Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

HanaArent
Posts: 1
Joined: 17/07/2005 21:27

#1 Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by HanaArent »

Pozdrav svima, 

za potrebe istraživanja o životnim navikama osoba treće dobi u našoj zemlji, prikupljam mišljenja o smještaju starijih osoba u starački dom. Zamolila bih za odgovore na ova pitanja:

1) da li su ovakve institucije dobro rješenje za brigu o starijim i/ili oboljelim osobama?
2) da li biste vi smjestili vašeg roditelja u dom za starije osobe?

Hvala.
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#2 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by friskyoreo »

Ne znam kakvim se istrazivanjem bavis, ali samo formulacija pitanja je ponizavajuca... Roditelji nisu zivotinje, pa da ih smjestis negdje. Mozes ih podrzati u odluci ili sa njima razgovarati kako zele da provedu trecu zivotnu dob. I mozes drzati opciju boravka u domu za starije osobe kao najbolje rjesenje i svoj stav promovirati...
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#3 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by Zeleni12 »

HanaArent wrote: 05/01/2021 17:26 Pozdrav svima, 

za potrebe istraživanja o životnim navikama osoba treće dobi u našoj zemlji, prikupljam mišljenja o smještaju starijih osoba u starački dom. Zamolila bih za odgovore na ova pitanja:

1) da li su ovakve institucije dobro rješenje za brigu o starijim i/ili oboljelim osobama?
2) da li biste vi smjestili vašeg roditelja u dom za starije osobe?

Hvala.
1) jesu pod uslovom da nemaju nikog svog, a ako imaju onda to nije rjesenje jer roditelji ipak zele zadnje dane provesti sa svojima, a ne u otpadu za ljude, napusteni i izdani od svojih.
2) Ne bih, inace brinem o nepokretnoj majci dvije godine i ne bih je ni po koju cijenu ostavio u staracki dom.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#4 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by visuljak »

1. da
2. da ako je to jedino rjesenje za njega
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#5 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by Juni »

friskyoreo wrote: 05/01/2021 17:35 Ne znam kakvim se istrazivanjem bavis, ali samo formulacija pitanja je ponizavajuca... Roditelji nisu zivotinje, pa da ih smjestis negdje. Mozes ih podrzati u odluci ili sa njima razgovarati kako zele da provedu trecu zivotnu dob. I mozes drzati opciju boravka u domu za starije osobe kao najbolje rjesenje i svoj stav promovirati...
:thumbup:
Sada u ovoj situaciji (vezano za covid) bi mi bilo bas zadnja opcija, a inače u nekim slučajevima je starački dom najbolja, ili cak jedina opcija.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#6 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by moonca »

Kod nas 'dom' asocira na nesto loshe.. valjda od -popravni dom, dom za napustenu djecu.. zasto ne, dom..kao nash dom/topli kutak, dom gdje se vracamo..itd..... van Bosne sam posjetila par.. to su hoteli/luksuszni i jako skupi.... ko moze priustiti -raduju se atmosferi. druzenju, njezi..po najvishe kazu- mozes piti koliko hoces i ne morash voziti... :lol:
..da
..da
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#7 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by visuljak »

Tko nema adekvatnu pomoc u svojoj kuci onda je najbolje rjesenje dom.

Neko ko mi bio drag mislio je da moze sam funkcionisati iako smo predlagali dom dozivio je jak mozdani udar i preminuo.
Da je bilo dijete pored njega moglo je nazvati hitnu ovako nije imao nikoga pored sebe.
Da je bio u domu vjerovatno bi jos bio ziv...i ne treba sada ''eh takva mu je sudbina''.
4500
Posts: 88
Joined: 26/12/2019 12:05

#8 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by 4500 »

ima razlicitih primjera, ne može se ovo pitanje generalizovati.
Do trenutka kada roditelj je "za starackog doma", tada vjerovatno djeca/dijete imaju preko 50godina, odnosno unuk/unuci 20+.

Jedna je stvar ako si jedino dijete, ti i žena i dijete radite preko 8h dnevno, plus prevoz. Izlazite iz kuce u 7h vracate se poslije 18h.
putujete, imate socijalni život dinamican.
u takvim situacijama sam prisustvovao da roditelj sam traži da ide u staracki dom(bez ljutnje uz dogovor), jer dane i dane provodi sam, a ukucani kad su kuci su na mobitelu/racunaru ili umorni. Takvi ljudi staracki dom gledaju kao mjesto gdje ce provoditi vrijeme sa ljudima koji su po godinama, problemima, prioritetima i životom bliži njima i u tom trenutku bolje društvo, možda ne draže, ali bolje.

