Da li dijsapora ima alternativu???

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#476 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Melami »

Naravno da imam namjeru se vratiti u BIH< Tu sebe vidim, a ne u USA. Imam konkretne planove za povratak.

ODgovor na temu, ''da li dijaspora ima alternativu'' je NE.
Realno, kakva je to alternativa koja se zove Bosna? Tu se samo moze neko vratiti iz ljubavi prema drzavi i zbog rodbine al to se ne moze nazvati alternativom jer je Bosna daleko od USA(ma koliko USA imala losih stvari, eno ubise muslimanku jucer)
User avatar
eta
Posts: 8
Joined: 13/06/2004 14:23
Location: i kod kuce i u gostima

#477 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by eta »

da li dijaspora ima alternativu?
zavisi od toga koliko nam je ta nova zemlja postala domovinom, i koliko nam je domovina postala strana
od toga zavisi i zelja za neku alternativu
ja sam se zadesila u belgiji, kraj '94, meni nekih 20 godina
sve sto je moje stekla sam ovdje
klinci su rodjeni ovdje, moji prijatelji su ovdje... jedino sarajevo nije ovdje
mama nije ovdje, stari... sestre
e to fali...
ova zemlja mi je postala domovina, ali bosna nikada nije prestala da bude
to je jako tesko opisati
okruzena sam belgijancima, nakon jako bolne epizode u kojoj su mi svi bosanci okrenuli ledja, prekinula sam sve kontakte sa nasim narodom
iz pocetka je bilo tesko, sama, niko ne razumije kada me uhvati nostalgija, pa kada se zatvorim u sobu sa balasevicem, ili sa nekim drugim genijem sa nasih prostora
a onda su klinci narasli
dovoljno da osjete gdje pripadaju, odakle dolaze i gdje idu, dovoljno da razumiju tu moju nostalgiju, jer ih trese ista
iako su okruzeni francuskim jezikom, bosanski im je maternji jezik, citaju, pisu i govore bez greske, i bez akcenta
sarajevo im je smisao zivota
alternativa?
nikakva
tu sam gdje sam, i tu mi je dobro dokle god mogu otici u saray kad god mi je potrebno onog naseg zraka

ko zna, kada klinci narastu, mozda cu se vratiti kuci, i onda ce mi nedostajati lijez...
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#478 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Kemo BA »

HAVANA wrote:Ne bi,jer bi se u njemackoj morao odreci bosanskog :D

Uostalom,napisah ti gore...
HAVANA wrote: Posto uvijek pisem ono sto mislim i o stvarima koje sam licno dozivio...
Da se razumijemo,sto se patriotizma tice davno sam dao svoje zdravlje i najbolje godine , od tad ide rez u zivotu i ponovno stajanje na vlastite noge.Tog momenta sam rekao, od sada samo ja ,zena,djeca,porodica i pojedini prijatelji u prvi plan a za ostalo me zaboli qrac.Vratio sam se jer volim sarajevo,jer mi je tu moja porodica,zenina porodica,jer smo i ja i ona to zeljeli,jer sam dobro radio vani a bio sam siguran u sebe da mogu dobro raditi i u gradu u kojem sam odrastao i sve u zivotu naucio,i dobro, i lose...Prodao stan,cekao da dobijem pasos i kad sam ga dobio razgulio nazad...
Prvi put sam 92g ulozio sve sto sam imao u ovu zemlju a to je bilo zdravlje i mladost,drugi put sve sto sam imao, a to je bilo u finansijskom smislu...tako da me suplje price o patriotizmu ne zanimaju.Vratio sam se jer sam zelio,jer znam,jer mogu i nisam se pokajao.Alternativu imam,naravno...O tome i pricam,obezbijediti sebe i svoje najmilije da se njima ne desi ono sto se meni desilo.Ako je to nekom supacki i licemjerno...zaboli me cuna :D
A kad sebe obezbijedih vlastitim radom a ne drzavnim jaslama,politikom,dzamijom,crkvom i strankom...Kad uposlih par ljudi i napunih budzet svojim radom a odrekoh se svih invalidnina,povlastica,certifikata,qraca,palaca...i dalje se smatram velikim patriotom i mislim da mogu svijetla obraza mahati ovom zastavom :bih: Ja joj stvarno zelim sve najbolje ali vise ne mogu dati nego sto dadoh.Ja se sad malo vise bavim svojom guzicom i sta njoj prija :D
Havana! izvinjavam se pogrešno sam protumacio tvoj raniji post. U svemu si u pravu 100%. Bio si sposoban i pokrenuo svoj biznis,uspio :thumbup: . Velika vecina nije uspjela i ponovno put pod noge i nazad u dijasporu. U svemu ovom jedino bi više volio da ljudi kao što si ti ne bježe od politike .Mislim da baš oni trebaju praviti pravila igre da bi društvo krenulo naprijed.
User avatar
zahvalan
Posts: 690
Joined: 22/02/2012 19:19
Location: ...kad zora svane,a svanut ce...

