Da li biste napustili BiH?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Napustio bih BiH?

da, odmah!
331
68%
ne, nikako!
157
32%

Total votes: 488

manijak1

Post by manijak1 » 30/09/2006 19:39

Ovdje ljude zanima viza :D i nešto što nema mnogo muke :D

alek

Post by alek » 30/09/2006 19:43

ja govorim o onome sto dodje gratis uz vizu :D i eto male porodice bez po muke :D :D

klif

Post by klif » 30/09/2006 19:44

manijak1 wrote: A da li biste se vratili bez obzira bili uspješni ili neuspješni , ako odete :? :D

.....Ima neka tajna veza .....koja te goni ili usidri .
Otisao sam, a nisam. Vratio sam se, a nisam. Svuda sam sam, ali nikad usamljen. Ponekad zaboli do kosti i drzi te... Onda mine... :D :D

Bol je ono cega se sjecam... :D :D Onda okamenis i vise ti ne mogu nista... :D :D :( :oops: 8)

PS. Pitanje je postavljeno Vama. :D :D

AA CA

Post by AA CA » 30/09/2006 19:53

"manijak1"

A da li biste se vratili bez obzira bili uspješni ili neuspješni , ako odete :? :D
Ne pada mi na pamet da se vratim u "geto", samo mogu ici dalje sa boljim znanjem jezika i vecim zivotnim iskustvom. Sav normalan svijet kupi kartu i putuje, a ja pisem istorijat (npr Svedjanima) zasto idem, kome idem, hocu li ostati... i sve to na desetak stranica na engleskom ili svedskom jeziku. Jos kad nam iduce godine i Hrvatska uvede vize bice veselo....

manijak1

Post by manijak1 » 30/09/2006 19:53

Mogu Vam reći gospodine Klif da sam ja klasični sidraš :D :D i ne bih išao odavdje .....do odlaska na mjesto .....gdje je sve svejedno :D :D .
Međutim .....mladost traži svoje ......a na našim prostorima .....rijetka je sreća baš ono potpuna :oops: :D .
I ne vidjeh koje je to pitanje ? U svakom slučaju je odgovor ....stvar je pojedinca i okolnosti i sve ostalo je za ljude :D :D

manki

Post by manki » 30/09/2006 19:55

ostalo mi je još 8 mjeseci do kraja Gimnazije :-)
tako da se nenormalno dvoumim,ili se vratiti u Švedsku (gdje sam bio 92-96) ili ostati u BiH,gdje trenutno jesam :-? prijedlozi?? :(

taxi_driver

Post by taxi_driver » 30/09/2006 20:06

budala zivi gdje je navikao,a pametan gdje mu je bolje.

klif

Post by klif » 30/09/2006 20:07

manijak1 wrote: ......a na našim prostorima .....rijetka je sreća baš ono potpuna :oops: :D .
bez obzira gdje si...

_ambassador

Post by _ambassador » 30/09/2006 20:19

otisao sam i ne kajem se. ovo je prosta matematika:

1. odes vani = dobijas vecu i bolju sansu za zivot, biras svoj vlastiti put i sam sebi krojis buducnost (ponekad uz dosta truda), ili
2. ostanes u domovini = slijedis putanju koja ti je fakticki zacrtana i bez mogucnosti odabira, zivot ogranicen u mnogim pogledima.

ocigledno je bolja opcija broj 1, jer ako bilo sta neupali kako treba, pa cak i ako se radi cisto o nostalgiji (ima dosta slucajeva), vratis se u prvobitan polozaj, odnosno ostajes na pozitivnoj nuli (nisi izgubio, vec mozda cak i dobio i ne mislim iskljucivo novcano...)

kako moze rijesiti problem jedan novopeceni punoljetnik koji bi da nastavi studirati a ne zivi u sa, roditelji nemaju mogucnosti da mu pruze tu priliku, al ipak ima dosta volje? kako? naci jeftin stan sa nekim jaranom i konobarisati, pored studija, za mizerne pare kojim nemoze ni ispite isplatiti? vjerujem da ima dosta takvih, i svaka cast, pored volje tu treba imati i dosta srece.

moj odgovor na pitanje je otici vani. nostalgija te ubije, 1000 puta godisnje se upitas "sta radim koji k*rac ovde?", i sanjas da prikupis dovoljno novca da nekada kad zavlada demokratija i ljudska prava u domovini budes u mogucnosti vratiti se i opstati (opstati - mislim voditi normalan zivot, a to je poseban pojam za svakog)

mislim da se sustina svega ovoga svodi na jedno: treba smaknuti politicku lopovsku sektu koja nam vlada zivotima dugo vremena. oni su posebna rasa koja nas je: osiromasila, uvela u rat, pobila, koja nas dan danas pravi budalama, i koja nema namjeru napustiti fotelju za par godina... svaka im cast... 70% ljudi u drzavi, pa to je mnogo...

