Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
bokakotorska
Posts: 1688
Joined: 23/10/2009 20:17
Location: Smederevski Sandzak

#201 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by bokakotorska »

:D

Tema je odlicna, problem je nase povrsno i navijacko razmatranje.

Prelazak na Islam sam po sebi jeste zanimljiva tema i lepo je znati uzroke.

Politizacija toga danas je stvarno vulgarna.

Povezivanje danasnje BiH sa Islamom otomanske Turske samo steti i ruzi zemlju ili ako hocemo da shvatimo izaziva podozrenje ne samo toliko pominjanih Srba vec i svih ostalih evropljana koji bas i nisu saglasni da se recimo granice sa Kurdistanom na primer. Dakle onim ljudima u Evropi koji ne gledaju na clanstvo Turske u EU kao na iskljucivo ekonomsko pitanje. Vec na primer gledaju na to i kao na bezbednosno pitanje. kulturno i tako dalje.

Islam naravno ima mesta u BiH onoliko koliko jeste potreban vernima. Ali BiH je verujem sekularna drzava kao i bilo koja druga zemlja u okruzenju.

Forsirati Islam ili Hriscanstvo potpuno je besmisleno danas.

Do XX veka imalo je puno smisla u tome, jer je otomanska Turska bila islamska drzava, a ne sekularna. Time je jedan deo njenog stanovnistva bio jednostavno marginalizovan.
Ovaj drugi deo koji je primio Islam opet nije svoju versku, prosvetnu i kulturnu potrebu zadovoljio u drzavnoj ustanovi vec verskoj.
Dakle u vreme otomanske Turske, nase zajednicke prethodne drzave, svi nasi stari obracali su puno vise paznje crkvama svojim iz tih razloga.

Mi danas praktikujemo religiju po slobodnom izboru i samim tim znacaj nasih crkava nije vise takav. Nase kulturne i prosvetne potrebe dobijamo od drzavnih institucija koje bi trebalo da su jednake za sve bez obzira na veru.

Nase verske razlike ostaju zaista samo to. I tu je sreca, jer nase vere su veoma, veoma bliske.

Nazalost kao i mnogih drugih stvari ni toga nismo svesni, jer i sopstvene vere slabo poznajemo pa nije ni cudo da jedni druge ne prepoznajemo.
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#202 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by PalaSa Marsa »

bokakotorska wrote::D

Tema je odlicna, problem je nase povrsno i navijacko razmatranje.

Prelazak na Islam sam po sebi jeste zanimljiva tema i lepo je znati uzroke.

Politizacija toga danas je stvarno vulgarna.

Povezivanje danasnje BiH sa Islamom otomanske Turske samo steti i ruzi zemlju ili ako hocemo da shvatimo izaziva podozrenje ne samo toliko pominjanih Srba vec i svih ostalih evropljana koji bas i nisu saglasni da se recimo granice sa Kurdistanom na primer. Dakle onim ljudima u Evropi koji ne gledaju na clanstvo Turske u EU kao na iskljucivo ekonomsko pitanje. Vec na primer gledaju na to i kao na bezbednosno pitanje. kulturno i tako dalje.

Islam naravno ima mesta u BiH onoliko koliko jeste potreban vernima. Ali BiH je verujem sekularna drzava kao i bilo koja druga zemlja u okruzenju.

Forsirati Islam ili Hriscanstvo potpuno je besmisleno danas.

Do XX veka imalo je puno smisla u tome, jer je otomanska Turska bila islamska drzava, a ne sekularna. Time je jedan deo njenog stanovnistva bio jednostavno marginalizovan.
Ovaj drugi deo koji je primio Islam opet nije svoju versku, prosvetnu i kulturnu potrebu zadovoljio u drzavnoj ustanovi vec verskoj.
Dakle u vreme otomanske Turske, nase zajednicke prethodne drzave, svi nasi stari obracali su puno vise paznje crkvama svojim iz tih razloga.