#479 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by zahvalan »

Imal kakva iz Dijaspore za mene ? :D
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#480 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by detroit-mercy »

zahvalan wrote:Imal kakva iz Dijaspore za mene ? :D
Takva se jos nije rodila :mrgreen: .
User avatar
Platformas
Posts: 1323
Joined: 07/08/2011 09:45
Location: /public_html
Contact:

#481 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Platformas »

Ima li ova nasa dijaspora svoju dijasporu ?
Emi_Nevermind
Posts: 900
Joined: 25/05/2010 22:34

#482 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Emi_Nevermind »

Platformas wrote:Ima li ova nasa dijaspora svoju dijasporu ?
ima,ima
User avatar
zahvalan
Posts: 690
Joined: 22/02/2012 19:19
Location: ...kad zora svane,a svanut ce...

#483 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by zahvalan »

detroit-mercy wrote:
zahvalan wrote:Imal kakva iz Dijaspore za mene ? :D
Takva se jos nije rodila :mrgreen: .

:lol: Pa nije valjda dotle doslo,a ja plecat (mogu povuc na gradjevini,a nisam nesto ni pretjerano glup) :D

Ono sto bi se reklo Blago onom kome ja budem Zet :D :thumbup:
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#484 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Digla_da_kreci »

zahvalan wrote:Iako kukate malo vise nego sto treba :D , ja vas volim :D
A dusa draga :-D :kiss: :mrgreen:
User avatar
muha_sa
Posts: 128609
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#485 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by muha_sa »

zahvalan wrote:Imal kakva iz Dijaspore za mene ? :D
:D
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =2&t=74828
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#486 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by sha_ba »

muha_sa wrote:
zahvalan wrote:Imal kakva iz Dijaspore za mene ? :D
:D
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =2&t=74828
:thumbup: :D :D :D
User avatar
zahvalan
Posts: 690
Joined: 22/02/2012 19:19
Location: ...kad zora svane,a svanut ce...

#487 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by zahvalan »

muha_sa wrote:
zahvalan wrote:Imal kakva iz Dijaspore za mene ? :D
:D
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =2&t=74828
:lol: :thumbup:
staro ti je ovo za mene dajte nesto mladje


:)
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#488 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by detroit-mercy »

zahvalan wrote:
muha_sa wrote:
zahvalan wrote:Imal kakva iz Dijaspore za mene ? :D
:D
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =2&t=74828
:lol: :thumbup:
staro ti je ovo za mene dajte nesto mladje


:)
Ne kudi konja kojeg nisi jahao :mrgreen: .
MoodSwingeR
Posts: 141
Joined: 25/08/2004 03:09

#489 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by MoodSwingeR »

Da li alternativa ima dijasporu???
femme28
Posts: 7
Joined: 13/04/2012 18:11

#490 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by femme28 »

Zivjela sam u Sarajevu prije par godina... Nakon toliko godina provedenih u Americi... Mrzila sam Ameriku i zudila za mojim Sarajevom... Nakon 5 mjeseci brojila sam sekunde kada cu opet krociti na Americko tlo...
Ubio me mahalizam, primitivizam, i organiceni Bosanski mentalitet...
Amerika je najbolja zemjlja na svijetu, jer, ovdje mozes postici STA GOD POZELIS! I to je ziva istina... Samo covijek treba da se malo potrudi... Jeste da je zivot puno "brzi", ali sta je zapravo zivot?? Ispijanje kafa po cijeli dan? Mahalanje? Konstantno kukanje? Amerika je toliko prostrana i covijek sebi moze priustiti sve, samo ako vodi normalan zivot, a ovdje postoji sve o cemu ljudi samo sanjati mogu...
Prema tome, ne zalim ni sekunde, niti me vise ta nostalgija vuce... Sarajevo nije ono sto je nekada bilo, niti ce ikada biti, na zalost. A generacije se mijenjaju, prema tome, zaliti za necim sto je nekada davno bilo je samo velika prepreka u zivotu... I sjecati se nekih "dobrih starih dana" i zivjeti u proslosti... Covijek, da bi u potpunosti bio sretan, mora prije svega da se pomiri sa svojom situacijom, bila kakva bila, i da se fokusira ne na negativne aspekte svoga zivota, nego na sve ono pozitivno...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#491 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by HAVANA »

