DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post Reply
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#51 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by high_volume »

Maraschino wrote:
high_volume wrote:
Za trajni mir na našem dijelu Balkana bila bi uspostava konfederacije, sada BiH, CG, Srbije, Kospva, Albanije i Makedonije. Jedna valuta, jedno vanjsko ministarstvo, jedna centralna banka, 6-člano predsjedništvo, sve u demilitariziranom konfederalnom području.

Bilo bi:
- svi Srbi u jednoj državi
- svi Albanci u jednoj državi
- svi Bošnjaci ujedinjeni u jednoj državi
pa da se opet u krvi rastajemo.
kome se ne svidja neka zemlja ima pravo da ide tamo gdje mu je bolje.
Što bi se rastajali? Cijeli svijet se ujedinjuje, mi se razjedinjujemo.. :-)
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#52 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Haman2 »

SRBE NE ZANIMA VUČIĆ, A ALBANCE THACI: Bratislav i Fadil žive u bijedi i strah ih je samo zbog ovoga...

U pograničnoj Preševskoj dolini niti etnički Albanci niti Srbi ne obraćaju puno pozornosti na nagađanja o promjeni granice između Srbije i Kosova - previše su zaokupljeni svakodnevnom borbom za preživljavanje

Image
IlustracijaScreenshot

Jedna od najsiromašnijih srbijanskih regija, Preševo je 2001. bilo poprište kratke pobune albanskih gerilaca koji su tražili pridruživanje susjednom Kosovu.
Većinski albansko Kosovo proglasilo je neovisnost od Srbije 2008., što Beograd i dalje ne priznaje.
No kosovski predsjednik Hashim Thaci i srbijanski Aleksandar Vučić počeli su ovoga ljeta otvorenije govoriti o "prilagodbama granice" ne bi li riješili dugogodišnji spor.

Mediji su počeli nagađati o razmjeni sjevernog Kosova, gdje u okolici podijeljene Mitrovice žive većinom etnički Srbi, i Preševske doline, većinski albanskog područja na jugu Srbije.
Od 75.000 stanovnika doline, za 60.000 se vjeruje da su etnički Albanci iako bojkotiraju popise stanovništva koje organizira Beograd.

Oružje je sada utihnulo. Ali smještena između Srbije, Makedonije i Kosova, dolina i dalje 'visi na rubu' pogođena visokom nezaposlenošću i pod strogim nadzorom srbijanskih službi sigurnosti. Premda ne postoje službeni podaci, stotine vojnika i policajaca razmještene su u dolini.

Velike tvrtke iz jugoslavenske ere su se ugasile, poput tvornice za preradu plastike "7. juli", tiskare "Grafofleks" i trgovačke tvrtke "Budućnost", a nezaposlenost po službenim podacima iznosi gotovo 70 posto.

Egzodus

Trošna pročelja zgrada u Preševu svjedoče o bijedi. Prosječna mjesečna plaća jedva je 100 eura.
U drugom gradu u dolini, Bujanovcu, gdje radna mjesta osigurava tvornica mineralne vode Heba, prosječna plaća iznosi 200 eura, što je polovica srbijanskog nacionalnog prosjeka.

"Bez izgleda za zaposlenje, svi ćemo naposljetku otići", rekao je Jonuz Kamberi, 24-godišnji Albanac.
Nezaposleni metalski radnik nije imao puno za reći o razmjeni teritorija.
"Ionako me neće pitati za mišljenje", kazao je.

Razmjena teritorija bila bi "glupost", rekao je Bratislav Trajković, 64-godišnji Srbin iz multietničkog sela Reljana.

"Ono što nam zaista treba je posao. I svi (Srbi i Albanci) misle isto", kaže je Trajković, javni službenik.
Obje strane su pod pritiskom Bruxellesa da postignu dogovor. Srbija pregovara o pristupanju Europskoj uniji, a Kosovo bi to htjelo početi.

U drugom gradu, Slavujevcu, svih 500 stanovnika su Srbi.
Pedesetpetogodišnji Stojan Nedeljković rekao je kako smatra da nova granica "ne bi ništa riješila, niti za Srbe niti za Albance".

Glavni problem je to što ljudi nemaju od čega živjeti, dodaje taj nezaposleni otac petero kćeri.

"Tvornica bi sve promijenila"
"Tvornica bi sve promijenila", rekao je njegov prijatelj Nenad Đorđević, koji radi u tvornici koju vodi jedan Albanac.

Od 130 kuća u Slavujevcu, oko 40 je prazno dok u drugima žive uglavnom starci, rekao je.
Armend Aliu, 40-godišnji albanski zamjenik gradonačelnika Preševa, rekao je da Srbija "ignorira jednostavne zahtjeve" kao što su industrijska zona kako bi se privuklo investitore, novi granični prijelaz prema Makedoniji i udžbenici na albanskom.

Pasivnost Beograda mogla bi potaknuti nacionalizam, rekao je.
No, nacionalistički osjećaji teško da pokreću Fadila, Albanca 60-ih godina, koji je došao u Bujanovac u šoping.

