Da li dijsapora ima alternativu???

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#1 Da li dijsapora ima alternativu???

Post by StLouis »

Koji su vam ciljevi u zivotu? Pomiriti se s sudbinom i ostati tu gdje jeste ili se namjeravate vratiti u BiH, ili je nesto sasvim drugo u planu...??? Vratiti se, koliko se ispalti vratiti u domovinu?? Ostati, koliko je vrijedno ostati tu gdje jesmo...?? Nesto zbrajam s burazom zadnjeg vikenda i ispade da ce nam koncem Aprila biti punih 14 godina u USA. Puno vremena, decenija i pol skoro!! Tri brata, i svi smo tu, nekako srasli s zbiljom danasnjice, kasno da se vratimo - niti da pomilsimo na povratak, svi sutimo, kao da tajimo najvecu tajnu - prerano da razmisljamo o povratku. Djeca od buraza pravi ameri, doduse govore nas jezik kako-tako, zapravo odlicno s obzirom da su tu dosli s nepune dvije godine starosti - ovi ovdje sto su rodjeni slabo, skoro pa nikako. Djevojcica od 6 godina od starijeg buraza po prvi put ide za BiH na ljeto. Govori mi na engleskom: "I have to learn Bosnian so I would be able to communicate with my grandmother!!" Ja se smijem i ne znam odkud poceti niti gdje zavrsiti nasu konverzaciju. Ustvari, i ja zapinjem na nasem jeziku, sramotno reci ali poneke rijeci tesko prevodim i nije da se foliram. Nekako mi je lakse ponekad reci sto zelim na jeziku koji mi je prije deceniju i pol bio stran. Ponekad i sanjam na njihovom jeziku, zaista sanjam ponekad, ne lazem. '

Opet je lakse Vama koji ste u Europi, ili se varam...?? Kakva su vasa iskustva? Osjecate li se da ste ni tamo ni ovdje ponekad? Ja taj osjecaj sve manje i manje imam, postao sam globalan sto je u neku ruku dobro i od koristi ali znam da gubim identitet. Nije me strah tog osjecaja jer je situacija takva kakva jeste, ali mi ipak zao i ponekad me strah pomilsi da cu biti neko treci; Kurd, Palestinac, na silu Amerikanac, doduse ne na silu nego ja to tek tako shvatam. Ne volim qurcenje previse i isticanje taj sam, otud sam, takav sam i ponekad se zaista grozim "velikih nacionalnih identiteta" ali sto vise vrijeme odmice meni kroz glavu prolaze neke cudne misli i pomilsi; pa ja i jesam Kurd, Palestinac, Tibetanac, samo drukcije sorte, ja mogu da se vratim ali gdje i kome...??? U sta i gdje?? Materijalno situiran, bez nacionalnog sikaniranja, pelcovan na raznolikosti zadnjih 14 godina ne vjerujem da bih se lako priviknuo na nemar i diskriminaciju. Ustvari, ja bih bio dijasporac u svojoj rodjenoj zemlji ako bih odlucio da se vratim. Poznajem sebe, meni bi se to na brzinu zgadilo; nepravda, korupcija, kvazi suzivot na silu a da ne govorimo o prevarantluku u bliznjim/nasim redovima. Za godinu i kusur dana ja cu napuniti cetrdeset godina, i to nije malo, ni pod razno malo, covjek sazrije, ucahuri se, nadje sebe koliko-toliko. Eh sada, kada covjek udje u cetrdesetu, uozbilji se pomalo, sta njemu drugo preostaje; vrsta patriotizma hiljade kilometara daleko ili povratak..??? Potomci cetrdesetogodisnjaka ili pedesetogodisnjaka; povratak u zemlju o kojoj nista ne znas sem imena i par rodjaka koji imaju gro svojih problema pritom da te ne vide niti u najmanjem sablonu ili nesto sedamdeseto...

Ja ipak mislim da cu ostati ovdje i voljeti svoju domovinu i pomagati je ma koliko mogu i kad mogu ma kakva da bila, fakat to mi je na kraju obaveza. A sta kad nestane mene i onih iza mene; djece Kurda, Palestinaca, Tibetanaca, Native Americans[ovo fakat ne znam prevesti na nas jezik - Indijanaca, onih jahaca na konjima s lukom i strijelom s kojima smo se nekad suosjecali]
User avatar
luckylaka
Posts: 22513
Joined: 15/01/2010 06:28

#2 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by luckylaka »

