Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post Reply

Da li smatrate Cedomira Jovanovica za prvog i iskrenog srpskog politickog Willy Branta

Da
82
42%
Ne
24
12%
Cekamo na Iskrenijeg od njega
3
2%
Jos je rano o tome jer je vecinski srpski narod i dalje na istoj velikosrpskoj ideologiji
72
37%
Srpski narod nema potreba za svojim Willy Brantom jer je nevin
13
7%
 
Total votes: 194

User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#201 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by Bosnolog »

Katarza više nije moguća i puka je utopija

http://www.bosnabezokova.com/start/25-k ... je-utopija
User avatar
sabinna_ba
Posts: 198
Joined: 21/05/2009 11:53
Location: Gdje sam,tu sam

#202 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by sabinna_ba »

krem banana wrote:A ja mislio zbog ekavski :-)
Zasto cudno pricam, joj pisem ? Jel to ?
Rom si i ok je.
....Slazem se s tobim i krajnje je vrijeme da idemo naprijed.. Poz iz Sarajeva :)
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#203 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by Ricken »

@Obratno:
Postoji razlika između čekati da neko uradi za tebe posao, umjesto da stvar uzmeš u svoje ruke. SDA je protračila 15 godina i napravila etničko čiščenje nepovratnim procesom. Zar to nije isto zločin? A nije da nisu mogli, imali su prilika. Koliko i kako se samo protračilo novca za povratnike? Problem "bošnjačke politike je nedostatak vizionarstva i sistemskog pristupa.
Nemislim da se ekonomski procesi trebaju i smiju spriječavati, a niti da se mogu sprječavati, jer ni mi nismo u poziciji okrećemo leđa svježem kapitalu, ali da za te procese treba biti spreman to je priča koju moraju ispričati lokalni političari.
P.s. Jer stvarno misliš da će Hrvati prestati sa uvozom u BiH nakon ulaska u EU i da će značajnije pristupiti zapadnim tržištima? Nema šanse.
Zbog preuzetih obaveza sigurno je da će naš izvoz u Hrvatsku pasti, a da pri tome nećemo moći uraditi puno da uzvratimo istom mjerom. Zar to nije princip spojenih posuda? S druge strane možda se i mi sjetimo da uvedemo neke standarde za uvoz iz zemalja EU. Koliko god za Hrvatsku ulazak u EU bio dobar tako se ipak ukoliko BiH počne praviti bilo kakve barijere njihovom uvozu to može i negativno implicirati duboko zaduženu Hrvatsku kojoj odnosi sa BiH nisu beznačajni, iako oni to često zaboravljaju. S druge strane Hrvatski pristup EU tržištima će dodatno ograničavati pdv koji će ubuduće teretiti Hrvatske tvrtke kod izvoza, a kako je njihov pdv prilično visok, može se očekivati i dodatna nekonkuretnost na tržištima EU.
Na kraju šta se promjenilo u ekonomskim odnosima BiH i Slovenije nakon njihova ulaska u EU? Mi u svemu ovome da smo pametni, kao što nismo, trebamo tražiti šanse, koje postoje, ali koje ne prepoznaje naš ne sistemski pristup svemu i teška politička situacija.
Last edited by Ricken on 05/02/2012 21:53, edited 2 times in total.
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#204 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by Ricken »

Djuro wrote:Da bi Čedomir Jovanović bio srpski Willy Brandt, potrebna je jedna sitnica - treba
postati srpski premijer. A to će se desit - nikada.
Jovanović je izuzetno hrabar tip, svaka mu čast, jer nije lako u Srbiji pričati i boriti se
protiv vladajuće politike, ali je postotak onih koji podržavaju njegovu LS mali i premali