"Moja mirovina u Srbiji je 300 eura i rekli su mi da će na Kosovu biti oko 50 eura", rekao je.
Nekih stotinu kilometara sjeverozapadno, na Kosovu, Nazmi Aliu, umirovljeni 71-godišnji vatrogasac, također strahuje da bi zbog pomicanja granice došao pod vlast Beograda.

Nema posla, nema škola
Aliu živi u Suhodolu, albanskom selu na sjeveru Kosova.
Srbijanska etnička enklava na Kosovu ima jednu stvar zajedničku s Preševom: veliko siromaštvo.
"Regiji nedostaju velika ulaganja privatnog sektora", pokazuje rijetko gospodarsko izvješće prištinskog instituta RIINVEST. "Pomoć vrijedna spomena dolazi uglavnom od međunarodnih donatora i vladinih agencija."

Adnan Jusufi, nezaposleni 42-godišnjak, rekao je da će razmjena teritorija samo pogoršati situaciju. I sumnja da će Srbija pokazati veliku brigu za etničke Albance iz Sjeverne Mitrovice.
Albanci iz Sjeverne Mitrovice "nemaju posla, nemaju škole" i ovise o "vladinoj srkbi", rekao je.


(SB / Hina)
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#53 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Haman2 »

TAČI TVRDI: "Dobio sam podršku zapadnih zvaničnika za sporazum sa Srbijom"
Predsjednik Kosova Hašim Tači izjavio je danas da je opšta ocjena stranih zvaničnika sa kojim je razgovarao u Njujorku da je status kvo na Kosovu neodrživ i da mora biti prevaziđen.

Image
Foto: Arhiv

Sumirajući rezultate posjete Njujorku gdje je održana sjednica Generalne skupštine UN, Tači je kazao da je dobio podršku američkih i evropskih zvaničnika za postizanje konačnog sporazuma u dijalogu sa Srbijom.

"Status kvo mora da se prevaziđe postizanjem održivog i sveobuhvatnog sporazuma. Sporazum sa Srbijom o normalizaciji odnosa ima smisla samo kada bude zakonski obavezujući na međunarodnom polju i ako podrazumijeva recipročno priznanje i potpunu demarkaciju Kosova i Srbije", kazao je Tači na konferenciji za novinare u Prištini.

Govoreći o sastanku sa američkim predsjednikom Donaldom Trampom, Tači je rekao da je iz razgovora mogao da zaključi da Tramp "zna o Kosovu, razumije, saosjeća i podržava napredak Kosova".
Kosovski predsjednik je ponovio da je protiv podjele ili razmjene teritorija kao i protiv formiranja Zajednice srpskih opština koja bi imala izvršna ovlašćenjima ali i da snažno podržava zahtjeve Albanaca iz Preševske doline za pripajanje Kosovu.

"Prenio sam tokom razgovora u Njujorku i legitiman zahtjev Preševa, Bujanovca i Medveđe za pripajanje Kosovu", kazao je Tači.

On je pozvao opoziciju na Kosovu da se priključi procesu dijaloga dok je protest Samoopredjeljenja koji je najavljen za sutra u Prištini, ocijenio protestom "protiv pripajanja Preševske doline Kosovu".
Tači je pozvao članice Interpola da na narednoj Generalnoj skupštini te organizacije u Dubaiju podrže članstvo zahtjev Kosova za učlanjenjem.

"Članstvo Kosova u Interpolu je pitanje koje treba da ujedini cijelu kosovsku politiku i narednih nedjelja i mjeseci svako treba da doprinese tome. To je državni i strateški interes, u službi bezbjednosti Kosova, regiona i šire, i konsolidacije Kosova u svim oblastima", izjavio je Tači.
Dodao je da je proces transformacije Bezbjednosnih u Oružane snage Kosova ušao u konačnu fazu koja kako je naveo, podrazumijeva usvajanje tri zakona u Skupštini Kosova.


(Srna/SB)
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#54 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Haman2 »

DAČIĆ O KOSOVSKOM "BLITZKRIEGU": „Moguć napad na sever“
„Ne moramo da pričamo o razgraničenju, ali sigurno nećemo ni o priznanju nezavisnosti Kosova“, kaže šef srpske diplomatije Ivica Dačić...

Image
Ivica Dačić (Foto: Getty Images)

Kaže i da ne misli da je kraj priči o razgraničenju, komentarišući Vučićevu izjavu u Moskvi da "nema više šta da se priča o razgraničenju, s obzirom da su to odbacile i zemlje EU, ali i Srbi i Albanci".

Dačić primjećuje da drugog prijedloga nema, pa stoga i smatra da priča o razgraničenju nije završena, jer, kako navodi: "Mi ne priznajemo jednostrani akt Prištine o proglašenju nezavisnosti, ali smo spremni da se razgovara o kompromisu, i ako je on u zajednickom interesu i obostrano prihvatljiv mi smo spremni da ga prihvatimo."

