Da li biste se zrtvovali?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#126 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by NeenaSa »

lua wrote:Evo jučer sam pomogla djetetu što se prepalo kerova u ulici. Nisam razmišljala plaho, rastjerala sam kerove i otišla kući. Da mi ti nisi spomenuo to, nit' bih razmislila o tome, nit' bih na kafi s kolegama o tome prozborila. Ne, nije sve interes. I tužno je u suštini kad pomažeš čovjeku, samo jer bi se osjećao loše da mu ne pomogneš. Ja kad pomognem, pomognem radi čovjeka, a ne zbog sebe i svoje neke imaginarne udobnosti umne. Jeb'o to.

Jos kad vele - "Zbog sevapa", :-) tacno mi dodje da izvrsim samoubojstvo iz zasjede. :( :D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#127 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

lua wrote:Evo jučer sam pomogla djetetu što se prepalo kerova u ulici. Nisam razmišljala plaho, rastjerala sam kerove i otišla kući. Da mi ti nisi spomenuo to, nit' bih razmislila o tome, nit' bih na kafi s kolegama o tome prozborila. Ne, nije sve interes. I tužno je u suštini kad pomažeš čovjeku, samo jer bi se osjećao loše da mu ne pomogneš. Ja kad pomognem, pomognem radi čovjeka, a ne zbog sebe i svoje neke imaginarne udobnosti umne. Jeb'o to.
Čovjek se u potpunosti vodi svojim interesima, čak i kad toga nije svjestan.

Znam nekoliko starih ljudi kojima bi tvoja pomoć bila od velike koristi, šta kažeš?
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#128 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by lua »

S4mpion wrote:
Čovjek se u potpunosti vodi svojim interesima, čak i kad toga nije svjestan.

Znam nekoliko starih ljudi kojima bi tvoja pomoć bila od velike koristi, šta kažeš?
Nije tačno. Stvarno nije tačno. Ti pokušavaš meni dokazati tezu koja nema veze s onim što ja radim i razlozima zbog kojih ja šta radim. To što ti radiš stvari iz interesa, čak i "ljubav" kao takvu svrstavaš pod interes govori o tome da neke stvari još možda nisi shvatio do kraja. Neću se sad doticati religije, ali ti mogu reći da pomažem ljudima zbog ljudi. Neću odmoći, ali kad mogu pomoći-pomoći ću. I ne tražim za pomoć ili uslugu ni "Hvala", ni pare, a ni što NeenaSa kaže "sevap". Ima i takve raje, i ne moraš neke čak možda i izrazito plemenite ljudske stavke tako minimalizirati i svoditi na nešto što, po mom mišljenju, veze s vezom nema.

Mada osim što si rekao "To je interes" nisi naveo nikakve argumente u tu korist, i predlažem ti da to ni ne radiš, već da se prestaneš tvrdoglaviti i da prihvatiš da ima ljudi koji rade dobro samo radi drugih. Khaj phiče.
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#129 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by lua »

Ovo za "stare ljude". Nemam medicinsku obuku, ali ako mogu pomoći, reci kako. Ipak mislim da, ukoliko ih ti znaš, možda bi bilo bolje da im ti i pomogneš. Makar i iz ličnog interesa. Malo ti je ovo deplacirano. ;)
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#130 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

lua wrote:
Nije tačno. Stvarno nije tačno. Ti pokušavaš meni dokazati tezu koja nema veze s onim što ja radim i razlozima zbog kojih ja šta radim. To što ti radiš stvari iz interesa, čak i "ljubav" kao takvu svrstavaš pod interes govori o tome da neke stvari još možda nisi shvatio do kraja. Neću se sad doticati religije, ali ti mogu reći da pomažem ljudima zbog ljudi. Neću odmoći, ali kad mogu pomoći-pomoći ću. I ne tražim za pomoć ili uslugu ni "Hvala", ni pare, a ni što NeenaSa kaže "sevap". Ima i takve raje, i ne moraš neke čak možda i izrazito plemenite ljudske stavke tako minimalizirati i svoditi na nešto što, po mom mišljenju, veze s vezom nema.

