DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post Reply
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#151 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by MaksprotivMarksa »

Maraschino wrote:
vivaldi wrote:
Maraschino wrote:To sto je Amerika priznala Kosovo je polazna tacka.
mislim wtf? kako priznanje moze biti polazna tacka.

ne znam da li vi shvatate, ali merkelova i jos nekoliko bitnih evropskih zemalja je odlucno protiv takvog dogovora, a vi to ovdje predstvljate kao polazne tacke, pet brda i dolina, to je bezveze, gledanje kroz prste....a u proteklih dana skoro svaki bitan svjetski kurton se o tome oglasio.
Pa kako nije polazna tacka? Krenulo se od priznanja pa sirenje da i drugi priznaju i danas imaju to sto imaju. Ovo sto nije priznalo zna se kada ce, kada to ucini Srbija ili potpise obavezujuci sporazum.
Ni ja ne vidim problem oko ovih sela a da ce biti neka velika razmjena, cisto sumnjam. Ameri ce igrati na kartu prvo priznanje pa razmjena teritorija.
Vucicu je dovoljno bilo sta da dobije pa da se hvali kako je bolje ispregovarao od ovih iz opozicije koji su izgubili sve u svoje vrijeme.

Da se ne lazemo, ovakvog Vucica kakvog ga i mi znamo mnogima u EU i svijetu je preko *urca njega i njegove kuknjave. Svi cekaju samo da se ova saga zavrsi. Nece biti problema a ni Vucica na sceni.
Bravo Maraschino, to je upravo to, ko barem malo prati politicku scenu u Srbiji vidi da se priprema jos jedna velika "pobeda" Srbije, pobjeda u kojoj gube sve, dobiju mrvice i onda guslaju dvadeset godina, za pedeset godina je to vec ep. Vucic je instaliran od Amerike da isporuci Kosovo, on to i radi, Amerika ce mu zauzvrat omoguciti da mirno ode sa vlasti, bez ozbiljnijih posljedica, niz protesta u 6 godina Vuciceve vladavine su bili samo pokazne vjezbe da Ameri mogu da dignu narod kada zele, da su oni pravi vlasnici medija, a ne Vucic, kao i vlasnici civilnog drustva.

Sve sam uvjereniji da su i takse dio tog pritiska na Vucica, on odugovlaci zarad sto duzeg opstajanja na vlasti, ali ce pod pritiskom da popusti i to pitanje ce se zavrsiti. Bosnu i Hercegovinu niko nece stavljati na stol, Srbima da su nesto htjeli da daju, dali bi prije 25 godina, ne bi ih poslije toga bombradoali i uzeli im Kosovo, oznacili ih kao najvece nepriajtelje do pojave Bin Ladena. Kada se Kosovo zavrsi, ide otvaranje Dejtona i neko optimalnije rjsenje za BiH, a Srbi ce opet junacki da pristanu na to, zato sto nemaju drugi izbor, to je jednostavno tako.

Imamo samo jednu srecu, svi mi na Balkanu, a to je cinjenica da Rusija ne zeli zaokruzen Balkan pod americkim interesom, ali isto tako ona ne moze uciniti nista da tad interes sprijeci, ni u Srbiji, a kamo li u BiH, zemlji prema kojoj je Amerika bila najveci prijatelj u regionu. Nasa jedina zadaca kao probosanskih sanga je da odstranimo islamisticke uticaje iz BiH, da doakzemo punu lojalnost Americi i nase zelje ce biti isporucene, a iskreno mislim da se pocinje raditi na tome, Stanivukovic, Hadzikadic i ostali mi daju nadu da je posrijedi neki projekat cije cemo rezultate vidjeti za nekih 10-ak godina u vidu jedne forme centralizirane drzave podijeljene u regije.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#152 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by zavrzlama »

