Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

suspect_zero
Posts: 25639
Joined: 11/10/2008 21:45

#326 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by suspect_zero »

DahZmaja wrote: 05/06/2021 13:54
suspect_zero wrote: 05/06/2021 13:00
sime_cipol wrote: 05/06/2021 12:15 Meni je najviše ostala u sjecanju suha vocna salata iz launch paketa :D
I to :lol: ....kaže meni komšinica da ubacim u vodu i da će isplivati pravo voće :oops: .....ne moram reći da je bilo nikakvo tako :oops:

Dobre su bile i one čokoladne pločice, ness kafa....a kesica soli i šećera sam baš znala nakupiti :lol:

Bile su i one male vlažne maramice koliko se sjećam?
Kojoj si ti mjesnoj zajednici pripadala ili si bila iz neke prigradske MZ i prijavljena na još jednoj adresi pa dobijala 2x humanitarnu da bi ih stigla "nakupiti"

Ja bi se smio u život kladiti da kroz humanitarnu na Koševskom brdu nismo dobili lanč pakete više od 20 puta tokom cijelog rata...
Pa trampila se ba :) ......nismo ih ni mi možda oko dvadesetak puta dobili ali jeste stari često znao kada idu u akcije (on sačuva i donese sestri i meni).....par puta su dijelili i 2x....ja dam onaj ham- ham za par kesica ness i šećera.....doduše tada smo bili i velika mahala :thumbup:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#327 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by foxlife »

suspect_zero wrote: 05/06/2021 15:27
DahZmaja wrote: 05/06/2021 13:54
suspect_zero wrote: 05/06/2021 13:00

I to :lol: ....kaže meni komšinica da ubacim u vodu i da će isplivati pravo voće :oops: .....ne moram reći da je bilo nikakvo tako :oops:

Dobre su bile i one čokoladne pločice, ness kafa....a kesica soli i šećera sam baš znala nakupiti :lol:

Bile su i one male vlažne maramice koliko se sjećam?
Kojoj si ti mjesnoj zajednici pripadala ili si bila iz neke prigradske MZ i prijavljena na još jednoj adresi pa dobijala 2x humanitarnu da bi ih stigla "nakupiti"

Ja bi se smio u život kladiti da kroz humanitarnu na Koševskom brdu nismo dobili lanč pakete više od 20 puta tokom cijelog rata...
Pa trampila se ba :) ......nismo ih ni mi možda oko dvadesetak puta dobili ali jeste stari često znao kada idu u akcije (on sačuva i donese sestri i meni).....par puta su dijelili i 2x....ja dam onaj ham- ham za par kesica ness i šećera.....doduše tada smo bili i velika mahala :thumbup:
ti neka hadzinca bila :D
suspect_zero
Posts: 25639
Joined: 11/10/2008 21:45

#328 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by suspect_zero »

Nisam, al sam prva skontala kako se pravi ness kafa da bude pitka.
Niste vi izgleda mene dobro skontali, raja mi donese a ja pravim za sve :) ......jeste bio rat i ludilo al meni baš nostalgija za onolikim brojem omladine u ulici.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#329 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by foxlife »

Pa zovi na kafu :D
DahZmaja
Posts: 158
Joined: 09/02/2021 12:49

#330 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by DahZmaja »

suspect_zero wrote: 05/06/2021 15:27
DahZmaja wrote: 05/06/2021 13:54
suspect_zero wrote: 05/06/2021 13:00

I to :lol: ....kaže meni komšinica da ubacim u vodu i da će isplivati pravo voće :oops: .....ne moram reći da je bilo nikakvo tako :oops:

Dobre su bile i one čokoladne pločice, ness kafa....a kesica soli i šećera sam baš znala nakupiti :lol:

Bile su i one male vlažne maramice koliko se sjećam?
Kojoj si ti mjesnoj zajednici pripadala ili si bila iz neke prigradske MZ i prijavljena na još jednoj adresi pa dobijala 2x humanitarnu da bi ih stigla "nakupiti"

