Da li biste se zrtvovali?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#101 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by CaneBos »

apsidejzi wrote:
dustaban wrote: Zao ti je moje djece ?! Tebi kojemu je SINOUBICA temelj vjere !

:!: :!: :!:
Ma ti si covjek sklon pretjerivanju. Nit je on sinoubica nit si ti neka pretjerana inteligencija da razumijes imaginarne koncepte, a meni mrsko pisati.
Ma nije on sklon pretjerivanju, njegovo razmisljanje je jednolinijsko i koncipirano na culnim osjetilima unutar njemu poznatih dimenzija. Ogranicen je unutar akcije-reakcije. Nije u mogucnosti savladati pre-reaktivno i post-reaktivno, jer to u njegovom poimanju nije relevantno. Tako gubiti vrijeme da se objasni Abrahamova/Ibrahimova prica takvim ljudima, je samo to..gubljenje vremena.
A vrijedjanja, antagonizam, nipodastavanje itd..to su simptomi straha. Ni to ne vrijedi pojasnjavati, sve dok su ljudi nisu svjesni svoje nesvijesti.
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#102 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by CaneBos »

Ovde koliko vidim skoro svi poistovjecuju zrtvovanje sa ljubavlju? Ako nema ljubavi prema nekome, necemu, onda nema ni zrtvovanja. Jedno i drugo je iskljucivo.
Zrtvovati se mozete u nekom vidu i obliku za ljudsko bice, za neku ideju, za neko vjerovanje, za neku/neciju zelju/potrebu, zrvovati se mozete instinktivno.. jako puno primjera i uopce ne moraju sa sobom nositi emociju ljubavi.
User avatar
Truba
Posts: 81788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#103 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Truba »

gledam onu seriju pacifik i lik heroj vratili ga kući da sudjeluje u supljanju obveznica što je isto bitno za front
elem vrati se da vrši obuku nađe curu i oženi se te se prijavi za front :roll: :roll: :roll:
pa dao si doprinos u najvažnijoj bitci na pacifiku postao si heroj umal nisi poginuo
ističe ti služba za nekoliko mjeseci oženio si se to ti je nova služba
ode on i zaginu ostade udovica
:roll:
istinita priča
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#104 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by MJAU - da »

Black swan wrote:gledam onu seriju pacifik i lik heroj vratili ga kući da sudjeluje u supljanju obveznica što je isto bitno za front
elem vrati se da vrši obuku nađe curu i oženi se te se prijavi za front :roll: :roll: :roll:
pa dao si doprinos u najvažnijoj bitci na pacifiku postao si heroj umal nisi poginuo
ističe ti služba za nekoliko mjeseci oženio si se to ti je nova služba
ode on i zaginu ostade udovica
:roll:
istinita priča
I to bi žrtvovanje...
User avatar
Truba
Posts: 81788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#105 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Truba »

s obzirom koliko je ljudi spasio s plaže prilikom iskrcavanja jeste
jedinaprava
Posts: 488
Joined: 28/08/2014 07:25
Location: tamo gdje sunce sija

#106 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by jedinaprava »

da.
za svoje.
ovog trena ako treba.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#107 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Leo_alfa »

jedinaprava wrote:da.
za svoje.
ovog trena ako treba.
Za svoje sta? Porodicu?
jedinaprava
Posts: 488
Joined: 28/08/2014 07:25
Location: tamo gdje sunce sija

#108 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by jedinaprava »

Leo_alfa wrote:
jedinaprava wrote:da.
za svoje.
ovog trena ako treba.
Za svoje sta? Porodicu?
da
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#109 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by MJAU - da »

jedinaprava wrote:
Leo_alfa wrote:
jedinaprava wrote:da.
za svoje.
ovog trena ako treba.
Za svoje sta? Porodicu?
da
Naravno, jer da nije takvih kao što si ti mnogi od nas ne bi bili danas tu, ako se osvrnemo na period 92-95. :bih:
Cerebrum
Posts: 182
Joined: 22/08/2014 21:59

#110 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Cerebrum »

MJAU - da wrote:
Naravno, jer da nije takvih kao što si ti mnogi od nas ne bi bili danas tu, ako se osvrnemo na period 92-95. :bih:
Pa eto tako je i svi koji su se zrtvovali za druge su se ustvari zrtvovali za sebe jer oni ne bi mogli zivjet znajuci da su im voljeni mrtvi. Nisu se zrtvovali samo zato sto im voljeni ljudi vole zivjeti vec zbog samih njih. Ili mozda sto je jedino sto su mogli uraditi osim da poginu bez borbe. Bolje je nesto pokusati. Ne postoji absolutni moral i dobrota, sta god da se radi i koliko god altruisticki to zvucalo je isto toliko sebicno. A i da nismo ovdje danas ne bi ni znali da nismo tako da je svejedno. Hvala svima sto su se borili da me neko pogresno ne shvati ali ovo sto sam rekao je blizu istine.
User avatar
KPNCTNJAH
Posts: 12758
Joined: 23/05/2008 00:42

