Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#76 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by moonca »

:-)

Sta mislis koliko sati radi -CEO- korporacija.
Koliko ja znam rade vise nego i jedan 'rob' kako si nazvao uposlenike.A zasto ih nazivas robovima?
čaki i da imaš novac da otvoriš neki "genijalni" biznis, velika korporacija te pojede
Jedan dio i otvara takav biznis u nadi da ce ga kupiti neka korporacija.
Imas veliki izbor malih biznisa od kojih se moze lijepo zivjeti i biti sam svoj gazda.
Običnom čovjeku ostaje samo da se nada da će dobiti na lutirji gdje su šanse 1: 200 miliona.
Na ovaj Svijet ,svi smo jednako dosli i sa jednakim sansama.
Zasto neko ostane 'obican'- puno je neopravdanih razloga.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#77 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by victom »

Hakiz wrote:
victom wrote: ODGOVOR UKRATKO : Da. Fikso radno vrijeme je ropstvo, kao i bilo koji drugi rad za drugog. Koji se bogati na osnovu tvog rada a ti nemaš ništa od toga.
KAko nemaš ništa od rada za drugog?

Imaš platu.

A ako imaš platu, nisi rob. Definicija roba je neko ko radi bez naknade i nema nikakva prava, uključujući to da nema pravo da napusti posao.

Ko god može napustiti posao koji mu se ne sviđa, taj nije rob.

Drugo, niko nikoga ne tjera da radi za drugoga. Mi idemo okolo i moljakamo druge da nam daju posao. I kada nam ga daju, onda kukamo kako smo robovi. Zar to nije mazohizam, kukaš kada ti neko da šta tražiš?
maskirano je to fino. zato se i zove moderno robstvo.
imaš osjećaj da imaš izbora, a u stvari nemaš.
Većina ljudi koja radi nema izbora. Ako napusti posao od čega će živiti ?
A ako plata nije dovoljna ni za hrane, onda ti je svjedeno hoćeš li dobiti pare i kupiti hranu ili će ti neko dati hranu.
Jedinu slobodu koju imaš je da izabereš koja vrsta roba ćeš biti.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:06, edited 2 times in total.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#78 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by hekaton »

mislim da ce uskoro fixno radno vrijeme i jedan posao postati privilegija nekolicine.
Dodjes sa posla i boli te rac za posao, sa zavrsetkom radnog vremena tvoje mislis vezane za posao prestaju sve do pocetka radnog vremena.

Svi ostali oblici radnog vremena - freelancing, rad od kuce sa fixnim radnim vremenom, rad od kuce sa potpunom slobodom, fleksibilno radno vrijeme, no rules (za to sam tek nedavno cuo od jedne domace IT kompanije) vode ka tome da nemas zivota...bar u nasoj zemlji...kako je vani ne znam.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#79 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Hakiz »

victom wrote:
Hakiz wrote:
victom wrote: ODGOVOR UKRATKO : Da. Fikso radno vrijeme je ropstvo, kao i bilo koji drugi rad za drugog. Koji se bogati na osnovu tvog rada a ti nemaš ništa od toga.
KAko nemaš ništa od rada za drugog?

Imaš platu.

A ako imaš platu, nisi rob. Definicija roba je neko ko radi bez naknade i nema nikakva prava, uključujući to da nema pravo da napusti posao.

Ko god može napustiti posao koji mu se ne sviđa, taj nije rob.

Drugo, niko nikoga ne tjera da radi za drugoga. Mi idemo okolo i moljakamo druge da nam daju posao. I kada nam ga daju, onda kukamo kako smo robovi. Zar to nije mazohizam, kukaš kada ti neko da šta tražiš?
maskirano je to fino. zato se i zove moderno robstvo.
imaš osjećaj da imaš izbora, a u stvari nemaš.
Većina ljudi koja radi nema izbora. Ako napusti posao od čega će živiti ?
A ako plata nije dovoljna ni za hrane, onda ti je svjedeno hoćeš li dobiti pare i kupiti hranu ili će ti neko dati hranu.
Jedinu slobodu koju imaš je da izabereš koja vrsta roba ćeš biti.
Pa, hraniš se u narodnim kuhinjama, spavaš u prihvatilištima i riješio si osnovne potrebe. A za to ti ne treba posao.

