrole dovoljne.

Nije isti rezultat na kraju al mislim da bi u datim okolnostima a s obzirom na istoriju, bio isti, da su pozicije izmjenjene.

Iskreno ne sumnjam da ce ako ne dao bog dodje do novog sukoba, Bosnjacki narod ako bude imao nolju poziciju, vrlo brzo doci u poziciju dzelata.
Zasto Srbi nisu htjeli da se predstave kao normalna strana i jednostavno ne cine masovne zlocine ? Zar to ne bilo dobro i za njih i njihovu poziciju ako su vec imali normalan cilj i ako su to radili policija i paravojne formacije kako se u 3 godine rata nije smoglo volje i snage da se te jedinice stave pod kontrolu ?
Kako objasnjavas strateske ciljeve ratnog RS koji ukljucuju i etnicko ciscenje i genocid kao posljedicu sto je i sam Mladic prepoznao i upozorio vladajuce strukture sta ce ti ciljevi imati kao posljedicu.
Ova zadnja recenica ti je hipoteza i sbbkbb sa kojom opravdavas zlocine iz proteklog rata. Mi mozemo pretpostavljati sta bi radili Bosnjaci ali za Srbe imamo dokaze i presude u proteklom ratu. Cinjenice vs hipoteza.
Razlikujemo se u premisama, ja tvrdim da bi svi postupali isto u istim situacijama. Sve strane su cistile svoj teritorij, razlika je samo u mogucnostima i oportunizmu u datom trenutku.

Da li je to lose, naravno da jeste al ja nisam bio u ratu da mogu reci je li opravdano ili nije. Sa ove tacke gledista je pogubno i za jednu i drugu stranu.


Srbi nisu shvatali u kojem se vremenu nalaze i da PR vise vrijedi nego haubice, nisu shvatali ni mnoge druge stvari. Sta znaci pad berlinskog zida, pa smo zavrsili gdje jesmo.

Ne slazem se da je sbkb, jer je bilo od 41 do 45 i vidjelo se kako je proslo.
Last edited by Goran1987 on 31/07/2021 23:08, edited 1 time in total.
Goran1987
Posts: 56
Joined: 31/07/2021 14:53

#178 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Goran1987 »

SaraFina wrote: 31/07/2021 16:51
Goran1987 wrote: 31/07/2021 16:26

Pozdrav i tebi. Iskreno da ti odgovorim, moje licno misljenje je da je svaka strana radila isto gdje je mogla a s obzirom na svoje mogucnosti i trenutno politicko opredeljenje. Mislim da svu svi narodi na ovim prostorima identicni kulturoloski, civilizacijski i svakako drugacije.

Da pojasnim, Srbima su u strahu bile velike oci, sjecanje na drugi svjetski rat svjeze, koliko god to zvucalo cudno izgledalo je kao da se istorija ponavlja. Ovaj put su imali bolju poziciju i nazalost su je u mnogim situacija iskoristili na los nacin. Iz pozicije zrtve koja bi trebala da ima vise razumjevanja doslo se do pozicije dzelata na mnogim mjestima. Glavni razlog po meni je sto se nije iskreno i insitucionalno izvrsilo pomirenje u bivsoj drzavi nego se sve zakopalo. Mozda ce nekoga mozda uvrijediti, al za vecinu Srba bar koje ja poznajem, nisu samo Hrvati ustase, u istom broju ako ne vise su dzelati bili Bosnjaci, tadasnji muslimani. Moga je prandjeda sa oceve strane komsija musliman odveo na klanje, znalo se i ko je, pa nikad nije odgovarao.

Bosnjaci su startovali sa najlosije pozicije i veoma rano su preuzeli ulogu zrtve, ne svojom krivicom al su se sa njom srodili. Gdje su mogli da prodju ispod radara, tu su i radili zlocine ili neko stvarno misli da nije bilo civilnih zrtava na srpskoj strani. Vukla ih je teznja da je Bosna njihova a politicki se gurao multi kulti koji nije bas bio iskren. Da se nije trebalo svijetu predstaviti kao suprotnost, cisto sumnjam da bi koja crkva prezivjela.

Hrvati u BIH su bili instrument za nezavisnost Hrvatske i kao takvi su i zrtvovani od strane Hrvatske, gdje su mogli i oni su cinili zlocine.

Ja zamjeram Srbima sto su dopustili para formacijama da vedre i oblace u mnogin mjestima, sto su dopustili da bukadzije kolo vode. Vecinom VRS, pogotovo ova iz zapadnog dijela nije cinila zlocine, vise su to para formacije i policija nad kojom nije bilo kontrole dovoljne.

Nije isti rezultat na kraju al mislim da bi u datim okolnostima a s obzirom na istoriju, bio isti, da su pozicije izmjenjene.

Iskreno ne sumnjam da ce ako ne dao bog dodje do novog sukoba, Bosnjacki narod ako bude imao nolju poziciju, vrlo brzo doci u poziciju dzelata.
1.Nije tačno da se po obimu, izvedbi i brutalnosti počinjenih zvjerskih zločina (i presudjenog genocida) mogu sve tri strane u BiH izjednačavati.Veliko Srbi su po obimu, brutalnosti i izvedbi prvaci. Tome u prilog svjedoče i mnogobrojne presude, kako medjunarodnog suda u Hagu, tako i domaćih sudova u BiH.