Ja bi se smio u život kladiti da kroz humanitarnu na Koševskom brdu nismo dobili lanč pakete više od 20 puta tokom cijelog rata...
Pa trampila se ba :) ......nismo ih ni mi možda oko dvadesetak puta dobili ali jeste stari često znao kada idu u akcije (on sačuva i donese sestri i meni).....par puta su dijelili i 2x....ja dam onaj ham- ham za par kesica ness i šećera.....doduše tada smo bili i velika mahala :thumbup:
To stoji, nisam računao te lanč pakete za rizik da fasujem geler ili metak :D.
Osvrnuo se na humanitarnu a da mi nije palo na pamet to platežno sredstvo po imenu "trampa" hahahah.
I moja sestra je profitirala od tih terenskih što sam joj donosio.
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#331 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by preselio na ahiret »

Onaj keks vijetnamski je bio specijalitet
Image
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#332 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by TRANCE »

DahZmaja wrote: 05/06/2021 11:23
TRANCE wrote: 04/06/2021 20:06 Ikar iz današnje perspektive jeste bio smeće, ali je u ratu bilo slavlje kad ga dobijemo, barem za nas djecu iz miješanih brakova što smo bili nepodobni za Merhamet, Karitas i slične vjerske humanitarne organizacije, a nisu nam ni roditelji bili snalažljivi za pljačku prodavnica, stanova, fabrika i šverc komerc tokom rata. A da je bilo onih koji su hranili ulične kerove ispred zgrade Ikarom i kojima u ratu ništa nije falilo, bilo je.
Fuj patetike, eto mješane porodice nepodobne !!!

Šta kažeš na to da sam i ja iz čiste muslimanske porodice bio nepodoban merhametu i da sam dobio "kur.inu" od njih !!!
Da ne spominjem karitas i ostale vjerske organizacije...
Priča ti je fuj i baca ljagu direkt na ljude evo konkretno poput mene.
Kada ti to tako izjaviš, koji si preživio džehenem opkoljenog Sarajeva, šta će neko drugi reći.
Možda da mene izjednači sa bradati spodobama koju su pokušavale da me skrate za glavu...

I da jeo sam redovno i uredno Ikar...naravno kada sam ga imao.
Šta ti je fuj? Pa zna se dobro kako je funkcionisalo u ratu:
Merhamet dijelio samo bulama, bradicama i muslimanskim porodicama bliskim SDA, ostali dobijali ćunu.
Najbogatiji Karitas dijelio svim katoličkim porodicama bez obzira na stranačke simpatije, a ponekad i muslimanima i svim ostalima kad im se prepuni skladište od silnih donacija.
Pravoslavne organizacije dijelili samo pravoslavcima, ali su ta njihova udruženja bila kokuzli, možda ponekad šta dobiju od Rusa da podijele koji su tada i sami bili teška sirotinja.
Zato su najgore u takvom sistemu prolazile miješane porodice i muslimanske porodice koje nisu bile bliske SDA lopovima, dok su svi ostali puno bolje prolazili u ratu što se tiče hrane i odjeće.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#333 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by TRANCE »

dječak sa šibicama wrote: 05/06/2021 14:23
TRANCE wrote: 04/06/2021 20:06 Ikar iz današnje perspektive jeste bio smeće, ali je u ratu bilo slavlje kad ga dobijemo, barem za nas djecu iz miješanih brakova što smo bili nepodobni za Merhamet, Karitas i slične vjerske humanitarne organizacije, a nisu nam ni roditelji bili snalažljivi za pljačku prodavnica, stanova, fabrika i šverc komerc tokom rata. A da je bilo onih koji su hranili ulične kerove ispred zgrade Ikarom i kojima u ratu ništa nije falilo, bilo je.
Karitas nikoga nije odbijao, u redu pred crkvom na marin dvoru je bilo vise bosnjaka i srba nego hrvata.
Jbg. onda sam ja sve umislio, i famoznog poznatog starog fra Mršu preko puta muzičke škole koji je ispitivao svakog kako se zove i preziva, ko mu je muž/žena, pa onda govorio nemamo ništa ako ne bude zadovoljan podacima, a umislio i poslije kad nas je ujak koji je bio svećenik uveo, a ono tamo pune sobe do vrha hrane, odjeće, obuće, čak i igrački za djecu.
Kod njih je otprilike ovisilo na kakvog svećenika naletiš i koliko imaju robe u skladištu, ako naletiš na nekog finog i imaju krcato robom tih dana, onda ima, ako naletiš na nekog namčora i nisu puni sa zalihama, onda nema, naravno to je važilo samo za one koji nisu bili full katolici.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#334 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by MorningStar »

preselio na ahiret wrote: 05/06/2021 17:30 Onaj keks vijetnamski je bio specijalitet
Image
Samo tople vode sa secerom pospes preko da "odmekne" :D
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#335 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by foxlife »