femme28 wrote:Zivjela sam u Sarajevu prije par godina... Nakon toliko godina provedenih u Americi... Mrzila sam Ameriku i zudila za mojim Sarajevom... Nakon 5 mjeseci brojila sam sekunde kada cu opet krociti na Americko tlo...
Ubio me mahalizam, primitivizam, i organiceni Bosanski mentalitet...
Amerika je najbolja zemjlja na svijetu, jer, ovdje mozes postici STA GOD POZELIS! I to je ziva istina... Samo covijek treba da se malo potrudi... Jeste da je zivot puno "brzi", ali sta je zapravo zivot?? Ispijanje kafa po cijeli dan? Mahalanje? Konstantno kukanje? Amerika je toliko prostrana i covijek sebi moze priustiti sve, samo ako vodi normalan zivot, a ovdje postoji sve o cemu ljudi samo sanjati mogu...
Prema tome, ne zalim ni sekunde, niti me vise ta nostalgija vuce... Sarajevo nije ono sto je nekada bilo, niti ce ikada biti, na zalost. A generacije se mijenjaju, prema tome, zaliti za necim sto je nekada davno bilo je samo velika prepreka u zivotu... I sjecati se nekih "dobrih starih dana" i zivjeti u proslosti... Covijek, da bi u potpunosti bio sretan, mora prije svega da se pomiri sa svojom situacijom, bila kakva bila, i da se fokusira ne na negativne aspekte svoga zivota, nego na sve ono pozitivno...

Nezadovoljni sobom i prilikama u svojoj zemlji, mi često hvalimo druge zemlje i narode, stvaramo od njih nedostižne uzore. Pritom i pretjerujemo, hvaleći ih više nego što zaslužuju i pripisujući im
svojstva i odlike kojih nemaju. Tako da sve to što govorimo odgovara manje stvarnoj slici dotične zemlje, a više idalisanom liku naše otadžbine, kakvom bismo htjeli da je vidimo.
Sve to, razumije se, nije ni tačno ni pravo, ni zdravo, jer tako mnogi od nas stvaraju sebi, negdje na sredini između one idealisane zemlje i svoje nesavršene, neku treću nepostojeću domovinu u koju se sklanja kad god se u jednoj od one dvije (ili u obe odjednom) razočara. Takav čovjek živi nemirno i nekorisno, čas kao izbjeglica i iseljenik, a čas kao povratnik. I nije srecan.

Ivo Andrić
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#492 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Kemo BA »

