Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#1 Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by PlayItCoolowski »

Nisam bio siguran da li je ovoj temi mjesto ovdje, ali prilagodiću je nekako.
Da li mislite da je život koji ćete provesti šablonski, gdje radite od 8 od 4, svakog dana, odmarate vikendom, a zarađujete tek dovoljno da platite račune i sve to da biste nekad možda imali penziju i novac sa kojim u najboljem slučaju možete malo da putujete ili date unucima džeparac, jednak ropstvu? Imate li strah od takvog života, zbog kojeg ćete biti zarobljeni u sistemu, i vremenski i prostorno? I da li mislite, da je zbog teške ekonomske situacije i malog broja radnih mjesta, ovo prvo, gdje ćete sebe zarobiti zbog male plate, predstavljeno kao nešto dobro, jer, bolje podrediti život šefu za siću nego nemati ništa? Ako smatrate da je ropstvo, šta bi za vas bio slobodan život koji bi imao neki veći smisao od "završiti posao za šefa do ponedeljka, inače izgubih posao"?
Last edited by PlayItCoolowski on 25/10/2017 22:11, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#2 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Hakiz »

PlayItCoolowski wrote:Nisam bio siguran da li je ovoj temi mjesto ovdje, ali prilagodiću je nekako.
Da li mislite da je život koji ćete čitav život provesti šablonski, gdje radite od 8 od 4, svakog dana, odmarate vikendom, a zarađujete tek dovoljno da platite račune i sve to da biste nekad možda imali penziju i novac sa kojim u najboljem slučaju možete malo da putujete ili date unucima džeparac, jednak ropstvu? Imate li strah od takvog života, zbog kojeg ćete biti zarobljeni u sistemi, i vremenski i prostorno? I da li mislite, da je zbog teške ekonomske situacije i malog broja radnih mjesta, ovo prvo, gdje ćete sebe zarobiti zbog male plate, predstavljeno kao nešto dobro, jer, bolje podrediti život šefu za siću nego nemati ništa? Ako smatrate da je ropstvo, šta bi za vas bio slobodan život koji bi imao neki veći smisao od "završiti posao za šefa do ponedeljka, inače izgubih posao"?
Imaš studije o tom pitanju. A na TED.com imaš nekoliko video klipova u kojima ljudi govore o tome.

Koliko sam ja uspio vidjeti iz svega što sam o tome do sada pročitao, vidio i pomalo iskusio ali ne dovoljno, klizno radno vrijeme i rad od kuće su velika prevara i u konačnici su gori po radnika nego fiksno radno vrijeme koje obavlja u prostorama poslodavca.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#3 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Zejnep »

Hakiz wrote:
PlayItCoolowski wrote:Nisam bio siguran da li je ovoj temi mjesto ovdje, ali prilagodiću je nekako.
Da li mislite da je život koji ćete čitav život provesti šablonski, gdje radite od 8 od 4, svakog dana, odmarate vikendom, a zarađujete tek dovoljno da platite račune i sve to da biste nekad možda imali penziju i novac sa kojim u najboljem slučaju možete malo da putujete ili date unucima džeparac, jednak ropstvu? Imate li strah od takvog života, zbog kojeg ćete biti zarobljeni u sistemi, i vremenski i prostorno? I da li mislite, da je zbog teške ekonomske situacije i malog broja radnih mjesta, ovo prvo, gdje ćete sebe zarobiti zbog male plate, predstavljeno kao nešto dobro, jer, bolje podrediti život šefu za siću nego nemati ništa? Ako smatrate da je ropstvo, šta bi za vas bio slobodan život koji bi imao neki veći smisao od "završiti posao za šefa do ponedeljka, inače izgubih posao"?
Imaš studije o tom pitanju. A na TED.com imaš nekoliko video klipova u kojima ljudi govore o tome.