Mada osim što si rekao "To je interes" nisi naveo nikakve argumente u tu korist, i predlažem ti da to ni ne radiš, već da se prestaneš tvrdoglaviti i da prihvatiš da ima ljudi koji rade dobro samo radi drugih. Khaj phiče.
Još mi nisi odgovorila na jedno jako bitno pitanje:
Stavi se u tu poziciju, dijete, koje tebi nije niko i ništa, napadnuto od strane lutalica, a ti samo tako prođeš i ne učiniš ništa, kako ćeš se osjećati?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#131 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

čak i "ljubav" kao takvu svrstavaš pod interes
Kakav je, recimo, tvoj interes da uđeš u brak s čovjekom kojeg ne voliš?

Ljubav nije, šta jeste tvoj interes u tom slučaju?
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#132 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by lua »

S4mpion wrote:
Stavi se u tu poziciju, dijete, koje tebi nije niko i ništa, napadnuto od strane lutalica, a ti samo tako prođeš i ne učiniš ništa, kako ćeš se osjećati?
Ne bih prošla i ne učinila ništa.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#133 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

lua wrote:
S4mpion wrote:
Stavi se u tu poziciju, dijete, koje tebi nije niko i ništa, napadnuto od strane lutalica, a ti samo tako prođeš i ne učiniš ništa, kako ćeš se osjećati?
Ne bih prošla i ne učinila ništa.
Nisam ni rekao da bi prošla, situacija je hipotetička, pitanje i dalje stoji?
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#134 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Zatamnjena stakla »

U trenutku, da.
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#135 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by lua »

S4mpion wrote:
Nisam ni rekao da bi prošla, situacija je hipotetička, pitanje i dalje stoji?
Konstatacija u tom kontekstu ima veze samo ako bi se osoba u tome mogla zamisliti. Dakle kao neko ko neće da pomogne, ja sebe ne mogu zamisliti. Ali ukoliko iz nekog ozbiljnog razloga ne mogu, onda ima hiljadu drugih opcija da pomognem. A ako slučajno neam nogu, neam prijema na mobu, ruke mi zavezane, usta mi zavezana, onda neću moći pomoći i onda jebi ga. Neću imati ni emociju što nisam. Jednostavno.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#136 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

lua wrote:
S4mpion wrote:
Nisam ni rekao da bi prošla, situacija je hipotetička, pitanje i dalje stoji?
Konstatacija u tom kontekstu ima veze samo ako bi se osoba u tome mogla zamisliti. Dakle kao neko ko neće da pomogne, ja sebe ne mogu zamisliti. Ali ukoliko iz nekog ozbiljnog razloga ne mogu, onda ima hiljadu drugih opcija da pomognem. A ako slučajno neam nogu, neam prijema na mobu, ruke mi zavezane, usta mi zavezana, onda neću moći pomoći i onda jebi ga. Neću imati ni emociju što nisam. Jednostavno.
Pff.

Ne mogu se ni ja zamislit u toj situaciji da okrenem glavu, ali znam da bih se osjećao loše ako bi to uradio, to je odgovor na pitanje koje i dalje stoji otvoreno.

Nisam ni čovjeka ni mačku ni cuku nikad ubio, ali opet znam da bih se osjećao loše.

Čovjek se svjesno i nesvjesno vodi interesom bilo kad, bilo gdje.

I ljubav je interes, i to je pitanje koje stoji otvoreno?
Last edited by S4mpion on 01/09/2014 15:07, edited 1 time in total.
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#137 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by lua »

S4mpion wrote:
lua wrote:
S4mpion wrote:
Nisam ni rekao da bi prošla, situacija je hipotetička, pitanje i dalje stoji?
Konstatacija u tom kontekstu ima veze samo ako bi se osoba u tome mogla zamisliti. Dakle kao neko ko neće da pomogne, ja sebe ne mogu zamisliti. Ali ukoliko iz nekog ozbiljnog razloga ne mogu, onda ima hiljadu drugih opcija da pomognem. A ako slučajno neam nogu, neam prijema na mobu, ruke mi zavezane, usta mi zavezana, onda neću moći pomoći i onda jebi ga. Neću imati ni emociju što nisam. Jednostavno.
Pff.

