Da li je moguće bit prijavljen kao radnik kod poslodavca X, i kao volonter/pripravnik kod poslodavca Y?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Ehremir
Posts: 22
Joined: 21/12/2017 11:03

#1 Da li je moguće bit prijavljen kao radnik kod poslodavca X, i kao volonter/pripravnik kod poslodavca Y?

Post by Ehremir »

Zdravo,

trenutno obavljam volonterski u svrsi obavljanja pripravničkog staža, ali sam dobio ponudu za poluvremenski rad od kuće (Call Centar, ako koga zanima). Ja ne znam sad da li mogu biti prijavljen i tamo i vamo, i ako ne može, zašto, zaboga, ne može?

Da li je to zato što sam kao volonter i dalje na Birou, pa ne mogu? Ili kod nas se inače ne može biti zaposlen na budžetu države i privatno (npr. profesor na privatnom i državnom fakultetu)? Ili uopšteno se ne može biti zaposlen od više poslodava odjednom, ukoliko se nema vlastito preduzeće?

Ako je problem odakle primam zdravstveno, zar ne bi mogao naprosto promjenit da mi dolazi od poslodavca koji me plaća, a da ne moram prekidat ugovor o volonterskom radu?

Koje su mi ovdje mogućnosti?

Hvala na vremenu i svakoj pomoći!


Edit: Da dodam, zvao sam Poresku i Biro u mom "gradu" (Živinice), i niko mi nije jasan odgovor mogao dati, i nakon petog broja, mi je lik naprosto rekao da dođem i da će pokušat unijet u kompjuter, "pa ako prođe, prođe". -_-
Ehremir
Posts: 22
Joined: 21/12/2017 11:03

#2 Re: Da li je moguće bit prijavljen kao radnik kod poslodavca X, i kao volonter/pripravnik kod poslodavca Y?

Post by Ehremir »

UPDATE za one koje zanima:

Nakon mnogo zivkanja i skupljanja sve relevantne papirologije, uspješno sam prijavio i jedno i drugo. Volonterski se vodi kao "Obuka bez radnog odnosa", i vodim se i dalje na Birou, bez da su ikakvi podaci o vremenu volontiranja unešeni u sistem, pa sam mogao prijavit i puno radno vrijeme sa drugim poslodavcem bez problema.

Iz Porezne Uprave Federacije su mi rekli da za njih ne predstavlja to nikakvu ulogu, al' da jedino bi meni ili poslodavcu kod koga Volontiram mogla pravit Radna Inspekcija probleme, jer ipak u ugovoru o volontiranju stoji određeno radno vrijeme, koje nije u skladu sa radnim vremenom plaćenog mi posla. Oni su mi rekli da nazovem radnu inspekciju i da pitam kako to mogu riješit, npr sa izdavanjem novog volonterskog ugovora, sa flexibilnim radnim vremenom, ili slično, no nisu mi mogli dat nikakav broj te Radne Inspekcije, i Google mi tu nije mnogo pomogao.

Za sada ću se izložit riziku i nastavit s ovim ovako kako jeste.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24377
Joined: 08/09/2005 20:08

#3 Re: Da li je moguće bit prijavljen kao radnik kod poslodavca X, i kao volonter/pripravnik kod poslodavca Y?

Post by Haris.ba »

Ehremir wrote: 30/01/2021 15:47 Iz Porezne Uprave Federacije su mi rekli da za njih ne predstavlja to nikakvu ulogu, al' da jedino bi meni ili poslodavcu kod koga Volontiram mogla pravit Radna Inspekcija probleme, jer ipak u ugovoru o volontiranju stoji određeno radno vrijeme, koje nije u skladu sa radnim vremenom plaćenog mi posla. Oni su mi rekli da nazovem radnu inspekciju i da pitam kako to mogu riješit, npr sa izdavanjem novog volonterskog ugovora, sa flexibilnim radnim vremenom, ili slično, no nisu mi mogli dat nikakav broj te Radne Inspekcije, i Google mi tu nije mnogo pomogao.

Za sada ću se izložit riziku i nastavit s ovim ovako kako jeste.
Ti nisi volonter.Volonter je nešta drugo. Ti si na "stručnom osposobljavanju bez radnog odnosa". To se mora unijeti u porezni sistem, jer se plaćaju neki doprinosi, mislim zdravstveno i osiguranje od nezaposlenosti. Dobro su ti rekli. Probleme najviše može imati poslodavac jer postoji problem radnih sati. Papiri(tvoj ugovor o radu) se šalju u zavod za zapošljavanje, gdje bi oni trebali da to evidentiraju. Kako će oni postupiti? Njih zanima samo da te skinu sa biroa. Pa ćeš zdravstveno rješavati preko poslodavca koji ti je dao ugovor o radu. Ali, to već vjerovatno znaš jer si se morao ići odjaviti sa biroa da bi mogao sklopiti ugovor o radu. Šta ti rekoše na birou?

Recimo, dođe u inspekciju radna inspekcija poslodavcu gdje si pretpostavljam na 4 sata prijavljen u radni odnos, oni ne mogu znati da si negdje volonter. I obrnuto. Tamo gdje si volonter, oni ne mogu znati da si već zaposlen. Šta bi ti rekli kad bi saznali? Nekome bi pisali kaznu zbog prekovremenih sati. Ali, vjerovatno ne bi znali kome (šalim se, 100% privatniku jer pretpostavljam da "volontiraš" u nekoj državnoj službi). :D

Oni što su pisali zakon, u načelu nisu predvidjeli slučaj kao tvoj. Jer su ga pisali ljudi koji imaju sigurne poslove i ne mogu shvatiti situaciju da neko je "volonter", i još treba da živi i jede.
Ja ti ne bih išao u radnu inspekciju da sam na tvom mjestu. Koliko ti je ostalo "volonterskog"?
Ehremir
Posts: 22
Joined: 21/12/2017 11:03

#4 Re: Da li je moguće bit prijavljen kao radnik kod poslodavca X, i kao volonter/pripravnik kod poslodavca Y?

Post by Ehremir »

[/quote]

Šta ti rekoše na birou?

(..100% privatniku jer pretpostavljam da "volontiraš" u nekoj državnoj službi). :D

Oni što su pisali zakon, u načelu nisu predvidjeli slučaj kao tvoj. Jer su ga pisali ljudi koji imaju sigurne poslove i ne mogu shvatiti situaciju da neko je "volonter", i još treba da živi i jede.

Koliko ti je ostalo "volonterskog"?
[/quote]

Oprosti, zaboravio sam skroz na ovaj post, pa nisam ti stigao prije odgovoriti!

Na birou mi doslovno ništa nisu rekli. Najnormalnije se, preko maila, odjavio, dobio potvrdu da sam odjavljen, i tjt.

Kod privatnika sam radio "volonterski", i ostalo mi je još 5 mjeseci.

A strašno. Često nailazim na slične zakone u našem disfunkcionalnom sistemu. Naime, osoba sam koja voli da se oslanja na zakon
i da se mnogo ne "snalazim" na druge načine (dogovori, veze i poznanstva i ostalo), ali kod nas toliko roadblocks postoji za
srednju i nižu klasu, da je to nevjerovatno. Od obrazovanja do, eto, posla i pripravničkih, kao da je sve napravljeno za ljude
koji imaju nekog da ih izdržava ili koji se na drugi način mogu "snaći". Meni je to naprosto strašno.
Post Reply