Da li je moguce otkriti FB napasnika?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
adelko
Posts: 128
Joined: 16/07/2009 13:35

#76 Re: Da li je moguce otkriti FB napasnika?

Post by adelko »

Uzalud je traziti iglu u slami, taj sto ze za*eba*je nije to tek tako smislio pa kreno na tebe, profil mu je sigurno dobro zastices bez prikazivanja bilo kakvih detalja koji ce mu otkriti trag, zaboravi na IP adresu pogotovo ako koristi proxy. Nego ako vec ne zelis brisati profil, promjeni sigurnosne postavke, blokiraj da ti od tog korisnika ne dolazi nista i odustat ce, tako ces mu zadati posla da ponovo kreira profil ili da te na drugi nacin uznemirava sto ce ti mozda pomoci da otkrijes trag. U ovim situacijama trebas biti mudar.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#77 Re: Da li je moguce otkriti FB napasnika?

Post by banjaluka078 »

Da li je po BH zakonu uhođenje osobe online, kopiranje njenog/njegovo pisanje na netu i prijetnja (bez ucjene) da će taj sadržaj pokazati trećoj osobi neki prekršaj? Konkretno, neko je kreirao lažni profil i sad mi se s njega obraća porukama. Preko svog stvarnog profila koji mi je u frendovima (ne znam ko je, pa ne mogu obrisati) je kopirao neki komentar kojeg sam napisala o trećoj osobi koja nije na FB, i sada mi šalje poruku s tog lažnog profila da će to pokazati trećoj osobi. Što je najsmješnije i nije nešto Bog zna kako bitno i tajno, sama sam javila trećoj osobi o čemu se radi, ako je slučajno kontaktiraju, i nije bilo nikakvih problema, ali me nervira ta nadmenost kao "za**bao sam te". Interesuje me ima li išta u Krivičnom zakonu o prijetnji ili online uhođenju, špijuniranju? Nemam javni profil, nemam stotine i stotine ljudi u frendovima, lično znam sve...što mi je još i gore, spoznaja da imam takvu hinju u raji. Nema šanse da se sazna ko je?
Envy
Posts: 1366
Joined: 05/06/2008 08:13

#78 Re: Da li je moguce otkriti FB napasnika?

Post by Envy »

.
Last edited by Envy on 12/01/2012 19:06, edited 1 time in total.
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#79 Re: Da li je moguce otkriti FB napasnika?

Post by Ghost_Rider_XXX »

banjaluka078 wrote:Da li je po BH zakonu uhođenje osobe online, kopiranje njenog/njegovo pisanje na netu i prijetnja (bez ucjene) da će taj sadržaj pokazati trećoj osobi neki prekršaj? Konkretno, neko je kreirao lažni profil i sad mi se s njega obraća porukama. Preko svog stvarnog profila koji mi je u frendovima (ne znam ko je, pa ne mogu obrisati) je kopirao neki komentar kojeg sam napisala o trećoj osobi koja nije na FB, i sada mi šalje poruku s tog lažnog profila da će to pokazati trećoj osobi. Što je najsmješnije i nije nešto Bog zna kako bitno i tajno, sama sam javila trećoj osobi o čemu se radi, ako je slučajno kontaktiraju, i nije bilo nikakvih problema, ali me nervira ta nadmenost kao "za**bao sam te". Interesuje me ima li išta u Krivičnom zakonu o prijetnji ili online uhođenju, špijuniranju? Nemam javni profil, nemam stotine i stotine ljudi u frendovima, lično znam sve...što mi je još i gore, spoznaja da imam takvu hinju u raji. Nema šanse da se sazna ko je?
Šatro postoji odjel bar u Sarajevu koji se bavi cyber kriminalom, tako je uhvaćen mali delalić, koliko sam upoznat. Mislim da je izvodivo, da nafataš nekog ko ti to radi, čak mislim da ima neko u BL ko radi neku vrstu administacije za FB u regionu.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#80 Re: Da li je moguce otkriti FB napasnika?

Post by banjaluka078 »

Od policije nema velike koristi, jer kao nije bilo prijetnje nasiljem. Drugo, dok oni shvate šta se dešava, meni već sijede narasle...prije par godina sam išla da prijavim zloupotrebu kreditne kartice online, pa sam mu pola sata, minimum, objašnjavala da mi nije niko "stvarno i za prave" ukrao karticu, nego samo podatke o njoj, a idućih pola sata sam mu tumačila da tekući račun i račun kreditne kartice nije ista stvar i da ne treba u zapisniku pisati tekući...da bi mi inspektor na kraju rekao "eto, vidiš ti kakvo su zlo ti kompjuteri, zato ja ne dam mojoj djeci da to imaju". Kako tad nije bilo rezultata, sumnjam da će i sad.
FB administraciji sam prijavila da osoba ima lažni account, ali koliko vidim, on još uvijek postoji.
Ništa, preostaje samo čekati da se nekad izblebeće, a do tad ne vjerovati nikome... :-? :roll:
User avatar
akbar
Posts: 5
Joined: 15/01/2011 19:16

#81 Re: Da li je moguce otkriti FB napasnika?

