Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#1 Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by Abacija »

Cilj ove teme je da prodiskutujemo i zajednickim snagama nadjemo metode kojima cemo izvuci bosanskohercegovacko drustvo iz ponora u koji tonemo. Za svakodnevna desavanja cesto kazemo da su "dno dna" i da "gore ne moze biti", ali osim tih konstatacija mi ne radimo nista dalje...
Za pocetak mozemo poceti sa nabrajanjem pojedinih fenomema i pronalazenjem njihovih uzroka. Vecina tih fenomena su i bili, a i jos uvijek jesu, diskutovani na ovom Forumu, ali uglavnom pojedinacno. Znaci predlazem da se, u jednu ruku, udaljimo sa mjesta zbivanja i pogledamo na problem (bh drustvo) kao cjelinu, onako izdaleka; a da se sa druge strane zarovimo u detalje... Cesto se na podforumu Polika moze cuti procitati fraza "volja naroda", npr ovdje - http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 2#p2230372. Bukvalno tumaceci, ta fraza i nije pogresna. Pogresan je rezultat tj. svakodnevni zivot kao takav koji proizilazi iz te "volje". Ta "volja naroda" se prozima kroz sve segmente svakodnevnice i na svim nivoima. Problem je sto se ta ista "volja naroda" (ili u nekim slucajevima pojedinca) zloupotrebljava, npr. ako neko zeli da raspise referendum; ako neko zeli da si poveca plate koje se isplacuju iz drzavne kase; ako neko zeli da te bije i/ili opljacka; ako neko sagradi nesto nelegalno u tvojoj basti ili na tvom imanju; ako te kondukter zeli da maltretira po tramvaju, ako neko zeli da baca smece sa 10. sprata, itd. Da li nam je dovoljno opravdanje da je to "volja naroda"?! Znaci, ako je ovo drustvo zapalo u kolektivnu depresiju sta trebamo uciniti da se odatle izvucemo?

P.S. Siguran sam da ovdje ima dosta pametnog i nacitanog naroda koji ce svojom "voljom" podijeliti vlastito znanje, kako iz raznih naucnih disciplina poput politologije, sociologije, antropologije, psihologije i slicno, tako i preneseno znanje od nasih starijih...
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#2 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by vratnik »

Da li se pitanje odnosi na politicku situaciju, i kako iz iste izaci? Ovdje bi moj odgovor bio: populizmom podrzati stranke gradjanske orijentacije. (napisao sam to vec na temi pred izbore: kupovati krave, traktorom krciti sumu (ali samo dok pravilno glasaju)..
a ako se radi o depresiji kao posljedici promjene sistema, rata, onda nisam kompetentan, posto to nije tema za smal talk nego za psihologe, ili sociologe (kad vec filozofi sute).. Mislim, tu bi trebalo vise nekih pozitivnih vijesti (kao sto je tito onomad slao raju na radne akcije, da svi zajedno nesto stvaraju), ali pozitivnih vijesti nema dok u istoj ulici imamo i novopecenog milionera i novopecenog siromaha..
(ili sam te skroz pogresno shvatio?)
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by Maraschino »

Ispadne da ovo drustvo treba posmatrati kao pacijenta. Ljekari sadasnji i buduci, sta nam je ciniti? :D
Prvo, postavljanje anamneze ( uzroci takvog stanja), drugo, zaustaviti dalje propadanje i onda laganice na terapiju. :-)
O svemu ovome ja kao laik imao bih mnogo sta da kazem ali neka struka kaze svoje ( psiholozi, sociolozi, politolozi...).
Sretno nam bilo lijecenje a da nam traba, treba.

p.s. mnogo puta sam rekao: '' Lako je sa jednim pacijentom ali kada je to jedno drustvo, onda je to ozbiljan problem''.
User avatar
grunt
Posts: 2067
Joined: 17/01/2008 23:41
Location: Ne budi med da te raznesu,ni otrov da se od tebe truju.
Contact:

#4 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by grunt »