2.Takodjer nije tačna tvrdnja da su (veliko) Srbi počinili zločine u nekom strahu. I zbog sjecanja na stradanja u drugom svjetskom tatu. Naprotiv! Počinili su ih svjesno, samouvjereno i vjerujući da nikad nece biti kaznjeni. Otud i kilogrami zapisa, transkripta, video materiala. Ratko Mladić pred Srebrenicom ne pominje ustaše Bošnjake, nego dahije. I Srebrenicu poklanja srpskom narodu čisteći je od dahija. To što velikosrpska strana ima pomutnju i paradoks u svojoj povjesti, samo je njen problem. Kad treba ustaše osuditi koji su zavrsili na gubitničkoj strani u 2. svjetskom ratu onda su najlglasniji. A istovremeno štuju lik i djelo četnika. Tako da, mnogo je Srba i njihovih porodica poginulo i od četničke kame. A sad se toj stranu daje povjesni alibi. I pretvara ih se u nekakve gerilce na strani saveznika.
Dakle, te četničke koljačke horde iz drugog svjetskog rata nama u BiH su 92 podsjetnik bile takodjer na stradanja. Kao da su dozivjeli reinkarnaciju i izašli iz partizanskih filmova. Bradate, prljave spodobe i njihovi nalogodavci. VRJ i VRS. Pa kad već pominjemo Bošnjake u ustašama i stradanje Srba, sta je sa cetnicima 41/45 i 92/95?

3.Bošnjaci i Hrvati su takodjer radili zločine. No nisu planske, obimne i planirane. Po brutalnosti, obimu i planu velikosrbi su apsolutni prvaci. Masovne grobnice koje se i dan danas pronalaze na lokalitetima RS najbolje govore u prilog toj tezi.
Dakle jedno je kad razularena vojska napravi zlocin neplanirano i vojni vrh izgubi kontrolu. A drugo je kad vojni vrh skupa sa vojskom sprovodi planski uništenje, masovne egzikucije, etnicka ciscenja, silovanja i počini Genocid. Planski i pod vodjstvom generala VJ Pa VRS.

4.Bošnjaci su imali priliku i u ratu devedesetih biti dzelati. Na teritoriji koju kontrolirala ABiH Pa nisu. Ta teza da se zrtva pretvara u dzelata šuplja je. Kao i sve ostalo napisano. Doduse. U postu iznad.
Stvarno izvini al sa osobama koje ne zive u BIH niti placaju porez ovdje ne zelim da polemisem.
Goran1987
Posts: 56
Joined: 31/07/2021 14:53

#179 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Goran1987 »

mirsek wrote: 31/07/2021 17:02
Goran1987 wrote: 31/07/2021 16:46

Pozdrav, prilcno agresivan post al odgovoricu. Prije 1. svjetskog rata su pravoslavci, ja smatram da su se osjecali kao Srbi, bili najmnogoljudniji u BIH. Nije to tako daleko, tri generacije prije nas.

Preuzimanje antifasisticke borbe u 2. Sv. Ratu je u najmanju ruku uvredljivo za Srbe. Okosnicu citavog partizanskog pokreta su u bivsoj drzavi cinili Srbi, a kao protivnike su vecinom imali Hrvate i tadasnje muslimane od kojih su pretpostavljam vecina se izrazili kao Bosnjaci u zadnjem periodu.

Pojasnio sam svoj stav u prosloj replici u vezi stradanja i zasto mislim da su jedni stradali vise u odnosu na druge.

Mislim da proble i jeste sto ti smatras da ako si vecina, imas veca prava, ti gledas BIH u cjelini, Srbi gledaju Republiku Srpsku u kojoj su u vecini.

Mislim da je shvatanje rezultata rata pogresno sa obe strane. Niti su Bosnjaci dobili citavu BiH kao svoju ( jednakost naroda na citavoj teritoriji je nazalost samo na papiru), niti su Srbi dobili eksluzivno svoju teritoriju (jesu de fakto al nije samo njihova).

Sta tebi znaci danas, sutra Banja Luka i da sve i jedan Srbin ode iz nje, hoces li se preseliti, jel ima dovoljno Bosnjaka koji ce tamo zivjeti.