callmethebreeeze

Post by callmethebreeeze » 30/09/2006 20:39

mene non-stop puca nostalgija. ali na moju srecu razum uvijek nadvlada kada razmisljam o povratku. otisao sam iz sa kao dijete 92-e, zivim u svedskoj, i zahvaljujem bogu sto sam imao tako ludu srecu.
mozda zvuci sitnicavo, ali zivot je laksi kad imas dobar posao, dobru platu, pa onda si mozes kupiti fin stan, ici na fine odmore itd.
moj stari, vojnik armije bh i diplomirani inzinjer elektrotehnike, u sarajevu zivi sa dvoje starih roditelja i moze si priustiti kratak odmor i slabo auto. ja ne zelim zivjeti takav zivot.

svima koji imaju sansu predlazem im da idu, naucice novi jezik, prosiriti vidike, skolovati se. lako je se vratiti.

everybody hurts

Post by everybody hurts » 30/09/2006 20:41

manki wrote:ostalo mi je još 8 mjeseci do kraja Gimnazije :-)
tako da se nenormalno dvoumim,ili se vratiti u Švedsku (gdje sam bio 92-96) ili ostati u BiH,gdje trenutno jesam :-? prijedlozi?? :(
Ako si pametan, otici ces...

everybody hurts

Post by everybody hurts » 30/09/2006 20:42

Novi_Nick wrote:Po ovim prilozima izgleda da bi najvise Bosanaca (islamske vjeroispovjesti) napustilo BiH. Srbi i Hrvati koji su vec u inostranstvu bi najradje da se vrate u BiH. Ako je to tako onda izgleda da bi BiH ostala bez svog temeljnog naroda i nacije Bosanaca te na taj nacin definitivno postala svojina Srba i Hrvata cime bi se vjekovni srpskohrvatski san o podijeli teritorije BiH ispunio. :shock: :oops:
:roll: :roll: :roll:

_ambassador

Post by _ambassador » 30/09/2006 20:46

Ja sam otisao prije 12 godina, ali kao da nikad nisam otisao...u Sarajevu sam najmanje 6 mjeseci godisnje, ali ne u komadu....inace sam diplomirao, i upisao magisterij...radim u porodicnoj firmi...zivim na relaciji....s obzirom da znam kakve uslove nudi Zapad, nije mi zao ni sekunde...ali nista ne pada s neba...treba se boriti, ako ste spremni na to i ako imate bilo kakvu varijantu,idite! jer kod nas vecina ljudi tapka u mjestu
@the man: po meni ti imas idealnu (zavidnu) situaciju. svaka cast i hvala bogu da ne pada s neba. ovako mi je jednom rekao moj prijatelj koji je ostao i nema namjeru odlaziti: "ma tamo vam je haus, pare padaju s neba, samo treba da rasiris majicu i sve sto upadne unutra je tvoje, a ti posto oblacis shiroko, mogu samo zamisliti koju lovu pogrdish :D ..."

samo moj jaran ne konta da ponekad znam i po 16 sati zaredati, ili citav mjesec biti slobodan samo 2 dana...

manki

Post by manki » 30/09/2006 20:46

@ callmethebreeez: blago ti se ;) mi prva familija iz čitave Swe koja se vratila u BiH (čitaj prve budale :D) :-)
@ everybody hurts: hehe,čuće se... stvarno iz dana u dan vidim nešto što bi mi ukazalo na to da ovdje ima bolje sutra,ali opet u drugu ruku ima 3x više stvari koje mi ukazuju da bježim što prije :D

horns&drums
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

Post by horns&drums » 30/09/2006 21:09

Stvarno Fortuna, kad ce BiH da se prikljuci Holandiji :D:D:D:D:D

dinash

Post by dinash » 30/09/2006 21:31

napustio bih 2001.
ne planiram povratak.

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 30/09/2006 21:45

Ja ipak planiram da se vartim u BiH, kad-tad....

vedderedi

Post by vedderedi » 30/09/2006 21:50

Bosnian_spring wrote:Medjed i Santos - mislim da su vam komentari pravo u sridu sto bi Dalmosi rekli.

Naravno da bi vecina otisla, i svakako da je to teska odluka i bogu hvala ne garantuje 100% uspjeh nego za sve treba rad, a pomalo i srece.

