Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#451 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by geralt »

sadie_forever wrote:
geralt wrote:Pa sadie govori o procentu muslimana, a ti o procentu Bosnjaka.
Imamo i na to jednom za sv odgovor,postoje i rezultati narodnost prema vjeroispovjesti i bosnjaci su 98.8% islam naveli

Vise ima hrvata muslimana i srba muslimana u Bosni
Pa niko ti ne garantuje da ce se taj odnos zadrzati u buducnosti, pa cak ni na sljedecem popisu. Opet kazem, pogledaj malo Albaniju. Ili Crnu Goru, gdje imas Crnogorce/pravoslavce, Crnogorce/muslimane, Crnogorce/ateiste, Crnogorce/katolike, Srbe/pravoslavce, Bosnjake/muslimane, Muslimane sa velikim M, Albance/muslimane, Hrvate/katolike i Albance/katolike, od kojih je svaka navedena grupa statisticki znacajan procenat stanovnistva.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#452 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by sadie_forever »

geralt wrote:
sadie_forever wrote:
geralt wrote:Pa sadie govori o procentu muslimana, a ti o procentu Bosnjaka.
Imamo i na to jednom za sv odgovor,postoje i rezultati narodnost prema vjeroispovjesti i bosnjaci su 98.8% islam naveli

Vise ima hrvata muslimana i srba muslimana u Bosni
Pa niko ti ne garantuje da ce se taj odnos zadrzati u buducnosti, pa cak ni na sljedecem popisu. Opet kazem, pogledaj malo Albaniju. Ili Crnu Goru, gdje imas Crnogorce/pravoslavce, Crnogorce/muslimane, Crnogorce/ateiste, Crnogorce/katolike, Srbe/pravoslavce, Bosnjake/muslimane, Muslimane sa velikim M, Albance/muslimane, Hrvate/katolike i Albance/katolike, od kojih je svaka navedena grupa statisticki znacajan procenat stanovnistva.
Trenutno je ovako mozda ovdje nrkad budu budisti sta ti ja znam

A to u Cg je pravo fakticko stanje a ti u Bih imas ideolosku zelju tu je razlika
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#453 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by emric »

geralt wrote:Pa sadie govori o procentu muslimana, a ti o procentu Bosnjaka.
Govorim o Bošnjacima jer su oni politički subjekt i temelj ustava, a ne muslimani.

Bošnjaci su ta većina koja omogućava opstanak Bosne.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#454 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by sadie_forever »

emric wrote:
geralt wrote:Pa sadie govori o procentu muslimana, a ti o procentu Bosnjaka.
Govorim o Bošnjacima jer su oni politički subjekt i temelj ustava, a ne muslimani.

Bošnjaci su ta većina koja omogućava opstanak Bosne.
a bosnjaci su muslimani,svidjalo se to kome ili ne,ima sigurno par konvertita i ateista kao i svugdje ali su muslimani kulturoloski i vjerski kao sto su i turci,ili kao sto su armeni pravoslavci itd

malo ima multivjerskih naroda,albanci ili indijci su taj narod..bosnjaci jok
User avatar
Plaut
Posts: 250
Joined: 21/01/2019 02:37

#455 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by Plaut »

Ima Bošnjaka katolika, pravoslavaca, muslimana, budista, ateista itd.

Niko nije kriv nesposobnosti kampanje bitno je biti Bošnjak od strane Bošnjaka, gdje su vjeru izjednačavali sa nacijom. Ja imam pravo biti ateista, agnostik, šta hoću vjerski, ali etnički sam Bošnjak.
User avatar
basicm
Posts: 10404
Joined: 16/01/2012 21:38

#456 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by basicm »

Plaut wrote:Ima Bošnjaka katolika, pravoslavaca, muslimana, budista, ateista itd.