Ne mogu se ni ja zamislit u toj situaciji da okrenem glavu, ali znam da bih se osjećao loše ako bi to uradio, to je odgovor na pitanje koje i dalje stoji otvoreno.

Nisam ni čovjeka ni mačku ni cuku nikad ubio, ali opet znam da bih se osjećao loše.
Osjećao loše za sebe il' za tu XY osobu kojoj nisi uspio pomoći?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#138 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

lua wrote:
S4mpion wrote:
Pff.

Ne mogu se ni ja zamislit u toj situaciji da okrenem glavu, ali znam da bih se osjećao loše ako bi to uradio, to je odgovor na pitanje koje i dalje stoji otvoreno.

Nisam ni čovjeka ni mačku ni cuku nikad ubio, ali opet znam da bih se osjećao loše.
Osjećao loše za sebe il' za tu XY osobu kojoj nisi uspio pomoći?
Kad osjećaš, osjećaš za sebe, sve drugo je iluzija.

I još jedno pitanje stoji:
Kakav je, recimo, tvoj interes da uđeš u brak s čovjekom kojeg ne voliš?

Ljubav nije, šta jeste tvoj interes u tom slučaju?
dakle, ukupno 2 otvorena.
Cerebrum
Posts: 182
Joined: 22/08/2014 21:59

#139 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Cerebrum »

lua wrote:Evo jučer sam pomogla djetetu što se prepalo kerova u ulici. Nisam razmišljala plaho, rastjerala sam kerove i otišla kući. Da mi ti nisi spomenuo to, nit' bih razmislila o tome, nit' bih na kafi s kolegama o tome prozborila. Ne, nije sve interes. I tužno je u suštini kad pomažeš čovjeku, samo jer bi se osjećao loše da mu ne pomogneš. Ja kad pomognem, pomognem radi čovjeka, a ne zbog sebe i svoje neke imaginarne udobnosti umne. Jeb'o to.
Bullshit
Ah sta da ti kazem svi lazu pa i ti. A pogotovo lazu da dobiju argument, zelja za nadmoci. I znaci nista nisi osjetila kad si mu pomogla ili si mu mozda pomogla jer znas da se i ti mozes naci u takvoj situaciji pa kako bi bilo da tebi neko ne pomogne. Mozes pricati kako se nisi hvalila o tome ali nemoj reci da se nisi osjetila dobro u tom trenutku i zato si mu i pomogla. Takvi su ljudi. Dzaba ne mozes ni ti ni ja nit bilo ko drugi to promijeniti. Ugradjeno nam je u svijesti, emocije upravljaju nama i to je to.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#140 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Ramzess Veliki »

joooj wrote:Da! Zar nije bolje na takav nacin izgubiti zivot, nego ludujuci autom, motorom...!?
Za auto podržavam ali ne diraj motore ... :oops:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#141 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Ramzess Veliki »

shiljak wrote:Ne bi se niko žrtvovao da zna 100 posto da će poginut.. nego ako misli da je opasno pa se žrtvuje da pokuša pomoć :-D
Bi ... vidio sam mnogo slučajeva da se neko žrtvuje da spasi saborce.
Najbolji borci su adrenalinci, oni koji to rade iz zabave a ne iz moralnih pobuda. Moralom se kod njih samo opravdava vlastita zaluđenost tom vrstom rizika. Neki ljudi su jednostavno takvi, vole da žive opasno. :thumbup:
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#142 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by belfy »

S4mpion,

ja bih kao covjek koji je spasio 3 zivota (od toga 2 ljudska) i to bez ikakvog interesa, cak mi je jedan od toh dosao kroz zivot kao "opterecenje" pitao tebe koliko si ih ti spasio i sa kojim motivomi posljedicama?

hvala unaprijed na odgovoru.
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#143 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by lua »