Voliti svoj grad i svoju zemlju ne znaci biti patoloski vezan za isto. Patoloska ljubav samo belaje donosi i jednoj i drugoj strani. Nije zdrava ni za pojedinca, a ni za drzavu.

Ljubav ostaviti ljubavi, a biznis ili zivot ostaviti biznisu ili zivotu.

Dosta misli da eto radis vani 3-4 godine, mozda 5-6 godina, a onda nikad vise ne radis u zivotu. Mnogi ne kontaju koncept da se u zivotu radi od kad postanes odrastao pa do penzije.

NEMA NISTA NA FRKU I GUZVU. Pogotovo ne na zapadu.

E onda oni koji odu vani se "razocaraju" jer zaboga ne mogu imati najskuplje kuce, najskuplja auta, biti manga po carsiji kad se vrate, a trazi im se da zamisli rade i pri tome koriste glavu sto mogu vise. Takodje, ko bi se tome nadao da tamo negdje gledaju tvoje rezultate, a ne suplju pricu.

Kad ih malo "korektiv" spuca, pa kad vide da bas tako ne idu stvari, da nema zemlje dembelije i da valja korisiti i ruke i mozak 100%, onda nastupa faza tzv. rastave.

Onda im ne valjaju kinezi, amerikanci, englezi, spanci....Singapur smrdi...Njujork nema za izac'....Madrid je dosadan....A Pariz je bezveze........a jedini spas vide u povratku u maticu u kojoj je med i miljeko, jer eto boze tamo imaju stele i tamo se ne mora raditi a pinka stavljati se u dzep.

Gomila mladih ljudi promislja o "zivotu vani" koristeci "pamet iznutra", tj. razmisljajuci o svijetu uz pomoc bosanskih uzusa umjesto otvorene glave.

Pitanje nije odlazak vani ili ostanak. Pitanje je ciste pameti, plana, hrabrosti i umjeca uz odrzanje unutrasnjeg kompasa tj. integriteta. O takvim pitanjima se ne razmislja putem cevapa ili kahva koje se ostavljaju iza.

Nazalost, Sarajevo je duboka provincija u pozadini. A drugi gradovi u Bosni su dalleeeeekkkooo od Sarajeva.

Nije ni cudo. Mnogi ne znaju sta ne znaju, tj. sta se valja iza brda.

Puno srece pa kako god odlucili.
Dobro sroceno! :thumbup:

el maffo

Post by el maffo » 30/09/2006 23:46

horns&drums wrote:Stvarno Fortuna, kad ce BiH da se prikljuci Holandiji :D:D:D:D:D
nema vise mjesta prebukirani smo ..... imamo jos par rezervacija za par "uglednih" clanova a nasa menadzerka gospodja Delponte se trudi da popuni i rezervacije .....

el maffo

Post by el maffo » 30/09/2006 23:56

horns&drums wrote:Ja bih u stvari otisao pa se vratio kad zaradim lovu. Posto je ovdje ne mogu zaradit'.
mislis ono na godisnji ili ....... ako vec mislis zaraditi pare onda ha dodjes u prvu banku, odradi poso i tutanj nazad .... to je jedini nacin "zarade" para .... ovo ostalo je nista vise nego malo luksuzniji zivot u odnosu na zivot u BiH koji ujedno od tebe trazi i dosta samoodricanja ...... znam iz iskustva :)

leonard

Post by leonard » 01/10/2006 00:16

vedderedi wrote:
Bosnian_spring wrote:Medjed i Santos - mislim da su vam komentari pravo u sridu sto bi Dalmosi rekli.

Naravno da bi vecina otisla, i svakako da je to teska odluka i bogu hvala ne garantuje 100% uspjeh nego za sve treba rad, a pomalo i srece.

Voliti svoj grad i svoju zemlju ne znaci biti patoloski vezan za isto. Patoloska ljubav samo belaje donosi i jednoj i drugoj strani. Nije zdrava ni za pojedinca, a ni za drzavu.

Dosta misli da eto radis vani 3-4 godine, mozda 5-6 godina, a onda nikad vise ne radis u zivotu. Mnogi ne kontaju koncept da se u zivotu radi od kad postanes odrastao pa do penzije.

E onda oni koji odu vani se "razocaraju" jer zaboga ne mogu imati najskuplje kuce, najskuplja auta, biti manga po carsiji kad se vrate, a trazi im se da zamisli rade i pri tome koriste glavu sto mogu vise. Takodje, ko bi se tome nadao da tamo negdje gledaju tvoje rezultate, a ne suplju pricu.