Kada bi se na vagu stavio postotak onih koji podržavaju Jovanovića u odnosu na one koji iskreno misle
da Srbija treba ići Karlovca i Karlobaga, na žalost nema sumnje tko bi prevladao.
Svejedno je velika stvar da Jovanović postoji, jer se njegov glas čuje i možda natjera neke da bar razmisle...
To ćemo vidjeti, ali okuplja se oko LDP jedan fin blok koji će pucati na nekih 20%. Biće ovo vrlo zanimljivi izbori kod istočnih komšija.
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#205 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by Ricken »

obratno wrote:
Bosnolog wrote:
JThomas wrote:nema planiranog i sistematskog istrebljenja dojučerašnjih komšija - nema ni srđana aleksića, vrlo jednostavno.
:thumbup: :bih:
Aleksić se iskorištava kao pseudoheroj baš kakav novovjekovnoj srpskoj politici treba - "moralna gromada" ali onaj kojeg je on spasavao danas živi u Švedskoj a ne u Trebinju. Znači i osvjetlan obraz i Bošnjak manje u Trebinju. Još samo da se pojavi Čeda J. i otkrije spomenik heroju u "multietničkom Trebinju" i održi govor o RSu kao genocidnoj tvorevini (što jeste) - i dobio si i "katarzu" i etnički čisto Trebinje.
Ono što je pokojni Aleksić uradio je vrijedno svakog ljudskog divljenja.
S druge strane mnogi i Srebrenicu koriste u političke svrhe pa je tako razumljivo i da se Aleksić koristi u iste svrhe. Ali politikanstvo nije razlog da se na bilo koji način minimizira značaj tih događaja i da se o njima ne govori.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#206 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by zambaklija »

jebo majku jes ovaj moj narod bosanski očajan...fata se za svaku slamku,bože,allahu,jave,stvaraocu,nješta crno i vrelo,bradonjo,pičko nezasićena,perverznjaku..pomozi im....vjeruju u njekog williya i i čeda...hoćel doći sebi????pomozi im jer neznaju ša hoće....
obratno
Posts: 121
Joined: 02/02/2012 21:29

#207 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by obratno »

Ricken wrote:
obratno wrote:
Aleksić se iskorištava kao pseudoheroj baš kakav novovjekovnoj srpskoj politici treba - "moralna gromada" ali onaj kojeg je on spasavao danas živi u Švedskoj a ne u Trebinju. Znači i osvjetlan obraz i Bošnjak manje u Trebinju. Još samo da se pojavi Čeda J. i otkrije spomenik heroju u "multietničkom Trebinju" i održi govor o RSu kao genocidnoj tvorevini (što jeste) - i dobio si i "katarzu" i etnički čisto Trebinje.
Ono što je pokojni Aleksić uradio je vrijedno svakog ljudskog divljenja.
S druge strane mnogi i Srebrenicu koriste u političke svrhe pa je tako razumljivo i da se Aleksić koristi u iste svrhe. Ali politikanstvo nije razlog da se na bilo koji način minimizira značaj tih događaja i da se o njima ne govori.
Misliš Srebrenica se politizira jer se kaže da je tamo izvršen genocid s političkim ciljem (stvaranje etnički čiste srpske države) od strane demokratski izabranih političara koji su imali vojsku i policiju?

Spominjanjem Srebrenice se ne pere nikakav prljavi veš, za razliku od prvog primjera. Što se tiče ljudskog divljenja, od Srba takvo divljenej mogu dobiti samo osobe tipa Jovan Divjak - na pravoj strani, s oružjem protiv očigledno barbarske vojske koja vrši genocid. A pronalaziti divljenje (bez da tvrdim da je loša osoba, naravno) za osobu koja se nalazi da se razumijemo u koljačkoj vojsci silovatelja i ubica djece ne izgleda baš pametno. Svaka čast Aleksiću naravno - ali si na pogrešnoj strani.
Last edited by obratno on 05/02/2012 21:59, edited 1 time in total.
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#208 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by Ricken »