Maraschino wrote:Ispadne da ovo drustvo treba posmatrati kao pacijenta. Ljekari sadasnji i buduci, sta nam je ciniti? :D
Prvo, postavljanje anamneze ( uzroci takvog stanja), drugo, zaustaviti dalje propadanje i onda laganice na terapiju. :-)
O svemu ovome ja kao laik imao bih mnogo sta da kazem ali neka struka kaze svoje ( psiholozi, sociolozi, politolozi...).
Sretno nam bilo lijecenje a da nam traba, treba.

p.s. mnogo puta sam rekao: '' Lako je sa jednim pacijentom ali kada je to jedno drustvo, onda je to ozbiljan problem''.
Pacijent je umro,treba ga kremirati i razbacati pepeo negdje iza sedam mora,sedam planina.... :D
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#5 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by Abacija »

Stanje se odnosi na sve, znaci i na politicku situaciju. Tema nije samo tzv. strucnjake iz pojedinih disciplina nego za sve vas koji imate nesto reci. Slobodno to uradite, olaksajte dusu (Do the small talk ;-) ). Ja sam namjerno pomenuo psihologe i ostale zato sto znam da ima dosta strucnjaka koji, iako nisu forumasi, sigurno redovno prate forum (promatraju nas :D ). Znaci, navodjenjem tih naucnih disciplina zelim ih ponukati da nam se i oni pridruze i doprinesu sa svojim znanjem. Znaci, dok se znanjem poktovani ne pridruze hajmo laicki poceti sa postavljanjem, kako to @Maraschino kaze, anamneze tj. uzrocima ovakvog stanja. Uostalom, zar nije pacijent sam (u ovom slucaju jedno citavo drustvo) taj koji sam sebi treba najvise pomoci?

@vratnik - ideja o pozitivnim vijestima je jako dobra. Za pocetak se nadam da ce je redakcija Sa-X (a i ostalih medija) registrovati i poceti praktikovati.
User avatar
pun_mjesec
Posts: 257
Joined: 30/07/2007 12:02
Location: Sarajevo

#6 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by pun_mjesec »

ovde su svi strucnjaci za sve...

kolektivna depresija ne postoji, nikad ne dozvolite da se utopite u neki kolektivizam... ako ti je srce puno i ako si velik u dusi, markica gore-dole nista ti ne znaci
borba i rad ispunjavaju covjeka, ljubav ga podize a zavist spusta. pospan sam i spava mi se... :zzzz:

mrzim rijec depresija
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#7 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by Abacija »

pun_mjesec wrote:ovde su svi strucnjaci za sve...
Iako ovo zvuci negativno ja bi iskoristio tu svekoliku strucnost da si pomognemo.
pun_mjesec wrote:kolektivna depresija ne postoji, nikad ne dozvolite da se utopite u neki kolektivizam... ako ti je srce puno i ako si velik u dusi, markica gore-dole nista ti ne znaci
borba i rad ispunjavaju covjeka, ljubav ga podize a zavist spusta. pospan sam i spava mi se... :zzzz:
Da li kolektivna depresija postoji ili ne je empirijsko a ne filozofsko pitanje. Ovdje se ne radi o markicama nego o milionima. Mozda ti ne primjecujes pojave oko sebe koje su ocigledni pokazatelji da ljudi nisu "veliki u dusi", nego da su se spustili na onaj primitivni nagon samo da se prezivi. Istina je to za borbu, rad, ljubav i zavist ali ja te pitam (a i druge forumase) kako da pomognemo osobama kod kojih su te negativne osobine prevladale nad pozitivnim.
pun_mjesec wrote:mrzim rijec depresija
Sigurno je ne mrzis vise od mene ali to ne znaci da trebamo gurnuti glavu u pijesak.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#8 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by uvjek dobar gost »

Depresija nam je medijski nametnuta voljom ratnih i post ratnih profitera i kreatora ratnih politika, kažem nametnuta a znam šta govorim jer mi u tom trenu nismo bili spremni ni boriti se protiv nametanja jer tek smo stavili agresiju iza sebe.. i mislili smo da to je to... početak i kraj borbe naše..., ali baš tada je naše društvo trebalo nove borce one koji će se boriti za sve ono u čemu danas ne živimo...
Status Quo.. odgovara novopečenim elitama a one imaju u rukama novac koji trenutno kupuje sve, bojim se za našu budućnost jer nema kritične mase koja je spremna progovoriti o uzrocima ... jer mi se glođemo oko posljedica..., a znamo onu staru dok psi laju karavani prolaze..

