Da li je pakao izmišljotina?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#176 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by L u c i f e r »

Irsar wrote:
L u c i f e r wrote:ma fala tebi na navođenju na razmišljanje

upravo razmišljam koliko je takvih u našem društvu
Naše društvo, kao i ono Zapada generalno, je bolesno. Da ti bude lakše, isto mišljenje imam i o većini društava gdje su Muslimani većina. Manifestacija dekadence je drugačija, ali dekadenca je to svejedno.

To rečeno, ipak se fokusiraj na iznešene tvrdnje, a ne na to kakav je ko.
kojima je mučenje prihvaljivo

ili kojima je terorizam prihvatljiv
Mučenje je prihvatljivo mnogima, kao što sam već rekao. Ili ti ne znaš ništa o tome kako politika, rat i interesi država funkcionišu? A glede terorizma, osim što sam se ogradio od njega, isti je itekako prihvatljiv mnogima, samo što ga neki obaviju u veo sintagme "širenja demokracije".
a kuran kaže: mučenje je gore od ubijanja

znači mučenje je ok kad to bog radi

zato što je jači

vrlo moralno stanovište
Ne znam više čije stavove ovdje iznosiš, ali stavove Islama sigurno ne.
pa šta ako je prihvatljivo mnogima

i isis ima mnogo članova

što ne znači da su cool

postoje svjetske deklaracije o zabrani mučenja

ako je ono tebi ok, to je tvoj problem
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#177 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by Irsar »

L u c i f e r wrote: to se zove relativizacija

idući tom linijom doći ćeš do zaključka da je najbolje da se opašeš explozivom i zaletiš u masu ćafira

klizav je to putić
Ne, to se zove objektivna moralnost.

Osnova moje objektivne moralnosti, s druge strane, jeste nepromjenjiva realnost koju zovem Bog/Allah. Obzirom na nepromjenjivost te realnosti, nema šanse ikada da ovo što si naveo bude moralno i dobro.

Šta ću ti ja, nisu ovo stvari koje se shvate u par postova negdje na internetu, da je to tako ne bi Bog morao slati gomilu poslanika svako malo.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#178 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by L u c i f e r »

Irsar wrote:
L u c i f e r wrote: to se zove relativizacija

idući tom linijom doći ćeš do zaključka da je najbolje da se opašeš explozivom i zaletiš u masu ćafira

klizav je to putić
Ne, to se zove objektivna moralnost.

Osnova moje objektivne moralnosti, s druge strane, jeste nepromjenjiva realnost koju zovem Bog/Allah. Obzirom na nepromjenjivost te realnosti, nema šanse ikada da ovo što si naveo bude moralno i dobro.

Šta ću ti ja, nisu ovo stvari koje se shvate u par postova negdje na internetu, da je to tako ne bi Bog morao slati gomilu poslanika svako malo.
da, jer ti tako kažeš

baš sam blesav, otkud mi ideja da sumnjam u tvoj sud

sa tom tvojom objektivnom realnošću kul je mučiti, ubijati ljude, kamenovati, odsijecati ruke i noge unakrst

ne kažem da je islam loš per se

ima mnogo ok razumnih muslimana, selam za arzu :D

ali to su stvari koje su po islamu prihvaltjive

po mojoj SAVJESTI nisu

i sve ok

nema potrebe da se ubjeđujemo

svakom svoje
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#179 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by Hakiz »

L u c i f e r wrote:
Irsar wrote:
L u c i f e r wrote: to se zove relativizacija

idući tom linijom doći ćeš do zaključka da je najbolje da se opašeš explozivom i zaletiš u masu ćafira

klizav je to putić
Ne, to se zove objektivna moralnost.

Osnova moje objektivne moralnosti, s druge strane, jeste nepromjenjiva realnost koju zovem Bog/Allah. Obzirom na nepromjenjivost te realnosti, nema šanse ikada da ovo što si naveo bude moralno i dobro.

