Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
cheguevara_k1
Posts: 531
Joined: 19/04/2004 02:35

#1 Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by cheguevara_k1 »

Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno kampovanje u smislu sator, vatra i sl. ? Isao bih sad za vikend, tacnije sutra uvece i ostao do nedelje uvece.
User avatar
cheguevara_k1
Posts: 531
Joined: 19/04/2004 02:35

#2 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by cheguevara_k1 »

Ili mi predlozite neko jezero gdje je dozvoljenoi kampovanje, a da nisu :Jablanicko, Boracko i Prokosko.
User avatar
irfan2
Posts: 3656
Joined: 09/04/2004 22:41
Location: sarajevo

#3 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by irfan2 »

trnovacko ... malo je teze doc do njega, nalazi se sa druge strane maglica ..prodjes perucicu i onda dalje ima relativno puno hoda ..al nije strasno ..
jezero je idealno za kampiranje, ako zanemaris cinjenicu da je daleko :) ... i sto je u crnoj gori :D ..mislim bukvalno, granica je jedno pet metara od jezera ..al tu nema nikakvih patrola granicnih nit skoro ikakve civilzacije osim nekih lovaca, jednog cobanina i povremenih planinara... inace, put do jezera iz crne gore je nepristupacan, pa se sva komunikacija odvija iz bih ..
i moze se i kupat, i izlezavat po cijele dane, i setat prirodom kolko hoces ... i nema mina

Image
Image

otprilike je velicine jablanickog ..ova slika je ocigledno slikana sa samog maglica, pa se cini malo .. ugl super je :) ..

sad detaljne informacije kako doc do njega ..to se moras snac, mene su odveli :D ..

pogledaj i ovaj link...
http://planine.blogspot.com/2007/06/mag ... ezero.html
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#4 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by cyprus »

irfan2 wrote:trnovacko ... otprilike je velicine jablanickog. ..
:?
User avatar
irfan2
Posts: 3656
Joined: 09/04/2004 22:41
Location: sarajevo

#5 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by irfan2 »

do mene .. mislio sam rec boracko :-) :roll:
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#6 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by iz dna duše »

Bila na Blidinju nekidan...
Nije kako sam zamišljala i mislim da je više za zimski turizam...
Oko jezera nema hladovine, htjeli kampirati i odustali...prilično golo sve, samo jedna vrba uz jezero i puno prašine
Hlada oko jezera nema...
Kod Prokoškog je problem loš put, sa običnim autom jako teško prići, inače je lijepo i na velikoj nadmosrkoj visini, osjećaš se kao na krovu zemlje...Vikendice polako imitiraju stočarske kolibe i s toga i ovo jezero gubi na svojoj originalnosti i prirodnosti...iama i nekih algi u jezeru koje ne bude apetit da bskočiš u jezero...
Boračko, k'o Boračko, lijepo, sa prelijepim pogledom na Prenj, pravo gorsko oko, da ga Faladžić (direktor parka Boračko jezero ili tog dd kojem i jezero i hotel Borašnica pripadaju) nije proglasio za svoju čačevinu i naplaćuje ti sve živo...ia zato. ne samo zbog novca, gubiš volju zbog te komercaijalizacije i prisvajanja nečega što svima nama u biti treba da pripada...
Ako neko zna za neko jezero koje je smješteno u planini, u lijepom okruženju i nije suviše komercaijalizovano, voljela bih i ja da znam i pratiću ovu temu i dalje... :wink:
User avatar
cheguevara_k1
Posts: 531
Joined: 19/04/2004 02:35

#7 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by cheguevara_k1 »

E ja sam upravo stigao sa Plivskog Jezera. Odluka je pala slucajno. Bilo je fino, ali je voda uzasno hladna i puna zabokrecine. Nije samo na Borackom proglasena "ocevina". Mi smo svratili da pitamo za cijenu prostora u auto kampu, bez struje i kazu mi da je samo prostor za sator 20 KeMa po osobi. Meni bilo muka. Ali nije tesko naci mjesto u sumi. Sto se Prokoskog tice, nije mi problem put ( terenci su zakon :) ) vec mi je problem gomila papaka koja dodje gore i ponasa se kao da im je to "ostalo od babe".
Iduce sedmice je neko novo mjesto na tapetu :)
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#8 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by King Kikapu »

imas jezera na treskavici. na velikom jezeru odavno ljudi kampuju.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#9 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by vratnik »

Da li je neko bio nekad na Buskom? Ja se nesto nos-stop nakanjujem, ali daleko... Ali pricaju raja da je mrak, sitni sljunak na plazi, sve cisto. Ljepota.
User avatar
cheguevara_k1
Posts: 531
Joined: 19/04/2004 02:35

#10 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by cheguevara_k1 »

