Da li biste napustili BiH?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Napustio bih BiH?

da, odmah!
331
68%
ne, nikako!
157
32%
 
Total votes: 488

User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#51

Post by uozo »

Onaj ko misli da negdje drugdje moze bez truda i zalaganja doci do nekih para, on vjerovatno misli da i u BiH isto tako to moze uspjeti ali mu samo eto jos do sada to nije poslo za rukom. Takvih naravno ima, samo sto je to zanemarljiv broj u odnosu na one koji zele sebi da obezbjede samo neku normalnu egzistenciju. Sta je normalna egzistencija? Eh, za nekoga je to izgleda ispijanje kahvetine dva sata za vrijeme radnog vremena, za nekoga obezbjedjenje normalnog zivota za sebe i svoju porodicu, a za nekoga nesto sasvim trece.
Naravno da i na zapadu postoji nezaposlenost, ali ta nezaposlenost ne znaci istovremeno i spadanje na najnizu ljestvicu drustva. Kome se deesi da nezaposlen dobije napad kamena u zuci u BiH mora da ima veoma dobru stelu da bi ga operisali, ili dobru gudru, a nezaposlenog u Svedskoj operisu ionako iovako. Ma tih je primjera veoma mnogo da ih je dosaadno i nabrajati.
Nego meni je najsmjesnije kad cujem kako se ljudi ubise radeci i onda umru mladi, valjda od rada na trulom zapadu gdje ga gazde nemilosrdno iskoristavaju. Onda samo izadjem u dvoriste i pogledam moga komsiju. Ima otprilike isto godina ko i moj otac. I dok moj otac, od svoje penzije (200 km 35 godina staza)pokusava da kupi one trakice za secer, i istovremeno poplaca sve obaveze, moj komsija pakuje kofer da ide na Tenerife. Slucajno su radili u istoj branzi i slucajno je moj otac jos i skolovaniji i strucniji od njega. Moj otac ide svaki dan doktoru i ceka satima da bi ga neko pregledao, dok komsija niti ide niti mu treba. A ja mozda je moj otac losijeg zdravlja, a komsija je od celika. Ili je mozda zivot taj koji je za sve bolesti koje ga snalaze kriv. Sa komsijom mozes pricati samo o vremenu, jer naravno ne zna za probleme otplacivanja kredita za frizider, ne mora da prkida kad prica sa nekim telefonom da bi sparao, i nikad ne vozi na rezervi, dok se lampica rezerve na autu moga oca nikad nije ni ugasila.
I onda se upitam da li da budem ko moj otac, koga volim vise od svega na svijetu ali koga sada nazalost samo mogu da zalim, ili da budem gospodin koji ide na Tenerife sa bijelim hlacama i kosuljicom.
:sad:
Zato i da nisam otis'o,o dgovor bi bio da.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#52

Post by nineac »

Ja otiso prije godinu i nesto. U pocetku tesko bilo, sada mislim da sam pravi potez ucinio. Nesto sam stekao, skola super ide, imama planova o kojima sam mogao samo mastati dole.
Dolazim u BiH dva put godisnje, znaci zivim na relaciji BiH-USA, samo sada jos neke stvari da sredim, i da mi djevojka dodje (to je najtezi dio svega ovog) i onda cu vidjet, hocemol nazad ili cu ovdje ostati. Nepada mi na pamet ostati na jugu ovdje, ali dok skola neprodje sta je tu je.
BiH je moja drzava, ali sad za sad sa distance pratim Dodika, Tihica, Jovica i Silajdzica.
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#53

Post by King Kikapu »

otisao bih ali bih uvijek imao spremnu povratnu kartu
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#54

Post by whow »

Ma najbolje bih bilo da se malo rotiramo , mi sto smo se nedebljali ovdje u dijapori i nasitili zapadnog kapitalizma i njegovih comformizama da idemo nazad u BiH te da ovi "mladi" koji zude za svojom shansom malo vide kakav je zivot u razvijenim kapitalistickim drustvima. Cinjenica je da svaka sredina ima svojih prednosti i mana i da nigdje nije savrseno. No po meni dom je tamo gdje si se rodio i ma kako da se covjek privikne i prilagodi srce ga uvijek vuce tamo gdje je roden. Kako vrijeme prolazi sistem vrijednosti se mijenja i ono sto je nakada bilo trivijalno postaje vazno i obrnuto. Dakle sto reci , tko hoce da ide otici ce i sistem viza je tu najmanja prepreka. Moj savjet svima koji se spremaju da idu je
"Be careful what you whish for"
Cheers
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#55

