Da li je covjek bio na mjesecu?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#1 Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by karanana »

Vozdra.
Ona flat earth tema me podsjeti da otvorim ovu temu sa ovim pitanjem, ja nisam vidio da postoji slicna tema, mozda ima ali na nekim daljim stranicama.

preko vikenda odgledah dva dokumentarca o ovom pitanju. eh sad, mozda dokumentarci naginju na teoriju zavjere, ali ono sto sam uspio vidjeti i izvagati, dijelom je moje misljenje promjenjeno. prije kad bi mi neko pricao i vazio kako se nikad nije sletilo na mjesec gledao bih ga i smijao mu se kao na ove flatearthere (njima se jos smijem i mislim da tu nema poredjenja izmedju sta oni tvrde i teorije zavjere o (ne)sletanju na mjesec).

par stvari koje su meni ostale u glavi iz ovih dokumentaraca a koje nije niko mogao objasniti (a bila je kao neka kontra-strana, nakav iz nase, nije bio previse ubjedljiv): nekih 400-500 milja iznad atmosfere ima neki nekoliko milja debel pojas velike radijacije (sad sam zaboravio kako zovu taj pojas, nesto pa belt, necije ime valjda tog ko je to otkrio). kao tu se ne bi moglo proci bez ogromne zastite u vidu debelih olovnih zidova, a letjelica je naravno bila lagana od aluminija ili cega vec. ta bi radijacija odmah ubila astronaute ili u najboljem slucaju bi ih lagano ubijala kasnije a to se nije desilo.
drugi po meni upitnik je kako to da ispod letjelice koja je na mjesecu nema ostataka raketnog sagorijevanja u vidu pomjeranja tla i u vidu eventualno neke crne tacke ispod raketnih motora jer je to bila nevjerovatna energija iz tih motora koja je spustila letjelicu na tlo mjeseca.

ima tu naravno i onih drugih po meni manjih upitnika tipa mahanja zastave u vakumu, odjsjaja astronautskih kaciga, razlicitih smjerova sjena na istoj slici, nepostojanja zvijezda na nebu...mada i to su legitimna pitanja na koja ne znam da li je neko odgovorio, ne zamjerite nisam previse googlo prije postavljanja ove teme.
Last edited by karanana on 10/07/2018 17:23, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by _BataZiv_0809 »

De link za dokumentarce.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#3 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by karanana »

ma na netflixu.
evo naso sam naslove, ovaj prvi mi je nekako bolji sa pitanjima:

1. Conspiracy Theory: Did We Land On The Moon?
2001 TV-PG 44m

Skeptics and experts discuss photographs and other evidence that suggest the United States government faked NASA's moon landings for political gain.

Starring: Mitch Pileggi
Genres: Documentaries
Creator: Bruce Nash
Director: John Moffet

2. Conspiracy (ovo je citava sezona, epizoda 9 je o mjesecu)
2015 TV-14 1 Season

Skeptics and others discuss widely held conspiracy theories involving aliens, government cover-ups, secret assassinations and other intrigues.

Starring: Mark Bazeley
Genres: TV Shows, British TV Shows, Docuseries, Political Docuseries, Documentaries, Historical Documentaries, Political Documentaries
User avatar
basicm
Posts: 10371
Joined: 16/01/2012 21:38

#4 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by basicm »

Iskreno, uzimalo se zdravo za gotovo da su bili, samo spominjanje toga mi je izazivalo podrugljiv osmijeh. Ali ima bas mnogo dokumentaraca i emisija o tome, i kad se uzme period hladnog rata u obzir, ja naginjem teoriji da nisu bili.
User avatar
hopi
Posts: 5594
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#5 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by hopi »

ima tema o ovome, znam da sam čitao
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#6 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by MyTao »

karanana wrote:Vozdra.
Ona flat earth tema me podsjeti da otvorim ovu temu sa ovim pitanjem, ja nisam vidio da postoji slicna tema, mozda ima ali na nekim daljim stranicama.

preko vikenda odgledah dva dokumentarca o ovom pitanju. eh sad, mozda dokumentarci naginju na teoriju zavjere, ali ono sto sam uspio vidjeti i izvagati, dijelom je moje misljenje promjenjeno. prije kad bi mi neko pricao i vazio kako se nikad nije sletilo na mjesec gledao bih ga i smijao mu se kao na ove flatearthere (njima se jos smijem i mislim da tu nema poredjenja izmedju sta oni tvrde i teorije zavjere o (ne)sletanju na mjesec).

par stvari koje su meni ostale u glavi iz ovih dokumentaraca a koje nije niko mogao objasniti (a bila je kao neka kontra-strana, nakav iz nase, nije bio previse ubjedljiv): nekih 400-500 milja iznad atmosfere ima neki nekoliko milja debel pojas velike radijacije (sad sam zaboravio kako zovu taj pojas, nesto pa belt, necije ime valjda tog ko je to otkrio). kao tu se ne bi moglo proci bez ogromne zastite u vidu debelih olovnih zidova, a letjelica je naravno bila lagana od aluminija ili cega vec. ta bi radijacija odmah ubila astronaute ili u najboljem slucaju bi ih lagano ubijala kasnije a to se nije desilo.
drugi po meni upitnik je kako to da ispod letjelice koja je na mjesecu nema ostataka raketnog sagorijevanja u vidu pomjeranja tla i u vidu eventualno neke crne tacke ispod raketnih motora jer je to bila nevjerovatna energija iz tih motora koja je spustila letjelicu na tlo mjeseca.