Gostujući u emisiji Pravi ugao Radio-televizije Vojvodine prvi potpredsjednik Vlade Srbije je na pitanje da li je "razgraničenje" druga riječ za kompromis, odgovorio: "Ne mora da bude, ali ne znam šta je još neko predložio."
Razumljiva mu je velika rezigniranost predsjednika Srbije Vučića, jer „svih ovih godina su predstavnici međunarodne zajednice govorili da treba da se dođe do nekog dogovora, odnosno da se postigne neka vrsta pravno obavezujućeg sporazuma“.

"I sada kada je neko izneo neki predlog odjednom je usledila salva osuda sa određenih pozicija, a koja je za mene licemerna", kaže Dačić, te poručuje: "U redu - nećete to, kao što je sad rekao Vučić, ne moramo o tome da pričamo - a o čemu ćemo da pričamo? O priznanju Kosova nećemo sigurno."

Na insistiranje novinarke da precizira ideju razgraničenja i da objasni da li ona podrazumijeva "priznavanje onoga što ostane ispod crte i što će se ubuduće zvati Republika Kosovo", Dačić je odgovorio da o tome razgovori nisu ni počeli. Dačić je ponovio da, iako je inicijativa o razgraničenju naišla na osporavanje i u Srbiji i u Prištini, drugačiji prijedlog ne postoji.

"Sa jednog aspekta može da izgleda da je zamrznuti konflikt bolje rešenje za Srbiju, naročito što bi još zemalja mogla da povuče priznanje Kosova, tako da će na kraju taj broj pasti ispod polovine članica UN", rekao je odgovarajući na pitanje o tome kome bi odgovarao zamrznuti konflikt.

Kaže, međutim, da bi u tom slučaju bilo više rizika. Prvi je rizik od oružanog napada na sjever Kosova, kao u slučaju "Oluje", da neko uz stranu pomoć izvede "blitzkrieg"i napadne sjever.

"U tom slučaju Srbija ima samo dvije mogućnosti - da uđe u sukob ili da to ostavi sa strane, kao što je bilo u vreme Knina".

Na pitanje šta bi spriječilo "blitzkrieg" i "čišćenje" Gračanice, Gnjilana... od Srba, u slučaju sporazuma o razgraničenju, Dačić je odgovorio da taj sporazum podrazumijeva neki dogovor obje strane, a da bi u slučaju ulaska Srbije u sukob to značilo ulazak u sukob sa KFOR-om, što komplikuje poziciju. „

A drugi je rizik u slučaju zamrznutog konflikta to što bi time bio zamrznut i i evropski put Srbije“, rekao je Dačić.

(SB/B92/Tanjug)
NAPOMENA: Da li bi ovo moglo da znaci STOP razgranicenju kako su razgovori bili poceli?
Djokovic
Posts: 91
Joined: 31/07/2018 20:36

#55 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Djokovic »

VESELJI UHVAĆEN U ŠVALERACIJI SA ŽENOM HAŠIMA TAČIJA: Neviđeni seks-skandal u Prištini, potpuni HAOS među albanskim vođama! ČITAJTE U KURIRU!

Zanimljiva naslova strana sa komentarima direktnih ucesnika. :-D

Image
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#56 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by high_volume »

Mnogo se pregovara, ali iza kulisa
Nije lako dokazati istinitost tvrdnji predsednika Narodne stranke i bivšeg šefa srpske diplomatije Vuka Jeremića da bivši britanski premijer Toni Bler uz saglasnost predsednika Srbije Aleksandra Vučića razgovara sa najvišim svetskim zvaničnicima o razmeni teritorija, odnosno o razgraničenju, kao mogućem rešenju za Kosovo, kažu za Danas diplomate. Naši sagovornici ističu da „čak i da je to tako, plaćanje ne bi išlo direktno preko zvaničnog Beograda, pa je teško bilo šta dokazati“. Podsetimo, Vučić je za TV Pink demantovao navode Jeremića o Bleru. Ipak, naši sagovornici ukazuju da se „o Kosovu poslednjih meseci mnogo pregovara iz kulisa“. Podsetimo, prema ranijim saznanjima Danasa u diskusije o mogućem rešenju uključen je i bivši američki ambasador u Srbiji Kameron Manter.

https://www.danas.rs/politika/mnogo-se- ... za-kulisa/
„Putin stišao Vučića“
Upitan je li Putina upoznao s 'planom o razgraničenju' Srbije i Kosova, Vučić je rekao kako nema što razgovarati o planu koji su odbacile i zemlje EU, i Albanci i Srbi.
- Mislio sam da je to (razgraničenje) racionalno rješenje, ali nitko drugi to nije mislio. Pričao sam o situaciji, o strahovima koje imam ukoliko bi se provokacije nastavile i ukoliko bi postojali bilo kakvi napadi na život i imovinu našeg naroda na Kosovu i Metohiji - rekao je predsjednik Srbije.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... u/7903251/

Dakle, ništa od kosovskog razgraničenja i promjena granica... Ništa od plana Dodik-Vučić o razmjeni teritorija između BiH i Srbije, RS-Sandžak, jedino ostaje opcija Velike Albanije.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#57 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by seln »

Djokovic wrote:VESELJI UHVAĆEN U ŠVALERACIJI SA ŽENOM HAŠIMA TAČIJA: Neviđeni seks-skandal u Prištini, potpuni HAOS među albanskim vođama! ČITAJTE U KURIRU!