Mx wrote:
zavrzlama wrote:
Haman2 wrote:Ja mislim da ce sva Evropa prihvatiti dogovor Vucica i Tacija. To otvara mogucnosti postavljanja novih zahtjeva za promjeni granica. BiH nije dzaba onako podijeljena, Bosnjaci nisu dzaba svedeni na teritorij od 22-23% teritorije BiH. Zasto je stvorena Rep. Srpska a nije Heeceg Bosna, kakav je plan sa FBiH. To znaju samo najvisi evropski politicari. Trenutno se radi na pripremi terena za konacnu odluku, koja treba da dodje kao nesto sasvim normalo. Sve nije moglo odjednom, bilo bi uocljivo i bolno.
Nista od toga...manji entitet je legalizovan u zamjenu da srbi ostanu u BIH i sluze kao kontrolori bosnjaka..bosnjaci su na cetvrtiui BIH teritorije u zamjenu da nema podjele BIH...BIH hrvate se puno ne pita jer su svoj kredit ispucali prodajom Posavine za cistu Hrvatsku bez srba..

Bilo je pokusaja da se podijeli BIH,tako sto su bosnjacima uvalkjivali vehabizam,sumnjive arape,terorizam,ALI se sve to nije primilo kod vecine bosnjaka....tako da ostaje BIH i rahat patnja...e sad sto se neko bolje snalazi u toj rahat patnji je drugi par opanaka.
6 miliona Srba u Srbiji, 4 miliona Hrvata u Hrvatskoj, plus njihovi sateliti u Bosni i Hercegovini i mozda 2 miliona Bosnjaka u Bosni i Hercegovini. I sta kazes Zavrzlama "Rahat Patnja" do posljednjeg Bosnjaka/Bosanca?
Pa nece bosnjaci ici da ubijaju 6 milona srba u srbiji ni 4 miliona hrvata u Hrvatskoj,pa da ih unisti rahat patnja...2013 je popis pokazao koga ubija rahat patnja....bosnjaci/bosanci zu zrtve rahat patnje nametnute od strane velikosrpske i velikohrvatske politike..samo se ta patnja trpi u zemlji koja se voli i koja znaci bioloski opstanak,pa nije je tesko ni podnosit,dok druga strana itekako osjeca istu...brojke su tu..

Rahat patnja do posljednjeg bosnomrzca....
User avatar
Mx
Posts: 1073
Joined: 17/07/2003 00:00

#153 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Mx »

Zavrzlama,
Nisam mislio na rat nego na iseljavanje sve sposobne radne snage u EU. Bosnjaka/Bosanaca je najmanje u usporedbi sa Srbima i Hrvatimaa i oni su kao takvi najosjetljivija kategorija kada je u pitanju iseljavanje. "Rahat Patnja" ih ocigledno expresno raseljava ili iseljava iz Bosne i Hercegovine. Jos ako BiH udje u EU sva radna snaga ce se potpuuno iseliti, ostace samo stari i bolesni a "Rahat Patnja" ce to sve cementirati. Zatim je veliko pitanje kome ce takva Bosna i Hercegovina ostati i cije ce ona vlasnistvo biti?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#154 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by hAZNADAR »

Mx wrote:Zavrzlama,
Nisam mislio na rat nego na iseljavanje sve sposobne radne snage u EU. Bosnjaka/Bosanaca je najmanje u usporedbi sa Srbima i Hrvatimaa i oni su kao takvi najosjetljivija kategorija kada je u pitanju iseljavanje. "Rahat Patnja" ih ocigledno expresno raseljava ili iseljava iz Bosne i Hercegovine. Jos ako BiH udje u EU sva radna snaga ce se potpuuno iseliti, ostace samo stari i bolesni a "Rahat Patnja" ce to sve cementirati. Zatim je veliko pitanje kome ce takva Bosna i Hercegovina ostati i cije ce ona vlasnistvo biti?
I kad ostane par staraca u opcini Vlasenica - tu je opet na vlasti SNSD ili SDS. Koja korist od necijeg veceg iseljavanja, demografije ako je svako samo u svojoj opcini? Nece Bosnjo ni iz Sarajeva ni iz dijaspore se doseliti u opustjelu opcinu u RS da demografski i ujedno politicki sta promijeni.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#155 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by zavrzlama »

