Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1151 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Bloo »

Ok, muslimanski Mulderu.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1152 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by MarlboroGold »

Dobar :D

@Irsar - Hajd dobro... mislio sam ti odgovoriti, ali je to već prežvakano, tako da preskačem.
Vilajet_Bosna
Posts: 542
Joined: 03/11/2018 13:51

#1153 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Vilajet_Bosna »

signifikantno je da najviše nemuslimani, ateisti ili pripadnici neke religije (a ne vjere islama) a koji, moram to naglasiti, ne mogu ni svojoj ženi kod kuće, ni svom sinu, niti kćerci, biti neki autoritet, takvi se redovno, najčešće i najviše javljaju na raznim temama sa svojim dubokoumnim analizama, prijedlozima, savjetima kako bi trebalo reformisati islam. :lol:
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#1154 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by mayab »

Ama ljudi vole raspravljati, no činjenica je da islamsku religiju mogu reformirati jedino sami muslimani, logično, ako žele!
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1155 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by insomnia78 »

Kako reformirati nesto savrseno?
Vilajet_Bosna
Posts: 542
Joined: 03/11/2018 13:51

#1156 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Vilajet_Bosna »

mayab wrote:Ama ljudi vole raspravljati, no činjenica je da islamsku religiju mogu reformirati jedino sami muslimani, logično, ako žele!
nema se šta reformisati, osnovno i najvažnije je sve već kazano. reforme su dolazile sa poslanicima, Bog kada je htio reformisati slao bi poslanika. nema više poslanika, nema reforme. kome se sviđalo kome ne. :D
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1157 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by animals »

Vilajet_Bosna wrote:
mayab wrote:Ama ljudi vole raspravljati, no činjenica je da islamsku religiju mogu reformirati jedino sami muslimani, logično, ako žele!
nema se šta reformisati, osnovno i najvažnije je sve već kazano. reforme su dolazile sa poslanicima, Bog kada je htio reformisati slao bi poslanika. nema više poslanika, nema reforme. kome se sviđalo kome ne. :D
A nema ni takvog Boga..
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1158 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Bloo »

Islam je vec reformisan do jedne granice.
Covjek nadahnut Allahom i njegov messenger.
Posljednji poslanik.

Image
Vilajet_Bosna
Posts: 542
Joined: 03/11/2018 13:51

#1159 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Vilajet_Bosna »

Bloo wrote:Islam je vec reformisan do jedne granice.
Covjek nadahnut Allahom i njegov messenger.
Posljednji poslanik.

Image
:lol:

ne provaljuj se.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1160 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Bloo »

*muslim triggered*

To sto ga ti ne priznajes, a jedno pola miliona muslimana da...tvoj problem. :mrgreen:
Vilajet_Bosna
Posts: 542
Joined: 03/11/2018 13:51

#1161 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Vilajet_Bosna »

Bloo wrote:*muslim triggered*

To sto ga ti ne priznajes, a jedno pola miliona muslimana da...tvoj problem. :mrgreen:
oni nisu muslimani nego mirza gulamije. mušrici-pagani.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1162 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Bloo »

Vilajet_Bosna wrote:
Bloo wrote:*muslim triggered*

To sto ga ti ne priznajes, a jedno pola miliona muslimana da...tvoj problem. :mrgreen:
oni nisu muslimani nego mirza gulamije. mušrici-pagani.
Sorry. 20 000 000. :mrgreen:

Muslimana. :mrgreen:
Ne provaljuj se. Iscitaj malo. Dosta ucenja dijele sa sunitima.
To sto je tebi neprihvatljivo da je Allah nastavio da se obraca ljudima kroz odabrane....
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1163 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by insomnia78 »

Cudno da se, opet predomislio. Posto se jasno kaze da je Muhamed posljednji
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1164 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Bloo »

insomnia78 wrote:Cudno da se, opet predomislio. Posto se jasno kaze da je Muhamed posljednji
On je refleksija Muhameda :mrgreen:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1165 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by animals »

Ne postoji posljednji..
zavisi kolika je kolicina bunike u datom momentu..
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#1166 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Humljanin »

