DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post Reply
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#101 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Challenger_ »

vivaldi wrote:ono sto je tada bilo nezamislivo, nemoguce i suludo...kontra svake logike, kontra svakog razuma, desava se zaokret...
Nezamislivo i nemoguće samo iz perspektive pučkog emocionaliziranja koje, naravno, nema dodirne tačke, niti osnovnih znanja o tajni zvanoj politika. Ne mislim samo za Kosovo već generalno. Primjeri, da će "nacija biciklista" izrasti u - malte ne - prvu ekonomiju svijeta i da će se Rusija vratiti na svjetsku scenu.

Itd.

Pučko/forumsko rezonovanje je korisno samo kao indikator sa suprotnim predznakom: Pročitaj šta pišu i odmah znaš šta nije i šta neće biti.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#102 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by zavrzlama »

kosovo je 17. februara 2008. proglasilo nezavinost. vec sutradan 18. februara su ga priznale amerika i engleska. par dana kasnije i ostale zapadne zemlje. kosovo je 2008 bila gotova stvar. kosovo je americki miljenik, treba se ugledat na albance, vise americkih zastava na kosovu nego kosovskih, daju se ulice po amerikancima, dizu se kipovi, non stop se zahvaljuju americi, onaj neki dan rece da ako ameri tako kazu nece vise ni sa svojom zenom spavat...

za to vrijeme, anatemisanom srbijom koju su bombardovali ti isti amerikanci, vlada nacionalista vucic koji se lize sa rusima, docekuje putina ide mu u goste, ne uvodi sankcije rusiji, nece u nato, lize se sa kinezima, namjerno gura prst u oko amerima stalno ...

i sta se desava 10 godina kasnije?

ono sto je tada bilo nezamislivo, nemoguce i suludo, kosovska nezavinost i teritorijalni integritet postadose odjednom upitni. ono sto je bilo gotovo postade veresija...kontra svake logike, kontra svakog razuma, desava se zaokret. sankcije koje su bile trade mark srbije okrecu se postepeno prema albancima. punih 10 godina, nijedan cak ni periferni argument nije isao na ruku srbiji, pa otkud onda ovakva odluka?

moze se nadugo o tome, ali glavni razlog da je taj da je narodno, a samim tim i forumsko, poimanje politike potpuno pogresno. narod se uglavnom bavi arguemntma i teorijama koje u kreiranju politike uglavnom nisu relevatne. a kada se krene od pogresnih pretpostavki koliko god da je dobra i sistematicna metodologija, zakljucak je pogresan.
Zakljucak je da zapad NAMJERNO odrzava laznu nadu srbiji, da Kosovo nece biti drzava da tu istu srbiju cijede ,kao sto je cijede i rusi..sutra ako ne i veceras bi vucic priznao Kosovo ,ali ne daju rusi..srbija je besplatan pas gonic za njihove interese..zapad ceka medjusrpske sukobe(koji su neminovni) gdje ce srbiju staviti pod zapadni plast,gdje rusi nece moci optuziti ameriku,jer ce sami srbi u srbiji odustata od lazne ruske bratske brige...srbija je danas u dva bloka...ruski(SPC,ostaci milosevicevog sistema,radikali i ruralna srbija) dok su prozapadni uglavnom u tri veca grada,koju cine intelektualci koji znaju gdje ih vodi ruska gubernija..
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#103 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Challenger_ »

Veze ti blage nemaš. Ali, ne sekiraj se. Nisi jedini.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#104 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by zavrzlama »

Challenger_ wrote:Veze ti blage nemaš. Ali, ne sekiraj se. Nisi jedini.
Znam...zato i imamo veliku srbiju (BP)
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#105 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by vivaldi »

Fudo387 wrote:O kakvom konkretnom zaokretu govoris?
o zaokretu zvanicne politike tvoje nove domovine. ako si bio banovan sa klixa nije ti niko ukino internet
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#106 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Fudo387 »

vivaldi wrote:
Fudo387 wrote:O kakvom konkretnom zaokretu govoris?
o zaokretu zvanicne politike tvoje nove domovine. ako si bio banovan sa klixa nije ti niko ukino internet
U odnosu prema Kosovu?
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#107 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by vivaldi »

da
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#108 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Fudo387 »

vivaldi wrote:da
Pa dobro, sta su promijenili?
Koliko mi je poznato, to je za njih drzava, i jos uvijek imaju vojnu bazu dole, i ne vidim nikakvih naznaka da ce je zatvoriti.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#109 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by vivaldi »

