Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Locked
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#776 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by Chmoljo »

copout2010 wrote:
Chmoljo wrote:
misliš srednjoškolci, a? a u Dobrovoljačkoj su dakako ginuli golobradi mladići, pretpostavljam?
sto se tice Dobrovoljacke,samo cu te pitati ovo...Sta je za tebe,ako nije zlocin,a to se na snimcima vidi,a i citao sam izjave prezivjelih,vojna kolona koja je legimitivni vojni cilj,zaustaljena je,i sa svih strana vicu predajte se,ljudi izasli stali,digli ruke u vis,onda im je naredjeno da legnu,a nakon toga neka budala,samo zbog pitanja sta to radite,opali covjeku u glavu metak,koji se predao i lezao...i onda pocne ubianje!!!!!!!!!!!!!!!Jer po jednom dijelu kolone prema zacelju stalo se pucati tek kad je zaustavljena...
sta je to????????????
ljudino, lijepo u Sud BiH pa fino dokazuj. nemoj meni. ako ćeš iskreno, svaki koji je opalio metak prema gradu, ne žalim ga. nimalo.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#777 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by osa »

copout2010 wrote:
osa wrote: u neke dogovore između tuđmana i miloševića sumnjam, da je bilo razgovora bilo je, ali realno šta su se oni mogli dogovoriti, takve mi tvrdnje nekad djeluju čak i smješno, uzmi primjer bihaća, čemu "bezrazložan " strah hrvatske od mogućeg pada bihaća, ako se franjo dogovorio sa slobom, nonsens.
jednostavno situacija na terenu je diktirala neka postupanja, a isto tako i neka nepostupanja.
@osa
ne znam da li si gledao dokumentarni film o padu Krajine???Film je veoma dobro uradjen,i govori o tim dogadjajima...Kad pogledas taj film zapitas se ZASTO SMO SE TUKLI?????ZASTO ???
evo link filma koga interesuje:
http://piksla.com/domaci-dokumentarci/p ... -film-rts/
šta gledao , učestvovao, na potezu veliki golić( velebit)-ričica-gračac-bruvno-donji lapac-kulen vakuf. ne znam za ostale pravce ali lički korpus srpske vojske krajine baš i nije nešto djelovao po dogovoru.
a što smo se tukli, pa što i 1914, 1941, a tko zna i za ubuduće, takvi smo, volimo se pomarisati s vremena na vrijeme, šalu na stranu, ja ti se time baš i ne opterećujem, poanta je napraviti posao, ostati živ i ako je moguće zdrav i naplatiti posao, ja sam te tri stvari napravio i generalno sam zadovoljan....
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#778 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by copout2010 »

dnaxy wrote:
eto ti znas gdje je rudanka..kotorsko,johovac cije je bilo?? koliko je daleko johovac od doboja?? 10 km? koliko rudanka?? 5 km??ja a ide doboj,bare,rudanka,civcije,johovac..itd. nemoj ba suplju prodavat po forumima..budi realan, ljudi ti dosli pred prag a ti pricas kako nisu..
i sta znaci namjerno?? to za mirsu stoji...samo on ovdje nije tema.ja sam ti rekao gdje je se sve bilo, mada ti to ignorises i ubacujes mirsu i stankovica u pricu..znas dobro gdje je barakovac,ako ne pogledaj iz doboja pa ces ga vidjet..i vidjet ces i gdje je ABIH bila..a i ozren isto..budimo realni pred kraj rata bi svasta bilo,posebno oko doboja jer bi se na njega sa tri strane dolazilo..od gracanice,ozrena i doboj juga..i tesko bi se bilo tu branit da je se krenulo..
a jedini napad ,pravi napad direktno na doboj se desio 92 kad su momci iz doboja sa strane tesnja krenuli na istog.i tu se nista nije dogodilo.sa strane gracanice se nije ni probalo..tu je manje vise sve stojalo..
jarane,znam ja gdje je Rudanka,ali ti pricas o stanju iz 1992.god.,ako su mogli uci u Doboj,sto nisu???sad ces reci politika...Pa te snage ZNG,HV,HOS,TO BiH tada nisu uspjele da pokore par sela na Vucijaku,isprijecilo im se Podnovlje,Majevac,Dugo Polje,i Vucijacka brigada,to im je bila kost u grlu,koju nisu savladali...Jedini uspjeh tih snaga je prelazak r. Bosne,i u osjecanima u polju hvatanje par seljaka koji su obradjivali svoju njivu...Drugi njihov uspjeh je upad u s.Ritesic na djurdjevdan i ubijanje par civila,kao i paljenje sela...Ima slucaj da su kad su upali u kucu mislim Steve Djalica zatekli njegove sinove Radislava 1978 godiste i Branislava 1980 god.Odveli su Branislava,jer je bio veci i mislili su da je stariji...Zarobila ga je Rijecka brigada HV...Nisu ga ubili,vec ga je taj sto ga je zarobio uzeo sebi,i poslije bjezanije oktobra 1992. odveo ga u Rijeku...Uz pomoc veza vratio ga ujak koji je zivio u Sloveniji...
Dalje,prvi napad ozbiljan na Doboj Armija BiH je izvela 12.7.1992.god.Uspjeli su probiti liniju odbrane i uci u prigradsko naselje Vilu.Uz pomoc 11.dubicke jedinice iz Doboja su zaustavile napad i vratile svoju liniju,uz dosta gubitaka...I Armija BiH je u tom napadu imala gubitaka.Cak i u pjesmi je to opjevano.Pjesma ide 30 zlatnih ljiljana u prvoj bitki na Doboju.Zatim u zimu 92./93. od bio je manji napad od Svjetlice prema Kostajnici.Srbi u Kostajnici nisu imali linije prema Svjetlici.Govorili su to su nam komsije,nece oni nas...Drzali su par patrola u selu,i jednu koja je patrolirala po noci prugom.Poslije tog napada na Kostajnicu,taj medjuprostor se popunjava dijelom civilnom policijom,a dijelom 9.bVP (Radici).Onda mislim 22.3.1993.god. slijedi ofanziva VRS na Karuse,Matuzice sa ciljem odbacivanja neprijatelja dalje od grada,i zaustavljanja svakodnevnog granatiranja grada iz tog pravca...taj napad je propao,a ozrenska garda je imala velike gubitke.Onda mislim 18.4.1993. slijedi napad na Poljice,Svjetlicu,i VRS dolazi na liniju Stanic Rijeka (do dzamije)-Begova glava-begova kuca-s.Hodzici-k.Barakovac-k.483 (spomenik)-put premaCiganistu- Becnju.mada je prvobitni cilj bio izvlacenje srpskog stanovnistva iz Gavrica,neke jedinice nisu poslusale i krenule su preko mosta na Spreci.Tu liniju drzi odred Becanj trebavske lpbr,Osinjska lpbr (bjezanijska),lipacka ceta iz 1.Olpbr.
02.06.1993.god. u zoru 109. Dobojska br. A BiH pokrece napad.Napadaju Osinjsku brigadu,koja naravno u rasulu bjezi,i zauzimaju Barakovac i lipackoj ceti koja je drzala polozaje u Stanic Rijeci dolaze sa ledja.Linija je probijena i A BiH ulazi u Svjetlicu (do dzamije mislim) i takoreci vraca se na polozaje od prije 18.4.,dolaze na ulaz u Doboj.CSB Doboj,9.BVP,dio 2.okbr i jos neke jedinice krecu u kontranapad i vracaju dio linije...dolaze do vikendica ispod Barakovca (tacnije do groblja i cesme)-Panici-Gavrici,i tu se po necijem naredjenju staje.Liniju preuzima 4.banjalucka i dio laktaske brigade.Koliko je na tom dijelu bilo mirno dokazuje i to da smjene na polozaju su vrsene u sumrak,npr.2 cete idu da zamijene 2 cete na liniji,i gore budu 24h...Ne ide im ni hrana ni voda,vec kad krenu ponesu sebi i hranu i vodu,i ostalo..pa ti vidi kako je bilo mirno...Onda u decembru 93.pravi se akcija i zauzima se Barakovac ,i izbija na prvobitnu liniju u s. Stanic Rijeka.sad liniju od Barakovca do r.Sprece drzi 4.banjalucka lpbr.
U ljeto 1993. A BiH OG jug forsira r.Bosnu u s. Sevarlije.Ulazi u dio Potocana,i zaustavljena je kod Sibova..ali je to forsiranje propalo...Iako je u kasarni u Sevarlijama bilo jedinica VRS,iste se nisu ukljucivale u borbu...Po cijem naredjenju ne znam...
bio je i pokusaj forsiranja r. Bosne od strane jedinica VRS u dijelu Mravica,isto bezuspjesno.
U 1994 VRS je pokusala da forsira negdje izmedju Suhog polja i Tekucice r.Sprecu.Mislim da je bilo u junu...Forsiranje nije uspjelo...Izginulo je dosta dobrih momaka uzalud...
Onda dolazi 22.10.1994.godine i do velike ofanzive 2.K A BiH i OG jug prema Doboju...Poslije krvavih borbi ofanziva je propala...A BiH je imala velike gubitke,kako su priznali vise stotina izbacenih iz stroja.
u 1995.bilo je pucnjave i granatiranja grada,ali do ljeta nije bilo na dobojskom ratistu vecih bitki...u julu 1995.g. jedinice VRS (izvidjaci dobojske br.,mjesovita ceta iz 2.okbr,VP) zauzimaju znacajnu kotu na istocnoj strani Doboja k.522.Koliko je znacajna o tome govore bezuspjesni napadi A BiH da vrate istu.
Moje misljenje je da A BiH ne bi 1995 uspjela zauzeti Doboj...jer bilo je tu jedinica i tehnike VRS.Svi znamo da je Doboj vazan grad,i kljuc za mnoge stvari...
Mada bilo je tu svakakvih igri...
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#779 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by copout2010 »

