Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#326 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by mali jomu »

MyTao wrote:
Pa daj mi taj odgovor da svi cujemo... koji je to naucni zakon koji kaze da iz nezivog ne moze nastati zivo. Bas me zanima... Na osnovu cega iznosis to misljenje... a da nije povezano sa onim sto je pricao neko po pustinji hiljadama godina unazad jer im tako "doslo" u san.



jbt, nevjerovatno da neko iz pustinje prije vise od hiljadu godina kaze da


..... zivot nije sam od sebe dosao jer je tako htjeo, vec da ga je neko morao dati da bi neko, nesto i svi..... mogli biti zivi.

... da zivot ne dolazi sam od sebe kako ko zeli, hoce ili voli...... kao sto nista nema bez zivota da bi ista bilo zivo..... ako mu nije dat zivot,



Ni jedan naucni zakon..... koji god uzmes ne moze dokazat da iz bilo cega ne zivog, da se moze se prevrnut kako mu se hoce da bi bilo zivo.....

probaj pa vidi moze li.....

kazem da nema ni jedan, a ti probaj koji hoces......


MyTao wrote:.....Ja ne tvrdim nista, ni jedno drugo... samo trazim obrazlozenje za tvoje tvrdnje.

ja tvrdim...... i to i to.....

a ti obrazlozi sebi odakle tebe u zivotu, pa zivis sa svime sto je u zivotu......

dok ne prestanes zivjet, to kao ti tako to hoces pa ti se svidja, i ides... dok ti se ne bude htjelo da odes, i odes..... kad hoces,
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#327 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by mali jomu »

tranquil wrote:

Ti si postavio pitanje vezano za tekst koji si postavio, o budućoj evoluciji čovjeka, a ne o tome o čemu sada pričaš. To o čemu sada pričaš čak nije ni evolucija nego abiogeneza.

Mogu zaključiti da sam definitivno pogriješio pokušavajući da objasnim gledište škole "tačaka ravnoteže" pretpostavivši da imaš iskreno zanimanje za ovu temu i makar minimum potrebnog predznanja za raspravu, ispostavilo se da ne vladaš osnovnim pojmovima, mada arogantno tvrdiš da znaš bolje nego svi naučnici u ovoj naučnoj disciplini.

Nisi ti to dobro zakljucio bamoča, znam sve o tome, radi toga i pisem ovdje...... :mrgreen:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#328 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by tranquil »

mali jomu wrote:znam sve o tome
Jaka tvrdnja, koju ne smiju izreći ni vodeći svjetski stručnjaci, tako da sumnjam u nju, ali možeš mi vrlo lako razbiti sumnje detaljnim pobijanjem abiogeneze. Naučnim metodama, naravno, ne rečenicama "ne može to nikako". Čekam.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#329 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by mali jomu »

tranquil wrote:
Jaka tvrdnja, koju ne smiju izreći ni vodeći svjetski stručnjaci, tako da sumnjam u nju, ali možeš mi vrlo lako razbiti sumnje detaljnim pobijanjem abiogeneze. Naučnim metodama, naravno, ne rečenicama "ne može to nikako". Čekam.

.... ne vjerovatno da se neko usudi reci da zna ono sto zna bez obzira sto neko drugi ne zna,

i nemoj cekat nista, vec procitaj sta sam napisao..... :mrgreen:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#330 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by tranquil »

mali jomu wrote:
tranquil wrote:
Jaka tvrdnja, koju ne smiju izreći ni vodeći svjetski stručnjaci, tako da sumnjam u nju, ali možeš mi vrlo lako razbiti sumnje detaljnim pobijanjem abiogeneze. Naučnim metodama, naravno, ne rečenicama "ne može to nikako". Čekam.

.... ne vjerovatno da se neko usudi reci da zna ono sto zna bez obzira sto neko drugi ne zna,

i nemoj cekat nista, vec procitaj sta sam napisao..... :mrgreen:
Tako sam i mislio, ali sam ti dao šansu.