TRANCE wrote: 05/06/2021 20:29
dječak sa šibicama wrote: 05/06/2021 14:23
TRANCE wrote: 04/06/2021 20:06 Ikar iz današnje perspektive jeste bio smeće, ali je u ratu bilo slavlje kad ga dobijemo, barem za nas djecu iz miješanih brakova što smo bili nepodobni za Merhamet, Karitas i slične vjerske humanitarne organizacije, a nisu nam ni roditelji bili snalažljivi za pljačku prodavnica, stanova, fabrika i šverc komerc tokom rata. A da je bilo onih koji su hranili ulične kerove ispred zgrade Ikarom i kojima u ratu ništa nije falilo, bilo je.
Karitas nikoga nije odbijao, u redu pred crkvom na marin dvoru je bilo vise bosnjaka i srba nego hrvata.
Jbg. onda sam ja sve umislio, i famoznog poznatog starog fra Mršu preko puta muzičke škole koji je ispitivao svakog kako se zove i preziva, ko mu je muž/žena, pa onda govorio nemamo ništa ako ne bude zadovoljan podacima, a umislio i poslije kad nas je ujak koji je bio svećenik uveo, a ono tamo pune sobe do vrha hrane, odjeće, obuće, čak i igrački za djecu.
Kod njih je otprilike ovisilo na kakvog svećenika naletiš i koliko imaju robe u skladištu, ako naletiš na nekog finog i imaju krcato robom tih dana, onda ima, ako naletiš na nekog namčora i nisu puni sa zalihama, onda nema, naravno to je važilo samo za one koji nisu bili full katolici.
ja mogu potvrditi da je karitas dijelio svima
majka koja nije katolkinja otisla jednom sa prijateljicom katolkinjom i dobila paket hrane jedva donijela kuci
DahZmaja
Posts: 158
Joined: 09/02/2021 12:49

#336 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by DahZmaja »

TRANCE wrote: 05/06/2021 20:22
DahZmaja wrote: 05/06/2021 11:23
TRANCE wrote: 04/06/2021 20:06 Ikar iz današnje perspektive jeste bio smeće, ali je u ratu bilo slavlje kad ga dobijemo, barem za nas djecu iz miješanih brakova što smo bili nepodobni za Merhamet, Karitas i slične vjerske humanitarne organizacije, a nisu nam ni roditelji bili snalažljivi za pljačku prodavnica, stanova, fabrika i šverc komerc tokom rata. A da je bilo onih koji su hranili ulične kerove ispred zgrade Ikarom i kojima u ratu ništa nije falilo, bilo je.
Fuj patetike, eto mješane porodice nepodobne !!!

Šta kažeš na to da sam i ja iz čiste muslimanske porodice bio nepodoban merhametu i da sam dobio "kur.inu" od njih !!!
Da ne spominjem karitas i ostale vjerske organizacije...
Priča ti je fuj i baca ljagu direkt na ljude evo konkretno poput mene.
Kada ti to tako izjaviš, koji si preživio džehenem opkoljenog Sarajeva, šta će neko drugi reći.
Možda da mene izjednači sa bradati spodobama koju su pokušavale da me skrate za glavu...

