da li je jozo ateista ako nece crkveni porez da plati

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Murat Sabanovic

da li je jozo ateista ako nece crkveni porez da plati

Post by Murat Sabanovic » 29/07/2006 18:23

Zbog 150 eura bježe u ateiste
Radi se o novcu, o tzv. Kirchensteueru iliti crkvenom porezu koji u Njemačkoj plaća svaki vjernik. Možda se Jozi učinilo previše plaćati 150 eura godišnje, pa se izjasnio ateistom, ne znajući da će njemačke vlasti o tome obavijestiti obližnju njemačku biskupiju, ta biskupija našu, a naša župni ured...

piše Petar MILOŠ

Gastarbajter Jozo neobično se začudio kad mu je župnik u rodnom selu kazao kako mu ne može krstiti dijete, niti ubuduće ima pravo na bilo kakve crkvene usluge, jer je Župni ured dobio iz Njemačke obavijest da se Jozo odrekao Katoličke crkve i njezinih usluga. Jozo se u prvi mah neobično začudio, a onda je počeo premotavati film u svojoj glavi i shvatio o čemu se radi.
— I Jozo i ja znamo o čemu se radi — kaže mi Župnik, koji ne želi da mu spominjem ime i prezime, pa ćemo ga pisati velikim početnim slovom.
Radi se o novcu, o tzv. Kirchensteueru iliti crkvenom porezu koji u Njemačkoj plaća svaki vjernik. Možda se Jozi učinilo previše plaćati 150 eura godišnje, pa se izjasnio ateistom, ne znajući da će njemačke vlasti o tome obavijestiti obližnju njemačku biskupiju, ta biskupija našu, a naša župni ured. Katolička je crkva organizirana institucija koja nikoga ne tjera u svoje krilo, ali je logično da ne daje svete sakramente onima koji se izjasne nevjernicima.
Od Župnika sam doznao da Jozin slučaj nije usamljen u duvanjskom kraju. Neki se ispišu iz Crkve slučajno, jer ne znaju njemački jezik pa naprosto potpišu odstupnicu bez namjere da izbjegnu plaćanje crkvenog poreza. Neki to čine držeći da će uštedjeti koji euro, uvjereni da glas o tome neće doprijeti do rodnog sela, a ima i mlađih ljudi iz drugog i trećeg naraštaja koji su tamo odrasli i prigrlili bezvjerstvo.
Spomenuti Jozo pripada u drugu skupinu, nije očekivao da će se ovamo za to doznati, ali ima i svoje obrazloženje.
— Ja godinama plaćam dvi redovine — veli Jozo. Jednu u Njemačkoj, taj kirhenštojer, a drugu kod nas, tu redovinu. A ne mogu se ja dva puta krstit, pričestit, krizmat, umrit... Ne znam što o tome kaže crkveni zakon, ali je i na Zapadu došla kriza, pa bi nama tribalo malo progledat kroz prste.
I gledaju zasad župnici kroz prste, ali će taj problem s godinama rasti. I ovdje se sve vrti oko novca. Premda je Katolička crkva jedinstvena vjerska institucija, unutar nje postoje i posebni interesi. Pa je interes njemačkih biskupija da gastarbajteri plaćaju njima crkveni porez, dočim bi mnoge ovdašnje župe, a time i biskupije, ostale praznih ruku bez gastarbajterskih davanja i doprinosa.
I za jedne i za druge bi bilo najbolje da gastarbajteri plaćaju na oba mjesta. No ako to ne bi išlo, otvara se pitanje mogu li ovdašnje župe i biskupije obavijestiti njemačke da Jozo ovamo plaća crkveni porez kako ne bi ostao bez crkvenih i vjerskih obreda. Ako to ne prihvate, onda bi bilo bolje ovdje Jozi uvažiti plaćenu redovinu i ostaviti ga katolikom, makar ga u Njemačkoj nominalno tretirali ateistom. Bolje nego obrnuto.
Uostalom, uvijek je bilo ateista-vjernika i katolika-ateista. A Jozo se ovdje rodio, krstio, pričestio, krizmao, vjenčao i ovdje već napravio grobnicu. Bilo bi nepravično tog vjernika pokopati kao nevjernika samo zao što par godina nije plaćao Kirchensteuer a ovamo izmirio sve crkvene obveze. Naravno, ovo nije samo duvanjski problem, nego problem svih župa u BiH.
http://www.slobodnadalmacija.hr/20060729/bih02.asp

forUMASH

Post by forUMASH » 29/07/2006 18:30

.....ako mu je bas toliko stalo, nek krsti dijete "na crno"..... :D ....bog nece listati crkvene knjige..... :roll:

addo888

Post by addo888 » 29/07/2006 18:39

U Svedskoj svako mora da placa porez crkvi,a ako nece mora posebno da ode i da se ispise iz crkve.Sto su i uradili 11% stanovnistva :lol: .Prije nekoliko godina su razdvojili crkvu od vlade ali i danas crkva prima posebnu podrsku od vlade dok druge vjerske zajednice ne.Jedino je islamska zajednica dobila extra donaciju zbog stalnih attaka na dzamije..dobili su novac dakle za cuvare,kamere i slicne stvari

kub lajkan

Post by kub lajkan » 29/07/2006 18:44

dobro fercera taj crkveni LAN :D

danas

Post by danas » 29/07/2006 23:01

forUMASH wrote:bog nece listati crkvene knjige..... :roll:

jesi siguran da nece? :roll:

Gost123

Post by Gost123 » 29/07/2006 23:11

trebalo bi i kod nas uvesti da se religijske zajednice financiraju od strane vjernika. tada bi se koliko-toliko znalo tko je vejrnik a tko nije. ne znam kakvi su podaci kod nas, ali u hrvatskoj je na zadnjem popisu bilo gotovo 90% katolika... besmislica... a oko 50 000 abortusa godisnje... ispade da onih 10% uradi uradi sve to...

vatrogasac
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Post by vatrogasac » 29/07/2006 23:20

Gost123 wrote:trebalo bi i kod nas uvesti da se religijske zajednice financiraju od strane vjernika. tada bi se koliko-toliko znalo tko je vejrnik a tko nije. ne znam kakvi su podaci kod nas, ali u hrvatskoj je na zadnjem popisu bilo gotovo 90% katolika... besmislica... a oko 50 000 abortusa godisnje... ispade da onih 10% uradi uradi sve to...

....koliko ja znam ta praksa i jeste kod nas....džematu kojem ja pripadam džematski odbor je članarinu odredio godišnje 30 KM po domaćinstvu i na dobrovoljnoj je osnovi......

addo888

Post by addo888 » 30/07/2006 02:17

Gost123 wrote:trebalo bi i kod nas uvesti da se religijske zajednice financiraju od strane vjernika. tada bi se koliko-toliko znalo tko je vejrnik a tko nije. ne znam kakvi su podaci kod nas, ali u hrvatskoj je na zadnjem popisu bilo gotovo 90% katolika... besmislica... a oko 50 000 abortusa godisnje... ispade da onih 10% uradi uradi sve to...

95% bosnjaka muslimana,99% srba pravoslavci,89% hrvata katolici :-)

addo888

Post by addo888 » 30/07/2006 02:24

vatrogasac wrote:

....koliko ja znam ta praksa i jeste kod nas....džematu kojem ja pripadam džematski odbor je članarinu odredio godišnje 30 KM po domaćinstvu i na dobrovoljnoj je osnovi......

Ja nisam cuo za to,dakle to je nesto lokalno.Nama treba nesto kao sto ovi na zapadu imaju.Npr kada se rodi djete musliman odmah ga upisati u knjige islamske zajednice i ono ce u buducnosti da placa porez i tako finanacira IZ,isto tako sa katolikom,pravoslavcem..oni naravno kad god zele mogu da se ispisu iz toga

Gost123

Post by Gost123 » 30/07/2006 10:55

vatrogasac wrote:....koliko ja znam ta praksa i jeste kod nas....džematu kojem ja pripadam džematski odbor je članarinu odredio godišnje 30 KM po domaćinstvu i na dobrovoljnoj je osnovi......

ali to nije kao na zapadu da se placa porez, da drzava i vjerska zajednica imaju popis ljudi koji placaju i da prema tome odreduju broj vjernika.
na taj nacin novac ne ide iz proracuna za vjerske zajednice, nego to placaju oni koji se smatraju vjernicima. kod nas i u hrv se koristi broj vjernika na papiru da bi se dobilo sto vise novca, a u praksi sigurno nema toliko vjernika...

deex

Post by deex » 30/07/2006 14:00

S kojim pravom da vjerske zajednice automatski upisuju djecu u svoje vjernike, pa da onda jos moram da idem da se ispisujem. Vjersko opredjeljenje ne stice se rodjenjem, nego se bira. Ja sam ateista i taj cu novac prije dati nekoj sirotinji nego popovima i hodzama. Sigurna sam da nema toliko vjernika ni u jednoj nacionalnoj grupaciji. Ljudi misle da je nacija povezana sa vjerom, pa se odmah i religijski odredjuju. I moji roditelji su se vjerski izjasnili, a nisu vjernici. Ja se izriciti izjasnjavam kao ateista i ne dam pare!

mali_kavkaz

Post by mali_kavkaz » 30/07/2006 14:26

deex wrote:S kojim pravom da vjerske zajednice automatski upisuju djecu u svoje vjernike, pa da onda jos moram da idem da se ispisujem. Vjersko opredjeljenje ne stice se rodjenjem, nego se bira. Ja sam ateista i taj cu novac prije dati nekoj sirotinji nego popovima i hodzama. Sigurna sam da nema toliko vjernika ni u jednoj nacionalnoj grupaciji. Ljudi misle da je nacija povezana sa vjerom, pa se odmah i religijski odredjuju. I moji roditelji su se vjerski izjasnili, a nisu vjernici. Ja se izriciti izjasnjavam kao ateista i ne dam pare!

:thumbup: svaka čast,apsulutno se slažem.bolje pomoći bolesnom djetetu,nego puniti lopovske džepove hodža i popova.

addo888

Post by addo888 » 30/07/2006 16:27

deex wrote:S kojim pravom da vjerske zajednice automatski upisuju djecu u svoje vjernike, pa da onda jos moram da idem da se ispisujem. Vjersko opredjeljenje ne stice se rodjenjem, nego se bira. Ja sam ateista i taj cu novac prije dati nekoj sirotinji nego popovima i hodzama. Sigurna sam da nema toliko vjernika ni u jednoj nacionalnoj grupaciji. Ljudi misle da je nacija povezana sa vjerom, pa se odmah i religijski odredjuju. I moji roditelji su se vjerski izjasnili, a nisu vjernici. Ja se izriciti izjasnjavam kao ateista i ne dam pare!

pa vjernik nije samo onaj ko klanja pet puta na dan.Vjernik je svako ko vjeruje u neku vjeru,npr musliman moze vjerovati ali ne praktikovati..on je opet vjernik musliman

Post Reply