Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Locked

Da li ćete podržat DITU kupovinom njenih proizvoda ?

da
236
65%
ne
17
5%
kad vidim kakav će biti kvalitet
41
11%
kad vidim kakav će biti odnos cijene i kvaliteta
60
17%
ne znam
8
2%
 
Total votes: 362

cakaniboy
Posts: 197
Joined: 31/03/2017 19:23

#901 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by cakaniboy »

o čemu vi pričate
Bingo ima oko 500 miliona prometa godišnje
tih 8 miliona je sića
dobro uložena
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#902 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by emirolini »

Eura :)
neki
Posts: 6694
Joined: 17/02/2005 07:57

#903 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by neki »

cakaniboy wrote:o čemu vi pričate
Bingo ima oko 500 miliona prometa godišnje
tih 8 miliona je sića
dobro uložena
Tih 8 miliona nije investirano iz prometa nego iz dobiti, a dobit je sića..
I tu nije kraj investicije, treba skršiti višestruko više da bi se 60 godina stara fabrika napravila konkurentnom i kupiti licencu za bilo kakav renomiran brend (kao što su nekad imali za talijansku Avu) da bi se ta investicija mogla održati..
Ako nastave sa dosadašnjim ručnim zavrtanjem poklopaca na 3DE i sl. neće dugo potrajati..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#904 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by _BataZiv_0809 »

neki wrote: Tih 8 miliona nije investirano iz prometa nego iz dobiti, a dobit je sića..
I tu nije kraj investicije, treba skršiti višestruko više da bi se 60 godina stara fabrika napravila konkurentnom i kupiti licencu za bilo kakav renomiran brend (kao što su nekad imali za talijansku Avu) da bi se ta investicija mogla održati..
Ako nastave sa dosadašnjim ručnim zavrtanjem poklopaca na 3DE i sl. neće dugo potrajati..
Investicija prije svega treba da bude u razvoj programa tekucih deterdzenata za ves koji su buducnost. Kao i u omeksivace. Sad koliko je to skup sport ne znam. O licencama je jos rano govoriti.

Mada siguran sam da ljudi iz Binga znaju sta rade, a nase je da to podrzimo. Ako zelimo naravno.
cakaniboy
Posts: 197
Joined: 31/03/2017 19:23

#905 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by cakaniboy »

neki wrote:
cakaniboy wrote:o čemu vi pričate
Bingo ima oko 500 miliona prometa godišnje
tih 8 miliona je sića
dobro uložena
Tih 8 miliona nije investirano iz prometa nego iz dobiti, a dobit je sića..
I tu nije kraj investicije, treba skršiti višestruko više da bi se 60 godina stara fabrika napravila konkurentnom i kupiti licencu za bilo kakav renomiran brend (kao što su nekad imali za talijansku Avu) da bi se ta investicija mogla održati..
Ako nastave sa dosadašnjim ručnim zavrtanjem poklopaca na 3DE i sl. neće dugo potrajati..
jesil siguran da je na 500 miliona prometa dobit sića??
fabrika je i sada konkurentna sa svojim proizvodima, 3de i tenzu ne fali ništa
samo trebaju proširit asortiman sa ovime što se spomenu
i strana konkurencija nek crkne, što se mene tiče davno bi ključ u bravu i konzum i agrokor i jana i ostali koji nam tuše svoja sranja a domaći nesvjesni krreteni kupuju
saimidin
Posts: 2796
Joined: 20/05/2011 17:53

#906 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by saimidin »

da bi dita radila uspjesno, mora poboljsati kvalitet uz istu ili nizu cijenu, plus povecati sirinu palete proizvoda.
to trazi dodatna ulaganja u razvoj i povecanje produktivnosti.

sa druge strane, ko kaze da je cilj da radi, mozda je kupljena zbog zemljista.

u svakom slucaju nek im je sa srecom,

trebat ce im

:thumbup: :bih:
iz zadnje klupe
Posts: 937
Joined: 27/07/2012 18:10

#907 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by iz zadnje klupe »

Diti prije svega treba tehnologa sa iskustvom (nekad je Tehnološki fakultet u Tuzli bio medju jacim u ex YU) koji mogu da se formulacijama, i kvalitetom bore sa stranom konkurencijom.

