Da li biste usvojili dijete?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
blufonka
Posts: 184
Joined: 25/06/2009 13:25

#1 Da li biste usvojili dijete?

Post by blufonka »

Ne znam da li je ova tema vec bila na forumu a bas me zanima misljenje ostalih ljudi!
Prije nego sto sam ostala trudna (tada nisam bila ni udata), razgovarala sam sa svojim roditeljima o tome sta bi oni mislili, rekli ili uradili da odlucim roditi dijete i biti samohrana majka ili da ga usvojim, pod uslovom da do neke 35-36 godine starosti to ne uspijem realizovati na "tradicionalan nacin" (udaja pa onda beba)!
Njihova reakcija je bila ocekivana, naravno bili su protiv, ali se ja bez obzira na njih ne bih puno dvoumila jer sam "majcinski tip" i smatram zivot bez djece prilicno promasenim!
Samostalna sam u potpunosti i vjerujem da mi odgoj djeteta samoj ne bi bio toliki problem!
Trenutna situacija me ne navodi na to ali se bas pitam koliko su ljudi spremni da ucine taj hrabri korak i postanu samohrani roditelji samovoljno (usvajanjem ili rodjenjem vlastitog djeteta)?
weltschmertz
Posts: 660
Joined: 30/01/2009 20:07

#2 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by weltschmertz »

Upravo u tim godinama je moj rodjak usvojio dijete, samo nisam siguran kolko je mala imala godina.. Sad ima 5 godina i nevjerovatna je ljubav koju gaje u porodici.. :D
Mislim, sto da ne..?!
:thumbup:
User avatar
piupiu
Posts: 16641
Joined: 05/01/2008 05:08

#3 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by piupiu »

blufonka wrote:Ne znam da li je ova tema vec bila na forumu a bas me zanima misljenje ostalih ljudi!
Prije nego sto sam ostala trudna (tada nisam bila ni udata), razgovarala sam sa svojim roditeljima o tome sta bi oni mislili, rekli ili uradili da odlucim roditi dijete i biti samohrana majka ili da ga usvojim, pod uslovom da do neke 35-36 godine starosti to ne uspijem realizovati na "tradicionalan nacin" (udaja pa onda beba)!
Njihova reakcija je bila ocekivana, naravno bili su protiv, ali se ja bez obzira na njih ne bih puno dvoumila jer sam "majcinski tip" i smatram zivot bez djece prilicno promasenim!
Samostalna sam u potpunosti i vjerujem da mi odgoj djeteta samoj ne bi bio toliki problem!
Trenutna situacija me ne navodi na to ali se bas pitam koliko su ljudi spremni da ucine taj hrabri korak i postanu samohrani roditelji samovoljno (usvajanjem ili rodjenjem vlastitog djeteta)?
Na ovom svijetu postoji previse odbacene, jadne djece i sirocica da je po mom misljenju pitanje o usvojenju jedno od moralnijih koji covjek sebi moze postaviti. Za one koji su u mogucnosti da to ucine kao samohrani roditelji jedina stvar koja mi pada na um je da je vjerovatno imati podrsku porodice ili neke druge zajednice, jer je odgajanje djeteta tezak posao. A za namjeru, skidam kapu s postovanjem. :thumbup:
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#4 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by jedna tamo »

ja sam za...pod uslovom da imam dobar posao i opet neke ljude koji su mi bar koliko toliko spremni priletit u pomoć
User avatar
Asana
Posts: 1456
Joined: 15/12/2004 11:40
Location: Sarajevo

#5 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by Asana »

Tvoja zelja je samo jedna strana price. Mislim da ne mozes dobiti odborenje za usvajanje kao samohrana usvojiteljica.
Na zalost, za roditeljstvo prirodnim putem niko ne treba niakkvu dozvolu, a kad takvi neodgovorni roditelji napuste dijete, onaj ko bi ih usvojio mora ispuniti hiljadu i jedan uslov ... Udomiti dijete mozda mozes, ali to je uvijek nekako "privremeno" ...
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#6 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by iz dna duše »

Bih usvojila dijete. Iako imam dvoje djece, razmišljala sam da usvojim i treće, ali zbog određenih okolnosti sam odustala od toga. Sada sam u fazi kada ponovo o tome rezmišljam. Podržavam usvajanje apsolutno, čak su mi nejasni parovi koji nemaju djece i po dvadeset godina pokušavaju ovako ili onako začeti dijete, ali usvajanje za njih nije došla u obzir kao jedna od opcija da postanu roditelji. A znam puno parova koji su tek nakon usvajanja djeteta, dobili i svoje vlastito i vole ih jednako. :thumbup:
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#7 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by immuno »