Što je znanje manje, samouvjerenost i arogancija su veći.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#331 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by MyTao »

mali jomu wrote:
MyTao wrote:
Pa daj mi taj odgovor da svi cujemo... koji je to naucni zakon koji kaze da iz nezivog ne moze nastati zivo. Bas me zanima... Na osnovu cega iznosis to misljenje... a da nije povezano sa onim sto je pricao neko po pustinji hiljadama godina unazad jer im tako "doslo" u san.



jbt, nevjerovatno da neko iz pustinje prije vise od hiljadu godina kaze da


..... zivot nije sam od sebe dosao jer je tako htjeo, vec da ga je neko morao dati da bi neko, nesto i svi..... mogli biti zivi.

... da zivot ne dolazi sam od sebe kako ko zeli, hoce ili voli...... kao sto nista nema bez zivota da bi ista bilo zivo..... ako mu nije dat zivot,



Ni jedan naucni zakon..... koji god uzmes ne moze dokazat da iz bilo cega ne zivog, da se moze se prevrnut kako mu se hoce da bi bilo zivo.....

probaj pa vidi moze li.....

kazem da nema ni jedan, a ti probaj koji hoces......


MyTao wrote:.....Ja ne tvrdim nista, ni jedno drugo... samo trazim obrazlozenje za tvoje tvrdnje.

ja tvrdim...... i to i to.....

a ti obrazlozi sebi odakle tebe u zivotu, pa zivis sa svime sto je u zivotu......

dok ne prestanes zivjet, to kao ti tako to hoces pa ti se svidja, i ides... dok ti se ne bude htjelo da odes, i odes..... kad hoces,
Ti iznosis tvrdnje... zelim da znam na osnovu cega??? Zasto mislis da je to nemoguce? Pokusaj se fokusirati na to, I pokusaj pronaci direktan odgovor na to pitanje.

ZASTO ti mislis/vjerujes to sto pises? Pitam jer u slucaju da stvarno imas odgovor mogao bi dobiti nobelovu nagradu jer je to pitanje na koje ne mogu odgovoriti ni najveci umovi na svijetu.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#332 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by mali jomu »

MyTao wrote:
Ti iznosis tvrdnje... zelim da znam na osnovu cega??? Zasto mislis da je to nemoguce? Pokusaj se fokusirati na to, I pokusaj pronaci direktan odgovor na to pitanje.

ZASTO ti mislis/vjerujes to sto pises? Pitam jer u slucaju da stvarno imas odgovor mogao bi dobiti nobelovu nagradu jer je to pitanje na koje ne mogu odgovoriti ni najveci umovi na svijetu.


Bog je sve stvorio i stvara...... :)
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#333 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by MyTao »

mali jomu wrote:
MyTao wrote:
Ti iznosis tvrdnje... zelim da znam na osnovu cega??? Zasto mislis da je to nemoguce? Pokusaj se fokusirati na to, I pokusaj pronaci direktan odgovor na to pitanje.

ZASTO ti mislis/vjerujes to sto pises? Pitam jer u slucaju da stvarno imas odgovor mogao bi dobiti nobelovu nagradu jer je to pitanje na koje ne mogu odgovoriti ni najveci umovi na svijetu.


Bog je sve stvorio i stvara...... :)
Nije dovoljno reci, moras i dokazati. Postoje ljudi koji kazu da on nije sve stvorio i da ne stvara... sta sad?

A ko je stvorio boga?
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#334 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by mali jomu »

MyTao wrote:
Nije dovoljno reci, moras i dokazati. Postoje ljudi koji kazu da on nije sve stvorio i da ne stvara... sta sad?

A ko je stvorio boga?


Bog ti govori o Sebi, ne govorim ja, ili ti, ili bilo ko od stvorenja.....

Kad bi neko stvorio boga, onda je to stvorenje, a sve sto je stvoreno nije Bog, Bog Stvara sve stvoreno, a stvoreno ne moze da stvori boga.....

tako i ti pokusaj da budes neko drugi od onoga sto jesi, ne mozes, jer se nisi ti sam stvorio, Bog te je stvorio takvim kakav jesi, a ne ti boga...