#111 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by KPNCTNJAH »

Mogu li ja reci da si glupost napisao :mrgreen:
Cerebrum
Posts: 182
Joined: 22/08/2014 21:59

#112 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Cerebrum »

KPNCTNJAH wrote:Mogu li ja reci da si glupost napisao :mrgreen:
Mogu li ti ja reci da me je pravo briga sta ti mislis ? Al nemoj se osjecat posebnim boli me briga za svakoga.
User avatar
KPNCTNJAH
Posts: 12758
Joined: 23/05/2008 00:42

#113 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by KPNCTNJAH »

Pa smijesno je napisati to... da je ustvari sebican onaj ko je spreman dati zivot za drugu osobu...
Cerebrum
Posts: 182
Joined: 22/08/2014 21:59

#114 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Cerebrum »

KPNCTNJAH wrote:Pa smijesno je napisati to... da je ustvari sebican onaj ko je spreman dati zivot za drugu osobu...
Pa kad jeste. Zbog sebe ce to uraditi. To je sebicno. Kraj price.
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#115 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by MJAU - da »

Cerebrum wrote:
KPNCTNJAH wrote:Pa smijesno je napisati to... da je ustvari sebican onaj ko je spreman dati zivot za drugu osobu...
Pa kad jeste. Zbog sebe ce to uraditi. To je sebicno. Kraj price.
Ne, ti očito pojmove egoizam i altruizam isto shvataš, a to su dva pojma sa suprotnim značenjem. Navela sam primjer 92-95, a ti se zakčio za to da nisam u pravu. Šta je sa onim koji su najmilije poslali vani, a ostali da se bore?
Cerebrum
Posts: 182
Joined: 22/08/2014 21:59

#116 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Cerebrum »

MJAU - da wrote:
Cerebrum wrote:
KPNCTNJAH wrote:Pa smijesno je napisati to... da je ustvari sebican onaj ko je spreman dati zivot za drugu osobu...
Pa kad jeste. Zbog sebe ce to uraditi. To je sebicno. Kraj price.
Ne, ti očito pojmove egoizam i altruizam isto shvataš, a to su dva pojma sa suprotnim značenjem. Navela sam primjer 92-95, a ti se zakčio za to da nisam u pravu. Šta je sa onim koji su najmilije poslali vani, a ostali da se bore?
Pa bas tako. Da su poslali najmilije da se bore oni bi poginuli pa bi ovima bilo tesko jer njih nema. Ovako su oni poginuli i nisu ni svjesni nicega. Nisu poginuli samo iz razloga da spase najmilije jer im je zivot dragocjen nego da oni ne bi patili. Ako me razumijes. Naravno da egoizam i altruizam nisu isti pojmovi ali vecina ljudi su altruisticni zbog egoizma odnosno zbog samih sebe. Govorim ovdje i o moralu. Skoro svaki covjek radi nesto dobro ili da se on osjeca dobro ili da drugi vide kako je dobar ili da zaradi raj kada umre. Pravi moral je onaj kada uradis dobro samo zato jer je dobro i ne trazis da svi znaju o tome i kad ne radis zbog nagrade tj. raja i da se osjecas isto kao i prije nego sto si pomogao jer je onda to sto si uradio nesto dobro.
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#117 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by MJAU - da »

Razumijem ja tebe itekako, nisi u redu sa sobom ako zaista misliš ovo što si napisao. Jer, svi koji su u periodu 92-95 godine branili svoju državu (žrtvoali se) po tebi su egoisti.
User avatar
KPNCTNJAH
Posts: 12758
Joined: 23/05/2008 00:42

#118 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by KPNCTNJAH »

Cerebrum wrote: Pravi moral je onaj kada uradis dobro samo zato jer je dobro i ne trazis da svi znaju o tome i kad ne radis zbog nagrade tj. raja i da se osjecas isto kao i prije nego sto si pomogao jer je onda to sto si uradio nesto dobro.
Pa onda tom tvojom logikom i ne postoje ovakvi ljudi... ne znam sta je gore, to sto nikad nisi osjetio tako nesto prema clanu porodice ili bilo kojoj drugoj osobi, da znas da bi dao zivot za njih, bez razmisljanja... ili sto si kukavica :mrgreen:
Cerebrum
Posts: 182
Joined: 22/08/2014 21:59

