Da li biste se zrtvovali?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#151 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by lua »

Ma ovaj se nije hvalio, neg živce izvlačite raji i ti i onaj drugi nekakav "Bullshit" lik, jer ste isključivi. Pa je li možeš prihvatiti da ima ljudi koji ne misle o sebi ni podsvjesno, ni nesvjesno, ni nikako kad pomažu? Jeb'o te trebam sad mislit' da je moja stara kad me je čuvala k'o bebu i dijete i cijeli moj život u mene ulagala, to samo radila da joj ja kasnije perem guzicu kad bude nesposobna za život? Malo pretjeruješ legendo, smanji doživljaj. NIJE sve kako ti misliš i kažeš.

A to za hvaljenje iza nicka, pogledaj teme gdje trebe pišu, gdje se frajer kurče koliko imaju. I to sve iza nicka. Bolje se kurčit' da si pomogao nekome, a još je dostojanstvenije kad to uradiš anonimno. A ne "lijepa sam tako sam seksi" također iza nicka, ne bi l' im se dva bijednika javila za kafu. Nije sve crno i bijelo i bezveze palamudimo.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#152 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

lua wrote:Ma ovaj se nije hvalio,
Ma da, gdje bi se hvalio pričom o spašavanju tuđih života. :D
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#153 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by lua »

S4mpion wrote:
Ma da, gdje bi se hvalio pričom o spašavanju tuđih života. :D
To je tvoja percepcija. Tvoja percepcija. Kontaš li me :D. Nemoj molim te više bit' toliko nesnošljivo tvrdoglav i isključiv, majke mi moje, NISI uvijek u pravu. K'o ni ja, k'o niko drugi i fajront.
User avatar
KPNCTNJAH
Posts: 12758
Joined: 23/05/2008 00:42

#154 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by KPNCTNJAH »

Lua kraljice, kako ti se da :mrgreen:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#155 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

lua wrote:
S4mpion wrote:
Ma da, gdje bi se hvalio pričom o spašavanju tuđih života. :D
To je tvoja percepcija. Tvoja percepcija. Kontaš li me :D. Nemoj molim te više bit' toliko nesnošljivo tvrdoglav i isključiv, majke mi moje, NISI uvijek u pravu. K'o ni ja, k'o niko drugi i fajront.
Ja ne znam koji je tačno njegov interes da spomene ovo što je spomenuo, zato sam ih i spomenuo više, čak rekao i da je svejedno i pokazao da njegov interes ipak postoji, ali:
Ma ovaj se nije hvalio,
... ti si kategorična po tom pitanje "jeste po mom i Bog" iako, realno, ne znaš je li se on htio hvaliti, pecati komplimente ili nešto deseto... :D
Last edited by S4mpion on 02/09/2014 12:34, edited 1 time in total.
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#156 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by lua »

Gotovo je, jarane, i moja snaga je na izmaku. :lol:
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#157 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by belfy »

ja ti lijepo rekoh da sam licni primjer naveo jer ti tvrdis da nesto takvo nije moguce. koji je moj motiv za spasavanje zivotinje recimo? da mi zivotinja bude zahvalna, sta li? i ti sada okreces pricu na ad hominem kao ja se hvalim, iako sam lijepo objasnio zasto sam primjer dao. inteligencija...
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#158 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by lua »

S4mpion wrote:
... ti si kategorična po tom pitanje "jeste po mom i Bog" iako, realno, ne znaš je li se on htio hvaliti, pecati komplimente ili nešto deseto... :D
Da ti kažem 'nako bratski, jebe mi se je li se hvalio dok je ljudima pomogao. I stvarno me briga boli iz kojih razloga ko kome pomaže, odmaže. Niko nema iste pobude, i nikad ne možeš te filozofije neke primjenjivati na sve ljude. Ne znam koliko da smatraš pametnim profesora koji je tu rečenicu izrekao, meni to zvuči k'o rečenica jako ogorčene starije osobe. I neam šta dodat'.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#159 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

belfy wrote:ja ti lijepo rekoh da sam licni primjer naveo jer ti tvrdis da nesto takvo nije moguce. koji je moj motiv za spasavanje zivotinje recimo? da mi zivotinja bude zahvalna, sta li? i ti sada okreces pricu na ad hominem kao ja se hvalim, iako sam lijepo objasnio zasto sam primjer dao. inteligencija...
Zašto si spomenuo svoje poduhvate?
U tvom je interesu da ovdje svoje tvrdnje prikažeš kao tačne, da meni pokažeš kako si upravu. Kako bi zadovoljio svoj interes, spomenuo si svoje herojske poduhvate koje ćeš možda opet nekad spomenuti kad ti zatrebaju, to je opet interes.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#160 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

