Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#426 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Irsar »

Bloo wrote:Moje poimanje dobrog života ne mora se niti u jednoj stavci slagati sa vizijom dobrog života neke druge osobe (ne ulazeći u njeno vjersko opredijeljenje).
Praktično govoriš kako je život sadiste dobar život. Jer ako sadista uživa u svom sadizmu, muči i ubija ljude i drugo, ko si onda ti da kažeš kako njegov život nije dobar - ako jeste dobar po njegovom mišljenju? Apsurdno.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#427 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Bloo »

Irsar wrote:
Bloo wrote:Kao tvoji davno definisani pojmovi rasizma i moji malo noviji?
Svjestan sam da u 21. stoljeću vlada satanizam uma, gdje je nešto "istina" samo zato jer su se ljudi "dogovorili" da je istina. Tako da, po najnovijim definicijama za sve ja sam vjerovatno najgori čovjek ikada, vjerovatno inkarnacija same Sotone :wink:

Da malo otvoriš oči, pak, uvidjela bi da te definicije nemaju smisla, jer:

- istina ne zastarijeva, i istina je nešto što postoji samo za sebe neovisno o "dogovoru", propagandi i glupostima čovječanstva,
- nešto ne može istovremeno i biti i ne biti; ne može istina biti stvar "dogovora", jer ako se različite grupe ljudi "dogovore" da su im istine različite ko je onda tu u pravu? Jer je u pitanju kontradikcija, koja ti odmah ukazuje na to da nešto nije uredu sa takvim rezonovanjima.
Nikada mi nisi odgovorio šta je za tebe satanizam?
Ti si za mene samo čovjek za kojeg ne mogu reći niti da je dobar niti loš jer nisam osjetila na sebi djelovanje tvojih djela, već isključivo naš odnos egzistira na ovom verbalnom nivou pokušaja razmjene mišljenja. :)

Tvoje izokretanje pojmova i skretanje teme je već druga stvar. Da se vratim na originalnu repliku. JA sam tebe nazvala rasistom, ti si se osvrnuo na jednu zastarjelu definiciju, ja sam ti ponudila moderniju. Iako ne meni, napisao si: jer nisi niti prva niti posljednja koja se poziva na neke "davno definisane pojmove" o kojima očito ipak pojma nema, ergo moj komentar.
Rasizam kao pojava ima svoju definiciju. Istina je da su svi ljudi jednaki bez obzira na boju kože, status etc, te da uživaju (barem trebaju da uživaju) ista prava. Nekome ovo nije istina. Dosta ljudi ovo nije istina. Oni imaju drugu istinu i spremni su umrijeti za nju. Iako postoji dogovor da je prva istina "istinitija" od druge, te čak usvojili i rezoluciju o tome, druga grupa se drži svoje istine.

S tim da pretpostavljam da ti pod istinom referiraš na nešto drugo, a ja nešto drugo.
Ili što ti RAVEN napisa na drugoj temi na Filozofiji:
....ne znači da ako su sudovi kontradiktorni, da se moraju odbaciti
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#428 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Bloo »

Irsar wrote:
Bloo wrote:Moje poimanje dobrog života ne mora se niti u jednoj stavci slagati sa vizijom dobrog života neke druge osobe (ne ulazeći u njeno vjersko opredijeljenje).
Praktično govoriš kako je život sadiste dobar život. Jer ako sadista uživa u svom sadizmu, muči i ubija ljude i drugo, ko si onda ti da kažeš kako njegov život nije dobar - ako jeste dobar po njegovom mišljenju? Apsurdno.
Možda da otvorimo temu na Filozofiji? :)
Jer ova diskusija prevazilazi okvire teme.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#429 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Irsar »

Bloo wrote:KAda bi se moglo analizirati i eventualno anketirati dovoljan broj pojedinaca koji žive u skladu sa tvojom pozicijom, te (mada je ovo teže i skoro nemoguće) pojedince koji dijele moj svjetonazor, šta je za njih dobar život, te na osnovu odgovora iz specifičnog izvući generalno, te onda to komparirati, onda bi mogli eventualno govoriti o argumentima i dokazima.
Nećemo ovako. Ideš na argument kvantiteta i da je kvantitet važniji od kvaliteta.