Mx wrote:Zavrzlama,
Nisam mislio na rat nego na iseljavanje sve sposobne radne snage u EU. Bosnjaka/Bosanaca je najmanje u usporedbi sa Srbima i Hrvatimaa i oni su kao takvi najosjetljivija kategorija kada je u pitanju iseljavanje. "Rahat Patnja" ih ocigledno expresno raseljava ili iseljava iz Bosne i Hercegovine. Jos ako BiH udje u EU sva radna snaga ce se potpuuno iseliti, ostace samo stari i bolesni a "Rahat Patnja" ce to sve cementirati. Zatim je veliko pitanje kome ce takva Bosna i Hercegovina ostati i cije ce ona vlasnistvo biti?

Ostat ce onima koji je vole...

Povezujes srbe i hrvate iz srbije i hrvatske sa srbima i hrvatima u BIH...isto da ja kazem bosnjaka i turaka 102 miliona naspram 6 milona srba i 4 miliona hrvata...ta se teza nije pokazala odlucujucom u zelji za unistenjem BIH...bosnjaci i bosanci kao najmalobrojniji odrbranise BIH...
User avatar
Mx
Posts: 1073
Joined: 17/07/2003 00:00

#156 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Mx »

zavrzlama wrote:
Mx wrote:Zavrzlama,
Nisam mislio na rat nego na iseljavanje sve sposobne radne snage u EU. Bosnjaka/Bosanaca je najmanje u usporedbi sa Srbima i Hrvatimaa i oni su kao takvi najosjetljivija kategorija kada je u pitanju iseljavanje. "Rahat Patnja" ih ocigledno expresno raseljava ili iseljava iz Bosne i Hercegovine. Jos ako BiH udje u EU sva radna snaga ce se potpuuno iseliti, ostace samo stari i bolesni a "Rahat Patnja" ce to sve cementirati. Zatim je veliko pitanje kome ce takva Bosna i Hercegovina ostati i cije ce ona vlasnistvo biti?

Ostat ce onima koji je vole...

Povezujes srbe i hrvate iz srbije i hrvatske sa srbima i hrvatima u BIH...isto da ja kazem bosnjaka i turaka 102 miliona naspram 6 milona srba i 4 miliona hrvata...ta se teza nije pokazala odlucujucom u zelji za unistenjem BIH...bosnjaci i bosanci kao najmalobrojniji odrbranise BIH...
Nije dobitak dobiti na mostu a izgubiti na Cupriji?
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#157 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by 155_mm »

http://www.politika.rs/sr/clanak/423415 ... i-Pristine

ne ulazeci koliko je ovo gore tacno ili ne izdvoio bih dvije stvari bitne za BiH.
U naredne tri tačke navodi se da će Srbija dobiti status članice EU u periodu 2021-2022. godine, a Kosovo do 2030,
mozda je ovo razlog zbog cega je milorad postao ovako zainteresovan za put BiH prema EU. nakon sto ga je sa jaranom dragnom blokirao 10 godina. jer ako bi srbija bila u EU a BiH tek za nekih 5-10 poslije usla u istu, sa bosanskim srbima bi se slicno desilo kao i sa bosanskim hrvatima. znaci demografska katastrofa.

