Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#1226 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Ramzess Veliki »

insomnia78 wrote:
Vizionar 1985 wrote:Ja po sjecanju pisem. Sta sam u kuranu procitao i zapamtio. Mogu i ja guglat i spremat sve o tome, ali sto to da radim.
Zato sto lupas?

Shvatas li ti, nesreco da je to sama srz dogme. Ako pomislis da je nesto u Kur’anu mjenjano nemas ti vise nista s vjerom

PS: sad ce tebi kolega @smrcak objasniti sta bi se desilo kada binse samo jedna rijec dodala ili oduzela
Ne spominji to, poremetila bi mu se sva racunica. :sad:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23285
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1227 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Sanjarko »

Ramzess Veliki wrote:
Ne spominji to, poremetila bi mu se sva racunica. :sad:
Pa nepise bas tako u kuranu. Pise da je pecat proroka a da svaki narod ima i dobije ili je dobio glasnika a eksplicitno nepise da je zadnji glasnik. Dosta toga se prevodi pogresno kao hurije primjerice, a vecina je iz hadisa ili hadita kako ko izgovara a pise ako se dobro sjecam da nevjeruju tim ostalim osim bozijem, tako nekako.

Ja samo kazem da dosta toga je iskrivljeno iz raznih razloga, kao i u drugim religijama. Mene ne zanima, ni iz dzepa ni u dzep. Samo kazem.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1228 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by insomnia78 »

Evo ga opet.
To je tako
Al ja ne znam
Mene ne zanima ali je tako
User avatar
Sanjarko
Posts: 23285
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1229 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Sanjarko »

Skoro nikako smisleno se s tobom Nesanice nemoze razgovarati. Pozdrav.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23285
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1230 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Sanjarko »

Nemojte me vise kvotati nakon 3 mjeseca polemike i sto se tice ovoga vise. Poglu ja pa ulazim sto se tice nekih tema polemisati uopste.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1231 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by n+1 »

Šta je ovo, još niko nije pokrenuo diskusiju o Šukrija Ramić skandalu? :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66213
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1232 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by _BataZiv_0809 »

Skandalu?
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1233 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Ozimician »

O cemu se radi ?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1234 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by n+1 »

Šukrija Ramić, doktor islamskog prava i profesor pri Islamskom pedagoškom fakultetu Univerziteta u Zenici, visoko pozicioniran i unutar struktura Islamske zajednice, nedavno je objavio knjigu koja je na tragu reformističkih ideja o kojima smo nekada pisali i na ovoj temi.

Knjiga je izazvala šok i vjevericu, kako od strane profesora FIN-a, koji su potpisali saopćenje kojom odbacuju Ramićeve ideje, ali i selefijske zajednice, pa je Kuduzović izbacio već nekoliko videa kojima odgovara Ramiću, a podržao ga je i Pezić.

Uglavnom, Ramić preispituje ulogu hadisa kao jednog od dva osnovna izvora islama, i predlaže novu metodologiju (a ustvari staru, koja se vraća samim izvorima islama, prije kanonizacije, op.a.) koja hadisu prisutpa drugačije od onoga kako smo to navikli.
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#1235 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by hamos »

Kad ce islam naprijed? Mi jedini u kameno doba
Last edited by hamos on 27/12/2023 17:50, edited 1 time in total.
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#1236 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by hamos »

n+1 wrote: 27/12/2023 17:43 Šukrija Ramić, doktor islamskog prava i profesor pri Islamskom pedagoškom fakultetu Univerziteta u Zenici, visoko pozicioniran i unutar struktura Islamske zajednice, nedavno je objavio knjigu koja je na tragu reformističkih ideja o kojima smo nekada pisali i na ovoj temi.

Knjiga je izazvala šok i vjevericu, kako od strane profesora FIN-a, koji su potpisali saopćenje kojom odbacuju Ramićeve ideje, ali i selefijske zajednice, pa je Kuduzović izbacio već nekoliko videa kojima odgovara Ramiću, a podržao ga je i Pezić.

Uglavnom, Ramić preispituje ulogu hadisa kao jednog od dva osnovna izvora islama, i predlaže novu metodologiju (a ustvari staru, koja se vraća samim izvorima islama, prije kanonizacije, op.a.) koja hadisu prisutpa drugačije od onoga kako smo to navikli.
Svaka cast za Ramica, ovo se ceka☝️ reforma islama je nuzno potrebna ili ce islam ostati vjera zaostalih i lagano nestajat

Islamska zajednica se ponasa kao crkva u Evropi iz 1500ih.ISlam u Bosni i treba da bude prosvjetljen i neprialgodjen arapsoj tradiciji
User avatar
Peacean
Posts: 2686
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#1237 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Peacean »

Arapski islam teško da će u skorijoj budućnosti da se promijeni, ali mislim da nije nemoguće da dođe do stvaranja novog liberalnijeg islamskog smjera među muslimanima na zapadu i jugoistočnoj Aziji.
konami666
Posts: 2515
Joined: 11/05/2015 21:57

#1238 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by konami666 »

Naravno da je potrebna reforma, ne može se moliti Bogu 5x dnevno u 21 stoljeću. I još tražiti pokrivanje žena i svašta nešto od tih gluposti.
swanfilter
Posts: 7911
Joined: 06/06/2008 18:52

#1239 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by swanfilter »

konami666 wrote: 27/12/2023 18:00 Naravno da je potrebna reforma, ne može se moliti Bogu 5x dnevno u 21 stoljeću. I još tražiti pokrivanje žena i svašta nešto od tih gluposti.
Ako je to srz problema Islama i potreba reforme, blago muslimanima.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1240 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Ozimician »

Ne razumijem se toliko u materiju niti sam procitao knjigu.