Sa mnom se slaže iole iskren Musliman, Kršćanin, Jevrej i drugi; popriličan broj, dakle. Uključujući i Muhammeda a.s. Ali kao što rekoh, neću da ulazim u ovu priču kvantiteta gdje ćeš ti sada meni reći da se sa tobom slažu svi ostali, čime bi ispala "više u pravu". Istina, pak, nema veze sa kvantitetom, bar ne u principu.
Tek kada je osnovno materijalno zadovoljeno, čovjek može da prestane da se brine i posveti se višim sferama i svom duhu.
Naravno. Ali svi znamo da "osnovne potrebe" više nisu one koje zaista jesu osnovne; sada se traži mnogo više; uz to, većinu nije niti briga za vlastite duše, dovoljno je "hljeba i igara" i sve je "OK"; naravno, sve je "OK" samo prividno, jer su "hljeb i igre" ništa drugo doli anestetici i analgetici za kojima se poseže kada se uništava vlastita duša. Anestetici i analgetici čija je svrha da priguše i uklone bol uzrokovanu uništavanjem vlastite duše.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#430 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Irsar »

Bloo wrote:Nikada mi nisi odgovorio šta je za tebe satanizam?
Svaka tvrdnja, ideja, pozicija i sl. koja u suštini kaže da 1+1 nije 2, već je nešto drugo. Na primjer da se za "Kanibalizam je loš." kaže da je "stvar dogovora". Ako je to "stvar dogovora", onda je to jednako kao tvrditi da kanibalizam i jeste i nije loš (što je kontradikcija) u apsolutnom smislu ili u principu, samo zavisi koja grupa ljudi se "dogovorila". Ali istina nije stvar "dogovora". Ne možemo smatrati tvrdnju "Kanibalizam je loš." kao istinitom, te istovremeno tvrditi da istinitost te tvrdnje niti ne postoji sama za sebe već je puki dogovor.
JA sam tebe nazvala rasistom, ti si se osvrnuo na jednu zastarjelu definiciju, ja sam ti ponudila moderniju.


Eh pa tu i leži problem. Zato sam i rekao da satanizam uma vlada danas. Kako istina može "zastarjeti"? Kako 1+1 može danas biti 2, a sutra možda 3? To su sve iste stvari za mene, jer na osnovnom nivou - nivou jezika - govorimo o tvrdnjama za koje smatramo da su istinite.

Pa ima li uopšte istine onda? Ako ono što je bilo istina jučer već danas možda nije istina, kako onda uopšte tvrditi da istina postoji? A ako istina ne postoji, pa čemu uopšte pitanja, odgovori, razgovor i zapravo bilo šta?
....ne znači da ako su sudovi kontradiktorni, da se moraju odbaciti
Ali se kontradikcija mora riješiti na nekom drugom (višem) nivou. I sam sam na toj temi rekao da "nešto može biti (djelimično) dobro i (djelimično) loše", što je samo drugi način da se kaže "i dobro i loše"; na prvi pogled kontradikcija, ali ona iščezava kada se uzme u obzir da samo zato što nešto nije apsolutno (jednolično dobro, ili jednolično loše) ne znači da toga apsolutno nema. Ali je to svakako van teme.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#431 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Bloo »

Irsar wrote:
Bloo wrote:Nikada mi nisi odgovorio šta je za tebe satanizam?
Svaka tvrdnja, ideja, pozicija i sl. koja u suštini kaže da 1+1 nije 2, već je nešto drugo. Na primjer da se za "Kanibalizam je loš." kaže da je "stvar dogovora". Ako je to "stvar dogovora", onda je to jednako kao tvrditi da kanibalizam i jeste i nije loš (što je kontradikcija), samo zavisi koja grupa ljudi se "dogovorila". Ali istina nije stvar "dogovora". Ne možemo smatrati tvrdnju "Kanibalizam je loš." kao istinitom, te istovremeno tvrditi da istinitost te tvrdnje niti ne postoji sama za sebe već je puki dogovor.
Interesovalo me jer nisam bila sigurna da li si svjestan da je satanizam i religijski, te čak i filozofski pokret :)
Tako da tvoje korištenje pojma satanizma stvara zabludu.
Za kanibalizam možemo razbaciti logički kvadrat, te primjeniti razlicita zakljucivanja i operacije.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#432 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Bloo »

Irsar wrote:
Pa ima li uopšte istine onda? Ako ono što je bilo istina jučer već danas možda nije istina, kako onda uopšte tvrditi da istina postoji? A ako istina ne postoji, pa čemu uopšte pitanja, odgovori, razgovor i zapravo bilo šta?
Pojedine istine izmicu.

