Da li biste napustili BiH?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Napustio bih BiH?

da, odmah!
331
68%
ne, nikako!
157
32%
 
Total votes: 488

ClonedAgain
Posts: 217
Joined: 01/11/2004 09:31
Location: Sarajevo
Contact:

#26

Post by ClonedAgain »

Beatrice_22 wrote:prije godinu dana, moj bi odgovor bio energicno ne...

sada je energicno da, a i poprilicno ogorceno... na zalost. ali eto...
Zar i ti?
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#27

Post by horns&drums »

Otprilike ta cifra.

A svrsavam kad mi kazu : "Bicete obavijesteni o rezultatima, bili primljeni ili ne" :D:D:D

To znaci samo jedno - ne nadaj se :lol: :lol:
zmijaIzmaj
Posts: 2574
Joined: 12/08/2006 13:28

#28

Post by zmijaIzmaj »

komi wrote:

što neko reče kad mi napišu da ne zadovoljavam uvjete a unutar teksta piše... nemogu jeli dali .... niste primljeni radi... htjeo...


jednostavno se ne mogu boriti protiv nejednakih koji su u startu u prednosti zbog zaleđa...
trebao bih 150% biti bolji od drugih da bih bio jednak njima :D:D:D

brate svjestan sam da toliko sposoban nisam... dapače obični prosjek...

a nisam izbirljiv... 800 stoja bi mi trenutno zadovoljilo sve potrebe :D
kako samo poznato zvuci...imam licno takvih odbijenica, postiracu jednu, posebnu :D ...

nego...ja bih otisla, recimo u UAE :oops:, raj
Sheki_Lyon
Posts: 52
Joined: 22/04/2006 23:43

#29

Post by Sheki_Lyon »

I ja sanjam o tome :zzzz:
Primjerice,Dubai 8-)
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#30

Post by Jimmy_The_Saint »

cojek wrote:Fina tema, evo ovako: moja situacija u Sa nije sjajna, faks zavrsio, ozeNIT, djeca, tamo-vamo, posla (stalnog, ozbiljnog) s glave nema... još uvijek, to traje neke 2-3 godine. Milion konkurAsa sam predavao i jos nista. Snalazim se nekako, zapravo vjerovatno kao i vecina. Naravno zivit a ne radit, i nesta se snalazit je jedino moguce u BiH.... Ukratko, dakle situacija mi nije sjajna, na vlast sam naravno silno kivan, svi mi idu na zivce, ne znam kako skupljam snagu da izadjem na ove sulude izbore, drzavu (kao aparat i ono sto ga čini) nenormalno mrzim (različito od moje domovine koju strasno volim-tu mi je ogromna razlika), itd. itd.

Pa ipak: ne bih otišao odavde. Ne da zivim. U obzir bi dosao studij, par godina posla u vrh glave, mada i to jedva. Tu sam ipak svoj, na svom, hodam gradom koji je moj, imam dvije tri marke u dzepu pa na ćevape odem... bla bla bla, da ne poetiram, no to je to. Ni ovim sto odu pa se (ne)uhljebe nije sjajno. Uvijek im nesta fali,nikad ne znaju sta da misle, i kako da računaju na svoju budućnost, a i kako god izračunaju - zayebu se, i opet se predomisle. O nostalgiji da ne govorim. A zivot izgube - nine-to-five im ne gine, manje vise, vikend sluzi da uhvate zraka pa opet, nema ih na mapi, kad ce tamo u sred srijede sjest u ferhadiju i ispijat kahvetinu 2 sahata?!! A da ne govorim jos sto se mahom pretvore u cigane pa mu euro izvuc ko prosjecnom bosnji 100 kaemova...

Opet ponavljam nije mi sjajno, nekako se sastavlja kraj sa krajem, i ja vagam i tamo i vamo, i pokusavam biti realan (da ne zaboravim reći, ja bih da hocu mogao ici, imam kako i gdje), i na kraju uvijek ipak, i to samouvjereno glasam za ostanak...