Koliko sam ja uspio vidjeti iz svega što sam o tome do sada pročitao, vidio i pomalo iskusio ali ne dovoljno, klizno radno vrijeme i rad od kuće su velika prevara i u konačnici su gori po radnika nego fiksno radno vrijeme koje obavlja u prostorama poslodavca.
Kako gore po radnika? Daj link TED-a :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#4 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Hakiz »

Zejnep wrote:
Hakiz wrote:
PlayItCoolowski wrote:Nisam bio siguran da li je ovoj temi mjesto ovdje, ali prilagodiću je nekako.
Da li mislite da je život koji ćete čitav život provesti šablonski, gdje radite od 8 od 4, svakog dana, odmarate vikendom, a zarađujete tek dovoljno da platite račune i sve to da biste nekad možda imali penziju i novac sa kojim u najboljem slučaju možete malo da putujete ili date unucima džeparac, jednak ropstvu? Imate li strah od takvog života, zbog kojeg ćete biti zarobljeni u sistemi, i vremenski i prostorno? I da li mislite, da je zbog teške ekonomske situacije i malog broja radnih mjesta, ovo prvo, gdje ćete sebe zarobiti zbog male plate, predstavljeno kao nešto dobro, jer, bolje podrediti život šefu za siću nego nemati ništa? Ako smatrate da je ropstvo, šta bi za vas bio slobodan život koji bi imao neki veći smisao od "završiti posao za šefa do ponedeljka, inače izgubih posao"?
Imaš studije o tom pitanju. A na TED.com imaš nekoliko video klipova u kojima ljudi govore o tome.

Koliko sam ja uspio vidjeti iz svega što sam o tome do sada pročitao, vidio i pomalo iskusio ali ne dovoljno, klizno radno vrijeme i rad od kuće su velika prevara i u konačnici su gori po radnika nego fiksno radno vrijeme koje obavlja u prostorama poslodavca.
Kako gore po radnika? Daj link TED-a :mrgreen:
Ima nekoliko klipova o toj temi. Moraćeš sam potražiti.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by ExNihilo »

Probao sve opcije - fiksno, full fleksibilno, djelimično fleksibilno (fleksibilno uz daily core hours) i remote. Jedino nikada nisam radio dvokratno. Niti želim. :D

Ne tvrdim da sam reprezentativan za opću sliku, ali u mom iskustvu djelimično fleksibilno odnosi pobjedu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#6 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by moonca »

Kada radis za drugoga - niti u jednom ces uzivati.
U svom biznisu radis 24 i ne primjetis, niti si opterecen. Spoznaja da mozes uzeti slobodan sat, dva tokom dana veliko olaksanje i nikada ga ne uzmes.

No, sve sto ima pravila-osjecamo kao ropstvo.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#7 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Hakiz »

moonca wrote:Kada radis za drugoga - niti u jednom ces uzivati.
U svom biznisu radis 24 i ne primjetis, niti si opterecen. Spoznaja da mozes uzeti slobodan sat, dva tokom dana veliko olaksanje i nikada ga ne uzmes.

No, sve sto ima pravila-osjecamo kao ropstvo.
ZNam čovjeka koji jeradio fiksno radno vrijeme. Onda je počeo raditi freelancerski. Puno više zarađuje. I nema život. Kada god treba otići na put ili vikend ili u kafanu uvijek je u mislima to da svaki sat koji nije proveden u radu je em izgubljena zarada em mogućnost da se propusti ili izgubi klijent.

A ljudi su prokleti, kada se jednom naviknu na novac, teško se vratiti na slabiji materijalni životni standard. Čak i po cijenu da socijalni, društveni i porodični životni standard bude ne nizak nego nepostojeći. Ipak smo svi robovi novca.

Sada je više rob posla nego kada je radio u firmi fiksno radno vrijeme.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#8 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by ExNihilo »

Kad freelancaš sve je oportunitetni trošak: izlazak, bolovanje, godišnji. Spavanje. Ali to je cijena ne polaganja računa nikome, i slobode da se bezobraznom klijentu najebeš majke. :D
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#9 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by orinoco »

ExNihilo wrote:Probao sve opcije - fiksno, full fleksibilno, djelimično fleksibilno (fleksibilno uz daily core hours) i remote. Jedino nikada nisam radio dvokratno. Niti želim. :D

Ne tvrdim da sam reprezentativan za opću sliku, ali u mom iskustvu djelimično fleksibilno odnosi pobjedu.
Jesi radio od 07-15 sati? Za mene je to najbolje radno vrijeme, jer omogućava više slobodnog vremena
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#10 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by cyprus »

Hajd ovako - šta god možeš napustit i reć: 'gonite se svi u tri pičke materine, neću ovo da radim'' - to nije ropstvo...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#11 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by HAVANA »

cyprus wrote:Hajd ovako - šta god možeš napustit i reć: 'gonite se svi u tri pičke materine, neću ovo da radim'' - to nije ropstvo...
Upravo tako. :D Gore je kad si svoj i radis od 8 do 19h a slobodan jednom u 15 dana.Ne mozes napustit ,a mozes samo sebi jebat mater... :roll: Dok sam za druge radio sve je lakse bilo,ne valja...mrs.Kako za sebe poce, popusi ga u smislu vremena ,pritiska i stresa.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#12 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by animals »