Zanimljiva naslova strana sa komentarima direktnih ucesnika. :-D
I, velis, Kurir objavio?
Onda mora da je istina.

Imate li vi u tom kurcu od drzave ista osim tabloida?
Slucajni_TU
Posts: 164
Joined: 18/09/2018 22:09

#58 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Slucajni_TU »

seln wrote:
Djokovic wrote:VESELJI UHVAĆEN U ŠVALERACIJI SA ŽENOM HAŠIMA TAČIJA: Neviđeni seks-skandal u Prištini, potpuni HAOS među albanskim vođama! ČITAJTE U KURIRU!

Zanimljiva naslova strana sa komentarima direktnih ucesnika. :-D
I, velis, Kurir objavio?
Onda mora da je istina.

Imate li vi u tom kurcu od drzave ista osim tabloida?
Pa imaju reality showe i Big brother koji snima kako se srpskinje sexaju po nekim kucama. :D
Njih su turci bas moralno i u svakom drugom pogledu unistili zauvijek. 0 bodova i za moral i za istinu i za sve sto obican svijet vrednuje kod ljudi.

Sve im se vrti oko vojske, naoruzanja nebili se ipak nekada osvetili turcima. :D
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#59 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by fakat »

seln wrote:
Djokovic wrote:VESELJI UHVAĆEN U ŠVALERACIJI SA ŽENOM HAŠIMA TAČIJA: Neviđeni seks-skandal u Prištini, potpuni HAOS među albanskim vođama! ČITAJTE U KURIRU!

Zanimljiva naslova strana sa komentarima direktnih ucesnika. :-D
I, velis, Kurir objavio?
Onda mora da je istina.

Imate li vi u tom kurcu od drzave ista osim tabloida?
:lol: :lol:
Imaju pjevaljke, starlete, manekenke, dzetseterice, influenserke, zvezde granda, zvezde zadruge, farme, i jos mnogo slicnih "umetnica". Oko njih se vrti 80% tv programa, ostatak ide na loptanje. Mi se barem pretvaramo da imamo nekakvu kulturu, njih bas briga, samo nek' je veselo.
Slucajni_TU
Posts: 164
Joined: 18/09/2018 22:09

#60 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Slucajni_TU »

155_mm wrote: http://www.vijesti.me/svijet/kako-izbje ... nu-1003489

svim tim izjavama si zajednicke dvije stvari. da bosnjaci nece mirno gledati kako im se dijeli drzava na njihovu stetu i da su bosnjaci prvenstveno zainteresirani za istocne dijelove BiH. znaci za istocnu hercegovinu i za istocnu bosnu.

na osnovu cega su ovi iz MZ toliko ubjedjeni u to sta bosnjaci hoce. sta ti kazes na to?
Ovo je tacno. Za Bosnjake je istocna BiH najvaznija. Jer time imaju geo politicku cijelinu i izlaz na drinu. Time imaju i historijske Bosnjacke teritorije pod svojom kontrolom (Istocna BiH je uvijek bila u sastavu Bosanske banovine i kraljevine). Dakle to je pogodio.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#61 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Haman2 »

Eh taj Kurir. Trac novine u funkciji blacenja Albanaca.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#62 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Haman2 »

Haradinaj: Ideja o razmjeni teritorija je umrla Haradinaj

Image

Vijesti.ba Premijer Kosova Ramush Haradinaj izjavio je danas da je ideja o razmjeni teritorija umrla, a skupštinska Rezolucija bi bila obavezujuća za sve, pa i za predsjednika zemlje.
Haradinaj je odgovarajući na pitanja novinara izrazio saučešće povodom "smrti ideje o razmeni teritorja" i naveo da bi bilo dobro da se u Skupštini Kosova usvoji rezolucija koju su predložile partije vladajuće koalicije.

"Prvi član rezolucije uzet je iz prvog člana Ustava kome je dodat i pasus da niko ne pregovara o granicama, kao i član 6 da se to pravo ostavlja samo Skupštini", kazao je premijer Kosova, nakon što je odlikovao Zlatnom kartom Kosova književnicu Helenu Kadare.

Partije vladajuće koalicije izradile su tokom vikenda nacrt rezolucije od šest tačaka u kojoj pored ostalog piše da "Skupština Republike Kosovo insistira da se dijalog zaključi međunarodno obavezujućim pravnim sporazumom kroz koji će se desiti uzajamno priznanje između Republike Kosovo i Republike Srbije".

Takođe se navodi da je Kosovo nezavisna, suverena i demokratska država, jedinstvena i nedeljiva, te da su granice Republike Kosovo neprikosnovene i ne mogu se pregovarati.

Predsjednik Kosova Hashim Thaci u poslednje vrijeme zalaže se za ideju pripajanja Preševa, Medveđe i Bujanovca Kosovu, u okviru procesa korekcije granice sa Srbijom.

