DA LI ISLAM U BOSNI I HERCEGOVINI DOZIVLJAVA USPON ILI PAD?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#51

Post by gospodar kuglastih munja »

Islam mozda jeste cist u svom izvornom obliku, tamo gdje se bavi duhovnoscu. gdje moze da oplemeni covjeka , da ga usmjeri prema opstim ljudskim vrijednostima, ali u djelu gdje to treba i realizovati, u svakodnevnici, je porazavajuci jer namece hiljade zabrana.

Islam, danas, je jedna obicna politicka partija koja zloupotrebljava plemenitu ideju samog Islama kao ideologije. I naravno da je Islam, kao politicki faktor razlicit od drzave do drzave , pa otud i naziv "bosanski Islam".
Medjutim treba jasno razlikovati politiku Islama od samog Islama. Nijedan rezim pod islamskom upravom nije uspio da objedini opste zadovoljtvo i pristojan zivot gradjanima, vec je obratno, politicki Islam sluzi samo najvisem vrhu. Muslimani su zalosni ljudi, izgubljeni izmedju jave i sna, samo zato sto zele da Islam postane obrazac za sve ljude. Svaka muslimanska drzava pod muslimanskom upravokm je osudjena na propast ili vjecita trvenja, jer jos niko nije uspio pronaci kompromis izmedju Islama i drzave. Jedno drugo jednostavno negiraju.
uvijek dobar post
Posts: 314
Joined: 11/06/2007 15:31
Location: capajebo

#52

Post by uvijek dobar post »

ja bih samo da naglasim da biti bosnjakom nije isto kao i biti muslimanom (i obratno), kako se to vec pokusalo implicirati uvodnim postom!
Sunii
Posts: 57
Joined: 29/09/2007 20:01

#53

Post by Sunii »

uvijek dobar post wrote:ja bih samo da naglasim da biti bosnjakom nije isto kao i biti muslimanom (i obratno), kako se to vec pokusalo implicirati uvodnim postom!

slazem se
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#54 Re: DA LI ISLAM U BOSNI I HERCEGOVINI DOZIVLJAVA USPON ILI P

Post by pitt »

malcolm_xxl wrote:
Pa je doslo vrijeme i Titove Juge kada su muslimani sve vise zapostavljali ono sto su im kroz stoljeca djedovi u naslijedje ostavili....Mahrame su se skidale i hidzabi, a sesiri i suknjice postadose "moda"....Islam je cini mi se dozivio tada najveci pad na ovim prostorima....Bratsvo i Jedinstvo nas je navise kostalo bas tada kada smo zapostavili vjeru....
pa niej juga kriva a ni tito sto su ljudi takvi bili.
venera888
Posts: 414
Joined: 29/07/2007 15:24

#55 Re: DA LI ISLAM U BOSNI I HERCEGOVINI DOZIVLJAVA USPON ILI P

Post by venera888 »

pitt wrote:
malcolm_xxl wrote:
Pa je doslo vrijeme i Titove Juge kada su muslimani sve vise zapostavljali ono sto su im kroz stoljeca djedovi u naslijedje ostavili....Mahrame su se skidale i hidzabi, a sesiri i suknjice postadose "moda"....Islam je cini mi se dozivio tada najveci pad na ovim prostorima....Bratsvo i Jedinstvo nas je navise kostalo bas tada kada smo zapostavili vjeru....
pa niej juga kriva a ni tito sto su ljudi takvi bili.

vec ko je kriv sto je moja pra nana(majka od nane) od srama rijetko kad izlazila iz kuce,,,jer su je natjerali iz vlasti da mora skinuti nikab? pa i kad bi izasla kad vidi muskarca znala bi prekriti salcetom lice i pretrcati...i tako je to bilo dugo dugo
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#56 Re: DA LI ISLAM U BOSNI I HERCEGOVINI DOZIVLJAVA USPON ILI P

Post by Ergot »

venera888 wrote:

vec ko je kriv sto je moja pra nana(majka od nane) od srama rijetko kad izlazila iz kuce,,,jer su je natjerali iz vlasti da mora skinuti nikab? pa i kad bi izasla kad vidi muskarca znala bi prekriti salcetom lice i pretrcati...i tako je to bilo dugo dugo
A Hitler da je pobijedio uveo bi serijat?
User avatar
LSD
Posts: 27274
Joined: 24/07/2007 08:26