Probaj..... ali neces moci.
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#335 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by grayburn »

mali jomu wrote:
MyTao wrote:
Nije dovoljno reci, moras i dokazati. Postoje ljudi koji kazu da on nije sve stvorio i da ne stvara... sta sad?

A ko je stvorio boga?


Bog ti govori o Sebi, ne govorim ja, ili ti, ili bilo ko od stvorenja.....

Kad bi neko stvorio boga, onda je to stvorenje, a sve sto je stvoreno nije Bog, Bog Stvara sve stvoreno, a stvoreno ne moze da stvori boga.....

tako i ti pokusaj da budes neko drugi od onoga sto jesi, ne mozes, jer se nisi ti sam stvorio, Bog te je stvorio takvim kakav jesi, a ne ti boga...


Probaj..... ali neces moci.
Mozda i postoji neki Univerzalni Kreator, ali on mozda nije onakav kakvim ga ti zamisljas.
Mozda je sve ovo kompjuterska simulacija; cijeli svemir, ti, ja, voda i galaksije su ustvari mozda simulacija na kompjuteru nekog iz nekog drugog svemira. A taj svemir je simulacija nekog naucnika iz nekog desetog univerzuma i sve tako u nedogled.

https://en.wikipedia.org/wiki/Simulation_hypothesis
https://goo.gl/RWmxQz
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#336 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by mali jomu »

grayburn wrote:
Mozda i postoji neki Univerzalni Kreator, ali on mozda nije onakav kakvim ga ti zamisljas.
Mozda je sve ovo kompjuterska simulacija; cijeli svemir, ti, ja, voda i galaksije su ustvari mozda simulacija na kompjuteru nekog iz nekog drugog svemira. A taj svemir je simulacija nekog naucnika iz nekog desetog univerzuma i sve tako u nedogled.

https://en.wikipedia.org/wiki/Simulation_hypothesis
https://goo.gl/RWmxQz


Sve sto je stvoreno nije Bog.


Bog stvara i sve te tvoje naucnike i tebe i sve snjima...... i mene.
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#337 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by grayburn »

mali jomu wrote:
grayburn wrote:
Mozda i postoji neki Univerzalni Kreator, ali on mozda nije onakav kakvim ga ti zamisljas.
Mozda je sve ovo kompjuterska simulacija; cijeli svemir, ti, ja, voda i galaksije su ustvari mozda simulacija na kompjuteru nekog iz nekog drugog svemira. A taj svemir je simulacija nekog naucnika iz nekog desetog univerzuma i sve tako u nedogled.

https://en.wikipedia.org/wiki/Simulation_hypothesis
https://goo.gl/RWmxQz


Sve sto je stvoreno nije Bog.


Bog stvara i sve te tvoje naucnike i tebe i sve snjima...... i mene.
Mozda zivimo unutar simulacije koju smo sami sebi napravili?
Jer vidi, kad prodje dovoljno vremena (zamisli npr. za 1000 godina) tehnologija ce nam biti toliko napredna da cemo moci simulirati univerzum, i to svoj sadasnji. To znaci da smo mi sad kompjuterska simulacija koju su ljudi iz buducnosti napravili. I tako se to vrti u krug.

Vrijeme nije linearno, proslost, sadasnjost i buducnost se desavaju istovremeno.
Buducnost definise proslost i proslost definise buducnost.

Ko je stvorio nas? Ljudi iz buducnosti.
Ko je stvorio ljude iz buducnosti? Mi, jer smo nakon izvjesnog vremena postali oni.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#338 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Ci-Nick »

MyTao wrote:
Nije dovoljno reci, moras i dokazati. Postoje ljudi koji kazu da on nije sve stvorio i da ne stvara... sta sad?

A ko je stvorio boga?