osa wrote:
copout2010 wrote:
osa wrote: u neke dogovore između tuđmana i miloševića sumnjam, da je bilo razgovora bilo je, ali realno šta su se oni mogli dogovoriti, takve mi tvrdnje nekad djeluju čak i smješno, uzmi primjer bihaća, čemu "bezrazložan " strah hrvatske od mogućeg pada bihaća, ako se franjo dogovorio sa slobom, nonsens.
jednostavno situacija na terenu je diktirala neka postupanja, a isto tako i neka nepostupanja.
@osa
ne znam da li si gledao dokumentarni film o padu Krajine???Film je veoma dobro uradjen,i govori o tim dogadjajima...Kad pogledas taj film zapitas se ZASTO SMO SE TUKLI?????ZASTO ???
evo link filma koga interesuje:
http://piksla.com/domaci-dokumentarci/p ... -film-rts/
šta gledao , učestvovao, na potezu veliki golić( velebit)-ričica-gračac-bruvno-donji lapac-kulen vakuf. ne znam za ostale pravce ali lički korpus srpske vojske krajine baš i nije nešto djelovao po dogovoru.
a što smo se tukli, pa što i 1914, 1941, a tko zna i za ubuduće, takvi smo, volimo se pomarisati s vremena na vrijeme, šalu na stranu, ja ti se time baš i ne opterećujem, poanta je napraviti posao, ostati živ i ako je moguće zdrav i naplatiti posao, ja sam te tri stvari napravio i generalno sam zadovoljan....
O.K!!Nisam tu bio i ne mogu da komentarisem...Mada film Pad Krajine dosta toga kaze...ko je se sa kim dogovarao...Tudjman dao Kradzicu naftu,a uslov za to je bio da u slucaju napada HV na VRSK na VRS ne pomogne vojno VRSK,i da se RS nikad ne ujedini sa RSK...Karadzic je ispostovao ta 2 uslova...
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#780 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by osa »

copout2010 wrote:
osa wrote:
copout2010 wrote: @osa
ne znam da li si gledao dokumentarni film o padu Krajine???Film je veoma dobro uradjen,i govori o tim dogadjajima...Kad pogledas taj film zapitas se ZASTO SMO SE TUKLI?????ZASTO ???
evo link filma koga interesuje:
http://piksla.com/domaci-dokumentarci/p ... -film-rts/
šta gledao , učestvovao, na potezu veliki golić( velebit)-ričica-gračac-bruvno-donji lapac-kulen vakuf. ne znam za ostale pravce ali lički korpus srpske vojske krajine baš i nije nešto djelovao po dogovoru.
a što smo se tukli, pa što i 1914, 1941, a tko zna i za ubuduće, takvi smo, volimo se pomarisati s vremena na vrijeme, šalu na stranu, ja ti se time baš i ne opterećujem, poanta je napraviti posao, ostati živ i ako je moguće zdrav i naplatiti posao, ja sam te tri stvari napravio i generalno sam zadovoljan....
O.K!!Nisam tu bio i ne mogu da komentarisem...Mada film Pad Krajine dosta toga kaze...ko je se sa kim dogovarao...Tudjman dao Kradzicu naftu,a uslov za to je bio da u slucaju napada HV na VRSK na VRS ne pomogne vojno VRSK,i da se RS nikad ne ujedini sa RSK...Karadzic je ispostovao ta 2 uslova...
ne znam sve je moguće, ali ponavljam na primjeru bihaća se vidi kakvi su to dogovori, čemu u hrvatskoj strah od pada istog ako je nešto dogovoreno, čemu uopće borbe u posavini i silni poginuli, pa moglo se to jednostavno prepustiti srbima da zauzmu bez borbe, samo ne naoružavati hrvate, čemu vukovar, dubrovnik.
ponavljam razgovora je bilo, i to svih sa svima, i suradnje kad je od nje bilo koristi, ali nekog generalnog dogovora, sumnjam, jer takvo što nije moguće, različiti su interesi, različiti ciljevi bili u pitanju, pa pogledaj danas bih, o čemu se može dogovoriti.
što se tiče krajine u hrvatskoj, postoji jedna rečenica srpskog političara iz hrvatske, svetozara pribićevića, koji je rekao "kad god su hrvatski srbi, slušali beograd, teško su stradali", i on je to shvatio tek kad se nakon podrške pašiću i ekipi iz srbije razočarao u monarhiju.
sad bih trebao napisati "nadam se da su srbi u hrvatskoj danas svjesni toga", ali ne mogu jer srbi u hrvatskoj kao važan politički element više ne postoje, upravo zahvaljujući beogradu.
ne amnestiram tu ni zagreb, ali vaga preteže istočno, bar ja tako mislim....
copout2010
Posts: 83
Joined: 26/03/2010 10:10