Ovo mi vise lici na neku pijansku pricu nego na realnost.Nikada licno ni ja ni moja familija necemo se osjecati ovdje kao Kurdi ,Palestinci ili neki drugi,treci.Kazu,,Jednom Bosanac ,uvijek Bosanac,,Prica o djeci nije prica o djeci nego prica o roditeljima.Kada otac zaboravlja bosanski onda se nije cuditi sto dijete ne zna taj jezik.Moj je samo prvih 6 mjeseci po rodzenju proveo u Bosni dakle od 91 vani.Hvala Bogu govori i cita engleski i bosanski skoro bez razlike(ne hvalim se ali se ponosim)Mene bi licno bilo sramota reci kako zaboravljam bosanski,premda ih ima hrpa koji hoce da zaborave taj nas bosanski ne znam zasto ali ima ih.Prica o nepravdi i korupciju u Bosni iz drzave u kojoj su korupcija,mito na svakom cosku je smijesna.Kada hiljade bosanaca u americi polazu vozacke ispite na sto kakve ,,baklave,,,,hurmasice,,kada instruktor kuci donese vozacku za $1000 kada sotine kamijondzija samo vide kamion i uz to znaju tri rijeci engleskog dobiju vozacku za skoro 5 dana,kada americko drzavljanstvo dobijes samo sto znas reci,,hi,,kada bijeli prebije crnog ili obrnuto kada ovo,ono onda to nijenepravda,mito i korupcija jer toima samo u Bosni.,,Povratak u zemlju o kojoj nista ne znas,,da bog sacuva ili neces da znas I na kraju kada nestane tebe nece biti kraj svijeta i skoro niko nece ni primjetiti da te nema osim familije i par prijatelja ali ostaje ono za sto mi zivimo,nasa djeca jer mi smo tu nebitni.I na kraju preporuka obodji(ako vec nisi)koji nas Dzemat pa vidi kako djeca pricaju i bosanski i engleski,kako djeca sanjaju o Bosni,kako djeca sa ponosom nose dresove,majice sa imenima bosanskih igraca i drugih BiH zvijezda.Kada ljudi skontaju da nije sve u parama tj.dolarima,skupim autima,kucama da je familija iznad svega(sto podrazumjeva pricati i pricati sa djecom ko su,sta su,odakle su)onda neces doci u situaciju kao neki da sa djetetom od 5,6 ili 10 godina u kuci pricas engleski.Hvala Dragom Bogu pa nemam takvih problema i bas danas mi mali kaze,,Babo hocemo li u Bosnu u junu ili julu,,Kazm,,Hocemo ABD svake godine dok je babo ziv a ti poslije kako hoces,,Poz.
BornInHell
Posts: 403
Joined: 09/04/2008 05:08

#3 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by BornInHell »

uh kad procitam ovu temu dodze mi neka teska depresija pa moram odmah u podrum po pivu, jarane nikad se ti neces vratiti u bosnu a ni tvoja dijeca. Uci ih nas jezik i vodi ih u bosnu da vide kako je tamo, da upoznaju rodzake, tradiciju i kulturu da znaju ko su i sta su i odakle poticu njihovi roditelji ali trenutno u bosni je na znazi jedan malo jaci apartheid sa oligarhijom tako da bi povratak bio vrlo sumoran i tezak ali ako imas dobrih zaliha i prihoda onda nije vazno gdije zivis....haj sretno i sve najblje
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#4 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by IHAVEDREAM »

StLouis wrote:Koji su vam ciljevi u zivotu? Pomiriti se s sudbinom i ostati tu gdje jeste ili se namjeravate vratiti u BiH, ili je nesto sasvim drugo u planu...??? Vratiti se, koliko se ispalti vratiti u domovinu?? Ostati, koliko je vrijedno ostati tu gdje jesmo...?? Nesto zbrajam s burazom zadnjeg vikenda i ispade da ce nam koncem Aprila biti punih 14 godina u USA. Puno vremena, decenija i pol skoro!! Tri brata, i svi smo tu, nekako srasli s zbiljom danasnjice, kasno da se vratimo - niti da pomilsimo na povratak, svi sutimo, kao da tajimo najvecu tajnu - prerano da razmisljamo o povratku. Djeca od buraza pravi ameri, doduse govore nas jezik kako-tako, zapravo odlicno s obzirom da su tu dosli s nepune dvije godine starosti - ovi ovdje sto su rodjeni slabo, skoro pa nikako. Djevojcica od 6 godina od starijeg buraza po prvi put ide za BiH na ljeto. Govori mi na engleskom: "I have to learn Bosnian so I would be able to communicate with my grandmother!!" Ja se smijem i ne znam odkud poceti niti gdje zavrsiti nasu konverzaciju. Ustvari, i ja zapinjem na nasem jeziku, sramotno reci ali poneke rijeci tesko prevodim i nije da se foliram. Nekako mi je lakse ponekad reci sto zelim na jeziku koji mi je prije deceniju i pol bio stran. Ponekad i sanjam na njihovom jeziku, zaista sanjam ponekad, ne lazem. '