Moze li se nekome nesto ljepse dogoditi od djece mislim ne.Za mene su djeca sve na svijetu.Imam dvoje djece i da mi je zdravlje dozvoljavalo imala bih jos bar dvoje.Htjeli smo usvojiti djete bar jos jedno medjutim situacija u kojoj se nalazimo nedozvoljava,tacnije neispunjavamo uslove niti u Bosni niti izvan nje??????????
Sama nemozes usvojiti dijete,tako i treba jer djetetu treba i otac i mati,sad ce neko reci a sta je sa djecom koja se radjaju vanbracna,gdje se roditelji rastave ali ovdje je rijec o djeci koja su sama izmedju ostalog i zbog takvih slucajeva i toj djeci treba pruziti normalan ,zdrav zivot a to podrazumijeva porodicu,oba roditelja!
Poznajem dvoje usvojene djece (prijatelji,familija) pocetak je bio za sviju tezak ali sad su to normalne zdrave familije sa djecom.Sto je dijete mladje naravno sve je lakse ali postoji i veliki problem kad se djetetu mora reci ( ima pravo da zna istinu) da je usvojeno to je iskusenje za sviju ........
Na kraju ja jesam za i uvijek bih mojoj djeci preporucila da usvoje djecu !
User avatar
petunija
Posts: 3039
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#8 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by petunija »

Asana wrote:Tvoja zelja je samo jedna strana price. Mislim da ne mozes dobiti odborenje za usvajanje kao samohrana usvojiteljica.
Na zalost, za roditeljstvo prirodnim putem niko ne treba niakkvu dozvolu, a kad takvi neodgovorni roditelji napuste dijete, onaj ko bi ih usvojio mora ispuniti hiljadu i jedan uslov ... Udomiti dijete mozda mozes, ali to je uvijek nekako "privremeno" ...
:thumbup: Potpuno se slažem sa ovim i dodajem da bih sigurno usvojila bar dvoje, kad ne bih imala mogućnost roditi. Divim se poznatom glumačkom paru i poznatoj pjevačici koji su uzeli djecu iz sirotišta i spasili ih bijede i ko zna kako teškog života. Takođe imam prijatelje koji su usvojili dijete i neizmjerno ga vole. Moje poštovanje takvim ljudima. :thumbup:
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#9 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by alica.k »

bila je vec tema, pa smo ja i jos par cura tu popljuvane zato sto smo rekle da bi cak radije i usvojile nego rodile djecu. i tak ih ima previse napustenih da bi ja sad jos radjala tu djece...puno je moralnije i produktivnije pruziti dom nekom napustenom djetetu...

inace, ne mozes usvojiti dijete ako nisi u braku ili vanbracnoj zajednici (al moras imat dokaze za to). tako nesto....
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#10 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by kurty »

Znam da je poces usvajanja dugotrajan... Rodjak jedan sa suprugom, mislim nisu mogli imati djecu, i odluce se na usvajanja... Haman dvije godine je sve to trajalao... Kad su malisu doveli, imao je malo vise od tri godine... Sjecam se da sam sa roditeljima otisao do njih prije nego sto su usvojili malisu i sjecam se da je kuca bila cakum pakum, sve novo, sve na svom mjestu...
Rodbina je bila protiv, znam da je mama jedina bila koja ga je podrzavala, al pravo... I kad su malisu doveli, nakom mozda mjesec dana, idemo mi na nesta njima. Zasto kazem na nesta. Da idemo na slatku, nije fer, jer nisu kupili auto, pa da im idemo na slatku, pa smo mi isli na babine... Znam da je otac stavio pod jastuk pare, bas kao na babinama, a ona kuca koja je par mjeseci prije bila cakum pakum, je prevrnuta... Ni jedna steka nije citava, na ormarima vrata poodvaljivana, ma rustvaj... Al svima drago... Svi presretni...