Posao ti treba da bi živio bolje od životinje. A onda dobrovoljno pristaješ da radiš za drugoga da bi ispunio sebi te želje. A to nije ropstvo.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#80 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by cyprus »

Hakiz wrote:Pa, hraniš se u narodnim kuhinjama, spavaš u prihvatilištima i riješio si osnovne potrebe. A za to ti ne treba posao.

Posao ti treba da bi živio bolje od životinje. A onda dobrovoljno pristaješ da radiš za drugoga da bi ispunio sebi te želje. A to nije ropstvo.
:thumbup:

Ključaj temu... Čuj ropstvo :-)
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#81 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Hakiz »

hekaton wrote:mislim da ce uskoro fixno radno vrijeme i jedan posao postati privilegija nekolicine.
Dodjes sa posla i boli te rac za posao, sa zavrsetkom radnog vremena tvoje mislis vezane za posao prestaju sve do pocetka radnog vremena.

Svi ostali oblici radnog vremena - freelancing, rad od kuce sa fixnim radnim vremenom, rad od kuce sa potpunom slobodom, fleksibilno radno vrijeme, no rules (za to sam tek nedavno cuo od jedne domace IT kompanije) vode ka tome da nemas zivota...bar u nasoj zemlji...kako je vani ne znam.
Pa to je sve nama i došlo izvana.

Ogroman broj ljudi iz IT-a sanja o poslu u Googleu. Sve imaju u firmi, i stanovanje i zabavu i vrtiće i škole, i prodavnice, sve imaju u firmi. Sa druge strane to znači da su stalno u firmi, nikada iz nje ne izlaze. Nije to novo. Sjećam se jedne priče tamo negdje skraja 1970-ih, došli Nijemci u SAD u jednu kompjutersku firmu. I usred radnog vremena inžinjeri igraju košarku. Nijemci u čudu kako to. Amerikanci im objasne da nema problema što u 2 popodne kada je radno vrijeme inžinjer igra košarku jer će taj isti inžinjer doći da radi u 2 ujutro kada mu snu padne na pamet rješenje nekog problema ili neka ideja.

I inače je ta IT, kompjuterska, branša pokrenula lavinu pojava kao što je rad od kuće, rad sa nedefinisanim radnim vremenom itd. Prije digitalog doba tehnologija i njome određeni radni procesi to nisu omogućavali, to jeste takav rad je bio rijedak. IT branša je omasovila rad nevezan za mjesto i vrijeme.

Kako god su nam kompjuteri olakšali živote, tako će nam doći glave. Sve se mora platiti.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#82 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Bluemore »

victom wrote:
Hakiz wrote:
victom wrote: ODGOVOR UKRATKO : Da. Fikso radno vrijeme je ropstvo, kao i bilo koji drugi rad za drugog. Koji se bogati na osnovu tvog rada a ti nemaš ništa od toga.
KAko nemaš ništa od rada za drugog?

Imaš platu.

A ako imaš platu, nisi rob. Definicija roba je neko ko radi bez naknade i nema nikakva prava, uključujući to da nema pravo da napusti posao.

Ko god može napustiti posao koji mu se ne sviđa, taj nije rob.