Sve u svemu ja mislim da se sve više bliži momenat spoznaje.. populacije u čemu i na koji način živimo.. jer ovo oko nas nije život, to se životarenjem zove...

Možda se varam i iskreno volio bih da se varam.., ali stvarnost oko mene govori mi drugačije...
User avatar
G@ss
Posts: 167
Joined: 17/02/2008 19:08

#9 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by G@ss »

borba i rad ispunjavaju covjeka, ljubav ga podize a zavist spusta
jako dobro receno

dajte ljudi aktivirajte se u radu nevladinog sektora i tu ostvarite neke svoje poglede na humanost, rad, poštenje, napredak ...
znam da kad se kaze "nevladine organizacije" vecina misli na neke koje se bave iskljucivo politickim pitanjima, ali postoje mnoge organizacije koje se bave pitanjima zdravstva, humanosti, pitanjima zlostavljanih,starijih i nemocnih osoba. mislim da volonterski rad oslobađa ljubav i neke najbolje osobine svakog pojedinca. onda se čovjek osjeća istinski društvenim bicem.
druga stvar koja je vrlo bitna za mentalno zdravlje je voditi zdrav mentalni zivot, a u koji se uopšte ne uklapa stalno ponavljanje politike i političara, pa pogledajte samo koliko komentara o tim nesposobnim i nemoralnim osobama (izuzev malo broja časnih ljudi) mozete pronaci na ovom forumu, ali i na većini foruma na prostoru bivse jugoslavije.
dakle, kad se mentalni zivot dovede u red (ignorisuci politiku i politicare koji i opstaju zahvaljujuci nasem praznom pisanju i pricanju) i vodeci racuna o cinjenici da je glas naroda odnosno pojedinca najveća stvar za buducnost drzave i svih napacenih naroda, te da se njegovom upotrebom mogu skinuti nepodobni politicari i postaviti neki drugi, bolji, kandidati, :bih: eh onda ce nam nadam se svima biti bolje. eto do tog vremena, aBd, da dodje sto prije, razmislite... :D
User avatar
pun_mjesec
Posts: 257
Joined: 30/07/2007 12:02
Location: Sarajevo

#10 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by pun_mjesec »

Abacija wrote:
pun_mjesec wrote:ovde su svi strucnjaci za sve...
Iako ovo zvuci negativno ja bi iskoristio tu svekoliku strucnost da si pomognemo.
pun_mjesec wrote:kolektivna depresija ne postoji, nikad ne dozvolite da se utopite u neki kolektivizam... ako ti je srce puno i ako si velik u dusi, markica gore-dole nista ti ne znaci
borba i rad ispunjavaju covjeka, ljubav ga podize a zavist spusta. pospan sam i spava mi se... :zzzz:
Da li kolektivna depresija postoji ili ne je empirijsko a ne filozofsko pitanje. Ovdje se ne radi o markicama nego o milionima. Mozda ti ne primjecujes pojave oko sebe koje su ocigledni pokazatelji da ljudi nisu "veliki u dusi", nego da su se spustili na onaj primitivni nagon samo da se prezivi. Istina je to za borbu, rad, ljubav i zavist ali ja te pitam (a i druge forumase) kako da pomognemo osobama kod kojih su te negativne osobine prevladale nad pozitivnim.
pun_mjesec wrote:mrzim rijec depresija
Sigurno je ne mrzis vise od mene ali to ne znaci da trebamo gurnuti glavu u pijesak.
za "strucnost" sam bio cinican, mozda i ironican...
pomoci nekome ko je mali u dusi i bezobrazan do srzi?! to je stvar kucnog odgoja, tu nema pomoci

ljudima ne treba davati nadu da ce im neko pomoci i rijesiti njihove probleme, to je utopija (kolektivizam) i ne trebamo se lagati... bori se i radi. plisane mede pomazi po obrazu, ajkule ujedaj i zadaji im bol 8-)

na pijesku se suncaj i uzivaj u suncu

ljubav

sunce

prijatelji

velik sam k'o trebevic :)
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#11 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by piupiu »

Cijenim temu, pratim, i vraticu se da i prohaberim. Smatram da je tacno da su BiH-ovci u stanju kolektivne depresije, i smatram da se ona nije 'volja naroda' kao takva, ona je, kao i individualnoj depresiji, pitanje osjecaja 'beznadeznosti' i bespomocnosti iz koje se pojedinac cesto izvlaci samoubijanjem, a posto to nije opcija, preostaje nam lijecenje. Drustva.