Mi danas praktikujemo religiju po slobodnom izboru i samim tim znacaj nasih crkava nije vise takav. Nase kulturne i prosvetne potrebe dobijamo od drzavnih institucija koje bi trebalo da su jednake za sve bez obzira na veru.

Nase verske razlike ostaju zaista samo to. I tu je sreca, jer nase vere su veoma, veoma bliske.

Nazalost kao i mnogih drugih stvari ni toga nismo svesni, jer i sopstvene vere slabo poznajemo pa nije ni cudo da jedni druge ne prepoznajemo.
:thumbup: :)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#203 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by theTruePath »

Povezivanje danasnje BiH sa Islamom otomanske Turske samo steti i ruzi zemlju ili ako hocemo da shvatimo izaziva podozrenje ne samo toliko pominjanih Srba vec i svih ostalih evropljana koji bas i nisu saglasni da se recimo granice sa Kurdistanom na primer. Dakle onim ljudima u Evropi koji ne gledaju na clanstvo Turske u EU kao na iskljucivo ekonomsko pitanje. Vec na primer gledaju na to i kao na bezbednosno pitanje. kulturno i tako dalje.
Nebih rekao,na zapadu se vrlo cesto spominje islam u Bosni kao bogatstvo Evrope,i nikada ama bas nikada nisam o tome citao kao o necemu losem,,dakle varas se ;)

hajd sad nastavi po svome :-)
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#204 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by Woody »

Bosna nije jedinstven fenomen prelaska na islam. Ista stvar se desila i u Albaniji, pa niko od toga ne pravi toliku frku. Doduse, njihova prednost je sto stavljaju naciju ispred vjere UVIJEK, za razliku od nas koji pokusavamo dokuciti zasto su nasi preci "promijenili" vjeru, i kad ce se "vratiti".
Zaista me nervira sto izdvajate Bosnu od Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije. Kao da se samo kod nas desio "fenomen" prelaska na islam. Pa i tamo se desio po istom sablonu, apsolutno istom.
I da, prelazak na islam nije nikakav fenomen. To se desavalo svuda gdje je islamska kultura i, naravno vojska, dosla u dodir sa lokalnim stanovnistvom: Indija, Indonezija, zemlje Afrike itd. A priznacete to i nije bas neki fenomen. Pa citava je Juzna Amerika presla na katolicanstvo, pa sta?
User avatar
bokakotorska
Posts: 1688
Joined: 23/10/2009 20:17
Location: Smederevski Sandzak

#205 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by bokakotorska »

Hm, kazu svasta na zapadu, pogotovo kada pozoriste nije u njihovoj kuci :D

Francuzi i Britanci nisam siguran sta kazu na tu temu u svojoj kuci. Cusmo i Svajcarce nedavno kako siroko i fleksibilno zbore na srodne teme u svojoj kuci…..

A kada govorimo o Islamu otomanske Turske ili recimo Irana danas - gde nema jasne crte izmedju Crkve i drzave siguran sam da neces naci puno komplimenta za takav drzavni set up. Bas kao ni za hricansku semu Britanije u doba Ricarda Lavljeg srca :) ako bi ko pokusao da je primeni danas.

Mada istina drzali su veseli Britanci tu semu dosta aktivnu do pre 60etak godina u Siriji, Egiptu, Jordanu, Iraku i tako dalje.

Preuzese i drze tu semu aktivnu i danas veseli Ameri u "Saudi" Arabiji pa i Emiratima. Uvezose Francuzi Homeinija svojevremeno u Iran, a izvezose Saha Rezu. Svasta rade na Zapadu, aktivan je to svet.

Al ko ce sad dokuciti sta znaci Saudi Arabija, koga briga za to ?
Koja Meka ?
Ko su ti Hasemiti ?
Valjda oni sto kako ovde kazu vrli forumski istoricari, behu "isterani govnjivom motkom" svojevremeno ako sam dobro parafrazirao eksperta.

