Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#101 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Connaisseur Karlin »

moonca wrote:
Connaisseur Karlin wrote:

tako razmisljaju starije generacije, danas mladje generacije ne planniraju radti i zaraditi tradicionalnim tempomm, uostalom, ddanas mladi znatno brze zaradjuju vise sume novca od roditelja :-D
Na koji nacin zaradjuju? ja i dan danas radim. Cemu je razlika?
Hakiz je napisao, ako se nekome ne radi, ima narodna kuhinja, znaci, nije bila prica o osobama koje ne zele raditi, a ti pises o scijalnm slucjavima koji logicno mogu dobijati pomoc drzave :lol:
Ne znam za javne kuhine ali posstoji za socijalne slucajeve Salvation army gdje imaju pravila koja moras pratiti,Spavanje $8 ali ne smijes biti pijan niti dogiran.
Imala sam radnika , mlad momak nije htjeo da radi vise sati da mu nebi ugrozilo dodoatno primnaje koje je imao na osnovu necega ???

razlika je broj radnih sati sa zaradjenom sumom novca, postoje radne pozicije koje nisu egzistirale prije 20 godina, globalni market, niz faktora :)

nema nista dzaba, ako neko zeli robovati drzavi i neraditi, prvo mora ispuniti uslove :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#102 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by moonca »

Connaisseur Karlin wrote:
moonca wrote:
Connaisseur Karlin wrote:

tako razmisljaju starije generacije, danas mladje generacije ne planniraju radti i zaraditi tradicionalnim tempomm, uostalom, ddanas mladi znatno brze zaradjuju vise sume novca od roditelja :-D
Na koji nacin zaradjuju? ja i dan danas radim. Cemu je razlika?
Hakiz je napisao, ako se nekome ne radi, ima narodna kuhinja, znaci, nije bila prica o osobama koje ne zele raditi, a ti pises o scijalnm slucjavima koji logicno mogu dobijati pomoc drzave :lol:
Ne znam za javne kuhine ali posstoji za socijalne slucajeve Salvation army gdje imaju pravila koja moras pratiti,Spavanje $8 ali ne smijes biti pijan niti dogiran.
Imala sam radnika , mlad momak nije htjeo da radi vise sati da mu nebi ugrozilo dodoatno primnaje koje je imao na osnovu necega ???

razlika je broj radnih sati sa zaradjenom sumom novca, postoje radne pozicije koje nisu egzistirale prije 20 godina, globalni market, niz faktora :)

nema nista dzaba, ako neko zeli robovati drzavi i neraditi, prvo mora ispuniti uslove :D
Kada je to bilo dzaba. Ne razumijm nove generacije.Ko ih je odgojio da tako razmisljau.
Ipak je vecini radni dan 8 sati i ne bih ih nazvala robovi.
Kod manjih privatnih biznisa moguce je da imaju vise radnih sati u sedmici,ali to su cari biti svoj gazda.
Ko se odluci na ovu opciju,to i ocekuju .
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#103 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Connaisseur Karlin »

moonca wrote:
Connaisseur Karlin wrote:

razlika je broj radnih sati sa zaradjenom sumom novca, postoje radne pozicije koje nisu egzistirale prije 20 godina, globalni market, niz faktora :)

nema nista dzaba, ako neko zeli robovati drzavi i neraditi, prvo mora ispuniti uslove :D
Kada je to bilo dzaba. Ne razumijm nove generacije.Ko ih je odgojio da tako razmisljau.
Ipak je vecini radni dan 8 sati i ne bih ih nazvala robovi.
Kod manjih privatnih biznisa moguce je da imaju vise radnih sati u sedmici,ali to su cari biti svoj gazda.
Ko se odluci na ovu opciju,to i ocekuju .
moja prva recenica je odgovr na tvoj prvo pitanje

moja druga receni je odgovor na tvoje druo pitanje

pomjesala si ozbljino loncice :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#104 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by moonca »

:lol:

Ok , neka ostane tako. Ne da mi se citati opet -radila sam danas 10 sati. :-) :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#105 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Connaisseur Karlin »

moonca wrote::lol:

Ok , neka ostane tako. Ne da mi se citati opet -radila sam danas 10 sati. :-) :D
nema problema, moja ponta price : najbolje je raditi manje, efektivnije, a zaraditi vise , no to ne moze svako, ali danas, takve opcije su realisticnije zadnjih 20 godina :-D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#106 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by moonca »

Connaisseur Karlin wrote:
moonca wrote::lol:

Ok , neka ostane tako. Ne da mi se citati opet -radila sam danas 10 sati. :-) :D
nema problema, moja ponta price : najbolje je raditi manje, efektivnije, a zaraditi vise , no to ne moze svako, ali danas, takve opcije su realisticnije zadnjih 20 godina :-D

Koje zanimanje/okupaciju bi ti predlozila svom djetetu da dostigne taj nivo?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#107 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Connaisseur Karlin »

moonca wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
moonca wrote::lol:

Ok , neka ostane tako. Ne da mi se citati opet -radila sam danas 10 sati. :-) :D
nema problema, moja ponta price : najbolje je raditi manje, efektivnije, a zaraditi vise , no to ne moze svako, ali danas, takve opcije su realisticnije zadnjih 20 godina :-D

Koje zanimanje/okupaciju bi ti predlozila svom djetetu da dostigne taj nivo?
sve sto je vezano za dogovoranje poslovnih ugovora :)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#108 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by moonca »

To moze biti ko?--advokat, menadzer , ekonomista ?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#109 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Connaisseur Karlin »

moonca wrote:To moze biti ko?--advokat, menadzer , ekonomista ?
manadzemnt

ja sam pored svog posla dobila vanrednu priliku da radim dio projekta na univerzitetu u Londonu

vazni su znanje isksutvo,a najvise poznavanje, dobre konkecije, bez konekcija si nista :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#110 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by moonca »

Hm, ne vidim onda kod tebe dosta slobodjih sati.

No,cestitke na ukazanoj prilici.Nadam se da ces je dobro iskoristiti. :thumbup:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#111 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by moonca »

Connaisseur Karlin wrote:
moonca wrote::lol:

Ok , neka ostane tako. Ne da mi se citati opet -radila sam danas 10 sati. :-) :D
nema problema, moja ponta price : najbolje je raditi manje, efektivnije, a zaraditi vise , no to ne moze svako, ali danas, takve opcije su realisticnije zadnjih 20 godina :-D
i za ovo treba biti rodjen
http://www.youtube.com/watch?time_conti ... Na4EMUWnAc
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#112 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Connaisseur Karlin »

moonca wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
moonca wrote::lol:

Ok , neka ostane tako. Ne da mi se citati opet -radila sam danas 10 sati. :-) :D
nema problema, moja ponta price : najbolje je raditi manje, efektivnije, a zaraditi vise , no to ne moze svako, ali danas, takve opcije su realisticnije zadnjih 20 godina :-D
i za ovo treba biti rodjen
da, to nije za svakoga, upravo, radi faktora rizika :thumbup:

moonca wrote:Hm, ne vidim onda kod tebe dosta slobodjih sati.

No,cestitke na ukazanoj prilici.Nadam se da ces je dobro iskoristiti. :thumbup:
hvala :-D

pa nije svaki tijedan jednak , tocno :) ali se analizira broj radnih sati tokom mejseca ili godine dana :)
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#113 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Nocty »

Zavisi šta radiš i da li za sebe ili za drugoga.
Evo ja sad npr radim a ko da i ne radim...
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#114 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by int21 »

victom wrote: ne može svako otvoriti biznis iz finansijskih razloga. Neko se rodi bogat, neko siromašan.
čaki i da imaš novac da otvoriš neki "genijalni" biznis, velika korporacija te pojede.
Što je reći, veliki igrača upravljaju tržištem ili oteraju male u bankrot.
Primjer skype-a, kojeg je kupio microsoft
Primjer instagrama, kojeg je kupio Facebook.
Primjer Youtube, kojeg je kupio Google.
Primjećuješ šablon.
A da ne govorimo da ti trebaju miliona da dovedeš neki youtube, skype ili instagram na zavidni nivo.

A uposlenici svih ovih firmi su robovi. Samo su neki više plaćeni a neki manje.
Običnom čovjeku ostaje samo da se nada da će dobiti na lutirji gdje su šanse 1: 200 miliona.
A nekom i ne smeta biti rob.
Robovlasnik ga pusti kući da se odmori, kako bi bio svjež za sljedeći radni dan, a on sav sretan to shvati kao neku vrstu slobode.
Pricas o ropstvu radnika a spominjes velike kompanije.

Rob si ako mislis da ti trebaju milioni da bi bio sretan. I nece te niko unistiti ako ti napravis mali biznis i zaradjujes sebi za zivot. A ako te jos hoce kupiti onda super. Uzmes pare i opet ponovo.

Ponavljam, robujemo samo svojim zeljama.

Ja imam fleksibilno radno vrijeme i ne koristim ga zbog palamudjenja i izbora kad mi se radi a kada ne, nego zbog toga sto mi odgovara. Obaveze, porodica, i ostalo. A plus stvarno volim svoj posao jer jako puno ucim i jako puno radim.

