Da li biste potpisali izjavu?

Moderator: O'zone

Da li biste potpisali izjavu?

Da
11
28%
Ne
29
73%
 
Total votes: 40

User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5531
Joined: 04/08/2020 19:22

#26 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by -Chesterfield- »

preselio na ahiret wrote: 06/09/2021 01:17 u bosni te ne jebu sto imas zdravstveno placeno eto dokle je ovde doguralo zdravstvo i prije korone.
:thumbup:

:D

Ja sam imao užeg člana porodice u bolnici. Jedno 2000 KM potrošio na liječenje.
Iz bolnice nazovu, kupi u apoteci i predaj portiru.
I kada te otpuste iz bolnice ni jedan lijek nije sa esencijalne liste.
merk030
Posts: 669
Joined: 30/06/2018 18:31

#27 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by merk030 »

Zanimljivo je da se ljudi ne boje da će ih zaraziti preko sladoleda, salame ili nečeg trećeg. Pa zar ne bi bilo lakše "Gejcu" i ekipi da nas tako srede ako im je do toga.

Kakva sva sranja unosimo i onda kao vakcina nam problem.

Ako nam nije do nas, hajde da gledamo druge, možda mi imamo dobar imunitet, ali neko nema.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#28 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by moonca »

Guadalajara wrote: 06/09/2021 01:22 Hitna mora primiti svakoga...Sad ako nije bas hitno i ako se ima zdravstveno osiguranje onda samo upute u dom zdravlja-porodicna medicina. Ako se nema zdravstveno osiguranje opet se ima pravo na obaveznu hitnu pomoc kod dr....Ako je neko zivotno ugrozen i tu dr. mora obaviti operaciju/zahvat bez obzira imao zdravstveno osiguranje ili ako se nema osiguranje.Stvar je u tome ako je neko osiguran da mu poslije zahvata/operacije sve troskove snosi ZZO, dok onaj ko nije osiguran mora sam snositi troskove. Ako je neki socijalni slucaj u pitanju onda mogu i institucije da snose troskove...itd...
Mora obaviti operaciju... :roll: operacija uspjela/ pacijent -podlegao. nikad neces saznati .. jel'zbilja.. :wink:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#29 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 06/09/2021 01:26
Guadalajara wrote: 06/09/2021 01:22 Hitna mora primiti svakoga...Sad ako nije bas hitno i ako se ima zdravstveno osiguranje onda samo upute u dom zdravlja-porodicna medicina. Ako se nema zdravstveno osiguranje opet se ima pravo na obaveznu hitnu pomoc kod dr....Ako je neko zivotno ugrozen i tu dr. mora obaviti operaciju/zahvat bez obzira imao zdravstveno osiguranje ili ako se nema osiguranje.Stvar je u tome ako je neko osiguran da mu poslije zahvata/operacije sve troskove snosi ZZO, dok onaj ko nije osiguran mora sam snositi troskove. Ako je neki socijalni slucaj u pitanju onda mogu i institucije da snose troskove...itd...
Mora obaviti operaciju... :roll: operacija uspjela/ pacijent -podlegao. nikad neces saznati .. jel'zbilja.. :wink:
pa mora nego sta...kako kod teskih krivicnih djela... :-) jbg...sve je rizik :wink:
Osmi Socrates
Posts: 8064
Joined: 19/10/2020 15:33

#30 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by Osmi Socrates »

Zdravstveni radnik ne mora, čak i ne smije, pružiti medicinsku uslugu ako osoba nedvosmisleno kaže/potpiše da ne želi primiti tu uslugu, pa čak i ako takvo nešto dovede do smrti te osobe. Naravno, podrazumijeva se da dotična osoba ima dovoljno godina da samostalno donosi odluke oko svog zdravlja i da nema nikakav mentalni poremećaj koji je čini nesposobnom da donosi takve odluke.

Ako bi zdravstveni radnik ipak odlučio da pruži medicinsku pomoć osobi koja to izričito odbija, može biti krivično gonjen za "assault" ili "battery". Ne znam naše izraze. Zdravstvena ustanova za koju taj zdravstveni radnik radi može biti odgovorna za značajnu finansijsku odštetu pred građanskim sudom, ukoliko se osoba odluči da pokrene takav postupak.