Opet je lakse Vama koji ste u Europi, ili se varam...?? Kakva su vasa iskustva? Osjecate li se da ste ni tamo ni ovdje ponekad? Ja taj osjecaj sve manje i manje imam, postao sam globalan sto je u neku ruku dobro i od koristi ali znam da gubim identitet. Nije me strah tog osjecaja jer je situacija takva kakva jeste, ali mi ipak zao i ponekad me strah pomilsi da cu biti neko treci; Kurd, Palestinac, na silu Amerikanac, doduse ne na silu nego ja to tek tako shvatam. Ne volim qurcenje previse i isticanje taj sam, otud sam, takav sam i ponekad se zaista grozim "velikih nacionalnih identiteta" ali sto vise vrijeme odmice meni kroz glavu prolaze neke cudne misli i pomilsi; pa ja i jesam Kurd, Palestinac, Tibetanac, samo drukcije sorte, ja mogu da se vratim ali gdje i kome...??? U sta i gdje?? Materijalno situiran, bez nacionalnog sikaniranja, pelcovan na raznolikosti zadnjih 14 godina ne vjerujem da bih se lako priviknuo na nemar i diskriminaciju. Ustvari, ja bih bio dijasporac u svojoj rodjenoj zemlji ako bih odlucio da se vratim. Poznajem sebe, meni bi se to na brzinu zgadilo; nepravda, korupcija, kvazi suzivot na silu a da ne govorimo o prevarantluku u bliznjim/nasim redovima. Za godinu i kusur dana ja cu napuniti cetrdeset godina, i to nije malo, ni pod razno malo, covjek sazrije, ucahuri se, nadje sebe koliko-toliko. Eh sada, kada covjek udje u cetrdesetu, uozbilji se pomalo, sta njemu drugo preostaje; vrsta patriotizma hiljade kilometara daleko ili povratak..??? Potomci cetrdesetogodisnjaka ili pedesetogodisnjaka; povratak u zemlju o kojoj nista ne znas sem imena i par rodjaka koji imaju gro svojih problema pritom da te ne vide niti u najmanjem sablonu ili nesto sedamdeseto...

Ja ipak mislim da cu ostati ovdje i voljeti svoju domovinu i pomagati je ma koliko mogu i kad mogu ma kakva da bila, fakat to mi je na kraju obaveza. A sta kad nestane mene i onih iza mene; djece Kurda, Palestinaca, Tibetanaca, Native Americans[ovo fakat ne znam prevesti na nas jezik - Indijanaca, onih jahaca na konjima s lukom i strijelom s kojima smo se nekad suosjecali]
U nasem slucaju, mi se vodimo mudrom Kineskom poslovicom: " Pametan zivi tamo gdje mu je bolje ,a budala gdje je navikla".....
Mozda zvuci arogantno, ali.........REALNOST!
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#5 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by graue_maus »

:roll: pratim ovu temu
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#6 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by @mba »

ne kontam te nikako zemljace da ti djeca ne pricaju svoj bosnaski jezik, nemas ti sta razmisljati o povratku ti si djecu izgubio vec sada, kao sto i sam kazes pravi ameri, neznam sto u opste kontas onda o povratku???

i ja sam u dijaspori, ali moja cerka je uskoro 4, i prica bosanski jednako dobro kao i jezik zemlje u kojoj zivim!
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#7 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by sinuhe »

Strasno gdje sve ljudi zavrsise.
User avatar
luckylaka
Posts: 22513
Joined: 15/01/2010 06:28

#8 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by luckylaka »

sinuhe wrote:Strasno gdje sve ljudi zavrsise.
Nije,,Sinuhe,,problem gdje zavrsise nego KAKO zavrsise
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#9 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Mr.Penguin »

Native Americans-Domorodci
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#10 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by sinuhe »

luckylaka wrote:
sinuhe wrote:Strasno gdje sve ljudi zavrsise.
Nije,,Sinuhe,,problem gdje zavrsise nego KAKO zavrsise
Da, ma tuga covjece. Nestadose sve one nase carsije.
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#11 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Static-X »