Drugo pitanje o kome se pregovara je odredba da „nijedna država nema pravo da se pridruži drugoj državi ili drugoj teritoriji u narednih 99 godina”,
ovaj dio je jos interesantniji. ovo mi nekako izgleda da se srbija i kosovo obavezuju na 99 godina da nece biti nikakvih daljnih promijena granica.

pa kako ce nam se miloradov kalifat onda pripojiti srbiji. ko ce cekati 2118. godinu.
:shock:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#158 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Maraschino »

Pusten jos jedan od rovaca. Ispituje se puls javnosti.
Sa Vucicem bivsim radikalom ova saga nikada nece biti zavrsena. On je tu da ubire benefite a stvarni problemi u mjestu. Dok to neko shvati da je sa njim samo gubljenje vremena, mnogi vozovi su vec prosli.
Last edited by Maraschino on 24/02/2019 19:49, edited 2 times in total.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#159 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by zavrzlama »

Maraschino wrote:Pusten jos jedan od rovaca. Ispituje se puls javnosti.
Sa Vucicem bivsim radikalom ova saga nikada nece biti zavrsena. On je tu da ubire benefite a stvarni problemi u mjestu. Dok to neko shvati da je sa njim samo gubljenje vremena, mnogi vozovi su vec prosli.
Upravo tako :wink: :wink:

srbija radi ono sto rusi narede..vucic igra dvostruku igru...istinsku sa rusima i laznu sa zapadom...jedini zajeb je sto se stado osipa,pa sutra nece ko imat uzet kamu i pusku kad dodje vakat.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#160 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by zavrzlama »

Mx wrote:
zavrzlama wrote:
Mx wrote:Zavrzlama,
Nisam mislio na rat nego na iseljavanje sve sposobne radne snage u EU. Bosnjaka/Bosanaca je najmanje u usporedbi sa Srbima i Hrvatimaa i oni su kao takvi najosjetljivija kategorija kada je u pitanju iseljavanje. "Rahat Patnja" ih ocigledno expresno raseljava ili iseljava iz Bosne i Hercegovine. Jos ako BiH udje u EU sva radna snaga ce se potpuuno iseliti, ostace samo stari i bolesni a "Rahat Patnja" ce to sve cementirati. Zatim je veliko pitanje kome ce takva Bosna i Hercegovina ostati i cije ce ona vlasnistvo biti?

Ostat ce onima koji je vole...

Povezujes srbe i hrvate iz srbije i hrvatske sa srbima i hrvatima u BIH...isto da ja kazem bosnjaka i turaka 102 miliona naspram 6 milona srba i 4 miliona hrvata...ta se teza nije pokazala odlucujucom u zelji za unistenjem BIH...bosnjaci i bosanci kao najmalobrojniji odrbranise BIH...
Nije dobitak dobiti na mostu a izgubiti na Cupriji?
Nevin covjek(BIH) ide ulicom a sidiledjija ga napadne iz cista mira zada mu teseke udarce ali se nesrteni covjek nekako odbrani od sigurne smrti....i onda ide prica ,kako je nesretni i nevini covjek na mostu dobio jer je sacuvao glavu, a na cupriji izgubio jer jos ima modrica i polomljenih rebara na tijelu...danas taj nesretni covjek ima toljagu kao i njegov napadac i spava sa jednim otvorenim okom...tako da ne bih rekao da je nevini covjek danas nesto u losijoj poziciji od onog siledzije.
Last edited by zavrzlama on 24/02/2019 15:54, edited 1 time in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#161 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Maraschino »

zavrzlama wrote:
Upravo tako :wink: :wink:

srbija radi ono sto rusi narede..vucic igra dvostruku igru...istinsku sa rusima i laznu sa zapadom...jedini zajeb je sto se stado osipa,pa sutra nece ko imat uzet kamu i pusku kad dodje vakat.
Nemaju oni moj zavrzlama vise kuveta ni za sto a kamo li ratovati. Vjeruj mi da sam tu opciju davno iskljucio iz svojih kalkulacija. Sve se promijenilo.
Njima je ostalo da preko svojih pipaka dave, guse i spoticu BiH. To me vise brine. Nekada smo imali bolje startne pozicije jer nam se neke stvari progledale kroz prste a danas kao mi zaostajemo za Srbijom. Sve je to dio beogradske kuhinje da se BiH usporava dok Srbija napreduje. Glavni razlozi su razni fondovi koji se povlace.
Tako je to kada zivis u jednoj a volis drugu drzavu. Stab ti zadaje granice kretanja a ako se otmes kontroli, zna se.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#162 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by zavrzlama »