lua wrote:
S4mpion wrote:
... ti si kategorična po tom pitanje "jeste po mom i Bog" iako, realno, ne znaš je li se on htio hvaliti, pecati komplimente ili nešto deseto... :D
Da ti kažem 'nako bratski, jebe mi se je li se hvalio dok je ljudima pomogao. I stvarno me briga boli iz kojih razloga ko kome pomaže, odmaže. Niko nema iste pobude, i nikad ne možeš te filozofije neke primjenjivati na sve ljude. Ne znam koliko da smatraš pametnim profesora koji je tu rečenicu izrekao, meni to zvuči k'o rečenica jako ogorčene starije osobe. I neam šta dodat'.
Nije to samo profesor, tu su knjige i knjige i izučavanje i posmatranje, to su pravila koja vrijede za sve normalne ljude.

Već sam ti naveo jedno pitanje koje si vješto preskočila:

Da li bi se udala za nekog koga ne voliš?

On je nevjerovatno sretan pored tebe, ali ti nisi sretna pored njega, čiji interes ćeš slijediti, njegov ili svoj?
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#161 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by lua »

S4mpion wrote: Nije to samo profesor, tu su knjige i knjige i izučavanje i posmatranje, to su pravila koja vrijede za sve normalne ljude.

Već sam ti naveo jedno pitanje koje si vješto preskočila:

Da li bi se udala za nekog koga ne voliš?

On je nevjerovatno sretan pored tebe, ali ti nisi sretna pored njega, čiji interes ćeš slijediti, njegov ili svoj?
Ne vrijede nikakva pravila za sve ljude. Vrijede li pravila o hroničnim bolesnicima astmatičarima na ljude koji nisu astmatičari? Vrijede li sva pravila medicine podjednako na sve ljude, ili se možda malo razlikuju, po alergijskim reakcijama na lijekove recimo? Nema univerzalnih pravila za sve ljude. Ko god to misli zajeb'o se, jer nas je previše. Ja razumijem da je to neki sad, kao, filozofski pokušaj objašnjavanja pojedinih ljudskih akcija, ali opet, ponavljam, ne odnosi se na sve ljude. Čuj "normalne" ljude. Joj joj S4mpione, nemoj da te k'o čuje.

Ne bih se udala za nekog koga ne volim iz jednostavnog razloga što neću. Nikakav interes, neinteres. Ništa. Samo neću. A udat ću se za onog kojeg volim, jer ga volim. I jer je ljubav nešto normalno i prirodno, hiljadu definicija ima, a kad je definišeš k'o interes to naprosto znači da je ili a) nisi doživio, ili b) jesi, pa te neko sjeb'o pa hejtaš i sve bi parove najradije rasplak'o i rastavio, ili c) bezveze filozofiraš u eter, k'o i milion drugih filozofa i kvazifilozofa svijeta.

Ako u knjizi Vojislava Šešelja "Pederski engleski isprdak Toni Bler" piše da je Toni Bler pederski engleski isprdak, je li ja to moram uzimati k'o naučnu činjenicu? Ne moram. Isto tako to što je tvoj profesor, ili koja već knjiga rekla, spada u domen čiste filozofije i filozofija nije matematika pa da se može formulom iznaći rješenje za svaki problem. Ljudi nisu brojevi. I ljudi se razlikuju. I ponavljam: nisi u pravu nisi uvijek u pravu daaaaaaaaaaj više
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#162 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

Vrijede li pravila o hroničnim bolesnicima astmatičarima na ljude koji nisu astmatičari?
Vrijede li pravila o ljudima za bića koja nisu ljudi?
Ne bih se udala za nekog koga ne volim iz jednostavnog razloga što neću.
"Neću" nije razlog, pravi razlog leži u tome što u toj vezi nema TVOJE sreće(tvoja sreća je tvoj interes). Bilo kojeg psihologa, psihijatra, sociologa pitaj, reći će ti istu stvar, nema tvoje sreće u toj vezi. Ne moraš ti vjerovati u to, ali tako stvari stoje. Normalan čovjek ima potrebu/interes da se osjeća sretnim. ;-)
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#163 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by lua »