Fudo387 wrote:
vivaldi wrote:da
Pa dobro, sta su promijenili?
http://rs.n1info.com/Vesti/a414403/Bolt ... osova.html
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#110 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Maraschino »

Moramo opet krenuti od pocetka i startnih pozicija. Kosovo je proglasilo nezavisnost a Srbija ga uglavila u svoj ustav.
Kosovo kao nova drzavica bez najobicnije kancelarije odakle bi pocela nije se mogla nositi sa Srbijom koja je igrom slucaja naslijedila jako mnogo infrastrukture bivse Jugoslavije. Da ne nabrajam diplomatska predstavnistva, diplomatske veze krijuci se iza Jugoslavije i Tita, sluzbe koje su funkcionisale i prije nezavisnosti Kosova...i mnogo toga jos.
Albanci dok su se organizovali kako tehnicki i materijalno tako kadrovski, vremena je proslo jako puno. Imali su lobi koji ih je gurao dalje ali su i oni morali mnogo toga rjesavati na terenu.(Nesto slicno se desilo i BiH). Vrijeme je teklo a Srbi su krenuli po svijetu preko svojih ''starih'' veza...da ne tusim dalje. Situacija se prividno popravila u korist Srbije ALI ostaje ono glavno ''nezavisnost, razgranicenje i priznanje''. Od toga Amerika nece nikada odustati jer je to kao prvo njihova diplomatska pobjeda a kao drugo, jako mnogo su resursa potrosili da odrze Kosovo.

To sto Vucic, Dacic, Vulin, Djuric...vaze svaki dan neku svoju ''pobedu'' pa i nas smaraju na drugoj strani postoji sasvim drugo rezonovanje i pogledi na buducnost pa nam to lici o dobroj poziciji Srbije a losoj poziciji Kosova. Primjer su takse. Ako slusas ove iz Srbije to je strasno, zlocin, odmazda...a ako procitas argumente Albanaca(koji tesko procure), ljudi su sasvim u pravu. Dacic se moze hvaliti svaki dan kako je neko ostrvo/drzavu ubijedio da ovuce priznanje a u drugoj recenici ''dok se ne ukinu takse nema pregovora''. :-)

Drugo, jedne takse(obicna carina) je toliko poljuljala Srbiju da su se svi pogubili oko toga. Znaci, mozes svasta i opravdavati to ali se povuce samo jedan potez i ti si pa skoro na koljenima dok molis ''neprijatelja'' da popusti.

Trece, Americka administracija stalno ponavlja da ce prihvatiti sve sto se strane dogovore ali se dobro zna kako tajno tako i javno da se od obje strane ocekuje priznanje. Kako ce ko to upakovati, ostaje na njemu.
Srbija nije milimetra otisla naprijed nego nazad u svim tim pregovorima bez obzira na to hodanje po svijetu. Od ''Kosovo je srce Srbije'' dosli ''daj sta das'' samo nesto dobijemo kako bi smo to upakovali kao pobjedu a kako stvari sada stoje, od toga nece biti nista. Ne zato sto sam za i protiv nekoga nego sto su tako zacrtani zadaci(prvenstveno od Amerike pa i njihovih najvecih saveznika) a ne zato sto to Kosovo ima cime ispregovarati.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#111 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Challenger_ »

To jeste izvjesna promjena stava u odnosu na Srbiju/Kosovo ali nije promjena politike u odnosu na Evropu a to je: promjene granica, indirektna podrška separatizmima, migrantska kriza i slično.