NIko ne spominje da se punom parom grdai zaobilaznica oko Brckog...ko finansira i zasto se gradi ;-)
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#163 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Maraschino »

zavrzlama wrote:NIko ne spominje da se punom parom grdai zaobilaznica oko Brckog...ko finansira i zasto se gradi ;-)
Ovaj za Srbiju moze samo u vidu podvoznjaka ispod naseg auto puta Tuzla-Brcko. :D

https://www.google.nl/maps/@44.8484055, ... !1e3?hl=nl

Veliko ovo covjece. Sada pocinju raditi i auto put Bijeljina-Doboj. Nista mi nije jasno. Nece valjda jedno pored drugog ici?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#164 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Maraschino »

Maraschino wrote:Pusten jos jedan od rovaca. Ispituje se puls javnosti.
Sa Vucicem bivsim radikalom ova saga nikada nece biti zavrsena. On je tu da ubire benefite a stvarni problemi u mjestu. Dok to neko shvati da je sa njim samo gubljenje vremena, mnogi vozovi su vec prosli.
Upravo Vucic ovo demantuje tako da je njegova igranka sa Albancima postala tako ofirna. :zzzz:
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#165 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by zavrzlama »

Maraschino wrote:
Maraschino wrote:Pusten jos jedan od rovaca. Ispituje se puls javnosti.
Sa Vucicem bivsim radikalom ova saga nikada nece biti zavrsena. On je tu da ubire benefite a stvarni problemi u mjestu. Dok to neko shvati da je sa njim samo gubljenje vremena, mnogi vozovi su vec prosli.
Upravo Vucic ovo demantuje tako da je njegova igranka sa Albancima postala tako ofirna. :zzzz:
.vucica interesuje ekonomija,put u EU..nema on kad se bavit albancima i turat nos po drugim komsijskim drzavama..covjek gleda u buducnost ,a ne kao ostali zakovali u proslosti...vucic vrijedi sam ko ostalih 100.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#166 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by General War »

Maraschino wrote:
zavrzlama wrote:
Upravo tako :wink: :wink:

srbija radi ono sto rusi narede..vucic igra dvostruku igru...istinsku sa rusima i laznu sa zapadom...jedini zajeb je sto se stado osipa,pa sutra nece ko imat uzet kamu i pusku kad dodje vakat.
Nemaju oni moj zavrzlama vise kuveta ni za sto a kamo li ratovati. Vjeruj mi da sam tu opciju davno iskljucio iz svojih kalkulacija. Sve se promijenilo.
Njima je ostalo da preko svojih pipaka dave, guse i spoticu BiH. To me vise brine. Nekada smo imali bolje startne pozicije jer nam se neke stvari progledale kroz prste a danas kao mi zaostajemo za Srbijom. Sve je to dio beogradske kuhinje da se BiH usporava dok Srbija napreduje. Glavni razlozi su razni fondovi koji se povlace.
Tako je to kada zivis u jednoj a volis drugu drzavu. Stab ti zadaje granice kretanja a ako se otmes kontroli, zna se.
E moji momci, rat je samo drugaciji nastavak politike, nigdje ne pise da moraju ratovati, bosanske institucije razrovane iznutra, nema ko da se zali u ime BiH i da hoce...dok na drugoj strani sve prolazi, stalno red kuknjave pa red prijetnje...ovo moze lako proc i bez rata ako se ne opametimo i to pod hitno.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#167 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Maraschino »

