Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
john smith
Posts: 156
Joined: 03/08/2009 19:29

#326 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by john smith »

Sve nematerijalno (duhovno) je od Boga a sve materijalno je od Djavola (Šejtana). Organizovane religije su Đavolsko djelo i svi koji se mole i obožavaju Stvoritelja zapravo se obraćaju Đavolu i doći će pod njegovo okrilje. Nemojte reći da niste upozoreni.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#327 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by Connaisseur Karlin »

Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote: lazes, ovo radis, da bi se nasladjivao cinjenicom kako su ljudi upozoreni , licno od tebe sa foruma, a opet ignorisu , i da je to definivino jedna od nacina da se gori u izmisljenom paklu, jer jadni nejvernici to nisu znali prije tvojg upozorenja, a ovo radis sa ciljem da dobijes jos pozitivnih poena od Boga , znaci, nema ovo veze sa tvojoom emptaijoom i ljubavi, vec sa tvojom-vlastitom gujicom :D
nemam ja tebe sta ubijedjivati, vjeruj o meni sta hoces...
zaboli me dupence za tebe, prestani misionariti :) hoes da i ja pocnem sa antirelgijskim misionarnjem, evo ovako:

prestani lagati da radis licno brojcana cuda Kurana, sve kopiras od arapa !

Muhaemd je napisao Kuran inspirisan koncpetom i idejom boznastva, zato je nemoguce tvrditi sto je Bog rekao !

Bozija Milost , ne znaju je ni vjernici obarzloziti, a konstano je spominju !
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#328 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by Smrcak15 »

Connaisseur Karlin wrote:
Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote: lazes, ovo radis, da bi se nasladjivao cinjenicom kako su ljudi upozoreni , licno od tebe sa foruma, a opet ignorisu , i da je to definivino jedna od nacina da se gori u izmisljenom paklu, jer jadni nejvernici to nisu znali prije tvojg upozorenja, a ovo radis sa ciljem da dobijes jos pozitivnih poena od Boga , znaci, nema ovo veze sa tvojoom emptaijoom i ljubavi, vec sa tvojom-vlastitom gujicom :D
nemam ja tebe sta ubijedjivati, vjeruj o meni sta hoces...
zaboli me dupence za tebe, prestani misionariti :) hoes da i ja pocnem sa antirelgijskim misionarnjem, evo ovako:

prestani lagati da radis licno brojcana cuda Kurana, sve kopiras od arapa !

Muhaemd je napisao Kuran inspirisan koncpetom i idejom boznastva, zato je nemoguce tvrditi sto je Bog rekao !

Bozija Milost , ne znaju je ni vjernici obarzloziti, a konstano je spominju !
prestani lagati da radis licno brojcana cuda Kurana,
eto ti znas da ja lazem :-)

rece mi osoba koja nije u stanju pisljivog dokaza iznijeti

cekajuci na dokaz od Karlinuse :lol: :lol:
Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#329 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by Bloo »

medvjed23 wrote:iskoči mi na fejsu:
Ako ništa, u dzehenemu se sada pravo dobro kuha i jede :mrgreen:
User avatar
medvjed23
Posts: 26821
Joined: 16/07/2010 13:49

#330 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by medvjed23 »

i svira.. u dženetu je fina klima, u džehenemu je raja..
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#331 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by Bloo »

medvjed23 wrote:i svira.. u dženetu je fina klima, u džehenemu je raja..
Ako i stvarno ima dzehennem, a isti mi se raduje, , sve što mogu da kažem je... and until we meet again, may God hold you in the hollow of his hand, my friend.
User avatar
medvjed23
Posts: 26821
Joined: 16/07/2010 13:49

#332 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by medvjed23 »

for I am a sinner in the hands of an angry god.. ako ima dobrog boga, isti neće mučiti dobre ljude koji su, što bi narod u engleskoj reko, intellectually honest, pa ne vjeruju u ono što se protivi razumu niti slijede pripadajuće rituale..
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#333 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by Bloo »

medvjed23 wrote:for I am a sinner in the hands of an angry god.. ako ima dobrog boga, isti neće mučiti dobre ljude koji su, što bi narod u engleskoj reko, intellectually honest, pa ne vjeruju u ono što se protivi razumu niti slijede pripadajuće rituale..
Bog nema atributa jer isti mogu biti ili slučajni - podložni promjeni ili suštinski na način da je to ješto što jeste, a kao što znamo Bog ne podliježe promjenama niti se može opisati...zaključak je logičan. Bog nema atributa, pogotovo ovih ljudskih.