Država, naravno, pod posebnim hitnim okolnostima može prisiliti bilo koga na primanje zdravstvene usluge, ali sudovi moraju i trebaju razmatrati da li je ta prisila opravdana i/ili ustavna.

Moj odgovor na pitanje iz ankete je Ne.
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#31 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by laik1981 »

-Chesterfield- wrote: 06/09/2021 00:28 Da li biste potpisali izjavu da se odričete bolničkog liječenja, a uzrok bolesti je Covid - 19 :?:

Država ponudi da potpišete izjavu, a kompenzacija je, da ne traži od vas da se vakcinišete.
Da li bi ti kada bi pusio potpisao izjavu da se odrices lijecenja svih bolesti koje nastaju kao posljedica pusenja?

Da li bi potpisao izjavu da se odrices lijecenja bolesti koje prouzrokuje konzumacija secera i nezdrave hrane?

Mogu nabrojati jos koliko hoces pitanja..
Last edited by laik1981 on 06/09/2021 02:12, edited 1 time in total.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5531
Joined: 04/08/2020 19:22

#32 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by -Chesterfield- »

laik1981 wrote: 06/09/2021 02:07
-Chesterfield- wrote: 06/09/2021 00:28 Da li biste potpisali izjavu da se odričete bolničkog liječenja, a uzrok bolesti je Covid - 19 :?:

Država ponudi da potpišete izjavu, a kompenzacija je, da ne traži od vas da se vakcinišete.
Da li bi ti kada bi pusio potpisao izjavu da se odrices lijecenja svih bolesti koje nastaju kao posljedica pusenja?
Zavisi šta bi država ponudila kao kompetenciju?
Evo neka me oslobode obaveznog zdravstvenog osiguranja i neka mi isplate ono što sam do sada uplatio - odmah potpisujem.

A ja ću plaćati privatno zdravstveno osiguranje.
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#33 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by laik1981 »

-Chesterfield- wrote: 06/09/2021 02:12
laik1981 wrote: 06/09/2021 02:07
Da li bi ti kada bi pusio potpisao izjavu da se odrices lijecenja svih bolesti koje nastaju kao posljedica pusenja?
Zavisi šta bi država ponudila kao kompetenciju?
Evo neka me oslobode obaveznog zdravstvenog osiguranja i neka mi isplate ono što sam do sada uplatio - odmah potpisujem.

A ja ću plaćati privatno zdravstveno osiguranje.
U tom slucaju potpisujem i ja..

Ne lijece oni nas sto nas vole, vec sto im mi placamo da nas lijece.. Oni zive od toga sto mi placamo.. Nema tu nikakve ljubavi izmedju zdravstvenog sistema i bolesnika.. Bolesnici su im obicni brojevi.. A kako nas lijece vidimo i sami..
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#34 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by laik1981 »

merk030 wrote: 06/09/2021 01:25 Zanimljivo je da se ljudi ne boje da će ih zaraziti preko sladoleda, salame ili nečeg trećeg. Pa zar ne bi bilo lakše "Gejcu" i ekipi da nas tako srede ako im je do toga.

Kakva sva sranja unosimo i onda kao vakcina nam problem.

Ako nam nije do nas, hajde da gledamo druge, možda mi imamo dobar imunitet, ali neko nema.
Vakcinacijom neces izbjeci zarazu i prenos zaraze na druge vec ces sebi obezbijediti bolje sanse da u slucaju zaraze prodjes bez simptoma ili sa blazima simptomima.. Tako da se ne vakcinises ni radi koga drugog vec iskljucivo radi sebe..
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#35 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by karanana »

A slazem se sa konstatacijom zasto bi vakcine trebale nekome da nas otruju i ubiju. Zar nas vec ne ubijaju sa otrovanom hranom, vodom i chemtrejlsima? Sto bi se mucili i zajebavali sa otrovnim vakcinama? Lakse bi ih otkrili.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#36 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by moonca »