Drugo, niko nikoga ne tjera da radi za drugoga. Mi idemo okolo i moljakamo druge da nam daju posao. I kada nam ga daju, onda kukamo kako smo robovi. Zar to nije mazohizam, kukaš kada ti neko da šta tražiš?
maskirano je to fino. zato se i zove moderno robstvo.
imaš osjećaj da imaš izbora, a u stvari nemaš.
Većina ljudi koja radi nema izbora. Ako napusti posao od čega će živiti ?
A ako plata nije dovoljna ni za hrane, onda ti je svjedeno hoćeš li dobiti pare i kupiti hranu ili će ti neko dati hranu.
Jedinu slobodu koju imaš je da izabereš koja vrsta roba ćeš biti.
kako nije maskirano
puno je ljepse setati psa i piti kafu sa prijateljima
evo mladic je to prepoznao na vrijeme

https://www.facebook.com/dw.bhs/videos/ ... 963618937/
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#83 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Bluemore »

ono s cim bi se slozila da je ne fiksno ili flexi radno vrijeme free lance ili samostalni rad, privatluk ropstvo

to nije jer rad je covjeku potreban, ne samo zbog egzistencije
ali ono sto je zaista ropstvo u nekom smisluje
radno vrijeme bez slobodnih vikenda, dana, preko 8 tj.10 sati.... bez pauza...
i jos ako nemas sansu za drugi posao onda zaista i nemas izbora
pa tada poslodavac i postaje neka brsta robovlasnika

znaci problem je u losem polozaju radnika
sve dok imas sva prava koja ti pripadaju
hebiga niko ti nije kriv sto si se nisi rodio bogat

a opet budi sretan da se nisi rodio u jos gorim okolnostima, i u jos beznadeznijem drustvu
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#84 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by HAVANA »

victom wrote:
HAVANA wrote:
PlayItCoolowski wrote: :thumbup:

vrlo jednostavno... To je poenta.
Vrlo jednostavno je i rijesiti taj vas problem.Otvorite firmu,radite za sebe...To je milina i slobodnog vremena na pretek.
ne može svako otvoriti biznis iz finansijskih razloga. Neko se rodi bogat, neko siromašan.
čaki i da imaš novac da otvoriš neki "genijalni" biznis, velika korporacija te pojede.
Što je reći, veliki igrača upravljaju tržištem ili oteraju male u bankrot.
Primjer skype-a, kojeg je kupio microsoft
Primjer instagrama, kojeg je kupio Facebook.
Primjer Youtube, kojeg je kupio Google.
Primjećuješ šablon.
A da ne govorimo da ti trebaju miliona da dovedeš neki youtube, skype ili instagram na zavidni nivo.

A uposlenici svih ovih firmi su robovi. Samo su neki više plaćeni a neki manje.
Običnom čovjeku ostaje samo da se nada da će dobiti na lutirji gdje su šanse 1: 200 miliona.
A nekom i ne smeta biti rob.
Robovlasnik ga pusti kući da se odmori, kako bi bio svjež za sljedeći radni dan, a on sav sretan to shvati kao neku vrstu slobode.
Kako bi ti to rijesio i kad bi mogao otvoriti biznis? Mnogi su bili obican covjek i radili za nekoga.Ucili,napredovali...Cuj rob,kako rob? Znas sta je rob? Ne svidja mi se ,posaljem ga u picku materinu i produzim dalje,trazim put gdje ce mi biti bolje...Od lutrije nece sigurno.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#85 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by moonca »

hekaton wrote:mislim da ce uskoro fixno radno vrijeme i jedan posao postati privilegija nekolicine.
Dodjes sa posla i boli te rac za posao, sa zavrsetkom radnog vremena tvoje mislis vezane za posao prestaju sve do pocetka radnog vremena.

Svi ostali oblici radnog vremena - freelancing, rad od kuce sa fixnim radnim vremenom, rad od kuce sa potpunom slobodom, fleksibilno radno vrijeme, no rules (za to sam tek nedavno cuo od jedne domace IT kompanije) vode ka tome da nemas zivota...bar u nasoj zemlji...kako je vani ne znam.
Cesto cujem i to uglavnom od nezapolsenih i probiraca posla.

Sta vam znaci -nemas zivota?? :-)
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#86 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by hekaton »

moonca wrote:
hekaton wrote:mislim da ce uskoro fixno radno vrijeme i jedan posao postati privilegija nekolicine.
Dodjes sa posla i boli te rac za posao, sa zavrsetkom radnog vremena tvoje mislis vezane za posao prestaju sve do pocetka radnog vremena.

