Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
sashamtl
Posts: 63
Joined: 15/01/2008 00:17

#1 Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by sashamtl »

Da li je ikad ustanovljeno gdje su se proizvodile famozne konzerve govedine kao i njihov pravi sastav?
Za mladje generacije:
Radi se o konzervama govedine koje je Medjunarodna zajednica slala za vrijeme rata. Bile su 2 vrste konzervi - jedne sa sadrzajem koji je licio na meso u komadu, i druge sa sadrzajem koji je licio na mljeveno meso (ove druge su jedino "valjale" za burek i pohovanje.)
Na konzervama nije bilo identifikacije mjesta porijekla (postojala je samo zastava Evropske unije), jeduci sadrzaj doticne konzerve veoma cesto se desavalo da se naleti na dlake nepoznatog porijekla i komade kostiju skoro pa velicine kockica za "Covjece, ne ljuti se" (ko zna, mozda su mljeli cijele krave koje su riknule usljed bolesti ludih krava) a kruzi prica da sarajevski izgladnjeli psi i macke nisu uopste htjeli da jedu meso iz doticnih konzervi, nebi me cudilo da su jadne zivotinje osjetile da u tim konzervama ima i mesa pripadnika njihove vrste.
Ikar uzivo Image
User avatar
memlija
Posts: 884
Joined: 16/02/2008 11:14
Location: ubehutan u lavirintu...

#2 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by memlija »

Nemam pojma, ali znam da sam ih pojeo brdo, što chufteta, što solo u okrajak hljeba :D .....bez zajebancije..... :D
isto tako sam svjedok da dole na Stupu kod Valter Perića gdje je bila kuhinja, e dole je bilo brdo konzervi raznih vrsta (praznih) i čopori pasa su se motali tuda....
e da sam tada imao digitalac :D vidjao sam cuke do pola gole, bez dlake kao iz horor filmova. :| ...a šta mislite da su te cuke radile po cijeli dan.....LIZALI SU I JELI ONE OSTATKE IZ KONZERVI :-?
E sad je samo pitanje, koliko je ko od nas otporan i kada će mu se na nalazima pokazati ono gluho bilo :-?
al' moralo se nešto jesti, pa makar i to.... :-?
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#3 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by zlatiborka »

memlija wrote:Nemam pojma, ali znam da sam ih pojeo brdo, što chufteta, što solo u okrajak hljeba :D .....bez zajebancije..... :D
isto tako sam svjedok da dole na Stupu kod Valter Perića gdje je bila kuhinja, e dole je bilo brdo konzervi raznih vrsta (praznih) i čopori pasa su se motali tuda....
e da sam tada imao digitalac :D vidjao sam cuke do pola gole, bez dlake kao iz horor filmova. :| ...a šta mislite da su te cuke radile po cijeli dan.....LIZALI SU I JELI ONE OSTATKE IZ KONZERVI :-?
E sad je samo pitanje, koliko je ko od nas otporan i kada će mu se na nalazima pokazati ono gluho bilo :-?
al' moralo se nešto jesti, pa makar i to.... :-?
Ni moje macke nisu htjele jesti IKAR. Kada sam se u ljeto 1998 vratila u Sarajevo, moja je pokojna majka imala nekoliko IKAR konzervi, i ne znajuci puno o tim konzervama, ja sam jednu otvorila i ponudila mackama. U cistu posudu sam stavila te hrane i pozvala macke da jedu.....

Da sam imala digitalac pa da snimim sta su macke uradile, samo su omirisale i pobjegle u suprotni cosak sobe. To sam im ostavila nekoliko sati da stoji, macke nisu prisle ni blizu. Na kraju sam bacila sve u WC, otisla u Markale da kupim pajslu, skuhala i dala da jadne zivotinje nesto pojedu.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#4 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by chuchumbamayumbe »

Jbga,
Ispade da se u ratu imalo za birati sta ce se jesti, pa niko nije htio da halise Ikar jer je bilo teletine i piletine...?
Ja sam cuo da se Ikar proizvodio u Italiji, da ga je radila ista fabrika koja je radila i konzerve za kerove pa je vjerovatno i sastav bio slican.
Uglavnom, vise sam volio Ikar kakav god, nego onaj jebeni keks iz konzerve godiste '47.
Izgleda da je slabo ko ovdje bio gladan kada moze da omalovazava "ulogu" Ikara u ratu.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#5 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Jara »