Opozicione partije se oštro protive takvoj ideji i traže da se u Skupštini najprije usvoji rezolucija koju su one predložile, a kojom bi se spriječio predsjednik Thaci da razgovara o granicama.

(Vijesti.ba / AA)
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#63 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Haman2 »

Busek: Mijenjanje granica realna opcija Busek

Image

Bivši koordinator Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope Erhard Busek izjavio je da je mijenjanje granica Kosova realna opcija, jer se to u Evropi stalno dešava, prenijeli su mediji u Prištini.
"U dugoj istoriji Evrope granice su stalno mijenjane i za to ima bezbroj primjera. Zbog toga je za nas i promjena granica na Kosovu realna opcija", rekao je Busek na međunarodnoj konferenciji o novim bezbjednosnim konceptima u svijetu, koju je organizovao Evropski centar za mir i razvoj.

Busek je ocjenio i da Evropska unija mora što prije je moguće da primi u članstvo balkanske države, kako bi one razriješile međusobne probleme, prenosi FoNet.

https://vijesti.ba/clanak/425927/busek- ... lna-opcija
(Vijesti.ba)
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#64 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Haman2 »

CRNA GORA - REAGOVANjA

Amerika prekraja balkanske granice?


Image

U Ministarstvu inostranih poslova Crne Gore nisu zeleli da komentarisu pisanje beogradskog dnevnika "Glasa javnosti" prema kojem je u SAD pripremljeno preuredjenje granica na Balkanu.
Savetnik u crnogorskom Ministarstvu inostranih poslova, koji je zeleo da ostane anoniman, rekao je agenciji Beta, da je informacija o navodnoj promeni granica nesluzbena, a da Ministarstvo moze da komentarise samo sluzbene stavove.
"Mi takve stavove i informacije nemamo", rekao je isti izvor. On je dodao da su to "gluposti" kojima se zvanicno ne treba baviti. Rekao je, takodje, da se slicne mape prave "od pre dvesta godina".
Sto se tice Crne Gore, ona ce uvek biti drzava, a nikako u sastavu drugih drzava, rekao je taj izvor, dodavsi da "o tome ne bi trebalo razmisljati".
"Glas javnosti" je objavio da je na sastanku predstavnika Pentagona, Forin ofisa, Bele kuce i CIA, lorda Dejvida Ovena i nekadasnjeg sefa diplomatije SAD, Henri Kisindzera (NA SLICI), odrzanog 28. marta u Vasingotnu, razgovarano o preuredjenju Balkana.
Taj list je objavio i mapu novih granica na jugoistoku Evrope, za koju tvrdi da ju je sastavio Balkanoloski institut iz Vasingtona.
Prema toj mapi, planira se podela Kosova i Metohije na juzni, albanski i severni, srpski deo.
Prema pisanju "Glasa", tvorci nove politicke mape Balkana Srbiju i Crnu Goru vide kao jedinstvenu drzavnu jedinicu, pod nazivom Srpske zemlje, u koju bi bila ukljucena i Republika Srpska, kao i deo jadranske obale kod Prevlake.
Albanija bi dobila deo Kosmeta i zapadnu Makedoniju, a jedan deo Bugarske pripao bi Turskoj, a deo Rumunije nastanjen Madjarima dobila bi Madjarska. Prema toj mapi, muslimanski deo bosanske federacije postao bi samostalna drzava, dok bi hrvatski bio pripojen Hrvatskoj.
https://www.novine.ca/ms/www.novine.ca/ ... /svet.html

NAPOMENA: Ne vjerujem u ove price, posebno kad je u pitanju Crna Gora.
Last edited by Haman2 on 08/12/2018 14:53, edited 1 time in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#65 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Maraschino »

:lol: :lol:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#66 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by daddy-kool »

Meni su ove mape super, tačno vidiš šta velikosrpska politika maksimalistički priželjkuje. A vidiš kako su nam kulturno spojili i Krajinu sa trokutistanom, da odobrovolje Bošnjake. :D
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4117
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#67 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Ko se bude qurcio, svakako da ce mu ih mjenjati...a nije da nema kandidata. :izet:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#68 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by seln »

Ova karta je ilustracija one izreke "zelja je majka misli".
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#69 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Haman2 »

Izgleda da se odustalo do prve zgodne prilike. Je mi ne bi bili Balkanci da se opet ne bijemo zbog granica. Neki jos uvijek misle kao 1990 godine.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#70 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Haman2 »

PREKRAJANJE GRANICA U REGIONU: Je li pitanje Kosova opasnost za BiH?
Jedna od tema koja je proteklih desetak dana bila u fokusu javnosti u regionu, prije svega BiH, bila je ideja o promjeni granica i razmjeni teritorija između Srbije i Kosova, u čemu priliku vide i političari iz RS-a, koji bi u takvoj situaciji nastojali iskoristiti šansu za sebe, odnosno odvajanje RS-a od BiH

Image
Ilustracija: Vijesti.ba

Da se u vodećim zapadnim centrima vrše lobiranja protiv BiH, poznato je već dugo, ali rijetko ko je to shvatao ozbiljno, dok prije desetak dana nije u intervju za bečki "Standard" to potvrdio lično bivši ministar vanjskih poslova Srbije Vuk Jeremić.

