Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#251 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Comrad »

dzemmo wrote: ima ovdje ta tuba, sadzi Sweetened Condensed Milk

Image
E to je to. Cak mislim da je upravo ova Nestle tuba i bila.
Ukusno je pravo, bas bih volio to negdje nabavit, sad ne znam kolko je zdravo. :D
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#252 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Hadzi Lojo »

Konzerve ko konzerve, sigurno nisu zdrave, medjutim kad vidim ovu djecu sto su prosla kroz rat i kad vidim koji broj cipela nose od 47 do 53, postaje mi sve jasno.
Samo treba otici na Kosevo i pogledati koliko ima pacijenata sa raznim vrstama karcinoma bice nam sve jasno.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#253 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Hadzi Lojo »

Volio bi znati, da li je princ Bakir pojeo ijdenog Ikara?
User avatar
Melodicni
Posts: 463
Joined: 01/12/2011 17:25

#254 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Melodicni »

Mozda glupo pitanje al nadam se da mi moze neko pomoc.Za vrijeme rata nisam bio u Bosni a toliko sam pricao cuo o Ikaru pa me interesuje jel ima neko konzurvu iz koje bi se moglo probati to "meso"
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#255 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by StLouis »

kaze moj zet sestri nakon male rasprave o ikaru; slusaj, kad sam gladan govana bi jeo a da nebi jeo ikar, ako ti se gadi jedi rizu a pusti mene da uzivam u "hrani!" :D
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#256 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Qler »

Melodicni wrote:Mozda glupo pitanje al nadam se da mi moze neko pomoc.Za vrijeme rata nisam bio u Bosni a toliko sam pricao cuo o Ikaru pa me interesuje jel ima neko konzurvu iz koje bi se moglo probati to "meso"

Pazi sta zelis, mozda ti se ispuni :)

Jarane, nemoj se bezveze zamarati time, nije dobro. Jedino ako se malo proprzi i luka se stavi da zamirise :)
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#257 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by KatarinaKosaca »

Qler wrote:
Melodicni wrote:Mozda glupo pitanje al nadam se da mi moze neko pomoc.Za vrijeme rata nisam bio u Bosni a toliko sam pricao cuo o Ikaru pa me interesuje jel ima neko konzurvu iz koje bi se moglo probati to "meso"

Pazi sta zelis, mozda ti se ispuni :)

Jarane, nemoj se bezveze zamarati time, nije dobro. Jedino ako se malo proprzi i luka se stavi da zamirise :)
Pa kad onda onako toplo počnu da iskaču one bijele žile :run:
User avatar
suncokret_1984
Posts: 536
Joined: 02/04/2010 09:21

#258 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by suncokret_1984 »

Ama sta god da je ikar, ja u ratu boljeg bureka nisam pojela :D i sad kad pomislim ah mi, valjda u toj tolikoj zelji za hranom, ili sta vec, ali burek od ikara je bio nezamjenjiv, sreca samo pa sam bila dijete, pa nisam ni znala (a stariji sigurno nisu ni pricali sta su u njemu pronalazili) sta je ustvari ikar.. :roll:
User avatar
Melodicni
Posts: 463
Joined: 01/12/2011 17:25

#259 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Melodicni »

Ne mogu da zamislim da je nesto bas tako odvratnog smeka.Mislim jeo sam nekakvu Vijetnamsku tradicionalnu hranu i mislim da od toga ne moze nista biti gore.Al haj se usudi pljunuti to pred 200 vijetnamaca :D
r_faruk
Posts: 4684
Joined: 20/01/2003 00:00

#260 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by r_faruk »

hehehe, jel bilo onog keksa u zelenim cetvrtastim limenim kutijama............. :D , kod nas na krovu jos uvijek stoji jedna kutija, trula, al stoji :)
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#261 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by KatarinaKosaca »

r_faruk wrote:hehehe, jel bilo onog keksa u zelenim cetvrtastim limenim kutijama............. :D , kod nas na krovu jos uvijek stoji jedna kutija, trula, al stoji :)
Taj keks bih mogla jesti i danas, jako sam ga voljela :)
User avatar
suncokret_1984
Posts: 536
Joined: 02/04/2010 09:21

#262 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by suncokret_1984 »