Cerebrum wrote:Bullshit
Ah sta da ti kazem svi lazu pa i ti. A pogotovo lazu da dobiju argument, zelja za nadmoci. I znaci nista nisi osjetila kad si mu pomogla ili si mu mozda pomogla jer znas da se i ti mozes naci u takvoj situaciji pa kako bi bilo da tebi neko ne pomogne. Mozes pricati kako se nisi hvalila o tome ali nemoj reci da se nisi osjetila dobro u tom trenutku i zato si mu i pomogla. Takvi su ljudi. Dzaba ne mozes ni ti ni ja nit bilo ko drugi to promijeniti. Ugradjeno nam je u svijesti, emocije upravljaju nama i to je to.
To što si ti možda malo šupak čovjek pa u svakoj sitnici ganjaš neki lični interes, ne implicira da su svi ljudi svijeta govna. Razni ljudi pomažu iz raznih razloga, ili ne pomažu iz raznih razloga, ili odmažu iz raznih razloga. Na svijetu ima sedam milijardi ljudi i ti meni hoćeš dati do znanja da sve dobro što iz čovjeka izađe, što je nesebično i kvalitetno, to je kao "bullshit" i kao laž. Ne seri.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#144 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

belfy wrote:S4mpion,

ja bih kao covjek koji je spasio 3 zivota (od toga 2 ljudska) i to bez ikakvog interesa, cak mi je jedan od toh dosao kroz zivot kao "opterecenje" pitao tebe koliko si ih ti spasio i sa kojim motivomi posljedicama?

hvala unaprijed na odgovoru.
Ne mogu ti odgovoriti, jer takve poduhvate ne spominjem da bih sebi podigao rejting kod ljudi.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#145 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

Formula je jednostavna, čovjek namjerno ne radi ništa u čemu ne vidi svoj interes.

Bujrum i ovdje ako ko šta ima reći:

http://www.klix.ba/forum/sve-u-zivotu-c ... 76s50.html
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#146 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by lua »

Image
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#147 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by belfy »

S4mpion wrote: Ne mogu ti odgovoriti, jer takve poduhvate ne spominjem da bih sebi podigao rejting kod ljudi.
naravno da ne mozes... ja sam ti samo iz licnog primjera naveo da se takve stvari mogu raditi i bez ikakvog interesa, pa cak i kontra njega. no, ne cudi me da to nisi primjetio. a ti sada nastavi razglabati suprotno nicim potrkijepljeno.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#148 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

belfy wrote:
S4mpion wrote: Ne mogu ti odgovoriti, jer takve poduhvate ne spominjem da bih sebi podigao rejting kod ljudi.
naravno da ne mozes... ja sam ti samo iz licnog primjera naveo da se takve stvari mogu raditi i bez ikakvog interesa, pa cak i kontra njega. no, ne cudi me da to nisi primjetio. a ti sada nastavi razglabati suprotno nicim potrkijepljeno.
Imao si neku potrebu, neki interes da spomeneš svoje herojske podvige, to je činjenica.

E sad, jesi li to htio iskoristiti za dizanje rejtinga, da se pohvališ ili kako bi pokazao da si upravu ili da svojim djelima kupiš komplimente, svejedno je, interes postoji.
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#149 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by lua »

S4mpion wrote:
Imao si neku potrebu, neki interes da spomeneš svoje herojske podvige, to je činjenica.

E sad, jesi li to htio iskoristiti za dizanje rejtinga, da se pohvališ ili kako bi pokazao da si upravu ili da svojim djelima kupiš komplimente, svejedno je, interes postoji.
Ako je tema bi l' se neko žrtvov'o, ne znam šta je problem i da se konkretno spomene đe se ko, ako se uopće žrtvovao. Kak'i herojski podvizi, božiji čovječe, čo'ek iza nicka tipka. Isto k'o i mi svi. Daj malo realnosti.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#150 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

lua wrote:
S4mpion wrote:
Imao si neku potrebu, neki interes da spomeneš svoje herojske podvige, to je činjenica.

E sad, jesi li to htio iskoristiti za dizanje rejtinga, da se pohvališ ili kako bi pokazao da si upravu ili da svojim djelima kupiš komplimente, svejedno je, interes postoji.
Ako je tema bi l' se neko žrtvov'o, ne znam šta je problem i da se konkretno spomene đe se ko, ako se uopće žrtvovao. Kak'i herojski podvizi, božiji čovječe, čo'ek iza nicka tipka. Isto k'o i mi svi. Daj malo realnosti.
Komplimenti se kupe i preko nicka, možeš se i hvaliti isto preko nicka, eto.
Post Reply