Ostajte ovdje, tudje vas sunce nece grijat kao ovo ovdje, ili kako vec reče onaj nas Musa...
Čojek, to nije Musa nego Aleksa :D

A Aleksa je Binsr, te kao takvome mu nije vjerovati :D

I meni je ovdje ZASAD bolje i ljepše, al' sve je to demagogija. "Snalaženje", recimo, nije 9 to 5, nego 7 fuckin' 11. Kahvenisanje od 2 sata - ma hvala, ne treba. To se radi kad ne znaš šta ćeš od sebe pa se na bližnjeg privališ....

Ukratko, ko god ima priliku TAMO a nema je OVDJE, bujrum van. I meni je trenutna super pozicija zagarantirana do idućeg ljeta... Pitaj me tad, volim li LA više od Tarčina :D

"Okreće se kolo sreće" Kemal Malovčić.
koop
Posts: 263
Joined: 04/06/2004 17:11
Location: mars

#31

Post by koop »

Mala digresija, ali eto; prije par dana citam da BiH nece dospijeti na "bijelu listu" (vize) jos najmanje narednih dvije godine. Kao jedan od razloga, navedeno je upravo jedno od istrazivanja javnog mnjenja u BiH, gdje je 70% 'mladih' (ovo pod navodnicima jer se ne mogu sjetiti tacnog raspona starosne dobi koja je koristena) reklo da bi sutra napustilo BiH kada bi imali priliku.

Ja sam zivio vani od kraja 96' do kraja 2005. Da sada ne s...em, kako mi je bilo tesko na pocetku (a jeste), jer nisam znao skoro nikoga, bez novca, bez dobrog poznavanja jezika zemlje u koju sam otisao itd., ali, prosao je i taj period. nakon par godina, studije idu, posao takodje, i tako pocnem mutiti tu neku svoju raju, koja je ostala u BiH, i koja mi je non stop punila glava o tome kako mene zaboli kiki jer sam tamo negdje vani, gdje teku med mljeko i dobra piva, da se prebace do mene. Imali su sve, od papira (upis na fakultet, pomoc oko dobijanja prve vize, stan i hranu dok god je to potrebno,...).
Od tih silnih ljudi, niko, ama bas niko nije prelomio da se "otisne".

Poenta ove price je, da koliko god ljudi tvrdi da bi sutra otislo iz BiH, ja bih otpisao bar trecinu kao neke ozbiljne pretendante na taj odlazak.

Da se razumijemo, razloga za odlazak nazalost ima vise nego dovoljno, i ovo nije neka patriotska prica, nego cisto onako, obzervacija, iz mog licnog iskustva.
ClonedAgain
Posts: 217
Joined: 01/11/2004 09:31
Location: Sarajevo
Contact:

#32

Post by ClonedAgain »

Koop, postoje i porodice o kojima se ljudi moraju brinuti...Teško je to sve samo tako ostaviti iza sebe u neizvjesnosti...
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#33

Post by Jimmy_The_Saint »

horns&drums wrote:Otprilike ta cifra.

A svrsavam kad mi kazu : "Bicete obavijesteni o rezultatima, bili primljeni ili ne" :D:D:D

To znaci samo jedno - ne nadaj se :lol: :lol:
Ma jebi ga rogonja, zadnji put su mi rekli upravo to, i naredne hefte me PRIMILI :D

A prije toga sam 10 mjeseci tuk'o glavom po zidovima.

Vrag bi ga znao šta je. Bitno je da UVIJEK imaš energije za onu "samo'još'ova" prijavu.... Nema ko me nije izradio, a najjače su one 100 % štele... E tu se isponižavaš, isprovaljuješ i napušiš ponjave.