#781 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by copout2010 »

osa wrote:
ne znam sve je moguće, ali ponavljam na primjeru bihaća se vidi kakvi su to dogovori, čemu u hrvatskoj strah od pada istog ako je nešto dogovoreno, čemu uopće borbe u posavini i silni poginuli, pa moglo se to jednostavno prepustiti srbima da zauzmu bez borbe, samo ne naoružavati hrvate, čemu vukovar, dubrovnik.
ponavljam razgovora je bilo, i to svih sa svima, i suradnje kad je od nje bilo koristi, ali nekog generalnog dogovora, sumnjam, jer takvo što nije moguće, različiti su interesi, različiti ciljevi bili u pitanju, pa pogledaj danas bih, o čemu se može dogovoriti.
što se tiče krajine u hrvatskoj, postoji jedna rečenica srpskog političara iz hrvatske, svetozara pribićevića, koji je rekao "kad god su hrvatski srbi, slušali beograd, teško su stradali", i on je to shvatio tek kad se nakon podrške pašiću i ekipi iz srbije razočarao u monarhiju.
sad bih trebao napisati "nadam se da su srbi u hrvatskoj danas svjesni toga", ali ne mogu jer srbi u hrvatskoj kao važan politički element više ne postoje, upravo zahvaljujući beogradu.
ne amnestiram tu ni zagreb, ali vaga preteže istočno, bar ja tako mislim....
slazem se da je Milosevic kriv najvise!!!!Niko nije Tudjmanu mogao zabraniti tu akciju...On se plasio Beograda i reakcije,i tek kad je dobio zeleno svjetlo odatle krenuo je!!!!
Zagreb je kriv za desavanja poslije Oluje,ubijanje onih koji su ostali,paljenje imovine...
Za Bihac je dovoljno rekao gen.Milovanovic u filmu Jedinica.Na Bihacu s najvise obogatio komandni kadar crvenih beretki i Milosevic,jer on ih je tamo i poslao,sa strane RSK.
a ima i slucaj kad je PVO VRS pogodila helikopter koji je letio za Bihac,da se digla uzbuna,i pokrenuta istraga jer je taj helikopter prevozio novac...
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#782 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by osa »

copout2010 wrote:
osa wrote:
ne znam sve je moguće, ali ponavljam na primjeru bihaća se vidi kakvi su to dogovori, čemu u hrvatskoj strah od pada istog ako je nešto dogovoreno, čemu uopće borbe u posavini i silni poginuli, pa moglo se to jednostavno prepustiti srbima da zauzmu bez borbe, samo ne naoružavati hrvate, čemu vukovar, dubrovnik.
ponavljam razgovora je bilo, i to svih sa svima, i suradnje kad je od nje bilo koristi, ali nekog generalnog dogovora, sumnjam, jer takvo što nije moguće, različiti su interesi, različiti ciljevi bili u pitanju, pa pogledaj danas bih, o čemu se može dogovoriti.
što se tiče krajine u hrvatskoj, postoji jedna rečenica srpskog političara iz hrvatske, svetozara pribićevića, koji je rekao "kad god su hrvatski srbi, slušali beograd, teško su stradali", i on je to shvatio tek kad se nakon podrške pašiću i ekipi iz srbije razočarao u monarhiju.
sad bih trebao napisati "nadam se da su srbi u hrvatskoj danas svjesni toga", ali ne mogu jer srbi u hrvatskoj kao važan politički element više ne postoje, upravo zahvaljujući beogradu.
ne amnestiram tu ni zagreb, ali vaga preteže istočno, bar ja tako mislim....
slazem se da je Milosevic kriv najvise!!!!Niko nije Tudjmanu mogao zabraniti tu akciju...On se plasio Beograda i reakcije,i tek kad je dobio zeleno svjetlo odatle krenuo je!!!!
Zagreb je kriv za desavanja poslije Oluje,ubijanje onih koji su ostali,paljenje imovine...
Za Bihac je dovoljno rekao gen.Milovanovic u filmu Jedinica.Na Bihacu s najvise obogatio komandni kadar crvenih beretki i Milosevic,jer on ih je tamo i poslao,sa strane RSK.
a ima i slucaj kad je PVO VRS pogodila helikopter koji je letio za Bihac,da se digla uzbuna,i pokrenuta istraga jer je taj helikopter prevozio novac...
istina dešavali su se zločini i tokom a pretežno poslije oluje, ruku na srce, tadašnja vlast nije poduzela sve mjere da se to spriječi, ti zločini su bili daleko manji i neusporedivi s onima koje su počinili srbi nakon protjerivanja hrvata iz tih krajeva, pa samo u selu baćin kod dubice 56 (mislim) ljudi je bagerom zatrpano uz rijeku unu, u selu joševica kod gline je ubijeno nekih 18 ljudi (između ostalih i sestra mog kolege od 16 godina), u novom selu glinskom 20 ljudi (ni dan danas nisu pronađeni), vidiš to su samo neki zločini na banovini u mom bližem okružju.
zato me izuzetno iritira kad likovi kao što je savo štrbac, koji je bio funkcioner vlade rsk, konstantno pričaju o hrvatskim zločinima, mislim, o tome treba pričati, ali ovakvi likovi kao nevedeni štrbac, bi trebali prije svega reći sve što znaju o zločinima koje navedoh. tip se voli stavljati u ravan sa ljudima iz HHO, a nije im ni do koljena, naime ti ljudi su upravo obrađivali hrvatske zločine, i to još u vrijeme rata.