I da jeo sam redovno i uredno Ikar...naravno kada sam ga imao.
Šta ti je fuj? Pa zna se dobro kako je funkcionisalo u ratu:
Merhamet dijelio samo bulama, bradicama i muslimanskim porodicama bliskim SDA, ostali dobijali ćunu.
Najbogatiji Karitas dijelio svim katoličkim porodicama bez obzira na stranačke simpatije, a ponekad i muslimanima i svim ostalima kad im se prepuni skladište od silnih donacija.
Pravoslavne organizacije dijelili samo pravoslavcima, ali su ta njihova udruženja bila kokuzli, možda ponekad šta dobiju od Rusa da podijele koji su tada i sami bili teška sirotinja.
Zato su najgore u takvom sistemu prolazile miješane porodice i muslimanske porodice koje nisu bile bliske SDA lopovima, dok su svi ostali puno bolje prolazili u ratu što se tiče hrane i odjeće.
Tačno sam objasnio šta je FUJ.
To što ističeš da su mješane porodice bile jedine podređene i u nepovoljnom položaju na odnosu ostalih.
To nije tačno. U tom jebeno ratu svaki pošten insan je bio u lošem položaju.
Mješan ili ne bio je donji. Moj se osvrt odnosi na to.
To što se možda nisi izrazio ispravno, što si i korigovao u drugom postu ,je do tebe.
Da ponovim, jednostavno svaki pošten i normalan insan je dobro propatio period rata, bez obzira na vjeru ili to što kažeš da li je iz mješane porodice.

Btw palac gore za franjevce, ako ne griješim, iz ulice Fuada Midžića. Tada smo imali bebca '92 godište za kojeg su svakom prilikom davali mlijeko u prahu kad god su mogli.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#337 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by TRANCE »

DahZmaja wrote: 06/06/2021 18:55
TRANCE wrote: 05/06/2021 20:22
DahZmaja wrote: 05/06/2021 11:23

Fuj patetike, eto mješane porodice nepodobne !!!

Šta kažeš na to da sam i ja iz čiste muslimanske porodice bio nepodoban merhametu i da sam dobio "kur.inu" od njih !!!
Da ne spominjem karitas i ostale vjerske organizacije...
Priča ti je fuj i baca ljagu direkt na ljude evo konkretno poput mene.
Kada ti to tako izjaviš, koji si preživio džehenem opkoljenog Sarajeva, šta će neko drugi reći.
Možda da mene izjednači sa bradati spodobama koju su pokušavale da me skrate za glavu...

I da jeo sam redovno i uredno Ikar...naravno kada sam ga imao.
Šta ti je fuj? Pa zna se dobro kako je funkcionisalo u ratu:
Merhamet dijelio samo bulama, bradicama i muslimanskim porodicama bliskim SDA, ostali dobijali ćunu.
Najbogatiji Karitas dijelio svim katoličkim porodicama bez obzira na stranačke simpatije, a ponekad i muslimanima i svim ostalima kad im se prepuni skladište od silnih donacija.
Pravoslavne organizacije dijelili samo pravoslavcima, ali su ta njihova udruženja bila kokuzli, možda ponekad šta dobiju od Rusa da podijele koji su tada i sami bili teška sirotinja.
Zato su najgore u takvom sistemu prolazile miješane porodice i muslimanske porodice koje nisu bile bliske SDA lopovima, dok su svi ostali puno bolje prolazili u ratu što se tiče hrane i odjeće.
Tačno sam objasnio šta je FUJ.
To što ističeš da su mješane porodice bile jedine podređene i u nepovoljnom položaju na odnosu ostalih.
To nije tačno. U tom jebeno ratu svaki pošten insan je bio u lošem položaju.
Mješan ili ne bio je donji. Moj se osvrt odnosi na to.
To što se možda nisi izrazio ispravno, što si i korigovao u drugom postu ,je do tebe.
Da ponovim, jednostavno svaki pošten i normalan insan je dobro propatio period rata, bez obzira na vjeru ili to što kažeš da li je iz mješane porodice.