Teritorije su etnicki ciste nakon rata, povratak je propao. Da li je to lose ili nije je za duboke analize. Problem je sto smo mi de fakto podjeljeno drustvo.
Hvala na odgovoru.
Ne, ja ne trazim veca prava za Bosnjake samo kazem da bi s obzirom na masovne zlocine pocinjene nad njima to bilo sasvim logicna stvar da bi se zastitili od buducih zlocina.
Ali ne moraju to traziti, evo reci cu i da ne trebaju to traziti.
Ali mogu traziti i trebaju traziti demokratsko drustvo, ravnopravnost svih gradjana sa svim svojim pravima.
Srbi ako imaju strah suocavanja sa svojim djelima kao i njihovim posljedicama neka smognu snage i suoce se, to ce biti dobro za buducnost, bolje nego negiranje zlocina i drugih skupina , vrijedanje, omalovazavanje i stavljanje soli na ranu jer bas sa takvim ponasanjem ce sebi stvoriti tlo za buduce sukobe gdje niko skoro nece imati razumijevanja za njihovu stranu u tom sukobu.
Demokratsko drustvo se moglo traziti i u sklopu krnje Jugoslavije pa sto nije. Svi se vadimo na demokratiju kad smo u vecini, suplja. Da li su srpske zrtve manje vrijedne, da li njih iko uvazava. Cemu Srbi imaju da se nadaju sa narativom da su za sve oni krivi...
Goran1987
Posts: 56
Joined: 31/07/2021 14:53

#180 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Goran1987 »

vatrogasac wrote: 31/07/2021 18:06
Goran1987 wrote: 31/07/2021 15:45 Pozdrav svima, pratim forum vec duze vremena(godinama) al se ne registrovah ranije(nije mi prolazila aktivacija) . Neko je spomenuo na ovoj ili nekoj drugoj temi, da li ima igdje Srba da se jave pa cu da iskoristim priliku.
Pozdrav i tebi i trebamo pričati i razgovarati ako ne zbog nas, a ono zbog naše djece koja treba da dijele ovu državu i zbog njihove budućnosti. Trenutno imaš sasvim dovoljno pitanja pa opušteno što bi rekao Schmidt. :mrgreen:

Ja ću za sada samo jedno. Moj posao je takav da se krećem među svim narodima ne samo Bosne nego i regiona i šire i dobijao sam različite odgovore. Kakva je to odbrana Srba od povampirenih ustaša i mudžahedina opkoliti Sarajevo 4 godine i ubijati civile snajperima, granatama, mitraljezima, glađu, žeđu, hladnoćom.....? Neki ljudi nisu 4 godine vidjeli glavice crnog luka, sanjali da ga vide i još jednom probaju. Kakva je to odbrana srpskog interesa u Bosni? Ovo nije nikakva izmišljena nacionalistička bajka jer sve ima dokumentovano na YT.
Pozdrav, ponovo cu iskreno pa makar i zvucalo ruzno. Po mom misljenju a dajem za pravo da grijesim, Sarajevo se drzalo u okruzenju da bi se brojcana nadmoc koju su Bosnjaci imali negirala. Ponovo u datim trenutcima idioti dodji do izrazaja.

Da li je nacin na koji je to radjeno pogresan, po meni apsolutno jeste. Ako se islo na zauzimanje, trebalo je da se zauzme odmah, sto se apsolutno moglo, da se htjelo. Islo se na to da se drzi teritorij koji se smatrao "srpskim" dok ne dodje do pregovora.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#181 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by zrakomlat »

Goran1987 wrote: 31/07/2021 23:06
vatrogasac wrote: 31/07/2021 18:06

Pozdrav i tebi i trebamo pričati i razgovarati ako ne zbog nas, a ono zbog naše djece koja treba da dijele ovu državu i zbog njihove budućnosti. Trenutno imaš sasvim dovoljno pitanja pa opušteno što bi rekao Schmidt. :mrgreen:

Ja ću za sada samo jedno. Moj posao je takav da se krećem među svim narodima ne samo Bosne nego i regiona i šire i dobijao sam različite odgovore. Kakva je to odbrana Srba od povampirenih ustaša i mudžahedina opkoliti Sarajevo 4 godine i ubijati civile snajperima, granatama, mitraljezima, glađu, žeđu, hladnoćom.....? Neki ljudi nisu 4 godine vidjeli glavice crnog luka, sanjali da ga vide i još jednom probaju. Kakva je to odbrana srpskog interesa u Bosni? Ovo nije nikakva izmišljena nacionalistička bajka jer sve ima dokumentovano na YT.
Pozdrav, ponovo cu iskreno pa makar i zvucalo ruzno. Po mom misljenju a dajem za pravo da grijesim, Sarajevo se drzalo u okruzenju da bi se brojcana nadmoc koju su Bosnjaci imali negirala. Ponovo u datim trenutcima idioti dodji do izrazaja.

Da li je nacin na koji je to radjeno pogresan, po meni apsolutno jeste. Ako se islo na zauzimanje, trebalo je da se zauzme odmah, sto se apsolutno moglo, da se htjelo. Islo se na to da se drzi teritorij koji se smatrao "srpskim" dok ne dodje do pregovora.
Ne kontam, što se nije zauzelo kad se moglo? Pa da je zauzeto, dobili bi puno više nego pregovorima. Sarajevo u svakom smislu vrijedi puno više od same teritorije određene kvadrature. Da je palo Sarajevo, nebi bilo ni BiH.
Goran1987
Posts: 56
Joined: 31/07/2021 14:53

#182 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Goran1987 »

daddy-kool wrote: 31/07/2021 17:09
Goran1987 wrote: 31/07/2021 15:45 Srpska strana se nikad nije pomirila sa raspadom bivse drzave, i dalje se nada sjedinjenu sa Srbijom, ako ne moze to, onda da bar ima eksluzivitet ba teritoriju koji je omedjila u zadnjem ratu. Mislim da nijedna nije za iskren dogovor...
Kakav bolan ekskluzivitet?