prije nekog vremena su zatvorena 4 djelatnika iz atj lučko, u zagrebu je organiziran mimohod potpore, na pitanje mojih kolega, da li ću ići, rekao sam im" čemu da dam potporu, ubijanju staraca", naravno nisam išao, iako neke od njih dobro poznajem.šta čovjek posije, treba i požnjeti, i to obavezno.
djebaonozapelo
Posts: 26
Joined: 26/03/2010 19:39

#783 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by djebaonozapelo »

osa wrote:
copout2010 wrote:
osa wrote:
ne znam sve je moguće, ali ponavljam na primjeru bihaća se vidi kakvi su to dogovori, čemu u hrvatskoj strah od pada istog ako je nešto dogovoreno, čemu uopće borbe u posavini i silni poginuli, pa moglo se to jednostavno prepustiti srbima da zauzmu bez borbe, samo ne naoružavati hrvate, čemu vukovar, dubrovnik.
ponavljam razgovora je bilo, i to svih sa svima, i suradnje kad je od nje bilo koristi, ali nekog generalnog dogovora, sumnjam, jer takvo što nije moguće, različiti su interesi, različiti ciljevi bili u pitanju, pa pogledaj danas bih, o čemu se može dogovoriti.
što se tiče krajine u hrvatskoj, postoji jedna rečenica srpskog političara iz hrvatske, svetozara pribićevića, koji je rekao "kad god su hrvatski srbi, slušali beograd, teško su stradali", i on je to shvatio tek kad se nakon podrške pašiću i ekipi iz srbije razočarao u monarhiju.
sad bih trebao napisati "nadam se da su srbi u hrvatskoj danas svjesni toga", ali ne mogu jer srbi u hrvatskoj kao važan politički element više ne postoje, upravo zahvaljujući beogradu.
ne amnestiram tu ni zagreb, ali vaga preteže istočno, bar ja tako mislim....
slazem se da je Milosevic kriv najvise!!!!Niko nije Tudjmanu mogao zabraniti tu akciju...On se plasio Beograda i reakcije,i tek kad je dobio zeleno svjetlo odatle krenuo je!!!!
Zagreb je kriv za desavanja poslije Oluje,ubijanje onih koji su ostali,paljenje imovine...
Za Bihac je dovoljno rekao gen.Milovanovic u filmu Jedinica.Na Bihacu s najvise obogatio komandni kadar crvenih beretki i Milosevic,jer on ih je tamo i poslao,sa strane RSK.
a ima i slucaj kad je PVO VRS pogodila helikopter koji je letio za Bihac,da se digla uzbuna,i pokrenuta istraga jer je taj helikopter prevozio novac...
istina dešavali su se zločini i tokom a pretežno poslije oluje, ruku na srce, tadašnja vlast nije poduzela sve mjere da se to spriječi, ti zločini su bili daleko manji i neusporedivi s onima koje su počinili srbi nakon protjerivanja hrvata iz tih krajeva, pa samo u selu baćin kod dubice 56 (mislim) ljudi je bagerom zatrpano uz rijeku unu, u selu joševica kod gline je ubijeno nekih 18 ljudi (između ostalih i sestra mog kolege od 16 godina), u novom selu glinskom 20 ljudi (ni dan danas nisu pronađeni), vidiš to su samo neki zločini na banovini u mom bližem okružju.
zato me izuzetno iritira kad likovi kao što je savo štrbac, koji je bio funkcioner vlade rsk, konstantno pričaju o hrvatskim zločinima, mislim, o tome treba pričati, ali ovakvi likovi kao nevedeni štrbac, bi trebali prije svega reći sve što znaju o zločinima koje navedoh. tip se voli stavljati u ravan sa ljudima iz HHO, a nije im ni do koljena, naime ti ljudi su upravo obrađivali hrvatske zločine, i to još u vrijeme rata.

prije nekog vremena su zatvorena 4 djelatnika iz atj lučko, u zagrebu je organiziran mimohod potpore, na pitanje mojih kolega, da li ću ići, rekao sam im" čemu da dam potporu, ubijanju staraca", naravno nisam išao, iako neke od njih dobro poznajem.šta čovjek posije, treba i požnjeti, i to obavezno.
Pa majku mu da jos i on krene da se bavi zlocinima koje su Srbi pocinili ko ce onda da se bavi zlocinima nad Srbima.Ajde za pocetak kad zastupas takvu tezu da svako treba da cisti ispred svoga dvorista sa cime bi se ja inace slozio da sve strane tako rade ali situacija je drugacija sve zaracenje strane pa i Haski tribunal nesto najvise vole da ciste ispred Srpske kuce,ali ajde ti kreni pa nam reci koliko je Srba nestalo u Sisku 1991 pa onda naprimer selo Kinjacka kod Siska avgusta iste te godine raspali majstore.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#784 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by osa »

djebaonozapelo wrote:
osa wrote:
copout2010 wrote: slazem se da je Milosevic kriv najvise!!!!Niko nije Tudjmanu mogao zabraniti tu akciju...On se plasio Beograda i reakcije,i tek kad je dobio zeleno svjetlo odatle krenuo je!!!!
Zagreb je kriv za desavanja poslije Oluje,ubijanje onih koji su ostali,paljenje imovine...
Za Bihac je dovoljno rekao gen.Milovanovic u filmu Jedinica.Na Bihacu s najvise obogatio komandni kadar crvenih beretki i Milosevic,jer on ih je tamo i poslao,sa strane RSK.
a ima i slucaj kad je PVO VRS pogodila helikopter koji je letio za Bihac,da se digla uzbuna,i pokrenuta istraga jer je taj helikopter prevozio novac...
istina dešavali su se zločini i tokom a pretežno poslije oluje, ruku na srce, tadašnja vlast nije poduzela sve mjere da se to spriječi, ti zločini su bili daleko manji i neusporedivi s onima koje su počinili srbi nakon protjerivanja hrvata iz tih krajeva, pa samo u selu baćin kod dubice 56 (mislim) ljudi je bagerom zatrpano uz rijeku unu, u selu joševica kod gline je ubijeno nekih 18 ljudi (između ostalih i sestra mog kolege od 16 godina), u novom selu glinskom 20 ljudi (ni dan danas nisu pronađeni), vidiš to su samo neki zločini na banovini u mom bližem okružju.
zato me izuzetno iritira kad likovi kao što je savo štrbac, koji je bio funkcioner vlade rsk, konstantno pričaju o hrvatskim zločinima, mislim, o tome treba pričati, ali ovakvi likovi kao nevedeni štrbac, bi trebali prije svega reći sve što znaju o zločinima koje navedoh. tip se voli stavljati u ravan sa ljudima iz HHO, a nije im ni do koljena, naime ti ljudi su upravo obrađivali hrvatske zločine, i to još u vrijeme rata.