Post by nineac »

Tu si upravu whow, ali ako neko ima sanse neka proba. Dok neproba nece znati sta ga je cekalo ili sta je mogao napraviti. Lako se vratiti!
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#56

Post by mala-i »

iskren odgovor na ovo pitanje moći ću da dam za otprilike godinu dana.do tada mi valja magistrirati,momku valja diplomirati i avantura počinje.nemojte me pogrešno shvatiti,znam da moj put do posla,stana neće biti posut ružama i ne kanim stati na prvoj prepreci i reći:dosta mi je svega,odoh ja na zapad.ali,ako stvarno vidim da svojoj djeci neću moći da pružim kvalitetan život i obrazovanje,e onda ću razmisliti o odlasku.mada,iz ove perspektive mislim da ne bih otišla grlom u jagode.
Beslija
Posts: 470
Joined: 27/05/2006 15:23

#57

Post by Beslija »

Napusticu Bosnu samo ako bude najbolja solucija da je napustim. :)
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#58

Post by dr.iver »

Da imam potrebne vize, odmah bi otisao, makar i na biciklu...
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#59

Post by Ergot »

Jos malo ce 3 god. otkako sam otisao. Sad je dobro, naucio sam jezik, faks ide, imam fin posao, raju i sve ostalo, al kad u prve dvije godine nisam poludio nikad necu. Zajebana je ekspatrijacija ako odes kao odrasla osoba, bez znanja jezika, bez nekog da te doceka (doduse, tu i nisam tako lose prosao, imao sam neke prijatelje koji su mi pomogli koliko su mogli, ali nisu puno mogli). Svacega se nagledas i nagutas, i onda oguglas. Sad mi se ponekad cini da sam sretan, a stalno mi se cini da se nikad necu vratiti.
The Man
Posts: 240
Joined: 20/05/2006 14:01

#60

Post by The Man »

Ja sam otisao prije 12 godina, ali kao da nikad nisam otisao...u Sarajevu sam najmanje 6 mjeseci godisnje, ali ne u komadu....inace sam diplomirao, i upisao magisterij...radim u porodicnoj firmi...zivim na relaciji....s obzirom da znam kakve uslove nudi Zapad, nije mi zao ni sekunde...ali nista ne pada s neba...treba se boriti, ako ste spremni na to i ako imate bilo kakvu varijantu,idite! jer kod nas vecina ljudi tapka u mjestu...
vatra i voda
Posts: 255
Joined: 21/09/2006 22:46

#61

Post by vatra i voda »

FortunaBela wrote:Napustila i nemam se namjeru vraćati...
Kako napreduje integracija ?Koliko su dagacke kasike tamo kod tebe ?
Moze li organizirati kakav referendum da se dio Holandije pripoji Bosni ?
cevapXXL
Posts: 106
Joined: 17/02/2006 22:42

#62

Post by cevapXXL »

Trenutno sam vani ali sto svaki dan prolazi sve me vise vuce da se vratim za moju bosnu. Onaj miris Bosne u rani sabah pa kahva sa rajom to su sve stvari sto mi veoma veoma nedostaju. U svakome slucaju mislim da cu, cim mi djeca zavrse skolu odnosno napune 18, kuci a oni neka ostanu ako hoce ja vise nemogu. Bolje je zivjet 10 godia u Rahatluku medu svojim ljudima nego 100 godina u stresu i na termin.
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#63

Post by rajvosa^ »

cevapXXL wrote:Trenutno sam vani ali sto svaki dan prolazi sve me vise vuce da se vratim za moju bosnu. Onaj miris Bosne u rani sabah pa kahva sa rajom to su sve stvari sto mi veoma veoma nedostaju. U svakome slucaju mislim da cu, cim mi djeca zavrse skolu odnosno napune 18, kuci a oni neka ostanu ako hoce ja vise nemogu. Bolje je zivjet 10 godia u Rahatluku medu svojim ljudima nego 100 godina u stresu i na termin.
Jarane ti ako budes cekao da ti djeca napune 18 ne ode ga ti. I ja isto kontam, ali svi mi govore ako budem cekao da mi djeca odu u koledz, ne tivra se ja. Pa me sad ufatila frka.