Svi ostali oblici radnog vremena - freelancing, rad od kuce sa fixnim radnim vremenom, rad od kuce sa potpunom slobodom, fleksibilno radno vrijeme, no rules (za to sam tek nedavno cuo od jedne domace IT kompanije) vode ka tome da nemas zivota...bar u nasoj zemlji...kako je vani ne znam.
Cesto cujem i to uglavnom od nezapolsenih i probiraca posla.

Sta vam znaci -nemas zivota?? :-)
nemas zivota - znaci raditi redovni posao (remote) od kuce od 7 do 15, gdje te se zove i poslije 15h jer radis remote, a onda od 15 do 2 iza ponoci raditi samostalno na drugim projektima i za druge klijente. I tako sedam dana u sedmici. Za vikend obicno zavrsavas ono sto nisi stigao tokom sedmice. U nedelju vecer bi sve dao da je petak jer tokom vikenda nisi stigao sve zavrsiti pa u Ponedeljak neces krenuti od nule...

Nije da se zalim, samo primjecujem da je proslo vrijeme kad si isao na jedan posao i imao fixno vrijeme i posalije tog vremena imao hobi druzio se etc.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#87 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by moonca »

hekaton wrote:
moonca wrote:
hekaton wrote:mislim da ce uskoro fixno radno vrijeme i jedan posao postati privilegija nekolicine.
Dodjes sa posla i boli te rac za posao, sa zavrsetkom radnog vremena tvoje mislis vezane za posao prestaju sve do pocetka radnog vremena.

Svi ostali oblici radnog vremena - freelancing, rad od kuce sa fixnim radnim vremenom, rad od kuce sa potpunom slobodom, fleksibilno radno vrijeme, no rules (za to sam tek nedavno cuo od jedne domace IT kompanije) vode ka tome da nemas zivota...bar u nasoj zemlji...kako je vani ne znam.
Cesto cujem i to uglavnom od nezapolsenih i probiraca posla.

Sta vam znaci -nemas zivota?? :-)
nemas zivota - znaci raditi redovni posao (remote) od kuce od 7 do 15, gdje te se zove i poslije 15h jer radis remote, a onda od 15 do 2 iza ponoci raditi samostalno na drugim projektima i za druge klijente. I tako sedam dana u sedmici. Za vikend obicno zavrsavas ono sto nisi stigao tokom sedmice. U nedelju vecer bi sve dao da je petak jer tokom vikenda nisi stigao sve zavrsiti pa u Ponedeljak neces krenuti od nule...

Nije da se zalim, samo primjecujem da je proslo vrijeme kad si isao na jedan posao i imao fixno vrijeme i posalije tog vremena imao hobi druzio se etc.
Hm, tacno zavisi od vrste posla.
Imas dr -hirurge koji u krevet moraju ici u 20:00 da bi bili u sali u 7:00 ujutru spremni za operacije, ili odradjuju specijalizaciju-radno vrijeme po 24 sata rade da bi imali 12 slobodno.Mnogi na pola do cilja napuste - ne mogu da izdrze.

Ipak je do nas da znamo naci, uzivati u malim stvarima -pa makar to bilo i na pauzama.
Ipak mislim da i gazdama nije u cilju da imaju umorne radnike , da ih opterete sa dugim satima - nema produktivnosti.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#88 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Hakiz »

moonca wrote:
hekaton wrote:mislim da ce uskoro fixno radno vrijeme i jedan posao postati privilegija nekolicine.
Dodjes sa posla i boli te rac za posao, sa zavrsetkom radnog vremena tvoje mislis vezane za posao prestaju sve do pocetka radnog vremena.

Svi ostali oblici radnog vremena - freelancing, rad od kuce sa fixnim radnim vremenom, rad od kuce sa potpunom slobodom, fleksibilno radno vrijeme, no rules (za to sam tek nedavno cuo od jedne domace IT kompanije) vode ka tome da nemas zivota...bar u nasoj zemlji...kako je vani ne znam.
Cesto cujem i to uglavnom od nezapolsenih i probiraca posla.