Na primjer.
Ja uzmem krušku i pregledam je. Ustanovim da je žuta, mirisna, hrskava i eventualno sočna. I tvrdim da je to što kruška jeste. Učinila sam istinitu tvrdnju o kruski i i izjave o njenoj realnoj pojavnosti. Ali, pored mene si ti i daltonista si (a ja to ne znam). Tebi je kruska siva. I tvoja tvrdnja je istinita kada dode do boje, ali se razlikuje od moje istinite tvrdnje.
Ti imaš anomaliju u vidu koja te spriječava da vidiš istinu, i time realnost. Ali pretpostavimo da su svi ljudi na svijetu daltonisti i sve kruske im izgledaju sivo. Ergo niko ne vidi realnu boju kruske, što je možda problem znanja, a ne istine. Ali niko ne zna istinu u ovom slučaju.


Ljudski pogled na istinu zavisi od naše perspektive šta je istinito.


A ove rasprave? Da ubijemo vrijeme do smrti :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#433 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Connaisseur Karlin »

Bloo wrote:
Irsar wrote:
Pa ima li uopšte istine onda? Ako ono što je bilo istina jučer već danas možda nije istina, kako onda uopšte tvrditi da istina postoji? A ako istina ne postoji, pa čemu uopšte pitanja, odgovori, razgovor i zapravo bilo šta?
Pojedine istine izmicu.

Na primjer.
Ja uzmem krušku i pregledam je. Ustanovim da je žuta, mirisna, hrskava i eventualno sočna. I tvrdim da je to što kruška jeste. Učinila sam istinitu tvrdnju o kruski i i izjave o njenoj realnoj pojavnosti. Ali, pored mene si ti i daltonista si (a ja to ne znam). Tebi je kruska siva. I tvoja tvrdnja je istinita kada dode do boje, ali se razlikuje od moje istinite tvrdnje.
Ti imaš anomaliju u vidu koja te spriječava da vidiš istinu, i time realnost. Ali pretpostavimo da su svi ljudi na svijetu daltonisti i sve kruske im izgledaju sivo. Ergo niko ne vidi realnu boju kruske, što je možda problem znanja, a ne istine. Ali niko ne zna istinu u ovom slučaju.


Ljudski pogled na istinu zavisi od naše perspektive šta je istinito.


A ove rasprave? Da ubijemo vrijeme do smrti :D
na pdf religija bi trebalo da se pise o teoloskoj/religijskoj istini :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#434 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Bloo »

Connaisseur Karlin wrote:
na pdf religija bi trebalo da se pise o teoloskoj/religijskoj istini :D
Da, ali njegova istina, nije moja istina..generalno očito oko bilo čega, tako dođosmo do ove tačke.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#435 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Connaisseur Karlin »

Bloo wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
na pdf religija bi trebalo da se pise o teoloskoj/religijskoj istini :D
Da, ali njegova istina, nije moja istina..generalno očito oko bilo čega, tako dođosmo do ove tačke.
ma problem je sto Irsar konstano pise o religijskoj istini , kao o jedinoj istini :D

da, svako ima svoju percepciju istine :-D :thumbup:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#436 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by zijancer »

sjetih se jabuke koju je natalie jastrow polako razgledala u onom vagonu za oswiecim
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#437 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Bloo »

zijancer wrote:sjetih se jabuke koju je natalie jastrow polako razgledala u onom vagonu za oswiecim
:lol:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#438 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by zijancer »

bila je ej zelenkaste boje, ili crvankaste :cry: ne mogu se sjetit da me ubijete
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#439 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Bloo »

zijancer wrote:bila je ej zelenkaste boje, ili crvankaste :cry: ne mogu se sjetit da me ubijete
Crvena :lol:
a ona druga je zelenkasta ;-)
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#440 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by zijancer »

Komplikovan je ovaj lijek za estetske migrene..rat, bijeda, vagoni, i tako dalje
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#441 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by dadinjo33 »

http://www.islamskazajednica.ba/compone ... &catid=207

Islamska zajednica se na svojoj web stranici pita zasto su muslimani zaostali. Kao nacin izlaska muslimanskog svijeta iz zaostalosti nude neke a la "u jedinstvu je snaga parole", neku panislamsku pateticnu limunadu koja zvuci kao i vecina politickih demagoskih govora. Nece da lociraju prave probleme, a sa pogresnom dijagnozom nema ni izljecenja.

Stvarni problemi koji muslimanski svijet drze u zaostalosti i valutom za potkusurivanja pametnih igraca su navedeni na prvoj stranici ove teme.

Cak su i neka elegantna rjesenja ponudjena na toj stranici.