obratno wrote:
Ricken wrote:
obratno wrote:
Aleksić se iskorištava kao pseudoheroj baš kakav novovjekovnoj srpskoj politici treba - "moralna gromada" ali onaj kojeg je on spasavao danas živi u Švedskoj a ne u Trebinju. Znači i osvjetlan obraz i Bošnjak manje u Trebinju. Još samo da se pojavi Čeda J. i otkrije spomenik heroju u "multietničkom Trebinju" i održi govor o RSu kao genocidnoj tvorevini (što jeste) - i dobio si i "katarzu" i etnički čisto Trebinje.
Ono što je pokojni Aleksić uradio je vrijedno svakog ljudskog divljenja.
S druge strane mnogi i Srebrenicu koriste u političke svrhe pa je tako razumljivo i da se Aleksić koristi u iste svrhe. Ali politikanstvo nije razlog da se na bilo koji način minimizira značaj tih događaja i da se o njima ne govori.
Misliš Srebrenica se politizira jer se kaže da je tamo izvršen genocid s političkim ciljem (stvaranje etnički čiste srpske države) od strane demokratski izabranih političara koji su imali vojsku i policiju?

Spominjanjem Srebrenice se ne pere nikakav prljavi veš, za razliku od prvog primjera.
Hoćeš da kažeš da se Srebrenica nije koristila za političke kampanje pojedinih stranaka sa zelenim logom? Hoćeš da kažeš da nije bilo problema sa distribucijom donacija građanima u Srebrenici? Hoćeš da kaže neki iz svega toga nisu izvukli ličnu korist? Ne govorim o suštini tih događaja, nego o onome za što ih danas neki koriste, za promociju vlastitih interesa. Nemoj mi reći da se danas u Srebrenici živi životom dostojog čovjeku, a nije da se nisu donacije primile?
obratno
Posts: 121
Joined: 02/02/2012 21:29

#209 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by obratno »

Ricken wrote:
obratno wrote:
Ricken wrote:
Ono što je pokojni Aleksić uradio je vrijedno svakog ljudskog divljenja.
S druge strane mnogi i Srebrenicu koriste u političke svrhe pa je tako razumljivo i da se Aleksić koristi u iste svrhe. Ali politikanstvo nije razlog da se na bilo koji način minimizira značaj tih događaja i da se o njima ne govori.
Misliš Srebrenica se politizira jer se kaže da je tamo izvršen genocid s političkim ciljem (stvaranje etnički čiste srpske države) od strane demokratski izabranih političara koji su imali vojsku i policiju?

Spominjanjem Srebrenice se ne pere nikakav prljavi veš, za razliku od prvog primjera.
Hoćeš da kažeš da se Srebrenica nije korstila za političke kampanje pojedinih stranaka sa zelenim logom? Hoćeš da kažeš da nije bilo problema sa distribucijom donacija građanima u Srebrenici? Hoćeš da kaže neki iz svega toga nisu izvukli ličnu korist? Ne govorim o suštini tih događaja, nego o onome za što ih danas neki koriste, za promociju vlastitih interesa. Nemoj mi reći da se danas u Srebrenici živi životom dostojog čovjeku, a nije da se nisu donacije primile?
Sve tačno i opet ti to ne pomaže. Da li je koriste - naravno da je koriste. Ako se genocid čini radi političkih ciljeva, naravno da će se spominjati u kontra - političke ciljeve. Ili možda treba da se spominje radi estetskih ciljeva i priče tipa "treba samo da oćutimo na ovom tužnom mjestu, jer sve su žrtve iste" ala četnici bez hrabrosti tipa Tadić :-)
Last edited by obratno on 05/02/2012 22:02, edited 1 time in total.
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#210 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by Bosnolog »

Ricken wrote:
Hoćeš da kažeš da se Srebrenica nije koristila za političke kampanje pojedinih stranaka sa zelenim logom? Hoćeš da kažeš da nije bilo problema sa distribucijom donacija građanima u Srebrenici? Hoćeš da kaže neki iz svega toga nisu izvukli ličnu korist? Ne govorim o suštini tih događaja, nego o onome za što ih danas neki koriste, za promociju vlastitih interesa. Nemoj mi reći da se danas u Srebrenici živi životom dostojog čovjeku, a nije da se nisu donacije primile?
obratno
Posts: 121
Joined: 02/02/2012 21:29

#211 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by obratno »