I kao sto se individualna depresija ne lijeci preporukom 'trgni se', tako ni ova kolektivna nije pitanje same preporuke.
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#12 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by kustah »

Bas onako kako opisa, uvijek dobar gost.

Po istrazivnjima jednog zapadnog istituta (koji sebe naziva, Instiute for Human Relations) samo
18% ljudi je sposobno da donese odluku samostalno. Ostatak treba, vodju ili lidera. Ako ovo
prihvatimo kao cinjenicu nije tesko zakljuciti da je ova situacija u BiH, proizvedena. Ona je
rezultat jedne uzasne politike. Politike koju provode te stranke i njihovi "lideri".

Narod u BiH nije nista bolji niti gori od recimo SAD naroda. To je sistemski problem ili ako
hocete klasni problem, gdje oligarhija radi sta hoce. Druga je stvar jesmo li zasluzili ovo sto
imamo.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#13 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by ljubav_aha »

Abacija,odlicna tema :)

prije nekoliko mejseci sam postavila temu americkog autora o ratu o BiH,kao i ulozi sociologije koja ne smao de ne moze promjeniti danasnji proces,vec i sama socilogija mora proanci novi sistem rijesenja problema,sto je logicno da je i knjiga granicila djelomicnom filozofskom pristupu rijesenja problema,ali je i istisnka slika trenutne blokade,ali je poenta shvacena,jer je autor pokusao obajsniti prethodne drustvene sisteme nase zemlje,kao i njihove,logicno,uzrocno posljedicne veze

koletivna depresija nije volja naroda,ali jeste proces koletivnog ponasanja koje je postalo javna drustvena navika
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#14 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by ljubav_aha »

kustah wrote:Bas onako kako opisa, uvijek dobar gost.

Po istrazivnjima jednog zapadnog istituta (koji sebe naziva, Instiute for Human Relations) samo
18% ljudi je sposobno da donese odluku samostalno. Ostatak treba, vodju ili lidera. Ako ovo
prihvatimo kao cinjenicu nije tesko zakljuciti da je ova situacija u BiH, proizvedena. Ona je
rezultat jedne uzasne politike. Politike koju provode te stranke i njihovi "lideri".

Narod u BiH nije nista bolji niti gori od recimo SAD naroda. To je sistemski problem ili ako
hocete klasni problem, gdje oligarhija radi sta hoce. Druga je stvar jesmo li zasluzili ovo sto
imamo.
svako drustvo treba lidera,to je sustinska potreba postojanja hijerarhije u svakom drustvu

ali,danas biti lider nije kao u starim drustvenim sistemima,danas lider mora imati osim karizme i znanja,odlicnu pozadinu,znaci grupu ljudi koaj ce ga finansijski podrzati,pa makar svi "djelovali" iz inostrnanstva,znaci,uloga dijaspore ne smije biti iskljucena
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#15 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by vratnik »

ljubav_aha wrote:
kustah wrote:Bas onako kako opisa, uvijek dobar gost.

Po istrazivnjima jednog zapadnog istituta (koji sebe naziva, Instiute for Human Relations) samo
18% ljudi je sposobno da donese odluku samostalno. Ostatak treba, vodju ili lidera. Ako ovo
prihvatimo kao cinjenicu nije tesko zakljuciti da je ova situacija u BiH, proizvedena. Ona je
rezultat jedne uzasne politike. Politike koju provode te stranke i njihovi "lideri".