Sta vam znaci -nemas zivota?? :-)
Vrijeme koje provodeš sama sa sobom, sa ljudima koje voliš i baviš se stvarima koje nisu posao je život. Ako nemaš vremena ili mogućnosti za to, onda nemaš života.

Posao, čak i ako radiš nešto šta voliš, na kraju postane sredstvo kojim zarađuješ novac za život. Ako čak imaš i puno novca (a pogotovo ako ga nemaš) ali ti posao ne dozvoljava da ga potrošiš za stvari koje te čine zadovoljnim, nemaš život. Džaba ti 8K 3D, 105 inčni retina televizor ako ti posao dozvoljava da ga gledaš samo 15 minuta dnevno. Dakle, imaš vrijeme potrebno za osnovne fiziološke potrebe spavanje, ishranu, higijenu. I imaš vrijeme za posao. To nije život, to su obaveze, čak i kada jedeš šta voliš a ne samo da preživiš.

Sve ostalo vrijeme je život.

A život znači da te neće niko pozvati sa posla dok si sa ljudima koje voliš ili radiš nešto šta voliš (a nije posao, dakle neki hobi, rekreacija itd). Jer ako radiš posao u kojem te svaki momenat mogu sa posla zvati u slobodno vrijeme da ostaviš sve i ideš raditi, to nije život.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#89 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by detroit-mercy »

victom wrote:[quote="Hakiz]

KAko nemaš ništa od rada za drugog?

Imaš platu.

A ako imaš platu, nisi rob. Definicija roba je neko ko radi bez naknade i nema nikakva prava, uključujući to da nema pravo da napusti posao.

Ko god može napustiti posao koji mu se ne sviđa, taj nije rob.

Drugo, niko nikoga ne tjera da radi za drugoga. Mi idemo okolo i moljakamo druge da nam daju posao. I kada nam ga daju, onda kukamo kako smo robovi. Zar to nije mazohizam, kukaš kada ti neko da šta tražiš?
maskirano je to fino. zato se i zove moderno robstvo.
imaš osjećaj da imaš izbora, a u stvari nemaš.
Većina ljudi koja radi nema izbora. Ako napusti posao od čega će živiti ?
A ako plata nije dovoljna ni za hrane, onda ti je svjedeno hoćeš li dobiti pare i kupiti hranu ili će ti neko dati hranu.
Jedinu slobodu koju imaš je da izabereš koja vrsta roba ćeš biti.[/quote][/quote]
Vecina ljudi ima izbora, uhavti se privatnog posla, pa ces onda vidjeti sta je robovanje. Rob si novcu, vremenu, musteriji, dobavljacu, svakome.
Cuj nema izbor, ima, nabavi stado ovaca pa u planinu. Onda ces za sedam dana skontati da si rob ovcama. Jer i ovce ne mozes musti kad ti se digne cuna, nego u tacno odredjeno vrijeme i ovce hoce da jedu tako da ako misili jedan dan da ih hranis dva da ih ne hranis, nema od toga biznisa nista.
Imam dosta prijatelja koji se bave privatnim biznisom, sve i jedan ima manje slobodnog radnog vremena od mene koji imam fixno radno vrijeme.
A osonovne zivotne potrebe, hrana, skloniste, odjece, pa jarane vjeruj mi da u danasnjem svijetu te stvari mozes imati i da ne radis, neko ti je vec napisao kako :mrgreen:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#90 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Connaisseur Karlin »

detroit-mercy wrote: A osonovne zivotne potrebe, hrana, skloniste, odjece, pa jarane vjeruj mi da u danasnjem svijetu te stvari mozes imati i da ne radis, neko ti je vec napisao kako :mrgreen:
doticni plan nije moguce realizirati na svkoj lokaciji :D

kako ces prezivjti u Detrotiu bez posla, nemas pomoc drave i rodbine :D
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#91 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by detroit-mercy »