Šta ću ti ja, nisu ovo stvari koje se shvate u par postova negdje na internetu, da je to tako ne bi Bog morao slati gomilu poslanika svako malo.
da, jer ti tako kažeš

baš sam blesav, otkud mi ideja da sumnjam u tvoj sud

sa tom tvojom objektivnom realnošću kul je mučiti, ubijati ljude, kamenovati, odsijecati ruke i noge unakrst

ne kažem da je islam loš per se

ima mnogo ok razumnih muslimana, selam za arzu :D

ali to su stvari koje su po islamu prihvaltjive

po mojoj SAVJESTI nisu

i sve ok

nema potrebe da se ubjeđujemo

svakom svoje
Mene stalno muči jedna stvar. Ako je bog morao poslati nekoliko poslanika da bi ga ljudi shvatili, pa i pored svih njih ima nas koji ne vjerujemo, da li to znači da bog kada je stvarao čovjeka nije znao šta radi, šta stvara? Nešto razmišljam, kada nešto praviš, na primjer kada programiraš, ako program ne radi ono šta si htio, ne "razumije" te, to znači da si pogriješio u programiranju. Nije do programa, nego je do onoga ko programira.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#180 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by Irsar »

Hakiz wrote:Prvi pasus: Da bi nešto odbacio, moraš to prvo upoznati. Sa druge strane, moraš upoznati neprijatelja.
A ti kao upoznao Boga, pa Ga odbacio? Zanimljivo.
Usput, kao što je već mnogo puta rečeno, ti o bogu znaš samo ono šta su drugi ljudi napisali u knjigama iz kojih su uzeo informacije, ili iz priča tih ljudi. A sam nisi o bogu otkrio ni jednu informaciju koju drugi nisu već davno otkrili. Dakle, o bogu znaš samo ono šta su tu drugi o njemu rekli. Samo ponavljaš tuđe riječi. A to znači da sam o bogu ne znaš baš ništa.
Osim što ti kao prvo ne znaš šta ja o Bogu znam, niti znaš na koji sam način došao do tog znanja. Bizarno je da pokušavaš diskreditovati nečije znanje o nečemu samo na osnovu načina na koji je taj neko do znanja došao. To bi bilo isto kao da nekome kažeš da ne zna da je 1+1=2 samo zato jer taj neko je to od nekoga drugog naučio, ili je negdje pročitao. Stvarno čudno.
Ja, kao ateista, pročitam i poslušam šta drugi o bogu kažu, pogledam svijet u kojem živim, uporedim pročitano sa viđenim i zaključim da me lažu.
Rekao bih da je problem sa tvojim korakom "zaključivanja".
Drugi pasus: Kada počneš vrijeđati, pokazuješ da si izgubio argumente.
Nikakva uvreda. Većina ovdje, a odnosi se i na vjernike, ne zna ispravno razmišljati. Primjerice, nije ispravno razmišljanje po kojem diskredituješ znanje nekoga o nečemu na osnovu načina na koji je taj neko došao do tog znanja.

P.S. Ja sam došao na više načina, ne samo "čitajući i slušajući" šta su drugi napisali i rekli. :wink:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#181 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by Connaisseur Karlin »

Irsar wrote:
Hakiz wrote:Prvi pasus: Da bi nešto odbacio, moraš to prvo upoznati. Sa druge strane, moraš upoznati neprijatelja.
A ti kao upoznao Boga, pa Ga odbacio? Zanimljivo.
Usput, kao što je već mnogo puta rečeno, ti o bogu znaš samo ono šta su drugi ljudi napisali u knjigama iz kojih su uzeo informacije, ili iz priča tih ljudi. A sam nisi o bogu otkrio ni jednu informaciju koju drugi nisu već davno otkrili. Dakle, o bogu znaš samo ono šta su tu drugi o njemu rekli. Samo ponavljaš tuđe riječi. A to znači da sam o bogu ne znaš baš ništa.
Osim što ti kao prvo ne znaš šta ja o Bogu znam, niti znaš na koji sam način došao do tog znanja. Bizarno je da pokušavaš diskreditovati nečije znanje o nečemu samo na osnovu načina na koji je taj neko do znanja došao. To bi bilo isto kao da nekome kažeš da ne zna da je 1+1=2 samo zato jer taj neko je to od nekoga drugog naučio, ili je negdje pročitao. Stvarno čudno.
Ja, kao ateista, pročitam i poslušam šta drugi o bogu kažu, pogledam svijet u kojem živim, uporedim pročitano sa viđenim i zaključim da me lažu.
Rekao bih da je problem sa tvojim korakom "zaključivanja".
Drugi pasus: Kada počneš vrijeđati, pokazuješ da si izgubio argumente.
Nikakva uvreda. Većina ovdje, a odnosi se i na vjernike, ne zna ispravno razmišljati. Primjerice, nije ispravno razmišljanje po kojem diskredituješ znanje nekoga o nečemu na osnovu načina na koji je taj neko došao do tog znanja.