Vazno je da mi udaramo snazno u nasa prsa, a sto pojma nemamo o mnogim stvarima koje se ticu islamskih zemalja i Zapada koga briga. Vazno je sta kazu o Bosni juce ili danas. To je jako vazno.

Da skratim sta god oni pricali sa Islamom je sve ok, mislim da su jugovici i njihovo poimanje stvari problem bili i ostali.

Bili su veliki problem u XIX veku i pocetkom XX og.
Krajem XXog navuceni smo lahko na price, a zasto ko te pita ?

Pocetak je XXI veka pa reko mozda da promenimo plocu, probamo malo drugacije da se sagledavamo i razmisljamo. Mozda pomogne, ne mozemo znati ako ne probamo.

Nije interesantna samo tema prelaska na Islam, jer kako rece covek, nema tu nikakvog epohalnog fenomena, desavalo se svuda gde je Islam bio u ekspanziji, kao sto su se i druge vere sirile.

Jako je interesantno nauciti sta o Islamu samom, korenima, rasprostranjenju. Divna je prica i pomaze da se iskuliramo malo.

Kako kazes da rekose na Zapadu - da se zaista malo obogatimo.

I ako Bog da da nastavimo po nasem, na drugi, bolji nacin.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#206 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by theTruePath »

Bosna nije jedinstven fenomen prelaska na islam. Ista stvar se desila i u Albaniji, pa niko od toga ne pravi toliku frku. Doduse, njihova prednost je sto stavljaju naciju ispred vjere UVIJEK, za razliku od nas koji pokusavamo dokuciti zasto su nasi preci "promijenili" vjeru, i kad ce se "vratiti".
Zaista me nervira sto izdvajate Bosnu od Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije. Kao da se samo kod nas desio "fenomen" prelaska na islam. Pa i tamo se desio po istom sablonu, apsolutno istom.
I da, prelazak na islam nije nikakav fenomen. To se desavalo svuda gdje je islamska kultura i, naravno vojska, dosla u dodir sa lokalnim stanovnistvom: Indija, Indonezija, zemlje Afrike itd. A priznacete to i nije bas neki fenomen. Pa citava je Juzna Amerika presla na katolicanstvo, pa sta?
Zavisi s kojim Albancima pricas,muslimanima i pravoslavcima je vjera na zadnjem mjestu,posebno pravoslavcima koji osjecaju da moraju dokazati svoje albanstvo jer dijele vjeru sa srbima,pa zato ekstra iskazuju svoj nacionalizam

Katoliki albance te muslimanski albanci iz Makedonije su druga prica,albanski muslimani iz Makedonije su poput bosnjaka...i kod njih je vjera puno bitnija
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#207 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by Jazz_Junkie »

theTruePath wrote:
Bosna nije jedinstven fenomen prelaska na islam. Ista stvar se desila i u Albaniji, pa niko od toga ne pravi toliku frku. Doduse, njihova prednost je sto stavljaju naciju ispred vjere UVIJEK, za razliku od nas koji pokusavamo dokuciti zasto su nasi preci "promijenili" vjeru, i kad ce se "vratiti".
Zaista me nervira sto izdvajate Bosnu od Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije. Kao da se samo kod nas desio "fenomen" prelaska na islam. Pa i tamo se desio po istom sablonu, apsolutno istom.
I da, prelazak na islam nije nikakav fenomen. To se desavalo svuda gdje je islamska kultura i, naravno vojska, dosla u dodir sa lokalnim stanovnistvom: Indija, Indonezija, zemlje Afrike itd. A priznacete to i nije bas neki fenomen. Pa citava je Juzna Amerika presla na katolicanstvo, pa sta?
Zavisi s kojim Albancima pricas,muslimanima i pravoslavcima je vjera na zadnjem mjestu,posebno pravoslavcima koji osjecaju da moraju dokazati svoje albanstvo jer dijele vjeru sa srbima,pa zato ekstra iskazuju svoj nacionalizam