Niko nije kriv nesposobnosti kampanje bitno je biti Bošnjak od strane Bošnjaka, gdje su vjeru izjednačavali sa nacijom. Ja imam pravo biti ateista, agnostik, šta hoću vjerski, ali etnički sam Bošnjak.
Ima takvih u citavoj BiH jedno 38.
User avatar
Plaut
Posts: 250
Joined: 21/01/2019 02:37

#457 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by Plaut »

Da je urađena kampanja kako treba bilo bi i više Bošnjaka. Međutim, radilo se sve da stari ljudi, obavijeni i dalje sa SFRJ u glavi shvate da mogu biti muslimani, tj. Muslimani i ići u džamiju, iako se izjasne etnički, a ne vjerski koji je nekada bilo etnički. Čuj Muslimani, kažu bilo dobro.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#458 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by sadie_forever »

basicm wrote:
Plaut wrote:Ima Bošnjaka katolika, pravoslavaca, muslimana, budista, ateista itd.

Niko nije kriv nesposobnosti kampanje bitno je biti Bošnjak od strane Bošnjaka, gdje su vjeru izjednačavali sa nacijom. Ja imam pravo biti ateista, agnostik, šta hoću vjerski, ali etnički sam Bošnjak.
Ima takvih u citavoj BiH jedno 38.

Najvise ima hrvata muslimana pa srba muslimana,a bosnjaka nemuslimana ima izuzetno malo ,cak sto vise medju srbima ima najvise ateista...sve po popisu BIH stanovnistva
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#459 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by sadie_forever »

Plaut wrote:Da je urađena kampanja kako treba bilo bi i više Bošnjaka. Međutim, radilo se sve da stari ljudi, obavijeni i dalje sa SFRJ u glavi shvate da mogu biti muslimani, tj. Muslimani i ići u džamiju, iako se izjasne etnički, a ne vjerski koji je nekada bilo etnički. Čuj Muslimani, kažu bilo dobro.
Nebi,nema sanse,evo cak i medju Bosancima apsolutnu vecinu cine ljudi islamske vjeroispovijesti,na drugom mjestu ljudi koji su se upisali kao "muslimanske vjere" na trecem ateisti i ostali.zelis nesto sto nema,srbe pridobit kao bosance neces ni u snu,prvo ne postoji bosanska pravoslavna crkva,srpska je jedno od svijetske porodice crkava...pokusat nametnurt bonjastvo njima je smijesno,prije ces njemca preobratit

isto vazi i za hrvate,jaka tradicija,jace hrvatstvo nego katolicanstvo

sanjas dzaba
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#460 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by sadie_forever »

I da bosnjaci oduvijek imaju svoju narodnost,nemaju jedino ime...oduvijek su bosnjaci imali identitet zajdnicki na osnovu vjere,samo sto su nekad bili poznati kao Muslimani,nekad kao Muhamedanci itd...ali uvijek je to imalo karaktersitike jednog naroda,i nikada nije postojao takav identitet s drugim vjerama...najvise sto je postojalo je nesto kao danasnje Bosanstvo sto znaci 3 naroda u jednoj naciji(nacija je drugo etnija drugo)
User avatar
Plaut
Posts: 250
Joined: 21/01/2019 02:37

#461 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by Plaut »

sadie_forever wrote:
Plaut wrote:Da je urađena kampanja kako treba bilo bi i više Bošnjaka. Međutim, radilo se sve da stari ljudi, obavijeni i dalje sa SFRJ u glavi shvate da mogu biti muslimani, tj. Muslimani i ići u džamiju, iako se izjasne etnički, a ne vjerski koji je nekada bilo etnički. Čuj Muslimani, kažu bilo dobro.
Nebi,nema sanse,evo cak i medju Bosancima apsolutnu vecinu cine ljudi islamske vjeroispovijesti,na drugom mjestu ljudi koji su se upisali kao "muslimanske vjere" na trecem ateisti i ostali.zelis nesto sto nema,srbe pridobit kao bosance neces ni u snu,prvo ne postoji bosanska pravoslavna crkva,srpska je jedno od svijetske porodice crkava...pokusat nametnurt bonjastvo njima je smijesno,prije ces njemca preobratit

isto vazi i za hrvate,jaka tradicija,jace hrvatstvo nego katolicanstvo

sanjas dzaba
Ne sanjam, svjedok sam da su se pravoslavci u Mostaru izjašnjavali kao Bošnjaci, pravoslavne vjere, neki su stavljali i bosanski jezik. Njima je bitno bilo napisati samo tačno kvadraturu njihovog posjeda. Meni ne čudi što su to uradili jer je to ispravno. Nacija je nastala u 19. stoljeću, Bošnjaci katolici i pravoslavci postadoše Srbi i Hrvati. Još nam danas negiraju jezik, a šta li je Uskufi pisao, eh.