ima tu naravno i onih drugih po meni manjih upitnika tipa mahanja zastave u vakumu, odjsjaja astronautskih kaciga, razlicitih smjerova sjena na istoj slici, nepostojanja zvijezda na nebu...mada i to su legitimna pitanja na koja ne znam da li je neko odgovorio, ne zamjerite nisam previse googlo prije postavljanja ove teme.
Van Allen belt.

Postoje dva "kajisa" inner i outer, najveca opasnost se nalazi u inner kajisu, a izmedju njih se nalazi "safe zona". Appolo misije su uspjele da gotovo u potpunosti izbjegnu inner kajis, a i pored toga su se kretali jako brzo tako da se nisu zadrzali dovoljno dugo da to ima posljedice po njihovo zdravlje.

Vece problem van allen belt prestavlja za elektroniku, ali se moze zastiti, ili iskljuciti dok se prolazi kroz tu zonu.

btw... nije istina da je potrebna zastita od olova.

Jos nesto, radiacija je veci problem za zdravlje astronauta kada u potpunosti napuste zemlji i njen magnetski pojas (van allen belt) nego dok idu kroz njega.

Image
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#7 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by BHCluster »

Naslovnica
Posts: 27536
Joined: 20/03/2013 15:38

#8 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by Naslovnica »

Ako su i Rusi u to vrijeme priznali da su Ameri bili na Mjesecu (i nikada nisu osporavali), ne vidim razlog za daljnje rasprave.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#9 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by JThomas »

moj pokojni đed je mislio da je nasnimano negdje kod kalinovika... :mrgreen:
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#10 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by cyprus »

karanana wrote:1. Conspiracy Theory: Did We Land On The Moon?

2. Conspiracy (ovo je citava sezona, epizoda 9 je o mjesecu)
karanana wrote:...eh sad, mozda dokumentarci naginju na teoriju zavjere...
E jebiga karanana, čuj možda naginju :mrgreen:

Ja o toj radijaciji i mogućim zaštitama od nje nemam pojma... Jel treba debelo olovo, ne treba li - otkud znam? :-) Isto tako nemam pojma ni o tome kakvi uslovi vladaju na mjesecu i kakvi tragovi tamo mogu ostat i može li se zastava vioriti... Zaista - pojma nemam...

I fazon je što 99,99% raje o tome također pojma nema... I upravo zato oni konspiracionisti mogu maslat šta god hoće, a da se masi ljudi učini da to "ima smisla šta pričaju"... Isto je i sa svim drugim teorijama iz ovog spektra - govore o stvarima o kojima 99% ljudi ne zna suštinski ništa ili ne zna dovoljno... Pa kad im nešto ispričaš dovoljno plastično i njihovom mozgu shvatljivo, lako im se može učiniti da "ima smisla"...

Čime se onda treba voditi kada "tragaš za istinom"? Ja se vodim drugim stvarima... Prvo se upitam - zašto bi Amerikanci lagali da su bili gore? OK, svemirska utrka - ali kakve im je benefite donijelo to što su prvi otišli na mjesec? Prestiž? Jel se zbog prestiža isplati pokrenuti masovnu obmanu svjetske javnosti u koju su uključene hiljade ljudi? Dalje, da li je moguće napraviti masovnu obmanu u okviru koje hiljade ljudi moraju doživotno držati jezik za zubima? I što neko već uspita - pa da je bilo ikakvog realnog osnova za osporavanje, zar Sovjeti to tada ne bi uradili? :-)
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#11 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by muhafuca »

Sjo - zar ima jos ljudi koji u Mjesec vjeruju :-)
mistek
Posts: 3371
Joined: 23/05/2010 15:16

#12 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by mistek »

Ma za sve se mogu tražiti elementi koji su sumnjivi. Evo, da sad neko počne dokazivati je li bilo bilo čega, lahko je naći nekakve 'dokaze' da je sve varka. Tako je uvijek i vazda će biti. Konspiracionisti će zanemarivati činjenice koje im ne odgovaraju, a čvrsto ubjeđivati u druge da je ono što tvrde jasno, tačno, čisto.

Ono što je u svim tim teorijama zanimljivo meni, jeste da se sve usmjerava na Apolo 11 i njihovo spuštanje na mjesec, tj. boravak. Nije ba samo Armstrong hodao po mjesecu, nego 12 insana :D
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#13 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by maliq53 »

Imas dosta tih mitova su oni Myth Bustersi probali i otkrili da je to prazna prica nakvih teoreticara zavjere. Primjera radi ono pomjeranje zastave, ljudi uzeli u komoru isisali zrak i dosli do saznanja da se zastava ne samo pomjera vec da je pri vakumu dosta vise leprsavija i vise se pomjera nego kada je zrak prisutan...I tako dosta drugih mitova poput one slike gdje su cini da ima vise izvora svjetlosti i slicno...Najbolje pogledati ima moze se naci ne znam tacno koja epizoda ali ukucaj "myth busters moon landing" tako nekako...