Kad ih malo "korektiv" spuca, pa kad vide da bas tako ne idu stvari, da nema zemlje dembelije i da valja korisiti i ruke i mozak 100%, onda nastupa faza tzv. rastave.

Onda im ne valjaju kinezi, amerikanci, englezi, spanci....Singapur smrdi...Njujork nema za izac'....Madrid je dosadan....A Pariz je bezveze........a jedini spas vide u povratku u maticu u kojoj je med i miljeko, jer eto boze tamo imaju stele i tamo se ne mora raditi a pinka stavljati se u dzep.

Gomila mladih ljudi promislja o "zivotu vani" koristeci "pamet iznutra", tj. razmisljajuci o svijetu uz pomoc bosanskih uzusa umjesto otvorene glave.

Pitanje nije odlazak vani ili ostanak. Pitanje je ciste pameti, plana, hrabrosti i umjeca uz odrzanje unutrasnjeg kompasa tj. integriteta. O takvim pitanjima se ne razmislja putem cevapa ili kahva koje se ostavljaju iza.

Nazalost, Sarajevo je duboka provincija u pozadini. A drugi gradovi u Bosni su dalleeeeekkkooo od Sarajeva.

Izuzetno dobro sroceno!! Ne znam koje si nacije/religije, a niti je bitno jer moj/tvoj stav--upravo--prevazilazi potencijalne razlike po istim osnovama! Mi--Sarajlije--smo dugo smatrali sebe posebnima; no, tek kad jedan/jedna dodje na Zapad, shvati koliko je nase drustvo bilo zasnovano na pogresnim postulatima!

vatra i voda

Post by vatra i voda » 01/10/2006 04:36

leonard wrote:
vedderedi wrote:

Izuzetno dobro sroceno!! Ne znam koje si nacije/religije, a niti je bitno jer moj/tvoj stav--upravo--prevazilazi potencijalne razlike po istim osnovama! Mi--Sarajlije--smo dugo smatrali sebe posebnima; no, tek kad jedan/jedna dodje na Zapad, shvati koliko je nase drustvo bilo zasnovano na pogresnim postulatima!
Ma sta je dobro sroceno ? Nijedno slovo sto je napisao Bosansko proljece nema nikakve veze sa zdravom pamecu.Ovo gore moze napisati jedino narkoman koji je sa trave presao na" brasno ".Ovo sto je napisao Bosnian _spring moze napisati jedino lud covjek.Tu nema logike , tu nema sadrzaja tu nema pocetka , nema kraja , nema zakljucka , nema imenice , nema objekta, nema predikata ...nema nista !!!!!!Pa kad nema nista kako se pojave neki ljudi koji ovome aplaudiraju.I to bez komentara .Samo ono , svaka cast majstore.Bravo Bravissimo Pa to je meni tako smijesno i prozirno.Veddreadi ( Sta je to ? ) leonard , medjed , santos , fortunabella ......pa to je sve ista osoba koja majmunise i budalese po ovom forumu .Da li su i drugi primjetili ovo ali ne zele ili nece da petljaju oko toga ili ja umisljam.Meni brate sega za jedan ozbiljan forum i za ozbiljne ljude .
Pa pogledaj ti samo ti stupidnosti @ Bosnian _ Spring " Kad te " korektiv " spuca " pa bosanski uzusi " a ovaj mu jaro odgovara :" Ne znam koje si nacije / religije, a nije to ni bitno " ...kakve su to pizdarije i kava je to prepiska ......na sto to lici >>>> Koliko ti imas kompjutera zemljace ?
Cim se hranis ? Bunikom ili zarikom ? Svasta vidjeh u zivotu , ovo jos ne vidjeh !

Helem

Post by Helem » 01/10/2006 05:25

Ja sam 2 x bjezao iz Bosne.
Prvi put sam pobjegao kada sam shvatio da mogu izgubiti glavu nizasto, u toku ofanziva
A drugi put sam pobjegao kada sam se vratio u Bosnu, u Sanski Most i na nekoliko kuca vidio krupnim slovima,sprejom lili farbom napisano:'
"Ne diraj, ovo je moja kuca.
u potpisu: Borac.

Kada sam to procitao pohitio sam da uzmem auto kojim sam dosao iz Njemacke ali kada sam dosao kuci u kojoj sam gostovao, moje auto su uzeli neki moji bivsi saborci i odveli ga na popravak u radionu, odem u radionu a auto svo razmontirano.
Vratim se kuci i prespavam, a onda ujutro, ranim sabahom, laganice, izvucem se na prstima iz kuce i pravo odsinjam na autobusku stanicu a onda razgulim curik za Njemacku...