A bas me cudis @StLouis, ajd da si negdje izolovan i bez dodira sa bosancima, nego zivis u gradu koji kazu ima oko 40 000 nasi stanovnika i da zaboravis jezik :roll: kako bolan :lol:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#12 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by jefferson »

Ovo je ralozg sto necu da imam nekog prisnog kontakta s nasim dijsporcima.
Ono cujem se i vidim se s par prijatelja iz djetinjstva, i to ej to. Nista nasi klubovi, nase pjevaljke , ma NISTA< necu da znam. A sto?
E kad god sam se nasao u tom drustvu, poslije sam morao sa prijateljicom koja je psiholog da malo popricam :D
Razlog je sva ta negativnost koju nasi ljudi ispoljavaju. Tesko, jebo ameriku drzava te vazda zavrne, porezi, ljudi nece da piju stalno (skuzio sam da je ovo vrlo bitno).
Nostalgija se vazda svodi na vrijeme prije rata kada je vadalo samoupravljanje pa ti drzava dala posao, stan itd, a ljudi pokusavali zajebat drzavu pored svega toga. E to ne pali ovdje.
Ja sam jednom ostao sokiran kada mi frajer iz nekekve selendre pored Brckog rece kako mu najvise nedostaje to sto ne moze da janje okrene ispod cerade kamiona dok prodaje na pijaci!
To sto u americi zivi u kuci sa 4 sobe, dva taoleta koji imaju vise kvadrature nego prosjecan dvosoban stan u BiH, sto mu djeca idu u skolu gdje im niko nece prebaciti sto su muslimani ili sta li vec, itd, itd, nema veze, vazno je janje ispod cerade!
Drugi tip kada sam dolzio u taj grad u posjetu zove mene da idemo alkohol kupiti jer ja se bolje snalazim sa jezikom!!! Mislim, tip zaradjuje oko 100,000 godisnje, radi kao supervizor u nekoj firmi gdje svi pricaju bosanski, i naravno, nakon 15g on jos uvijek ima problema jebenu pivu kupiti, i svi su krivi za to, osim njega!
Ja imam djevojku koja je filipinka, ono ozbiljna veza. Uopste mi ne pada na pamet da se vratim, a razlog je sto se jednostavno i sad osjecam kao da zivim malo u BiH malo u SAD. Pa jebemu ovo je 21 vijek, ljudi bi trebali putovati, komunikacije, brzina, ovo ono, a ne daj da se ucahurimo u stan ili vikendicu i mozda nekad odemo do njemacke. Jer, boze moj, nema naseg naroda nigdje.
I onda, hipoteticki, ja i djevojka se uzmemo i dobijemo dijete, ja za svoje dijete bogami planiram, kada sam vec u toj mogucnosti, da ide u skolu sa drugim rasama, religijama itd, a da mi niko to dijete ne prozove jer je pola bosanac pola filipinac. Taj eksperiment cu ostaviti za dijete kada bude punoljetno pa nek ispituje jesul nase dvje skole pod jednim krovom prevazisle budalastine tj. segregaciju na osnovu religijske ili etnicke pripadnosti.
Vratiti se u BiH?
Da, na odmor. Skijanje, malo prijatelji, mozda i biznis otvoriti dole, ali za stalno? pa ovoliko svijet, dajte da se malo maknemo iz te nase ucmalosti gdje ko god ode odmah je izdajnik itd, a samo zato sto ti koji to pricaju nisu otisli.
U sustini, nasim ljudima fali putovanja, pa ovakve teme ne bi ni imali na repertoaru!
User avatar
Platformas
Posts: 1323
Joined: 07/08/2011 09:45
Location: /public_html
Contact:

#13 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Platformas »

Nemaju se dijasporasi vise gdje ni vratiti, nisu ni u BiH bas dobrodosli.
:)
Romanija
Posts: 2006
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#14 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Romanija »

Bosanska 'dijaspora' koja je zavrsila preko okeana je izgubljeno stanovnistvo za BiH, narocito kadje su u pitanju Bosnjaci,kao i ono nesto promila probosanski orijentiranih urbanih - pretezno Sarajlija - Srba i Hrvata koji su pobjegli od moguce pogibje tokom rata. CIjela BiH alternativa se svodi na par ljetnih sedmica kraj Une, Sane, Drine, Neretve, Trebizata,.....,dajdzinu pricu kakavje rahatluk bio pod Drugom Titom,i nekoliko zgnjecenih zvrkova bureka prosvercovanih kroz carinu. BiH i njena dijaspora uopce nisu vise relevantni jedni drugima nakon svih ovih postratnih godina.......alternativa.......pih....
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#15 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Mr.Penguin »