Danas, "mali" ide u 7. razred, odlican ucenik, al je jedna stvar nevjerovatna... Mali lici na roditelje, usvajatelje, vise nego sto pola djece lici na vlastite roditelje... Mali presretan, oni presretni... Ma ljepota prava
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#11 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by Cholina_Lokica »

meni je neshvatljiv mentalitet nasih ljudi koji su protiv usvajanja.... ali stvarno... znaci par ne moze imati svoje djece, ili moze, ali hoce i da usvoje, i familija se protivi tome... jako bolesno drustvo. dijete kao dijete
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#12 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by kurty »

Dile wrote:meni je neshvatljiv mentalitet nasih ljudi koji su protiv usvajanja.... ali stvarno... znaci par ne moze imati svoje djece, ili moze, ali hoce i da usvoje, i familija se protivi tome... jako bolesno drustvo. dijete kao dijete
Upravo tako...
Boli me briga sta ce neko uraditi, al daj da mu se sere...
Tako i ovdje, znam po ovom primjeru, porodica koja je usvojila, muz i supruga, preporodili se, nevjerovatno kako su se ljudi usrecili, sta im znaci to djete, i nadje se neki kurcubic, 15 koljeno u familiji da im nesto prigovara...
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#13 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by Ma.Le.Na »

alica.k wrote:bila je vec tema, pa smo ja i jos par cura tu popljuvane zato sto smo rekle da bi cak radije i usvojile nego rodile djecu. i tak ih ima previse napustenih da bi ja sad jos radjala tu djece...puno je moralnije i produktivnije pruziti dom nekom napustenom djetetu...

inace, ne mozes usvojiti dijete ako nisi u braku ili vanbracnoj zajednici (al moras imat dokaze za to). tako nesto....
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Komšinica
Posts: 1719
Joined: 30/03/2010 17:51
Location: Sarajevo

#14 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by Komšinica »

Kada je usvajanje u pitanju iskreno jedino čega bi me bilo "strah", kad bih se odlučila na taj korak, jeste kakve gene zapravo nosi to dijete.

I sama mislim da dosta toga zavisi od odgoja ali i da geni itekako imaju svoju ulogu...

Mada bez obzira na gore nevedeni "strah" apsolutno bih podržala svakoga ko bi se odlučio na taj korak, a i sama ukoliko ne bih mogla imati djecu iz ovog ili onog razloga, vjerovatno bih ozbiljno razmislila o usvojenju.
blufonka
Posts: 184
Joined: 25/06/2009 13:25

#15 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by blufonka »

Super je da su na ovu temu reakcije izuzetno pozitivne :-D!
Ja sam se vise osvrnula na ideju usvajanja (ili radjanja) djeteta kao samohrani roditelj. Parovima je svakako lakse i dobiti vlastito i usvojiti. U zadnje vrijeme sve cesce cujem i muskarce i zene koji nisu u braku a vec se nalaze u nekim zrelim godinama da ih hvata blago receno panika zbog cinjenice da JOS nemaju svoju djecu.
Problemi su mnogobrojni: neodgovarajuci partner, druga strana ne zeli brak jos, stambena i finansijska nemogucnost za formiranje porodice itd. Sve je vise djevojaka koje imaju 30-35 ili vise godina, nisu udate, samim tim nemaju svoju djecu ( a vrijeme prolazi) pa sam ja vec ranije donijela odluku ukoliko se nadjem u toj situaciji preuzmem "stvar u svoje ruke". Eh, tu sam naisla na neodobravanje od strane oca i majke a opet nisam zeljela da se udam "samo da bih rodila dijete"! Znam da ovakav postupak za sobom povlaci mnoge druge diskusije: djetetu trebaju dva roditelja, bit ce obiljezeno kao "vanbracno" manje ili vise zavisno od sredine u kojoj zivi, koliko je bezobzirno i sebicno zaceti dijete sa nekim na prevaru i ko to dijete zapravo ne zeli pa da izbjegnemo i tu nepravdu onda usvojiti dijete itd.
S druge strane ostati neko ko nije roditelj jer ne postoje NORMALNI uslovi za to je za mene puno gora opcija!
Znam da su sanse samohranim roditeljima za to vrlo male ili nikakve ali znam i jedan slucaj koji je realizovan ( zena 42 godine, finansijski i stambeno situirana, usvojila djevojcicu u Sarajevu) samo nisam sigurna je li joj staratelj, hranitelj ili zakonski roditelj. Kako god, na dobitku je, malena je smatra i zove mamom i njih dvije imaju za sada jako lijep zivot i lijepu buducnost! :thumbup:
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#16 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by detroit-mercy »