prije nekog vremena su zatvorena 4 djelatnika iz atj lučko, u zagrebu je organiziran mimohod potpore, na pitanje mojih kolega, da li ću ići, rekao sam im" čemu da dam potporu, ubijanju staraca", naravno nisam išao, iako neke od njih dobro poznajem.šta čovjek posije, treba i požnjeti, i to obavezno.
Pa majku mu da jos i on krene da se bavi zlocinima koje su Srbi pocinili ko ce onda da se bavi zlocinima nad Srbima.Ajde za pocetak kad zastupas takvu tezu da svako treba da cisti ispred svoga dvorista sa cime bi se ja inace slozio da sve strane tako rade ali situacija je drugacija sve zaracenje strane pa i Haski tribunal nesto najvise vole da ciste ispred Srpske kuce,ali ajde ti kreni pa nam reci koliko je Srba nestalo u Sisku 1991 pa onda naprimer selo Kinjacka kod Siska avgusta iste te godine raspali majstore.
po mojoj procjeni negdje oko 60 srba je nestalo u sisku, dakle ubijeno, na nekim portalima se mogu pronaći podaci od nekoliko stotina do čak 600, ali to ne odgovara istini.
prije kratkog vremena je , recimo ivica mirić osuđen na 9 godina zatvora zbog ubistva jednog od tih ljudi, trenutno se sudi još nekima za činjenje tih zločina, međutim, i ja sam svjestan da velika većina počinioca nikad neće odgovarati za te stvari, ružno ali istinito.
što se tiče događanja u kinjačkoj, ne znam da li znaš, ali radi se o napadnom djelovanju hv-a s ciljem deblokade ceste sisak-sunja, u kojem je stradalo i vojnika i civila, iako je na tom području kako sa hrvatske tako i sa srpske strane teško reći tko je civil a tko vojnik, naime svi su bili naoružani, tu naravno ne brojim žene i sl.
ja ne kažem da je stanje u hrvatskoj idealno, ali nešto se ipak radi, dok od strane srba koji imaju bilo kakva saznanja o zločinima na tada okupiranom području hrvatske, ne možeš dobiti bilo kakav podatak, recimo onih 20 ljudi pobijenih u novom selu glinskom još nije pronađeno, okolo njih su sve srpska sela, mnogi su se vratili, ali nitko da bi i anonimno pomogao da se ti ljudi nađu, svi se prave da ništa o tome ne znaju, strašno...
djebaonozapelo
Posts: 26
Joined: 26/03/2010 19:39

#785 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by djebaonozapelo »

po mojoj procjeni negdje oko 60 srba je nestalo u sisku, dakle ubijeno, na nekim portalima se mogu pronaći podaci od nekoliko stotina do čak 600, ali to ne odgovara istini.
prije kratkog vremena je , recimo ivica mirić osuđen na 9 godina zatvora zbog ubistva jednog od tih ljudi, trenutno se sudi još nekima za činjenje tih zločina, međutim, i ja sam svjestan da velika većina počinioca nikad neće odgovarati za te stvari, ružno ali istinito.
što se tiče događanja u kinjačkoj, ne znam da li znaš, ali radi se o napadnom djelovanju hv-a s ciljem deblokade ceste sisak-sunja, u kojem je stradalo i vojnika i civila, iako je na tom području kako sa hrvatske tako i sa srpske strane teško reći tko je civil a tko vojnik, naime svi su bili naoružani, tu naravno ne brojim žene i sl.
ja ne kažem da je stanje u hrvatskoj idealno, ali nešto se ipak radi, dok od strane srba koji imaju bilo kakva saznanja o zločinima na tada okupiranom području hrvatske, ne možeš dobiti bilo kakav podatak, recimo onih 20 ljudi pobijenih u novom selu glinskom još nije pronađeno, okolo njih su sve srpska sela, mnogi su se vratili, ali nitko da bi i anonimno pomogao da se ti ljudi nađu, svi se prave da ništa o tome ne znaju, strašno...[/quote]

Nemoj zezati sta bi rekao da ja kazem da se u Skabrnji 91 nije dogodio nikakav zlocin jer je to bila napadna operacija i nije se znalo ko je civil a ko vojnik pusti tu pricu.22.avgusta 1991 ZNG napao srpska banijska sela Trnjane,Kinjacka,Bestruma,Blinjski kut,Blinjsku gredu,Brdjane i iza sebe ostavio desetine mrtvih civila medju kojima i zena i dece jel iko odgovarao za to jel iko prica o tome?Za Sisak kazes da se prica izmedju 100 i 600 a po tvojim procenama svega 60 malo li je i za to je odgovarao samo jedan covek pa gde su glavesine gde je ministar policije gde je gradonacelnik gde je sef policije u Sisku pa jebo te Seselj zavrsio u Hagu zbog Hrtkovaca gde ni jedan Hrvat nije ni ubijen ni pretucen i nijedna kuca unistena vec je preko svojih lokalaca nakon sto su proterani Srbi iz Grubisnog polja iz zapadne Slavonije dosli u Vojvodinu pa ovaj smislio nacin kako da ih skuci,razmena kuca proterani Srbi u njihove kuce a oni za Hrvatsku pa u Srpske bar one koje su ostale citave i sad Seselj ratni zlocinac sudi mu se za Hrtkovce a kome se sudi za Grubisno polje i ostala mesta po Slavoniji je..m ti takvu pravdu i sad ocekujes da Srbi pevaju o svojim ratnim zlocinima.
User avatar
tip-top
Posts: 43
Joined: 10/09/2009 17:56

#786 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by tip-top »