jefferson wrote:Ovo je ralozg sto necu da imam nekog prisnog kontakta s nasim dijsporcima.
Ono cujem se i vidim se s par prijatelja iz djetinjstva, i to ej to. Nista nasi klubovi, nase pjevaljke , ma NISTA< necu da znam. A sto?
E kad god sam se nasao u tom drustvu, poslije sam morao sa prijateljicom koja je psiholog da malo popricam :D
Razlog je sva ta negativnost koju nasi ljudi ispoljavaju. Tesko, jebo ameriku drzava te vazda zavrne, porezi, ljudi nece da piju stalno (skuzio sam da je ovo vrlo bitno).
Nostalgija se vazda svodi na vrijeme prije rata kada je vadalo samoupravljanje pa ti drzava dala posao, stan itd, a ljudi pokusavali zajebat drzavu pored svega toga. E to ne pali ovdje.
Ja sam jednom ostao sokiran kada mi frajer iz nekekve selendre pored Brckog rece kako mu najvise nedostaje to sto ne moze da janje okrene ispod cerade kamiona dok prodaje na pijaci!
To sto u americi zivi u kuci sa 4 sobe, dva taoleta koji imaju vise kvadrature nego prosjecan dvosoban stan u BiH, sto mu djeca idu u skolu gdje im niko nece prebaciti sto su muslimani ili sta li vec, itd, itd, nema veze, vazno je janje ispod cerade!
Drugi tip kada sam dolzio u taj grad u posjetu zove mene da idemo alkohol kupiti jer ja se bolje snalazim sa jezikom!!! Mislim, tip zaradjuje oko 100,000 godisnje, radi kao supervizor u nekoj firmi gdje svi pricaju bosanski, i naravno, nakon 15g on jos uvijek ima problema jebenu pivu kupiti, i svi su krivi za to, osim njega!
Ja imam djevojku koja je filipinka, ono ozbiljna veza. Uopste mi ne pada na pamet da se vratim, a razlog je sto se jednostavno i sad osjecam kao da zivim malo u BiH malo u SAD. Pa jebemu ovo je 21 vijek, ljudi bi trebali putovati, komunikacije, brzina, ovo ono, a ne daj da se ucahurimo u stan ili vikendicu i mozda nekad odemo do njemacke. Jer, boze moj, nema naseg naroda nigdje.
I onda, hipoteticki, ja i djevojka se uzmemo i dobijemo dijete, ja za svoje dijete bogami planiram, kada sam vec u toj mogucnosti, da ide u skolu sa drugim rasama, religijama itd, a da mi niko to dijete ne prozove jer je pola bosanac pola filipinac. Taj eksperiment cu ostaviti za dijete kada bude punoljetno pa nek ispituje jesul nase dvje skole pod jednim krovom prevazisle budalastine tj. segregaciju na osnovu religijske ili etnicke pripadnosti.
Vratiti se u BiH?
Da, na odmor. Skijanje, malo prijatelji, mozda i biznis otvoriti dole, ali za stalno? pa ovoliko svijet, dajte da se malo maknemo iz te nase ucmalosti gdje ko god ode odmah je izdajnik itd, a samo zato sto ti koji to pricaju nisu otisli.
U sustini, nasim ljudima fali putovanja, pa ovakve teme ne bi ni imali na repertoaru!
:thumbup:
User avatar
luckylaka
Posts: 22513
Joined: 15/01/2010 06:28

#16 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by luckylaka »