blufonka wrote:Super je da su na ovu temu reakcije izuzetno pozitivne :-D!
Ja sam se vise osvrnula na ideju usvajanja (ili radjanja) djeteta kao samohrani roditelj. Parovima je svakako lakse i dobiti vlastito i usvojiti. U zadnje vrijeme sve cesce cujem i muskarce i zene koji nisu u braku a vec se nalaze u nekim zrelim godinama da ih hvata blago receno panika zbog cinjenice da JOS nemaju svoju djecu.
Problemi su mnogobrojni: neodgovarajuci partner, druga strana ne zeli brak jos, stambena i finansijska nemogucnost za formiranje porodice itd. Sve je vise djevojaka koje imaju 30-35 ili vise godina, nisu udate, samim tim nemaju svoju djecu ( a vrijeme prolazi) pa sam ja vec ranije donijela odluku ukoliko se nadjem u toj situaciji preuzmem "stvar u svoje ruke". Eh, tu sam naisla na neodobravanje od strane oca i majke a opet nisam zeljela da se udam "samo da bih rodila dijete"! Znam da ovakav postupak za sobom povlaci mnoge druge diskusije: djetetu trebaju dva roditelja, bit ce obiljezeno kao "vanbracno" manje ili vise zavisno od sredine u kojoj zivi, koliko je bezobzirno i sebicno zaceti dijete sa nekim na prevaru i ko to dijete zapravo ne zeli pa da izbjegnemo i tu nepravdu onda usvojiti dijete itd.
S druge strane ostati neko ko nije roditelj jer ne postoje NORMALNI uslovi za to je za mene puno gora opcija!
Znam da su sanse samohranim roditeljima za to vrlo male ili nikakve ali znam i jedan slucaj koji je realizovan ( zena 42 godine, finansijski i stambeno situirana, usvojila djevojcicu u Sarajevu) samo nisam sigurna je li joj staratelj, hranitelj ili zakonski roditelj. Kako god, na dobitku je, malena je smatra i zove mamom i njih dvije imaju za sada jako lijep zivot i lijepu buducnost! :thumbup:
Cak stavise, ukoliko bi dosla u situaciju da do neke 30te ne rodis dijete prirodnim putem, puno bolja opcija je usvajanje nego radjanje ( surogat otac/darovalac sperme). Bez obzira na razvoj danasnje medicine, svaka trudnoca (a posebno prva) nakon 30te nosi dosta rizika (razni sindromi).
Usvajanje je jedna jako lijepa stvar, na srecu zivim u zemlji gdje se na to gleda kao na sasvim normalnu stvar, cak stavise imam sigurno pet-sest kolega sa posla koji imaju usvojeno jedno ili vise djece (mahom Kina ili Koreja). Veoma cesto i ja sam ne mogu da razumijem parove koji 20 godina pokusavaju da dobiju dijete "prirodnim putem" i svaki puta dozivljavaju razocarenja (da ne pricam o rizicima trudnoce u poznijim godinama za zenu) umjesto da prihvate opciju usvajanja.
Na srecu i kod nas se po tome pitanju stvari mijenjaju na bolje. :mrgreen:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#17 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by JThomas »

dijete može sam usvojiti i onaj ko nije u braku, "ako postoje naročito opravdani razlozi". ovo cijeni organ starateljstva - centar za socijalni rad u svakom konkretnom slučaju, a kako hoda u praksi, ne znam, ali postoji i ta mogućnost.
staza
Posts: 582
Joined: 04/03/2009 22:58

#18 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by staza »

To je duboko intimno pitanje na koje čovjek može imati različite odgovore u različitim fazama života, i ne zavisi od toga da li si u bračnoj zajednici ili ne: naprotiv, brojni su primjeri koji to opovrgavaju.
Trenutni zakon, da ne elaboriram previše, ima svojih dobrih osnova ma koliko mu se zamjeralo i uvijek sam za to da se dobro protabiri sve i ide na varijantu najstrožih mogućih usvojiteljskih zakona, pogotovo jer smo zemlja izašla netom iz rata tj. posljedice su u istraumatiziranim ljudima i psihički i fiziološki više nego vidljive, a također smo i postratno-tranzicijska zemlja pogodna mnogim ekonomsko-psihološkim manipulacijama: ko garantira da majka (udana ili ne) pala u psihičku ili ekonomsku nemilost neće liječiti frustracije na djetetu, maltretirati ili iskorišćavati ga, i čak i prodati: komponenta samohranosti, iako ne dominantna, ovdje može biti jako bitna: naravno problem se udvostručava ako se to desi u kući u kojoj supružnici prolaze kroz istu prijespomenutu situaciju.
No usvojitelj zaslužuje poštovanje društva, jer je to duboko human čin, i najmanje je potrebno to pred sobom dokazivati, pogotovo ako se zna da je onaj koji se odluči na takav korak po defaultu osoba koja ne govori o svom činu, a valjda je to i kod ostalih velikih stvari u životu tako.
Također, kada država stane na noge, trebala bi napraviti ravnotežu: uz najstrože usvojiteljske zakone, treba također dati i beneficije usvojiteljima: u vidu raznih doprinosa, ili nekih popusta, ili u prvim godinama nečega poput dječijega doplatka, jer takav čin doprinosi stabilnosti društva.
Naposljetku, također u nekim budućim boljim ekonomski vremenima napraviti dublju gensku sliku društva: nešto poput onoga kako su pravili skandinavski narodi: ne sumnjam u našu vitalnost (iako je dobrano u zadnjim decenijama poremećena), ali bi dobro bilo to uraditi i zbog nas samih: mortalitet je ogroman, odnosno natalitet je na nuli ili koji minus ispod, što će kod svj. integracija u budućnosti neminovno voditi tome, da prilikom mnogobrojnih useljenja onih raspoloženih za rađanje, doprinese tome, da uz bh. zakonske olakšice, takvima bude omogućeno da budu usvojitelji, ili čak da budu usvajani...
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#19 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by Pera Trta »