"Za nacionaliste i političare opterećene etnički čistim teritorijama, masovna ubistva i preseljenja, kao i nesreće i stradanja dio su njima prihvatljive cijene", kazao je za Vijesti.ba Adnan Ćerimagić, analitičar Inicijative za evropsku stabilnost (ESI).

"Ako gledate razumno i ako poznajete barem malo istoriju Evrope, onda ne možete a ne biti iznenađeni da bilo ko lobira za jednu takvu ideju, kako u regionu, tako i na međunarodnom nivou. Naročito ako uzmete u obzir nedavnu istoriju Balkana i cijenu koju smo tokom 1990-tih platili zbog pokušaja provedbe ideje o promjenama granica po etničkim linijama. Ona nas je odvela u spiralu ratova, masovnog protjerivanja, mučenja, ubijanja i genocida i otjerala nas na periferiju evropskog ekonomskog, političkog i društvenog razvoja", kazao je Ćerimagić komentarišući Jeremićev intervju.

On dodaje, također, “ako uzmete u obzir ogromne resurse i volju koju je međunarodna zajednica morala odvojiti za naš region kako bi nam pomogla da se izvučemo iz pakla 1990-tih, od mirovnih konferencija i mirovnih snaga do podrške povratku izbjeglica i procesima pred Tribunalom u Hagu, onda jednostavno ne možete a ne biti iznenađeni”.

"Ali, opet, poznato je da bez obzira na visoku cijenu koju smo zbog nje platili, ta ideja u ovom regionu nikada nije iščezla. Za nacionaliste i političare opterećene etnički čistim teritorijama, masovna ubistva i preseljenja, kao i nesreće i stradanja dio su njima prihvatljive cijene. Ta ideja držana je pod kontrolom uz pomoć jasne i nedvosmislene politike međunarodne zajednice u regionu da nema promjena granica po etničkim linijama. Nažalost, nespremnost nekih na međunarodnom nivou da se drže te politike i adekvatno odreaguju na ljetošnju inicijativu predsjednika Srbije i Kosova, Aleksandra Vučića i Hašima Tačija, da se ona vrati kao legitimna politika, doveli su nas u situaciju da nacionalisti ponovo vide priliku da provode svoje ideje”, smatra Ćerimagić.

Ćerimagić veli da u ovom trenutku ima razloga za brigu, kada je u pitanju region, prije svega BiH.

“Prije dvije sedmice predsjednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić, govorio je o BiH i promjeni njene etničke strukture. Pritom je koristio riječnik 1990-tih jer je govorio u duhu 'dobitka' i 'gubitka', pa je kao primjer uzeo općinu Vareš, gdje su prema njemu Hrvati 'izgubili'. Kada pogledate rezultate popisa iz 2013. godine onda vidite da se etnička slika u Varešu u odnosu na 1991. zaista promjenila. Udio Hrvata se sa 40 smanjio na 30 posto, dok se udio Bošnjaka sa 30 povećao na 60 posto. Ali, ako pogledate detaljnije, otkrijete da su građani Vareša 2016. godine odlučili da svoje povjerenje ne poklone dotadašnjem načelniku, kandidatu SDA i Bošnjaku, već da za načelnika izaberu kandidata HDZ BiH i Hrvata. Taj rezultat u očima nacionalista je nemoguć, jer bi većinski Bošnjaci morali izabrati kandidata Bošnjaka, bez obzira na sve. A kada je Bošnjak načelnik, tom njihovom logikom, onda su svi ostali na gubitku. To su koordinate u kojim se kreće ta ideja”, navodi primjer Ćerimagić.

Analitičar Vijeća za demokratizaciju politike iz SAD-a Kurt Bassuener kazao je za Vijesti.ba kako misli da se provodi lobiranje na podjeli BiH i Kosova, o kojem je govorio Vuk Jeremić, ali da to još uvijek ne može dokazati javno dostupnom dokumentacijom.

"Jasno je da vlada RS-a i SNSD lobiraju u Washingtonu u ime Dodika i vjerovatno i u Evropi. Međutim, budući da EU i nijedna država članica EU nema paralelni sistem dokumentiranja onih koji zastupaju strane službene interese, to je teže promatrati“, kaže Bassuener.

Ovaj analitičar je mišljenja kako „Dodik vjeruje da bi podjela Kosova (jer bi to zapravo bila 'razmjena teritorija', sumnjam da bi ijedan značajan teritorij išao u drugom smjeru) dala veću mogućnost za nezavisnost RS ili za apsorpciju u Srbiju“.

Njihovo mišljenje dijeli i profesor i direktor Centra za balkanske studije Univerziteta u Grazu Florian Bieber, koji je za Vijesti.ba istakao da, iako nemamo potvrdu ovoga, moguće je, jer postoji značajna aktivnost oko pregovora o podjeli Kosova“.