femme28 wrote:Zivjela sam u Sarajevu prije par godina... Nakon toliko godina provedenih u Americi... Mrzila sam Ameriku i zudila za mojim Sarajevom... Nakon 5 mjeseci brojila sam sekunde kada cu opet krociti na Americko tlo...
Ubio me mahalizam, primitivizam, i organiceni Bosanski mentalitet...
Amerika je najbolja zemjlja na svijetu, jer, ovdje mozes postici STA GOD POZELIS! I to je ziva istina... Samo covijek treba da se malo potrudi... Jeste da je zivot puno "brzi", ali sta je zapravo zivot?? Ispijanje kafa po cijeli dan? Mahalanje? Konstantno kukanje? Amerika je toliko prostrana i covijek sebi moze priustiti sve, samo ako vodi normalan zivot, a ovdje postoji sve o cemu ljudi samo sanjati mogu...
Prema tome, ne zalim ni sekunde, niti me vise ta nostalgija vuce... Sarajevo nije ono sto je nekada bilo, niti ce ikada biti, na zalost. A generacije se mijenjaju, prema tome, zaliti za necim sto je nekada davno bilo je samo velika prepreka u zivotu... I sjecati se nekih "dobrih starih dana" i zivjeti u proslosti... Covijek, da bi u potpunosti bio sretan, mora prije svega da se pomiri sa svojom situacijom, bila kakva bila, i da se fokusira ne na negativne aspekte svoga zivota, nego na sve ono pozitivno...
:thumbup: Nažalost tacno i sve potpisujem. Havana imala si srecu da si bila u mogucnosti ponovno otici u Ameriku i da su ti godine starosti to dozvoljavale. Mene je ono bivše Sarajevo "prevarilo" (nostalgija,familija,želja da porodica ostane u Bosni,raja...) pa se vratih. Sada previše star za ponovnu selidbu gledam kako mi djete odlazi vani i što je najtužnije sa pomješanim osjecajima tuge i srece.Tuge što necu biti u prilici da budem blizu svog djeteta,tuge što mi je ova nemoguca kombinacija društvenog uređenja i odnosa među ljudima kao i stotinama drugih razbacala porodicu po cijelom svijetu i srece jer sam siguran da ce imati šansu za normalan život.
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#493 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Trebam te »

BH. dijaspora rodbini godišnje šalje 3,5 milijardi KM
Bosanskohercegovačka dijaspora prema zvaničnim podacima Centralne banke Bosne i Hercegovine u posljednjih deset godina u prosjeku je slala rodbini i prijateljima oko 3,5 milijardi maraka godišnje.
Ovo je u kontinuitetu bila jedna od najznačajnijih finansijskih injekcija.
:thumbup: :bih:
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#494 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Melami »

Trebam te wrote:
BH. dijaspora rodbini godišnje šalje 3,5 milijardi KM
Bosanskohercegovačka dijaspora prema zvaničnim podacima Centralne banke Bosne i Hercegovine u posljednjih deset godina u prosjeku je slala rodbini i prijateljima oko 3,5 milijardi maraka godišnje.
Ovo je u kontinuitetu bila jedna od najznačajnijih finansijskih injekcija.
:thumbup: :bih:
Naravno, evo prvi da se javim da napisem da Bosnu napumpam za najmanje 1100KM mjesecno. Znaci nije nikakv stednja niti godisnji odmor itd. Godisnji odmor i to ne brojim.
Ako tu dodamo stanove koje ljudi uzimaju, godisnje odmore itd, vjerovatno je ta cifra i tacna.
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#495 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by malsal »

A gdje cu se vratit ? U svoj gradic u Hercegovini, gdje su mi imovinu spalil, starog u logor poslali i ostatak porodice kalasnjikovom na put stimulisali ? Gjde je broj hrvatski zastava odprilke 2 po glavi stanovnika, gde ni jedna velika firma vise ne radi i nezaposlenost je oko ili preko 50 % (a i to vecinom za "podobne" sto ja definitivno nisam)
Ne hvala, makar ne prije penzije. Poslje penzije - mozda, ima jos do tada.
Sarajevo ? Hmm, razmisljo sam i tome. Meni je Sarajevo strani grad. Normalno, ne apsolutno stran - bio sam par puta, poznajem jezik, volim cevape ali ne znam skoro nikoga i mislim da bi bilo tesko naci ok poso i vodit normalan zivot, ono da te niko je..be u zdrav mozak, da mozes rec i mislit sta hoces. Da ako okrenem prase na raznju u sred ramazana ne bude poprijeki komentara ili pogleda, da ako odlucim da budem peder mogu poljubit partnera u gradu, da...
Za sad neka me gjde sam, nije mi lose. Jedno se sa svoje djete pitam, kojem ce svjetu pripadat i koja ce ga kultura odgajati, na kome ce jeziku sanjati...ali mislim da su te dileme vrjedne zivota u stabilnoj drzavi.
Last edited by malsal on 30/07/2012 13:22, edited 1 time in total.
User avatar
Tequila
Posts: 87
Joined: 25/07/2012 18:23
Location: USA

#496 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Tequila »