Ricken wrote:
Djuro wrote:Da bi Čedomir Jovanović bio srpski Willy Brandt, potrebna je jedna sitnica - treba
postati srpski premijer. A to će se desit - nikada.
Jovanović je izuzetno hrabar tip, svaka mu čast, jer nije lako u Srbiji pričati i boriti se
protiv vladajuće politike, ali je postotak onih koji podržavaju njegovu LS mali i premali

Kada bi se na vagu stavio postotak onih koji podržavaju Jovanovića u odnosu na one koji iskreno misle
da Srbija treba ići Karlovca i Karlobaga, na žalost nema sumnje tko bi prevladao.
Svejedno je velika stvar da Jovanović postoji, jer se njegov glas čuje i možda natjera neke da bar razmisle...
To ćemo vidjeti, ali okuplja se oko LDP jedan fin blok koji će pucati na nekih 20%. Biće ovo vrlo zanimljivi izbori kod istočnih komšija.
Misliš okuplja se oko LDP-a jedan fini blok sa zadatkom da opere što više srpskog prljavog veša a zadrži stanje na terenu? U stvari možda to ne bi bilo ni loše - da se prekine šuplja priča o "katarzama", "drugoj srbiji" itd - pa da se lijepo vidi da je sve to jedna te ista ideja koja se samo razlikuje u metodama. Slično kao što su Bošnjaci dolaskom Josipovića i Vesne Pusić konačno oslobodili svih iluzija o "socijaldemokratskim saveznicima" - sporo kontaju, ali eto dogadjaji te natjeraju da skontaš :D
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#212 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by Ricken »

@Obratno:

Neznam šta i u čemu treba da mi pomogne? Ako ti kažeš da je politizacija ljudskih sudbina za dobijanje dnevno političkih poena ok, onda je to tvoj stav s kojim se neću složiti. I za to mi osim malo razuma netreba nikava pomoć. Na kraju imaš ulicu Srđana Aleksića u Sarajevu pa maltretiraj naćelnika općine kako to smeta tebi i tvojim principima.
obratno
Posts: 121
Joined: 02/02/2012 21:29

#213 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by obratno »

Ricken wrote:@Obratno:

Neznam šta i u čemu treba da mi pomogne? Ako ti kažeš da je politizacija ljudskih sudbina za dobijanje dnevno političkih poena ok, onda je to tvoj stav s kojim se neću složiti. I za to mi osim malo razima netreba nikava pomoć. Na kraju imaš ulicu Srđana Aleksića u Sarajevu pa maltretiraj naćelnika općine kako to smeta tebi i tvojim principima.
Ne smeta mi uopšte njegova ulica, sasvim mi je svejedno. "Politizacija ljudskih sudbina" - pa jesu li pobijeni radi politike ili radi čega? I kako bi trebalo da odgovore - estetski?
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#214 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by Ricken »

obratno wrote:
Ricken wrote:@Obratno:

Neznam šta i u čemu treba da mi pomogne? Ako ti kažeš da je politizacija ljudskih sudbina za dobijanje dnevno političkih poena ok, onda je to tvoj stav s kojim se neću složiti. I za to mi osim malo razima netreba nikava pomoć. Na kraju imaš ulicu Srđana Aleksića u Sarajevu pa maltretiraj naćelnika općine kako to smeta tebi i tvojim principima.
Ne smeta mi uopšte njegova ulica, sasvim mi je svejedno. "Politizacija ljudskih sudbina" - pa jesu li pobijeni radi politike ili radi čega? I kako bi trebalo da odgovore - estetski?
Neznam, kao što neznam radi čega su pobijeni ljudi na Kazanima, Ahmićima, ali znam sigurno da smo prema Srebrenici dužni više od dnevno političkog potkusurivanja. Nego šta je efekat tih ne estetskih odgovora, bolji život Srebreničana? Kako žive i kako su preživljavala siročad Srebrenice u BiH na slobodnim teritorijama? Koliko im je ista ta politika pružila mogučnosti da postanu vrijedni ljudi? Koliko smo uložili u njihovo obrazovanje? Nije dovoljan marš i par govora lokal patriota bez suštinske pomoći tim ljudima. Bolje da se umjesto twist towera i reisove rezidencije izgradio univerzitet u Srebrenici.
obratno
Posts: 121
Joined: 02/02/2012 21:29