Ja bih usvojio neku siroticu od 17 godina, valja sevapa zaraditi na ovom svijetu :D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#20 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by JThomas »

koji s' ti altruista jebote :lol:
staza
Posts: 582
Joined: 04/03/2009 22:58

#21 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by staza »

Pera Trta wrote:Ja bih usvojio neku siroticu od 17 godina, valja sevapa zaraditi na ovom svijetu :D
:D
Taman dok se upoznate ona postane punoljetna: i budeš joj i tata i mama i sestra i brat i rođak i rodica i socijalni centar...
:lol:
K'o W. A.
samo gost
Posts: 397
Joined: 07/02/2008 15:04
Location: Sarajevo, BiH

#22 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by samo gost »

Po Porodičnom zakonu FBiH, potpuno usvojenje je moguće samo bračnim partnerima, a vanbračnim ako najmanje 5 godina žive u zajednici. S druge strane, nepotpuno usvojenje je moguće i osobi koja nije u braku (i vannbračnim partnerima koji zajedno žive najmanje 5 godina) ali samo ako za to postoje "naročito opravdani razlozi" (http://djeca.110mb.com/PZFBiH.pdf).

S druge strane, da je čak usvojenje u svakom slučaju dozvoljeno i osobama koje nisu u braku, mislim da se radi o velikom, velikom koraku o kojem treba pažljivo razmisliti. Izazovi samohranih roditelja su ogromni, zadatak težak čak i kad imate parntera s kojim ravnopravno dijelite obaveze (govorim iz te perspektive).Doduše ovo važi i za rađanje vlastitog i za usvajanje napuštenog djeteta. Imam dijete, ali nisam od onih koji misle da život ne bi imao nikakvog smisla da je drugačije. Poznajem žene i muškarce koji su se vrlo svjesno opredijelili da nemaju djece iz ovog ili onog razloga i ne mislim da su lošiji ljudi od onih koji su drugačije izabrali. Znam i one koji su usvojili pa sve divno da ne može biti bolje. A imam primjer iz porodice gdje otišlo naopako.... Nema pravila za ovakva pitanja i svako mora tražiti odgovor za sebe.
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#23 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by Loulou »

samo gost wrote:Poznajem žene i muškarce koji su se vrlo svjesno opredijelili da nemaju djece iz ovog ili onog razloga i ne mislim da su lošiji ljudi od onih koji su drugačije izabrali.
Apsolutno se slažem.

Ja bih pitala, ako mi neko ko zna može ukratko reći, koji su to "naročito opravdani razlozi" (gore pomenuti), da se ne bih sad upuštala u "studiranje" porodičnog zakona.
Hvala.
User avatar
DenisSarajevo
Posts: 118
Joined: 22/02/2010 18:22
Location: sarajevo

#24 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by DenisSarajevo »

Djeca su najljepsi dar na svijetu naravno da bi usvojio
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#25 Re: Da li biste usvojili dijete?

Post by amrica »

Loulou wrote:
samo gost wrote:Poznajem žene i muškarce koji su se vrlo svjesno opredijelili da nemaju djece iz ovog ili onog razloga i ne mislim da su lošiji ljudi od onih koji su drugačije izabrali.
Apsolutno se slažem.

Ja bih pitala, ako mi neko ko zna može ukratko reći, koji su to "naročito opravdani razlozi" (gore pomenuti), da se ne bih sad upuštala u "studiranje" porodičnog zakona.
Hvala.
Ne znam sta pise u zakonu, ali znam slucaj, isti kao sto bufonka pise, mozda je to ta ista osoba, malo preko 4 banke, neudata dobila malu bebu.... a "posebni"uslovi" su clan halke, visoka funkcija u jednom nivou vlasti, uza i dalja rodbina isto....
Post Reply