Inace ova tema nije ni sekunde mjerilo dali fakat raja misle da se fata noge ili ne. Ovdje uglavnom odgovara negdje oko 30-40 activnih forumasa.
talijan
Posts: 1081
Joined: 18/08/2006 19:49

#64

Post by talijan »

20 godina sam vani.
Savjetovao bih svima koji se spremaju za odlazak da pazljivo procitaju ono sto napisase medjed, santos i bosnian spring.
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#65

Post by Dezze »

Ja bih je vala napustio iz istih stopa ako bi se zaratilo. A vjerujem da ce se ovdje opet, kadli-tadli zaratiti..... :(

Bio sam dijete u proteklom ratu, ali kad danas vidim sta su ovi nasi jadni borci dozivjeli, da umjesto "meda i mlijeka" jedu smece i tonu lijekova koje sami moraju placati.... e vala ne bih da mi se isto desi. A nesto kontam, ovo je trusno podrucje, ne zelim da mi djeca dozive rat, ako sam ja vec morao..... Ja da se koljem s nekim zato sto je nadripoliticarima tako puhnulo....ma vozdra!
FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#66

Post by FortunaBela »

Bosnian_spring wrote:Medjed i Santos - mislim da su vam komentari pravo u sridu sto bi Dalmosi rekli.

Naravno da bi vecina otisla, i svakako da je to teska odluka i bogu hvala ne garantuje 100% uspjeh nego za sve treba rad, a pomalo i srece.

Voliti svoj grad i svoju zemlju ne znaci biti patoloski vezan za isto. Patoloska ljubav samo belaje donosi i jednoj i drugoj strani. Nije zdrava ni za pojedinca, a ni za drzavu.

Ljubav ostaviti ljubavi, a biznis ili zivot ostaviti biznisu ili zivotu.

Dosta misli da eto radis vani 3-4 godine, mozda 5-6 godina, a onda nikad vise ne radis u zivotu. Mnogi ne kontaju koncept da se u zivotu radi od kad postanes odrastao pa do penzije.

NEMA NISTA NA FRKU I GUZVU. Pogotovo ne na zapadu.

E onda oni koji odu vani se "razocaraju" jer zaboga ne mogu imati najskuplje kuce, najskuplja auta, biti manga po carsiji kad se vrate, a trazi im se da zamisli rade i pri tome koriste glavu sto mogu vise. Takodje, ko bi se tome nadao da tamo negdje gledaju tvoje rezultate, a ne suplju pricu.

Kad ih malo "korektiv" spuca, pa kad vide da bas tako ne idu stvari, da nema zemlje dembelije i da valja korisiti i ruke i mozak 100%, onda nastupa faza tzv. rastave.

Onda im ne valjaju kinezi, amerikanci, englezi, spanci....Singapur smrdi...Njujork nema za izac'....Madrid je dosadan....A Pariz je bezveze........a jedini spas vide u povratku u maticu u kojoj je med i miljeko, jer eto boze tamo imaju stele i tamo se ne mora raditi a pinka stavljati se u dzep.

Gomila mladih ljudi promislja o "zivotu vani" koristeci "pamet iznutra", tj. razmisljajuci o svijetu uz pomoc bosanskih uzusa umjesto otvorene glave.

Pitanje nije odlazak vani ili ostanak. Pitanje je ciste pameti, plana, hrabrosti i umjeca uz odrzanje unutrasnjeg kompasa tj. integriteta. O takvim pitanjima se ne razmislja putem cevapa ili kahva koje se ostavljaju iza.
Nazalost, Sarajevo je duboka provincija u pozadini. A drugi gradovi u Bosni su dalleeeeekkkooo od Sarajeva.

Nije ni cudo. Mnogi ne znaju sta ne znaju, tj. sta se valja iza brda.