#215 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by obratno »

Ricken wrote:
obratno wrote:
Ricken wrote:@Obratno:

Neznam šta i u čemu treba da mi pomogne? Ako ti kažeš da je politizacija ljudskih sudbina za dobijanje dnevno političkih poena ok, onda je to tvoj stav s kojim se neću složiti. I za to mi osim malo razima netreba nikava pomoć. Na kraju imaš ulicu Srđana Aleksića u Sarajevu pa maltretiraj naćelnika općine kako to smeta tebi i tvojim principima.
Ne smeta mi uopšte njegova ulica, sasvim mi je svejedno. "Politizacija ljudskih sudbina" - pa jesu li pobijeni radi politike ili radi čega? I kako bi trebalo da odgovore - estetski?
Neznam, kao što neznam radi čega su pobijeni ljudi na Kazanima, Ahmićima, ali znam sigurno da smo prema Srebrenici dužni više od dnevno političkog potkusurivanja. Nego šta je efekat tih ne estetskih odgovora, bolji život Srebreničana? Kako žive i kako su preživljavala siročad Srebrenice u BiH na slobodnim teritorijama? Koliko im je ista ta politika pružila mogučnosti da postanu vrijedni ljudi? Koliko smo uložili u njihovo obrazovanje? Nije dovoljan marš i par govora lokal patriota bez suštinske pomoći tim ljudima.
Politički cilj je bio trajno uklanjanje stanovništva nazvano genocid, da bi se stvorio etnički čisti teritorij - ako ne znaš za to, pogledaj na stranici ICTY, a onda uporedi slučajeve Kazani i AHmići. Primjetit ćeš da u zadnja dva slučaja ne nalaziš kvalifikaciju iz prve rečenice.
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#216 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by Ricken »

obratno wrote:
Ricken wrote:
Djuro wrote:Da bi Čedomir Jovanović bio srpski Willy Brandt, potrebna je jedna sitnica - treba
postati srpski premijer. A to će se desit - nikada.
Jovanović je izuzetno hrabar tip, svaka mu čast, jer nije lako u Srbiji pričati i boriti se
protiv vladajuće politike, ali je postotak onih koji podržavaju njegovu LS mali i premali

Kada bi se na vagu stavio postotak onih koji podržavaju Jovanovića u odnosu na one koji iskreno misle
da Srbija treba ići Karlovca i Karlobaga, na žalost nema sumnje tko bi prevladao.
Svejedno je velika stvar da Jovanović postoji, jer se njegov glas čuje i možda natjera neke da bar razmisle...
To ćemo vidjeti, ali okuplja se oko LDP jedan fin blok koji će pucati na nekih 20%. Biće ovo vrlo zanimljivi izbori kod istočnih komšija.
Misliš okuplja se oko LDP-a jedan fini blok sa zadatkom da opere što više srpskog prljavog veša a zadrži stanje na terenu? U stvari možda to ne bi bilo ni loše - da se prekine šuplja priča o "katarzama", "drugoj srbiji" itd - pa da se lijepo vidi da je sve to jedna te ista ideja koja se samo razlikuje u metodama. Slično kao što su Bošnjaci dolaskom Josipovića i Vesne Pusić konačno oslobodili svih iluzija o "socijaldemokratskim saveznicima" - sporo kontaju, ali eto dogadjaji te natjeraju da skontaš :D
Između opcije "lažnog pranja prljavog veša" i opcije daljnjeg stvaranja prljavog veša, šta je po tebi bolji izbor?
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#217 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by zambaklija »

čeda je willy brat bliuzanac mojeg williya u mojem slipu captain huk :D
obratno
Posts: 121
Joined: 02/02/2012 21:29

#218 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by obratno »