Naravno da to ne dolazi u obzir, i suprotno je ustavu, osnovnim ljudskim pravima i nacističko je gledanje na realnost. Naravno da to ne može.
Da li zivite u BIH i da li placate ovdje poreze?Iskreno je pitanje samo da znam da li da polemisem.


Koliko god zvucalo ruzno za vas, Srbi kao narod koji je izgubio 30% stanovnistva u 1 svjetskom ratu i oko 10% do 15% 2 svjetskom ratu da bi izborio slobodu za narode na ovom podneblju jer bi mnogi bili okupirani i ne bi se otcjepili da nije bilo Jugoslavije, smatraju da imaju pravo na samoupravu.
User avatar
Skijaš
Posts: 12512
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#183 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Skijaš »

...
Last edited by Skijaš on 31/07/2021 23:21, edited 1 time in total.
User avatar
Skijaš
Posts: 12512
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#184 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Skijaš »

Goran1987 wrote: 31/07/2021 22:58
Demokratsko drustvo se moglo traziti i u sklopu krnje Jugoslavije pa sto nije.
Turci, NDH, Milosevic, Rimljani, amebe, ovo, ono, hajde da se dogovorimo oko buducnosti. Mozemo li se dogovoriti oko neophodnosti visokog stepena decentralizacije uz svijest da te administrativne jedinice ne mogu imati monoetnicki karakter ?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#185 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by high_volume »

Goran1987 wrote: 31/07/2021 23:06
vatrogasac wrote: 31/07/2021 18:06 Kakva je to odbrana srpskog interesa u Bosni? Ovo nije nikakva izmišljena nacionalistička bajka jer sve ima dokumentovano na YT.
Pozdrav, ponovo cu iskreno pa makar i zvucalo ruzno. Po mom misljenju a dajem za pravo da grijesim, Sarajevo se drzalo u okruzenju da bi se brojcana nadmoc koju su Bosnjaci imali negirala. Ponovo u datim trenutcima idioti dodji do izrazaja.

Da li je nacin na koji je to radjeno pogresan, po meni apsolutno jeste. Ako se islo na zauzimanje, trebalo je da se zauzme odmah, sto se apsolutno moglo, da se htjelo. Islo se na to da se drzi teritorij koji se smatrao "srpskim" dok ne dodje do pregovora.
1. Ne postoji opravdanje, ponavljam - ne postoji nikakvo opravdanje za 3,5-godišnje tlačenje, mučenje, masakriranje, ubijanje, stanovništva Sarajeva. Nikakav ratni cilj, nikakav politički razlog, ništa... Sarajevo nije bio grad sa svojim stanovništvom da je bio "ratni", Sarajevo je zatvoreno u proljeće '92. i takav bio sve do Daytona. To tvoje "negiranje brojčane nadmoći" Bošnjaka, jednako je monstruozno, kao što je monstruozan zločin nad Bošnjacima Prijedora, Foče, genocidnog zločina Srebrenice. Ako ti, tako mlad, tako razmišljaš, kako li tek razmišljaju učesnici i akteri tig "negiranja brojčane nadmoći", danas živi i tu, među nama :-) Strašno :( :(

2. Kako li je Baš-Čaršija mogla biti smatrana "srpskom", ili Vratnik, Bistrik, itd. Kako, zapravo, po kojoj logici, kako je neki grad u bivšoj državi mogao biti s etničkim predznakom :-) Ta je mantra mogla biti kreirana samo u bolesnim patološki poremećenim glavama Karadžića i bratije mu
toska
Posts: 2956
Joined: 26/09/2016 14:08

#186 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by toska »

Goran1987 wrote: 31/07/2021 22:58
mirsek wrote: 31/07/2021 17:02
Hvala na odgovoru.
Ne, ja ne trazim veca prava za Bosnjake samo kazem da bi s obzirom na masovne zlocine pocinjene nad njima to bilo sasvim logicna stvar da bi se zastitili od buducih zlocina.
Ali ne moraju to traziti, evo reci cu i da ne trebaju to traziti.
Ali mogu traziti i trebaju traziti demokratsko drustvo, ravnopravnost svih gradjana sa svim svojim pravima.
Srbi ako imaju strah suocavanja sa svojim djelima kao i njihovim posljedicama neka smognu snage i suoce se, to ce biti dobro za buducnost, bolje nego negiranje zlocina i drugih skupina , vrijedanje, omalovazavanje i stavljanje soli na ranu jer bas sa takvim ponasanjem ce sebi stvoriti tlo za buduce sukobe gdje niko skoro nece imati razumijevanja za njihovu stranu u tom sukobu.
Demokratsko drustvo se moglo traziti i u sklopu krnje Jugoslavije pa sto nije. Svi se vadimo na demokratiju kad smo u vecini, suplja. Da li su srpske zrtve manje vrijedne, da li njih iko uvazava. Cemu Srbi imaju da se nadaju sa narativom da su za sve oni krivi...
neka se razgovara, ali da ti skrenem pažnju da svaki argument koji si do sada iznijeo je mainstrim srpske politike zadnjih 30tak godina.
tvoji 5, 6 teza postavljenih ovdje su bezbroj puta obrađene na razne načine i besmisleno ih je više raspravljati.