Možda jedini način da razumijemo Boga je da razmišljamo o tome šta Bog NIJE.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#334 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by triconja »

Bloo wrote:
medvjed23 wrote:for I am a sinner in the hands of an angry god.. ako ima dobrog boga, isti neće mučiti dobre ljude koji su, što bi narod u engleskoj reko, intellectually honest, pa ne vjeruju u ono što se protivi razumu niti slijede pripadajuće rituale..
Bog nema atributa jer isti mogu biti ili slučajni - podložni promjeni ili suštinski na način da je to ješto što jeste, a kao što znamo Bog ne podliježe promjenama niti se može opisati...zaključak je logičan. Bog nema atributa, pogotovo ovih ljudskih.

Možda jedini način da razumijemo Boga je da razmišljamo o tome šta Bog NIJE.
Ih kad sam ja tu propagandu furo i preso na lovekraftijan viziju bogova, pa onda šnje preso na deizam, nekako mi se cini najlogicnije. Ali da je istina, garant nije, ali eto ganja se nesta. Zanimljiva mi je ideja da bog postoji a boli ga ona stvar za nas, a ustvari mozda i ne zna za osjecanja i tako te stvari :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#335 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by Bloo »

triconja wrote: Ih kad sam ja tu propagandu furo i preso na lovekraftijan viziju bogova, pa onda šnje preso na deizam, nekako mi se cini najlogicnije. Ali da je istina, garant nije, ali eto ganja se nesta. Zanimljiva mi je ideja da bog postoji a boli ga ona stvar za nas, a ustvari mozda i ne zna za osjecanja i tako te stvari :D
Ah, znači nisi više kultist. Šteta. :|

I can never quite remember, 'cause I'm not in my right mind
Since I met you
No one corrupts the way you do
You know it's true
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#336 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by triconja »

Bloo wrote:
triconja wrote: Ih kad sam ja tu propagandu furo i preso na lovekraftijan viziju bogova, pa onda šnje preso na deizam, nekako mi se cini najlogicnije. Ali da je istina, garant nije, ali eto ganja se nesta. Zanimljiva mi je ideja da bog postoji a boli ga ona stvar za nas, a ustvari mozda i ne zna za osjecanja i tako te stvari :D
Ah, znači nisi više kultist. Šteta. :|

I can never quite remember, 'cause I'm not in my right mind
Since I met you
No one corrupts the way you do
You know it's true
Samo budala more bit kultista, jer kako sam cito sve kultiste najebu dobrano kad se ostvari ono u sta vjeruju, bolje ljude varat i lagat im, izigravat evangeliste (mislim ono faith healing) nego vjerovat u nake sejtanluke :lol:
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#337 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by KB9 »

pa bolje bi bilo da budu kaznjeni inace nista nema smisla :shock:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#338 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by triconja »

KB9 wrote:pa bolje bi bilo da budu kaznjeni inace nista nema smisla :shock:
Bas eto onaj sto je stvorio sve ima osobine covjeka, ma hajte molim vas. :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#339 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:
medvjed23 wrote:i svira.. u dženetu je fina klima, u džehenemu je raja..
Ako i stvarno ima dzehennem, a isti mi se raduje, , sve što mogu da kažem je... and until we meet again, may God hold you in the hollow of his hand, my friend.
razjarena zvijer se ne priziva sebi ako ce te raskomadati na komade :-)