A druga stvar je ako imaš braće i sestara, i ako uvijek ima neko ko ostaje kuci,(npr. žena domacica, starija djeca, razlicite smjene ukucana tako da uvijek neko ima kuci).
To je onda cisto odluka ukucana, i ne može se porediti sa prvim primjerom.

"varijabli" je jos milion od zdravlja roditelja, finansijske situacije ukucana, od toga da li se zivi u kuci ili stanu...itd.

tako da izmedju ova dva primjera imas milion drugacijih primjera, svaki je zaseban i nema jednog odgovora sa sve.
najcesci primjer je da su ljudi u dijaspori a ovdje roditelja izdaje snaga i ne znaju sta da rade, onda puno zavisi od samih roditelja, ali sta ako su roditelji neracionalni...
detroit-mercy
Posts: 16090
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#9 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by detroit-mercy »

Za starije osobe, sve dok su funkcionalni dobro je da su u svome domu, jer tu se ipak osjecaju najkomotnije. Sad, ovisno o finansijskim mogucnostima, dobro je imati nekoga ko ce pomoci tim ljudima oko nekih stvari kao sto je ciscenje, kupovina, kuhanje, nadgledanje da redovno uzimaju lijekove.
Problemi nastaju kada stariji trebaju profesionalniju njegu, tu vec dolazimo u situaciju gdje jedna osoba moze uciniti samo onliko koliko je sposobna. Na stranu stvari da dosta ljudi danas veci dio dana provede na radnom mjestu, zive kilometrima ill hiljadama kilometara daleko.
Pitanje je dosta opsirno, da li bi ste smjestili roditelja u staracki dom, u kom stadiju, ako je savrseno funkcionalan, krece se, zna za sebe, zasto bi isao u dom. Na drugu stranu, sta ako ima demenciju, sta ako treba profesionalnu njegu 24/7 i slicno, ovakve stvari znaju da stave neizmjerljiv teret na cijele familije. Ljudi/djeca bi pomogli ali su naravno limitirani, onda imaju eticke dileme. Ali u dosta slucajeva kolike su te eticke dileme zaista eticke, ako nisi u stanju da pruzis adekvatnu pomoc pa patis i sebe i tog roditelja. Sirok je ovo spektar, nije to tek tako crno i bijelo.
toska
Posts: 2990
Joined: 26/09/2016 14:08

#10 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by toska »

zašto ne pomoći postavljaću teme,

niko pod stare dane ne ide sa radošću i bez bola iz svog doma u nepoznato.
stari ljudi se često osjećaju kao teret ostalima i tu je porijeklo njihovog dobrovoljnog pristanka, začinjemo slatkorječivim i utješnim porukama za one koji ih se rješavaju.
naravno da postoje slučajevi kada je to jedina opcija.

iz napisanog ti je vjerujem sasvim jasan moj odgovor na oba pitanja.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#11 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by visuljak »

toska wrote: 07/01/2021 20:59 zašto ne pomoći postavljaću teme,

niko pod stare dane ne ide sa radošću i bez bola iz svog doma u nepoznato.
stari ljudi se često osjećaju kao teret ostalima i tu je porijeklo njihovog dobrovoljnog pristanka, začinjemo slatkorječivim i utješnim porukama za one koji ih se rješavaju.
naravno da postoje slučajevi kada je to jedina opcija.

iz napisanog ti je vjerujem sasvim jasan moj odgovor na oba pitanja.
na zalost nije to nepoznato nego zadnja stanica prije groblja. odatle nema nazad u kucu i normalan zivot. :sad:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66222
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#12 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by _BataZiv_0809 »

moonca wrote: 06/01/2021 13:47 Kod nas 'dom' asocira na nesto loshe.. valjda od -popravni dom, dom za napustenu djecu.. zasto ne, dom..kao nash dom/topli kutak, dom gdje se vracamo..itd..... van Bosne sam posjetila par.. to su hoteli/luksuszni i jako skupi.... ko moze priustiti -raduju se atmosferi. druzenju, njezi..po najvishe kazu- mozes piti koliko hoces i ne morash voziti... :lol:
..da
..da
Koga ba zaboli za domove van Bosne, nije to tema
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#13 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by kox »

Zavisi od situacije, od zdravstvenog stanja roditelja, mogućnosti djece da se za njega adekvatno brinu ukoliko roditelj za to više nije sposoban, finansijskih mogućnosti itd. A i od osobina roditelja, ima ljudi kojima je i kada su zdravi i nije im potrebna dodatna njega puno bolje da budu u društvu svojih vršnjaka nego da po cijeli dan uglavnom sami sjede kući.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#14 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by moonca »