Nego, mani skromnost. Pucaj na sve što je sumnjivo, momče. Meni je na kraju upalila najjača fora, kad sam najmanje očekiv'o. I to u isto jutro dobijem odbijenicu za pos'o oko kojeg sam iš'o u pet krugova intervjua i bio amanzaman-uži-od-junfa izbor, i primljenicu za ovdje, gdje sam mislio da se ne može uć' bez padobranskog desanta :D
FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#34

Post by FortunaBela »

Napustila i nemam se namjeru vraćati...
dashing
Posts: 256
Joined: 30/05/2006 07:10

#35

Post by dashing »

mi smo se odlucili na takav korak 99-e nakon sto moj muz nije mogao nostificirati diplomiranog hemicara sa uglednog americkog univerziteta. otac mu je poginuo u ratno vrijeme i nije ga imao ko pogurat (ocevi prijatelji vise ne poznaju...) otisli smo sa bebom od 3 mjeseca, trbuhom za kruhom, 1000 eura u dzepu. i evo nas zavrsili u dalekom singapuru. on je magistrirao, radi 14 sati dnevno, cijenjen je, sve imamo (expatriate life-style), ali ne prodje jedan dan da o bosni i povratku ne pomislimo. sve smo dole ostali - djeca (sad su dvojica) odrastaju bez ikog svoga - medju kinezima. stedimo, da bismo se vratili sa nekim kapitalom da bismo nesto pokrenuli i osigurali djeci egzistenciju po povratku - jer smo se uvjerili da se u bosni mozes samo u sebe uzdat.

eto toliko sa dalekog istoka - ne zelim da sugeriram nikome sta da radi - to je nezahvalno, ali sam pomislila da moze nekome posluziti prilikom razmisljanaj o odlasku.
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#36

Post by uozo »

Drzava tri konstitutivna naroda od kojih dva nece da zive u toj drzavi, penzioner - socijalni slucaj, "snasao se" - ratni profiter, "fukara" - posten covjek koji radi od svog rada, kladjenje - nacionalni sport (kladionice pune djece, cak poneka i sa mamama dolaze na kladjenje), ispijanje kahvetine u podne radnim danom - pozitovna karakterna osobina, biti bolestan - crkni ako nemas gudre, prezivljavanje sa 2-3 marke u dzepu - pozitivna karakterna osobina, sklapanje braka i osnivanje porodice - u tridesetim i predstavlja najvecu avanturu jer kad mi djete zatrazi a ja nemam da mu dam nema nista gore, direktor mi clan vrhovnog staba SDA i zavrsio fakultet za godinu ipo u Bijeljini,i da dalje ne nabrajam.

Zato sam i otis'o.
A oni koji ne bi, nemaju ovakvih problema koje ima 70 % mladih u BiH.

Nazalost je tako.
:(
koop
Posts: 263
Joined: 04/06/2004 17:11
Location: mars

#37

Post by koop »

@ClonedAgain
ma to bih razumio, ovo se sve desava prije nekih 6-7-8 godina, i vjeruj ova raja o kojoj pricam su bili savrseni kandidati, malo manje od pola studija zavrsili, niko udat/ozenjen, samo par u bilo kakvoj vezi,...
Last edited by koop on 29/09/2006 16:15, edited 2 times in total.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#38

Post by Jimmy_The_Saint »

Beatrice_22 wrote: sto se mene tice, srce mi je ogromno kad vidim studente koji petnaest godina studiraju i jos nisu zavrsili u ulozi filmskih kriticara, veterinare u ulozi novinara i uciteljice kao urednice informativnih programa. a ne rade nesposobnjakovici zato sto su napredovali i postali sposobniji od prosjecno sposobnog covjeka -- rade zato sto nemaju konkurencije, pa su bog ibatina. tacnije, eliminisali su konkurenciju.
Okej, već vidim imena žrtava tvog pravednog gnjeva. A gdje si ti u svemu tome, očito sve o svakome znaš?

No offence meant.