Daje moguce u Bosni stvoriti brend koji moze nadmasiti poznati strani brend primjer su Violeta pelene koje su po prodaji nadmasile Pampers u BIh ( necu sad ulaziti u raspravu jesu li zaista bolje, ali potrošači su ti koji donose krajnju ocjenu)

Ponovicu ono sto sam vec rekao prije, ja sam jasno par godina prije same propasti kompanije vidio kako polako P&G, Henkel, Merima Kruševac, Saponija, itd. novim formulacijama, pakovanjima, marketinngom itd preuzimaju trziste od Dite, tu je najvise zakazao tehnoloski i marketinski odjel DITE, kao odgovor dao je npr. omeksivac koji je bio po formulaciji, pakovanju, marketingu totalni promasaj ( vjerovatno najgora reklama ikada, ako se ko sjeca sa OBN-a)

Valjda su naucili na greskama, pozivanje na patritozam i sigurni kanali distribucije nisu iskljucivi spas i dugorocno rjesenje ako nemate konkurentan proizvod koje ce potrosaci zeljeti da kupe..
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#908 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by plain vanilla »

plain vanilla wrote:
shake69 wrote:Koliko sam ja shvatio, nesretni radnici Dite zele samo uvjeriti i ohrabriti nekog novog investitora da kao mogu privredjivati i opstati, nista drugo. Dug od 20 miliona KM, ako sam dobro zapamtio, taj novi 'daj Boze da ga bude vlansik', mora preuzeti, jer ce sva ostvarena dobit u medjuvremenu biti preusmjerena na racune onih kojima su duzni. Nema tu selameta, osim ako bas krene proizvodnja i prodaja dobro, pa se neko zaleti, udje u vlasnicku strukturu i vidi sansu za zaradu - ali 'na dugom stapu', sto je opet u koliziji s balkanskom business mantrom.
pa mozda se Bingo sprema da kupi Ditu? to mi je nesto palo na pamet...
hehe, ovo sam napisala jos 2015. godine :mrgreen:
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#909 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by Pitar s Kariba »

Nek' im je sa srećom! Podrška i Diti i Bingu! Do sada su mi bili dragi, ali poslije ovoga Bingo mi je još draži. I sasvim sam zadovoljan kvalitetom Arixa i 3de deterdženta. Kupovao, kupujem i kupovat ću.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#910 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by The 51st State »

_BataZiv_0809 wrote:
neki wrote: Tih 8 miliona nije investirano iz prometa nego iz dobiti, a dobit je sića..
I tu nije kraj investicije, treba skršiti višestruko više da bi se 60 godina stara fabrika napravila konkurentnom i kupiti licencu za bilo kakav renomiran brend (kao što su nekad imali za talijansku Avu) da bi se ta investicija mogla održati..
Ako nastave sa dosadašnjim ručnim zavrtanjem poklopaca na 3DE i sl. neće dugo potrajati..
Investicija prije svega treba da bude u razvoj programa tekucih deterdzenata za ves koji su buducnost. Kao i u omeksivace. Sad koliko je to skup sport ne znam. O licencama je jos rano govoriti.

Mada siguran sam da ljudi iz Binga znaju sta rade, a nase je da to podrzimo. Ako zelimo naravno.
to su minorne investicije za cca 200.000 usd potpuno automatske linije solidnog kapaciteta, a i ta buducnost ce biti odredjena sa odlukama multinacionalki tj. niko ne zna u kom ce pravcu oni kreirati trziste, s druge strane dita ima vec instaliran ogroman kapacitet 40.000 tona praskastih deterdzenata godisnje, pravi izazov je profitabilno iskoristiti taj potencijal jer sad dita vise nece imati tretman kod ostalih trgovaca, a pitanje je sta bingo moze progutati.
sto se tice binga nisam siguran da imaju know how za bilo kakvu proizvodnju (majevica cips recimo ni priblizno ne proizvodi koliko bi mogli), u diti ima dobrih strucnjaka, od binga bi bilo pametno da se u to ne petlja nego da ih gura u onome sto najbolje rade, trgovina i plasman.
u svoj prici je najbitnije da su se radna mjesta sacuvala i proizvodna djelatnost, ostalo polako.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#911 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by _BataZiv_0809 »