P.S. Ja sam došao na više načina, ne samo "čitajući i slušajući" šta su drugi napisali i rekli. :wink:
Hakiz je odlicno obrazlozio :thumbup: Iras, imas sah-mat od Hakiza :D
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#182 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by Irsar »

Kakav patetičan odgovor. Smajliji neće sakriti tvoje potpuno odsustvo ikakvog znanja o ovim stvarima.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#183 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by Irsar »

L u c i f e r wrote:sa tom tvojom objektivnom realnošću kul je mučiti, ubijati ljude, kamenovati, odsijecati ruke i noge unakrst
Nejasno samo ostaje čemu tvoj protest, obzirom da je za tebe moralnost svakako samo "relativna" (pod čime naravno misliš na subjektivna), tako da sve gore navedeno nije ništa manje loše od... pa bilo čega drugog što ti možeš smisliti. Po tebi.
ne kažem da je islam loš per se
I da kažeš bio bi nekoherentan, obzirom da su definicije lošeg i dobrog za tebe fluidne i promjenjive.

Kako god, ostajem svakako bez vremena za dalje.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#184 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by Hakiz »

Irsar wrote:Bizarno je da pokušavaš diskreditovati nečije znanje o nečemu samo na osnovu načina na koji je taj neko do znanja došao. To bi bilo isto kao da nekome kažeš da ne zna da je 1+1=2 samo zato jer taj neko je to od nekoga drugog naučio, ili je negdje pročitao. Stvarno čudno.
Da li neko laže kada kaže da je 1+1=2 može se provjeriti objektivnom metodom.

Da li neko laže kada priča o bogu ne može se provjeriti objektivnom metodom.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#185 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by L u c i f e r »

Irsar wrote:
L u c i f e r wrote:sa tom tvojom objektivnom realnošću kul je mučiti, ubijati ljude, kamenovati, odsijecati ruke i noge unakrst
Nejasno samo ostaje čemu tvoj protest, obzirom da je za tebe moralnost svakako samo "relativna" (pod čime naravno misliš na subjektivna), tako da sve gore navedeno nije ništa manje loše od... pa bilo čega drugog što ti možeš smisliti. Po tebi.
ne kažem da je islam loš per se
I da kažeš bio bi nekoherentan, obzirom da su definicije lošeg i dobrog za tebe fluidne i promjenjive.

Kako god, ostajem svakako bez vremena za dalje.
Nejasno je i meni sta hoces da kazes
Kolko ljudi tolko morala
Odbacujem vjerski moral
I to je to
Ko sto reko
Svakom svoje
User avatar
Sara03
Posts: 3295
Joined: 22/02/2017 03:17

#186 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by Sara03 »

HardcoreMX wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
HardcoreMX wrote:Upravo zdrav razum govori da pakao jednostavno mora da postoji...
Ja bih rekao da nema konkretnih dokaza (još) tj. da takva isključivost ne može biti priroda onoga koji stvara.
pa onda moras dokazati svoju tvrdnju jer si u njoj upravo i ti iskljuciv....osim naravno ako ces priznati da si kontradiktoran samom sebi...
Ne mora on ništa dokazati. Ti si taj koji tvrdi da pakao postoji, stoga je teret dokazivanja (onus probandi) na tebi, a ne na onome koji to isto poriče, u ovom slučaju Drvosječa. Toliko o nečijoj kontradiktornosti.

Ei qui affirmat, non ei qui negat, incumbit probatio.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#187 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by L u c i f e r »

@hakiz

Osim toga, sta bi ga uopste bilo briga da li su ljudi svjesni njegovog postojanja ili ne.