General War wrote: E moji momci, rat je samo drugaciji nastavak politike, nigdje ne pise da moraju ratovati, bosanske institucije razrovane iznutra, nema ko da se zali u ime BiH i da hoce...dok na drugoj strani sve prolazi, stalno red kuknjave pa red prijetnje...ovo moze lako proc i bez rata ako se ne opametimo i to pod hitno.
i sa tim se mogu sloziti
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#168 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Haman2 »


IZGLEDA DA SU BLIZU: Otkriven plan razmjene teritorija Kosova i Srbije (FOTO)
Općina Preševo, koja se nalazi na jugu Srbije, u potpunosti će pripasti Kosovu


Image
Hashim Thaci, Angela Merkel i Aleksandar Vučić (Foto: Reuters)
Piše: Željko Trkanjec

Informaciju je objavila IBNA (Independent Balkan News Agency), a na osnovi ovog sporazuma, koji je objavljen na društvenim mrežama na Kosovu, Mitrovica dobiva status slobodnog grada, dok rudarski kompleks Trepča, za koji se procjenjuje da ima oko 500 milijardi eura prirodnih resursa, dobiva poseban status.

Ova kompanija će dovesti do stvaranja zajedničkog američko-francusko-kineskog konzorcija koji će eksploatirati rudnik u razdoblju od 99 godina. Prama sporazumu, 15 posto profita ići će u Mitrovicu, 35% će biti poslano Srbiji, a 50% će otići u kosovski proračun.

Općina Preševo, koja se nalazi na jugu Srbije, u potpunosti će pripasti Kosovu. Općina Bujanovac dobiva status posebnog distrikta.

Prema nacrtu sporazuma ovaj će grad imati Vijeće od tri člana i skupštinu od 30 članova. Proračun će financirati Srbija, Kosovo i EU. Grad takođe dobiva status bescarinske zone.

Image

Vojna baza "JUG" u Cepotinu postaje američka baza, ali mješovita: u njoj će biti 1.700 vojnika, od kojih 50 posto Srba i 50 posto Albanaca uz civilni nadzor i savjetodavni status. NATO će štititii Koridor 10 sljedećih 15 godina pa će se njime sve strane moći slobodno kretati.

Kosovo će preuzeti 75 posto elektroenergetske mreže, a 25 posto će pripast Srbiji zbog interkonekcije. Energetskim sektorom će upravljati SAD, Austrija i Njemačka.

Pećka patrijaršija i srpske crkve na Kosovu dobit će eksteritorijalni status.

Prema dostupnim informacijama, provedbu ovog sporazuma jamčit će Vijeće sigurnosti UN-a, EU i NATO.

Sporazum bi trebao biti finaliziran do 15. svibnja 2019. godine da bi se potpisao između 28. lipnja i 13. srpnja 2019. godine.

Do listopada 2019. parlamenti obje zemlje trebali bi ratificirati sporazum i izmijeniti ustave. Potpuna implementacija ovog sporazuma počinje 1. stuednog 2019. godine.

Ovi su datumi tako definirani da se sve dogodi tijekom ovog saziva Europske komisije kako novi sastav Komisije ne bi izazvao probleme u provedbi.

Na ovaj je sporazum, nakon njegove objave, u Prištini reagirao samo Albin Kurti, lider stranke Samoopredjeljenje. On je napao predsjednika Hashima Thacija i njegov plan. “Postoji mnogo opcija za Kosovo. Jedina stvar koju je predsjednik uradio je da trguje sa Kosovom,“ rekao je Kurti.