„S obzirom na stavove SNSD-a i Milorada Dodika, ne čudi što bi on podržao ponovno iscrtavanje karata, jer bi to omogućilo otvaranje prostora RS-u. Ovo također pokazuje da su argumenti onih koji tvrde da se promjene granica između Srbije i Kosova mogu odnositi samo na te dvije zemlje pogrešne“, smatra Bieber.

On dodaje da će ako se srpsko-kosovska granica promijeni, to potaknuti i druge da učine isto i stvoriti opasnu dinamiku s rizikom destabilizacije regije, uključujući Bosnu, ali i Makedoniju.

Profesor Bieber kaže da ideja oko promjene granica ima podršku i nekih stranih faktora, ali da se ta podrška odnosi na Srbiju i Kosovo.

„Iako postoji podrška nekih međunarodnih aktera za promjenu granice između Srbije i Kosova, uključujući SAD, neke članice EU, uključujući Francusku i Austriju, kao i u samoj EU, svi bi sigurno željeli da se to ograniči na Srbiju i Kosovo“, zaključio je Florian Bieber.

Igor Bandović, programski menadžer Evropskog fonda za Balkan, smatra kako se problem između Srbije i Kosova može riješiti isključivo političkim dogovorom.

„Mislim da se rješenje odnosa Srbije i Kosova može riješiti jedino političkom voljom za postizanje održivog rješenja koje će biti transparentno i demokratsko i uvažavati vrijednosti ljudskih i manjinskih prava, slobode medija i drugih vrijednosti kojima danas, bar deklarativno teže društva na Balkanu. To se može postići jedino stvaranjem povjerenja i prijateljstva među društvima koje žele da riješe taj odnos, a ne stvaranjem tenzija i netrpeljivošću, i to je uloga koju treba da imaju lideri ovih zemalja“, kaže Bandović.

On dodaje kako je ono što sada imamo sve samo ne to.

„Imamo ideju za koju smo čuli (promjena granica) a nismo čuli plan, niti detalje tog plana. Javnost se u obje zemlje drži u nekoj vrsti tenzije i zablude oko toga o čemu se pregovara“, kazao je Bandović za naš portal.

Predsjednica Savjetodavnog vijeća za BiH iz Washingtona Ajla Delkić kaže kako Vijeće već godinama govori i strogo upozorava, da anti-BiH akteri i partije poput Vučića, Dodika, Čovića, SNSD-a i HDZ-a već dugo lobiraju protiv BiH.

Komentarišući intervju Vuka Jeremića za bečki list "Standard", u kojem je govorio o lobiranju protiv BiH, Delkić ističe kako to nije nikakva tajna.

“To nije nikakva tajna. Oni imaju svoje interese koji nisu u skladu sa onim što bi pojačalo demokratiju i institucije unutar BiH. Ovo što se dešava između Kosova i Srbije treba da bude 'wake up call' za lidere u BiH. NATO je imperativ i pro-BiH stranke moraju pod hitno da urade sve moguće da se to realizuje”, kaže Delkić.

Ona naglašava da je ulazak u NATO najvažnije političko pitanje za BiH u ovom trenutku.

“Jedini način da spriječimo da se razmijeni dio BiH (tzv. RS) za Kosovo jeste da se što je moguće prije pogura zemlja prema NATO. To je najvažnije sigurnosno-političko pitanje. Treba političke razlike pokušati staviti po strani zarad NATO članstva”, kazala je Ajla Delkić u razgovoru za Vijesti.ba.

Podsjetimo, Vuk Jeremić je u intervjuu za bečki "Standard" odgovarajući na pitanje - kakvu ulogu imaju konsultanti koje plaćaju agencije Vlade Srbije, a koji rade za razmjenu teritorija, kao što je Wolfang Petritsch, zaposlenik advokatske kancelarije Lansky, Ganzger i partneri, odgovorio da Petritsch radi na tome na nivou EU.

„Tony Blair, kao bivši britanski premijer, radi na svim nivoima i u svim kontekstima. U Americi to je iz Trumpovog okruženja Corey Lewandowski, koji je radio u predsjedničkog predizbornoj kampanji i koji vodi konsultantsku firmu u Washingtonu, što je kontroverzno, jer ona ne daje transparentno račun svojim klijentima. Lewandowski se sa Vučićem sastao u Beogradu i propagirao je podjelu Kosova u Washingtonu. On je službeno angažovan od Republike Srpske, ali je lobirao za podjelu Kosova (zvanično jedna kompanija, koja je registrovana pod njegovom adresom, radi kao agent SNSD-a, vladajuće stranke u RS). Alexander Soros pokušava da ubijedi sve predstavnike Demokrata u SAD-u u podjelu Kosova“, rekao je Jeremić.

(Vijesti.ba)
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#71 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Haman2 »

DORIS PACK DEMASKIRALA DODIKA: "On samo čeka priliku, vjerujte mi"
"Region zapadnog Balka­na nalazi se u veoma, veoma opasnoj situaciji. Najave o mogućem do­govoru o podjeli Kosova, razmjeni stanovništva i te­ritorija sa Srbijom stvaraju veoma opasan presedan i prijete da nas vrate na deve­desete godine prošlog sto­ljeća", upozorava Doris Pack, istaknuta njemačka političarka i Članica Uprav­nog vijeća Evropske narod­ne stranke (EPP)

Image
Doris Pack

Ona ne krije da je veoma zabrinuta, posebno zbog činjenice da takvo rješenje podržava dio evropskih država te insti­tucija Evropske unije.