Prokosko i jest najbolje zimi :) A evo kazu i Blidinje, samo za zimski turizam :)
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#11 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by iz dna duše »

vratnik wrote:Da li je neko bio nekad na Buskom? Ja se nesto nos-stop nakanjujem, ali daleko... Ali pricaju raja da je mrak, sitni sljunak na plazi, sve cisto. Ljepota.
<bila sam često u prolazu od Posušja ka Livnu, pored Buškog jezera...
Meni je bilo zanimljivo da nisam na plažama nikada vidjela veći broj kupača. što me začudilo i ne znam zašto je to tako...
Za gledati je lijepo...Plaže jesu pješčane, ali zašto evo i ljeti nema veći broj kupača, ne znam...možda nam objasni neko iz tih krajeva?!
diska
Posts: 153
Joined: 10/07/2008 17:21

#12 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by diska »

pa imate i Ramsko jezero koje je prekrasno, a može se i kupati, pa ribariti, hlada koliko želiš.
User avatar
sicky
Posts: 1944
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#13 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by sicky »

diska wrote:pa imate i Ramsko jezero koje je prekrasno, a može se i kupati, pa ribariti, hlada koliko želiš.
fakat je prelijepo Ramsko :D

Image

Image

Image
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#14 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by Van Halen »

Fenomenalno je Ramsko, sa ovim malim ostrvima. Super.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#15 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by ljuspica »

pa gdje se ovdje moze postaviti sator?tj.ima li kampa ovdje na Ramskom jezeru?Na jednoj mapi pise jezero ŠĆit, pa jel to isto?
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#16 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by lmo »

jeste, isto je... :)
ali....
User avatar
Coppertone
Posts: 780
Joined: 19/10/2011 18:49

#17 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by Coppertone »

na blidinju se ne smije loziti para. vec rekose poprilicno je golo oko jezera. koliko sam upratio, boracko ima rijesenu infrastrukturu za kampovanje. redovno ljeti imaju 2-3 kampa mladjarije. kanjoj neretve nije daleko kao ni putevi za bajkanje.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#18 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by ljuspica »

Coppertone wrote:na blidinju se ne smije loziti para. vec rekose poprilicno je golo oko jezera. koliko sam upratio, boracko ima rijesenu infrastrukturu za kampovanje. redovno ljeti imaju 2-3 kampa mladjarije. kanjoj neretve nije daleko kao ni putevi za bajkanje.
ok.ali da li ja mogu postaviti sator bez obzira na sve? bar 3-4 dana da negdje prespavam?govorim o blidinju jezeru...a pravicu ja turneju po svim drugim jezerima BiH pa i na boracko naravno znam za njegovu infrastrukturu....
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#19 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by Admir_1984 »

Pa nije ti ovo EU pa da samo u kampovima smiješ šator postaviti (nema djabaluka), kod nas gdje god vidš 5m kvadratih površine za šator slobodno postavi i trudi se da maksimalno ispoštuješ prirodu (bez loženja vatre gdje ne treba i slicno)
User avatar
Coppertone
Posts: 780
Joined: 19/10/2011 18:49

#20 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by Coppertone »

huh iskreno ne znam. jedino ce te cudno gledati to je sigurno:) na blidinju je mali milion objekata i neko ko dodje sa satorom je u rangu evoksa ili putujucih dzindasa. sama lokacija oko jezera je pusta, nigdje nikog, pa vjerovatno mozes bez problema biti. par cobana s ovcama sto se muvaju. ponesi pitke vode sa sobom, ne znam kakva je voda u jezeru. ako prije nisi bila posjeti lokalitet kidzare, ima solidan broj stecaka.
boracko vec poprima oblike EU. placa se ulaz, ima infrasturu, sredjen prilaz...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#21 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by JoseMujica »

imaš 2-3 kampa na Boračkom + nako raje što divljaka kampuje :D

i gore je fakat super

na Jablaničkom u okolini Konjica isto imaš regularne kampove

ovo Trnovačko je nešto najljepše što sam vidio u životu i tu možeš kampovati na divljaka, al će ti naletiti pijani dedo i naplatiti turističku taksu za CG 1 ojro per day :D
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#22 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by lmo »

zasto je busko jezero pusto? :roll:
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#23 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by Admir_1984 »

kako mislis pusto :roll: nema raje ili nema vode :?
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#24 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by lmo »

nema raje.....iz kojeg razloga? jel voda zagadjena....il' sta je vec..
dva-tri auta HR tablica i to je to ..
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#25 Re: Da li je na jezeru Blidinje dozvoljeno ?

Post by Admir_1984 »

pa tamo sam teren nije pogodan za kupanja, krš, velike stijene i slicno. ima onaj jedan dio na Marinovcu koji je pretvoren u finu plažu. Ovo govorim za ovaj duvanjski dio, a ne znam baš kakva je situacija sa livanjskim djelom (nakon brane), mada pretpostavljam da je isto
Post Reply