Sto se tice smjene generala Sefera Halilovica,to jeste bio uvod u islamizaciju ARBiH,sto ne mora znaciti da je on bio nekakav bastion multietnicnosti bosanske armije.. jednostavno su ove hodzice,nasle podobnijeg u Rasimu Delicu,koji se iskazao kao vrhunski strateg u logistickom centru u Visokom.,. Vjerovatno i u okolnim dzamijama.. Jer to je tada bilo inn.. .Ne bih ulazio u rasprave oko toga da li je to ujedno bio i pocetak infiltracije kosovaca u ARBiH jer da bih nesto ustvrdio,moram imati i pouzdan izvor o tome.. U ovom slucaju nemam jer spijuni i nemaju bas obicaj da se otkrivaju.
Sve sto smo o tome mogli doznati,doznali smo iz medija koji su takvi kakvi jesu.. Ima ih i koji ce napisati svasta za turu kafe i bureka.. Ja sam porijeklom iz jednog okupiranog grada u istocnoj Bosni.. Dobrovoljno sam se vratio u rat 92.godine u jesen i upoznat sam sa svim fazama razvoja te Armije. Prva godina je bila jako idealisticna mada smo tad najvise licili na neku kombinaciju seoskih milicija i gerile. Licno sam srljao svugdje..valjda vjerujuci dsa sam besmrtan. Potkraj ljeta 93.godine,pocelo se sa tom islamizacijom i uklanjanjem prvoborackih kadrova prvenstveno iz sektora morala i politike. Taj je sektor proglasen za vjerski sektor.. cini mi se.. Od tada,Armija kao da je postala slabije pokretna.. Rjedje su izvodjenje oslobodilacke akcije i bilo je ocito,da je to zbog izostanka razradjene strategije visih komandi.. Dakle,one komande koje su blize politicarima.. Glavni stab i K-de korpusa.. Jedino su se u tom dijelu BiH,izvodile manje akcije oslobodilackog i diverzantskog karaktera.. 80.000 ljudi je tapkalo u mjestu.. I napokon,potkraj ljeta i pocetkom jeseni 95.godine,kad se krenulo sa ofanzivama krupnijeg karaktera,neocekivano se stalo sa istima sredinom jeseni. Kao razlog,navedeno je da su Ameri zestoko protiv bilo kakvog napredovanja Armije.. Stvarno ne znam kako se moglo doci do tog zakljucka da se mora odmah stati.. Dovoljno je bilo i par sedmica otezanja da se bar oslobode Krajina i Posavina.. Ili veci dijelovi navedebih teritorija pa na osovu toga,uci u pregovore sa mnogo bolje pozicije.. Cijeli rat,bilo je jasno da je pregovaracka strana jaka,onoliko koliko joj dobro stoji vojska na terenu. Ne vjerujem da bi Srbiji u tom slucaju bilo dozvoljeno da otvoreno okupira istocnu Bosnu jer je BiH,vec bila medjunarodno priznata i cak i kad bi to Srbija ucinila,bez potpisa nase strane,rat se ne bi zavrsio niti bi ta okupacija,postala legalno posjedanje teritorije od strane srpske vojske.. Dakle,fazon je u potpisu.. Nije trebalo stati.. Trebalo je otezati.. Cak i kad bi Ameri poslali avione na nas,ne bi nam mogli nista.. Razlozi su jednostavni.. Ne mogu nam oboriti avione i helikoptere jer ih nismo ni imali.. Uglavnom se to odnosilo i na tenkove. Sto se pjesadije tice,u tom haosu i stalnim pomjeranjima linija na kraju rata,ne bi ni tu mogli da ucine nesto posebno.. Infrastrukturu nam nisu mogli unistiti jer je vec bila unistena.. A da su nam raketirali predsjednistvo i generalstab,samo bi nam ucinili uslugu.. Helem.. Nije trebalo potpisivati glupe sporazume i gotovo!
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#787 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by osa »

djebaonozapelo wrote:po mojoj procjeni negdje oko 60 srba je nestalo u sisku, dakle ubijeno, na nekim portalima se mogu pronaći podaci od nekoliko stotina do čak 600, ali to ne odgovara istini.
prije kratkog vremena je , recimo ivica mirić osuđen na 9 godina zatvora zbog ubistva jednog od tih ljudi, trenutno se sudi još nekima za činjenje tih zločina, međutim, i ja sam svjestan da velika većina počinioca nikad neće odgovarati za te stvari, ružno ali istinito.
što se tiče događanja u kinjačkoj, ne znam da li znaš, ali radi se o napadnom djelovanju hv-a s ciljem deblokade ceste sisak-sunja, u kojem je stradalo i vojnika i civila, iako je na tom području kako sa hrvatske tako i sa srpske strane teško reći tko je civil a tko vojnik, naime svi su bili naoružani, tu naravno ne brojim žene i sl.
ja ne kažem da je stanje u hrvatskoj idealno, ali nešto se ipak radi, dok od strane srba koji imaju bilo kakva saznanja o zločinima na tada okupiranom području hrvatske, ne možeš dobiti bilo kakav podatak, recimo onih 20 ljudi pobijenih u novom selu glinskom još nije pronađeno, okolo njih su sve srpska sela, mnogi su se vratili, ali nitko da bi i anonimno pomogao da se ti ljudi nađu, svi se prave da ništa o tome ne znaju, strašno...
Nemoj zezati sta bi rekao da ja kazem da se u Skabrnji 91 nije dogodio nikakav zlocin jer je to bila napadna operacija i nije se znalo ko je civil a ko vojnik pusti tu pricu.22.avgusta 1991 ZNG napao srpska banijska sela Trnjane,Kinjacka,Bestruma,Blinjski kut,Blinjsku gredu,Brdjane i iza sebe ostavio desetine mrtvih civila medju kojima i zena i dece jel iko odgovarao za to jel iko prica o tome?Za Sisak kazes da se prica izmedju 100 i 600 a po tvojim procenama svega 60 malo li je i za to je odgovarao samo jedan covek pa gde su glavesine gde je ministar policije gde je gradonacelnik gde je sef policije u Sisku pa jebo te Seselj zavrsio u Hagu zbog Hrtkovaca gde ni jedan Hrvat nije ni ubijen ni pretucen i nijedna kuca unistena vec je preko svojih lokalaca nakon sto su proterani Srbi iz Grubisnog polja iz zapadne Slavonije dosli u Vojvodinu pa ovaj smislio nacin kako da ih skuci,razmena kuca proterani Srbi u njihove kuce a oni za Hrvatsku pa u Srpske bar one koje su ostale citave i sad Seselj ratni zlocinac sudi mu se za Hrtkovce a kome se sudi za Grubisno polje i ostala mesta po Slavoniji je..m ti takvu pravdu i sad ocekujes da Srbi pevaju o svojim ratnim zlocinima.[/quote]

dačko, ti imaš jednu ružnu navilu da se" takmičiš" u prebrojavanju zločina, ja ne govorim o tome što se priča, nego o dokumentiranim zločinima, kako za sisak tako i za selo baćin kod dubice i sl. oba ta zločina su sttrašna, za ove u sisku neki odgovaraju, a za ove koje sam pobrojao nitko, vidiš vlast u hrvatskoj kakva god da je nešto radi i po meni nedovoljno, ali vlasti tzv krajine ništa nisu radile po tom pitanju, a i danas mnogi od njih znaju odgovore a ćute. prije par dana uhićen je na graničnom prijelazu u dubici čovjek koji je čuvao društveni dom u kom su prije likvidacije bili zatočeni i maltretirani hrvati pogubljeni u selu baćin, da se okladimo da ni on "neće ništa znati o onima koji su to počinili".
djebaonozapelo
Posts: 26
Joined: 26/03/2010 19:39