jefferson wrote:Ovo je ralozg sto necu da imam nekog prisnog kontakta s nasim dijsporcima.
Ono cujem se i vidim se s par prijatelja iz djetinjstva, i to ej to. Nista nasi klubovi, nase pjevaljke , ma NISTA< necu da znam. A sto?
E kad god sam se nasao u tom drustvu, poslije sam morao sa prijateljicom koja je psiholog da malo popricam :D
Razlog je sva ta negativnost koju nasi ljudi ispoljavaju. Tesko, jebo ameriku drzava te vazda zavrne, porezi, ljudi nece da piju stalno (skuzio sam da je ovo vrlo bitno).
Nostalgija se vazda svodi na vrijeme prije rata kada je vadalo samoupravljanje pa ti drzava dala posao, stan itd, a ljudi pokusavali zajebat drzavu pored svega toga. E to ne pali ovdje.
Ja sam jednom ostao sokiran kada mi frajer iz nekekve selendre pored Brckog rece kako mu najvise nedostaje to sto ne moze da janje okrene ispod cerade kamiona dok prodaje na pijaci!
To sto u americi zivi u kuci sa 4 sobe, dva taoleta koji imaju vise kvadrature nego prosjecan dvosoban stan u BiH, sto mu djeca idu u skolu gdje im niko nece prebaciti sto su muslimani ili sta li vec, itd, itd, nema veze, vazno je janje ispod cerade!
Drugi tip kada sam dolzio u taj grad u posjetu zove mene da idemo alkohol kupiti jer ja se bolje snalazim sa jezikom!!! Mislim, tip zaradjuje oko 100,000 godisnje, radi kao supervizor u nekoj firmi gdje svi pricaju bosanski, i naravno, nakon 15g on jos uvijek ima problema jebenu pivu kupiti, i svi su krivi za to, osim njega!
Ja imam djevojku koja je filipinka, ono ozbiljna veza. Uopste mi ne pada na pamet da se vratim, a razlog je sto se jednostavno i sad osjecam kao da zivim malo u BiH malo u SAD. Pa jebemu ovo je 21 vijek, ljudi bi trebali putovati, komunikacije, brzina, ovo ono, a ne daj da se ucahurimo u stan ili vikendicu i mozda nekad odemo do njemacke. Jer, boze moj, nema naseg naroda nigdje.
I onda, hipoteticki, ja i djevojka se uzmemo i dobijemo dijete, ja za svoje dijete bogami planiram, kada sam vec u toj mogucnosti, da ide u skolu sa drugim rasama, religijama itd, a da mi niko to dijete ne prozove jer je pola bosanac pola filipinac. Taj eksperiment cu ostaviti za dijete kada bude punoljetno pa nek ispituje jesul nase dvje skole pod jednim krovom prevazisle budalastine tj. segregaciju na osnovu religijske ili etnicke pripadnosti.
Vratiti se u BiH?
Da, na odmor. Skijanje, malo prijatelji, mozda i biznis otvoriti dole, ali za stalno? pa ovoliko svijet, dajte da se malo maknemo iz te nase ucmalosti gdje ko god ode odmah je izdajnik itd, a samo zato sto ti koji to pricaju nisu otisli.
U sustini, nasim ljudima fali putovanja, pa ovakve teme ne bi ni imali na repertoaru!
Jednostavnije je da kazes,,Ma jebes Bosnu boli me chuna za njom,,Inace u Usa je sve sjajno kakav diskriminacija na rasnoj ili vjerskoj osnovi to je ovdje zabranjeno :-)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#17 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by jefferson »