Bice svakako zanimljivo ovo pratiti. Za nadati se da ce i Konjuh dobiti strateskog partnera.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#912 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by sunceKOtepsija »

plain vanilla wrote:
plain vanilla wrote:
shake69 wrote:Koliko sam ja shvatio, nesretni radnici Dite zele samo uvjeriti i ohrabriti nekog novog investitora da kao mogu privredjivati i opstati, nista drugo. Dug od 20 miliona KM, ako sam dobro zapamtio, taj novi 'daj Boze da ga bude vlansik', mora preuzeti, jer ce sva ostvarena dobit u medjuvremenu biti preusmjerena na racune onih kojima su duzni. Nema tu selameta, osim ako bas krene proizvodnja i prodaja dobro, pa se neko zaleti, udje u vlasnicku strukturu i vidi sansu za zaradu - ali 'na dugom stapu', sto je opet u koliziji s balkanskom business mantrom.
pa mozda se Bingo sprema da kupi Ditu? to mi je nesto palo na pamet...
hehe, ovo sam napisala jos 2015. godine :mrgreen:
Image
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#913 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by Puf »

kad dostignu kvalitet arijela i persila onda ce i biti prodaje, do tada je sve sviranje qrcu i kratkorocno trazenje sadake od naroda, joj podrzi domace joj kupi joj nemamo posla daj para, joj kako cemo.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#914 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by shake69 »

Ako je tacno da su s fabrikom kupili 90 dunuma zemlje eto odgovora na cijelu pricu. Cak i da ostave fabriku da bar ne bude gubitas, a ima sanse da posluje pozitivno bar desetak godina, ima fine zemlje blizu grada za svoje potrebe dovoljno. Prosta je to kapitalisticka racunica.
moke_017
Posts: 249
Joined: 03/11/2013 20:47

#915 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by moke_017 »

Definitivno im se nije moglo ništa bolje desiti. Sada kada uđe nova uprava i zamete sve one sa likom Lenjina i Tite u glavi i postave ljude koji su se dokazali u tržišnoj ekonomiji biće sve OK.
Vjerovatno će osavremenit proizvodnju u idućih nekoliko godina i zaposlit nove raje sa biroa.
Sasvim je sigurna situacija da ćemo u budućnosti gledati proizvode Dite na najboljim policama svakog bingo prodajnog objekta, sa ekstra zgodnim ženskima koje će nas savjetovati da kupimo 3d, dok će Henkel biti lociran tamo negdje sa brašnom iz Ukrajine. :) :) :) :) :run:
prof.
Posts: 575
Joined: 17/10/2009 22:37

#917 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by prof. »

The 51st State wrote:
Grean wrote:Loru je investicija u Ditu svukla u ravan.

Nadajmo se da Bingo ima bolji plan, i zbog Binga a i zbog Dite.
Nece bingo imati teskoca koje je lora imala, a I mnogo su jaca firma.
Za bingo je ovo win win, pored proizvodnje dobili su 40000 m2 skladisnog prostora I zemlju na atraktivnoj lokaciji.
baš tako, proizvodnja je ovdje samo bonus, kupljeno je zbog lokacije i fantastične infrastrukture. proizvodnja se da polako unapređivati, korak po korak. dita danas nažalost vrlo malo proizvodi a više miješa gotove sastojke ali tako je to kod većine srednjih igrača, pravi proizvođači su henkel, BASF i drugi. ta bazna proivodnja je kod nas uništena, bivši polihem doslovno isječen u staro željezo. proizvodi se nešto u lukavcu u gikil-u ali većinom se sve svodi na miksanje i punjenje - bolje da barem to radi dita nego saponia ili beohem
cakaniboy
Posts: 197
Joined: 31/03/2017 19:23

#918 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by cakaniboy »

zaposlenici konzuma, dileri ariela i henkela, te ostali lobisti uvoznici raznoraznih stranih govana u očaju pokušavaju bit duhoviti
tenzo ništa nije lošiji od razvikanih govana koje su nam tušili po extra cijenama i profitima, a onda dođe dita i tenzo i obori im i cijene i profite, zato ovoliki plač i dreka dotičnih koji se namjerno izazvni javljaju
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#919 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by The 51st State »

prof. wrote:
The 51st State wrote:
Grean wrote:Loru je investicija u Ditu svukla u ravan.