Po islamskim opisima dzehennema toliko je strasno, da pojedini dijelovi dzehennema se utjecu Allahu od drugih dijelova, sve gore od goreg, i nije dzehennem samo vatra nego nesnosna hladnoca.

u džehenemu je raja
dzehenem ce biti pun, samo sto ce ljudi misliti da se samo oni kaznjavaju , nema tu neke utjehe da vidis drugi sa kaznjavaju pa kazes sebi , ah nisam sam...nema to jer ce bas covjek misliti da je sam.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#340 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:
Bloo wrote:
medvjed23 wrote:i svira.. u dženetu je fina klima, u džehenemu je raja..
Ako i stvarno ima dzehennem, a isti mi se raduje, , sve što mogu da kažem je... and until we meet again, may God hold you in the hollow of his hand, my friend.
razjarena zvijer se ne priziva sebi ako ce te raskomadati na komade :-)
Po islamskim opisima dzehennema toliko je strasno, da pojedini dijelovi dzehennema se utjecu Allahu od drugih dijelova, sve gore od goreg, i nije dzehennem samo vatra nego nesnosna hladnoca.
Dragi Smrcak (ovo govorim iskreno, a ne cinicno), nisi shvatio moj post koji je bio upucen medi.
To što sam stavila da mi se dzehenem raduje ako ga ima, je zapravo referenca na drugu temu i nešto što mi je drugi forumaš uputio. Niti mu se ja radujem niti uopšte smatram da postoji.
Nakon toga ide jedna irska izreka zapravo blagoslov kojom se želi svako dobro dok se opet ne susretnemo ja i medo, pa gdje god.
Tako da prije nego kreneš da pišeš stvari kakve si napisao, pročitaj pažljivo šta je napisano i kome je upućeno :)
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2557
Joined: 28/02/2010 19:25

#341 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by Plavo-bijeli »

Prije svega se mora preformulisati pitanje, ili se treba malo bolje objasniti.
Da bi neko bio kažnjen poslije smrti mora se uzeti pretpostavka da ima života poslije smrti. Do sad se niko nije vratio iz smrti, pa nam rekao da ima života poslije, niti imamo naučne dokaze koji nam govore o tome da ima života poslije smrti. Sve pretpostavke da ima života poslije smrti potiču od prvih religija , prije svega jer ljudi nisu mogli da podnesu smrt svoje bliže osobe, te jer su bili svjesni da će i oni kada tada umrijeti. Na osnovu tih strahova su rasle religije, odnosno oni koji su im obećavali život poslije smrti i rijeke od meda, te vječnost zajedno sa njihovim najbližim, ili još neke bolje želje kao "dvorci" "djevice" - sve ono što ljudi najviše vole, je dovelo do rasta religija.
Kako je nauka napredovala i kako se znalo više o nastanku svijeta, tako se broj novih religija smanjivao. Danas da se neko proglasi kao novim Isusom bi, ili završio u neuropsihijatriji, ili bi imao mali broj sljedbenika(pogledati slučajeve iz Rusije, nekih djelova Amerike itd), naravno zavisno od mjesta gdje živi, odnosno o nivou uređenosti na kojem je ta država.

Da pretpostavimo i da ima života poslije smrti, što na osnovu svega što znamo, nema, trebali bi da dobijemo odgovor ko je taj ko će kažnjavati tu osobu, odnosno to biće, ili više tih bića koji bi kažnjavali nekog zbog loših dijela. Postoji na hiljadu Bogova kroz historiju, a ovo je jedan dio te liste, nama poznat:
http://www.lowchensaustralia.com/names/gods.htm
Sve religije, ili ogromna većina tvrdi da je samo njihov Bog istinit, a s obzirom da se svi Bogovi po njihovim opisima razlikuju, dolazimo do zaključka da ne mogu svi biti u pravu, što opet vodi do toga da vrlo vjerovatno niko nije u pravu. Ako je neko od tih Bogova istinski Bog, za prosječnog čovjeka bi trebalo previše vremena da istraži sve Bogove i da sazna koji je pravi, tako da i to otpada. Ono što znamo danas jeste da je vrlo moguće da Bog i ne postoji, samim time i da ne postoji ni budući svijet. Pitanje ko je onda stvorio čitav svemir je smiješno, jer se isto može postaviti i za Boga, ko je onda Boga stvorio. Poslanik Muhammed je imao zanimljivu borbu protiv tog pitanja, pa je čak okrivio i 'šejtana' da nas navraća da razmišljamo oko toga.
Danas čak više i hipoteza da smo mi u nekom programiranom svijetu, odnosno SIMS igrici koju su napravili neki programeri ima više smisla, od toga da nas je jedno biće napravilo i da to svemoguće biće traži od nas neka pravila da obavljamo i radimo, kako nas ono ne bi kaznilo.