#119 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by Cerebrum »

KPNCTNJAH wrote:
Cerebrum wrote: Pravi moral je onaj kada uradis dobro samo zato jer je dobro i ne trazis da svi znaju o tome i kad ne radis zbog nagrade tj. raja i da se osjecas isto kao i prije nego sto si pomogao jer je onda to sto si uradio nesto dobro.
Pa onda tom tvojom logikom i ne postoje ovakvi ljudi... ne znam sta je gore, to sto nikad nisi osjetio tako nesto prema clanu porodice ili bilo kojoj drugoj osobi, da znas da bi dao zivot za njih, bez razmisljanja... ili sto si kukavica :mrgreen:
Pa i ne postoje to hocu da vam kazem. Nisam ja kukavica nego ti, ti ces umrijeti radije da ne bi poslije patio jer kad umres briga te za sve nemas pojma ni o cemu kao i prije rodjena ali zato ako ostanes da zivis onda zivis u bolu jer ti nema voljenih. E sad ko je tu kukavica ?
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#120 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by lua »

Cerebrum wrote:
Pa i ne postoje to hocu da vam kazem. Nisam ja kukavica nego ti, ti ces umrijeti radije da ne bi poslije patio jer kad umres briga te za sve nemas pojma ni o cemu kao i prije rodjena ali zato ako ostanes da zivis onda zivis u bolu jer ti nema voljenih. E sad ko je tu kukavica ?
Da ti samo kažem da si ovim izlaganjem usr'o/ala i šefa i prepunu stanicu. :lol:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#121 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

MJAU - da wrote:Razumijem ja tebe itekako, nisi u redu sa sobom ako zaista misliš ovo što si napisao. Jer, svi koji su u periodu 92-95 godine branili svoju državu (žrtvoali se) po tebi su egoisti.
Pogrešno, egoistima nazivamo neke druge ljude, a suština je da se svaki čovjek vodi svojim interesima, pa čak i kad se žrtvuje.
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#122 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by lua »

S4mpion wrote:
Pogrešno, egoistima nazivamo neke druge ljude, a suština je da se svaki čovjek vodi svojim interesima, pa čak i kad se žrtvuje.
Koji je konkretno moj interes ukoliko sam se brinula o starijoj osobi iz svoje porodice, iako mi nije ni majka ni otac?
User avatar
KPNCTNJAH
Posts: 12758
Joined: 23/05/2008 00:42

#123 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by KPNCTNJAH »

Code: Select all

http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/bacio-se-na-bombu-i-poginuo-da-spasi-prijatelja-i-njegovu-obitelj.html
I ovaj je bio sebican... ili drugi slucaj gdje se isto covjek bacio na bombu da spasi slucajne prolaznike, a kod kuce imao trudnu zenu i jos jedno dijete... bas je on u tih par sekundi razmisljao o raju, nagradama i slicnim glupostima... vjerovatno ne bi mogao zivjeti bez tih prolaznika...
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#124 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by S4mpion »

lua wrote:
S4mpion wrote:
Pogrešno, egoistima nazivamo neke druge ljude, a suština je da se svaki čovjek vodi svojim interesima, pa čak i kad se žrtvuje.
Koji je konkretno moj interes ukoliko sam se brinula o starijoj osobi iz svoje porodice, iako mi nije ni majka ni otac?
Nemoj gledati na stvari samo iz te perspektive.

Pr.
Koji je moj interes da potpuno nepoznato dijete zaštitim od cuka?
Mogu hladno proći, ali neću to uraditi, jer znam da ću se osjećati loše ako ništa ne učinim. Drugim riječima, ako pomognem drugom, sebi ću popravit dan.

Stavi se u tu poziciju, dijete, koje tebi nije niko i ništa, napadnuto od strane lutalica, a ti samo tako prođeš i ne učiniš ništa, kako ćeš se osjećati?
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#125 Re: Da li biste se zrtvovali?

Post by lua »

Evo jučer sam pomogla djetetu što se prepalo kerova u ulici. Nisam razmišljala plaho, rastjerala sam kerove i otišla kući. Da mi ti nisi spomenuo to, nit' bih razmislila o tome, nit' bih na kafi s kolegama o tome prozborila. Ne, nije sve interes. I tužno je u suštini kad pomažeš čovjeku, samo jer bi se osjećao loše da mu ne pomogneš. Ja kad pomognem, pomognem radi čovjeka, a ne zbog sebe i svoje neke imaginarne udobnosti umne. Jeb'o to.
Post Reply