S4mpion wrote: "Neću" nije razlog, pravi razlog leži u tome što u toj vezi nema TVOJE sreće(tvoja sreća je tvoj interes). Bilo kojeg psihologa, psihijatra, sociologa pitaj, reći će ti istu stvar, nema tvoje sreće u toj vezi. Ne moraš ti vjerovati u to, ali tako stvari stoje. Normalan čovjek ima potrebu/interes da se osjeća sretnim. ;-)
Ne mogu više, majke mi. Ne postoje pravila koja se mogu primjenjivati na svakog čovjeka, pa tako ni ta stavka o interesu u bilo čemu. Znači ti to shvataš tako, ali imaš 1904834 drugih filozofa koji će na drugačiji način shvatati to. Ebu Bekr, e'o, kaže: "Allah će pomoći onima koji putem Allahovim idu.", koji je interes Allahu da pomogne običnim smrtnicima? Koji je interes tvoje majke, što te pazila, mazila i hranila cijeli tvoj život? Je li hoćeš da kažeš da računa na to da ćeš joj valjati kad odrasteš? Gdje je interes u tome što bespomoćni ljudi diljem svijeta demonstriraše za oslobođenje Gaze, a nisu iz Gaze i veze nemaju s tim podnebljem? Gdje je interes u tome kad nani nekoj na ulici daš marku? Ne pije vode tvoja priča legendo. Ponovit ću još jednom i nikad više:

Ljudi je puno. Filozofija pokušava odgovoriti na određena pitanja, ali se ne može uzimati kao naučni dokaz to što je neko pisao o pobudama i interesima u svemu što čovjek radi. Ne može, jer nisu svi ljudi isti. Postoje ljudi sa posebnim potrebama koji pojma nemaju ni šta je jebeni interes, pa će svom drugu iz klupe dati olovku čisto da i on može crtati, a ne da mu kaže: hvala što si mi dao olovku.

Nisu svi ljudi plitki. I ne odnosi se sve na sve i GOTOVO. A ovo za interes i udaju neću ni komentarisati. Čovjek ima slobodnu volju da kaže: hoću i neću, a njegovi razlozi nisu moj a ni tvoj problem.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#164 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

Hvataš se filozofije i ljudi s posebnim potrebama, a ja pričam o psihologiji i sociologiji i NORMALNIM ljudima.

Nisam tu da te ubijedim u neke stavove koji nisu samo moji, jer ljudi ih vrlo teško vare, ne mogu ih prihvatiti tako lahko, ne mogu prihvatiti činjenicu da postoje pravila koja se odnose na sve normalne ljude.

Ne moram tebe ubijediti u to, poenta je u tome kada dođe neko treći/peti/deseti na ovu temu da može vidjeti odgovore na pitanje "da li bi se udala za čovjeka kojeg ne voliš?"

tada on može birati nejasnu opciju "jednostavno neću" koju nisi obrazložila ili može izabrati detaljno obrazloženje koje sam ja dao.
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#165 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by statixx »

@sampion bas brutalno pojednostavljuje stvari svodeci ih na licni interes. :D

Postupci pojedinca se moraju sagledati i sa aspekta drustvenog interesa. Nase ponasanje, osjecaji i misli su velikim dijelom ograniceni drustvenim ocekivanjima i moralnim kodom. U tom smislu, pojedinac nastoji da doprinosi drustvu i zauzvrat se drustvo brine o njemu - princip altruizma, odavno ispitan kod drusvenih zivotinja kroz milione godina evolucije. Odstupanja se na individualnom nivou uglavnom ispoljavaju kroz osjecaj krivice, patnju i prezir okoline.

Kada milioni mrava trce da spase larvu, da li oni cine dobro ili zlo? Zar nije ocito da su pojam dobra i zla samo religijske podvale za odrzavanje posebnog statusa u zivotima ljudi i drustvu opcenito. Upravo nas vjerski poglavari uce o svetosti ljudskog spram zivotinjskog zivota, zbog cega zelimo vjerovati da nasa djela imaju dublje znacenje i motive, koji, kako vole reci, dolaze "odozgo". E pa treba jasno reci da kada pas spasava covjeka i kada to cini @belfy (samo navodim primjer :D ) onda i jedan i drugi rizikuju vlastiti zivot.