Covjeku je sudjeno da najebe..
kako god potra, najebo je...
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#13 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by spreca »

rusi imaju lose radno vreme...uglavnom se radi od 9-18....1sat je pauza za dorucak odnosno za rucak
broj dva
Posts: 4544
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#14 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by broj dva »

Bas smo postali razmazeni.
Robstvo je jednako robstvu. Znas ono, kad te bicem motivisu da radis i zakinu te za cjelu platu.
Fiksno rado vrjeme je standardan dio danasnjeg drustva. Ako se nekome ne svidja jednostavno otvoris svoju firmu ili postanes glumac, pjesnik, slikar, diler, mafijas, poljoprivredink...dakle alternative za 9-5 postoje.
Ako nisam u stanju da se obogatim ili da otvorim svoju firmu ili da glumim. drogu valjam njive obradjujem i sta vec onda trazim 9-5 jer ziviti se mora i racuni se platiti moraju. Ako mi se ne svidja ko me jebe, ima ko hoce a na meni je da se snalazim.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#15 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Hakiz »

.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#16 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by Zejnep »

Sjetih se 12 years a slave :eh:
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#17 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by sabanss »

Postavljac teme je vjerovatno vrlo mlad. Fiksno radno vrijeme je vrijeme sa najvise slobodnog vremena :D Kad ti neko ponudi fleksibilno ili nedaj Boze rad od kuce znaj da si najeb'o ko zuti. Idealno je fiksno radno vrijeme sa dobrom platom ili da citiram Ramba jos jednom:

"Nacionalizam je tema za one do 300 evra prihoda mesečno. Njima se servira ta priča. Kada plata pređe 500 evra, onda počinje razgovor o garderobi i kafićima. Kada pređe 1.000, onda je top-tema zdrava hrana, letovanja i zimovanja, a kada se popne na više od 3.000 onda prestaje svako palamuđenje. Ljudi onda pričaju o vremenskoj prognozi i ljubavi"

Dakle osam sati, dobra plata i gluposti te ne diraju jer imas kad odmoriti i gdje potrositi :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#18 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by spreca »

PlayItCoolowski wrote:Nisam bio siguran da li je ovoj temi mjesto ovdje, ali prilagodiću je nekako.
Da li mislite da je život koji ćete provesti šablonski, gdje radite od 8 od 4, svakog dana, odmarate vikendom, a zarađujete tek dovoljno da platite račune i sve to da biste nekad možda imali penziju i novac sa kojim u najboljem slučaju možete malo da putujete ili date unucima džeparac, jednak ropstvu? Imate li strah od takvog života, zbog kojeg ćete biti zarobljeni u sistemu, i vremenski i prostorno? I da li mislite, da je zbog teške ekonomske situacije i malog broja radnih mjesta, ovo prvo, gdje ćete sebe zarobiti zbog male plate, predstavljeno kao nešto dobro, jer, bolje podrediti život šefu za siću nego nemati ništa? Ako smatrate da je ropstvo, šta bi za vas bio slobodan život koji bi imao neki veći smisao od "završiti posao za šefa do ponedeljka, inače izgubih posao"?
Kakvo bi ti radno vrjeme?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#19 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by moonca »

:thumbup: :lol: :lol: -tacno

ovaj od 300 trci da ti plati kafu ,od 3 000 sve mu slozene u djepu po 100 eurica :lol: ;-)
rexandroid
Posts: 256
Joined: 31/12/2012 17:06

#20 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by rexandroid »

radim fiksno radno vrijeme plus freelancing poslije posla
ispocetka nije bilo lose, malo klijenata, malo rada, oko 3 stoje vise na platu
sad sam dobio vise klijenata, posla ima do u nedogled
sad je doslo vrijeme da odlucim freelancing ili posao
ili da zaposlim kojeg radnika onako preko neta :mrgreen:
moze koji indijac, rade ljudi za kikiriki :-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#21 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by moonca »