Ne vidim sebe u Bosni barem sad, mozda kad ostarim, odem u penziju. Sad zivim u Americi, zavrsio sam fakultet, dobio dobar poso u jakoj firm. Radim kao Inzinjer i imam veliku odgovornost. Ja sam ubacio dosta trude da zavrsim skolu i steknem poziciju na kojoj sam sad. Imam 30 godina, i mislim da sad ovo ostavim i vratim se u Bosnu nebi bio dobar potez za mene.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#497 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Melami »

Moj kum se vratio u Bosnu sa sestrom,biznis htjeli da pokrenu(ovdje se bace isto tako privatnim biznisom) i nakon nekoliko mjeseci ljudi sve prodali i vratili se nazad. Narod nevjerovatno ljubomoran i kuka na sve zivo, a svi imaju u steku vise lose nego ja koliko mogu sanjati ovdje da ustedim.Svi u vlasnistvu imaju kuce ili stanove od vrijednosti preko 100k, Auta se nova uzimaju i onda kad ja dodjem svi kukaju Boze dragi, nema se sta jesti, janjci se okrecu maltene svaki mjesec itd itd itd.
Ja se planiram vratiti i vraticu se aBd, al cu se drzati samo u krugu bliznjih i nekih prijatelja, a za moju imovinu nece ni najblizi moji znati(ne mislim na mamu i sestru) jer se oci ko farovi od golfa kad vide da neko nesto ima, i svi ocekuju da im ja kuce tamo pravim, ne znam kako ih nije stid, nekog mladje od mene da ocekuje da mu ja nesto dam.
et toliko.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#498 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by hrle1976 »

LJudi koji zive u inostranstvu se u BiH nece vratiti te za 20 god to ce im biti strano ko Turkmenistan! Neko ko vec zivi 20 god. A ima recimo svega 30 za jos 20 god. On je od svonih 50 god. 40 god. u npr. Norveskoj, Njemackoj itd. Moze sva pricati sta god hoce ali ko hoce sa konja da skoci na margarca, a mnogi razmisljaju o svojoj djeci! Vi vec danas iamte djecu 15 god. koja su rodjena npr. u Njemackoj, Svicarskoj itd. koja bolje (jedno 50 puta) pricaju npr. njemacki nego bosanski, koja svoje citavo drustvo imaju u npr. Njemackoj itd. Sta oni imaju sa BiH ABSOLUTNO NISTA!

Ljudi iz BiH bi da pobjegnu sutra da mogu, a ova tema o nekoj alternativi. Da nije mozda dal ljudi u BiH imaju alternativu, jer sto se inostranstvenih tice oni ce u 90% primjera otati u novoj kuci, jedino budale misle da svercuju i kockaju.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#499 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Melami »

hrle1976 wrote:LJudi koji zive u inostranstvu se u BiH nece vratiti te za 20 god to ce im biti strano ko Turkmenistan! Neko ko vec zivi 20 god. A ima recimo svega 30 za jos 20 god. On je od svonih 50 god. 40 god. u npr. Norveskoj, Njemackoj itd. Moze sva pricati sta god hoce ali ko hoce sa konja da skoci na margarca, a mnogi razmisljaju o svojoj djeci! Vi vec danas iamte djecu 15 god. koja su rodjena npr. u Njemackoj, Svicarskoj itd. koja bolje (jedno 50 puta) pricaju npr. njemacki nego bosanski, koja svoje citavo drustvo imaju u npr. Njemackoj itd. Sta oni imaju sa BiH ABSOLUTNO NISTA!

Ljudi iz BiH bi da pobjegnu sutra da mogu, a ova tema o nekoj alternativi. Da nije mozda dal ljudi u BiH imaju alternativu, jer sto se inostranstvenih tice oni ce u 90% primjera otati u novoj kuci, jedino budale misle da svercuju i kockaju.
Ja koliko znam ljudi, vecina ih vise i ne planira nazad, ti u dobi 30godina i mladji. Dosta je i starijih koji tako misle, mozda samo oni koji su penziju zaradili, a imaju i dobre uspomene iz Juge, pa bi se i vratili, sa americkom penzijom tmao se i moze zivjeti, al ovdje ne.
Doduse, ja jos se nadam i planiram vratiti, al covjek nikad ne zna sta mu zivot sprema.
tutku
Posts: 1346
Joined: 18/06/2011 12:10

#500 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by tutku »

Citajuci ova iskustva i razmisljanja nase dijaspore, zapitam se da li njima treba uopce alternativa ?
Post Reply