Svaki put je posljednji...
:zoka:
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#1167 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by tuzlak1212 »

jel ovo dosao na zanimljiv dio :-D
ne mozete vi hejtat i negirat islam i muslimane i pozivati se na argumente po tome pitanju koliko "muslimani" to mogu i znaju medjusobno :lol:
da li je Allah prestao se obraćati ljudima kroz odabrane?? jeste i nije... prestao po pitanju objavljivanja... a naravno da nije po pitanju mnogih drugih stvair, bez njegova prisustva ne bi na zemlji bio ovako fin haos nego mnogo mnogo gori jer kakvi su ljudi dobro postojimo na zemlji i dalje
Islam je to sto jeste i takav je kakav jeste, mozete ga voliti ili ne voliti ali to se nece promjenit do sudnjeg dana... car islama jeste u cudnim naredbama jer nije objava dosla da bude merak za oci nego da bude iskusenje i test ljudima i mozete to prihvatiti ili odbiti ali molim vas barem treci put pisem nemojte vrijedjati NAMJERNO

ovdje je i dalje na forumu mnogo dvostrukih aršina.. ovaj Bloo moderator, ja ne znam ko te izabra za moderatora ali imam u planu nalupat se printscreenova i poslat adminu il gdje vec (pa taman tebi to otislo :lol: ) kritiku i napad prema ateizmu odbacujes i prijetis crvenim slovima jer ga nazivas razumom a sam kritikujes i dozvoljavas pljuvanje po religijskim stvarima i sprdanje sa mnogo osjetljivim temama i nazivima... i ti sebe nazivas moderatorom na temi? taj ko te stavio za moderatora ne zna sta je uloga moderatora ocito

sto tako ne prijetis ljudima koji vrijedjaju islamske svete stvari???
ja nisam ukljucen u temu ali sve citam, davno sam se ugasio s ove sekcije Religija ali mene zaboli u prsima koliko se ovdje neki trude bit racionalni ljudi ali ih vi pravite budalama smao zato sto zagovaraju islam
Smrle je takav kakav je, niko ne bi bio ponosan na njeg :lol: ali on je iznio barem 90% vise argumenata od ateista gdje vi, ja ne znam jestel toliko slijepi kraj oka, 99% svega toga zanemarite i nastavite svoj udaranjem glavom u zid i ne znate se suocit s argumentima a nekad i s cinjenicama, vi smrletu niste unazad 10 dana ni 5% stvari kontrirali nego ga indirektno pravite ovcom ali ne da se Smrle nije on ko ja na forumu od juce :lol:

sve su ovdje stvari jasne i prihvatljive, niko ovdje nije dosao da nekom promjeni religijsko opredjeljenje, niko vas ne tjera da vjerujete ili ne vjerujete ali previse je ovdje napada na islamski argument a previse ignorisanja istog sto je Dogmano u Ateizam vs Religija temi napisao takodjer
Lijep pozdrav :thumbup:
ernestalic
Posts: 228
Joined: 30/09/2010 10:45

#1168 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by ernestalic »

Što se tiče prevoda Kur'ana, zaista je teško prevesti i jednu običnu pjesmu nekog pjesnika, a kamoli knjigu koja je za muslimane riječ božija. Ali, ja se pitam kako u Kur'anu nije predvidjen taj problem.Engleski je dominantan, a arapski je tek jezik za Arape koji su danas zadnja rupa na svirali. Zašto je Bog to dozvolio? Iz toga zaključujemda bi svi svi ljudi koji ne govore arapski, morali da ga nauče kako bi se približili Allahu. Sumnjam da će to učiniti. Mene od religija i dogmi, zaboli glava.
Vilajet_Bosna
Posts: 542
Joined: 03/11/2018 13:51

#1169 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Vilajet_Bosna »

Bloo wrote:
Vilajet_Bosna wrote:
Bloo wrote:*muslim triggered*

To sto ga ti ne priznajes, a jedno pola miliona muslimana da...tvoj problem. :mrgreen:
oni nisu muslimani nego mirza gulamije. mušrici-pagani.
Sorry. 20 000 000. :mrgreen:

Muslimana. :mrgreen:
Ne provaljuj se. Iscitaj malo. Dosta ucenja dijele sa sunitima.
To sto je tebi neprihvatljivo da je Allah nastavio da se obraca ljudima kroz odabrane....
taman da ih je ko hindusa i budista 3 milijarde, opet su mušrici. brojnost nije nikad bila nikakav argument ispravnosti ili istinitosti.
muslimani dijele nešto zajedničko i sa jevrejima i kršćanima, pa opet jel, nisu ni izbliza isto.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1170 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Bloo »

Vilajet_Bosna wrote: muslimani dijele nešto zajedničko i sa jevrejima i kršćanima, pa opet jel, nisu ni izbliza isto.
Sadeta disagrees. :mrgreen:
Vilajet_Bosna
Posts: 542
Joined: 03/11/2018 13:51

#1171 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by Vilajet_Bosna »

ernestalic wrote:Što se tiče prevoda Kur'ana, zaista je teško prevesti i jednu običnu pjesmu nekog pjesnika, a kamoli knjigu koja je za muslimane riječ božija. Ali, ja se pitam kako u Kur'anu nije predvidjen taj problem.Engleski je dominantan, a arapski je tek jezik za Arape koji su danas zadnja rupa na svirali. Zašto je Bog to dozvolio? Iz toga zaključujemda bi svi svi ljudi koji ne govore arapski, morali da ga nauče kako bi se približili Allahu. Sumnjam da će to učiniti. Mene od religija i dogmi, zaboli glava.
još jedno od onih u nizu pitanja ''zašto Bog'' :-)
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1172 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by славянин »

Vilajet_Bosna wrote:
ernestalic wrote:Što se tiče prevoda Kur'ana, zaista je teško prevesti i jednu običnu pjesmu nekog pjesnika, a kamoli knjigu koja je za muslimane riječ božija. Ali, ja se pitam kako u Kur'anu nije predvidjen taj problem.Engleski je dominantan, a arapski je tek jezik za Arape koji su danas zadnja rupa na svirali. Zašto je Bog to dozvolio? Iz toga zaključujemda bi svi svi ljudi koji ne govore arapski, morali da ga nauče kako bi se približili Allahu. Sumnjam da će to učiniti. Mene od religija i dogmi, zaboli glava.
još jedno od onih u nizu pitanja ''zašto Bog'' :-)
Jos jedan u nizu odgovora “jer tako pise” :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1173 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by MarlboroGold »

tuzlak1212 wrote:jel ovo dosao na zanimljiv dio :-D
ne mozete vi hejtat i negirat islam i muslimane i pozivati se na argumente po tome pitanju koliko "muslimani" to mogu i znaju medjusobno :lol:
da li je Allah prestao se obraćati ljudima kroz odabrane?? jeste i nije... prestao po pitanju objavljivanja... a naravno da nije po pitanju mnogih drugih stvair, bez njegova prisustva ne bi na zemlji bio ovako fin haos nego mnogo mnogo gori jer kakvi su ljudi dobro postojimo na zemlji i dalje
Islam je to sto jeste i takav je kakav jeste, mozete ga voliti ili ne voliti ali to se nece promjenit do sudnjeg dana... car islama jeste u cudnim naredbama jer nije objava dosla da bude merak za oci nego da bude iskusenje i test ljudima i mozete to prihvatiti ili odbiti ali molim vas barem treci put pisem nemojte vrijedjati NAMJERNO

ovdje je i dalje na forumu mnogo dvostrukih aršina.. ovaj Bloo moderator, ja ne znam ko te izabra za moderatora ali imam u planu nalupat se printscreenova i poslat adminu il gdje vec (pa taman tebi to otislo :lol: ) kritiku i napad prema ateizmu odbacujes i prijetis crvenim slovima jer ga nazivas razumom a sam kritikujes i dozvoljavas pljuvanje po religijskim stvarima i sprdanje sa mnogo osjetljivim temama i nazivima... i ti sebe nazivas moderatorom na temi? taj ko te stavio za moderatora ne zna sta je uloga moderatora ocito