Just curiosity.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#39

Post by Jimmy_The_Saint »

B.Medjed wrote:Drzava tri konstitutivna naroda od kojih dva nece da zive u toj drzavi, penzioner - socijalni slucaj, "snasao se" - ratni profiter, "fukara" - posten covjek koji radi od svog rada, kladjenje - nacionalni sport (kladionice pune djece, cak poneka i sa mamama dolaze na kladjenje), ispijanje kahvetine u podne radnim danom - pozitovna karakterna osobina, biti bolestan - crkni ako nemas gudre, prezivljavanje sa 2-3 marke u dzepu - pozitivna karakterna osobina, sklapanje braka i osnivanje porodice - u tridesetim i predstavlja najvecu avanturu jer kad mi djete zatrazi a ja nemam da mu dam nema nista gore, direktor mi clan vrhovnog staba SDA i zavrsio fakultet za godinu ipo u Bijeljini,i da dalje ne nabrajam.

Zato sam i otis'o.
A oni koji ne bi, nemaju ovakvih problema koje ima 70 % mladih u BiH.

Nazalost je tako.
:(
Međede, sretno ti bilo gdje god da si, i dobro nam doš'o kad god nam doš'o. Mudro zboriš, gorski gorostase!
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#40

Post by Jimmy_The_Saint »

Xaxaxa. Blažena anonimnost interneta u globalnom zaseoku...

Budi pozdravljena iz redova Eliminirane Konkurencije....
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#41

Post by Santos »

E moj cojek tebi nofi pijes kafu 2 sata u ferhadiji.Mislis li hoce li to tvom djetetu bit kul.Mislis da na zapadu nepije niko kafu u 14 radnim danom.Evo ja je pijem i kakva je razlika jeli u Ferhadiji ili u Amsterdamu gdje ja pijem.Velika jer ja sto sam nekad ko ti imo 2-3 kerma u djepu nemislim vise o tome.Nemislim hoce li mi djete nac poso sa diplomom.Nikad ljepse mi nije bilo.Sarajevo ja volim al od ljubavi nema zivota.Svako ko je otiso bar u Evropu moze uvjek kad pozeli doc dole.Sta mu to fali dole.Lopovluk stale i ostalo sto rece medjed.Stipu se tih poslijeratnih patriotskih ispijanja kafe u sred radnog dana.Nedostaje mi Zeljo al kad uporedim tekme Ajaxa i sadasnje Zelje vidim sta propustam.Jedno je volit drugo je kvalitet.Dovoljno sam volio za druge sad volim za sebe i moje najblize.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#42

Post by Jimmy_The_Saint »

Pa bobicu.... Filmski kritičar mi je jaran :D

A VI mladi... Prvo pucate, pa pitate "Ide'l ko?"

8)

A imam 2000 maraka ispod praga i želim ostati anoniman :=)
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#43

Post by Lisac »

haj' zhivili i svako dobro i puno srece!

trbuh, chak i na zapadu, mora biti minimalista i biti istrajan u potrazi za onim svagdashnjim, pogotovu ukoliko je sretni(k)ca diplomirao neku od 'drushtvenih' nauka.
u svijetu mozhda i postoji jedno carstvo ... gdje se sve raduje, no bojim se da je branko kockica (kao i josip allmighty broz) davna proshlost.
sposobnost i obrazovanje (ukoliko nemate srece) nigdje ne podrazumjevaju niti garantiraju uspjeh i pun stomak, shanse vam se dodushe pruzhaju malo cheshce shto ne znachi da imate manji broj 'tarabiranih' aplikacija. a shto se godina tiche, ukoliko ste prebacili 30-tu a nemate pritom barem 7-godishnje iskustvo plus par godina 'stazhiranja', onda vam samo mogu poruchiti isto shto i aleksa :D naime ovdje su zalogaji neshto manje gorki :D
dripac
Posts: 374
Joined: 05/10/2005 09:22

#44

Post by dripac »

Ja sam zapet ko puška. Čekam samo da prvi metak opali, pasoš je uvijek uz mene i ovaj put sam u prvom talasu izbjeglica iz BiH. Nevalja da čovjek dva puta radi istu grešku.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#45

Post by Jimmy_The_Saint »

Beatrice_22 wrote:A nestasica cigara je dobar nacin da se prisjetis svih prekrasnih razloga zbog kojih si poceo pusiti cigare :D i zelim ostati anonimna 8-)
Smoke on the water.... Predugo duhanim da bih išta pouzdano mog'o reć'.