Ricken wrote:
obratno wrote:
Ricken wrote:
To ćemo vidjeti, ali okuplja se oko LDP jedan fin blok koji će pucati na nekih 20%. Biće ovo vrlo zanimljivi izbori kod istočnih komšija.
Misliš okuplja se oko LDP-a jedan fini blok sa zadatkom da opere što više srpskog prljavog veša a zadrži stanje na terenu? U stvari možda to ne bi bilo ni loše - da se prekine šuplja priča o "katarzama", "drugoj srbiji" itd - pa da se lijepo vidi da je sve to jedna te ista ideja koja se samo razlikuje u metodama. Slično kao što su Bošnjaci dolaskom Josipovića i Vesne Pusić konačno oslobodili svih iluzija o "socijaldemokratskim saveznicima" - sporo kontaju, ali eto dogadjaji te natjeraju da skontaš :D
Između opcije "lažnog pranja prljavog veša" i opcije daljnjeg stvaranja prljavog veša, šta je po tebi bolji izbor?
Dalje stvaranje prljavog veša - pogotovo kad se sam gušiš u tom vešu i nemaš kapaciteta da učiniš bilo šta van svog kruga.
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#219 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by Ricken »

@Obratno:
Je si li siguran za Ahmiće?
obratno
Posts: 121
Joined: 02/02/2012 21:29

#220 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by obratno »

Ricken wrote:@Obratno:
Je si li siguran za Ahmiće?
Jesam. Navedi presudu gdje se kaže da je počinjen genocid u Ahmićima? Evo čekam.
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#221 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by Ricken »

obratno wrote:
Ricken wrote:@Obratno:
Je si li siguran za Ahmiće?
Jesam. Navedi presudu gdje se kaže da je počinjen genocid u Ahmićima? Evo čekam.
Hajmo ovako, hoćeš da kažeš da za zločine u Ahmićima bojnik tadašnjeg HVO-a Tihomir Blaškić nije dobio višegodišnju kaznu zbog težnji da kreira etnički čistu teritoriju. Ili su po tebi Ahmići incident čisto radi političke korektnosti prema zapadnim nikad tuženim susjedima?
Last edited by Ricken on 05/02/2012 22:43, edited 1 time in total.
obratno
Posts: 121
Joined: 02/02/2012 21:29

#222 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by obratno »

Ricken wrote:
obratno wrote:
Ricken wrote:@Obratno:
Je si li siguran za Ahmiće?
Jesam. Navedi presudu gdje se kaže da je počinjen genocid u Ahmićima? Evo čekam.
Hajmo ovako, hoćeš da kažeš da za zločine u Ahmićima bojnik tadašnjeg HVO-a Tihomir Blaškić nije dobio višegodišnju kaznu zbog težnji da kreira etnički čistu teritoriju.
Pitao sam za genocid , o tome je bila rasprava. A u toj presudi genocida nema.
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#223 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by Ricken »

@Obratno:
:)
Ne pričali smo o etničkom čiščenju, ali kad politiziraš i kad je politiziranje normalno onda i imaš ovakvu državu prilično bijednih moralnih standarda. Na kraju što je to zločin u Ahmićima manje strašan od zločina u Srebrenici. Jel zato što je tamo bilo manje žrtava i što su Ahmići imali tu "nesreću" da imaju manje stanovnika?
obratno
Posts: 121
Joined: 02/02/2012 21:29

#224 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by obratno »

Ricken wrote:@Obratno:
:)
Ne pričali smo o etničkom čiščenju, ali kad politiziraš i kad je politiziranje normalno onda i imaš ovakvu državu prilično bijednih moralnih standarda. Na kraju što je to zločin u Ahmićima manje strašan od zločina u Srebrenici. Jel zato što je tamo bilo manje žrtava i što su Ahmići imali tu "nesreću" da imaju manje stanovnika?
Ja sam govorio o genocidu, ako pogledaš tekst gore. Nisam ništa minimizirao, već postoji razlika - zato i postoji genocid kao poseban pojam. ALi da ne idemo dalje, razumijem šta si htjeo da kažeš i ne slažemo se - ja mislim da se ne može depolitizirati nikako, ti misliš da može.
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#225 Re: Da li je Cedomir Jovanovic prvi srpski Willy Brandt ?