Katoliki albance te muslimanski albanci iz Makedonije su druga prica,albanski muslimani iz Makedonije su poput bosnjaka...i kod njih je vjera puno bitnija
Opet lupetanje. Albanski nacionalizam je rezultat politike Envera Hodze, a ne razgranicenja izmedju albanskih i srpskih pravoslavaca. Bosnjacima vjera generalno uopce nije bitna i sigurno ih covjek moze smatrati najliberalnijim muslimanima. Ako je albanskim muslimanima u Makedoniji vjera bitna, onda zato sto ti ljudi zive pod ruralnijim uslovima za razliku od Albanaca u Albaniji. Sto se tice Bosne, vjera je mozda bitna u nekom zabacenom selu odakle si pobjegao u Svecku.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#208 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by theTruePath »

Jazz_Junkie wrote:
theTruePath wrote:
Bosna nije jedinstven fenomen prelaska na islam. Ista stvar se desila i u Albaniji, pa niko od toga ne pravi toliku frku. Doduse, njihova prednost je sto stavljaju naciju ispred vjere UVIJEK, za razliku od nas koji pokusavamo dokuciti zasto su nasi preci "promijenili" vjeru, i kad ce se "vratiti".
Zaista me nervira sto izdvajate Bosnu od Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije. Kao da se samo kod nas desio "fenomen" prelaska na islam. Pa i tamo se desio po istom sablonu, apsolutno istom.
I da, prelazak na islam nije nikakav fenomen. To se desavalo svuda gdje je islamska kultura i, naravno vojska, dosla u dodir sa lokalnim stanovnistvom: Indija, Indonezija, zemlje Afrike itd. A priznacete to i nije bas neki fenomen. Pa citava je Juzna Amerika presla na katolicanstvo, pa sta?
Zavisi s kojim Albancima pricas,muslimanima i pravoslavcima je vjera na zadnjem mjestu,posebno pravoslavcima koji osjecaju da moraju dokazati svoje albanstvo jer dijele vjeru sa srbima,pa zato ekstra iskazuju svoj nacionalizam

Katoliki albance te muslimanski albanci iz Makedonije su druga prica,albanski muslimani iz Makedonije su poput bosnjaka...i kod njih je vjera puno bitnija
Opet lupetanje. Albanski nacionalizam je rezultat politike Envera Hodze, a ne razgranicenja izmedju albanskih i srpskih pravoslavaca. Bosnjacima vjera generalno uopce nije bitna i sigurno ih covjek moze smatrati najliberalnijim muslimanima. Ako je albanskim muslimanima u Makedoniji vjera bitna, onda zato sto ti ljudi zive pod ruralnijim uslovima za razliku od Albanaca u Albaniji. Sto se tice Bosne, vjera je mozda bitna u nekom zabacenom selu odakle si pobjegao u Svecku.

Nemas ti pojma moj jazzi


Istrazivanja (koja su dugo bila na naslovnoj ovdje)pokazuju ne samo da nam drzava spada u one gdje je vjera najbitnija na Balkanu(zajedno s Makedonijom) nego je u federaciji postotak veci nego u RS


Azerbedjanci su ti kojima je vjera najnebitnija(oko 30%)..dakle oni su moguce najliberalniji muslimani

Ali nemam namjeru raspravljati se s tobom jer mi je vec poznato ko si i sta si,,adios ;)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#209 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by theTruePath »

evo drugo istrazivanje,gdje je pitanje,jel vam vjera NEBITNA

Lack of Importance of Religion in Europe by Gallup poll (2007–2008)
Country Percentage
Estonia

84%
Sweden

83%
Denmark

80%
Norway

78%
Azerbaijan

74%

Czech Republic

74%
France

73%
United Kingdom

71%
Finland

69%
Netherlands

66%
Belarus

65%
Russia

63%
Albania

63%

Bulgaria

62%
Latvia

62%
Belgium

61%
Hungary

59%
Slovenia

59%
Spain

59%
Germany

57%
Switzerland

56%
Ukraine

54%
Lithuania

52%
Slovakia

51%
Montenegro

48%
Serbia

45%
Kazakhstan

43%

Austria

42%
Ireland

42%
Moldova

31%
Croatia

30%
Greece

30%
Armenia

29%
Bosnia and Herzegovina

29%

Portugal

27%
Italy

26%
Cyprus

24%
Poland

23%
Georgia

22%
Macedonia

20%
Romania

18%


Boldirao sam samo mahom muslimanske zemlje
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#210 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by Jazz_Junkie »