Narod u BiH nije nista bolji niti gori od recimo SAD naroda. To je sistemski problem ili ako
hocete klasni problem, gdje oligarhija radi sta hoce. Druga je stvar jesmo li zasluzili ovo sto
imamo.
svako drustvo treba lidera,to je sustinska potreba postojanja hijerarhije u svakom drustvu

ali,danas biti lider nije kao u starim drustvenim sistemima,danas lider mora imati osim karizme i znanja,odlicnu pozadinu,znaci grupu ljudi koaj ce ga finansijski podrzati,pa makar svi "djelovali" iz inostrnanstva,znaci,uloga dijaspore ne smije biti iskljucena
Znam sta mislis, ali bi mozda bilo lijepo da umjesto lider napises ideja, ideal, nesto. Nije bitan vodic, vec ideja vodilja... (I have a dream!). ovo ispade kao da nam u svakom slucaju treba coban.. Ma ne treba.. Treba vecini zato sto je manjina (prava elita, a ne materijalna) povucena u svoje sobice i samo ponekad daje kisele komentare o onom sto se desava a ne djeluje tako da ne moze biti ni SVIJETLI primjer.. Vecina u nedostatku te SVJETLOSTI gleda u jadove u dusi u debelim autima i stvari idu svojim tokom - pogresno..
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#16 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by Sezam »

Abacija wrote:Cilj ove teme je da prodiskutujemo i zajednickim snagama nadjemo metode kojima cemo izvuci bosanskohercegovacko drustvo iz ponora u koji tonemo...

:lol: Optimista godine!
:lol:
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#17 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by kustah »

svako drustvo treba lidera,to je sustinska potreba postojanja hijerarhije u svakom drustvu

ali,danas biti lider nije kao u starim drustvenim sistemima,danas lider mora imati osim karizme i znanja,odlicnu pozadinu,znaci grupu ljudi koaj ce ga finansijski podrzati,pa makar svi "djelovali" iz inostrnanstva,znaci,uloga dijaspore ne smije biti iskljucena
Nemam nista protiv dijaspore. Naprotiv. Imam i te kako protiv onog kako Ti zamisljas lidera-e.

To opisano, danas vec postoji, imamo to, i instalirano je kroz "prve demokratske izbore".
Finansijska podrska od koga? Mozda IMF ili World Bank!? = CIA,MI6,BND!

Izvinjavam se postavljacu teme na odstupanju od iste, na momenat!
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#18 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by vratnik »

Sezam wrote:
Abacija wrote:Cilj ove teme je da prodiskutujemo i zajednickim snagama nadjemo metode kojima cemo izvuci bosanskohercegovacko drustvo iz ponora u koji tonemo...

:lol: Optimista godine!
:lol:
Podrzavas, ili ismijavas?
(da si makar jos jednu recenicu napisao, puno bi lakse bilo.. Ovako nama ostaje otvoreno da li si ti dobronamjeran (a ogorcen) ili destruktivan (u stilu, vasim palamudjenjem necete nista promijeniti.... da ubijes ljudima moral..)
Ali ja iskreno mislim da si ti dobronamjerna osoba, da ti se tema svidja ali nemas vremena da pises vise. :thumbup:

Ja bih samo da se nadovezem na misao o dobrim vijestima i moci interneta: imamo SuperMirci (majku svih humanitarnih akcija), imamo Stolac92 (koje ne laprda samo vec samo obavjesti da IDE pred skupstinu, imamo SuperVelju... (jebote, da je ovaj potencijal iskoristiti, ja se smijem kladiti da bi mogli izbore odluciti..). Ima tu naravno kamara drugih, ali ovo je ono sto mi u sekundi pade na pamet..
Samo to nekako treba kanalisati... Pa ima li iko s prijedlozima, ili da googlamo? (what can I do to make me life became less complicated?)
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#19 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by popajic »

interesantna tema @abacija !
Mada zvuci paradoksalno meni bi bilo lakse da se zaista radi o kolektivnoj depresiji citavog BiH drustva.
Ali nije tako.
Imas sloj drustva koji je danas sve samo ne depresivan.
Taj sloj stanje u BiH zaista dozivljava kao rezultat volje naroda.
Svakodnevno slusam: napokon je doslo nase vrijeme !Kratkovidost,cak zluradost prema onima koji ukazuju da drzava nikad nije bila na nizim granama.Oni na sve gledaju drugim ocima,ne vide da rade u korist vlastite stete...ni govora o depresiji.
Kad ovo stanje dno- dna dio populacije smatra "napokon nasim vremenom",onda imamo to sto imamo.
NJIHOVA volja naroda mene pravi depresivnim...ne znam sa kojim je anti-deprsivima najbolje poceti.
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#20 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by Latina »