luckylaka wrote:
jefferson wrote:Ovo je ralozg sto necu da imam nekog prisnog kontakta s nasim dijsporcima.
Ono cujem se i vidim se s par prijatelja iz djetinjstva, i to ej to. Nista nasi klubovi, nase pjevaljke , ma NISTA< necu da znam. A sto?
E kad god sam se nasao u tom drustvu, poslije sam morao sa prijateljicom koja je psiholog da malo popricam :D
Razlog je sva ta negativnost koju nasi ljudi ispoljavaju. Tesko, jebo ameriku drzava te vazda zavrne, porezi, ljudi nece da piju stalno (skuzio sam da je ovo vrlo bitno).
Nostalgija se vazda svodi na vrijeme prije rata kada je vadalo samoupravljanje pa ti drzava dala posao, stan itd, a ljudi pokusavali zajebat drzavu pored svega toga. E to ne pali ovdje.
Ja sam jednom ostao sokiran kada mi frajer iz nekekve selendre pored Brckog rece kako mu najvise nedostaje to sto ne moze da janje okrene ispod cerade kamiona dok prodaje na pijaci!
To sto u americi zivi u kuci sa 4 sobe, dva taoleta koji imaju vise kvadrature nego prosjecan dvosoban stan u BiH, sto mu djeca idu u skolu gdje im niko nece prebaciti sto su muslimani ili sta li vec, itd, itd, nema veze, vazno je janje ispod cerade!
Drugi tip kada sam dolzio u taj grad u posjetu zove mene da idemo alkohol kupiti jer ja se bolje snalazim sa jezikom!!! Mislim, tip zaradjuje oko 100,000 godisnje, radi kao supervizor u nekoj firmi gdje svi pricaju bosanski, i naravno, nakon 15g on jos uvijek ima problema jebenu pivu kupiti, i svi su krivi za to, osim njega!
Ja imam djevojku koja je filipinka, ono ozbiljna veza. Uopste mi ne pada na pamet da se vratim, a razlog je sto se jednostavno i sad osjecam kao da zivim malo u BiH malo u SAD. Pa jebemu ovo je 21 vijek, ljudi bi trebali putovati, komunikacije, brzina, ovo ono, a ne daj da se ucahurimo u stan ili vikendicu i mozda nekad odemo do njemacke. Jer, boze moj, nema naseg naroda nigdje.
I onda, hipoteticki, ja i djevojka se uzmemo i dobijemo dijete, ja za svoje dijete bogami planiram, kada sam vec u toj mogucnosti, da ide u skolu sa drugim rasama, religijama itd, a da mi niko to dijete ne prozove jer je pola bosanac pola filipinac. Taj eksperiment cu ostaviti za dijete kada bude punoljetno pa nek ispituje jesul nase dvje skole pod jednim krovom prevazisle budalastine tj. segregaciju na osnovu religijske ili etnicke pripadnosti.
Vratiti se u BiH?
Da, na odmor. Skijanje, malo prijatelji, mozda i biznis otvoriti dole, ali za stalno? pa ovoliko svijet, dajte da se malo maknemo iz te nase ucmalosti gdje ko god ode odmah je izdajnik itd, a samo zato sto ti koji to pricaju nisu otisli.
U sustini, nasim ljudima fali putovanja, pa ovakve teme ne bi ni imali na repertoaru!
Jednostavnije je da kazes,,Ma jebes Bosnu boli me chuna za njom,,Inace u Usa je sve sjajno kakav diskriminacija na rasnoj ili vjerskoj osnovi to je ovdje zabranjeno :-)
Jaro, ja sam Musliman, i svi oko mene to znaju. Ovdje sam za 7 godina postigao to sto u BiH nikad ne bi!
A inace, cuna me ne boli za BiH. U BiH sam toliko cesto da imam osjecaj da zivim dole. Fazon ej u tome sto ja zivim za sebe a ne za druge, pa mi nije vazno da svi znaju sta ja govorim. Moja djela su daleko vaznija od moje retorike.
U mogucnosti sam da pomognem BiH, i to maksimalno cinim! A to da li ce moje dupe biti malo u BiH a malo u SAD je nebitno. Ja znam da sam ovakakv kakav jesam korisniji onim ljudima u BiH (pogotovo mladjim) ovdje u SAD nego u BiH.
A da, jeste, zabranjena je diskriminacija, pa je ima, ali ima i sud, i policija!
Niko tebi nije kriv sto smatras da si nekome ispao iz oka pa mora da te nosi kao malo vode na dlanu. Ja nisam ovdje ocekivao nista zato sto sam bosanac ili musliman ili bjelac ili peti deseti, ali sam skuzio da je dosta nasih ljudi razocarano jer im nije poklanjana samo njima znanan paznja u SAD. SAD i jesu extra za one koji hoce da ih se pusti da zive, a vecini nasih ljudi fali paznja drzave, jer onda boze moj, moraju raditi.
Ali zapitaj se, SAD danas imaju vise doktora, hirurga itd, bosanskog porijekla nego sto ih ima u BiH!
Romanija
Posts: 2006
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#18 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Romanija »

Jaro ba cemu pravdanje, nakon bugi-vugi sa Filipinkom tebi bi i Kamcatka bila draza od BiH. Kome ne bi? Sta se ba vadis, mojne ba biti dijasporac!
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#19 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by XXS »

Ja sam prije par ljeta, na odmoru u BIH, usnio san. Vracam se nazad u US i na SA aerodromu me ne pustaju na avion jer mi, ko biva, nesto nije uredu sa papirima. Ne mogu nazad u US i moram ostati u BIH.
Probudio se u po' noci sav oznojen, uspanicen i istraumiran.
Pu, pu, pu, gluho i daleko bilo. :D

Bosnu volim, nikad je se necu odreci ali nakon 15 godina vise volim US.
Romanija
Posts: 2006
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#20 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Romanija »

XXS wrote:Bosnu volim, nikad je se necu odreci ali nakon 15 godina vise volim US.
Ovo je logicka kontadikcija, i sa ovom recenicom si je se vec odrekao. Sta je ba s vama preko-okeanskim dijasporcima, i cemu taj osjecak krivnje i nagon zanekakvim pravdanjem.
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#21 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Mr.Penguin »

Romanija wrote:
XXS wrote:Bosnu volim, nikad je se necu odreci ali nakon 15 godina vise volim US.
Ovo je logicka kontadikcija, i sa ovom recenicom si je se vec odrekao. Sta je ba s vama preko-okeanskim dijasporcima, i cemu taj osjecak krivnje i nagon zanekakvim pravdanjem.
Sta je sa nama sto smo ljubomorni na preko-okeanske dijasporce?
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#22 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by graue_maus »