#57

Post by LSD »

I fakat,čuj Kmeri to sam samo čuo od olinjalih emigranata i njihovog malignog potomstva ,ne zamjeri--ne mislim da si toliko lud.
E pa ne znas ti...mozda sam ja bas maligni potomak olinjalih emigranata,ali imam pravo da pisem sta mislim na ovom forumu, isto kao sto i ti imas...ne zamjeram ti definitivno ,taman da mislis da sam totalno lud-tvoje misljenje 8-)...ali nemoj ni ti meni zamjerati sto pominjem crvene kmere :D
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#58

Post by dr.gog »

LSD wrote:
I fakat,čuj Kmeri to sam samo čuo od olinjalih emigranata i njihovog malignog potomstva ,ne zamjeri--ne mislim da si toliko lud.
E pa ne znas ti...mozda sam ja bas maligni potomak olinjalih emigranata,ali imam pravo da pisem sta mislim na ovom forumu, isto kao sto i ti imas...ne zamjeram ti definitivno ,taman da mislis da sam totalno lud-tvoje misljenje 8-)...ali nemoj ni ti meni zamjerati sto pominjem crvene kmere :D
:D samo naprijed...hvala Bogu da se može slobodno pisati..
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#59 Re: DA LI ISLAM U BOSNI I HERCEGOVINI DOZIVLJAVA USPON ILI P

Post by pitt »

venera888 wrote:
pitt wrote:
malcolm_xxl wrote:
Pa je doslo vrijeme i Titove Juge kada su muslimani sve vise zapostavljali ono sto su im kroz stoljeca djedovi u naslijedje ostavili....Mahrame su se skidale i hidzabi, a sesiri i suknjice postadose "moda"....Islam je cini mi se dozivio tada najveci pad na ovim prostorima....Bratsvo i Jedinstvo nas je navise kostalo bas tada kada smo zapostavili vjeru....
pa niej juga kriva a ni tito sto su ljudi takvi bili.

vec ko je kriv sto je moja pra nana(majka od nane) od srama rijetko kad izlazila iz kuce,,,jer su je natjerali iz vlasti da mora skinuti nikab? pa i kad bi izasla kad vidi muskarca znala bi prekriti salcetom lice i pretrcati...i tako je to bilo dugo dugo
vidis moje niko nije tjerao na to. rahmetli Pranana koju sam zapamtio je takva i umrla a pradedo je 2 put i na hadz isao bez ikakvih problema. Nana, njihova cerka odkako znam za sebe ide u dzamiju na svaki namaz i niko joj nikada nista nije rekao. A znam ih jako dosta koji nikad nisu ni probali u dzamiju otic jer ih je kao stid bilo a sada potezu to kao da nisu mogli od komunista.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#60 Re: DA LI ISLAM U BOSNI I HERCEGOVINI DOZIVLJAVA USPON ILI P

Post by Shoshana »

pitt wrote:
vidis moje niko nije tjerao na to. rahmetli Pranana koju sam zapamtio je takva i umrla a pradedo je 2 put i na hadz isao bez ikakvih problema. Nana, njihova cerka odkako znam za sebe ide u dzamiju na svaki namaz i niko joj nikada nista nije rekao. A znam ih jako dosta koji nikad nisu ni probali u dzamiju otic jer ih je kao stid bilo a sada potezu to kao da nisu mogli od komunista.
Jel' ti ovo impliciras da su se neki za narodnih rezima odricali vjere za racun socio-ekonomskog pentranja na skali - pa im sada vatra?

gLLLLuho bilo....'dje bi to nas narod :oops:
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#61 Re: DA LI ISLAM U BOSNI I HERCEGOVINI DOZIVLJAVA USPON ILI P

Post by callmethebreeeze »

pitt wrote:
venera888 wrote:
pitt wrote: pa niej juga kriva a ni tito sto su ljudi takvi bili.