Ukratko, destabilizacija evropskog kontinenta.
Last edited by Challenger_ on 23/02/2019 23:15, edited 1 time in total.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#112 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by zavrzlama »

Fudo387 wrote:
vivaldi wrote:da
Pa dobro, sta su promijenili?
Koliko mi je poznato, to je za njih drzava, i jos uvijek imaju vojnu bazu dole, i ne vidim nikakvih naznaka da ce je zatvoriti.
Jesi i ti fudo naivan :D ..sto sta se promijenilo..srbija naucila da je kaznjavaju i uopste ne kontaktiraju sa njihovim predstavnicima...danas srpski predstavnici razgovaraju sa strancima i stranci ih iz kurtoazije kulturno saslusaju,i srbija misli da se promijenila svjetska politika prema Kosovu i srpskoj stvari....big deal,sto se vucic konstantno sastaje sa svjetskim mocnicima,ali se to u srbiji tumaci kao prihvatanje srpske istine i interesa...


srbija je faktor stabilnosti.....cim nikog ne napadaju. :wink:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#113 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Fudo387 »

vivaldi wrote:
Fudo387 wrote:
vivaldi wrote:da
Pa dobro, sta su promijenili?
http://rs.n1info.com/Vesti/a414403/Bolt ... osova.html
Pa sta je tu bombasticno drugacije?
Nece se mijesati ako se dogovore?
Pa super.
Kad ce se dogovoriti?
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#114 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by daddy-kool »

zavrzlama wrote:Ne moze doci do podjele BIH iskljucivo radi srpske ideologije.. prvo,srpska politika je proruska i radi za ruske interese a to se kosi sa Zapadnim interesima...drugo,srbi nemaju postenja i politicke korektnosti da sa nekim nadju kompromis i ponude postenu i iskrenu podjelu...trece,geografski je nemoguce od BIH napraviti tri drzavice,a pogotovu drzavicu bosnjacinma koja bi siguravala putne komunikacije za norrmalno funkcioniranje te drzavice...Cetrvrto,,koja medjunardona sila bi uvjerila bosnjake i ostale gradjane civiliziranog svijeta da je Srebrenica sa Mezarjem od preko 8000 ubijenih bosnjaka od sutra van BIH dataa dzelatima istih tih zrtava...peto,podrucje izmedju entiteske linije federacije i manjeg entieta je oko 2000 kilometara dugo,manji entitet ne kontrolise minimalno 30% teritorije pogotovo uz entitetsku liniju...

BIH je od podjele iz neznanja spasio 1994 godine franjo tudjman ,kad je na prijedlog USA,FR,VB odbio da RBIH onaj dio koji kontrolisu ARBIH i HVO udje u konfederativni savez sa Hrvatskom....tudjman je tad rekao ne zelim 2 miliona muslimana u Hrvatskoj drzavi,tad se definitivno odustalo od podjele BIH i napravljen je Dejton,gdje su srbi nagradjeni manjim entitetom bez prava na secesiju,bosnjaci nagradjeni opstankom BIH u svojim granicama bez snage da svojom vecinom uticu na politicki put BIH u buducnosti.
:thumbup:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#115 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Maraschino »

vivaldi wrote:
Fudo387 wrote: Pa dobro, sta su promijenili?
http://rs.n1info.com/Vesti/a414403/Bolt ... osova.html
"Dok jе na stranama da postignu dogovor koji objе mogu da podržе, smatramo da bi uzajamno priznanjе trеbalo da budе cеntralni еlеmеnt trajnе normalizacijе odnosa. Takav istorijski dogovor, sa uzajamnim priznanjеm u svojoj suštini, izgradio bi put za ciljеvе еvrointеgracijе Srbijе i еkonomski rast", istakao je Trump.
Vucic cijelu noc cupao kosu i pljuvao po papiru...tako da ima jako puno spinova pogotovu zadnjih dana od Sputnjika koji je poznat po tim stvarima(prvi je bacio podjelu Kosova).
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#116 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Fudo387 »