Helem glupo je dalje raspravljati, sažeo sam sve u ovom kratkom postu.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#342 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by Smrcak15 »

Plavo-bijeli wrote:Prije svega se mora preformulisati pitanje, ili se treba malo bolje objasniti.
Da bi neko bio kažnjen poslije smrti mora se uzeti pretpostavka da ima života poslije smrti. Do sad se niko nije vratio iz smrti, pa nam rekao da ima života poslije, niti imamo naučne dokaze koji nam govore o tome da ima života poslije smrti. Sve pretpostavke da ima života poslije smrti potiču od prvih religija , prije svega jer ljudi nisu mogli da podnesu smrt svoje bliže osobe, te jer su bili svjesni da će i oni kada tada umrijeti. Na osnovu tih strahova su rasle religije, odnosno oni koji su im obećavali život poslije smrti i rijeke od meda, te vječnost zajedno sa njihovim najbližim, ili još neke bolje želje kao "dvorci" "djevice" - sve ono što ljudi najviše vole, je dovelo do rasta religija.
Kako je nauka napredovala i kako se znalo više o nastanku svijeta, tako se broj novih religija smanjivao. Danas da se neko proglasi kao novim Isusom bi, ili završio u neuropsihijatriji, ili bi imao mali broj sljedbenika(pogledati slučajeve iz Rusije, nekih djelova Amerike itd), naravno zavisno od mjesta gdje živi, odnosno o nivou uređenosti na kojem je ta država.

Da pretpostavimo i da ima života poslije smrti, što na osnovu svega što znamo, nema, trebali bi da dobijemo odgovor ko je taj ko će kažnjavati tu osobu, odnosno to biće, ili više tih bića koji bi kažnjavali nekog zbog loših dijela. Postoji na hiljadu Bogova kroz historiju, a ovo je jedan dio te liste, nama poznat:
http://www.lowchensaustralia.com/names/gods.htm
Sve religije, ili ogromna većina tvrdi da je samo njihov Bog istinit, a s obzirom da se svi Bogovi po njihovim opisima razlikuju, dolazimo do zaključka da ne mogu svi biti u pravu, što opet vodi do toga da vrlo vjerovatno niko nije u pravu. Ako je neko od tih Bogova istinski Bog, za prosječnog čovjeka bi trebalo previše vremena da istraži sve Bogove i da sazna koji je pravi, tako da i to otpada. Ono što znamo danas jeste da je vrlo moguće da Bog i ne postoji, samim time i da ne postoji ni budući svijet. Pitanje ko je onda stvorio čitav svemir je smiješno, jer se isto može postaviti i za Boga, ko je onda Boga stvorio. Poslanik Muhammed je imao zanimljivu borbu protiv tog pitanja, pa je čak okrivio i 'šejtana' da nas navraća da razmišljamo oko toga.
Danas čak više i hipoteza da smo mi u nekom programiranom svijetu, odnosno SIMS igrici koju su napravili neki programeri ima više smisla, od toga da nas je jedno biće napravilo i da to svemoguće biće traži od nas neka pravila da obavljamo i radimo, kako nas ono ne bi kaznilo.