Pričalo se da je radioaktivan...međutim...od osobe koja je radila na primatu saznah da su gajgerovim brojačem ustanovili da to nije tačno...
User avatar
sesalmir
Posts: 893
Joined: 11/09/2007 20:17
Location: Maria's castle

#6 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by sesalmir »

Mislim da niko ne omalovazava ulogu ikara u smislu da ga niko nije jeo, vec samo ljude pa i mene samoga interesuje tacan sastav onog smeca (cinjenica je da je smece cim zivotinje nece da jedu), interesuje me takodjer gdje se ono cudo proizvodilo i kakve su sve moguce posljedice hranjenja sa ovim konzervama. Mislim da je nevjerovatno da na veterini ili gdje se vec rade ovakve analize, niko nije napravio analizu cije ce podatke dati u javnost, ili je analiza i napravljena ali su rezultati takvi da bi se sa izdatim podacima stvorila ogromna panika medju stanovnistvom, gdje bi svi navalili u klinicke centre trazeci da vade nalaze i sl. pa drzavi nije u interesu da se to sazna u javnosti. Sve je moguce, pa tako i da su neke mnogo bolje barem vizuelno stvari koje smo u ratu jeli, kao npr. lunch paketi i stetniji, ali je cinjenica da je onaj ikar barem po ukusu i vizuelnom izgledu samog sadrzaja konzerve ubjedljivo najgora stvar koju smo dobijali i jeli u ratu.
User avatar
sesalmir
Posts: 893
Joined: 11/09/2007 20:17
Location: Maria's castle

#7 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by sesalmir »

I ovo me strasno nervira, razne spekulacije, te radioaktivan, te kancerogen, te hiljadu oboljenja moze da izazove, a nigdje zvanicnih podataka. Mislim da bi jednom za sva vremena trebalo napraviti analizu, valjda negdje ima sacuvanih nekoliko porimjeraka konzervi i javno reci :
sadrzaj je...,
proizvodio se...,
kancerogen DA ili NE
i ostale stvari koje se takvim analizama vec i rade. Iskreno mozda je ovako nesta vec i uradjeno ali ja ne vidjeh ni u kakvim medijima ove podatke.
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#8 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Doda37 »

sesalmir wrote:Mislim da niko ne omalovazava ulogu ikara u smislu da ga niko nije jeo, vec samo ljude pa i mene samoga interesuje tacan sastav onog smeca (cinjenica je da je smece cim zivotinje nece da jedu), interesuje me takodjer gdje se ono cudo proizvodilo i kakve su sve moguce posljedice hranjenja sa ovim konzervama. Mislim da je nevjerovatno da na veterini ili gdje se vec rade ovakve analize, niko nije napravio analizu cije ce podatke dati u javnost, ili je analiza i napravljena ali su rezultati takvi da bi se sa izdatim podacima stvorila ogromna panika medju stanovnistvom, gdje bi svi navalili u klinicke centre trazeci da vade nalaze i sl. pa drzavi nije u interesu da se to sazna u javnosti. Sve je moguce, pa tako i da su neke mnogo bolje barem vizuelno stvari koje smo u ratu jeli, kao npr. lunch paketi i stetniji, ali je cinjenica da je onaj ikar barem po ukusu i vizuelnom izgledu samog sadrzaja konzerve ubjedljivo najgora stvar koju smo dobijali i jeli u ratu.
Mislim da ti je analiza 100% tocna, sreca moja da nisam imao "privilegiju" jesti to smece
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#9 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by mIRCerka »

Ja ikar NIKAD U RATU probala nisam.
Ne zato sto nisam htjela, vec zato sto je tad bio baby boom kod mene, 21 macka :D i boga mi moga, Tita mi i Zeljke Komsica, uzmesh supenu kasiku ikara, stavis u tavu, dodas jednu solju vode, nadrobis sredine hljeba i da vidis macijeg derneka :D
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#10 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Karabaja »

mIRCerka wrote:Ja ikar NIKAD U RATU probala nisam.
Ne zato sto nisam htjela, vec zato sto je tad bio baby boom kod mene, 21 macka :D i boga mi moga, Tita mi i Zeljke Komsica, uzmesh supenu kasiku ikara, stavis u tavu, dodas jednu solju vode, nadrobis sredine hljeba i da vidis macijeg derneka :D
a jadna, jesi li ti šta jela? :D
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#11 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by karanana »