Bosanci i Hercegovci regionalna odredba, isto kao Slavonac, Dalmatinac i to nema nikakve veze sa etničkom pripadnošću.

Bošnjak, Hercegovac iako po rođenju Bosanac ili obrnuto, Hercegovac ako sam Mostarac, Bosanac ako sam Sarajlija. Bosanci padoše na foru, jer se vidi koliko muslimana ima, a koliko ljudi priča sa bosanskim jezikom. Lahko je uočiti različite varijacije.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#462 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by sadie_forever »

Plaut wrote:
sadie_forever wrote:
Plaut wrote:Da je urađena kampanja kako treba bilo bi i više Bošnjaka. Međutim, radilo se sve da stari ljudi, obavijeni i dalje sa SFRJ u glavi shvate da mogu biti muslimani, tj. Muslimani i ići u džamiju, iako se izjasne etnički, a ne vjerski koji je nekada bilo etnički. Čuj Muslimani, kažu bilo dobro.
Nebi,nema sanse,evo cak i medju Bosancima apsolutnu vecinu cine ljudi islamske vjeroispovijesti,na drugom mjestu ljudi koji su se upisali kao "muslimanske vjere" na trecem ateisti i ostali.zelis nesto sto nema,srbe pridobit kao bosance neces ni u snu,prvo ne postoji bosanska pravoslavna crkva,srpska je jedno od svijetske porodice crkava...pokusat nametnurt bonjastvo njima je smijesno,prije ces njemca preobratit

isto vazi i za hrvate,jaka tradicija,jace hrvatstvo nego katolicanstvo

sanjas dzaba
Ne sanjam, svjedok sam da su se pravoslavci u Mostaru izjašnjavali kao Bošnjaci, pravoslavne vjere, neki su stavljali i bosanski jezik. Njima je bitno bilo napisati samo tačno kvadraturu njihovog posjeda. Meni ne čudi što su to uradili jer je to ispravno. Nacija je nastala u 19. stoljeću, Bošnjaci katolici i pravoslavci postadoše Srbi i Hrvati. Još nam danas negiraju jezik, a šta li je Uskufi pisao, eh.

Bosanci i Hercegovci regionalna odredba, isto kao Slavonac, Dalmatinac i to nema nikakve veze sa etničkom pripadnošću.

Bošnjak, Hercegovac iako po rođenju Bosanac ili obrnuto, Hercegovac ako sam Mostarac, Bosanac ako sam Sarajlija. Bosanci padoše na foru, jer se vidi koliko muslimana ima, a koliko ljudi priča sa bosanskim jezikom. Lahko je uočiti različite varijacije.
Procitaj gore moj post bas na tu temu,tadasnje bosnjastvo je bilo nesto kao danas Bosanstvo i Herc

Dakle,3 etnije su kod nas postojale otkad imamo 3 vjere,uvijek su muslimani imali svoja imena,svoja sela,svoje obicaje,svoje vodje,svoje mitove ,i svoje elite,srbi isto ,hrvati isto,zivjeli su jedno pored drugog s malo kontakta.sta ih cini jednim narodom onda? nista!
Bosanci da,ali to je isto kao danas u Kini svi su Kinezi ali imas 100 naroda,hui han salar itd itd
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#463 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by славянин »

sadie_forever wrote:
Procitaj gore moj post bas na tu temu,tadasnje bosnjastvo je bilo nesto kao danas Bosanstvo i Herc

Dakle,3 etnije su kod nas postojale otkad imamo 3 vjere,uvijek su muslimani imali svoja imena,svoja sela,svoje obicaje,svoje vodje,svoje mitove ,i svoje elite,srbi isto ,hrvati isto,zivjeli su jedno pored drugog s malo kontakta.sta ih cini jednim narodom onda? nista!
Bosanci da,ali to je isto kao danas u Kini svi su Kinezi ali imas 100 naroda,hui han salar itd itd
Od kada "oduvijek" ?

Ti naravno mijesas vjeru sa nacinalnoscu i narodnoscu...