Nadajmo se da Bingo ima bolji plan, i zbog Binga a i zbog Dite.
Nece bingo imati teskoca koje je lora imala, a I mnogo su jaca firma.
Za bingo je ovo win win, pored proizvodnje dobili su 40000 m2 skladisnog prostora I zemlju na atraktivnoj lokaciji.
baš tako, proizvodnja je ovdje samo bonus, kupljeno je zbog lokacije i fantastične infrastrukture. proizvodnja se da polako unapređivati, korak po korak. dita danas nažalost vrlo malo proizvodi a više miješa gotove sastojke ali tako je to kod većine srednjih igrača, pravi proizvođači su henkel, BASF i drugi. ta bazna proivodnja je kod nas uništena, bivši polihem doslovno isječen u staro željezo. proizvodi se nešto u lukavcu u gikil-u ali većinom se sve svodi na miksanje i punjenje - bolje da barem to radi dita nego saponia ili beohem
Malo se razumijem u tu industriju i ne postoji svjetski proizvodjac da "ne mjesa", henkel isto tako, dok je BASF proizvodjac repromaterijala. industrija deterdzenata odavno nije neka nauka i sve "tajne" su dostupne sirokom spektru proizvodjaca. benefiti za takve firme i potrosace su u dobrom lancu nabave repromaterijala.
a unistenje polihema je najveci zlocin u posleratnoj bh ekonomiji, takve fabrike u hemijskoj industiji na balkanu nije bilo.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#920 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by Hajvan »

cakaniboy wrote:zaposlenici konzuma, dileri ariela i henkela, te ostali lobisti uvoznici raznoraznih stranih govana u očaju pokušavaju bit duhoviti
tenzo ništa nije lošiji od razvikanih govana koje su nam tušili po extra cijenama i profitima, a onda dođe dita i tenzo i obori im i cijene i profite, zato ovoliki plač i dreka dotičnih koji se namjerno izazvni javljaju

:thumbup:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#921 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by _BataZiv_0809 »

3D i Arix Tenzo su skroz solidni. Fairy, Ariel i Persil jesu bolji, ali i daleko skuplji. A definitivno nisu u istom omjeru kvalitetniji u kojem su skuplji.
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#922 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by edo_79 »

_BataZiv_0809 wrote:3D i Arix Tenzo su skroz solidni. Fairy, Ariel i Persil jesu bolji, ali i daleko skuplji. A definitivno nisu u istom omjeru kvalitetniji u kojem su skuplji.
Meni je 3D regulara skroz .... tako da :thumbup: :bih: :bih: :bih: :bih:
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#923 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by pinkman »

cakaniboy wrote:
neki wrote:
cakaniboy wrote:o čemu vi pričate
Bingo ima oko 500 miliona prometa godišnje
tih 8 miliona je sića
dobro uložena
Tih 8 miliona nije investirano iz prometa nego iz dobiti, a dobit je sića..
I tu nije kraj investicije, treba skršiti višestruko više da bi se 60 godina stara fabrika napravila konkurentnom i kupiti licencu za bilo kakav renomiran brend (kao što su nekad imali za talijansku Avu) da bi se ta investicija mogla održati..
Ako nastave sa dosadašnjim ručnim zavrtanjem poklopaca na 3DE i sl. neće dugo potrajati..
jesil siguran da je na 500 miliona prometa dobit sića??
fabrika je i sada konkurentna sa svojim proizvodima, 3de i tenzu ne fali ništa
samo trebaju proširit asortiman sa ovime što se spomenu
i strana konkurencija nek crkne, što se mene tiče davno bi ključ u bravu i konzum i agrokor i jana i ostali koji nam tuše svoja sranja a domaći nesvjesni krreteni kupuju
Nedostaje njihovim proizvodima dosta toga. Ja sam licno znao kupiti iz neke solidarnosti, iako za omjer cijene i kvaliteta postoji daleko bolji izbor. Sada kad je rijeseno pitanje vlasnistva gledam iskljucivo odnos kvalitet i cijena jer imaju iza sebe jaku kompaniju, a tu mi svakako prvi izbor nece biti Dita.

Nedavno je pisalo da su kupili dva objekta u Sarajevu za otprilike 100 miliona, sad ovo 8 miliona, itd. To ne moze sve iz dobiti biti obzirom da je ona oko 50ak miliona, a puno se investira.