:thumbup: --zaposliti
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#22 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by PlayItCoolowski »

spreca wrote:
PlayItCoolowski wrote:Nisam bio siguran da li je ovoj temi mjesto ovdje, ali prilagodiću je nekako.
Da li mislite da je život koji ćete provesti šablonski, gdje radite od 8 od 4, svakog dana, odmarate vikendom, a zarađujete tek dovoljno da platite račune i sve to da biste nekad možda imali penziju i novac sa kojim u najboljem slučaju možete malo da putujete ili date unucima džeparac, jednak ropstvu? Imate li strah od takvog života, zbog kojeg ćete biti zarobljeni u sistemu, i vremenski i prostorno? I da li mislite, da je zbog teške ekonomske situacije i malog broja radnih mjesta, ovo prvo, gdje ćete sebe zarobiti zbog male plate, predstavljeno kao nešto dobro, jer, bolje podrediti život šefu za siću nego nemati ništa? Ako smatrate da je ropstvo, šta bi za vas bio slobodan život koji bi imao neki veći smisao od "završiti posao za šefa do ponedeljka, inače izgubih posao"?
Kakvo bi ti radno vrjeme?
trenutno imam fleksibilno radno vrijeme... Vikendom radim bas puno, cak i nocu. Radnim danima po par sati kad mi volja. Mogu da ne radim koliko zelim zbog bilo kakvih zivotnih obaveza. Sve je to ok. Ali, stvar je sto, bez obzira sto je isplativo, ne djeluje to bas tako oslobadjajuce kao sto se cini. Ispade da manje imam vremena nego kad sam radio u firmi. Moze da se ne radi nikad, ali novac je potreban. Problem je sto kada vam plata zavisi od broj odradjenih sati, onda ne znate da se kontrolisete. I onda vam socijalni zivot trpi vise nego na fiksnom poslu. Sa druge strane, radite kuci. Nemate neki kontakt sa svijetom. Problem je organizovati se valjano. Kada radite fleksibilno, ispada da radite 40+ sati nedeljno. Medjutim, sama pomisao da ne moram da radim ako ne zelim je nesto sto vrijedi i jedan od razloga zasto vise ne radim na poslu sa fiksnim radnim vremenom. Naravno, dok sam imao fiksno radno vrijeme, osjecao sam se kao u zatvoru. Jos kad plata nije zadovoljavajuca, onda se bas tesko motivisati za rad koji vam nakon zavrsetka ugovora nece licno koristiti nista. Medjutim, sada sa fleksibilnim radnim vremenom vidim da nije to sada "nebo i zemlja" razlika. Trecinu zivota provedemo spavajuci. Trecinu znaci radimo. Kako organizovat ovu trecu trecinu koja nam je zivot je umjetnost. Ne sretoh danas nekog ko uspijeva da se organizuje a da nije okovan u pravilima sistema.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#23 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by animals »

Ma najbolje je da se ne radi, ako ikako se moze.. :D
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#24 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by vazi »

sabanss wrote:Postavljac teme je vjerovatno vrlo mlad. Fiksno radno vrijeme je vrijeme sa najvise slobodnog vremena :D Kad ti neko ponudi fleksibilno ili nedaj Boze rad od kuce znaj da si najeb'o ko zuti. Idealno je fiksno radno vrijeme sa dobrom platom ili da citiram Ramba jos jednom:

"Nacionalizam je tema za one do 300 evra prihoda mesečno. Njima se servira ta priča. Kada plata pređe 500 evra, onda počinje razgovor o garderobi i kafićima. Kada pređe 1.000, onda je top-tema zdrava hrana, letovanja i zimovanja, a kada se popne na više od 3.000 onda prestaje svako palamuđenje. Ljudi onda pričaju o vremenskoj prognozi i ljubavi"

Dakle osam sati, dobra plata i gluposti te ne diraju jer imas kad odmoriti i gdje potrositi :D
Rambo :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Upravo tako kako je rekao

sta mislite kako su radili nasi preci :?

stala i krava ne daju fiksno radno vrijeme a ni godisnji odmor :?

a tek sijeno, zito, kukuruzi itd...

nije to bilo ni tako davno, sta je stotinjak godina, nista ...

edit: radim pola radnog vremena u firmi (nije za sefa vec za sebe :lol: ) a drugu polovinu za svoj konto, manje mi je opterecenje kad radim u sefovoj firmi .
User avatar
medvjed23
Posts: 26809
Joined: 16/07/2010 13:49

#25 Re: Da li je fiksno radno vrijeme jednako ropstvu?

Post by medvjed23 »

tema je, u bosanskom kontekstu, deplasirana, jer ono što je u uvodnom postu nazvano ropstvom ovdje i danas predstavlja jako dobre uslove rada..
Post Reply