Tu se obicno ubaci teza kako mi imamo slobodnu volju i stoga su nasi postupci vrijedniji u kontekstu moralnosti. Mislim da to nije slucaj, jer kao sto sam gore naveo nasi postupci, misli i osjecaji su uslovljeni drustvenim ocekivanjima i moralnim kodom, sto u prevodu znaci da slobodna volja postoji u smilu da li cemo ih slijediti ili smo spremni prihvatiti rizk i posljedice, koje snosimo u slucaju da se ne ponasamo onako kako se to od nas ocekuje. Slicno je i medju svim drustvenim zivotinjama, i kada jedinka odluci da krsi zajednicka pravila, da li to implicira da praktikuje slobodnu volju.
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#166 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by lua »

@S4mpion
E nije, nego kad uđu na temu ljudi će vidjeti slijedeće:
Altruizam je etička doktrina koja implicira da moralna vrijednost ljudskog ponašanja zavisi isključivo od drugih individua, bez obzira na individuu koja određeno ponašanje čini.
Neki psiholozi (većinom neodarvinisti) smatraju da ljudi pomažu drugima isključivo iz interesa, što se zove - egoični altruizam. Neki savremeni psiholozi čak smatraju da sam akt pomoći strancu može da se smatra "greškom" tj. zaostatkom iz vremena kad su ljudi živjeli u manjim grupama gdje su rodno bili povezani.
Neki psiholozi opet govore o pojavi čistog altruizma, koji se zasniva na navodnoj općoj povezanosti između ljudi.
I opet neki psiholozi smatraju da je altruizam u čistoj vezi sa povezanosti ljudi kao vrste, jer, kako oni tvrde međusobno se razumijemo na poseban način i kroz posebne emocije možemo spoznati kad i kako ljudskom ili bilo kom drugom živom biću treba pomoći.

Dakle, šta je na kraju istina i kako je na kraju, sve to zavisi od same individue. Ti se držiš neodarvinizma, ja se tog ne držim. Kraj.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#167 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

statixx wrote:@sampion bas brutalno pojednostavljuje stvari svodeci ih na licni interes. :D

Postupci pojedinca se moraju sagledati i sa aspekta drustvenog interesa. Nase ponasanje, osjecaji i misli su velikim dijelom ograniceni drustvenim ocekivanjima i moralnim kodom. U tom smislu, pojedinac nastoji da doprinosi drustvu i zauzvrat se drustvo brine o njemu - princip altruizma, odavno ispitan kod drusvenih zivotinja kroz milione godina evolucije. Odstupanja se na individualnom nivou uglavnom ispoljavaju kroz osjecaj krivice, patnju i prezir okoline.
Ovo je interes.-nešto što pojedinac dobije zauzvrat. Kad izbaciš ovo crveno, uglavnom ćeš dobiti čovjeka koji nije zainteresovan da doprinosi društvu, jer nema ništa zauzvrat. Živimo u društvu tako da je sasvim OK da društvo ima uticaj na naše interese.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#168 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

lua wrote:@S4mpion
E nije, nego kad uđu na temu ljudi će vidjeti slijedeće:
Altruizam je etička doktrina koja implicira da moralna vrijednost ljudskog ponašanja zavisi isključivo od drugih individua, bez obzira na individuu koja određeno ponašanje čini.
Neki psiholozi (većinom neodarvinisti) smatraju da ljudi pomažu drugima isključivo iz interesa, što se zove - egoični altruizam. Neki savremeni psiholozi čak smatraju da sam akt pomoći strancu može da se smatra "greškom" tj. zaostatkom iz vremena kad su ljudi živjeli u manjim grupama gdje su rodno bili povezani.
Neki psiholozi opet govore o pojavi čistog altruizma, koji se zasniva na navodnoj općoj povezanosti između ljudi.
I opet neki psiholozi smatraju da je altruizam u čistoj vezi sa povezanosti ljudi kao vrste, jer, kako oni tvrde međusobno se razumijemo na poseban način i kroz posebne emocije možemo spoznati kad i kako ljudskom ili bilo kom drugom živom biću treba pomoći.

Dakle, šta je na kraju istina i kako je na kraju, sve to zavisi od same individue. Ti se držiš neodarvinizma, ja se tog ne držim. Kraj.
Sve ovo što si navela je OK, ali ne daje odgovor na pitanje, o kojem je riječ, koje sam postavio, odnosno ne objašnjava ono "jednostavno neću", zašto čovjek ne želi biti ČISTI ALTRUISTA u tom slučaju, zašto ne želi usrećiti drugu osobu ne gledajući sebe?
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#169 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by MJAU - da »

Meni se čini da se brkaju pojmovi žrtvovanje i pomaganje. Pomoći i utješiti dijete na ulici kojeg su prepale cuke po meni je radnja koja nikakvu žrtvu ne iziskuje.