Connaisseur Karlin wrote:
detroit-mercy wrote: A osonovne zivotne potrebe, hrana, skloniste, odjece, pa jarane vjeruj mi da u danasnjem svijetu te stvari mozes imati i da ne radis, neko ti je vec napisao kako :mrgreen:
doticni plan nije moguce realizirati na svkoj lokaciji :D

kako ces prezivjti u Detrotiu bez posla, nemas pomoc drave i rodbine :D
soup kitchens, shelters, salvation army :mrgreen:
I ko ti je slagao da nemas pomoc drzave. Ako si bez primanja ili sa niskim primanjima drzava ti pomaze od stana preko hrane i sl.
Sto volim ove sto sve znaju u koji god svijeta prst da upres, znaju kako je tu.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#92 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Connaisseur Karlin »

detroit-mercy wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
doticni plan nije moguce realizirati na svkoj lokaciji :D

kako ces prezivjti u Detrotiu bez posla, nemas pomoc drave i rodbine :D
soup kitchens, shelters, salvation army :mrgreen:
I ko ti je slagao da nemas pomoc drzave. Ako si bez primanja ili sa niskim primanjima drzava ti pomaze od stana preko hrane i sl.
Sto volim ove sto sve znaju u koji god svijeta prst da upres, znaju kako je tu.
ne mozes dobiti pommoc od drzave ako si zdrav i radno sposoban

moras ispuniti uslove za pomoc od drzave

da dodam: to je opet ROBIJANJE, jer si ovisnik od drzave, ako ti dozvoli ,naravno :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#93 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by moonca »

Connaisseur Karlin wrote:
detroit-mercy wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
doticni plan nije moguce realizirati na svkoj lokaciji :D

kako ces prezivjti u Detrotiu bez posla, nemas pomoc drave i rodbine :D
soup kitchens, shelters, salvation army :mrgreen:
I ko ti je slagao da nemas pomoc drzave. Ako si bez primanja ili sa niskim primanjima drzava ti pomaze od stana preko hrane i sl.
Sto volim ove sto sve znaju u koji god svijeta prst da upres, znaju kako je tu.
ne mozes dobiti pommoc od drzave ako si zdrav i radno sposoban

moras ispuniti uslove za pomoc od drzave
Vjerovatno zavisi od drzave do drzave -mozes dobiti pomoc. Milsim da nije moguce da imas novac na bankovnom racunu.
Koliko vidim u mom gradu beskucnici dobivaju -djabnu mjesecnu kartu za prevoz, phone sa limit minuta ijos ponesto.
Ali nama nije cilj dobiti pomoc vec biti zdrav i raditi.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#94 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Connaisseur Karlin »

moonca wrote: Vjerovatno zavisi od drzave do drzave -mozes dobiti pomoc. Milsim da nije moguce da imas novac na bankovnom racunu.
Koliko vidim u mom gradu beskucnici dobivaju -djabnu mjesecnu kartu za prevoz, phone sa limit minuta ijos ponesto.
Ali nama nije cilj dobiti pomoc vec biti zdrav i raditi.
Kako osoba zdrava, mlada od 25 godina, moze dobiti pomoc drzave ?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#95 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by moonca »

Hakiz wrote:
moonca wrote:
hekaton wrote:mislim da ce uskoro fixno radno vrijeme i jedan posao postati privilegija nekolicine.
Dodjes sa posla i boli te rac za posao, sa zavrsetkom radnog vremena tvoje mislis vezane za posao prestaju sve do pocetka radnog vremena.

Svi ostali oblici radnog vremena - freelancing, rad od kuce sa fixnim radnim vremenom, rad od kuce sa potpunom slobodom, fleksibilno radno vrijeme, no rules (za to sam tek nedavno cuo od jedne domace IT kompanije) vode ka tome da nemas zivota...bar u nasoj zemlji...kako je vani ne znam.
Cesto cujem i to uglavnom od nezapolsenih i probiraca posla.