sto tako ne prijetis ljudima koji vrijedjaju islamske svete stvari???
ja nisam ukljucen u temu ali sve citam, davno sam se ugasio s ove sekcije Religija ali mene zaboli u prsima koliko se ovdje neki trude bit racionalni ljudi ali ih vi pravite budalama smao zato sto zagovaraju islam
Smrle je takav kakav je, niko ne bi bio ponosan na njeg :lol: ali on je iznio barem 90% vise argumenata od ateista gdje vi, ja ne znam jestel toliko slijepi kraj oka, 99% svega toga zanemarite i nastavite svoj udaranjem glavom u zid i ne znate se suocit s argumentima a nekad i s cinjenicama, vi smrletu niste unazad 10 dana ni 5% stvari kontrirali nego ga indirektno pravite ovcom ali ne da se Smrle nije on ko ja na forumu od juce :lol:

sve su ovdje stvari jasne i prihvatljive, niko ovdje nije dosao da nekom promjeni religijsko opredjeljenje, niko vas ne tjera da vjerujete ili ne vjerujete ali previse je ovdje napada na islamski argument a previse ignorisanja istog sto je Dogmano u Ateizam vs Religija temi napisao takodjer
Lijep pozdrav :thumbup:
Ovo je super i treba tako biti. Prije su ateisti za svaku sitnicu dobijali banove, a vjernici su mogli i drvlje i kamenje po njima bacati bez ikakvih sankcija. Kad je Bloo postala moderatorica to se dosta popravilo... jedan moderator je ateista, a drugi musliman (Arzuhal), samo što je ovaj drugi odsutan već duže vrijeme. Sankcionisala je ona i ateiste... x puta su bili banovani. Postavljena je upravo iz razloga da se uspostavi jedna vrste ravnoteže... balance to the force. Deal with it 8-)
U vezi Smrleta nemaš pojma. Samo neko sličnog mentalnog sklopa kao on može tako nešto za njega govoriti... ili je ono on je brat, pa da ga malo branim :D
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#1174 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by tuzlak1212 »

MarlboroGold wrote: Ovo je super i treba tako biti. Prije su ateisti za svaku sitnicu dobijali banove, a vjernici su mogli i drvlje i kamenje po njima bacati bez ikakvih sankcija. Kad je Bloo postala moderatorica to se dosta popravilo... jedan moderator je ateista, a drugi musliman (Arzuhal), samo što je ovaj drugi odsutan već duže vrijeme. Sankcionisala je ona i ateiste... x puta su bili banovani. Postavljena je upravo iz razloga da se uspostavi jedna vrste ravnoteže... balance to the force. Deal with it 8-)
U vezi Smrleta nemaš pojma. Samo neko sličnog mentalnog sklopa kao on može tako nešto za njega govoriti... ili je ono on je brat, pa da ga malo branim :D
ne branim ja nikog, samo sam rekao da se lik trudi iznijet stav i ima argument i da je izignorisan ali opet i popljuvan u isto vrijeme sto je ruzno i bezveze za vidjet nekom ko udje i cita onako forum a ima ih, oni su velika vecina ovdje
to za moderatore ne znam, napisao sam kakav sam utisak stekao u ovih mjesec dana koliko sam tu :zzzz:
belfy
Posts: 7672
Joined: 06/08/2007 09:00

#1175 Re: Da li je moguca reforma islamske religije i na koji nacin?

Post by belfy »

Vilajet_Bosna wrote:signifikantno je da najviše nemuslimani, ateisti ili pripadnici neke religije (a ne vjere islama) a koji, moram to naglasiti, ne mogu ni svojoj ženi kod kuće, ni svom sinu, niti kćerci, biti neki autoritet, takvi se redovno, najčešće i najviše javljaju na raznim temama sa svojim dubokoumnim analizama, prijedlozima, savjetima kako bi trebalo reformisati islam. :lol:
onda je lako zakljuciti sljedece: "pripadnici vjere islama su autoritet i svojoj zeni i sinu i kcerci bez dubokoumnih analiza, prijedloga i savjeta. interesantno."

jesi ti siguran da si ovo zelio reci?
Post Reply