Post by akbar »

Da si negdje u Evropi bilo bi ti lakse, mada se moze i u Bosni nesto uraditi (zavisi sta su ti uradili), prijavi EUROPOLU.
A do tada pazi sa kim se druzis, pa kada skontas ko ti zlo zelio onda lijepo vratis ili sacekas malo da se njemu-njoj slicno desi, jer obicno su ti koji se bave takvim kriminalom u coporu, a copor se smanjuje.sami sebe pojedu na kraju.
Postoje i detektivski biroi, ali njihove usluge su za nase uslove jako skupe, jedna takva agencija postoji u Brckom.
Puno srece.
herbert mekfjuger
Posts: 462
Joined: 11/11/2010 16:12

#82 Re: Da li je moguce otkriti FB napasnika?

Post by herbert mekfjuger »

Ductus Holedocus wrote:Bar je tebi lahko,samo obrises..i blokiras
ne razumijem ove ljude,koji dodaju posto poto..sve sto im se ponudi..
Ja imam veci problem,neko je napravio profil,iskoristivsi moje ime.
Cesto se iskljucim sa svog (pravog)profila,a prijatelji me dodaju na taj "drugi moj"
Mene pojede,ko to meni pakosti :D

p.s sinoc su provalili sifru mojoj prijateljici siftu,promijenili je..
Mijenjali status veze,pisali nekakve nebuloze..chatali s njenim prijateljima,u njeno ime.. :| :? :shock:
Ko se tim bavi,boze dragi... :?
eh moja kolegica ima sličan problem, ustvari isti... al neko je uporan, već par mjeseci ima, a ne može mu izgleda niko ništa :S

i uopšte nije mi jasno kako može neko "ukrasti" profil ili msn account, znam dosta ljudi kojima je neko ukrao... al nije mi jasno kako, meni se hvala bogu još nije desilo tako nešto...
User avatar
shibonja
Posts: 1724
Joined: 29/05/2006 08:37
Location: Cogito, ergo sum

#83 Re: Da li je moguce otkriti FB napasnika?

Post by shibonja »

Lijepa vremena kad su se prijatelji prihvatali stiskom ruku i iskrenim osmjehom....
herbert mekfjuger
Posts: 462
Joined: 11/11/2010 16:12

#84 Re: Da li je moguce otkriti FB napasnika?

Post by herbert mekfjuger »

shibonja wrote:Lijepa vremena kad su se prijatelji prihvatali stiskom ruku i iskrenim osmjehom....
tako i danas radim, a zatim i na facebooku to uradim :D zato mi se nikad nije desio problem oko "napasnika" i neće garant :D
User avatar
Marcello
Posts: 164
Joined: 13/02/2011 18:12

#85 Re: Da li je moguce otkriti FB napasnika?

Post by Marcello »

hakazvaka wrote:Vjerujem da Policija u saradnji sa Facebookom moze dobiti IP adrese sa kojih je pristupano tom korisnickom racunu, a zatim u saradnji sa ISP-om (ili sudskim nalogom) dobiti informacije o korisniku Internet usluga na toj IP adresi (ime, prezime, adresa, br lk. i sl :D :D )
Jako teško, ako napasnik koristi proksi servere. Najbolje riješenje je pravilno podešenje opcija korisničkog naloga, ignorisanje, i redovno blokiranje svih napasnika. Internet napasnici su u jednom definitivno isti - ako ustanove da ti smeta njihovo provociranje, onda će biti sve gori i gori, a ako vide da ih lagano ignorišeš, onda na tebe neće više trošiti vrijeme. Mislim da ova pojava na netu ima blagi dodir sa područjem psihologije koje proučava sadizam. U vezi dobijanja IP adrese... Pa sve je moguće...

1. Glumiš da si iznerviran jer ti se stalno kvari FB i predlažeš nastavak komunikacije preko MSN-a.

2. Tamo napišeš nešto kao "ne, to nije moj profil čovječe, ja uopšte ne izgledam tako i ne znam zašto me toliko gnjaviš, ovdje sam samo u gostima i koristim tuđi nalog jer se ne mogu sjetiti passworda za svoj", ili izmisliš nekakav drugi nebitan razlog... Bitno je da dođe do razmjene fajlova, u ovom slučaju slike.

3. Pokreneš instalisani NetStat... Pogledaš sa kim si konektovan, odeš na www.ripe.net... i

4. Got ya !!!

Ipak bih ostao pri svom prvom prijedlogu, jer je ignoracija jedno od najboljih mogućih oružja za sve tipove budala na ovom svijetu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#86 Re: Da li je moguce otkriti FB napasnika?

Post by moonca »

:shock:
..Komsinica uma troje djece, jedno od njih je usvojeno, i tom na fb dosla poruka - koliko kosta usvajanje?

.. :?
Post Reply