A do prije par godina, sam radio dva posla jer sam mislio da je to moguce. Freelance poslije posla. Zaradio para i odjebao sve jer nisam spavao 3 mjeseca kako treba.

Sad se trudim uklopiti posao izmedju 7 ujutro i 18 s tim da radim 7 sati :D. Kako kad mi odgovara. I to je ok.

Takodjer, od veoma bliske mi osobe, znam kako je kad ne "robujes" fixno radno vrijeme, nego si "robovlasnik". Ta osoba ne spava nikako. Ne zaradjuje samo svoju platu, nego 100 plata za druge ljude. Naravno, nije rijec o vlasniku binga ili neke piljarnice pa da kupuje BMW-a a radnici rade za sicu, nego ozbiljna firma koja okuplja hrpe pametnih mladih ljudi.

I da btw. Sve se desava u Bosni. :)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#115 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by moonca »

Naravno, nije rijec o vlasniku binga ili neke piljarnice pa da kupuje BMW-a a radnici rade za sicu
Slazem se savim osim ovoga.

Zasto vama toliko smeta ako vlasnik nekog biznisa, bio veliki ili mali -kupi sebi skupi auto, skupe cipele , skupa kuca a radnijke placa sica.
Jel' bas mislite da treba sve ravnopravno da podijele na iste dijelove. :jbt:

I u Americi je a mozda i u Bosni zakon -da se auto, dio kostanja kuce pa cak i odjeca skida od poreza, kao i kostanje radnika. Svejedno on mora imati dovoljan prihod da to sve moze priustiti.
To sto neko radi za sicu-je druga tema.
zoomba
Posts: 44810
Joined: 19/12/2013 14:11

#116 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by zoomba »

moonca wrote:
Naravno, nije rijec o vlasniku binga ili neke piljarnice pa da kupuje BMW-a a radnici rade za sicu
Slazem se savim osim ovoga.

Zasto vama toliko smeta ako vlasnik nekog biznisa, bio veliki ili mali -kupi sebi skupi auto, skupe cipele , skupa kuca a radnijke placa sica.
Jel' bas mislite da treba sve ravnopravno da podijele na iste dijelove. :jbt:

I u Americi je a mozda i u Bosni zakon -da se auto, dio kostanja kuce pa cak i odjeca skida od poreza, kao i kostanje radnika. Svejedno on mora imati dovoljan prihod da to sve moze priustiti.
To sto neko radi za sicu-je druga tema.
Ne mozes porediti ameriku i nas , jer u americi je uredjen sistem , dok kod nas preovladava mito i korupcija...

Nije niko niciji rob vec je rijec o izrabljivanju i nece niko gazdine pare , vec svoje zaradjene a problem je kad gazde vozaju bijesna auta a sa druge strane kuka radnicima kako nema da im isplati punu platu vec uvjek ih nesto zakida...a nije lako ni privatnicima ovde jer ih drzava dere sa raznoraznim nametima a pogotovo najvise najebu oni koji sve redovno placaju..
zoomba
Posts: 44810
Joined: 19/12/2013 14:11

#117 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by zoomba »

Fixni je najbolje , dodjes odradis svoje i razgulis..
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#118 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by moonca »

zoomba wrote:
moonca wrote:
Naravno, nije rijec o vlasniku binga ili neke piljarnice pa da kupuje BMW-a a radnici rade za sicu
Slazem se savim osim ovoga.

Zasto vama toliko smeta ako vlasnik nekog biznisa, bio veliki ili mali -kupi sebi skupi auto, skupe cipele , skupa kuca a radnijke placa sica.
Jel' bas mislite da treba sve ravnopravno da podijele na iste dijelove. :jbt:

I u Americi je a mozda i u Bosni zakon -da se auto, dio kostanja kuce pa cak i odjeca skida od poreza, kao i kostanje radnika. Svejedno on mora imati dovoljan prihod da to sve moze priustiti.
To sto neko radi za sicu-je druga tema.
Ne mozes porediti ameriku i nas , jer u americi je uredjen sistem , dok kod nas preovladava mito i korupcija...

Nije niko niciji rob vec je rijec o izrabljivanju i nece niko gazdine pare , vec svoje zaradjene a problem je kad gazde vozaju bijesna auta a sa druge strane kuka radnicima kako nema da im isplati punu platu vec uvjek ih nesto zakida...a nije lako ni privatnicima ovde jer ih drzava dere sa raznoraznim nametima a pogotovo najvise najebu oni koji sve redovno placaju..
Zbilja, to mi je komsinica pricala --poznati restorandjija--- kaze--ja zbog vasih plata moram kredit dizati :shock: :-)
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#119 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Hakiz »

int21 wrote:Ne zaradjuje samo svoju platu, nego 100 plata za druge ljude. Naravno, nije rijec o vlasniku binga ili neke piljarnice pa da kupuje BMW-a a radnici rade za sicu, nego ozbiljna firma koja okuplja hrpe pametnih mladih ljudi.