nije valjda da ne znaš kako je došlo do raspada Jugoslavije i u kakvoj se poziciji našla BiH, na kraju krajeva, zašto su Makedonija i Crna Gora odabrale nezavisnost ?
a srpske žrtve niko ne omalovažava, usput imaj u vidu da ih je stradalo nekoliko stotina u Sarajevo od dejstava Vrs.
Goran1987 wrote: 31/07/2021 22:58 Koliko god zvucalo ruzno za vas, Srbi kao narod koji je izgubio 30% stanovnistva u 1 svjetskom ratu i oko 10% do 15% 2 svjetskom ratu da bi izborio slobodu za narode na ovom podneblju jer bi mnogi bili okupirani i ne bi se otcjepili da nije bilo Jugoslavije, smatraju da imaju pravo na samoupravu.
još jedna pogrešna percepcija, zašto npr. Crnogorci kažu da su okupirani 1918. ?
Goran1987
Posts: 56
Joined: 31/07/2021 14:53

#187 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Goran1987 »

Skijaš wrote: 31/07/2021 23:21
Goran1987 wrote: 31/07/2021 22:58
Demokratsko drustvo se moglo traziti i u sklopu krnje Jugoslavije pa sto nije.
Turci, NDH, Milosevic, Rimljani, amebe, ovo, ono, hajde da se dogovorimo oko buducnosti. Mozemo li se dogovoriti oko neophodnosti visokog stepena decentralizacije uz svijest da te administrativne jedinice ne mogu imati monoetnicki karakter ?

Zasto smeta monoetnicki karakter, ionako smo vecinom razdvojeni? Ponovo kazem, sta vam vrijedi Banja Luka ako nema Srba u njoj koji su sad 95%u vecini.

Ajmo napraviti decentralizovanu drzavu sa etnicki podjeljenim teritorijama kako vec jesu sa Sarajevom kao distriktom i glavnim gradom. Zagarantovati sva prava drugima u dijelovima gdje su manjina naravno.
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1469
Joined: 09/09/2019 10:05

#188 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Mate_Miso_Kovac »

Goran1987 wrote: 31/07/2021 23:18
Koliko god zvucalo ruzno za vas, Srbi kao narod koji je izgubio 30% stanovnistva u 1 svjetskom ratu i oko 10% do 15% 2 svjetskom ratu da bi izborio slobodu za narode na ovom podneblju jer bi mnogi bili okupirani i ne bi se otcjepili da nije bilo Jugoslavije, smatraju da imaju pravo na samoupravu.
Nisu srbi ništa izborili. U prvom svjetskom ratu su bježali ko pičke kud ih noge nose i drkali mikropenise jedni drugima na Krfu. U drugom su imali nacističku judenfrei marionetsku drzavu u otadzbinu, i koljačku kraljevu vladu van otadžbine. Devedesetih su spojili prethodna iskustva - klanje i u konačnici pičkasto bježanje na traktorima.

Srbi se mogu udarati nogom u guzicu od sreće što uopće imaju državu, jer državu zaslužili nisu, ni vojnički, ni politčki, ni moralno...
User avatar
Skijaš
Posts: 12512
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#189 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Skijaš »

Goran1987 wrote: 31/07/2021 23:27
Skijaš wrote: 31/07/2021 23:21

Turci, NDH, Milosevic, Rimljani, amebe, ovo, ono, hajde da se dogovorimo oko buducnosti. Mozemo li se dogovoriti oko neophodnosti visokog stepena decentralizacije uz svijest da te administrativne jedinice ne mogu imati monoetnicki karakter ?

Zasto smeta monoetnicki karakter
Zato sto se Bosnjaci ocigledno ne mire sa tvojim stavom da evo recimo Srebrenica nije i njihova. Uostalom, to nije ni ustavna kategorija jer su tri naroda konstitutivni na tlu citave drzave. Pazi, to sto se ti odrices Drvara ili Mostara ne obavezuje Bosnjake da se odricu Prijedora ili Bratunca. Zasto bi?
Goran1987
Posts: 56
Joined: 31/07/2021 14:53

#190 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Goran1987 »

high_volume wrote: 31/07/2021 23:24
Goran1987 wrote: 31/07/2021 23:06

Pozdrav, ponovo cu iskreno pa makar i zvucalo ruzno. Po mom misljenju a dajem za pravo da grijesim, Sarajevo se drzalo u okruzenju da bi se brojcana nadmoc koju su Bosnjaci imali negirala. Ponovo u datim trenutcima idioti dodji do izrazaja.