-Chesterfield- wrote: 06/09/2021 02:12 A ja ću plaćati privatno zdravstveno osiguranje.
hm. mislish da bi bolje proshao...
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7252
Joined: 12/03/2012 18:04

#37 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

:skoljka:
-Chesterfield- wrote: 06/09/2021 00:28 Da li biste potpisali izjavu da se odričete bolničkog liječenja, a uzrok bolesti je Covid - 19 :?:

Država ponudi da potpišete izjavu, a kompenzacija je, da ne traži od vas da se vakcinišete.
Moze, al da mi vrate doprinose koje sam uplacivao dvadesetak godina minus posjete doktorima, lom ruke i tu je prici kraj.

Ako ne moze, onda da isto uradimo sa svim alkoholicarima, narkomanima, onima sto jedu masno, bave se, rekreativno, sportom, kada malo bolje razmislim sto lijeciti one sa slabijom genetikom od pocetka. Bezveze uzimaju mjesta u bolnici i trose pare bezveze. To je ta logika. Tukne na obermensa. Ja kazem sta jeste, a ti se prilagodi ili umri.
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7252
Joined: 12/03/2012 18:04

#38 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

karanana wrote: 06/09/2021 02:28 A slazem se sa konstatacijom zasto bi vakcine trebale nekome da nas otruju i ubiju. Zar nas vec ne ubijaju sa otrovanom hranom, vodom i chemtrejlsima? Sto bi se mucili i zajebavali sa otrovnim vakcinama? Lakse bi ih otkrili.
Ne mislim uopste da je pitanje ubijanja, nema logike, barem trenutno :D

Hipoteticki odgovaram na konstataciju, ljudski organjzam je cudo, jos ako u to ukljucimo probavni trakt svasta nesto mozemo se prezivimo. Sjeti se americkih lunch paketa iz Vijetnama koji su bili stari 20 - 30 godina. Zamisli da jedes keks ili neku hranu iz plastike koja se nije pokvarila nakon 20+ godina stajanja u skladistu, a da nije zamrznuta. Neko bi konto da cemo svi poumirati nakon toga, a nismo :D

Da nastavim, jel mislis da su nam lunch pakete slali jer nisu imali kvalitetnije hrane ili se neko rjesavao otpisa robe, a taman i da malo eksperimentise, da vidi sta se desava :D

Hajde realno...
merk030
Posts: 669
Joined: 30/06/2018 18:31

#39 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by merk030 »

laik1981 wrote: 06/09/2021 02:18
merk030 wrote: 06/09/2021 01:25 Zanimljivo je da se ljudi ne boje da će ih zaraziti preko sladoleda, salame ili nečeg trećeg. Pa zar ne bi bilo lakše "Gejcu" i ekipi da nas tako srede ako im je do toga.

Kakva sva sranja unosimo i onda kao vakcina nam problem.

Ako nam nije do nas, hajde da gledamo druge, možda mi imamo dobar imunitet, ali neko nema.
Vakcinacijom neces izbjeci zarazu i prenos zaraze na druge vec ces sebi obezbijediti bolje sanse da u slucaju zaraze prodjes bez simptoma ili sa blazima simptomima.. Tako da se ne vakcinises ni radi koga drugog vec iskljucivo radi sebe..
Dovoljno da ponovo pročitaš rečenicu koju si napisao "Vakcinacijom neces izbjeci zarazu i prenos zaraze na druge ...". Možda ti "drugi" neće biti bez ili imati blage simptome.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#40 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by Tesla Edison »

-Chesterfield- wrote: 06/09/2021 00:28 Da li biste potpisali izjavu da se odričete bolničkog liječenja, a uzrok bolesti je Covid - 19 :?:

Država ponudi da potpišete izjavu, a kompenzacija je, da ne traži od vas da se vakcinišete.
Kakva ba izjava. Oduzimati pravo na zdravstvenu zaštitu čim dođeš da se testiraš, a nisi vakcinisan. Usput, nabiti ga nogom u guzicu na izlazu.