Sta ih cini jednim narodom ? mislis juznoslavenskim ?? mozda jezik,kultura,dosta obijcaja,mentalitet,fizicki izgled.. i tako
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#464 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by emric »

sadie_forever wrote:a bosnjaci su muslimani,svidjalo se to kome ili ne
Bošnjaci danas jesu gotovo stoprocentno muslimani, ali do prije 130-ak godina nisu bili. U Bosni nije bilo Srba, ni Hrvata, nego su sve bili Bošnjaci - neki muslimani, a neki pravoslavni ili katolici. Onda je onaj labilni dio uticajima preko granice napravljen instant Srbima i Hrvatima.

User avatar
Plaut
Posts: 250
Joined: 21/01/2019 02:37

#465 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by Plaut »

@Sadie

Pišeš potpuno netačne stvari. Odakle crpiš takve stvari? Šta si uopće po struci.

Miješaš religiju sa etničkom pripadnošću. Šta je bio fra Ivan Jukić? fra Filip Lastrić? Jest da Lastrića danas stavljaju sa kockastim simbolima, ali ti isti slave i pišu kraljica Katarinu kao hrvatsku kraljicu Katarinu što je povijesno apsurdno.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#466 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by sadie_forever »

emric wrote:
sadie_forever wrote:a bosnjaci su muslimani,svidjalo se to kome ili ne
Bošnjaci danas jesu gotovo stoprocentno muslimani, ali do prije 130-ak godina nisu bili. U Bosni nije bilo Srba, ni Hrvata, nego su sve bili Bošnjaci - neki muslimani, a neki pravoslavni ili katolici. Onda je onaj labilni dio uticajima preko granice napravljen instant Srbima i Hrvatima.


ovo je besmisleno pricati jer nacija je sama po sebi konstrukcija a ne nesto Bogom dato,u BIH taj proces znatno kasni ali eto desio se u 19 i 20om stoljecu.Zelim reci,prije toga su se ljudi vezali za vjeru,ko je musliman on je svoje vodje mahom crpio iz uleme,isto i pravoslavci i katolici.bilo je zajednicki borbi kad su interesi se potrefili isti,mimo togsa si imao 3 vjere side by side koje zive svoje zivote.nisu se zenili,slavili,nisu im sela izmjesana bila itd
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#467 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by sadie_forever »

Plaut wrote:@Sadie

Pišeš potpuno netačne stvari. Odakle crpiš takve stvari? Šta si uopće po struci.

Miješaš religiju sa etničkom pripadnošću. Šta je bio fra Ivan Jukić? fra Filip Lastrić? Jest da Lastrića danas stavljaju sa kockastim simbolima, ali ti isti slave i pišu kraljica Katarinu kao hrvatsku kraljicu Katarinu što je povijesno apsurdno.
Oni su bili nesto sto bi danas zvali Bosancima

ovdje ljudi zele nemoguce,a i kopiraju srpsku i hrvatsku mitologiju,niti su oni uspjeli bosnjake posrbiti/pohrvatizirati niti ce bosnjaci uspjeti srbe i hrvate

a svi imaju neki argument
User avatar
Plaut
Posts: 250
Joined: 21/01/2019 02:37

#468 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by Plaut »

Muslimani cijelog Bosanskog ejaleta uvijek su sebe prema centralnoj vlasti u Istanbuli, u narodnom, politickom i jezickom smislu, smatrali i nazivali Bosnjacima. Tako su ih nazivali Turci-Osmanlije i sama osmanska administracija u sluzbenim aktima. Istovremeno, kao vjerska oznaka za iste muslimane koristio se naziv Turcin, kojim se htjelo reci da su oni turske tj. islamske vjere.

Sjedi Sadie, jedan. I molim te nemoj pisati nebuloze vise. Ovdje jedino ti pises mitove.

Ko te naucio pogresno ili si to ti zakljucio/la sam od sebe. Ako jesi, molim te prezentiraj mi knjigu, literaturu, fusnotu pa da i ja naucim na pravi nacin jer sam ocigledno bio citav zivot u zabludi.

Moji argumenti se baziraju na historijskim dokazima, aktima, knjigama, ne ekspresu, naslovnicama tzv. portala i slicno.
Post Reply