Puno srece pa kako god odlucili.
Bravo.... :)
FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#67

Post by FortunaBela »

vatra i voda wrote:
FortunaBela wrote:Napustila i nemam se namjeru vraćati...
Kako napreduje integracija ?Koliko su dagacke kasike tamo kod tebe ?
Moze li organizirati kakav referendum da se dio Holandije pripoji Bosni ?
To je viša matematika za tebe, teško da ti ti to skontao.... :roll:
novel
Posts: 1071
Joined: 21/03/2006 10:24
Location: PM
Contact:

#68

Post by novel »

8-) 14 godina vani, :oops: samo jednom bio u posjeti ( 98 ) :( :D :oops: jos ovaj forum i saka prijatelja 8-)
vatra i voda
Posts: 255
Joined: 21/09/2006 22:46

#69

Post by vatra i voda »

FortunaBela wrote:
vatra i voda wrote:
FortunaBela wrote:Napustila i nemam se namjeru vraćati...
Kako napreduje integracija ?Koliko su dagacke kasike tamo kod tebe ?
Moze li organizirati kakav referendum da se dio Holandije pripoji Bosni ?
To je viša matematika za tebe, teško da ti ti to skontao.... :roll:
Nije to nikakva matematika a pogotovo ne neka vise.To je sravr ljudskosti prije svega ( integrisati covjeka u usebi ;-) ) pa kucnog odgoja , pa kulture , pa .....pa svacega nesto , da ruku koja te hrani treba voljeti , postovati i cijeniti a ne odrezati i odnijeti komsiji ili susjedu .
in medias res
Posts: 220
Joined: 06/09/2006 15:07

#70

Post by in medias res »

Ne da bih otisla...nego bih otrcala.....ali ne mogu dok fax ne zavrsim, sta cu na 4. sam godini, jedino da sam luda ili da mi fali koja daska u glavi pa da sad to napravim....ali cim diplomiram, ako se pruzi kakva prilika.....ODOH ja....niti me sta veze, niti me ko veze.......a sto neko rece, uvijek se imas gdje vratiti.....u svakom slucaju, treba probati, jer neces znati da li si i sta si mozda propustio.....
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2872
Joined: 24/08/2003 00:00

#71

Post by Novi_Nick »

Po ovim prilozima izgleda da bi najvise Bosanaca (islamske vjeroispovjesti) napustilo BiH. Srbi i Hrvati koji su vec u inostranstvu bi najradje da se vrate u BiH. Ako je to tako onda izgleda da bi BiH ostala bez svog temeljnog naroda i nacije Bosanaca te na taj nacin definitivno postala svojina Srba i Hrvata cime bi se vjekovni srpskohrvatski san o podijeli teritorije BiH ispunio. :shock: :oops:
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#72

Post by manijak1 »

:oops: Ne bismo napustili BiH kao što je ona napustila nas :D :D ako govorimo u množini , međutim najiskrenije da nisam imao posao kao što ga imam ......uz ponuđenu pomoć rodbine ....davno bih otišao iz ovog pakla :D međutim .....tako govorim iz ove perspektive a možda i ne bih :oops: to je stvar trenutka ......kad odlučiš zauvijek šta ćeš sa sobom i od sebe.
A da li biste se vratili bez obzira bili uspješni ili neuspješni , ako odete :? :D
Poznajem pojedince koji su uspjeli skrasiti sebe po pravilima okrutnog Zapada :D a ipak su se vratili .......ako govorimo o prosječnim individualcima ......nekako opet ima dovoljno mlade i sposobne pameti kod nas koja može u svakom trenutku napustiti zemlju .....za stalno .
Kad se slože okolnosti ......pa ne moraš zavisiti od vize ili od nekih drugih vanjskih uticaja .....Ima neka tajna veza .....koja te goni ili usidri .
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#73

Post by alek »

eno vam programa za australiju ako vam nije daleko :D
ako na upitniku dobijes vise bodova nego li im je potrebno moras ostati tu gdje jesi :D treba lagati :oops: :D
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#74

Post by manijak1 »

:oops: I platiti :oops: :D na neviđeno :D :D
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#75

Post by alek »

istina :oops: ali za te pare dobijes i instrukcije i instruktora :D :D
Locked