Čovjek !
Bez čovjeka Boga ne bi bilo.
Nisam primjetio da ostatak životinjskog svijeta gradi bogomolje.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#339 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Smrcak15 »

grayburn wrote: Ko je stvorio nas? Ljudi iz buducnosti.
Ko je stvorio ljude iz buducnosti? Mi, jer smo nakon izvjesnog vremena postali oni.
izvini jarane ali ovo je tacno glupost ne na kvadrat nego na kubik.

ako nastavis ovakve gluposti , nece te raja uzeti za ozbiljno, pa ti vidi sta i kako dalje.

cuj molim te, ljudi iz proslosti stvorili nas, a mi iz buducnosti stvorili njih u proslosti, covjce kakva makljaza razuma i logike, tacno se popisas na ljudski razum i logiku.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#340 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by animals »

Ne zna se cija je logika gora..
od zal oca i gore matere.. :-)
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#341 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by grayburn »

Smrcak15 wrote:
grayburn wrote: Ko je stvorio nas? Ljudi iz buducnosti.
Ko je stvorio ljude iz buducnosti? Mi, jer smo nakon izvjesnog vremena postali oni.
izvini jarane ali ovo je tacno glupost ne na kvadrat nego na kubik.

ako nastavis ovakve gluposti , nece te raja uzeti za ozbiljno, pa ti vidi sta i kako dalje.

cuj molim te, ljudi iz proslosti stvorili nas, a mi iz buducnosti stvorili njih u proslosti, covjce kakva makljaza razuma i logike, tacno se popisas na ljudski razum i logiku.
haha, ma ne valja sebe previse ozbiljno shvatati, ne volim takve ljude.
Ovo sam sinoc izmislio i to inspirisan Interstellarom.
Ne u zelji da postavim novu teoriju, nego da pokazem kako su sve ove stvari samo stvar maste i stvar sta neko zeli da vjeruje.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#342 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by mali jomu »

animals wrote:Ne zna se cija je logika gora..
od zal oca i gore matere.. :-)

Najgori su oni koji govore da nema Boga, a Bog ih stvorio i dao im sve sto treba....
User avatar
medvjed23
Posts: 26836
Joined: 16/07/2010 13:49

#343 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by medvjed23 »

grayburn wrote:

Vrijeme nije linearno, proslost, sadasnjost i buducnost se desavaju istovremeno.
Buducnost definise proslost i proslost definise buducnost.
Time present and time past
Are both perhaps present in time future
And time future contained in time past.


(poetski intermeco)

:run:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#344 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by animals »

mali jomu wrote:
animals wrote:Ne zna se cija je logika gora..
od zal oca i gore matere.. :-)

Najgori su oni koji govore da nema Boga, a Bog ih stvorio i dao im sve sto treba....
Zasto su najgori...
sta tebe briga sta drugi misle..
dovoljno je da ti vjerujes..
svak ima pravo na svoje misljenje..
problem nastaje , kad neko pocne nametati svoje misljenje drugome..
i nemas ti pravo reci za one koji tvrde da nema Boga da su najgori..
ko da si ti bolji..
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#345 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by patriot_1 »

animals wrote:
mali jomu wrote:
animals wrote:Ne zna se cija je logika gora..
od zal oca i gore matere.. :-)

Najgori su oni koji govore da nema Boga, a Bog ih stvorio i dao im sve sto treba....
Zasto su najgori...
sta tebe briga sta drugi misle..
dovoljno je da ti vjerujes..
svak ima pravo na svoje misljenje..
problem nastaje , kad neko pocne nametati svoje misljenje drugome..
i nemas ti pravo reci za one koji tvrde da nema Boga da su najgori..
ko da si ti bolji..
Meni su gori od njih koji vjeruju da Boga ima a žive kao da ga nema!
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#346 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by mali jomu »

animals wrote:
mali jomu wrote:
animals wrote:Ne zna se cija je logika gora..
od zal oca i gore matere..
:-)