Sta vam znaci -nemas zivota?? :-)
Vrijeme koje provodeš sama sa sobom, sa ljudima koje voliš i baviš se stvarima koje nisu posao je život. Ako nemaš vremena ili mogućnosti za to, onda nemaš života.

Posao, čak i ako radiš nešto šta voliš, na kraju postane sredstvo kojim zarađuješ novac za život. Ako čak imaš i puno novca (a pogotovo ako ga nemaš) ali ti posao ne dozvoljava da ga potrošiš za stvari koje te čine zadovoljnim, nemaš život. Džaba ti 8K 3D, 105 inčni retina televizor ako ti posao dozvoljava da ga gledaš samo 15 minuta dnevno. Dakle, imaš vrijeme potrebno za osnovne fiziološke potrebe spavanje, ishranu, higijenu. I imaš vrijeme za posao. To nije život, to su obaveze, čak i kada jedeš šta voliš a ne samo da preživiš.

Sve ostalo vrijeme je život.

A život znači da te neće niko pozvati sa posla dok si sa ljudima koje voliš ili radiš nešto šta voliš (a nije posao, dakle neki hobi, rekreacija itd). Jer ako radiš posao u kojem te svaki momenat mogu sa posla zvati u slobodno vrijeme da ostaviš sve i ideš raditi, to nije život.
:lol:

Bolje da smo manje sami sa sobom.

Ja kako sam sletila na tlo Amerike, radim. Nikada bolovanje.
Kada si na pocetku , jedina zelja je da dodjes do ustedjevine. Ako si razuman bude to brzo. Onda ides dalje, kada se ta suma poveca , vise ne razmisljas o novcu vec o obavezama. Posao postaje sastavni dio zivota, potrebe. Zavisi sta radis i za koga radis. vjerujem i cula sam dosta prica oko sebe. Da, zna biti nocna mora. Od obaveza, zahtjeva koje trebas da ostvaris. No , Ameri to jednostavno rjesavaju -kazu nije mi zabava i odlaze. Mujenjaju gradove , firme bez problema. Sto je u Bosni bilo nezamislivo. Zenica je bila preko svijeta.
Dakle, imaš vrijeme potrebno za osnovne fiziološke potrebe spavanje, ishranu, higijenu. I imaš vrijeme za posao. To nije život, to su obaveze, čak i kada jedeš šta voliš a ne samo da preživiš.
Meni je ovo nabrojanje sve uzitak.Pogotovo ako ne razmisljas i imas mogucnost pristupa svemu , pa makar to bilo 15 min.

Sjecam se jednog dr nas covjek kaze ---nakon dugo godina u Americi -- kada udjes u prodavnicu i kupujes ne gledaju cijenu ono sto hoces a ne sto moras - osjecam da sam uspio u zivotu.
Jer ako radiš posao u kojem te svaki momenat mogu sa posla zvati u slobodno vrijeme da ostaviš sve i ideš raditi, to nije život
Slazem se da nije lijep osjecaj ali poznajem dosta profesija koje to zahtjevaju od dr do vodointalatera- ne protive se tom pozivu.
Ave je do nas, koji stil zivota gajimo .
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#96 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by moonca »

.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#97 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by moonca »

Connaisseur Karlin wrote:
moonca wrote: Vjerovatno zavisi od drzave do drzave -mozes dobiti pomoc. Milsim da nije moguce da imas novac na bankovnom racunu.
Koliko vidim u mom gradu beskucnici dobivaju -djabnu mjesecnu kartu za prevoz, phone sa limit minuta ijos ponesto.
Ali nama nije cilj dobiti pomoc vec biti zdrav i raditi.
Kako osoba zdrava, mlada od 25 godina, moze dobiti pomoc drzave ?