KatarinaKosaca wrote:
r_faruk wrote:hehehe, jel bilo onog keksa u zelenim cetvrtastim limenim kutijama............. :D , kod nas na krovu jos uvijek stoji jedna kutija, trula, al stoji :)
Taj keks bih mogla jesti i danas, jako sam ga voljela :)
Meni se taj keks cuo na gaz, ali jeli smo ga naravno :)
Bepanthen
Posts: 12
Joined: 15/01/2013 17:57

#263 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Bepanthen »

Pozdrav raja,koristil se jos ova tema vidim zadnji post prije 2 godine.Imal koga da i ja ponesto napisem iz ratnog doba :-D
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#264 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by un1ted »

Bepanthen wrote:Pozdrav raja,koristil se jos ova tema vidim zadnji post prije 2 godine.Imal koga da i ja ponesto napisem iz ratnog doba :-D
Koristiti, pisi.

Sent from my SGH-I997 using Tapatalk 2
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#265 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by PipiDugaDevetka »

http://www.bhdani.com/arhiva/111/fokus11.htm#f2 wrote:F O K U S

VELIJA KATICA ZA SVE

"Ishrana stanovnistva i pripadnika Armije tokom rata bila je jednolicna, kolicinski nedovoljna, loseg bioloskog sadrzaja, nedovoljne energetske vrijednosti, te cesto higijenski sumnjivog kvaliteta." Sta ima posebno i epohalno novo u ovom dijelu izlaganja nacelnika Veterinarske uprave Vojske FBiH Velije Katice na tribini Vijeca Kongresa bosnjackih intelektualaca? Katica, naravno, nije "otkrio Ameriku", ali se potrudio da sakupi podatke od kojih se ledi krv u zilama. Primjerice: da je blizu 40 posto u ratu donirane hrane bilo sa rokom trajnosti koji je istekao (ili bez deklaracije) ili da su gradjani tokom rata unosili oko 50 posto manje hrane od potrebne kolicine. Posebno se vrijednim cini Katicina namjera da sve podatke o ishrani stanovnistva i vojske tokom rata dostavi medjunarodnim organizacijama ne bi li se utvrdilo zasto smo, kako to Katica rece, "jeli jer smo bili primorani". A da bi njegovo izlaganje moglo povuci neke dublje price o odgovornosti tzv. nosilaca ratnih funkcija dokaz je i podatak da se u to doba kontroliralo svega cetiri (!?) posto doniranih namirnica. Ne ulazeci dublje u motive nacelnika Veterinarske uprave Vojske FBiH da se bavi turobnim pokazateljima "tempirane zdravstvene bombe" koju je svijet postavio pod Bosnu, nema sumnje da ce ovakvi izvjestaji pokazati samo dio licemjerne brige za bh. "pokusne kunice", koji su poslusno jeli ono sto su morali. Ali eto, ima i jedna nevjerovatna vijest: legendarni "ikar" svrstao se u red higijenski najispravnijih namirnica. Mozemo mu jedino pozeljeti da, kao takav, ne postane sastavni dio prehrane "osiromasene" Vojske Federacije.
User avatar
ptičica
Posts: 3006
Joined: 27/08/2012 10:11
Location: izmedju jave i sna...

#266 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by ptičica »

PipiDugaDevetka wrote:
http://www.bhdani.com/arhiva/111/fokus11.htm#f2 wrote:F O K U S