Bosna i Hercegovina nije muslimanska zemlja. U njoj zivi vise krscana nego muslimana tako da nemas podatak o iskljucivo muslimanima ili Bosnjacima muslimanima, agnosticima i ateistima. Sto se tice religioznosti, Hrvatska jos uvijek vodi na podrucju jugoistocne Evrope. I to "sto sam i tko sam" (ne znam na sto tocno alaudiras) je poprilicno jeftin izgovor da se izbjegne konfrontacija.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#211 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by theTruePath »

pa bilo je i takvih istrazivanja,koja su pokazala da su bosnjaci i hrvati ispred srba po religioznosti,ali su veoma male razlike.Dakle uglavnom je isto
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#212 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by theTruePath »

I to "sto sam i tko sam" (ne znam na sto tocno alaudiras) je poprilicno jeftin izgovor da se izbjegne konfrontacija.

na tvoje prosle komentare
tralalala
Posts: 10
Joined: 24/05/2011 00:52

#213 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by tralalala »

Zašto, onda, pravoslavni iz srbije i katolici iz hrvatske ne primiše islam, osim u manjem broju, a u Bosni to učiniše u mnoooooogo većem broju? Osmanlija je i tamo dugo bio. Jesu li to bosanski katolici i pravoslavci bili slabije vjere, pa ih je osmanlija zaveo, potkupio ili šta već?[/quote]


notorna neistina, mnogi u srbiji primiše islam, neke nakon oslobođenja od turaka pobiše, neke protjeraše u tursku a većinu naseliše u bih, pa raspitaj se samo o broju džamija u beogradu, a u sandžaku se u ovu pojavu možeš uvjerititi i dan danas, isto tako u djelovima hrvatske koje turci zauzeše u slavoniji, lici u to vrijeme većina ljudi su prešli na islam, ali ih što pobiše, što protjeraše a jedan dio se vratio na katoličanstvo. malo prouči povjest i sam ćeš doći do ovih podataka....[/quote]

onih muslimana iz srbije koji su dosli u bosnu je bilo svega par tisuca, tacno tko (imena i prezimena) i odakle (beograd, uzice, vecinom podrinje, par Sabackih porodica) je zapisano
neki su i ostali tamo, ali su morali da se izjasne kao cigani i ziviti u ciga-malama, kao u Sapcu.
poznajem Beogradjana muslimana koji su ostali u Bg, a NIMALO ne slice Romima niti pricaju Romski. U Sabackoj mali se zna tko je Rom a tko musliman.
tralalala
Posts: 10
Joined: 24/05/2011 00:52

#214 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by tralalala »

zašto ne, kad vidim kako si ti to sve i izmješao, što ne bi i ja, čuj velik broj pripadnika crkve bosanske, gdje su bogomolje, gdje su knjige, gdje dokumenti, lijepo to zvuči "mi muslimani smo u stvari pripadnici crkve bosanske koji su prešli na islam bježeći od progona katolika", ali koliko u tom ima istine, to je nešto drugo....[/quote]