Helem glupo je dalje raspravljati, sažeo sam sve u ovom kratkom postu.
Do sad se niko nije vratio iz smrti, pa nam rekao da ima života poslije, niti imamo naučne dokaze koji nam govore o tome da ima života poslije smrti

jeste muhammed, smao sto vi njemu nevjerujete, kao ni meni.
jer ljudi nisu mogli da podnesu smrt svoje bliže osobe, te jer su bili svjesni da će i oni kada tada umrijeti. Na osnovu tih strahova su rasle religije, odnosno oni koji su im obećavali život poslije smrti i rijeke od meda, te vječnost zajedno sa njihovim najbližim, ili još neke bolje želje kao "dvorci" "djevice" - sve ono što ljudi najviše vole, je dovelo do rasta religija.
'

ono sto religija propagira oa zivotu nakon smrti prije ulaska u Raj, bolje da ga nema nikako, kao sto ateisti vjeruju, onako odes u nista, nesvjestan svog stanja, ma rahat....dok ono sto relgiija objasnjava je daleko gore stanje nego ta blaza ateisticka varijanta

Da pretpostavimo i da ima života poslije smrti, što na osnovu svega što znamo, nema, trebali bi da dobijemo odgovor ko je taj ko će kažnjavati tu osobu, odnosno to biće, ili više tih bića koji bi kažnjavali nekog zbog loših dijela. Postoji na hiljadu Bogova kroz historiju, a ovo je jedan dio te liste, nama poznat:
http://www.lowchensaustralia.com/names/gods.htm
Sve religije, ili ogromna većina tvrdi da je samo njihov Bog istinit, a s obzirom da se svi Bogovi po njihovim opisima razlikuju, dolazimo do zaključka da ne mogu svi biti u pravu, što opet vodi do toga da vrlo vjerovatno niko nije u pravu. Ako je neko od tih Bogova istinski Bog, za prosječnog čovjeka bi trebalo previše vremena da istraži sve Bogove i da sazna koji je pravi, tako da i to otpada. Ono što znamo danas jeste da je vrlo moguće da Bog i ne postoji, samim time i da ne postoji ni budući svijet. Pitanje ko je onda stvorio čitav svemir je smiješno, jer se isto može postaviti i za Boga, ko je onda Boga stvorio. Poslanik Muhammed je imao zanimljivu borbu protiv tog pitanja, pa je čak okrivio i 'šejtana' da nas navraća da razmišljamo oko toga.
Danas čak više i hipoteza da smo mi u nekom programiranom svijetu, odnosno SIMS igrici koju su napravili neki programeri ima više smisla, od toga da nas je jedno biće napravilo i da to svemoguće biće traži od nas neka pravila da obavljamo i radimo, kako nas ono ne bi kaznilo.
samo je jedan bog, i Bog licno kaze da su izmisljeni od ostalih ljudi ali samo je on istinski pravi Bog koji postoiji, dok drugi mimo njega su izmisljeni od ljudi.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2557
Joined: 28/02/2010 19:25

#343 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by Plavo-bijeli »

Muhammedu možemo vjerovati, ili ne. Isto kao i svakoj drugoj osobi koja je rekla da je bila i da se vratila https://www.youtube.com/results?search_ ... after+life , ali za tako jake i nemoguće tvrdnje moramo imati strašne dokaze. Haman pa video i foto materijal.
Barem osobe koje su školovane, naučnici i tako dalje. Djeca i dalje vjeruju da postoji Djeda Mraz i njima nije potreban neki jači dokaz da bi vjerovali. Isto tako ljudi koji žive u džunglama i nemaju nikakav pristup ostalom svijetu smatraju da je vatra Bog, ili Sunce, iz razloga što im daje sve ono što im treba, što opet ne znači da su u pravu.
Znači Muhammed ili laže, ili govori istinu. Zbog čega bi lagao? Zato što mu je cilj da postane vladar i da ljude pridobi u svoju vjeru. Znači imao je razlog za laganje. Postoji čak i opcija u kojoj Muhammed stvarno jeste poslat od Boga, ali opet to koristi kao vid pridobijanja mase. Treba uzeti u obzir stepen razvijenosti država u vrijeme Muhammeda i Arabije, ljude koji su tamo živjeli, religije koje su bile zastupljene(kao što je vjerovanje da je vatra bog, ili da je sunce bog, ili kipovi), pa i to može biti razlog zbog čega su ljudi prelazili na Islam i vjerovali u Muhammedove tvrdnje. Znači nerazvijenost i neshvatanje svijeta.