Btw palac gore za franjevce, ako ne griješim, iz ulice Fuada Midžića. Tada smo imali bebca '92 godište za kojeg su svakom prilikom davali mlijeko u prahu kad god su mogli.
Jeste svako propatio u ratu na svoj način, ali je religija ipak uticala na to da nekome bude lakše, a nekome teže, koliko god pošten insan bio kako ti kažeš.
Evo npr. mojoj široj porodici koji su bili pošteni insani nije ništa falilo što se tiče hrane i odjeće jer su bili full katolici i dobijali su na regularnoj bazi ogromne pakete od Karitasa i ostalih katoličkih udruženja, kao i novčane stipendije za djecu tipa 100 DM mjesečno (to su dosta dijelile neke italijanske katoličke organizacije). Također su mogli žene i djecu kad god hoće izmjestiti iz Sarajeva preko tih katoličkih šema što su i radili.
Dok moja uža porodica koja nije bila full katolička nego miješana nije mogla dobijati te pakete na regularnoj bazi, nismo mogli dobiti stipendije i nismo mogli izaći iz opkoljenog Sarajeva iako smo za sve te stvari i pokušavali i molili i tražili veze gdje god smo mogli, ali džaba kad nam ime nije bilo odgovarajuće.
I takvih primjera koliko hoćeš.
Razumijem ja i to i ne zamjeram nikome, svako je svoje gurao i pomagao, ali sad pričati da religija nije uticala na lakoću življenja u ratu i da je svakom poštenom insanu bilo isto, to se ne mogu složiti.
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#338 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by corsa »

Nije džaba najgora kletva u ratu bila "Dabogda te HVO branio, a Merhamet hranio!" :bih:
DahZmaja
Posts: 158
Joined: 09/02/2021 12:49

#339 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by DahZmaja »

@TRANCE bezveze palamudimo :D a donji bili i ti i ja.

Da se vratimo na temu, Ikar dobar, čak šta više odličan u nedostatku iole pristojnog obroka.
Potvrđuje onu staru između ništa i ikara, biram Ikar :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#340 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by dječak sa šibicama »

Svako ima svoja iskustva, ja govorim ono sto samn ja dozivio, pri tome jasno je da su uposlenici karitasa prodavali hranu na markalama i svecenici krsne listove onima sto bi da strugnu. Nisam znao da se preko karitasa moglo "kad hoces" izaci iz Sarajeva, nisam znao da je iko ikako mogao "kad hoce" izaci iz Sarajeva, koliko se sjecam preko piste ili kroz tunel sa odgovarajucim papirima.

Ikar je smece, hvala :D
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#341 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by TRANCE »

dječak sa šibicama wrote: 07/06/2021 13:47 Svako ima svoja iskustva, ja govorim ono sto samn ja dozivio, pri tome jasno je da su uposlenici karitasa prodavali hranu na markalama i svecenici krsne listove onima sto bi da strugnu. Nisam znao da se preko karitasa moglo "kad hoces" izaci iz Sarajeva, nisam znao da je iko ikako mogao "kad hoce" izaci iz Sarajeva, koliko se sjecam preko piste ili kroz tunel sa odgovarajucim papirima.

Ikar je smece, hvala :D
Nije to ferceralo preko Karitasa nego preko crkve i njihovih udruženja na način da u crkvi poznatije i viđenije porodice kontaktiraju svećenika ili lokalnog biskupa s kojim su dobri i onda on obavi poziv gdje žene i djecu smjesti u neki od kako se to zvalo konvoja kad stranci novinari i humanitarci izlaze iz Sarajeva, i taj dan ne opali ni metak na sve tri strane, jer svima bude javljeno nemojte da se ko našali da zapuca. Tu privilegiju su isto imali židovi, za pravoslavce ne znam, a muslimani ne, oni su išli kroz tunel. Nije se moglo izlaziti "kad god" da ne budemo bukvalisti nego se čekalo po par mjeseci na konvoj. Muškarci nisu mogli jer valjda nisu dali ovi naši i ostale vojske u tranzitu, samo žene i djeca.
Većina njih je završavala u Hrvatskoj ili Njemačkoj, naravno nije ni njima bilo lako u izbjeglištvu ili boraviti kod neke dalje porodice, ali svakako bolje i lakše nego u opkoljenom Sarajevu pod granatama.
User avatar
drag_gost
Posts: 5497
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#342 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by drag_gost »

preselio na ahiret wrote: 05/06/2021 17:30 Onaj keks vijetnamski je bio specijalitet
Image
Fuj, dusu sam ispovracao jednom. Imali mi ovog keksa i stajao je on neko vrijeme. I u mraku, pod granatama otvorim ovu kutiju i zagrabim keksa i u usta. Kako sam sazvakao i progutao, tako sam poceo povracati. Hajde sto smrdi na vlagu (i danas osjecam taj smrad kada se sjetim), nego sto je bilo crva kao u prici. Fuj.