I da btw. Sve se desava u Bosni. :)
Ja ipak mislim da tih 100 radnika zarađuje platu i sebi i njemu.

Ako misliš da lažem, neka radi on sam, bez tih 100 radnika, pa da provjerimo.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#120 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Ramzess Veliki »

Hakiz wrote:
int21 wrote:Ne zaradjuje samo svoju platu, nego 100 plata za druge ljude. Naravno, nije rijec o vlasniku binga ili neke piljarnice pa da kupuje BMW-a a radnici rade za sicu, nego ozbiljna firma koja okuplja hrpe pametnih mladih ljudi.

I da btw. Sve se desava u Bosni. :)
Ja ipak mislim da tih 100 radnika zarađuje platu i sebi i njemu.

Ako misliš da lažem, neka radi on sam, bez tih 100 radnika, pa da provjerimo.
Neka tih 100 radnika nadju sebi posao i neka zarade sami.
Ako nisi imao i vodio firmu ne mozes znati kako je tesko i odgovorno dobiti posao, i obezbijediti ljudima plate, platiti poreze ... zamisli kakav kapacitet su imali ljudi koji su osnovali i podigli nekadasnji Energoinvest, zaposlili hiljade radnika, osvajali trzista po cijelom svijetu, uvodili nove tehnologije, patentirali proizvode ... ma ne, to je sve samo palo sa neba, a radnici su njima i sebi zaradjivali platu. :lol:
Ne kazem da nema papaka i lopova koji sada vode neke firme, pomaze im politika, oni pljackaju a radnici nemaju prava. Tito partija i sve ok. :thumbup:
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#121 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Hakiz »

Ramzess Veliki wrote:
Hakiz wrote:
int21 wrote:Ne zaradjuje samo svoju platu, nego 100 plata za druge ljude. Naravno, nije rijec o vlasniku binga ili neke piljarnice pa da kupuje BMW-a a radnici rade za sicu, nego ozbiljna firma koja okuplja hrpe pametnih mladih ljudi.

I da btw. Sve se desava u Bosni. :)
Ja ipak mislim da tih 100 radnika zarađuje platu i sebi i njemu.

Ako misliš da lažem, neka radi on sam, bez tih 100 radnika, pa da provjerimo.
Neka tih 100 radnika nadju sebi posao i neka zarade sami.
Ako nisi imao i vodio firmu ne mozes znati kako je tesko i odgovorno dobiti posao, i obezbijediti ljudima plate, platiti poreze ... zamisli kakav kapacitet su imali ljudi koji su osnovali i podigli nekadasnji Energoinvest, zaposlili hiljade radnika, osvajali trzista po cijelom svijetu, uvodili nove tehnologije, patentirali proizvode ... ma ne, to je sve samo palo sa neba, a radnici su njima i sebi zaradjivali platu. :lol:
Ne kazem da nema papaka i lopova koji sada vode neke firme, pomaze im politika, oni pljackaju a radnici nemaju prava. Tito partija i sve ok. :thumbup:
Dakle, imaš čovjeka koji ima ideju za proizvod ili uslugu, ali trebaju mu radnici. Sa druge strane imaš radnike koji trebaju novac za život. Jedni bez drugih ne mogu.

Ako ćeš da idemo do karikiranja, od tih 100 radnika jedan broj će sebi obezbijediti platu individualnim radom, poljoprivrednim, zanatstvom itd.

Ali nekako ne mislim da recimo Hastor (Prevent) može sam samcat, koliko god mašina da ima, napraviti dovoljno presvlaka da zadovolji ugovor potpisan sa VW-om ili BMW-om ili za koga već to radi. Ili da vlasnik građevinske firme može sam bez radnika izgraditi zgradu na vrijem da zadovolji investitora. Itd.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#122 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by славянин »