VELIJA KATICA ZA SVE

"Ishrana stanovnistva i pripadnika Armije tokom rata bila je jednolicna, kolicinski nedovoljna, loseg bioloskog sadrzaja, nedovoljne energetske vrijednosti, te cesto higijenski sumnjivog kvaliteta." Sta ima posebno i epohalno novo u ovom dijelu izlaganja nacelnika Veterinarske uprave Vojske FBiH Velije Katice na tribini Vijeca Kongresa bosnjackih intelektualaca? Katica, naravno, nije "otkrio Ameriku", ali se potrudio da sakupi podatke od kojih se ledi krv u zilama. Primjerice: da je blizu 40 posto u ratu donirane hrane bilo sa rokom trajnosti koji je istekao (ili bez deklaracije) ili da su gradjani tokom rata unosili oko 50 posto manje hrane od potrebne kolicine. Posebno se vrijednim cini Katicina namjera da sve podatke o ishrani stanovnistva i vojske tokom rata dostavi medjunarodnim organizacijama ne bi li se utvrdilo zasto smo, kako to Katica rece, "jeli jer smo bili primorani". A da bi njegovo izlaganje moglo povuci neke dublje price o odgovornosti tzv. nosilaca ratnih funkcija dokaz je i podatak da se u to doba kontroliralo svega cetiri (!?) posto doniranih namirnica. Ne ulazeci dublje u motive nacelnika Veterinarske uprave Vojske FBiH da se bavi turobnim pokazateljima "tempirane zdravstvene bombe" koju je svijet postavio pod Bosnu, nema sumnje da ce ovakvi izvjestaji pokazati samo dio licemjerne brige za bh. "pokusne kunice", koji su poslusno jeli ono sto su morali. Ali eto, ima i jedna nevjerovatna vijest: legendarni "ikar" svrstao se u red higijenski najispravnijih namirnica. Mozemo mu jedino pozeljeti da, kao takav, ne postane sastavni dio prehrane "osiromasene" Vojske Federacije.
Ovo naravno samo kod nas moze :-) :-)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#267 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by PipiDugaDevetka »

ptičica wrote:
PipiDugaDevetka wrote:
http://www.bhdani.com/arhiva/111/fokus11.htm#f2 wrote:F O K U S

VELIJA KATICA ZA SVE

"Ishrana stanovnistva i pripadnika Armije tokom rata bila je jednolicna, kolicinski nedovoljna, loseg bioloskog sadrzaja, nedovoljne energetske vrijednosti, te cesto higijenski sumnjivog kvaliteta." Sta ima posebno i epohalno novo u ovom dijelu izlaganja nacelnika Veterinarske uprave Vojske FBiH Velije Katice na tribini Vijeca Kongresa bosnjackih intelektualaca? Katica, naravno, nije "otkrio Ameriku", ali se potrudio da sakupi podatke od kojih se ledi krv u zilama. Primjerice: da je blizu 40 posto u ratu donirane hrane bilo sa rokom trajnosti koji je istekao (ili bez deklaracije) ili da su gradjani tokom rata unosili oko 50 posto manje hrane od potrebne kolicine. Posebno se vrijednim cini Katicina namjera da sve podatke o ishrani stanovnistva i vojske tokom rata dostavi medjunarodnim organizacijama ne bi li se utvrdilo zasto smo, kako to Katica rece, "jeli jer smo bili primorani". A da bi njegovo izlaganje moglo povuci neke dublje price o odgovornosti tzv. nosilaca ratnih funkcija dokaz je i podatak da se u to doba kontroliralo svega cetiri (!?) posto doniranih namirnica. Ne ulazeci dublje u motive nacelnika Veterinarske uprave Vojske FBiH da se bavi turobnim pokazateljima "tempirane zdravstvene bombe" koju je svijet postavio pod Bosnu, nema sumnje da ce ovakvi izvjestaji pokazati samo dio licemjerne brige za bh. "pokusne kunice", koji su poslusno jeli ono sto su morali. Ali eto, ima i jedna nevjerovatna vijest: legendarni "ikar" svrstao se u red higijenski najispravnijih namirnica. Mozemo mu jedino pozeljeti da, kao takav, ne postane sastavni dio prehrane "osiromasene" Vojske Federacije.
Ovo naravno samo kod nas moze :-) :-)
Pa niko nije spominjao gospodinu Katici šta je sa hemijskom ispravnošću Icara?

Ako kome zatreba imam jednu konzervu Icara koju sam teglirao i u tu teglu sipao ulje za jelo, čini mi se bijaše FLORIOL ulje.
Rado bih je poklonio onome ko se bavi hemijskim testiranjem hrane i ima pristupa instrumentima, pa da nam to testira za naše potrebe da saznamo šta smo jeli?