Da li je nacin na koji je to radjeno pogresan, po meni apsolutno jeste. Ako se islo na zauzimanje, trebalo je da se zauzme odmah, sto se apsolutno moglo, da se htjelo. Islo se na to da se drzi teritorij koji se smatrao "srpskim" dok ne dodje do pregovora.
1. Ne postoji opravdanje, ponavljam - ne postoji nikakvo opravdanje za 3,5-godišnje tlačenje, mučenje, masakriranje, ubijanje, stanovništva Sarajeva. Nikakav ratni cilj, nikakav politički razlog, ništa... Sarajevo nije bio grad sa svojim stanovništvom da je bio "ratni", Sarajevo je zatvoreno u proljeće '92. i takav bio sve do Daytona. To tvoje "negiranje brojčane nadmoći" Bošnjaka, jednako je monstruozno, kao što je monstruozan zločin nad Bošnjacima Prijedora, Foče, genocidnog zločina Srebrenice. Ako ti, tako mlad, tako razmišljaš, kako li tek razmišljaju učesnici i akteri tig "negiranja brojčane nadmoći", danas živi i tu, među nama :-) Strašno :( :(

2. Kako li je Baš-Čaršija mogla biti smatrana "srpskom", ili Vratnik, Bistrik, itd. Kako, zapravo, po kojoj logici, kako je neki grad u bivšoj državi mogao biti s etničkim predznakom :-) Ta je mantra mogla biti kreirana samo u bolesnim patološki poremećenim glavama Karadžića i bratije mu

1. Slazem se da ne postoji opravdanje, ne vidim opravdanje za bilo koji zlocin. Trazilo se od mene da dam misljenje i dao sam ga na osnovu mog razumjevanja tadasnje situacije.

2. Nisam ni mislio da se smatra "srpskim" al ako se krenulo u rat onda se ide da se protivnik porazi a ne iscrpljuje...
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#191 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by zrakomlat »

Goran1987 wrote: 31/07/2021 23:27
Skijaš wrote: 31/07/2021 23:21

Turci, NDH, Milosevic, Rimljani, amebe, ovo, ono, hajde da se dogovorimo oko buducnosti. Mozemo li se dogovoriti oko neophodnosti visokog stepena decentralizacije uz svijest da te administrativne jedinice ne mogu imati monoetnicki karakter ?

Zasto smeta monoetnicki karakter, ionako smo vecinom razdvojeni? Ponovo kazem, sta vam vrijedi Banja Luka ako nema Srba u njoj koji su sad 95%u vecini.

Ajmo napraviti decentralizovanu drzavu sa etnicki podjeljenim teritorijama kako vec jesu sa Sarajevom kao distriktom i glavnim gradom. Zagarantovati sva prava drugima u dijelovima gdje su manjina naravno.
Majstore, u Srbiji djeca uče bosanski jezik, u tzv rs to pravo nemaju. Seljačina na mjestu načelnika Srebrenice skida baner s bajramskom čestitkom. A to su samo dva od milion primjera iz manjeg, dvodjelnog entiteta.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#192 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by daddy-kool »

Goran1987 wrote: 31/07/2021 23:18
daddy-kool wrote: 31/07/2021 17:09

Kakav bolan ekskluzivitet?

Naravno da to ne dolazi u obzir, i suprotno je ustavu, osnovnim ljudskim pravima i nacističko je gledanje na realnost. Naravno da to ne može.
Da li zivite u BIH i da li placate ovdje poreze?Iskreno je pitanje samo da znam da li da polemisem.


Koliko god zvucalo ruzno za vas, Srbi kao narod koji je izgubio 30% stanovnistva u 1 svjetskom ratu i oko 10% do 15% 2 svjetskom ratu da bi izborio slobodu za narode na ovom podneblju jer bi mnogi bili okupirani i ne bi se otcjepili da nije bilo Jugoslavije, smatraju da imaju pravo na samoupravu.
Tu sam ja.

Srbi u BiH su se pokušali otcijepiti, ali nisu mogli ni uz pomoć Srbije i dobrog dijela Evrope koja ima je dala dovoljno vremena da to urade.

Dobili su autonomiju u okviru BiH nakon 4 godine mrcvarenja, ali nikakav ekskluzivitet na neku teritoriju. Na tom putu ostvarenja svojih 6 strateških ciljeva od kojih je najstrašniji "razgraničenje od druge dvije nacionalne zajednice", izvršeni su najgori zločini, etničko čišćenje teritorija (i svog naroda), otvarani koncentracioni logori, masovna silovanja, terorisani civili i počinjen genocid. Nikakvo istorijski pravo Srbi nemaju na ovu autonomiju, a kamoli na neko otcjepljenje (što je samo po sebi glupa teza). Nema te istorije koja pravda istjerivanje ljudi iz svojih domova, njihovo ubijanje, zatim otimanje njihve imovine i zatiranje njihove istorije.