Mislim da se zove - medicaid -- kupone za hranu i ne znam koliko novcane pomoci. Nisam nikada to trazila ali sam teko nesto cula. Majke sa djecom .samohrane sigurno imaju pomoc.
Beskucnici oko $ 400 , to sam cula.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#98 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Connaisseur Karlin »

moonca wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
moonca wrote: Vjerovatno zavisi od drzave do drzave -mozes dobiti pomoc. Milsim da nije moguce da imas novac na bankovnom racunu.
Koliko vidim u mom gradu beskucnici dobivaju -djabnu mjesecnu kartu za prevoz, phone sa limit minuta ijos ponesto.
Ali nama nije cilj dobiti pomoc vec biti zdrav i raditi.
Kako osoba zdrava, mlada od 25 godina, moze dobiti pomoc drzave ?

Mislim da se zove - medicaid -- kupone za hranu i ne znam koliko novcane pomoci. Nisam nikada to trazila ali sam teko nesto cula. Majke sa djecom .samohrane sigurno imaju pomoc.
Beskucnici oko $ 400 , to sam cula.
medicAid je zdrastvena pomoc :D

Hakiz je napisao, ako se nekome ne radi, ima narodna kuhinja, znaci, nije bila prica o osobama koje ne zele raditi, a ti pises o scijalnm slucjavima koji logicno mogu dobijati pomoc drzave :lol:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#99 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Connaisseur Karlin »

moonca wrote:
Ja kako sam sletila na tlo Amerike, radim. Nikada bolovanje.
Kada si na pocetku , jedina zelja je da dodjes do ustedjevine. Ako si razuman bude to brzo. Onda ides dalje, kada se ta suma poveca , vise ne razmisljas o novcu vec o obavezama. Posao postaje sastavni dio zivota, potrebe. Zavisi sta radis i za koga radis. vjerujem i cula sam dosta prica oko sebe. Da, zna biti nocna mora. Od obaveza, zahtjeva koje trebas da ostvaris. No , Ameri to jednostavno rjesavaju -kazu nije mi zabava i odlaze. Mujenjaju gradove , firme bez problema. Sto je u Bosni bilo nezamislivo. Zenica je bila preko svijeta.

tako razmisljaju starije generacije, danas mladje generacije ne planniraju radti i zaraditi tradicionalnim tempomm, uostalom, ddanas mladi znatno brze zaradjuju vise sume novca od roditelja :-D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#100 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by moonca »

Connaisseur Karlin wrote:
moonca wrote:
Ja kako sam sletila na tlo Amerike, radim. Nikada bolovanje.
Kada si na pocetku , jedina zelja je da dodjes do ustedjevine. Ako si razuman bude to brzo. Onda ides dalje, kada se ta suma poveca , vise ne razmisljas o novcu vec o obavezama. Posao postaje sastavni dio zivota, potrebe. Zavisi sta radis i za koga radis. vjerujem i cula sam dosta prica oko sebe. Da, zna biti nocna mora. Od obaveza, zahtjeva koje trebas da ostvaris. No , Ameri to jednostavno rjesavaju -kazu nije mi zabava i odlaze. Mujenjaju gradove , firme bez problema. Sto je u Bosni bilo nezamislivo. Zenica je bila preko svijeta.

tako razmisljaju starije generacije, danas mladje generacije ne planniraju radti i zaraditi tradicionalnim tempomm, uostalom, ddanas mladi znatno brze zaradjuju vise sume novca od roditelja :-D
Na koji nacin zaradjuju? ja i dan danas radim. Cemu je razlika?
Hakiz je napisao, ako se nekome ne radi, ima narodna kuhinja, znaci, nije bila prica o osobama koje ne zele raditi, a ti pises o scijalnm slucjavima koji logicno mogu dobijati pomoc drzave :lol:
Ne znam za javne kuhine ali posstoji za socijalne slucajeve Salvation army gdje imaju pravila koja moras pratiti,Spavanje $8 ali ne smijes biti pijan niti dogiran.
Imala sam radnika , mlad momak nije htjeo da radi vise sati da mu nebi ugrozilo dodoatno primnaje koje je imao na osnovu necega ???
Post Reply