Zovu me iz Bosne telefonom u Njemacku i pitaju me gdje sam ja? Kazu oni ustali a mene nema a nije me bilo cijeli dan.
"Evo me u Njemackoj" velim pa dodam da idem traziti vizu za Ameriku a da se u Bosnu ne vracam, posto sam vec imao 2 bjezanja,
trece bi me dokusurilo.

Shoba

Post by Shoba » 01/10/2006 05:50

Poodavno sam otisao, bez ikakvog posebnog razloga. Rat me nije otjerao iz Sarajeva, nije ni posao, perspektiva, imao sam sve sto sam htio. Otisao sam zato sto sam shvatio da je u zivotu lijepo mjenjati sve. Krenes ispocetka u nekom novom gradu, nekoj novoj drzavi, nekom novom kontinentu. I dalje volim sarajevo kao i cijelog svog zivota, ali ne mogu da jedem samo pitu i cevape cijeli zivot. Nisu me odgajali da idem od kuce kad postanem punoljetan, putovanja su mi bila strana, nisam mislio o buducnosti....Mislio sam da nikada necu otic iz sarajeva....Cudno.

Kad god se vratim imam osjecaj ko da sam otisao na dva mjeseca, i da je sve manje vise kao sto sam ostavio iza sebe. Treba mi par dana da se naviknem na staro, i onda vec osjecam kao da je vrijeme da se ide dalje. Cudno.

Iznenadim se kad me okarakterisu kao "dijasporasa". Ja u stvari ne zivim u nekom tamo svijetu. ja zivim u SVOM svijetu, ciji je sarajevo neizostavan dio. Nikada necu prestati biti sarajlija, jer ipak cim sletis u Sarajevo istog momenta nisi dijaspora. Poznajem bolje grad i ljude nego 90% ljudi koji trenutno zive u Sarajevu.Cudno.......

uozo

Post by uozo » 01/10/2006 06:12

vatra i voda wrote:
leonard wrote:
vedderedi wrote: Dobro sroceno! :thumbup:
Ma sta je dobro sroceno ? Nijedno slovo sto je napisao Bosansko proljece nema nikakve veze sa zdravom pamecu.Ovo gore moze napisati jedino narkoman koji je sa trave presao na" brasno ".Ovo sto je napisao Bosnian _spring moze napisati jedino lud covjek.Tu nema logike , tu nema sadrzaja tu nema pocetka , nema kraja , nema zakljucka , nema imenice , nema objekta, nema predikata ...nema nista !!!!!!Pa kad nema nista kako se pojave neki ljudi koji ovome aplaudiraju.I to bez komentara .Samo ono , svaka cast majstore.Bravo Bravissimo Pa to je meni tako smijesno i prozirno.Veddreadi ( Sta je to ? ) leonard , medjed , santos , fortunabella ......pa to je sve ista osoba koja majmunise i budalese po ovom forumu .Da li su i drugi primjetili ovo ali ne zele ili nece da petljaju oko toga ili ja umisljam.Meni brate sega za jedan ozbiljan forum i za ozbiljne ljude .
Pa pogledaj ti samo ti stupidnosti @ Bosnian _ Spring " Kad te " korektiv " spuca " pa bosanski uzusi " a ovaj mu jaro odgovara :" Ne znam koje si nacije / religije, a nije to ni bitno " ...kakve su to pizdarije i kava je to prepiska ......na sto to lici >>>> Koliko ti imas kompjutera zemljace ?
Cim se hranis ? Bunikom ili zarikom ? Svasta vidjeh u zivotu , ovo jos ne vidjeh !
Ko to tebe naljuti? :shock:
Inace, Eddie Vedder je pjevac, tekstopisac i ujedno gitarista Pearl Jam. Posto nemam bas nista sa osobom pod tim nikom, kao ni sa ostalim, koje si u tvom dubokoumnom tekstu pomenuo, ne vidim razlog za vrijedjanje. A ako te interesuje ko sam i sta radim, i zasto sebi dajem nik medjed, javi se na privatne poruke, rado cu da ti izadjem u susret.
Tvoj upis o postojanju zavjere u kojoj neko ko ima ni vise ni manje pet ili sest nikova majmunise i budalese po ovom forumu, je izgleda napisan samo zbog toga sto je neko nekome rekao da se slaze sa njegovim misljenjem.

Interesantna osnova za postavljanje teorije zavjere. :lol:

Locked