(Jutarnji list)
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2888
Joined: 24/08/2003 00:00

#169 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Novi_Nick »

Interesantna konstrukcija i ponuda za Srbiju i Kosovo od MZ. 250 milijardi eura Srbiji i 250 milijardi eura Kosovu u vremenskom periodu od 99 godina, plus sigurni kupci proizvoda rudnika Trepce. Dio zarade Srbiji i Kosovu od proizvodnje i prodaje elektricne energije. Mitrovica i opstina Bujanovac u principu slobodne bescarinske zone za veliko dovlacenje velikih privrednih i drugih investicija, kao i veoma povoljnje cijene raznih proizvoda za stanovnistvo Srbije i Kosova. Sve u svemu odlicna konstrukcija i svi na dobitku.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#170 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Maraschino »

:lol: :lol:
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#171 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Haman2 »

Jam mislim da od potpisa opet nece biti nista. Tenzije su potrebne onima koji vladaju. Vidimo kako to izgleda u BiH. Slicno ako ne i jos uocljivije je to na Kosovu i Srbiji.
nesloga
Posts: 84
Joined: 09/09/2013 19:38

#172 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by nesloga »

Haman2 wrote:

IZGLEDA DA SU BLIZU: Otkriven plan razmjene teritorija Kosova i Srbije (FOTO)
Općina Preševo, koja se nalazi na jugu Srbije, u potpunosti će pripasti Kosovu


Image
Hashim Thaci, Angela Merkel i Aleksandar Vučić (Foto: Reuters)
Piše: Željko Trkanjec

Informaciju je objavila IBNA (Independent Balkan News Agency), a na osnovi ovog sporazuma, koji je objavljen na društvenim mrežama na Kosovu, Mitrovica dobiva status slobodnog grada, dok rudarski kompleks Trepča, za koji se procjenjuje da ima oko 500 milijardi eura prirodnih resursa, dobiva poseban status.

Ova kompanija će dovesti do stvaranja zajedničkog američko-francusko-kineskog konzorcija koji će eksploatirati rudnik u razdoblju od 99 godina. Prama sporazumu, 15 posto profita ići će u Mitrovicu, 35% će biti poslano Srbiji, a 50% će otići u kosovski proračun.

Općina Preševo, koja se nalazi na jugu Srbije, u potpunosti će pripasti Kosovu. Općina Bujanovac dobiva status posebnog distrikta.

Prema nacrtu sporazuma ovaj će grad imati Vijeće od tri člana i skupštinu od 30 članova. Proračun će financirati Srbija, Kosovo i EU. Grad takođe dobiva status bescarinske zone.

Image

Vojna baza "JUG" u Cepotinu postaje američka baza, ali mješovita: u njoj će biti 1.700 vojnika, od kojih 50 posto Srba i 50 posto Albanaca uz civilni nadzor i savjetodavni status. NATO će štititii Koridor 10 sljedećih 15 godina pa će se njime sve strane moći slobodno kretati.

Kosovo će preuzeti 75 posto elektroenergetske mreže, a 25 posto će pripast Srbiji zbog interkonekcije. Energetskim sektorom će upravljati SAD, Austrija i Njemačka.

Pećka patrijaršija i srpske crkve na Kosovu dobit će eksteritorijalni status.

Prema dostupnim informacijama, provedbu ovog sporazuma jamčit će Vijeće sigurnosti UN-a, EU i NATO.

Sporazum bi trebao biti finaliziran do 15. svibnja 2019. godine da bi se potpisao između 28. lipnja i 13. srpnja 2019. godine.

Do listopada 2019. parlamenti obje zemlje trebali bi ratificirati sporazum i izmijeniti ustave. Potpuna implementacija ovog sporazuma počinje 1. stuednog 2019. godine.

Ovi su datumi tako definirani da se sve dogodi tijekom ovog saziva Europske komisije kako novi sastav Komisije ne bi izazvao probleme u provedbi.

Na ovaj je sporazum, nakon njegove objave, u Prištini reagirao samo Albin Kurti, lider stranke Samoopredjeljenje. On je napao predsjednika Hashima Thacija i njegov plan. “Postoji mnogo opcija za Kosovo. Jedina stvar koju je predsjednik uradio je da trguje sa Kosovom,“ rekao je Kurti.