Taj belt radijacije je najbolje objasnjen u ovom videu tako da ne bi se ja sad pravio ovdje pametan ima covjek objasnio zasto to nije toliko opasno kao sto teoreticari zavjere pokusavaju priakzati:

https://www.youtube.com/watch?v=lNiscigIgBc

P.S. sto je iznad mene fino napisao, nije ba samo jedan covjek hodao vec 12 ljudi pa kako to da su sve to uspjeli zataskati, jednostavno nije moguce...
Last edited by maliq53 on 11/07/2018 16:33, edited 1 time in total.
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#14 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by mousstapha »

Znaci sovjeti popusili foru :D
zrakomlat
Posts: 10234
Joined: 23/09/2012 17:22

#15 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by zrakomlat »

Ja vjerujem da su bili, samo ne kontam što opet nije neko otišao. Tehnologoja napredovala pa ovi bogataši, selfi s mjeseca, u pozadini pogled na planetu zemlju i to :D
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#16 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by high_volume »

mistek wrote: Ono što je u svim tim teorijama zanimljivo meni, jeste da se sve usmjerava na Apolo 11 i njihovo spuštanje na mjesec, tj. boravak. Nije ba samo Armstrong hodao po mjesecu, nego 12 insana :D
Koje je godine, kada, čovjek zadnji put hodao Mjesecom, postoji li taj snimak?
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#17 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by belfy »

high_volume wrote:
mistek wrote: Ono što je u svim tim teorijama zanimljivo meni, jeste da se sve usmjerava na Apolo 11 i njihovo spuštanje na mjesec, tj. boravak. Nije ba samo Armstrong hodao po mjesecu, nego 12 insana :D
Koje je godine, kada, čovjek zadnji put hodao Mjesecom, postoji li taj snimak?
da te to toliko interesuje nasao bi odgovor sam, bez da pitas po forumu, jel tako?
mistek
Posts: 3371
Joined: 23/05/2010 15:16

#18 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by mistek »

zrakomlat wrote:Ja vjerujem da su bili, samo ne kontam što opet nije neko otišao. Tehnologoja napredovala pa ovi bogataši, selfi s mjeseca, u pozadini pogled na planetu zemlju i to :D
Išli su ljudi neposredno nakon toga. Nakon toga, Ameri skontali da je glupost i preskupa zajebancija ni radi čega. I svako zna da nema svrhe ići gore i da je preskupo, prerizično, pa se i ne misli u tom smjeru.
high_volume wrote:
mistek wrote: Ono što je u svim tim teorijama zanimljivo meni, jeste da se sve usmjerava na Apolo 11 i njihovo spuštanje na mjesec, tj. boravak. Nije ba samo Armstrong hodao po mjesecu, nego 12 insana :D
Koje je godine, kada, čovjek zadnji put hodao Mjesecom, postoji li taj snimak?
Svih 12 ljudi je hodalo mjeseco između 20. jula 1969. i 14. decembra 1972. Lahko ti je naći snimke nekih od ovih misija iza. Posljednja je misija Apollo 17, pa eto, nađi :-D
REMB
Posts: 66
Joined: 25/01/2016 22:43

#19 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by REMB »

Sto koja godina ide sve sam sigurniji da covjek nije bio na mjesecu.
Da se moze otici pa ovih godina bi neko otiso...al majku niko ne ide...a zasto...
User avatar
pojedinac
Posts: 1452
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#20 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by pojedinac »

Image

Temperatures in the upper thermosphere can range from about 500° C (932° F) to 2,000° C (3,632° F) or higher.

Koji materijali su korišteni za Apollo-e a da su mogli izdržati temperaturu od 500° C do 2,000° C ili više!?
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#21 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by BHCluster »

REMB wrote:Sto koja godina ide sve sam sigurniji da covjek nije bio na mjesecu.
Da se moze otici pa ovih godina bi neko otiso...al majku niko ne ide...a zasto...
Zato sto Mjesec ne postoji to je hologram.
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#22 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by ovo_mi_je_nick »

Nego šta, snimak je dokaz svega. Fotografija je dokaz svega. Neka malo snime sa tim ekstra kamerama smeće na Mont Everestu ili da malo sa onim Teslinim autićem što kruži oko mjeseca, zemlje navrate na masiv sa kumunalcima.

Nema se tehnologije da se smeće pokupi jer je previsoko, hladno da letjelice, magla, a vozika se mjesecu i oko crnih rupa, ma hajte molim vas.
User avatar
Adriatic
Posts: 3388
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#23 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by Adriatic »

:D :D
Neznanje je uvijek bilo majka svake gluposti.
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#24 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by ovo_mi_je_nick »

Znanje je samo kopiranje i memorisanje ponuđenih informacija.
User avatar
Adriatic
Posts: 3388
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#25 Re: Da li je covjek bio na mjesecu?

Post by Adriatic »

:-) :-)
Post Reply