Najgori su oni koji govore da nema Boga, a Bog ih stvorio i dao im sve sto treba....
Zasto su najgori...
sta tebe briga sta drugi misle..
dovoljno je da ti vjerujes..
svak ima pravo na svoje misljenje..
problem nastaje , kad neko pocne nametati svoje misljenje drugome..
i nemas ti pravo reci za one koji tvrde da nema Boga da su najgori..
ko da si ti bolji..


zato sto misle da mogu sve i svasta a drugi ne moze nista... kao ti sad,



od zla oca i gore matere...
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#347 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by tranquil »

grayburn wrote:
Smrcak15 wrote:
grayburn wrote: Ko je stvorio nas? Ljudi iz buducnosti.
Ko je stvorio ljude iz buducnosti? Mi, jer smo nakon izvjesnog vremena postali oni.
izvini jarane ali ovo je tacno glupost ne na kvadrat nego na kubik.

ako nastavis ovakve gluposti , nece te raja uzeti za ozbiljno, pa ti vidi sta i kako dalje.

cuj molim te, ljudi iz proslosti stvorili nas, a mi iz buducnosti stvorili njih u proslosti, covjce kakva makljaza razuma i logike, tacno se popisas na ljudski razum i logiku.
haha, ma ne valja sebe previse ozbiljno shvatati, ne volim takve ljude.
Ovo sam sinoc izmislio i to inspirisan Interstellarom.
Ne u zelji da postavim novu teoriju, nego da pokazem kako su sve ove stvari samo stvar maste i stvar sta neko zeli da vjeruje.
Hahaha, pusti Smrcak15, ne možeš sa njim voditi nikakav razgovor u tom pravcu. Što se tiče ovog što si rekao, zapravo ne samo da nisi jedini koji je razmišljao o tome, nego je taj paradoks dovoljno poznat da ima svoje ime, zove se "Bootstrap paradox".

To mi je zapravo jedino u Interstellar-u smetalo, jer paradoks ne bi bio paradoks ako ne bi žuljao mozak. Postoji alternativno objašnjenje Interstellar-a koje izbjegava ovaj paradoks, na koje mi je ukazano naknadno, a to je činjenica da bi i bez "intervencije" čovječanstvo preživjelo - ona ženska je ipak uspjela, bez intervencija sa strane, da dospije do pogodnog mjesta za koloniju, odakle su se mogli razviti ovi što su intervenisali, i da je svrha intervencija bilo ne da bi spasili, nego kako bi još "pogurali". Nisam gledao drugi put da provjerim da li ova teorija pije vode i da li je opstanak moguć bez intervencija.

Kada smo kod outlandish teorija, vidio sam da si otvorio temu o simulacijskoj teoriji, takva tema sigurno bi pristajala bolje podforumu "Filozofija" (nisam siguran možda je nekad i bila tema).

Dok smo na religijskom podforumu, vidi ovu varijantu simulacijske teorije koja uključuje religijske elemente:
- Bog postoji za naš univerzum
- univerzum je simulacija, ali ne direktno simulacija univerzuma, nego simulacija Boga; simulira se svemoguće (unutar simulacije) biće koje može stvoriti virtuelni svemir
- sa stanovišta tog bića, ono zaista misli da je jedino i da ništa ne postoji prije njega, stvorilo je svemir i ono taj svemir kontroliše i promatra, pri tome samo nesvjesno da ga se "promatra" sa nekog drugog nivoa

Ako se čovjek malo zadubi u ovakve stvari može se smisliti hiljade različitih modela univerzuma, simuliranih univerzuma, multiverzuma "i okoline", koji mogu i ne moraju uključivati različite varijante kreatora. I niti jedan model nije manje plauzibilan od onog serviranog semitskim plemenima prije koju hiljadu godina, čak štaviše.
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#348 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by grayburn »

tranquil wrote:Hahaha, pusti Smrcak15, ne možeš sa njim voditi nikakav razgovor u tom pravcu. Što se tiče ovog što si rekao, zapravo ne samo da nisi jedini koji je razmišljao o tome, nego je taj paradoks dovoljno poznat da ima svoje ime, zove se "Bootstrap paradox".