#788 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by djebaonozapelo »

istina dešavali su se zločini i tokom a pretežno poslije oluje, ruku na srce, tadašnja vlast nije poduzela sve mjere da se to spriječi, ti zločini su bili daleko manji i neusporedivi s onima koje su počinili srbi nakon protjerivanja hrvata iz tih krajeva, pa samo u selu baćin kod dubice 56 (mislim) ljudi je bagerom zatrpano uz rijeku unu, u selu joševica kod gline je ubijeno nekih 18 ljudi (između ostalih i sestra mog kolege od 16 godina), u novom selu glinskom 20 ljudi (ni dan danas nisu pronađeni), vidiš to su samo neki zločini na banovini u mom bližem okružju.
zato me izuzetno iritira kad likovi kao što je savo štrbac, koji je bio funkcioner vlade rsk, konstantno pričaju o hrvatskim zločinima, mislim, o tome treba pričati, ali ovakvi likovi kao nevedeni štrbac, bi trebali prije svega reći sve što znaju o zločinima koje navedoh. tip se voli stavljati u ravan sa ljudima iz HHO, a nije im ni do koljena, naime ti ljudi su upravo obrađivali hrvatske zločine, i to još u vrijeme rata.

prije nekog vremena su zatvorena 4 djelatnika iz atj lučko, u zagrebu je organiziran mimohod potpore, na pitanje mojih kolega, da li ću ići, rekao sam im" čemu da dam potporu, ubijanju staraca", naravno nisam išao, iako neke od njih dobro poznajem.šta čovjek posije, treba i požnjeti, i to obavezno.
Evo ovo je tvoj post koji je pokrenuo ovu raspravu,a obelezen ti je deo gde si ti prvi poceo da meris tezinu zlocina i broj zrtava i iz cega si poceo da izvlacis razne zakljucke i o Savi Strpcu i hho itd.Vidis kao sto sam ti pokazao pored oluje i bljeska postoje mnogobrojni zlocini nad Srbima sirom Hrvatske jos 1991 o kojima se mnogo vise cuti nego o srpskim prema tome tvoja prica kako Hrvatski sudovi nesto rade za razliku od Krajine je komedija za tvoju informaciju Krajina ne postoji vec 15 godina a Srpsko tuzilastvo za ratne zlocine u Bg je bez premca u regionu i dobija pohvale od svih kao najefikasnije u procesuiranju ratnih zlocina.A sto se Hrvatskog tuzilastva tice ono se proslavilo po osudjujucim presudama u odsustvu i to sve po maksimalnih 20 god protiv ljudi koji kad se negde uhapse po svetu isporuce Hrvatskoj redovno budu pustani na slobodu jer nisu imali nikakve veze sa onim za sta se optuzuju i u najvecem broju slucajeva sve te optuznice imaju za cilj zastrasivanje i sprecavanje povratka ljudi svojim kucama.Sa ovim postom stavljam tacku na ovu nasu raspravu.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9205
Joined: 31/03/2007 00:07

#789 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by Bosanski_kralj »

@osa Hvala na odgovoru
rajvosa033
Posts: 9
Joined: 17/03/2010 05:20

#790 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by rajvosa033 »

tip-top wrote:Nije trebalo potpisivati glupe sporazume i gotovo!
Mislim da je glavni razlog Gorazde....Enklava koja je bila veca od Srebrenice i Zepe i
u kojoj bi VRS pobila duplo vise stanovnistva nego u Srebrenici i Zepi...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#791 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by Nekako s proljeća »

:)

Tip-top, ne pretjeruj ...
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#792 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by osa »

iz knjige hrvoja šarinića: svi moji tajni pregovori s slobodanom miloševićem 1993-95
stvari su čresto jednostavnije nego što izgledaju..



12.09. 1995 sastanak tuđmana i izetbegovića u zagrebu

tuđman : našim smo vojnim akcijama gotovo dostigli formulu 51-49 i sada trebamo prihvatiti prestanak ratnih operacija i prihvatiti politički dijalog. ako nastavimo ofenzivu prema banja luci, nema ništa od mirovnog procesa.

šaćirbegović je smatrao da se akcijom prema banja luci mirovni proces neće poremetiti. predsjednik mu je na to odgovorio da ćemo mi stati i zbog brige za svaki hrvatski život. bilo mi je jasno zašto bošnjaci žele nastavak.sav prostor osvojen u posljednjim akcijama osvojili su hrvati. bošnjaci nisu zauzeli ni jedno veće mjesto. kaskali su za nama i slavili svoje velebne pobjede. imao sam dojam da je tuđmanu i toga bilo dosta.
takva odluka izetbegovića je poprilično pogodila. nemajući izbora prepotentno je izjavio .

mi ćemo možda još uzeti sanski most. banja luka nosi u sebi velik rizik. a šta je s prijedorom- upitao je alija.

oni su valjda mislili da ćemo mi osvajati i gradove u kojima su bošnjaci imali većinu, a oni će ih samo ucrtavati na karte. bio sam konsterniran takvim pristupom. tuđman se nije dao zbuniti: ako možete uzmite sanski most i prijedor.

do prije minutu prepotentni i samouvjereni predsednik izetbetović odjednom je prestao to biti : pomozite nam da bar zauzmemo sanski most.nisam mogao vjerovati svojim ušima.
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#793 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by novi.dan.nova.nafaka »

copout2010 wrote:
osa wrote: u neke dogovore između tuđmana i miloševića sumnjam, da je bilo razgovora bilo je, ali realno šta su se oni mogli dogovoriti, takve mi tvrdnje nekad djeluju čak i smješno, uzmi primjer bihaća, čemu "bezrazložan " strah hrvatske od mogućeg pada bihaća, ako se franjo dogovorio sa slobom, nonsens.
jednostavno situacija na terenu je diktirala neka postupanja, a isto tako i neka nepostupanja.
@osa
ne znam da li si gledao dokumentarni film o padu Krajine???Film je veoma dobro uradjen,i govori o tim dogadjajima...Kad pogledas taj film zapitas se ZASTO SMO SE TUKLI?????ZASTO ???
evo link filma koga interesuje:
http://piksla.com/domaci-dokumentarci/p ... -film-rts/
Pa eto, ne bih ja baš tako rekao da "smo se tukli". Jedni su napadali i bili potpomognuti bivšom vojskom, a drugi su se branili. Jedni su klali trudnice, masovne grobnice ostavljali iza sebe, i eno ih se po Hagu povlače i danas. Nemojmo biti toliko bezobrazni i izjednačavati situaciju... ;-)
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#794 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by Nekako s proljeća »

Armija R BiH nije mogla osvojiti Banja luku, jer prije toga nije osvojila Manjaču. A za osvajanje položaja VRS-e na području Manjače joj je ''nedostajala'' jedna jaka brigada koju je imala na raspolaganju,ali njen pokret preko područja koje je kontrolisala tzv. ''H'' strana, nije bio dozvoljen. Image

Uploaded with ImageShack.us

I bolje je što je tako bilo.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#795 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by Nekako s proljeća »

osa wrote:iz knjige hrvoja šarinića: svi moji tajni pregovori s slobodanom miloševićem 1993-95
stvari su čresto jednostavnije nego što izgledaju..