Sada se treba pomiriti sa činjenicom da ste ostali u BiH, pa se okrenuti radu, razvitku i budućnosti, konstruktivnoj saradnji sa drugima, pomirenju, uvažavanju, prihvatiti istine o izvršenim zločinima i počinjenom genocidu, i u tome tražiti pouku za budućnost. Da nam svima bude bolje.
User avatar
Skijaš
Posts: 12512
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#193 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Skijaš »

Mate_Miso_Kovac wrote: 31/07/2021 23:29
Goran1987 wrote: 31/07/2021 23:18
Koliko god zvucalo ruzno za vas, Srbi kao narod koji je izgubio 30% stanovnistva u 1 svjetskom ratu i oko 10% do 15% 2 svjetskom ratu da bi izborio slobodu za narode na ovom podneblju jer bi mnogi bili okupirani i ne bi se otcjepili da nije bilo Jugoslavije, smatraju da imaju pravo na samoupravu.
Nisu srbi ništa izborili. U prvom svjetskom ratu su bježali ko pičke kud ih noge nose i drkali mikropenise jedni drugima na Krfu. U drugom su imali nacističku judenfrei marionetsku drzavu u otadzbinu, i koljačku kraljevu vladu van otadžbine. Devedesetih su spojili prethodna iskustva - klanje i u konačnici pičkasto bježanje na traktorima.

Srbi se mogu udarati nogom u guzicu od sreće što uopće imaju državu, jer državu zaslužili nisu, ni vojnički, ni politčki, ni moralno...
Hrvatska, Hrvati i Bosnjaci postoje samo zbog plemenitosti dovoljnog broja Srba koji su izabrali bratstvo i jedinstvo a Hrvata Josipa za vodju.
Last edited by Skijaš on 31/07/2021 23:52, edited 1 time in total.
User avatar
mirsek
Posts: 12820
Joined: 07/05/2010 15:40

#194 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by mirsek »

Goran1987 wrote: 31/07/2021 23:18
daddy-kool wrote: 31/07/2021 17:09

Kakav bolan ekskluzivitet?

Naravno da to ne dolazi u obzir, i suprotno je ustavu, osnovnim ljudskim pravima i nacističko je gledanje na realnost. Naravno da to ne može.
Da li zivite u BIH i da li placate ovdje poreze?Iskreno je pitanje samo da znam da li da polemisem.


Koliko god zvucalo ruzno za vas, Srbi kao narod koji je izgubio 30% stanovnistva u 1 svjetskom ratu i oko 10% do 15% 2 svjetskom ratu da bi izborio slobodu za narode na ovom podneblju jer bi mnogi bili okupirani i ne bi se otcjepili da nije bilo Jugoslavije, smatraju da imaju pravo na samoupravu.

To "pravo" ste izgubili sa cinjenjem masovnih zlocina, etnickog ciscenja,unistenja skoro svih vjerkih objekata i genocida da bi stvorili RS. Srbi imaju samoupravu u Srbiji.
Da se radilo pametnije, nisu radili svi nabrojani zlocini mozda bi se izvukli sa "smatranjem da imate pravo".
Sad se moraju platiti posljedice zlocina zbog sprovodjenja tog prava u proteklom ratu.
Znaci postoje 3 opcije,
1.pristati na postivanje dejtona, odluka visokog predstavnika, ustava i zakona kao i demokratski uredjenje po evropskim propisima i pravima
2.odseliti u Srbiju
3. pokusati na silu da se sprovede samouprava pa oni koji prezive sukobe opet da odsele za Srbiju.
toska
Posts: 2956
Joined: 26/09/2016 14:08

#195 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by toska »

Skijaš wrote: 31/07/2021 23:52
Mate_Miso_Kovac wrote: 31/07/2021 23:29

Nisu srbi ništa izborili. U prvom svjetskom ratu su bježali ko pičke kud ih noge nose i drkali mikropenise jedni drugima na Krfu. U drugom su imali nacističku judenfrei marionetsku drzavu u otadzbinu, i koljačku kraljevu vladu van otadžbine. Devedesetih su spojili prethodna iskustva - klanje i u konačnici pičkasto bježanje na traktorima.

Srbi se mogu udarati nogom u guzicu od sreće što uopće imaju državu, jer državu zaslužili nisu, ni vojnički, ni politčki, ni moralno...
Hrvatska, Hrvati i Bosnjaci postoje samo zbog plemenitosti dovoljnog broja Srba koji su izabrali bratstvo i jedinstvo a Hrvata Josipa za vodju.
kako misliš, da ih četnici nisu sve pobili ?
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#196 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Truba »

https://sport.avaz.ba/ostali-sportovi/6 ... olimpijadi

Rodjaka karle del ponte na olimpijadi
Ajla bosanskih korijenja
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#197 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by SaraFina »

Goran1987 wrote: 31/07/2021 22:54
SaraFina wrote: 31/07/2021 16:51

1.Nije tačno da se po obimu, izvedbi i brutalnosti počinjenih zvjerskih zločina (i presudjenog genocida) mogu sve tri strane u BiH izjednačavati.Veliko Srbi su po obimu, brutalnosti i izvedbi prvaci. Tome u prilog svjedoče i mnogobrojne presude, kako medjunarodnog suda u Hagu, tako i domaćih sudova u BiH.