Ateistička varijanta, malo ružno se zove. Možeš ti vjerovati u nekog Boga i opet smatrati da ne postoji 'afterlife'. Što to Bog mora ikoga oživiti? Jel svaki od 10 000 Bogova koji su ikada postojali tvrdi da ćemo biti oživljeni? Sumnjam. Znači nije ateistička, nego naučna varijanta. ONo što sada znamo je tako. Možda sutra otkrijemo nove stvari, pa ne bude tako. Vrlo vjerovatno kroz par stotina godina da ćemo živjeti za još 20,30 godina duže, a možda u nekoj budućnosti otkrijemo lijek za smrt, barem dok postoji naša najbliža zvijezda.
Ta trenutno naučna činjenica, da nema života poslije smrti, treba da motiviše čovjeka da ustane, da se muči, da se trudi da živi što bolji i ljepši život. Život nije kratak ako se živi kako treba. Ako ima života poslije smrti i vječnosti, onda nema potrebe da se čovjek maksimalno trudi, dovoljno je da odabrere tu religiju koja mu to nudi i da samo prati osnove te religije i to je to. Mislim da je dosta bolja opcija klanjati namaz 5x, postiti za mjesec Ramazan, ići na dzumu, davati zekat, a za uzvrat dobiti SVE što mu srce želi do kraja života, nego mučiti se kroz život, učiti, studirati, istraživati, eksperimentisati, riskirati i opet možda ne dobiti ono što žellš. Naravno prva opcija je za vjerovanje, kao što i ja mogu vjerovati da ako svaki dan ustanem na desnu nogu da ću dobiti sve to gore navedeno, a druga je realnost, ono što znamo.

Bog lično kaže... gdje kaže, na videu? U knjigama koji su pisali ljudi, piše da Bog kaže to, mi naravno možemo i ne moramo vjerovati. Piše tu i dosta drugih stvari koje nemaju smisla. Inače jedan Bog kaže za ostale da su drugi izmišljeni hmm... I ovi drugi kažu za njega da je on izmišljen. Šta ćemo sad?
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#344 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by zijancer »

posmatrati izmišljanje, kroz sve epohe o kojima imamo dostupne podatke? :-D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#345 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by Smrcak15 »

Plavo-bijeli wrote:Muhammedu možemo vjerovati, ili ne. Isto kao i svakoj drugoj osobi koja je rekla da je bila i da se vratila https://www.youtube.com/results?search_ ... after+life , ali za tako jake i nemoguće tvrdnje moramo imati strašne dokaze. Haman pa video i foto materijal.
Barem osobe koje su školovane, naučnici i tako dalje. Djeca i dalje vjeruju da postoji Djeda Mraz i njima nije potreban neki jači dokaz da bi vjerovali. Isto tako ljudi koji žive u džunglama i nemaju nikakav pristup ostalom svijetu smatraju da je vatra Bog, ili Sunce, iz razloga što im daje sve ono što im treba, što opet ne znači da su u pravu.
Znači Muhammed ili laže, ili govori istinu. Zbog čega bi lagao? Zato što mu je cilj da postane vladar i da ljude pridobi u svoju vjeru. Znači imao je razlog za laganje. Postoji čak i opcija u kojoj Muhammed stvarno jeste poslat od Boga, ali opet to koristi kao vid pridobijanja mase. Treba uzeti u obzir stepen razvijenosti država u vrijeme Muhammeda i Arabije, ljude koji su tamo živjeli, religije koje su bile zastupljene(kao što je vjerovanje da je vatra bog, ili da je sunce bog, ili kipovi), pa i to može biti razlog zbog čega su ljudi prelazili na Islam i vjerovali u Muhammedove tvrdnje. Znači nerazvijenost i neshvatanje svijeta.