Stara sam ja budala... Prestara.
AA CA
Posts: 152
Joined: 23/12/2005 22:47
Location: ptica selica

#46

Post by AA CA »

DA

pa kad malo bolje razmislim... opet DA

Odavno sam sita svega sto se u ovoj zemlji desava i necu dozvoliti da moja djeca ostanu ovdje ni po koju cijenu.... Meni kako god da bude, a nemoze biti gore od rata... Ovo je put za njih... Da oni ne bi previse razmisljali kasnije, sad idemo svi zajedno... Dok zavrse svoje skole - postace dio novog drustva i za njih vise nece postojati ovakve dileme, nostalgije i slicno...
AZ
Posts: 115
Joined: 30/07/2006 13:18

#47

Post by AZ »

Otisla i opet bih, u slucaju da vec nisam :lol:
Bosnian_spring
Posts: 363
Joined: 12/07/2006 22:10

#48

Post by Bosnian_spring »

Medjed i Santos - mislim da su vam komentari pravo u sridu sto bi Dalmosi rekli.

Naravno da bi vecina otisla, i svakako da je to teska odluka i bogu hvala ne garantuje 100% uspjeh nego za sve treba rad, a pomalo i srece.

Voliti svoj grad i svoju zemlju ne znaci biti patoloski vezan za isto. Patoloska ljubav samo belaje donosi i jednoj i drugoj strani. Nije zdrava ni za pojedinca, a ni za drzavu.

Ljubav ostaviti ljubavi, a biznis ili zivot ostaviti biznisu ili zivotu.

Dosta misli da eto radis vani 3-4 godine, mozda 5-6 godina, a onda nikad vise ne radis u zivotu. Mnogi ne kontaju koncept da se u zivotu radi od kad postanes odrastao pa do penzije.

NEMA NISTA NA FRKU I GUZVU. Pogotovo ne na zapadu.

E onda oni koji odu vani se "razocaraju" jer zaboga ne mogu imati najskuplje kuce, najskuplja auta, biti manga po carsiji kad se vrate, a trazi im se da zamisli rade i pri tome koriste glavu sto mogu vise. Takodje, ko bi se tome nadao da tamo negdje gledaju tvoje rezultate, a ne suplju pricu.

Kad ih malo "korektiv" spuca, pa kad vide da bas tako ne idu stvari, da nema zemlje dembelije i da valja korisiti i ruke i mozak 100%, onda nastupa faza tzv. rastave.

Onda im ne valjaju kinezi, amerikanci, englezi, spanci....Singapur smrdi...Njujork nema za izac'....Madrid je dosadan....A Pariz je bezveze........a jedini spas vide u povratku u maticu u kojoj je med i miljeko, jer eto boze tamo imaju stele i tamo se ne mora raditi a pinka stavljati se u dzep.

Gomila mladih ljudi promislja o "zivotu vani" koristeci "pamet iznutra", tj. razmisljajuci o svijetu uz pomoc bosanskih uzusa umjesto otvorene glave.

Pitanje nije odlazak vani ili ostanak. Pitanje je ciste pameti, plana, hrabrosti i umjeca uz odrzanje unutrasnjeg kompasa tj. integriteta. O takvim pitanjima se ne razmislja putem cevapa ili kahva koje se ostavljaju iza.

Nazalost, Sarajevo je duboka provincija u pozadini. A drugi gradovi u Bosni su dalleeeeekkkooo od Sarajeva.

Nije ni cudo. Mnogi ne znaju sta ne znaju, tj. sta se valja iza brda.

Puno srece pa kako god odlucili.
AZ
Posts: 115
Joined: 30/07/2006 13:18

#49

Post by AZ »

Zivot je samo jedan, i zivi ga, Fikreta; nemam vise zivaca ni snage da ispravljam tudje krive Drine.
Locked