Cak bi famozni test ljudske prirode pokazivao tacnije rezultate ako ljudi ne bi bili svjesni boga te mislili da nikad nece biti kaznjeni za svoja nedjela.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#188 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by HardcoreMX »

Sara03 wrote: Ne mora on ništa dokazati. Ti si taj koji tvrdi da pakao postoji, stoga je teret dokazivanja (onus probandi) na tebi, a ne na onome koji to isto poriče, u ovom slučaju Drvosječa. Toliko o nečijoj kontradiktornosti.

Ei qui affirmat, non ei qui negat, incumbit probatio.
Objection! :D koleginice, citaj pazljivije umjesto sto stiliziras sa latinskim.....
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#189 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by broj dva »

Irsar wrote:
L u c i f e r wrote: to se zove relativizacija

idući tom linijom doći ćeš do zaključka da je najbolje da se opašeš explozivom i zaletiš u masu ćafira

klizav je to putić
Ne, to se zove objektivna moralnost.

Osnova moje objektivne moralnosti, s druge strane, jeste nepromjenjiva realnost koju zovem Bog/Allah. Obzirom na nepromjenjivost te realnosti, nema šanse ikada da ovo što si naveo bude moralno i dobro.

Šta ću ti ja, nisu ovo stvari koje se shvate u par postova negdje na internetu, da je to tako ne bi Bog morao slati gomilu poslanika svako malo.
---
Ja osporavam tu objektivnost a i tu "nepromjenjivu realnost koju ziveš bog" I gdje smo sada, hoće li biti nametanja "objektivosti" na silu ili ćemo se ljepo dogovoriti da tebi tvoj moral, meni moj (što nas dovodi do subjektivnosti morala)
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#190 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by patriot_1 »

Velkoski wrote:Je l' zna neko nekog vjernika da je 100% moralan? :mrgreen:

Čak i vjerska pravila se počnu tumačiti na 100 načina kada postanu "problem", pa se onda moraju donositi fetve, voditi rasprave, bla bla tralala... U savršenom svijetu bi vjera bila dobra vodilja života, ali svaka je vjera iskrivljena onako kako neko želi (čitaj srednjovjekovna crkva, sada razni ISIL-i i slično).

I za onog gore što me zadnji citir'o. Kontradiktoran si, tvrdiš da je sve 'zapisano' i određeno, ali da ja ipak nekako imam izbora iako je sve zapravo već određeno.
Ja znam puno nevjernika,mnog su mi prijatelji,nijedan nije 100% moralan!
Ja nisam 100% moralan ali sam moralniji od svih tih!Bar malo!Zato je netko tko je 100% moralan morao doći da bude MOJ Spasitelj!Isus!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#191 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by patriot_1 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Hakiz wrote:
patriot_1 wrote:Prevaga je po pitanju morala uvelike na strani onih koji vjeruju!
Dokaži.
Danas imamo apsurde u bivšim YU republikama da je vjernika na sve strane ali i nemorala u javnosti kao nikad prije u socijalizmu. Eto to je kontra dokaz tvrdnji Patriota. :mrgreen:
Ljudi su ostali isti,nekad je zakon bio rigorozniji pa su od straha manje krali!Danas je zakon liberalniji,po ptanju svega pa smo pušteni kao pas sa lanca!
Postoji razlika između "vjernika" i vjernika!Neki su "vjernici" po tradiciji,Hrvat treba biti Katolik,Srbim treba biti Pravoslavac,Bošnjak treba biti Musliman inače nije IN!Takvi vjernici su vjernici na papiru!Kako Isus reče"Štuju me usnama a srce im je daleko od mene!"
Zato imamo i ovakve slučajeve da je neki nevjernik bolja osoba od nekog takvog vjernika!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#192 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by patriot_1 »

Connaisseur Karlin wrote:
HardcoreMX wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
ama koga je briga sto ce biti nakon smrti :D pitanje pakla i raja je iznad svega eticko pitanje vezano za zivot ljudi na Zemlji, a ne buklvano razumijeavnje,uh gdje ce dusa otici nakon smrti :D
tjeras neki inat, a vidi se da te je briga...
inat :shock: :-) :lol:

asolutno me nije briga sto se desava sa osobama nakon smrti :-D

pakao proizvod ljudske maste :-D
Naravno,jer misliš da smrt postoji!
Smrti nema,mi živimo i dalje,tjela nema ali nas ima!Buš se gadno zajebal kad shvatiš da jesi i da nisi nestao,onog dana kad rikneš!
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#193 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by Ramzess Veliki »