Ateistička varijanta, malo ružno se zove. Možeš ti vjerovati u nekog Boga i opet smatrati da ne postoji 'afterlife'. Što to Bog mora ikoga oživiti? Jel svaki od 10 000 Bogova koji su ikada postojali tvrdi da ćemo biti oživljeni? Sumnjam. Znači nije ateistička, nego naučna varijanta. ONo što sada znamo je tako. Možda sutra otkrijemo nove stvari, pa ne bude tako. Vrlo vjerovatno kroz par stotina godina da ćemo živjeti za još 20,30 godina duže, a možda u nekoj budućnosti otkrijemo lijek za smrt, barem dok postoji naša najbliža zvijezda.
Ta trenutno naučna činjenica, da nema života poslije smrti, treba da motiviše čovjeka da ustane, da se muči, da se trudi da živi što bolji i ljepši život. Život nije kratak ako se živi kako treba. Ako ima života poslije smrti i vječnosti, onda nema potrebe da se čovjek maksimalno trudi, dovoljno je da odabrere tu religiju koja mu to nudi i da samo prati osnove te religije i to je to. Mislim da je dosta bolja opcija klanjati namaz 5x, postiti za mjesec Ramazan, ići na dzumu, davati zekat, a za uzvrat dobiti SVE što mu srce želi do kraja života, nego mučiti se kroz život, učiti, studirati, istraživati, eksperimentisati, riskirati i opet možda ne dobiti ono što žellš. Naravno prva opcija je za vjerovanje, kao što i ja mogu vjerovati da ako svaki dan ustanem na desnu nogu da ću dobiti sve to gore navedeno, a druga je realnost, ono što znamo.

Bog lično kaže... gdje kaže, na videu? U knjigama koji su pisali ljudi, piše da Bog kaže to, mi naravno možemo i ne moramo vjerovati. Piše tu i dosta drugih stvari koje nemaju smisla. Inače jedan Bog kaže za ostale da su drugi izmišljeni hmm... I ovi drugi kažu za njega da je on izmišljen. Šta ćemo sad?
Zbog čega bi lagao? Zato što mu je cilj da postane vladar i da ljude pridobi u svoju vjeru. Znači imao je razlog za laganje.
tako kazes, znaci lagao je sa ciljem da bi postao vladar

eee moj plavo bijeli da znas kao sto neznas....pa da krenoemo sa diskecijom ovoga sto si napisao

Ovaj dio se moze jednim udarcem oborite da se vise ne podigne sa poda.

Upravo su muhammedu glavesine grada mekke ponudile da ostavi islam i Kuran pa da bude njihov vladar, da dobije najljepse zene u gradu i da mu daju zlata i srebra....sta je Muhammed rekao?

Da mi date sunce u jednu ruku a mjesec u drugu ne bi napustio ovu stvar.

znaci ovdje mozemo vidjeti koliko si promasio sa trim argumentom da bude vladar a to mu je vec nudjeno pa on odbio to.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2557
Joined: 28/02/2010 19:25

#346 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by Plavo-bijeli »

Po cijenu toga da prihvati i prizna da je lagao i varao ljude? Ljudi su sve voljni uraditi osim toga. Prihvatanje toga bi dovelo do tog da bi izgubio sav ugled koji je imao, glava bi mu visila o koncu, a neprihvatanje bi dovelo do tog da bi još više ljudi doveo u poziciju da mu vjeruju. Ja da sam lažov i da mi je cilj da promovišem svoju izmišljenu vjeru, u fazi i vremenu u kojem mu je to ponuđeno, bi isto uradio.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#347 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by Smrcak15 »