Primam poruke na pp.
Bepanthen
Posts: 12
Joined: 15/01/2013 17:57

#268 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Bepanthen »

Ev i ja cu poceti pisati svoje situacije iz rata,drago mi je sto tema nije otisla u zaborav neku noc naletih na nju i sve procita postove.Ko zeli nek cita bujrum :-D

Inace sam iz Bihaca,kao sto znate i mi smo bili u okruzenju od 92-95, 4 korpusa su nas napadala konstatno sve do deblokade 95 kad smo u operaciji Sana 95 oslobodili,Bos.Petrovac,Kljuc,Sanski Most,Bos. Krupu,Bos. Otoku,Veliku Kladusu i krenuli prema Prijedru i Bos.Novom to jest Prema Banja Luci,al znate sta je kasnije bilo i kako se zavrsilo morali smo se povuci inace bi za mjesec dana imali oslobodnjenu Banja Luku!

Rat sam doceko sa 15 godina,ispocetka je bilo svega,valjda narod imao zalihe,sjecam se mati napravi salatu od paradjza i krastavca naumces se toga i na Unu na kupanje(naravno na sigurne djelove gdje te ne moze nista pogoditi)mada je narod iso i tamo dje si kao na dlanu.Kasnije pocetkom 93 je bilo grozno nigdje niceg,ona humenitarna pocela,stara kaze da je nasla onaj keks u onim cetvrtastim limenim galonima proizvodnja 1941 godina :-) .E sad dolazim do ikara,cjeli zgrada dje sam zivio u ratu su me zvali IKAR :lol: ,tamanio sam ga kao lud,hem onako svjezeg iz konzerve(iako on nikad nije bio svjez) pa onako u bureku ili kad ka prepzis na luku.Niko od moji u stanu nije to jeo jedino ja,meni su pravili bureke sa tim i razne specijalitete,mojim je on neopsivo smrdio.U nasem ulazu je radila neka zena koja je bila zaduzena za humenitarnu u nasem kvartu pa mi je ona cesto davala po 5-6 komada kad dodje pomoc jer i njeni to nisu htjeli jesti.Uglavnom ko god nije to mogao meni je davao a ja ko lud jeo,neznam al nikad nisam bio izbirljiv svega mogu kad sam gladan.One ribe ja sam ih zvao (zive) sto su plutali u vodi po onoj kozervi sam isto tamanio uglavnom nisam nista odbijao i bio sam poprilicno debeo za razliku od svoji vrsnjaka u zgradi.Mi odemo kod unproforaca i zavicemo GUMI GUMI(zvake) a oni nama uzvracaju sa MAMI MAMI :lol: .
Inace zivio sam blizu njihove baze u Bihacu pa smo cesto isli kod njih,mjenjali se sa njima davali im znacke,romane,majice one rokerske i tako gitare uglavnom u tom fazonu stvari a oni nama limenku kole i cokoladu.Jel kod vas bilo ona sutlija??? ono mi je bilo najbolje,mi smo to cesto od unproforaca znali dobivati jos uvjek mi je njen okus u ustima :-D .1994 je najgora bila pogotovo jesen i zima kad su oni bili prisli na 150 metara od bolnice tad nije bilo niceg ama bas niceg :( .Inace neko je spomenuo telefon u SA??Mi smo u Bihacu citav rat imali telefon za medjugradske pozive ali smo 033 ko je ima 032 nije jer je pocetkom rata jedna tenkovska strefila u postu i uzjebala nesto linije sa 032 a ovo sa 033 su ostale neostecene tako da smo mi citav rat imali telefon.Sjeceam se noci kad je Bihac trebao pasti u novembru 94 :sad: nikad neponovilo se,tu noc je sve zivo dignuto sto je moglo ratovati ja sam tad imao 17 godina nekim cudom mene nisu digli ostao sam sa starom u stanu.Stara svunoc preplakala za starim,bratom,svojim ocom nezna nista o njima a ono gori BIhac,cekas trenutak kad ce uci medju kuce i zgrade i da pocne ulicna borba koji osjecaj gorozan :? Tu noc nisam citavu zaspo ni ja ni ona,bili smo spremni ako udju da bjezimo kod UN u bazu.Jbt 2 sata ujutru a nad Bihacem svjetlost kao da je dan od artiljerije koja dejstvuje po njemu,cak je radio Korenica u jednom izvjestaju oko 11 navecer izjavila da su zauzeli Bihac i da je on sad dio Srpske republike(mos misliti kako su uzeli,ostavili su na hiljade svojih mrtvi oko Bihaca tu noc,nikad vise i nisu pokusali da zauzamu,iako su tu noc napadali Arkanovci,Marticevi,Babine izdajice(autonomasi) i cini mi se 1 krajiski korpus,tu noc su valjda skontali da je Bihac nemoguce osvojiti!!)Da se vratim na ikar poslje rata sam iso na sistemacki zdrav kao dren kako tad tako i danas dakle meni ikar nije naudio iako sam ga pojao na tacke :-D .Neko spomenu da cuke nisu jele ikar,to je tacno!Macke i jesu al psi kod nas nisu samo pomrise i bjeze od tog,komsinici je umro terijer od gladi nije htjeo ikara.Ja licno sta sam ga pojeo nisam nasao nista sumljivo u njemu osim oni mali bjeli zila al to je zanemarivo kad je covjek gladan.Volio bi sad jedan da me zelja mine na djecacke dane.E da sjecam se onog crvenog pakovanja feta sira bio danski i njemacki,oboje sad ima uzeti ovdje po marketima i to pravo skup oko 4 marke dodje pola kile.Stari dodje sa ratista a mati ispece u rerni polica krompira i feta sira i udri.
Et od mene za pocetak bice toga jos,anegtoda i ti stvari al polako,ako vas sta zanima vezano za bihac pitajte ako znam rado cu dati odgovor.Aferim.(Ne zamjerite na rukopisu ne zamram se bas sa tim)
NinnushkA
Posts: 44
Joined: 29/03/2013 14:13