pun_mjesec wrote: za "strucnost" sam bio cinican, mozda i ironican...
pomoci nekome ko je mali u dusi i bezobrazan do srzi?! to je stvar kucnog odgoja, tu nema pomoci

ljudima ne treba davati nadu da ce im neko pomoci i rijesiti njihove probleme, to je utopija (kolektivizam) i ne trebamo se lagati... bori se i radi. plisane mede pomazi po obrazu, ajkule ujedaj i zadaji im bol 8-)

na pijesku se suncaj i uzivaj u suncu

ljubav

sunce

prijatelji

velik sam k'o trebevic :)
:lol: :lol:

:thumbup:

Niko nece doci i magicnim stapicem izlijeciti drustvo, to je sigurno. Talav zalogaj je prevelik cak i za G.W.Bush-a. :D Samo sto bi se dosta toga uskoro trebalo promijeniti na medjunarodnoj sceni, sto zbog ekonomske turbulencije, sto zbog njegovog odlaska. Mislim da ne bi bilo lose da je raja dala vecu podrsku NS. Dok se sve to ne desi, rad i kontinuirano obrazovanje nikome nece odmoci. Promjena u drustvu se mora desiti iznutra, samo tada nije kozmetska.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#21 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by JThomas »

mislim, nema dvojbe da vlastima ovakvo stanje itekako odgovara, i da ga nastoje spriječiti da se ono promijeni koliko god mogu.

ali svejedno, kao što sam već pisao na drugim temama, ta vlast nije pala s marsa. političari potiču iz ovog istog naroda, ovaj narod je taj ko ih bira, i u krajnjoj liniji, koliko god to bilo ružno reći, oni su samo ogledalo naroda, ni manje ni više.
dok se jedna kritična masa ne probudi, ustane iz kreveta i umije, nikakve prave promjene neće i ne može biti...kako da se to desi?

nemam pojma, mislim, da imam, odamh bi zapucao u politiku :wink: no ono što ja mislim - jednostavnog i jednostranog recepta sigurno nema, mora to biti kombinacija unutrašnjih i vanjskih, psiholoških, ekonomskih i socioloških faktora...ništa preko noći i odjednom, ništa što bi jedan pojedinac mogao, pa i da tito ustane iz groba :D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#22 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by ljubav_aha »

vratnik wrote:
ljubav_aha wrote:
kustah wrote:Bas onako kako opisa, uvijek dobar gost.

Po istrazivnjima jednog zapadnog istituta (koji sebe naziva, Instiute for Human Relations) samo
18% ljudi je sposobno da donese odluku samostalno. Ostatak treba, vodju ili lidera. Ako ovo
prihvatimo kao cinjenicu nije tesko zakljuciti da je ova situacija u BiH, proizvedena. Ona je
rezultat jedne uzasne politike. Politike koju provode te stranke i njihovi "lideri".

Narod u BiH nije nista bolji niti gori od recimo SAD naroda. To je sistemski problem ili ako
hocete klasni problem, gdje oligarhija radi sta hoce. Druga je stvar jesmo li zasluzili ovo sto
imamo.
svako drustvo treba lidera,to je sustinska potreba postojanja hijerarhije u svakom drustvu

ali,danas biti lider nije kao u starim drustvenim sistemima,danas lider mora imati osim karizme i znanja,odlicnu pozadinu,znaci grupu ljudi koaj ce ga finansijski podrzati,pa makar svi "djelovali" iz inostrnanstva,znaci,uloga dijaspore ne smije biti iskljucena
Znam sta mislis, ali bi mozda bilo lijepo da umjesto lider napises ideja, ideal, nesto. Nije bitan vodic, vec ideja vodilja... (I have a dream!). ovo ispade kao da nam u svakom slucaju treba coban.. Ma ne treba.. Treba vecini zato sto je manjina (prava elita, a ne materijalna) povucena u svoje sobice i samo ponekad daje kisele komentare o onom sto se desava a ne djeluje tako da ne moze biti ni SVIJETLI primjer.. Vecina u nedostatku te SVJETLOSTI gleda u jadove u dusi u debelim autima i stvari idu svojim tokom - pogresno..