Karabaja wrote:
mIRCerka wrote:Ja ikar NIKAD U RATU probala nisam.
Ne zato sto nisam htjela, vec zato sto je tad bio baby boom kod mene, 21 macka :D i boga mi moga, Tita mi i Zeljke Komsica, uzmesh supenu kasiku ikara, stavis u tavu, dodas jednu solju vode, nadrobis sredine hljeba i da vidis macijeg derneka :D
a jadna, jesi li ti šta jela? :D
mace? :mrgreen:
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#12 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Doda37 »

mIRCerka wrote:Ja ikar NIKAD U RATU probala nisam.
Ne zato sto nisam htjela, vec zato sto je tad bio baby boom kod mene, 21 macka :D i boga mi moga, Tita mi i Zeljke Komsica, uzmesh supenu kasiku ikara, stavis u tavu, dodas jednu solju vode, nadrobis sredine hljeba i da vidis macijeg derneka :D
Hajde sada otkri tajnu kako su tvoje mace jele Ikar a npr. od @zlatiborke nisu, u cemu je FOL ? :D :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#13 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by mIRCerka »

Doda37 wrote:
mIRCerka wrote:Ja ikar NIKAD U RATU probala nisam.
Ne zato sto nisam htjela, vec zato sto je tad bio baby boom kod mene, 21 macka :D i boga mi moga, Tita mi i Zeljke Komsica, uzmesh supenu kasiku ikara, stavis u tavu, dodas jednu solju vode, nadrobis sredine hljeba i da vidis macijeg derneka :D
Hajde sada otkri tajnu kako su tvoje mace jele Ikar a npr. od @zlatiborke nisu, u cemu je FOL ? :D :D
Ma pusti zlatiborku, ona je svoje razmazila :D
a ja svojima solila ikar :D dakle, kasika ikara, solja vode, ukuhas to, posolish malo, so pojede ono nesto bijelo iz konzerve, udrobis hljeba...

ma kad su jele paradajz, kud ces dalje...
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#14 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Doda37 »

@zlatiborka nisi dinstala Ikar :D , tu je bio problem :D :D ili je bilo do salate :D
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#15 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Alhemicarkaa »

:-?
Ne kontam, od sveg smeca koje smo jeli, ikar ispade najgori. To sto se proizvodio u fabrici u kojoj se proizvodila pseca hrana moze biti samo plus, konzerveza pse su daleko kvalitetnije od onih za ljude, jer psi ne smiju nikakve aditive i konzervanse jesti (izuzev nase autohtone vrste dodja, on se jadan navikao na sve, jedan mi je juce maramicu iz ruke jeo).
Sjeca li se iko one ljubicasto-borde konzerve u obliku piramide bez vrha? Ne samo da je bila bljutava, vec je i izgledala kancerogeno. A da ne govorim o onim kolacicima iz lunch paketa koji su imali ukus tinte, i soku koji je bio mishkaki boje. Ili riba koja je smrdila na mokracu.
Ikar je jos bio i najbolji. Sta smo mi sve jeli u ratu, da je 1% tacno sto pricaju vec bi osjetili...
A i sta danas jedemo. Kad vidim one salame sto se kupuju na tonu, a izgledaju ko malo cvrsca pasteta, i koja je najprodavanija, od ikara nece nista biti.
Jara wrote:Pričalo se da je radioaktivan...međutim...od osobe koja je radila na primatu saznah da su gajgerovim brojačem ustanovili da to nije tačno...
:lol: Na primatu imaju samo jedan gajgerov brojac, koji je vise ko eksponat i sluzi kao pokazni, da se vidi kako to izgleda i kako bi "trebalo" da radi.
moon78
Posts: 48
Joined: 02/04/2008 13:02

#16 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by moon78 »

Alhemicarkaa wrote:Ne samo da je bila bljutava, vec je i izgledala kancerogeno.
kolegice, zar nešto može ''izgledati kancerogeno'' ccc... :D
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#17 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Alhemicarkaa »

moon78 wrote:
Alhemicarkaa wrote:Ne samo da je bila bljutava, vec je i izgledala kancerogeno.
kolegice, zar nešto može ''izgledati kancerogeno'' ccc... :D
Ma moze, moze :D . Uzmi one lizalice i gumene bombone, sve neprirodnih boja. Ma meni izgleda kancerogene pa da Bog kaze :D
Meni cak i one salame sa mjehuricima izgledaju kancerogeno... :skoljka:
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#18 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Liberalism »