Odgovorno vam tvrdim da pakao kakvim ga opisuju ne postoji.
Postoji ponovno rodjenje u BiH. Ko god bude grijesio rodit ce se kao Bosanac bez stele za posao.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#194 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by Ramzess Veliki »

patriot_1 wrote:Naravno,jer misliš da smrt postoji!
Smrti nema,mi živimo i dalje,tjela nema ali nas ima!Buš se gadno zajebal kad shvatiš da jesi i da nisi nestao,onog dana kad rikneš!
A kako ce to shvatiti kad je nase znanje materijalni pojam?
Sve sto naucimo u ovom zivotu je pohranjeno u mozgu, kao zapis koji potegnemo po potrebi. Kad umremo nase tijelo se raspada kao i mozak i nasa sjecanja propadaju.
Ostaje dusa kao energija bez sjecanja.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#195 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by patriot_1 »

L u c i f e r wrote:ma fala tebi na navođenju na razmišljanje

upravo razmišljam koliko je takvih u našem društvu

kojima je mučenje prihvaljivo

ili kojima je terorizam prihvatljiv

a kuran kaže: mučenje je gore od ubijanja

znači mučenje je ok kad to bog radi

zato što je jači

vrlo moralno stanovište
Bog je pravedan,neće nikog osuditi tko to nije zaslužio!
Ako je svaka kazna nešto loše,onda je po tebi loše kad bombaše samoubojice,koljače,Miloševića,Hitlera,Staljina i slične nakaze moralne osuđujemo i kažnjavamo ih?Stavljamo neke u doživotnu robiju!
Kod pakla je druga priča.Kazna je za zlo koje počiniše,nitko neće uteći sudu i zbog toga se veselim!Ljudima može uteći,Bogu ne.
Drugo,pakao je put bez povratka,mjesto gdje sami idu!Nisu se obazirali na putokaz na kojem piše"Skreni sa tog puta,NE idi tamo!"
Tko je kriv za te,?Bog?Pa sami su odabrali kamo će ići!Kao ti!Tebi je Lucifer draži od Isusa!A nemaš pojma ni kakav je lucifer ni kakav je Isus!
Al eto,ja idem tim putem!Fora je,COOL sam!Fuj!
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#196 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by L u c i f e r »

:lol: :-) :evil:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#197 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by Connaisseur Karlin »

patriot_1 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
asolutno me nije briga sto se desava sa osobama nakon smrti :-D

pakao proizvod ljudske maste :-D
Naravno,jer misliš da smrt postoji!
Smrti nema,mi živimo i dalje,tjela nema ali nas ima!Buš se gadno zajebal kad shvatiš da jesi i da nisi nestao,onog dana kad rikneš!
smrt postoji, a protok energije traje konstaatno
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#198 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by Hakiz »

patriot_1 wrote: Smrti nema,mi živimo i dalje,tjela nema ali nas ima!Buš se gadno zajebal kad shvatiš da jesi i da nisi nestao,onog dana kad rikneš!
Dokaži.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#199 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by patriot_1 »

Hakiz wrote:
patriot_1 wrote: Smrti nema,mi živimo i dalje,tjela nema ali nas ima!Buš se gadno zajebal kad shvatiš da jesi i da nisi nestao,onog dana kad rikneš!
Dokaži.
Nemam namjeru,samo vjerujem Isusu!I Apostolima!Novom Zavjetu vjerujem,ne nalazim greške!
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#200 Re: Da li je pakao izmišljotina?

Post by beni-bu-man »

patriot_1 wrote:
Hakiz wrote:
patriot_1 wrote: Smrti nema,mi živimo i dalje,tjela nema ali nas ima!Buš se gadno zajebal kad shvatiš da jesi i da nisi nestao,onog dana kad rikneš!
Dokaži.
Nemam namjeru,samo vjerujem Isusu!I Apostolima!Novom Zavjetu vjerujem,ne nalazim greške!
Cuj nemas namjeru, reci jednostavno da NE ZNAS I DA NEMAS POJMA

Image
Post Reply