Nazalost, srednjovjekovni mentalni sklop iz trenutka u kojem je taj sklop prije 1000 godina muslimanima "zatvorio vrata idztihada", tj. zabranio da razmisljaju i razvijaju se i evoluiraju je i danas nesto sto muslimanski svijet uzima za svoj ponos, umjesto sramotu, obicna sljeposljedbenicka bahatost bez pokrica.

Sto fino kaze u ovom tekstu, referisuci se na jedan ajet, kakav narod, takvi i vladari, narod je taman tu gdje mu je mjesto.

Pobozni muslimani jos i danas kupuju i piju kamilji urin, pod uslovom da im prodavci ne prodaju sopstvenu mokracu, o kakvim slucajevima svako malo, sprdajuci se sa razlogom, pisu novine zapadnog svijeta, a piju jer je to "sunnet poslanika".

Koliko se vidi i iz pisanja muslimana na ovoj temi, islam je taman kakav treba biti i nema mjesta reformi. Ti su pozivi valjda, samo zlobni pokusaj pakosnika ljubomornih na to silno blago muslimanskih hadisa koji muslimanima naredjuju ili odobravaju seks sa djecom, mucenja zarobljenika, otimanje tudjeg, a zabranjuju, po cijenu zivota, slobodu vjeroispovijesti ili da zena sama ode od Sarajeva do Zenice. Na Bliskom istoku imamo prenos uzivo dosljedne primjene islama iz ortodoksnih sunitskih izvora, zbirki sahih-vjerodostojnih hadisa.

Sve je na svom mjestu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#442 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Bloo »

Prekidam citanje na kratko (interesantan osvrt na stranici IZ), da upitam - nije naveden autor?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#443 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Bloo »

dadinjo33 wrote:http://www.islamskazajednica.ba/compone ... &catid=207
Sve je na svom mjestu.
Interesantan osvrt.
Jedino ova dva paragrafa svojom nedorecenoscu ostavljaju prostora za spekulacije.
Pojava nove volje - manifestirana kako?
Izvanredna prirodna bogatstva islamskih zemalja - nafta? Ali ako ce onda ona biti sredstvo za sirenje nove islamske mislo - sta to zapravo implicira, uzevsi u obzir koje drzave posjeduju to bogatstvo...
Na svi stranama islamskog svijeta zapaža se pojava nove volje, jer današnje stanje pokreta i traženja, bez obzira na privremeno nesnalaženje, zastranjivanja, poraze i druge pojave koje su posljedica dugog, veoma dugog perioda krize i stagnacije, liči na sve drugo samo ne na san i mirovanje.

Ova volja, kojoj će islamska misao dati smjer a izvanredna prirodna bogatstva islamskih zemalja sredstava još jednom zadiviti svijet u danima islamskog preporoda koji dolaze.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#444 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by dadinjo33 »

Ne znam ko je autor teksta, nije potpisan.

Koliko ja vidim, njima je "budjenje" neki islam koji ce vratiti staru slavu, vojno i politicki zavladati svijetom, jer su takva prorocanstva data u hadisima. Cekaju da osvoje Rim, jer je to Muhamed obecao, a i svakako se muslimani moraju boriti dok Allahova rijec ne bude gornja, odnosno dok "sva vjera ne bude Allahova".

Ne zanima ih introspekcija, reinterpretacija, ciscenje od ocitog smeca koje je suprotno i Kur'anu, nego "budjenje" vide kao postupak unutrasnje kohezije i zbijanja redova za tu dugo cekanu svjetsku dominaciju islama, ali koju oni grade na pogresnim vrijednostima. Umjesto "osvoji znanjem", draze im je i ideologiji blize "osvoji vojno one koji imaju znanje".

Recimo, kao ovdasnji primjer, arzo kao "moderni obrazovani evropski musliman" ovdje donosi hiljade salavata na Muhameda zato sto je osmorici ljudi povadio oci usijanim ekserima, odsjekao sve ruke i noge i ostavio da umru na suncu, oglusujuci se o njihovu zadnju zelju za vodom, gdje su "od zedji grizli kamenje". Smatra to pravednim i uzornim postupkom, jer su ta osmorica nakon sto su se napili kamiljeg urina kojeg im je preporucio Muhamed, ubili pastira i oteli stoku. Haj zamisli scenu sa truplima na cijim glavama su izvadjene oci i okolo njih 16 odsjecenih ruku i 16 odsjecenih nogu. I iznad njih, smiren, milostiv i plemenit, stoji Muhamed, milost svjetovima i ne da im vode, dok ta izdisuca trupla preklinju za vodom. Tarantinovska scena.