_BataZiv_0809 wrote: 07/01/2021 22:03 Koga ba zaboli za domove van Bosne, nije to tema
Ima roditelja/ djece koji zive van Bosne .
Promjeni naziv teme .. :zoka:
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#15 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by Satori »

Ima situacija i situacija. Tesko je napamet pricati šbb kbb. Mogu samo govoriti sta sada u ovom trenutku osjecam i mislim, a sta zivot nosi i sta me iza coska ceka - to ne znam.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#16 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by bandit_mo »

HanaArent wrote: 05/01/2021 17:26 Pozdrav svima, 

za potrebe istraživanja o životnim navikama osoba treće dobi u našoj zemlji, prikupljam mišljenja o smještaju starijih osoba u starački dom. Zamolila bih za odgovore na ova pitanja:

1) da li su ovakve institucije dobro rješenje za brigu o starijim i/ili oboljelim osobama?
2) da li biste vi smjestili vašeg roditelja u dom za starije osobe?

Hvala.
1) Da, jesu.
2) Da, bih.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#17 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by moonca »

Ozbiljna je situacija..kada djeca imaju 70 godina, a roditelji 90... :zoka:
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#18 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by Blixen »

1. Ne znam
2. Nece da ide
User avatar
tovarish
Posts: 3508
Joined: 26/05/2008 23:57

#19 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by tovarish »

Da

Da

PS I ja sam sam u situaciji da ću morati u takvu ustanovu za otprilike godinu dana, zbog napretka bolesti i invalidnosti, a još ni 40. godinu nisam napunio.

Kad neko oboli, postaje teret svom okruženju i ako ih imalo voli, sam treba tražiti da ide. Bez obzira da li je invalidnost ili starost u pitanju.

Ja svojima neću da budem teret.
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#20 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by Satori »

tovarish wrote: 08/01/2021 16:25 Da

Da

PS I ja sam sam u situaciji da ću morati u takvu ustanovu za otprilike godinu dana, zbog napretka bolesti i invalidnosti, a još ni 40. godinu nisam napunio.

Kad neko oboli, postaje teret svom okruženju i ako ih imalo voli, sam treba tražiti da ide. Bez obzira da li je invalidnost ili starost u pitanju.

Ja svojima neću da budem teret.
Ma nije problem njega bolesnika koji ima terminalnu bolest. Ali kada bolesnik moze zivjeti sa dijagnozom jos desetljecima, onda su to jako teske odluke za obje strane.

Ne znam istorijat tvoje bolesti, ali zelim ti svu srecu i da sto lakse podneses boravak i njegu u takvoj ustanovi.
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#21 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by Arminovski »

Ne može se generalizivati kaobneki: uvijek ili nikad

Sve zavisi od situacije - kakav je dom, može li se osoba brinuti o roditelju ili ne, šta on/ona hoće itd itd. Nekad se bolja medicinska pomoć dobije u staračkom - ko npr nije došao u dodir sa demencijom to ne može razumjeti već govori zbog ponosa, ljubavi i slično. Medjutim, ruku na srce, domovi koje sam ja vidio kod nas prije su ličili na zatvore nego domove tako da ne daj Bože nikome i daj zdravlja svima pa da se ne mora. Najbolje je znati oprati se sam ili kakva kućna pomoć/njega ako se mora a druge pomoći nema. Niko ne želi biti teret.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#22 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by stubrijez »

Dom dom jasta..! Ako se razboli eutanazija! Ima slicna tema ovde.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#23 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by Njanjavi »

Zavisi brate od stanja osobe.
Meni je nena u slicnoj situaciji, mozdani je udari sprzili doslovno, demencija lagano dolazi, sljepilo na jedno oko, snaga nikakva, tako da koliko god sam nekad srao da ne bih, zivot ti pokaze i drugu stranu novcica.
Sreca ja ne radim pa mogu oko nje, al se zna desit dok do sume trknem po drva na sat ipo dva da se vratim i zateknem belaj il da je žena pala.
Tako da ono, pametnije je i u dom smjestit, obilazit redovno dole nego patit osobu.
Imas situacija koja jednostavno osoba koja nije obucena ne zna radit.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#24 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by moonca »

Kako mislish
- sreca sto ne radish... :zoka:
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#25 Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by Njanjavi »

Pa da radim nema sanse da bi se mogao brinut za nju ovako, logicno.
Nit bi se usudio je ostavljat svaki dan samu...
Post Reply