@mba wrote:ne kontam te nikako zemljace da ti djeca ne pricaju svoj bosnaski jezik, nemas ti sta razmisljati o povratku ti si djecu izgubio vec sada, kao sto i sam kazes pravi ameri, neznam sto u opste kontas onda o povratku???

i ja sam u dijaspori, ali moja cerka je uskoro 4, i prica bosanski jednako dobro kao i jezik zemlje u kojoj zivim!
nemoj tako, znam ih dosta koji sa 5-6 godina nisu znali ni jednu rijec naseg jezika a sada pricaju sa 20 ko pravi ....sve je to stvar interesa ...a u principu sa koliko godina smo mi ucili engleski i njemacki i ostale jezike......
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#23 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by XXS »

Romanija wrote:
XXS wrote:Bosnu volim, nikad je se necu odreci ali nakon 15 godina vise volim US.
Ovo je logicka kontadikcija, i sa ovom recenicom si je se vec odrekao. Sta je ba s vama preko-okeanskim dijasporcima, i cemu taj osjecak krivnje i nagon zanekakvim pravdanjem.
Logicka kontradikcija je ako gledas kroz crno-bijelu prizmu u kojoj ja moram odabrati jedno ili drugo.
Ja nekako kontam da mogu oboje, tako da u glavi nemam nikakvih kontradikcija.
Sa druge strane, slobodan si da moj post vidis kao neko pravdanje. U sustini, ja sam samo pokusao dati drugu stranu slike vezano za prvi komentar teme. Ima nas koji smo dobrovoljno u US, jer nam se svidja i ne djelimo patnje i dileme iz prvog posta teme.
musa_2004
Posts: 88
Joined: 17/06/2004 12:10

#24 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by musa_2004 »

jarane ja neznam sta pusis.. sta god il smanji il daj i meni malo.

cuj neznas gdje si.. ili tamo ili vamo.

neznam zasto su ljudi toliko preoptereceni kako se zove ta drzava
gdje zive, jesu li manjina ili vecina i kojim jezik djete prica i kako dobro.

kad negdje drugo ides na odmor (znaci u trecu zemlju) opravdavas li se tamo zasto si i zbog cega dosao u tu drzavu?

ja sam na srecu ostao na ovom kontinentu i idem po 7-8 puta godisnje u BiH i naravno u druge destinacije, uvjek mi je bila komicna ta prica sa dijasporom.. i sa jedne i sa druge strane.. svak se svakome zbog necega pravda i optuzuje a ja nikako pohvatati zbog cega.

ispade da smo samo mi iz bih promjenili drzavu.. ljudi se iseljavaju i preseljavaju non stop, samo smo mi izgleda narod sto sam sebi u stomak skace.. nekako.. zaboravi sta je tema bila :)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#25 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by jefferson »

Romanija wrote:Jaro ba cemu pravdanje, nakon bugi-vugi sa Filipinkom tebi bi i Kamcatka bila draza od BiH. Kome ne bi? Sta se ba vadis, mojne ba biti dijasporac!
Ma jaro uopste se ne pravad. Ono ne boli me cuna za BiH, ali me boli za ovim tipovima koji kao fol eto pate za BiH, ono svim srcem im nedostaje, i na tome se zavrsi, na rjecima.
Svima su puna usta BiH, fol nostalgija ovo ono, a niko se ne vraca. Ja sada kada mi neko kaze kako mu nedostaje BiH i kako mu ej lose u SAD, odmah pitam: a sto se ne vratis? Tada milion razloga da se ne vrati. Ako se neko hoce vratiti, taj ce se vratiti pa gdje puklo da puklo.
Ovo je samo preseravanja tipa: joj jest mi tesko.
Ono sto sam napisao napisao sam iz razloga da mi moramo da promjenimo taj nas glupavi mentalitet da volis BiH samo ako si u BiH i ako si jak na rjecima, tj. sta ce komsije reci koliko si jak na rjecima.
Bosanci zive svuda po svijetu, ali ne znam da to treba znaciti da ako neko zivi na Tahitiju da je manje bosanac od onog sto zivi u Sarajevu? Po cemu je to tako? Gdje ta skala "domoljublja?"
Ali inace, dijasporci koji na sav glas zale za BiH su mi najgori, jer nikad se nece vratiti u BiH. Razlog tog retorickog patriotizma je da uvjek moraju imati nekog ko ce ih zaliti!
Post Reply