Bilo bi mi logicno da "moderni evropski musliman" trazi muslimanske izvore po kojima je Muhamed "milost svjetovima", koji naredjuje da se zivotinja sto brze i bezbolnije usmrti kako se ne bi mucila i druge i da dovede u pitanje taj hadis o Muhamedu kao sadisti. Ali, kao sto napisah, taj srednjovjekovni plemenski mentalni sklop sramotu uzima za ponos, tako da je moj utisak iz svakodnevnog zivota da vecina "praktikujucih muslimana" ceka svojih pet minuta koje su im obecane da "provedu u djelo sunnet Allahovog poslanika", cekaju vlast da bi se osvetili za sve vijekove cekanja, tj. ne vidim evoluciju svijesti kod njih koja bi mogla poluciti kvalitativnu reformu islama zasnovanu na samim islamskim izvorima, a koja je stvarno moguca, bas na osnovu islamskih izvora.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#445 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Bloo »

Ako možeš sekundu da napraviš odmak od svoje fiksacije na Arzuhala (koja pomalo prerasta u skoro opipljivu fiksaciju na granici seksualnog imho - malo mi neugodno) i meni odgovoriš na pitanja?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#446 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by insomnia78 »

Kako su tebe hodze mudro odradile to je skolski primjer. Tako isto u vojsci rade. Obicno izaberu one buntovne i problematicne i daju im cin kaplara. Postanu pravi muminčići u suri. :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#447 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Bloo »

Bagetu, zovu te tamo na LJ&S :mrgreen:
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#448 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by dadinjo33 »

Bloo wrote:Ako možeš sekundu da napraviš odmak od svoje fiksacije na Arzuhala (koja pomalo prerasta u skoro opipljivu fiksaciju na granici seksualnog imgo - malo mi neugodno) i meni odgovoriš na pitanja?
Pa dao sam ti odgovor bas na pitanje koje si postavila i naveo kako u tebi osvjedocivoj praksi izgleda to sto sam naveo u odgovoru.

Muslimanski svijet pokrecu pogresne, nezrele vrijednosti. Bahati su bez pokrica. Sindrom odabranog naroda koji prigovaraju jevrejima. Voljeli bi imati pare od nafte radi ostvarivanja ideoloske dominacije koja je u praksi propagiranje zaostalih i cesto nehumanih pogleda iz srednjeg vijeka. Umjesto da ih iskoriste u recimo naucni razvoj ili kulturu. Muslimanski svijet se sveo na zatucanu sirotinju i papke kojima se posrecilo da budu bogati. Sta moze papak uraditi sa parama, u sta ce ih utrositi osim u potvrdu svog papanluka?

Ponovicu, bez valjane dijagnoze nema ni izljecenja. Muslimanska religija boluje od upitnih hadisa bolesnog sadrzaja koji su u potpunosti potisnuli Kur'an. Da se radi o zaista losim stvarima koje i sami muslimani podsvjesno tako dozivljavaju govori i cinjenica da samo spominjanje Muhamedovog seksa sa Aisom cesto dozivljavaju uvredom, pa se dolazi u paradoksalne situacije da uvredom smatraju spominjanje tog seksa, a sam taj seks nominalno prihvataju kao bogougodnu uzoritu praksu. To govori da sa sobom nisu nacisto i da to cesto stvara agresiju usmjerenu prema vani.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#449 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Bloo »

Da, ali on se referira na novu volju i novu islamsku misao, očito možda na uvijen način se referirajući na neke pojave u islamskim državama - a ako pogledamo u svjetlu tvog komentara "ideoloske dominacije koja je u praksi propagiranje zaostalih i cesto nehumanih pogleda iz srednjeg vijeka" jedini zaključak je možda ISIL/IDIL ili pak ne?
John Cleese
Posts: 37267
Joined: 25/05/2010 18:30

#450 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by John Cleese »

insomnia78 wrote:Kako su tebe hodze mudro odradile to je skolski primjer. Tako isto u vojsci rade. Obicno izaberu one buntovne i problematicne i daju im cin kaplara. Postanu pravi muminčići u suri. :lol:
A ja vec decenijama naivno vjerujem da sam u osnovnoj bio preCednik odjeljenske zajednice zbog natprosjecnih drugarsko-moralno-politickih kvaliteta... Nisi mi ovo treb'o uradit'... :|
Post Reply