12.09. 1995 sastanak tuđmana i izetbegovića u zagrebu

tuđman : našim smo vojnim akcijama gotovo dostigli formulu 51-49 i sada trebamo prihvatiti prestanak ratnih operacija i prihvatiti politički dijalog. ako nastavimo ofenzivu prema banja luci, nema ništa od mirovnog procesa.

šaćirbegović je smatrao da se akcijom prema banja luci mirovni proces neće poremetiti. predsjednik mu je na to odgovorio da ćemo mi stati i zbog brige za svaki hrvatski život. bilo mi je jasno zašto bošnjaci žele nastavak.sav prostor osvojen u posljednjim akcijama osvojili su hrvati. bošnjaci nisu zauzeli ni jedno veće mjesto. kaskali su za nama i slavili svoje velebne pobjede. imao sam dojam da je tuđmanu i toga bilo dosta.
takva odluka izetbegovića je poprilično pogodila. nemajući izbora prepotentno je izjavio .

mi ćemo možda još uzeti sanski most. banja luka nosi u sebi velik rizik. a šta je s prijedorom- upitao je alija.

oni su valjda mislili da ćemo mi osvajati i gradove u kojima su bošnjaci imali većinu, a oni će ih samo ucrtavati na karte. bio sam konsterniran takvim pristupom. tuđman se nije dao zbuniti: ako možete uzmite sanski most i prijedor.

do prije minutu prepotentni i samouvjereni predsednik izetbetović odjednom je prestao to biti : pomozite nam da bar zauzmemo sanski most.nisam mogao vjerovati svojim ušima.
Svaka čast Hrvoju, ali mi je u odnosu na njega relevantnije mišljenje gosp. Galbrajta...

Image

Uploaded with ImageShack.us

Link: http://www.livno-online.com/bih/20178-p ... banja-luka
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#796 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by karanana »

Nekako s proljeća wrote:
osa wrote:iz knjige hrvoja šarinića: svi moji tajni pregovori s slobodanom miloševićem 1993-95
stvari su čresto jednostavnije nego što izgledaju..



12.09. 1995 sastanak tuđmana i izetbegovića u zagrebu

tuđman : našim smo vojnim akcijama gotovo dostigli formulu 51-49 i sada trebamo prihvatiti prestanak ratnih operacija i prihvatiti politički dijalog. ako nastavimo ofenzivu prema banja luci, nema ništa od mirovnog procesa.

šaćirbegović je smatrao da se akcijom prema banja luci mirovni proces neće poremetiti. predsjednik mu je na to odgovorio da ćemo mi stati i zbog brige za svaki hrvatski život. bilo mi je jasno zašto bošnjaci žele nastavak.sav prostor osvojen u posljednjim akcijama osvojili su hrvati. bošnjaci nisu zauzeli ni jedno veće mjesto. kaskali su za nama i slavili svoje velebne pobjede. imao sam dojam da je tuđmanu i toga bilo dosta.
takva odluka izetbegovića je poprilično pogodila. nemajući izbora prepotentno je izjavio .

mi ćemo možda još uzeti sanski most. banja luka nosi u sebi velik rizik. a šta je s prijedorom- upitao je alija.

oni su valjda mislili da ćemo mi osvajati i gradove u kojima su bošnjaci imali većinu, a oni će ih samo ucrtavati na karte. bio sam konsterniran takvim pristupom. tuđman se nije dao zbuniti: ako možete uzmite sanski most i prijedor.

do prije minutu prepotentni i samouvjereni predsednik izetbetović odjednom je prestao to biti : pomozite nam da bar zauzmemo sanski most.nisam mogao vjerovati svojim ušima.
Svaka čast Hrvoju, ali mi je u odnosu na njega relevantnije mišljenje gosp. Galbrajta...

Image

Uploaded with ImageShack.us

Link: http://www.livno-online.com/bih/20178-p ... banja-luka
da, ali galbraithovo misljenje ni u kojem slucaju ne kontradiktuje ono sto je hrvoje gore izjavio. upravo obratno. i galbraith spominje oslobadjanje banjaluke i prijedora od strane hrvatskih snaga.
gdje je ovaj osa?
sumirprimus
Posts: 80740
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#797 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by sumirprimus »

s tim,da galbrajt sada ima i neakvu ulogu lobiranja za srpsku stvar u us of ej...il sam ga pomeeešao s nekim drugm :D
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#798 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by karanana »

mislim da nije galbraith u pitanju.
mislim da mislis na montgomeryja, onog sto je kod senada u dnevniku gostovo prije nekih 7-8 mjeseci.
User avatar
daisy80
Posts: 50
Joined: 08/02/2011 12:05
Location: USA

#799 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by daisy80 »

ko te plati za toga lobiraš...to je zlatno pravilo USA političke scene...priča o etici, moralu, principima je šuplja
sumirprimus
Posts: 80740
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#800 Re: Da li je ARBIH bila na domak pobjede ili je to Hoax?

Post by sumirprimus »

karanana wrote:mislim da nije galbraith u pitanju.
mislim da mislis na montgomeryja, onog sto je kod senada u dnevniku gostovo prije nekih 7-8 mjeseci.
ok montgomery,ali mislim da sam siguran da sam cuo i za P.G-a.pa ako je neko sigurniji,ima provjereniju info... :)



kontam ja to@ dejzi,al ima nekih stvari ispod kojih ne ides...pa ni za pare...
i ona cuvena,jos iz rata,da je sviejt na nasoj strani jer smo bolje lobirali.. :-) toliko smo dobro lobirali da je nato reagovo 30-tak dana prije kraja 4-godisnjeg rata,pa jos kad je trebo bit konacni slom VRS-a.narede stop,ja lobiranja i ......... :D
mislim hvala njima, i na tome,ali... :-)
Locked