Plavo-bijeli wrote:Po cijenu toga da prihvati i prizna da je lagao i varao ljude? Ljudi su sve voljni uraditi osim toga. Prihvatanje toga bi dovelo do tog da bi izgubio sav ugled koji je imao, glava bi mu visila o koncu, a neprihvatanje bi dovelo do tog da bi još više ljudi doveo u poziciju da mu vjeruju. Ja da sam lažov i da mi je cilj da promovišem svoju izmišljenu vjeru, u fazi i vremenu u kojem mu je to ponuđeno, bi isto uradio.
ne pije ti to vode druze, ako si lazov, lazes da dodjes do nekih matyerijalnih ciljeva, i sad kad ti se nude ti ciljevi da ih dobijes ti kazes ma necu....a furas lazi samo da bi dosao do toga, nema logike jarane :-)
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#348 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by zijancer »

Plavo-bijeli wrote:Po cijenu toga da prihvati i prizna da je lagao i varao ljude? Ljudi su sve voljni uraditi osim toga. Prihvatanje toga bi dovelo do tog da bi izgubio sav ugled koji je imao, glava bi mu visila o koncu, a neprihvatanje bi dovelo do tog da bi još više ljudi doveo u poziciju da mu vjeruju. Ja da sam lažov i da mi je cilj da promovišem svoju izmišljenu vjeru, u fazi i vremenu u kojem mu je to ponuđeno, bi isto uradio.
a zašto bi pri tome skretao pažnju na neizmišljeno?
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2557
Joined: 28/02/2010 19:25

#349 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by Plavo-bijeli »

Smrcak15 wrote:
Plavo-bijeli wrote:Po cijenu toga da prihvati i prizna da je lagao i varao ljude? Ljudi su sve voljni uraditi osim toga. Prihvatanje toga bi dovelo do tog da bi izgubio sav ugled koji je imao, glava bi mu visila o koncu, a neprihvatanje bi dovelo do tog da bi još više ljudi doveo u poziciju da mu vjeruju. Ja da sam lažov i da mi je cilj da promovišem svoju izmišljenu vjeru, u fazi i vremenu u kojem mu je to ponuđeno, bi isto uradio.
ne pije ti to vode druze, ako si lazov, lazes da dodjes do nekih matyerijalnih ciljeva, i sad kad ti se nude ti ciljevi da ih dobijes ti kazes ma necu....a furas lazi samo da bi dosao do toga, nema logike jarane :-)
Pa baš ima logike. Neko ti nudi nešto da dobiješ jednostavno, a s druge strane imaš da dobiješ još i više na teži način. Problem je što sa prvim načinom čitava tvoja priča(Muhammedova) pada u vodu i ne vidim način na koji bi se Muhammed zadržao kao vladar, ako bi ostavio Kur'an i Islam. Na osnovu čega bi se zadržao? Ko bi mu mogao obećati to, a da bude validno obećanje? Eto ostavio si Kur'an i sad si vladar, a narod bi jedva dočekao da prihvati takvog vladara? Ako to tebi ima logike, onda je tvoja logika na nivou ljudi iz tog perioda, a lošija od Muhammedove, koji je svakako bio iznad ostalih po inteligenciji.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2557
Joined: 28/02/2010 19:25

#350 Re: Da li će oni koji su radili loša djela biti kažnjeni poslije smrti?

Post by Plavo-bijeli »

zijancer wrote:
Plavo-bijeli wrote:Po cijenu toga da prihvati i prizna da je lagao i varao ljude? Ljudi su sve voljni uraditi osim toga. Prihvatanje toga bi dovelo do tog da bi izgubio sav ugled koji je imao, glava bi mu visila o koncu, a neprihvatanje bi dovelo do tog da bi još više ljudi doveo u poziciju da mu vjeruju. Ja da sam lažov i da mi je cilj da promovišem svoju izmišljenu vjeru, u fazi i vremenu u kojem mu je to ponuđeno, bi isto uradio.
a zašto bi pri tome skretao pažnju na neizmišljeno?
Ne razumijem tvoje pitanje, možeš li ga preformulisati molim te?
Locked