Maraschino wrote:
vivaldi wrote:
Fudo387 wrote: Pa dobro, sta su promijenili?
http://rs.n1info.com/Vesti/a414403/Bolt ... osova.html
"Dok jе na stranama da postignu dogovor koji objе mogu da podržе, smatramo da bi uzajamno priznanjе trеbalo da budе cеntralni еlеmеnt trajnе normalizacijе odnosa. Takav istorijski dogovor, sa uzajamnim priznanjеm u svojoj suštini, izgradio bi put za ciljеvе еvrointеgracijе Srbijе i еkonomski rast", istakao je Trump.
Vucic cijelu noc cupao kosu i pljuvao po papiru...tako da ima jako puno spinova pogotovu zadnjih dana od Sputnjika koji je poznat po tim stvarima(prvi je bacio podjelu Kosova).
Al fakat strasan zaokret,
Eto priznajte Kosovo, mi vam necemo a rec’, slobodno vi. :lol:
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#117 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by vivaldi »

Maraschino wrote:Primjer su takse. Ako slusas ove iz Srbije to je strasno, zlocin, odmazda...a ako procitas argumente Albanaca(koji tesko procure), ljudi su sasvim u pravu.
pa bravo danguba. ja se slazem s tobom da su albanci u pravu za takse. poptuno razumljiv potez, samo kao sto znas da je ramushu zbog toga uskracena viza za ameriku, otkzana posjeta onih iz ohaja kosovu, a prije 2-3 dana su povukli pozivnicu nekoj kosovskoj delegaciji u njemackoj.

nadam se da cemo se sloziti oko toga da je albancima malo veci problem to sto ih ameri ne razumiju nego sto ih ti i ja razumijemo. a ovo je jos uvijek silence treatment jer pritisak tek pocinje, ali nije cak ni to ono sto je najbitnije vec taj dramatican zaokret o mogucnosti razmjene teritorija i to po etnickoj liniji uz podrsku zapada
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#118 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by daddy-kool »

vivaldi wrote: ali nije cak ni to ono sto je najbitnije vec taj dramatican zaokret o mogucnosti razmjene teritorija i to po etnickoj liniji uz podrsku zapada
To je ova odlazeća adminsitracija ... :D
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#119 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by vivaldi »

Fudo387 wrote:Al fakat strasan zaokret,Eto priznajte Kosovo, mi vam necemo a rec’, slobodno vi.
ma slusaj fudo, koliko god da je tebi to smjesno, to je tema o kojoj se vec godinu dana (javno) ocituju najvece glavonje ovog svijeta i sa istoka i sa zapada. hoces li ti, ja. peti, deseti...to banalizirati i trivijalizirati do besvijesti je aposlutno nebitno.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#120 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Fudo387 »

daddy-kool wrote:
vivaldi wrote: ali nije cak ni to ono sto je najbitnije vec taj dramatican zaokret o mogucnosti razmjene teritorija i to po etnickoj liniji uz podrsku zapada
To je ova odlazeća adminsitracija ... :D
Ja ba, pet brda tamovano u nekoj nedodjiji zaista je bitan zaokret u odnosu, pogotovo ako to ukljucuje medjusobno priznanje.
Ovo za taxe, da su ih stisli oni bi to vec davno povukli.
Vise lici na pricu, mi cemo vas kao nagovarati da ih ukinete, a vi se kao nedajte, i nemoj slucajno da se izlanete da smo vam mi rekli da ih uvedete. :lol:
Ja, sta bi sa stvaranjem vojske kosova, niko vise ni habera? :D
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#121 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Fudo387 »

vivaldi wrote:
Fudo387 wrote:Al fakat strasan zaokret,Eto priznajte Kosovo, mi vam necemo a rec’, slobodno vi.
ma slusaj fudo, koliko god da je tebi to smjesno, to je tema o kojoj se vec godinu dana (javno) ocituju najvece glavonje ovog svijeta i sa istoka i sa zapada. hoces li ti, ja. peti, deseti...to banalizirati i trivijalizirati do besvijesti je aposlutno nebitno.
Pricao si o sustinskom zaokretu u odnosu Amerike prema Kosovu. Na kraju mi kao dokaz postavio izjavu onog brkatog debila sa fox-a, veli frajer, boli nas qrac dje cete vi povuci granicu po tim sumetinama, ako se dogovorite elhamdulila, jos bolje ako se medjusobno priznate.
I sta je Srbija iz tog izdobrila?
Vratila Kosovo?
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#122 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by zavrzlama »

srbija je zadnjih 30 godina konstantno taoc sopstvene ideolosko-strateske politike..Prvo zbog rsk...danas zbog Kosova i na kraju ce biti zbog BIH i manjeg entiteta.