Kredit treba vracati, a u jednom momentu ce dotaknuti limite. Kamatna stopa u iznosu od 5-6% na recimo 300 miliona kredita je veliki problem.

Strani lanci dobiju kredit sa KS od 1% i u biti to je ono sto pravi razliku izmedju njihovih i nasih trgovackih lanaca. Trgovina nije mudrost - kupis proizvod i dodas svoju marzu na to i to je to, ali je problem skup novac i situacija kad kamate budu vece od dobiti.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#924 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by pinkman »

The 51st State wrote:
prof. wrote:
The 51st State wrote:
Nece bingo imati teskoca koje je lora imala, a I mnogo su jaca firma.
Za bingo je ovo win win, pored proizvodnje dobili su 40000 m2 skladisnog prostora I zemlju na atraktivnoj lokaciji.
baš tako, proizvodnja je ovdje samo bonus, kupljeno je zbog lokacije i fantastične infrastrukture. proizvodnja se da polako unapređivati, korak po korak. dita danas nažalost vrlo malo proizvodi a više miješa gotove sastojke ali tako je to kod većine srednjih igrača, pravi proizvođači su henkel, BASF i drugi. ta bazna proivodnja je kod nas uništena, bivši polihem doslovno isječen u staro željezo. proizvodi se nešto u lukavcu u gikil-u ali većinom se sve svodi na miksanje i punjenje - bolje da barem to radi dita nego saponia ili beohem
Malo se razumijem u tu industriju i ne postoji svjetski proizvodjac da "ne mjesa", henkel isto tako, dok je BASF proizvodjac repromaterijala. industrija deterdzenata odavno nije neka nauka i sve "tajne" su dostupne sirokom spektru proizvodjaca. benefiti za takve firme i potrosace su u dobrom lancu nabave repromaterijala.
a unistenje polihema je najveci zlocin u posleratnoj bh ekonomiji, takve fabrike u hemijskoj industiji na balkanu nije bilo.
Nece njima biti problem popraviti kvalitet proizvoda. Kupiti kvalitetnije sirovine, dovesti tehnologa sa strane, automatizirati vise proizvodnju i to je to. Sve se to da srediti. Moze se danas i dobra replika Coca-Cole napraviti, samo je problem pitanje brenda i generalno marketinga. A da ne pricam o proizvodima koji se ne jedu. To je jos lakse.

Vece je pitanje kakav ce sada dobiti tretman u ostalim lancima. Negdje sam procitao da je udio Binga oko 17% sto znaci da ima dosta prostora za druge lance u BiH, a i par dobrih dogovora bi mogli pojacati u inostranstvu.

Licno mislim da ce krenuti u snaznu promociju i niske cijene. Velika je potrosnja i u restoranima, kaficima, firmama itd. pa ce njima moci dosta proizvoda plasirati.
KomunistaTZ
Posts: 324
Joined: 11/11/2016 22:34

#925 Re: Da li ćete podržati DITA-u kupovinom domaćih deterdženata

Post by KomunistaTZ »

pinkman wrote:
Nedostaje njihovim proizvodima dosta toga. Ja sam licno znao kupiti iz neke solidarnosti, iako za omjer cijene i kvaliteta postoji daleko bolji izbor. Sada kad je rijeseno pitanje vlasnistva gledam iskljucivo odnos kvalitet i cijena jer imaju iza sebe jaku kompaniju, a tu mi svakako prvi izbor nece biti Dita.

Nedavno je pisalo da su kupili dva objekta u Sarajevu za otprilike 100 miliona, sad ovo 8 miliona, itd. To ne moze sve iz dobiti biti obzirom da je ona oko 50ak miliona, a puno se investira.

Kredit treba vracati, a u jednom momentu ce dotaknuti limite. Kamatna stopa u iznosu od 5-6% na recimo 300 miliona kredita je veliki problem.

Strani lanci dobiju kredit sa KS od 1% i u biti to je ono sto pravi razliku izmedju njihovih i nasih trgovackih lanaca. Trgovina nije mudrost - kupis proizvod i dodas svoju marzu na to i to je to, ali je problem skup novac i situacija kad kamate budu vece od dobiti.
Bingo od banaka ima kredite uz kamatnu stopu nešto ispod 2 posto.
Locked