vec ko je kriv sto je moja pra nana(majka od nane) od srama rijetko kad izlazila iz kuce,,,jer su je natjerali iz vlasti da mora skinuti nikab? pa i kad bi izasla kad vidi muskarca znala bi prekriti salcetom lice i pretrcati...i tako je to bilo dugo dugo
vidis moje niko nije tjerao na to. rahmetli Pranana koju sam zapamtio je takva i umrla a pradedo je 2 put i na hadz isao bez ikakvih problema. Nana, njihova cerka odkako znam za sebe ide u dzamiju na svaki namaz i niko joj nikada nista nije rekao. A znam ih jako dosta koji nikad nisu ni probali u dzamiju otic jer ih je kao stid bilo a sada potezu to kao da nisu mogli od komunista.
ista je stvar s mojim dedom rahmetli, vazda isao u dzamiju. cak su i tata i amidza isli u mekteb i niko im a nije rekao. mozda je vjera mogla biti problem onim koji su htjeli napredovati, ali niko od vjernika u mojoj porodici nije imao problema. doduse, sigurno nisu smjeli javno manifestirati vjeru.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#62

Post by pitt »

kako mislis javno? kud ces javnije kad ides u dzamiju svaki dan......ne krijes se. Sta su trebali paradirati sa zastavama po ulicama :D:D:D
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#63

Post by callmethebreeeze »

pitt wrote:kako mislis javno? kud ces javnije kad ides u dzamiju svaki dan......ne krijes se. Sta su trebali paradirati sa zastavama po ulicama :D:D:D
ehhehe. pa, kad bolje razmislim u pravu si :D moj dedo rahmetli nikada to nije krio. on je sam odrzavao jednu dzamiju u sarajevu, javnije od toga nije moglo.
:D
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#64

Post by MUNAFIK »

kijameta wrote:
deset_u_pola wrote:
kijameta wrote:Islam i sve ostale monoteisticke religije su na izdisaju.Ateizam,agnosticizam,hedonizam,trka za materijalnim dobrima je nadvila svoja krila nad islam i gotovo je.Za 20-30 godina religija vise nece postojati u Bosni,kao dijelu napredne Evrope,dok ce u svijetu jos biti malih religioznih otoka,koji ce djelovati,strasno anahrono.
Ništa se ti ne sekiraj za Islam. Ti si brini za sebe i kako da ostaneš normalna u ovakvom vaktu.

A biće Islama do Sudnjeg dana...
Evropa je nereligiozna a Bosna je dio Evrope i bosanski iskrivljeni islam je samo stepenica koju ovdasnji ljudi prelaze na putu ka modernom covjecanstvu,gdje ce se vjerovati u ljude.
Prije par godina smo vidjeli kako su u Afganistanu,ljudi masovno odbacili islam i rasirenih ruku docekali vojsku sekularnih drzava.Iran,Saudijska arabija i SAD su zadnja uporista religije,SAD ce je unistiti u Iranu a u samoj SAD ce unutranja sekularizacija s vremenom dostici Evropu.I to je kraj ludila monoteistickih religija.Krscanstva i islama.Kraj ludila medzu ljudima.
ojj tugo moja :-) :-) :-) svasta se na ovome forumu cita ali ovo je def osvjezenje, jos uvjek mislim da se neko zeza špd ovim nikom kijameta, jer ne mogu da zamislim da neko fakat vjeruje u ove price :-) :-) :-)
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#65

Post by Fox Mulder »

Islam je kao i svaka druga religija privatana stvar, te je besmisleno govoriti o "usponu" ili "padu". Sretna Nova Godina.
Fabridjijo
Posts: 129
Joined: 22/08/2007 11:54
Location: Sjever

#66

Post by Fabridjijo »

kijameta wrote:Islam i sve ostale monoteisticke religije su na izdisaju.Ateizam,agnosticizam,hedonizam,trka za materijalnim dobrima je nadvila svoja krila nad islam i gotovo je.Za 20-30 godina religija vise nece postojati u Bosni,kao dijelu napredne Evrope,dok ce u svijetu jos biti malih religioznih otoka,koji ce djelovati,strasno anahrono.
:-) :-) :-)

Ako cemo uzeti kompletnu Zapadnu Evropu i Ameriku zajedno, mislim da se godisnje vrati Islamu ili konvertira u Islam mozda nekoliko stotina hiljada godisnje, neka me neko ispravi ako ima tacniju cifru jer ovo sam malo odokativno, jer je preko 1,5 miliona samih amerikanaca iz SAD-a od 11/9 pa do sada preslo na Islam.
Populacija na Planeti ti raste godisnje za 2,6 % dok broj muslimana na istoj raste za 2,9 %
Proguglaj malo pa vidi :-D
Post Reply