Sve je spaljeno.Obracun sa "hereticima" nije imao milosti.Postavlja se pitanje sta je to toliko strasno u toj "herezi",kada Vatikan unisti sve? Bogomolje u Bosni?To su bile skromne kuce-hize.Mnoge su kasnije preradjene u dzamije.Imas frisak primjer iz Bijeljine kada se obnavljala dzamija,nadjeni su stari temelji hize,koja je zapravo bila preradjena u dzamiju.A okolo temelja nekropola stecaka. I nisu samo muslimani bili pripadnici Crkve Bosanske,vec i bosanski katolici i pravoslavni.Jednostavno zadnji bosanski kralj nije stigao da nametne katolicku vjeru svima,vec samo manjem broju Bosanaca.[/quote]

zar ti stvarno u to vjeruješ, pa mnoge kulture su nestajale kroz stoljeća, ali nijedna nije tako malo ostavila, u stvari ništa, kao crkva bosanska, svakako da ispod mnogih džamija možeš naći temelje crkvi i samostana, ali prvenstveno katoličkih i starokršćanskih.da li je moguće da tolika crkva s većinom vjernika u bosni nije uspjela sačuvati niti jedan objekt, niti jednu crkvenu knjigu, niti jednu sliku, kip ili bilo što drugo, čini mi se da je to moguće iz jednog razloga-radilo se o malobrojnoj sekti kršćana koju su velikaši tolerirali u bosni. uzmimo samo riječ hiža, vidiš ta riječ se i dan, danas koristi u starim hrvatskim selima u dolini kupe i save, zagorju, govori li ti to išta.nego, hajde pojasni malo ovu podvučenu rečenicu.[/quote]

ne vjerujem da su bas bili toliko malobrojni kao sto vi tvrdite, da su bili toliko nebrojni ne bi ih pominjali u oficialnim dokumentima, ne bi se Vatikan njima brinuo i ne bi ih progonili sa mnogih strana da su bas bili tako nevazni (kao sto nisu bili nevazni ni protestantski reformatori koje je Vatikan progonio), i ne bi neki plemici bili te vjere (kao Pavlovici, koji su imali krstjane na dvoru, a kralj Ostoja je imao djeda na dvoru). postoje pisani dokumenti o njima, i ako nemamo od njih preostali crkvi (cini mi se da ih nisu ni imali, samo neke kuce, ali i danas neki religiozni pokreti nemaju crkve). ali takodjer ne vjerujem ni da su bili najbrojniji kao sto neki vele i da su svi muslimani bas bili bos. krstjani
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#215 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by zonbirile »

@tralalala

nisu samo muslimani bili pripadnici Crkve Bosanske,vec i bosanski katolici i pravoslavni.

daj pojasni nam ovo
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#216 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by JoseMujica »

ma hotio čovik retji da Crkva Bosanska nije samo preteča IZ-a već i KC i SPC :D

a mislim da je Woody dobro rekao da prelazak na Islam nije samo tipičan za BiH....bilo je toga i u Srbiji samo što je širenjem srpske države čitav prostor očišćen od muslimana. Probajte potražiti opise gradova današnje južne Srbije (Niš, Vranje, Pirot, Toplice) prije 1878 (Berlinski kongres) i npr. 50 godina nakon tog datuma.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#217 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by zonbirile »

još su smiješniji pioniri koji brkaju epohe,pa valjda se zna hronološki red,katoličanstvo,pravoslavlje,CB pa islam.Najgore je podleči dnevnopolitičkim ujdurmama,tu čovjek ne može ostati čist.Čistoća duha se postiže poimanjem i priznavanjem istine.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#218 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by JoseMujica »

krenimo od mazdaizma, pa preko judaizma do prvog kršćanstva...tako ide slijed prepisivačkih tehnika i povreda autorskih prava, na sreću tadašnjih kantautora još uvijek pravno neuređene oblasti.

sreća njihova pa nije Mirza bio u tom điru :lol: :lol:
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#219 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by zonbirile »

nema zemlje ko zemlje Bosne,privatna agencija Mirze Zampa po svom nahođenju krčmi pare ,koju će za nju prikupljati država. :-)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#220 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by Chmoljo »

JoseMujica wrote:krenimo od mazdaizma, pa preko judaizma do prvog kršćanstva...tako ide slijed prepisivačkih tehnika i povreda autorskih prava, na sreću tadašnjih kantautora još uvijek pravno neuređene oblasti.

sreća njihova pa nije Mirza bio u tom điru :lol: :lol:
od kojeg modela mazdaizma? Ahur Mazda 626? :mrgreen: :oops:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#221 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by JoseMujica »