Sto se ove teme tice, davno (prije možda desetak godina) sam u drustvu jednom rekao da muslimani vole navoditi kako su evanđelja pisana mnogo godina poslije Isusovog života; a da i oni - muslimani imaju isti problem s hadisima. Tada smo se na kraju slozili da jeste tako, ali da su muslimani tu svakako "u prednosti" jer imaju Kur'an kao vjerodostojnu knjigu i kao prvi stub.

BH Islam je po meni OK, neformalno sam od sebe reformisan, eh sad imas ove budale koji su popularni na drustvenim mrezama koji iznose takve nebuloze i gadosti da povratis. Problem je sto imaju dosta pratilaca na istim.

Konami svakako ne razumije o cemu pise.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1241 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by sehohari »

konami666 wrote: 27/12/2023 18:00 Naravno da je potrebna reforma, ne može se moliti Bogu 5x dnevno u 21 stoljeću. I još tražiti pokrivanje žena i svašta nešto od tih gluposti.
:-)
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#1242 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by hamos »

Peacean wrote: 27/12/2023 17:56 Arapski islam teško da će u skorijoj budućnosti da se promijeni, ali mislim da nije nemoguće da dođe do stvaranja novog liberalnijeg islamskog smjera među muslimanima na zapadu i jugoistočnoj Aziji.
Sejkovi ce sve uradit da sprijece reformu islama i kod nas,islamska zajednica ce lovu da prima od njih ne brini

Kurve ce da imaju ,alkohol isto…ali za obicnu raju ce da prodaju hard core islam.Dok pbicna raja ne krene sama osravljati islam kao sto su i poceli neki,i kao sto je bilo u Evropi
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#1243 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by hamos »

sehohari wrote: 27/12/2023 18:09
konami666 wrote: 27/12/2023 18:00 Naravno da je potrebna reforma, ne može se moliti Bogu 5x dnevno u 21 stoljeću. I još tražiti pokrivanje žena i svašta nešto od tih gluposti.
:-)
Ima istine bar pokrivanje zene nema dokaza osim sto se radi o tumacenju

Neke zene vise su pokrivene s vidljivom koson nego one pokrivene pravo
swanfilter
Posts: 7911
Joined: 06/06/2008 18:52

#1244 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by swanfilter »

Islam se susrece danas sa istim problemima kao crkva u ono vrijeme

Saka jada sebi uzima za pravo interpretirati vjeru kako im pase. Glumeci najvece među najvecim vjernicima, a svojim stajalistima koce napredak. Ne Islam kao vjera. Oni kao autoriteti.

Kuran kaze, uci i poducavaj. Kuran kaze, Dženet je pod materinim nogama.

A, danas tumacimo propise na nacin da polij zenu kiselinom ako pozeli knjigu otvoriti ...
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1245 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Ozimician »

U zadnje vrijeme po netu nailazim i na neke tvrdnje da su ove selefijske vodje finansirani od strane Izraela.

Po meni itekako ima smisla.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1246 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by n+1 »

Ne vjerujem, Kuvajt i Saudijska Arabija, ako se ne varam. Druga stvar je što Izraelci imaju pipke po arapskim zemljama koji, ako mogu sezati do egipatske vojske, mogu sezati ko zna dokle.
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#1247 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by hamos »

Ozimician wrote: 27/12/2023 18:17 U zadnje vrijeme po netu nailazim i na neke tvrdnje da su ove selefijske vodje finansirani od strane Izraela.

Po meni itekako ima smisla.
Itekako ima smisla, niko nas nije unazadio islam napravio cudovistem kao selefije
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#1248 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by hamos »

swanfilter wrote: 27/12/2023 18:15 Islam se susrece danas sa istim problemima kao crkva u ono vrijeme

Saka jada sebi uzima za pravo interpretirati vjeru kako im pase. Glumeci najvece među najvecim vjernicima, a svojim stajalistima koce napredak. Ne Islam kao vjera. Oni kao autoriteti.

Kuran kaze, uci i poducavaj. Kuran kaze, Dženet je pod materinim nogama.

A, danas tumacimo propise na nacin da polij zenu kiselinom ako pozeli knjigu otvoriti ...
Bas isto vrijeme ,vecina islamskpg svijeta je u srednjem vijeku
swanfilter
Posts: 7911
Joined: 06/06/2008 18:52

#1249 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by swanfilter »

hamos wrote: 27/12/2023 18:13
sehohari wrote: 27/12/2023 18:09
konami666 wrote: 27/12/2023 18:00 Naravno da je potrebna reforma, ne može se moliti Bogu 5x dnevno u 21 stoljeću. I još tražiti pokrivanje žena i svašta nešto od tih gluposti.
:-)
Ima istine bar pokrivanje zene nema dokaza osim sto se radi o tumacenju

Neke zene vise su pokrivene s vidljivom koson nego one pokrivene pravo
Ovaj zadnji navod nema veze sa vjerom i propisima, nego do svake zene je kako se ponasa.

Kao primjer navescu slucaj Al Dinove zene i njen slucaj nevjere. A kao drzala se nekakvog pokrivanja.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1250 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Ozimician »

hamos wrote: 27/12/2023 18:21
Ozimician wrote: 27/12/2023 18:17 U zadnje vrijeme po netu nailazim i na neke tvrdnje da su ove selefijske vodje finansirani od strane Izraela.

Po meni itekako ima smisla.
Itekako ima smisla, niko nas nije unazadio islam napravio cudovistem kao selefije
Ovi koji zagovaraju tu tvrdnju navode kako je isti pokret regrutovao sljedbenike da idu ratovati u Siriju protiv muslimana, a za tolike godine nikad nisu organizovali nista protiv Izraela.
Post Reply