Mozda nema veze s Ikarom, al me interesuje kolko su kostali cevapi i burek u Sarajevu za vrijeme rata? Cudno tesko da mozes negdje procitati da neko napise kako su negdje cevapi/burek valjali ili bili grozni u Sarajevu za vrijeme rata.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#19 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by mIRCerka »

Doda37 wrote:@zlatiborka nisi dinstala Ikar :D , tu je bio problem :D :D ili je bilo do salate :D
teta zlatiborka razmazila svaku svoju macku...,eno mikana ima svoj ruksak pa se kofrci po trambelaju....




Kako su se zvale one sarene bombone iz lanch paketa? Ne m''n'm vec one plasticne ko dugmici za kosulju
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#20 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Alhemicarkaa »

Liberalism wrote:Mozda nema veze s Ikarom, al me interesuje kolko su kostali cevapi i burek u Sarajevu za vrijeme rata? Cudno tesko da mozes negdje procitati da neko napise kako su negdje cevapi/burek valjali ili bili grozni u Sarajevu za vrijeme rata.
Mora li biti burek? :D Moze li neka druga pita?
Ja sam jela ljubicastu pitu, to je zeljanica u kojoj umjesto zelja stavis lisce od cvekle, umjesto mladog sira sir od rize i gozba. Meni je odlicna bila :D
A bilo je super recepata od ikara, mi smo pravili ustipke u cije tjesto je umjesen ikar, to je bilo predobro.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14534
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#21 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by DaysleepeR »

Liberalism wrote:Mozda nema veze s Ikarom, al me interesuje kolko su kostali cevapi i burek u Sarajevu za vrijeme rata? Cudno tesko da mozes negdje procitati da neko napise kako su negdje cevapi/burek valjali ili bili grozni u Sarajevu za vrijeme rata.

dobio sam ja jednom desetku za rođendan 93 godine

mislim da je bila 20 maraka

katastrofa, sama soja

vec 94 puno su bolji cevapi bili dok je bio plavi put, tad su se mogli pojest na vise mjesta i bili su jeftiniji desetka bila 10 maraka
User avatar
grunt
Posts: 2067
Joined: 17/01/2008 23:41
Location: Ne budi med da te raznesu,ni otrov da se od tebe truju.
Contact:

#22 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by grunt »

Zna li neko imaju li se gdje kupiti Ikar konzerve,baš sam poželio :D !Isto tako i onu ribu Albatros(što je bila raspadnuta u konzervi),kao i onu neku ribu u paradajz sosu.. NJAM,NJAM,NJAM!!!
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#23 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by karanana »

interesantno je to da na ovom bezgranicnom mediju i izvoru informacija koji se zove internet, kad ukucas Ikar, canned beef i druge slicne search pojmove, ne dobijes nista osim one vijesti da je stavljena neka skulptura ove konzerve u gradu. nit se gdje drugo spominje nit ima ikakvih tragova odakle bi ona mogla dolaziti.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#24 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by Alhemicarkaa »

grunt wrote:kao i onu neku ribu u paradajz sosu.. NJAM,NJAM,NJAM!!!
Haringa! Ono je stvarno bilo odlicno, sad da ima kupila bih...
DaysleepeR wrote:

vec 94 puno su bolji cevapi bili dok je bio plavi put, tad su se mogli pojest na vise mjesta i bili su jeftiniji desetka bila 10 maraka

:shock: Ja sam mislila da toga uopce nije bilo. Kako 20 dm, kad je '93 kila brasna bila 60 dm, pa isplatnije bilo uzeti tri porcije cevapa, dobijes somun i po, i 30 cevapa... :?
User avatar
grunt
Posts: 2067
Joined: 17/01/2008 23:41
Location: Ne budi med da te raznesu,ni otrov da se od tebe truju.
Contact:

#25 Re: Da li je ikad rijesena zagonetka "Ikar" konzervi?

Post by grunt »

Ratna romantična večera:hljeb od riže,supa od riže,kuhana riža,pita od riže,desert -sutlija od riže i kao piće-sake od riže :D !!!
Post Reply