Dosta je više antivaxerisanja!
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#41 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by laik1981 »

merk030 wrote: 06/09/2021 05:24
laik1981 wrote: 06/09/2021 02:18
Vakcinacijom neces izbjeci zarazu i prenos zaraze na druge vec ces sebi obezbijediti bolje sanse da u slucaju zaraze prodjes bez simptoma ili sa blazima simptomima.. Tako da se ne vakcinises ni radi koga drugog vec iskljucivo radi sebe..
Dovoljno da ponovo pročitaš rečenicu koju si napisao "Vakcinacijom neces izbjeci zarazu i prenos zaraze na druge ...". Možda ti "drugi" neće biti bez ili imati blage simptome.
Pa i ti drugi se vakcinisu radi sebe.. Niko nista ne radi zbog drugih..
Bobi
Forum administrator
Posts: 31991
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#42 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by Bobi »

moonca wrote: 06/09/2021 01:15
Guadalajara wrote: 06/09/2021 01:05 Sta ima izjava...ono kad se ne bi mogla pobijati na sudu...a moze 100%...i kad bi imala neki temelj u zakonu...a nema nikakav temelj...Ako bi neka institucija odbila lijecenje...onda bi ih osteceni mogli tuziti za krsenje raznih medjunarodnih konvencija o ljudskim pravim i slicno...medju kojima je potpisnica i Bosna i Hercegovina. A kojih se sudovi u BiH pridrzavaju. Ako se ne bi pridrzavali...ima sud u Strazburu...pa neka odstete placaju i neka nam uvedu razne sankcije kao Sjevernoj Koreji. :D
Hitan pomoc, prima svakoga.. zakrpi ga... i otpusti.ko nema zdrav. osiguranje.vrlo dobro zna. da ne moze opet doci.. . no, ako hoces kod dr. na dalje lijecenje... morash ugovoriti termin.. no,ako nemas zdrv . osig. jednostavno ti kaze, da dr ne prima takve..
I u Bosni, su vas odbijali da dodjete u hitnu.. dali instrukcije, putem telef.. sta da radite, zar ne.. nije li to ..to.. :-)
100 %, koliko im je receno...Nije to nista ostanite u izolaicji 10 dana necemo vas testirati pa ako vam bude loše nazovite :D.
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#43 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by Naslovnica »

preselio na ahiret wrote: 06/09/2021 01:14
Horcrux wrote: 06/09/2021 01:13 Potpisao bi, samo ako bi se drzava jos odrekla novca od zdrastvenog, pa da ga vise nikad ne placam.

Kao vakcinisan, apsolutno sam protiv bilo kakve prisile na vakcinisanje. Cak mi ne pada na pamet i uvjeravati nekog da se vakcinise ili ne. Neka svako to odluci za sebe.
:thumbup:
+1
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#44 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by Ateista »

laik1981 wrote: 06/09/2021 02:14
-Chesterfield- wrote: 06/09/2021 02:12

Zavisi šta bi država ponudila kao kompetenciju?
Evo neka me oslobode obaveznog zdravstvenog osiguranja i neka mi isplate ono što sam do sada uplatio - odmah potpisujem.

A ja ću plaćati privatno zdravstveno osiguranje.
U tom slucaju potpisujem i ja..

Ne lijece oni nas sto nas vole, vec sto im mi placamo da nas lijece.. Oni zive od toga sto mi placamo.. Nema tu nikakve ljubavi izmedju zdravstvenog sistema i bolesnika.. Bolesnici su im obicni brojevi.. A kako nas lijece vidimo i sami..
To je sva sustina, a ako bi doslo do toga svjesni su da bi doslo do kolapsa koliko bi ljudi trazilo da ne placaju zdravstveno i da im se izvrsi povrat yplacenih sredstava.
palermo
Posts: 22290
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#45 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by palermo »

Ateista wrote: 06/09/2021 11:52
laik1981 wrote: 06/09/2021 02:14
U tom slucaju potpisujem i ja..