(Jutarnji list)
Ako je ovo Tačijev prijedlog kako po ovoj mapi jezero Gazivode i brana idu Srbiji? Šta bi bilo sa enklavama južno od Ibra gdje je više Srba nego u sjevernom dijelu?
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#173 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Helikopter »

nesloga wrote:
Haman2 wrote:

IZGLEDA DA SU BLIZU: Otkriven plan razmjene teritorija Kosova i Srbije (FOTO)
Općina Preševo, koja se nalazi na jugu Srbije, u potpunosti će pripasti Kosovu


Image
Hashim Thaci, Angela Merkel i Aleksandar Vučić (Foto: Reuters)
Piše: Željko Trkanjec

Informaciju je objavila IBNA (Independent Balkan News Agency), a na osnovi ovog sporazuma, koji je objavljen na društvenim mrežama na Kosovu, Mitrovica dobiva status slobodnog grada, dok rudarski kompleks Trepča, za koji se procjenjuje da ima oko 500 milijardi eura prirodnih resursa, dobiva poseban status.

Ova kompanija će dovesti do stvaranja zajedničkog američko-francusko-kineskog konzorcija koji će eksploatirati rudnik u razdoblju od 99 godina. Prama sporazumu, 15 posto profita ići će u Mitrovicu, 35% će biti poslano Srbiji, a 50% će otići u kosovski proračun.

Općina Preševo, koja se nalazi na jugu Srbije, u potpunosti će pripasti Kosovu. Općina Bujanovac dobiva status posebnog distrikta.

Prema nacrtu sporazuma ovaj će grad imati Vijeće od tri člana i skupštinu od 30 članova. Proračun će financirati Srbija, Kosovo i EU. Grad takođe dobiva status bescarinske zone.

Image

Vojna baza "JUG" u Cepotinu postaje američka baza, ali mješovita: u njoj će biti 1.700 vojnika, od kojih 50 posto Srba i 50 posto Albanaca uz civilni nadzor i savjetodavni status. NATO će štititii Koridor 10 sljedećih 15 godina pa će se njime sve strane moći slobodno kretati.

Kosovo će preuzeti 75 posto elektroenergetske mreže, a 25 posto će pripast Srbiji zbog interkonekcije. Energetskim sektorom će upravljati SAD, Austrija i Njemačka.

Pećka patrijaršija i srpske crkve na Kosovu dobit će eksteritorijalni status.

Prema dostupnim informacijama, provedbu ovog sporazuma jamčit će Vijeće sigurnosti UN-a, EU i NATO.

Sporazum bi trebao biti finaliziran do 15. svibnja 2019. godine da bi se potpisao između 28. lipnja i 13. srpnja 2019. godine.

Do listopada 2019. parlamenti obje zemlje trebali bi ratificirati sporazum i izmijeniti ustave. Potpuna implementacija ovog sporazuma počinje 1. stuednog 2019. godine.

Ovi su datumi tako definirani da se sve dogodi tijekom ovog saziva Europske komisije kako novi sastav Komisije ne bi izazvao probleme u provedbi.

Na ovaj je sporazum, nakon njegove objave, u Prištini reagirao samo Albin Kurti, lider stranke Samoopredjeljenje. On je napao predsjednika Hashima Thacija i njegov plan. “Postoji mnogo opcija za Kosovo. Jedina stvar koju je predsjednik uradio je da trguje sa Kosovom,“ rekao je Kurti.

(Jutarnji list)
Ako je ovo Tačijev prijedlog kako po ovoj mapi jezero Gazivode i brana idu Srbiji? Šta bi bilo sa enklavama južno od Ibra gdje je više Srba nego u sjevernom dijelu?
Last edited by Helikopter on 27/02/2019 00:16, edited 1 time in total.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#174 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Helikopter »

Ti Srbi ce ostati tu gdje i jesu. Srbi imaju svoje politicke stranke u parlamentu Kosova, predstavnike u sudstvu, policiji, vojsci.
Last edited by Helikopter on 27/02/2019 00:17, edited 2 times in total.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#175 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Helikopter »

.
Post Reply