To mi je zapravo jedino u Interstellar-u smetalo, jer paradoks ne bi bio paradoks ako ne bi žuljao mozak. Postoji alternativno objašnjenje Interstellar-a koje izbjegava ovaj paradoks, na koje mi je ukazano naknadno, a to je činjenica da bi i bez "intervencije" čovječanstvo preživjelo - ona ženska je ipak uspjela, bez intervencija sa strane, da dospije do pogodnog mjesta za koloniju, odakle su se mogli razviti ovi što su intervenisali, i da je svrha intervencija bilo ne da bi spasili, nego kako bi još "pogurali". Nisam gledao drugi put da provjerim da li ova teorija pije vode i da li je opstanak moguć bez intervencija.

Kada smo kod outlandish teorija, vidio sam da si otvorio temu o simulacijskoj teoriji, takva tema sigurno bi pristajala bolje podforumu "Filozofija" (nisam siguran možda je nekad i bila tema).

Dok smo na religijskom podforumu, vidi ovu varijantu simulacijske teorije koja uključuje religijske elemente:
- Bog postoji za naš univerzum
- univerzum je simulacija, ali ne direktno simulacija univerzuma, nego simulacija Boga; simulira se svemoguće (unutar simulacije) biće koje može stvoriti virtuelni svemir
- sa stanovišta tog bića, ono zaista misli da je jedino i da ništa ne postoji prije njega, stvorilo je svemir i ono taj svemir kontroliše i promatra, pri tome samo nesvjesno da ga se "promatra" sa nekog drugog nivoa

Ako se čovjek malo zadubi u ovakve stvari može se smisliti hiljade različitih modela univerzuma, simuliranih univerzuma, multiverzuma "i okoline", koji mogu i ne moraju uključivati različite varijante kreatora. I niti jedan model nije manje plauzibilan od onog serviranog semitskim plemenima prije koju hiljadu godina, čak štaviše.
Mindfuck.

Nisam znao za bootstrap paradox, pogledat cu.
Last edited by grayburn on 19/06/2017 19:52, edited 1 time in total.
User avatar
Ludzak
Posts: 5488
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#349 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Ludzak »

mali jomu wrote:
grayburn wrote:
Mozda i postoji neki Univerzalni Kreator, ali on mozda nije onakav kakvim ga ti zamisljas.
Mozda je sve ovo kompjuterska simulacija; cijeli svemir, ti, ja, voda i galaksije su ustvari mozda simulacija na kompjuteru nekog iz nekog drugog svemira. A taj svemir je simulacija nekog naucnika iz nekog desetog univerzuma i sve tako u nedogled.

https://en.wikipedia.org/wiki/Simulation_hypothesis
https://goo.gl/RWmxQz


Sve sto je stvoreno nije Bog.


Bog stvara i sve te tvoje naucnike i tebe i sve snjima...... i mene.
Koji Bog stvara ?
Islamski, hrišćanski, hinduistički, budistički, jevrejski, sikistički, šintoistički ? Malo bolje pojasni !
Nije dovoljno samo reči 'Bog stvara', to je previše nedefinisano s obzirom koliko bogova još ima.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#350 Re: Da li čovjek može biti bez religije i Boga?

Post by Smrcak15 »

Ludzak wrote: Koji Bog stvara ?
Islamski, hrišćanski, hinduistički, budistički, jevrejski, sikistički, šintoistički ? Malo bolje pojasni !
Nije dovoljno samo reči 'Bog stvara', to je previše nedefinisano s obzirom koliko bogova još ima.
samo je jedan Bog, nema ih vise, vise bogova cini da nema apsolutnog Boga ili da su ti mali minibogovi dok je samo jedan vrhovni Bog kome je sve potcinjeno, gledajuci u univerzum i prirodu ukazuje na jednocnu stvoritelja.
Post Reply