Ne lijece oni nas sto nas vole, vec sto im mi placamo da nas lijece.. Oni zive od toga sto mi placamo.. Nema tu nikakve ljubavi izmedju zdravstvenog sistema i bolesnika.. Bolesnici su im obicni brojevi.. A kako nas lijece vidimo i sami..
To je sva sustina, a ako bi doslo do toga svjesni su da bi doslo do kolapsa koliko bi ljudi trazilo da ne placaju zdravstveno i da im se izvrsi povrat yplacenih sredstava.
Sto bih ja volio da vam se ovo omoguci. Pa da.se vidi koliko bi placali dan lezanja u bolnici.

Pazi sta zelis, mozda ti se zelja ostvari....pa ce tek biti kuku lele
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2480
Joined: 16/06/2014 20:33

#46 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by Dosadno mii »

-Chesterfield- wrote: 06/09/2021 00:28 Da li biste potpisali izjavu da se odričete bolničkog liječenja, a uzrok bolesti je Covid - 19 :?:

Država ponudi da potpišete izjavu, a kompenzacija je, da ne traži od vas da se vakcinišete.
I da ne moramo placat zdravstveno vise?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#47 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by Sanjarko »

Ne bi. Vakcinisao bi se jer tokom relapsa zbog sch zavrsim u bolnici na psihijatriji, ali bi i trazio da drzava potpise da snosi odgovornost i ostetu u slucaju nuspojava ovih Korona vakcina. Kad sam imao oko 2,5 godine dalo mi pencilin, imao sok od istog, u komi bio, na phenobarbitolu koji je sad kao lijek zabranjen. Mislite da je i ko snosio odgovornost za to i da sam dobio ostetu.

Nedavno s novom psihijatricom razgovarali o tome i pitali je u vezi ovoga da li je sch mogla bit posljedica toga svega i provuc se neotkrivena do prije desetljece i kaze da jest. Sad primam invalidninu od 219,5 km i socijalni smo slucaj ali nevodimo se tako jer sad imamo primanja iznad 150 km po clanu, a godinama nismo imali, a opet nas nisu vodili kao socijalni slucaj.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#48 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by seoBIH »

Recimo da imamo americko zdravstvo, gdje svaku stavku placas. Pa tako lijecenje, lezanje, posjete, jedna covid gripica izadje 10-20 hiljada KM.

Mislim da bi bilo bolje da se stavi ili vakcina, ili placas troskove lijecenja. Pa ko hoce, neka izvoli. Prema svima posteno.
kritikos
Posts: 784
Joined: 12/01/2018 09:17

#49 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by kritikos »

-Chesterfield- wrote: 06/09/2021 00:28 Da li biste potpisali izjavu da se odričete bolničkog liječenja, a uzrok bolesti je Covid - 19 :?:

Država ponudi da potpišete izjavu, a kompenzacija je, da ne traži od vas da se vakcinišete.
Ja sam odmah ZA, ali samo ako će DRŽAVA donijeti zakonsku obavezu ili snositi odgovornost za nuspojave i posljedice od vakcine, gdje će garantovati besplatno liječenje o svom trošku i isplatu obeštećenja. Eeeeee, kurki moj. Neće ni farmacija, ni država, niko da snosi odgovornost za vakcine, već vrše presiju i pritisak da se dobrovoljno vakcinišeš. Auffff što bi rekao Sejdo Pelješki.
Svi se pozivaju na Tita i SFRJ kako je vakcinisala populacija zanemarujući činjenicu da je država davla sve garancije za pojavu nuspojava i problema. A danas svi kao mora se, treba se, presija, pritisak a sve na dobrovoljnoj osnovi.
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#50 Re: Da li biste potpisali izjavu?

Post by Naslovnica »

seoBIH wrote: 06/09/2021 14:30 Recimo da imamo americko zdravstvo, gdje svaku stavku placas. Pa tako lijecenje, lezanje, posjete, jedna covid gripica izadje 10-20 hiljada KM.

Mislim da bi bilo bolje da se stavi ili vakcina, ili placas troskove lijecenja. Pa ko hoce, neka izvoli. Prema svima posteno.
Zato u USA imaju osiguranja.
Locked