2.Takodjer nije tačna tvrdnja da su (veliko) Srbi počinili zločine u nekom strahu. I zbog sjecanja na stradanja u drugom svjetskom tatu. Naprotiv! Počinili su ih svjesno, samouvjereno i vjerujući da nikad nece biti kaznjeni. Otud i kilogrami zapisa, transkripta, video materiala. Ratko Mladić pred Srebrenicom ne pominje ustaše Bošnjake, nego dahije. I Srebrenicu poklanja srpskom narodu čisteći je od dahija. To što velikosrpska strana ima pomutnju i paradoks u svojoj povjesti, samo je njen problem. Kad treba ustaše osuditi koji su zavrsili na gubitničkoj strani u 2. svjetskom ratu onda su najlglasniji. A istovremeno štuju lik i djelo četnika. Tako da, mnogo je Srba i njihovih porodica poginulo i od četničke kame. A sad se toj stranu daje povjesni alibi. I pretvara ih se u nekakve gerilce na strani saveznika.
Dakle, te četničke koljačke horde iz drugog svjetskog rata nama u BiH su 92 podsjetnik bile takodjer na stradanja. Kao da su dozivjeli reinkarnaciju i izašli iz partizanskih filmova. Bradate, prljave spodobe i njihovi nalogodavci. VRJ i VRS. Pa kad već pominjemo Bošnjake u ustašama i stradanje Srba, sta je sa cetnicima 41/45 i 92/95?

3.Bošnjaci i Hrvati su takodjer radili zločine. No nisu planske, obimne i planirane. Po brutalnosti, obimu i planu velikosrbi su apsolutni prvaci. Masovne grobnice koje se i dan danas pronalaze na lokalitetima RS najbolje govore u prilog toj tezi.
Dakle jedno je kad razularena vojska napravi zlocin neplanirano i vojni vrh izgubi kontrolu. A drugo je kad vojni vrh skupa sa vojskom sprovodi planski uništenje, masovne egzikucije, etnicka ciscenja, silovanja i počini Genocid. Planski i pod vodjstvom generala VJ Pa VRS.

4.Bošnjaci su imali priliku i u ratu devedesetih biti dzelati. Na teritoriji koju kontrolirala ABiH Pa nisu. Ta teza da se zrtva pretvara u dzelata šuplja je. Kao i sve ostalo napisano. Doduse. U postu iznad.
Stvarno izvini al sa osobama koje ne zive u BIH niti placaju porez ovdje ne zelim da polemisem.
Nemoj zezati? Ni ja sa osobama koje pokušavaju relativizirati dogadjanja devedesetih. Ali imala sam potrebu da i lijepo upakovani relativizaciju razbucam ko bugarsku skupštinu. Očigledno si dugo pratio forum, prije registracije i vidiš urednu evidenciju ko je u BiH i ko plaća porez. Na kraju kakve to veze ima i po kom osnovu je relevantno za ovu temu? Sudionik sam ratnih stradanja. Osobno. 🙄
Goran1987
Posts: 56
Joined: 31/07/2021 14:53

#198 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Goran1987 »

Skijaš wrote: 31/07/2021 23:32
Goran1987 wrote: 31/07/2021 23:27


Zasto smeta monoetnicki karakter
Zato sto se Bosnjaci ocigledno ne mire sa tvojim stavom da evo recimo Srebrenica nije i njihova. Uostalom, to nije ni ustavna kategorija jer su tri naroda konstitutivni na tlu citave drzave. Pazi, to sto se ti odrices Drvara ili Mostara ne obavezuje Bosnjake da se odricu Prijedora ili Bratunca. Zasto bi?
Napisah duzi komentar al se ugasi telefon. U sustini da li drugi narodi imaju isti tretman u suprotnim sredinama... Nemaju, niti ce uskoro imati, bez obzira nametao ko nesto ili ne.


Samo u "svojim" sredinama se osjecamo potpuni slobodno i to je stanje na terenu zadnjih 26 godina. Zasto mislis da ce biti drugacije za sledecih 26?

Ne zelim da svoje sinove od 2 i po godine i mjesec dana pripremmam za "borbu"....
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#199 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by putokaz1 »

Tema Foruma-Da li je Hitler bio Zločinac :razz:
Goran1987
Posts: 56
Joined: 31/07/2021 14:53

#200 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Goran1987 »

zrakomlat wrote: 31/07/2021 23:36
Goran1987 wrote: 31/07/2021 23:27


Zasto smeta monoetnicki karakter, ionako smo vecinom razdvojeni? Ponovo kazem, sta vam vrijedi Banja Luka ako nema Srba u njoj koji su sad 95%u vecini.

Ajmo napraviti decentralizovanu drzavu sa etnicki podjeljenim teritorijama kako vec jesu sa Sarajevom kao distriktom i glavnim gradom. Zagarantovati sva prava drugima u dijelovima gdje su manjina naravno.
Majstore, u Srbiji djeca uče bosanski jezik, u tzv rs to pravo nemaju. Seljačina na mjestu načelnika Srebrenice skida baner s bajramskom čestitkom. A to su samo dva od milion primjera iz manjeg, dvodjelnog entiteta.
U Srbiji Bosanski ne znaci mnogo u BIH iskazuje pretenziju na citavu drzavu.

Ili cemo se praviti naivni....
Post Reply