Post by Bosnolog »

Ricken wrote:@Obratno:
:)
Ne pričali smo o etničkom čiščenju, ali kad politiziraš i kad je politiziranje normalno onda i imaš ovakvu državu prilično bijednih moralnih standarda. Na kraju što je to zločin u Ahmićima manje strašan od zločina u Srebrenici. Jel zato što je tamo bilo manje žrtava i što su Ahmići imali tu "nesreću" da imaju manje stanovnika?
Image
DEFINICIJA GENOCIDA

Dijelovi Konvencije o spriječavanju i kažnjavanju genocida

"član II: U ovoj konvenciji genocid znači bilo koji od ovih djela izvršenih za namjerom da se potpuno ili djelimično uništi nacionalna, etnička, rasna ili religiozna grupa, kao takva:

(a) Ubijanje pripadnika grupe ( uključuje direktna ubistva i djela koja izazivaju smrt)
(b) Uzrokovanje teških tjelesnih i mentalnih povreda pripadnicima grupe ( uključuje izazivanje traume pripadnika grupe kroz široko rašireno mučenje, silovanje, seksualno nasilje, prinudjivanje na konzumiranje droge i sakaćenje).
(c) Namjerno podvrgavanje grupe takvim životnim uslovima koji prouzrokuju njeno potpuno ili djelimično uništenje ( uključuje namjerno uskraćivanje izvora potrebnih za fizički opstanak grupe takvih kao što je čista voda, hrana, odjeća, stambeni prostor ili medicinske usluge. Uskraćivanje onoga što život znači može biti kroz oduzimanje žetve, blokiranja isporuke hrane, zatvaranja u logore, prinudno raseljavanje ili protjerivanje).
(d) Uspostavljajuči mjere s namjerom spriječavanja rađanja u okviru grupe ( uključuje nasilnu sterilizaciju, nasilni prekid trudnoće, zabranu brakova, dugotrajna odvojenost muškaraca i žena s namjerom spriječavanja rađanja).
(e) Prinudno premještanje djece iz jedne u drugu grupu.

član III:

(a) Genocid;
(b) Plan za izvršenje genocida;
(c) Direktno i javno podsticanje na izvršenje genocida
(d) Pokušaj genocida;
(e) Saučesništvo u genocidu."


Zločin genocida ima dva elementa: namjeru i akciju. Namjera može biti dokazana direktno kroz izjave ili naređenja, ali češče, mora biti zaključena po sistematskom i koordiniranom djelovanju..

Namjera je različita od motiva. Šta god da je motiv za zločin (oduzimanje zemljišta, nacionalna sigurnost, teritorijalni integritet, itd.) ako počinioci počine djelo s namjerom da unište grupu, čak i dio grupe, TO JE GENOCID.

Fraza "potpuno ili djelimično" je važna. Počinioci ne moraju imati namjeru da unište cijelu grupu.I uništenje samo jednog dijela grupe je također genocid. Ali pojedinac zločinac može biti kriv za genocid čak i ako ubije samo jednu osobu, sve dok zna da učestvuje u VELIKOM PLANU za uništenje grupe.
Po definiciji genocida Tudmanova i HDZ politika u BiH s ciljem stvaranja tzv HZHB je takode bila zlocinacko genocidna,..... ;-)

Sto nema presude??????.......,pa zato sto se odustalo od realizacije do kraja po uzoru na Ahmice,sto je samo 1/100 dio ucinkovitosti Karadzcieve genocidne ideologije i sto je 1994 Amerika zavrnula bijele bubrege Tudmanu,pa je preko noci usljed pritisaka i najavljenih sankcija kao i Milosevicu ako ne odustane od tog projekta,te visih drzavnih interesa da se slomi Marticeva zlocinacko fasisticka paradrzava,tzv.RSK,stoga je doslo je do obrta.Te je preko noci od nepriejtelja postao saveznik ARBiH-a,kao i zbog straha da bi bili tuzeni za agresiju na RBIH i genocid,kao sto je tuzena Srbija i CG.... :roll:
Last edited by Bosnolog on 05/02/2012 23:57, edited 2 times in total.
Post Reply