A, ikar smo izbjegavali koliko smo mogli, mada smo ga i jeli. Solidan ukus, meni je bila draga riba u paradajz sosu i vocna salata. Jebem ti rat
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#343 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Tesla Edison »

A tek kad se sjetim jaja u prahu i mlijeka u prahu :D
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#344 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by foxlife »

bile su slicne kante za ulje usaid na njima pisalo srebrene koliko se sjecam
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#345 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Snake Eyes »

Kome je Ikar i ovaj vijetnamski keks u ratu bio fuj, taj glad u ratu osjetio nije. Meni su bili delikates.
User avatar
drag_gost
Posts: 5497
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#346 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by drag_gost »

[/i]
Snake Eyes wrote: 08/06/2021 08:56 Kome je Ikar i ovaj vijetnamski keks u ratu bio fuj, taj glad u ratu osjetio nije. Meni su bili delikates.
Osjetio sam glad, jeo sam maslacke pored kuce, raja je jela golubove, pa opet mi je keks bio odvratan.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#347 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by exliberal-ex »

drag_gost wrote: 08/06/2021 09:02 [/i]
Snake Eyes wrote: 08/06/2021 08:56 Kome je Ikar i ovaj vijetnamski keks u ratu bio fuj, taj glad u ratu osjetio nije. Meni su bili delikates.
Osjetio sam glad, jeo sam maslacke pored kuce, raja je jela golubove, pa opet mi je keks bio odvratan.
Bio je meni fuj, nemozes od njega nista napravit...a jeo sam hljeb od mekinja kad nismo imali sta drugo..znaci ima samo dvije tvrde kore ono u sredini ostane zivo, nemoze se ispeci fali brasna da uveze. Nismo to bacali nego malo pomjesamo sa ostatkom ikara pa skuhamo i kerusi damo da i ona jede. Jedino sto sam ja volio je bio onaj danski feta i donekle one crvene haringe ...jebiga izasao iz rata sa 58 kg na visinu preko 180...sto mi je jedna komsinica znala reci nemoj se skidat mislit ce stranci da smo te u logoru zatvorili. Na pocetku rata svega nestalo , fakat bilo jebeno kad komsija donese kantu od 10 kg uzegle svinjske masti..nasao negdje u pofalicima po onim izgorejelim kucama.Ispirali kroz milion voda dok nije postala jestiva...samo kad se sjetim ...a crkve..karitas nam nista nije dao, dobrotvor bio siromasan ko crkveni mis..merhamet..mislim gdje cu ko vlah tamo..sreca pa nisam pusio pa sam cigare prodavao.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15866
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#348 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by sime_cipol »

Meni je leca bolji okus imala u ratu nego poslije. 2-3x sam je jeo iza rata, hajde ono da se covjek prisjeti. Poslije sam govorio majki, nemoj ziva bila vise praviti, neka mi ostane u sjecanju da je dobra. Valjda u ratu i glad pa covjeku i nije toliko smetalo.
User avatar
drag_gost
Posts: 5497
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#349 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by drag_gost »

sime_cipol wrote: 09/06/2021 09:10 Meni je leca bolji okus imala u ratu nego poslije. 2-3x sam je jeo iza rata, hajde ono da se covjek prisjeti. Poslije sam govorio majki, nemoj ziva bila vise praviti, neka mi ostane u sjecanju da je dobra. Valjda u ratu i glad pa covjeku i nije toliko smetalo.
Isto tako. Nekada 2000 i neke kupimo lecu, nismo mogli 2 zalogaja, a u ratu nam je specijalitet bila. Pravili smo i pastete od germe, to je bas bilo ukusno...
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#350 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Snake Eyes »

Ratna haringa u paradajz sosu je ista ova koja se sada prodaje po trznim centrima. Jedna od skupljih konzerviranih riba, ona iz rata jedino nije bila brendirana. Sta hocu reci, ne treba biti rat da ti ona bude prihvatljiva na meniju, preukusna riba. Isto kao i danska feta.
Post Reply