Šampione, ja ne bih (mada nisi meni pitanje uputio) kao žena nikada mogla podnijeti tu žrtvu da živim s nekim koga ne volim, to je definitivnio ispit na kojem padam.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#170 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

MJAU - da wrote: Šampione, ja ne bih (mada nisi meni pitanje uputio) kao žena nikada mogla podnijeti tu žrtvu da živim s nekim koga ne volim, to je definitivnio ispit na kojem padam.
Nije ovo ništa čudno niti se treba kritikovati, ne bih ni ja to uradio, to je ispit na kojem većina ljudi pada. Znaš li zašto ne bi živjela s nekim koga ne voliš, koji je razlog, šta bi ti falilo u tom zajedničkom životu?
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#171 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by MJAU - da »

Falilo bi vjerovatno to što bez obzira na sve, nema neke topline u venama (da ne kažem oko srca) samo kad tu osobu vidiš?
To me jedino ispunjava, sve ostalo je "maska za dušu" valjda.
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#172 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by belfy »

S4mpion wrote:
belfy wrote:ja ti lijepo rekoh da sam licni primjer naveo jer ti tvrdis da nesto takvo nije moguce. koji je moj motiv za spasavanje zivotinje recimo? da mi zivotinja bude zahvalna, sta li? i ti sada okreces pricu na ad hominem kao ja se hvalim, iako sam lijepo objasnio zasto sam primjer dao. inteligencija...
Zašto si spomenuo svoje poduhvate?
U tvom je interesu da ovdje svoje tvrdnje prikažeš kao tačne, da meni pokažeš kako si upravu. Kako bi zadovoljio svoj interes, spomenuo si svoje herojske poduhvate koje ćeš možda opet nekad spomenuti kad ti zatrebaju, to je opet interes.
znaci ja sam to u momentima kada uopste nisam razmisljao, uradio da bi se nekada u buducnosti mogao pohvaliti? to je taj tvoj zakljucak? cestitam. jako inteligentan zakljucak...

a vec dva puta sam ti rekao zasto sam ih pomenuo i ti opet pitas... kazu da je pametnom dovoljno jednom reci. nego se vrati pa procitaj fino da ja ne pisem uzalud bezbroj puta. i moj interes uopste nije da "svoje tvrdnje prikazem kao tacne", jer ja znam da one to jesu. sasvim druga je stvar sto ti to ne prihvatas do te mjere da ne uspijevas ni procitati ono sto dva puta pisem i objasnjavam. sretno u nastavku debate, posto ja ne mislim ovo razlagati na nivou osnovne skole.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#173 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

MJAU - da wrote:Falilo bi vjerovatno to što bez obzira na sve, nema neke topline u venama (da ne kažem oko srca) samo kad tu osobu vidiš?
To me jedino ispunjava, sve ostalo je "maska za dušu" valjda.
E upravo to je ono o čemu govorim, u tim vezama ipak gledamo sebe, svoj interes, gledamo da upotpunimo ono što nam fali.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#174 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

belfy wrote:i moj interes uopste nije da "svoje tvrdnje prikazem kao tacne",
A već dvije stranice ubjeđuješ ljude kako si ti upravu? Malo kontradiktorno, al hajd. Pošto, kako ti kažeš, tvoj interes nije da svoje tvrdnje ovdje prikažeš kao tačne onda to i nemoj raditi, idi negdje drugo. :sabur:
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#175 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by belfy »

S4mpion wrote:
belfy wrote:i moj interes uopste nije da "svoje tvrdnje prikazem kao tacne",
A već dvije stranice ubjeđuješ ljude kako si ti upravu? Malo kontradiktorno, al hajd. Pošto, kako ti kažeš, tvoj interes nije da svoje tvrdnje ovdje prikažeš kao tačne onda to i nemoj raditi, idi negdje drugo. :sabur:
lijepo si to izrezao. bilo bi jos ljepse da nisi. i vec rekoh da sam ja ovdje sa raspravom zavrsio, samo ne znam odakle takva arogancija i bezobraznost. nisu bas osobine za pohvaliti. to da bi se ja ovako jos jednom javio pa da me pitas sto sam tu, jel? ziv ti i pametan meni bio...
Post Reply