PlayItCoolowski wrote:Nisam bio siguran da li je ovoj temi mjesto ovdje, ali prilagodiću je nekako.
Da li mislite da je život koji ćete provesti šablonski, gdje radite od 8 od 4, svakog dana, odmarate vikendom, a zarađujete tek dovoljno da platite račune i sve to da biste nekad možda imali penziju i novac sa kojim u najboljem slučaju možete malo da putujete ili date unucima džeparac, jednak ropstvu? Imate li strah od takvog života, zbog kojeg ćete biti zarobljeni u sistemu, i vremenski i prostorno? I da li mislite, da je zbog teške ekonomske situacije i malog broja radnih mjesta, ovo prvo, gdje ćete sebe zarobiti zbog male plate, predstavljeno kao nešto dobro, jer, bolje podrediti život šefu za siću nego nemati ništa? Ako smatrate da je ropstvo, šta bi za vas bio slobodan život koji bi imao neki veći smisao od "završiti posao za šefa do ponedeljka, inače izgubih posao"?
Odes u sumu jedes bobice,voce,povrce,imas vode - napravis sebi kolibu.... eto slobodan si.
Sloboda je izbor (ti ne moras da radis nigdje) Ropstvo je ti radis danas od 8-4 ili ces biti bicevan,ubijen ili zatvoren.Razmjena dobara/usluga je svjestan izbor.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#123 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Hakiz »

славянин wrote:
PlayItCoolowski wrote:Nisam bio siguran da li je ovoj temi mjesto ovdje, ali prilagodiću je nekako.
Da li mislite da je život koji ćete provesti šablonski, gdje radite od 8 od 4, svakog dana, odmarate vikendom, a zarađujete tek dovoljno da platite račune i sve to da biste nekad možda imali penziju i novac sa kojim u najboljem slučaju možete malo da putujete ili date unucima džeparac, jednak ropstvu? Imate li strah od takvog života, zbog kojeg ćete biti zarobljeni u sistemu, i vremenski i prostorno? I da li mislite, da je zbog teške ekonomske situacije i malog broja radnih mjesta, ovo prvo, gdje ćete sebe zarobiti zbog male plate, predstavljeno kao nešto dobro, jer, bolje podrediti život šefu za siću nego nemati ništa? Ako smatrate da je ropstvo, šta bi za vas bio slobodan život koji bi imao neki veći smisao od "završiti posao za šefa do ponedeljka, inače izgubih posao"?
Odes u sumu jedes bobice,voce,povrce,imas vode - napravis sebi kolibu.... eto slobodan si.
Sloboda je izbor (ti ne moras da radis nigdje) Ropstvo je ti radis danas od 8-4 ili ces biti bicevan,ubijen ili zatvoren.Razmjena dobara/usluga je svjestan izbor.
Trebalo bi da je definicija ropstva evoluirala kroz vijekove. Kao što definicija zdravlja više nije samo odsustvo bolesti nego je i aktivan i ispunjen život, tako i ropstvo nije više samo rad baz naknade i nemogućnost da odeš jer si fizički sprečen (Okovan u lance).

Ropstvo je danas i situacija u kojoj fizički nisi sprečen da odeš, ali si postavljen u okolnosti u kojima moraš prihvatiti svoju lošu i nepravednu situaciju jer moraš nabaviti makar jednom u dva jedan obrok djeci i slično.

Ako nije tako, da se vratimo u 26. vijek prije nove ere?
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#124 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Edin H. »

славянин wrote:
PlayItCoolowski wrote:Nisam bio siguran da li je ovoj temi mjesto ovdje, ali prilagodiću je nekako.
Da li mislite da je život koji ćete provesti šablonski, gdje radite od 8 od 4, svakog dana, odmarate vikendom, a zarađujete tek dovoljno da platite račune i sve to da biste nekad možda imali penziju i novac sa kojim u najboljem slučaju možete malo da putujete ili date unucima džeparac, jednak ropstvu? Imate li strah od takvog života, zbog kojeg ćete biti zarobljeni u sistemu, i vremenski i prostorno? I da li mislite, da je zbog teške ekonomske situacije i malog broja radnih mjesta, ovo prvo, gdje ćete sebe zarobiti zbog male plate, predstavljeno kao nešto dobro, jer, bolje podrediti život šefu za siću nego nemati ništa? Ako smatrate da je ropstvo, šta bi za vas bio slobodan život koji bi imao neki veći smisao od "završiti posao za šefa do ponedeljka, inače izgubih posao"?
Odes u sumu jedes bobice,voce,povrce,imas vode - napravis sebi kolibu.... eto slobodan si.
Sloboda je izbor (ti ne moras da radis nigdje) Ropstvo je ti radis danas od 8-4 ili ces biti bicevan,ubijen ili zatvoren.Razmjena dobara/usluga je svjestan izbor.
Slobodan :izet:

User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#125 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Ramzess Veliki »

Nocty wrote:Zavisi šta radiš i da li za sebe ili za drugoga.
Evo ja sad npr radim a ko da i ne radim...
Ja sad ne radim, a ko da radim. :lol:
Post Reply