"Nikako ne razumijem da se Evropska komisija ovome odlučno ne protivi. Svi znamo šta će se desiti ako se ovaj model ostvari. Zato smatram da je izuzet­no neodgovorno što takve reakcije iz Brisela nema.

Regionom se bavim od 1989. godine i znam šta ovo znači.

Ako dogovor o novim granicama na Balkanu bude rea­liziran, na meti će od­mah biti Bosna i Hercego­vina, vje­rujem i Makedonija... I niko ne zna gdje bi ovo moglo stati, ali svi znaju kako bi se ovo realiziralo - upozorava Pack.

Ona dodaje i da "Milorad Dodik samo čeka priliku".

"On je vrlo zainteresi­ran da se takav dogovor ostvari, pa da krene u kampanju. A odmah za njim išli bi i dru­gi. Vjerujte mi", naglašava ona.

Pack po­ručuje i da svi oni koji se boje "velike Albanije" moraju bi­ti protiv ovih ideja, jer one vode tome. Ne može se napraviti „velika Srbija", a da nema­te i „veliku Albaniju". In­teres svih u regionu, ali i EU, jeste da se ovaj dogo­vor ne bude realiziran.

Dodaje i da je ohrabru­je što većina Kosovara nije za ovakvo rješenje.

"Mislim da mi u EU moramo biti vrlo oprezni i da ne uništimo sva posti­gnuća koja smo ostvarili nakon sulude situacije na Balkanu devedesetih. Na­ravno da se treba riješiti pitanje Kosova i Srbije. No, ovo što sada vidimo uopće nije rješenje", kaže Pack za "Avaz".

Ipak, nada se da će admi­nistracije, s obje strane Atlantika, naći način i spri­ječiti ovakav scenarij.

"Ne treba biti samo diplomatičan. Kada nešto kažete, onda to treba biti jasno, da bi ljudi razumjeli. Diplomatska uvijanja samo odmažu. Zato ja govorim direktno. I svi me razumiju, a ja nemam nikakvih pro­blema zbog toga. Tako tre­baju raditi i evropski zva ničnici. Žalim često što u njihovim istupima nema takvih poruka, a i snage iza njih", zaključuje Pack.

(Vijesti.ba/Fena)
:izet: :izet:
ČLAN PREGOVARAČKOG TIMA PRIŠTINE SA BEOGRADOM POTVRDIO: "Thaci želi Preševo, Bujanovac i Medveđu"
Shpend Ahmeti je potvrdio da je Thaci tražio da se u platformu za dijalog uključi rezolucija za pridruživanje Preševa, Medveđe i Bujanovca Kosovu

Image
Hashim Thaci (Foto: B92/EPA-EFE)

Kosovski predsjednik Hashim Thaci juče je izjavio da će kosovska Skupština predložiti nacrt rezolucije o pridruživanju tih opština Kosovu, prenijela je "Gazeta Blic".

Kopredsjedavajući pregovaračkog tima Prištine za dijalog s Beogradom Shpend Ahmeti potvrdio je da je kosovski predsjednik to zatražio i od tima za pregovore sa Srbijom.

Ahmeti je rekao da ne zna razlog zašto u ovom periodu postoji zahtjev da se glasa o takvoj rezoluciji u Skupštini, ali, kako je rekao, politički subjekti će odlučivati o tome.

On je dodao i da ne zna kada će se održati sjednica na kojoj bi se glasalo o platformi za dijalog, ali je njegova opoziciona Socijaldemokratska partija, kako je rekao, spremna da iduće sedmice ide na takvu sjednicu parlamenta.

(SB/B92/Tanjug)
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#72 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by elcaliente »

Albatrosi za respekt. Prije 25 godina potlaceni i nevazni slasticari sada narod koji je najjaci na balkanu, za 20 godina ce oni biti faktor stabilnosti na balkanu i pitati ce se za sve.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#73 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Haman2 »

Mozda, mozda, pod uslovom da se ujedine. Srbija je protiv Velike Albanije ali je za Veliku Srbiju
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#74 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Sanjarko »

Ujedinjenje Albanaca bi bila velika njihova greska. Kad Anglo-Saksonci mogu imati vise drzava, kao i drugi narodi istog porijekla ne vidim ja problem da i Albanci to isto urade. A naravno da saradzuju po svakom pitanju kao jedan skoro uvijek.
Last edited by Sanjarko on 22/02/2019 16:10, edited 1 time in total.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#75 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Haman2 »

Balkanci drukcije razmisljaju. Svi zele da njihova drzava bude velika: Velika Bugarsa, Grcka, Srbija pa i mala Crna Gora zeli biti veca itd. Nesreca Bosnjaka sto su se nasli izmedju naroda koji zele velku Hrvatska i Srbija a i Crnoj Gori se plaho svidja prosirenje.
Post Reply