pa kako onda mislis sprovesti ideju,ako nemas osobu ili vise osoba/znaci,moze biti dvoje i vise,ipak mora postojati organizacija rada u spovodjenju ideje,zar ne :)

u svakoj grupi postoji vodja,lider,subjektivno dozivljvas pojam lider-a kojem se moras pokoravati,oh,ne
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#23 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by ljubav_aha »

kustah wrote:
svako drustvo treba lidera,to je sustinska potreba postojanja hijerarhije u svakom drustvu

ali,danas biti lider nije kao u starim drustvenim sistemima,danas lider mora imati osim karizme i znanja,odlicnu pozadinu,znaci grupu ljudi koaj ce ga finansijski podrzati,pa makar svi "djelovali" iz inostrnanstva,znaci,uloga dijaspore ne smije biti iskljucena
Nemam nista protiv dijaspore. Naprotiv. Imam i te kako protiv onog kako Ti zamisljas lidera-e.

To opisano, danas vec postoji, imamo to, i instalirano je kroz "prve demokratske izbore".
Finansijska podrska od koga? Mozda IMF ili World Bank!? = CIA,MI6,BND!

Izvinjavam se postavljacu teme na odstupanju od iste, na momenat!
taj sistem postoji svugdje,ne samo u BiH :!:
zar,zaista,ne mozes pretpostaviti finansijske izvore podrske :?:
pa zasto narod i dalje podrzava danasnje vodje stranaka,zasto narod kao roditelji jednogladsno i dalje ne reaguje na uvodjenje vjeornauke u vrticima,ne razmislja o buducnosti vlastitog djeteta :!:
User avatar
zaratustra
Posts: 485
Joined: 28/07/2008 21:20

#24 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by zaratustra »

"I say to you today, my friends, that in spite of the difficulties and frustrations of the moment, I still have a dream. It is a dream deeply rooted in the American dream.

I have a dream that one day this nation will rise up and live out the true meaning of its creed: "We hold these truths to be self-evident: that all men are created equal."

I have a dream that one day on the red hills of Georgia the sons of former slaves and the sons of former slaveowners will be able to sit down together at a table of brotherhood.

I have a dream that one day even the state of Mississippi, a desert state, sweltering with the heat of injustice and oppression, will be transformed into an oasis of freedom and justice.

I have a dream that my four children will one day live in a nation where they will not be judged by the color of their skin but by the content of their character.

I have a dream today."

I eto, aBd, Obame predsjednika

Kolektivnu depresiju, vjerovatno, moramo liječiti individualnim naporima, i nikada ne gubiti nadu. Eh, kad bi smo svi dali svoj doprinos gdje bi nam kraj bio.
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#25 Re: Da li je kolektivna depresija bh drustva "volja naroda"?

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

Putem tv. sam gledao neku dokumentarnu emisiju od prije rata o Bileći, selima oko Bileće izgradnji brane Grnčarevo, ponornicama,...itd.
I jedan učo iz tog vremena ispriča priču otprilike ovako:

Počeo se narod seliti u gradove, opustješe sela, škole počeše prestajati sa radom,...I jedan dan idem prema selu,....Naiđoh na domaćina (Izrekao je putem tv. taj učo sa muslimanskim imenom i ime tog domaćina - Srbina), dakle, nađe ga kako u onom kršu sa malo spržene zemlje kopa.

Upita ga šta on to radi, zašto kopa?
-Pravim put do sela. Ako nema puta, nestaće sela. Svi odoše u gradove.

Kasnije, učo se priključio tom kopanju, pravio akcije, po partijskoj liniji dobijao pomoć od opštinskih, sreskih i drugih vlasti,...I napraviše domaćin Srbin i učo Bošnjak put. Jeste da je tu izbila akcija dobrovoljnog davanja Zajma za puteve i akcija Hiljadu škola, ali eto, tako je započelo pravljenje puta koji i danas postoji.

:sax:
Dobra tema!
Post Reply