Chmoljo wrote:
JoseMujica wrote:krenimo od mazdaizma, pa preko judaizma do prvog kršćanstva...tako ide slijed prepisivačkih tehnika i povreda autorskih prava, na sreću tadašnjih kantautora još uvijek pravno neuređene oblasti.

sreća njihova pa nije Mirza bio u tom điru :lol: :lol:
od kojeg modela mazdaizma? Ahur Mazda 626? :mrgreen: :oops:
kaže wiki
The Mazda 626 is an automobile that was produced by Mazda for the export market. It was based on the Japan-market Mazda Capella.


Na što možemo zaključiti da je ovo preteča Sikstinske kapele, Westminsterske kapele :lol: :lol: :lol:

PS

ovo je model balkanskog tumačenja histerije... 100% utemeljen na činjenicama :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#222 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by Chmoljo »

sto posto... ljubaaaaaaaaaaaav... :roll: :D
User avatar
1pajdo
Posts: 752
Joined: 05/05/2010 02:55
Location: http://www.forum.hr/showpost.php?p=3711 ... count=3209 ......./watch?v=KDHcd5yV1CE

#223 Re: Bosnae-fenomen prelaska na Islam

Post by 1pajdo »

Odakle ova karta, koji su joj izvori? :-)
iz zadnje klupe
Posts: 938
Joined: 27/07/2012 18:10

#224 Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by iz zadnje klupe »

U knjizi "Istorija Bošnjaka" Imamović kaze da jest.
Večina danasnjih Bosnjaka ga takodje smatra svojim samo zato sto je bio musliman
Čovjek rodjen iz sela kod Rudog, taj dio je bosanki kralj zauzeo tek nekih 50-tak godine prije osmanske invazije, nikad do tada taj kraj nije bio dio Bosne,koja tada vec postoji vijekovima sa svojim zasebnim identitetom, svojom vjerom i posebnošću.
Predan Turčin, dal' se osjecao Srbinom ili je to dio srpske mitologije, to nije tema.
Nigjde se nije izjasnio Bosnjakom, niti je spominjao zemlju Bosnu.
(sto je i logično jer njegov kraj je prije toga vijekovima bio dio srpsko-pravoslavnog prostora, tek osvajanjem ovih prostora zemlja Bosna po prvi put u svoe granice dobija pravoslavno stanovništvo)

Ubio Hamzu Bošnjaka, čovjeka koji je pokušao da bošnjački identitet prevodom Kurana na bosanki jezik održi, uništenjem hamzevija kida se i zadnja veza i osjecaj sa predturskim identitetom islamiziranih bosnjaka koji ce od tada pa nadalje biti jedino i isključivo turci koji ce svoja djela pisati na turskom, arapskom i perzijskom jeziku, ali ne i na bosanskom.

Po predanju, Sokoloviča je i ubio pripadnik hamzevija, kao osvetu da ubistvo njihovog lidera.

Da li je vrijeme, da s pravom, maknemo se od mehmeda ?
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#225 Re: Da li je Mehmed Paša Sokolović Bošnjak?

Post by homega »

Mene više zanima vjerodostojnost ove tvrdnje ispod:
iz zadnje klupe wrote:Čovjek rodjen iz sela kod Rudog, taj dio je bosanki kralj zauzeo tek nekih 50-tak godine prije osmanske invazije, nikad do tada taj kraj nije bio dio Bosne,koja tada vec postoji vijekovima sa svojim zasebnim identitetom, svojom vjerom i posebnošću...
Drugo pitanje je: Odakle počinje istorija :-)

Ako je Mehmed Sokolović rođen na zemlji koja je pod vlašću Srednjevjekovne Bosne, kako će biti Srbin iz Srednjevjekovne Srbije, niđe veze. Nema logike, niti bi je bilo ako Mehmeda proglasimo Autarijatom :-)
Last edited by homega on 29/06/2014 11:33, edited 1 time in total.
Post Reply