srbija je jedina drzava u evropi,koja sa dva dnevnika moze izazvat balkanski rat...zato joj se progledava mnogo stvari kroz prste...

stvarno stanje srpske pozoicije je tesko dokuciti jer vucic drzi kompletnu stampu,tv i vecinu internet portala..sminkanje na kvadrat.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#123 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by vivaldi »

Fudo387 wrote:Ja ba, pet brda tamovano u nekoj nedodjiji zaista je bitan zaokret u odnosu, pogotovo ako to ukljucuje medjusobno priznanje.
a jbg opet banalizujes. nije bas 5 brda vec cini mi se 20% teritorije, a spominju se i neki spacijali statusi, distrikti...a druga stvar govorimo o kosovu, a ne americi. nije bas da imaju neke silicijske doline da razmjenjuju ni kosovo ni srbija, ali bez obzira na to, govorim o promjeni zapadnog politickog prinicpa.

da je ovo neka prdimahovina, to bi bilo davno rjeseno
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#124 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Maraschino »

vivaldi wrote:
Maraschino wrote:Primjer su takse. Ako slusas ove iz Srbije to je strasno, zlocin, odmazda...a ako procitas argumente Albanaca(koji tesko procure), ljudi su sasvim u pravu.
pa bravo danguba. ja se slazem s tobom da su albanci u pravu za takse. poptuno razumljiv potez, samo kao sto znas da je ramushu zbog toga uskracena viza za ameriku, otkzana posjeta onih iz ohaja kosovu, a prije 2-3 dana su povukli pozivnicu nekoj kosovskoj delegaciji u njemackoj.

nadam se da cemo se sloziti oko toga da je albancima malo veci problem to sto ih ameri ne razumiju nego sto ih ti i ja razumijemo. a ovo je jos uvijek silence treatment jer pritisak tek pocinje, ali nije cak ni to ono sto je najbitnije vec taj dramatican zaokret o mogucnosti razmjene teritorija i to po etnickoj liniji uz podrsku zapada
Sto Arzo rece, kakav zapad.
Cijelo noc mozemo pisati ovo ili ono a Amerika ocekuje samo jednu stvar ''obostrano priznanje''. Ovi ako i naprave gresku Amerika to nece prihvatiti nego samo ono sto su zacrtali(a to je priznanje nezavisnosti Kosova). Ne mora to biti direktno priznanje ali obavezujuci sporazum koji ce biti mnogo precizniji i blizi nezavisnosti od prethodnih. Nikada Srbija ne mora priznati Kosovo(stim se slazu Ameri) ali ne smije im stajati na putu uclanjenja. Ne bi to bila prva drzava koja ne priznaje drugu drzavu ALI onda tu dolazi clanstvo u EU gdje se kaze ''svoje probleme ne nosite nama''.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#125 Re: DA LI CE BITI PROMJENA GRANICA

Post by Fudo387 »

vivaldi wrote:
Fudo387 wrote:Ja ba, pet brda tamovano u nekoj nedodjiji zaista je bitan zaokret u odnosu, pogotovo ako to ukljucuje medjusobno priznanje.
a jbg opet banalizujes. nije bas 5 brda vec cini mi se 20% teritorije, a spominju se i neki spacijali statusi, distrikti...a druga stvar govorimo o kosovu, a ne americi. nije bas da imaju neke silicijske doline da razmjenjuju ni kosovo ni srbija, ali bez obzira na to, govorim o promjeni zapadnog politickog prinicpa.

da je ovo neka prdimahovina, to bi bilo davno rjeseno
To njima nije bitno, tehnikalije.
Pa nece samo Kosovo ustupati teritoriju, i Aca ce.
Vi njima dulum, oni vama dulum, jel to to? Jest. Potpisi, zazval’te se, i hajte kuci.
Ja sam bogam mislio, kako si ti to predstavio, truNp povukao priznanje k’o one egzoticne papupe nove gvineje. :D
Post Reply