#269 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by NinnushkA »

Kao i većina, i moji su jeli Ikar, ja se eto ne sjećam, imala sam 5 godina kad je rat počeo, i hvala Bogu na tome, jer ja koji sam peh po pitanju hrane danas, vjerovatno bi baš mene potrefila svaka ta dlaka, kost, rep, šta li sve ne :D

Nego, ima jedna 'anegdota' kad je u pitanju Ikar, mislim da smo ga mi tad prestali koristiti... Bio je ramazan, komšinica je htjela pripremiti iftar, nešto s ikarom, pa se predomislila, nemam pojma zašto, i to dala svom psu.. Prelijep je bio, bila, zapravo, Aska, zlatni labrador... Helem, tu cijelu noć, jadna Aska je trčala uz stepenice, niz stepenice, zavijala, i na kraju uginula... Da li je bilo od Ikara, ne znam, ali eto, meni je to nekako bilo znakovito... :-)
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#270 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by u-pet-deka »

Icar konzerve su bile iz Italije. Icar po fabrici koja je pravila konzerve za tu namjenu. A meso se pakiralo isto u Italiji samo gdje nije poznato. Negdje na sjeveru Italije. Tvornica prehrane neka velika sigurno.
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#271 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by corsa »

Vala bih ja volio jednu konzervu, čisto da vidim da li bih ga sad mogao jesti. Tad mi je bio dobar.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#272 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Tesla Edison »

corsa wrote: 01/06/2021 09:54 Vala bih ja volio jednu konzervu, čisto da vidim da li bih ga sad mogao jesti. Tad mi je bio dobar.
Ima na autopijaci još tih konzervi kupiti. Ja sam ih gledao, ljudi kupuju kao eksponate.

Ima i onih riba u elipsastoj konzervi koje su srdile kao da je nešto krepalo.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#273 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Tesla Edison »

Image
Image

Po ovome izgleda da je zaista iz Italije. Sad tek vidim natpis :D

A bilo je i ovih malo drugačijih:

Image
Last edited by Tesla Edison on 03/06/2021 15:12, edited 1 time in total.
User avatar
jazzer
Posts: 7201
Joined: 20/12/2004 14:44

#274 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by jazzer »

Imaju li i dalje komadice zivotinjskog krzna kao prilog mesu? :)
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#275 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Tesla Edison »

Tesla Edison wrote: 03/06/2021 15:10 Image
Image

Po ovome izgleda da je zaista iz Italije. Sad tek vidim natpis :D

Image
A bilo je i ovih malo drugačijih:

Image
Evo web stranice od te fabrike. Ono što je očigledno, više se ne bave hranom.

Icar Spa Italiana:

https://www.icar.com/


Pokrajina: Province of Monza and Brianza
Post Reply