Da li biste napustili BiH?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Napustio bih BiH?

da, odmah!
331
68%
ne, nikako!
157
32%
 
Total votes: 488

User avatar
open the pendzer
Posts: 144
Joined: 23/04/2011 16:13

#1151 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by open the pendzer »

Luce wrote:
Takodjer nemam nista protiv ako neko zeli da ode, ko zeli da ide, sretno mu. I on ce naci nacina da ode, ako to stvarno zeli.
Ko je tu, neka proba nesto da uradi od svog zivota. Osim price da nista ne valja i da je sve grozno. To je bila poenta mog primjera.
U zabludi su oni koji vjeruju da bi im se zivot preko noci promijenio "negdje drugdje" a nista ne rade da promijene svoj zivot tamo gdje jesu sada. Imam odlican primjer momka koji se ozenio i otisao u jednu EU zemlju. Prije toga bio je depresivan, nije imao posao, rezigniran...sad tamo gdje je otisao, ima sve mogucnosti, ali covjek jos jezika nije poceo uciti, a kamoli sta drugo. Pasivan bio pasivan ostao, bez obzira na uslove koje ima.
To sto ti znas momka, ne znaci da ne postoji cinjenica da BiH nije zemlja mogucnosti za obicnog covjeka koji nema stelu ili ciji braco nije premijer federacije ili kum predsjednik "pobjednicke" stranke, da ne nabrajam ostale.

Na zapadu ipak postoji sansa, u BiH ako nemas vezu ili pare da platis... uostalom, prijavi se na neki konkurs za iole bolji posao, pa nam javi kako si prosla. Ali bez stele, daidze, amidze, 10 milja u koverti i slicno.
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#1152 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by cucamonga »

HAVANA wrote:
E jebi ga sad,dje cu ja tu ? :roll: Bio ovde,pa vani,pa ovde... :?
sve je to ok samo se obracaj pristojno jer koliko se sjecam nisam s tobom pricao k'o sa klosarom nego kao sa gospodinom :wink: :mrgreen:

nisam brate navik'o od tebe :mrgreen:

a razumijem - postoji to nesto i to je to.

meni to nesto sto ti mozda imas - ne postoji vise.
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1153 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by Truba »

cucamonga wrote:na skeli su mnogi odgojili familije iskolovali djecu i napravili kuce - samo nasem umisljenom bosancerosu je to ponizavajuci bezvezan posao.
za mene su bauštelci svetci

da je kako kombinirati intelektualno-fizičke radove u životu čovjek bi bio mnogo sretniji i zdraviji :?
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#1154 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by cucamonga »

open the pendzer wrote:
Luce wrote:
Takodjer nemam nista protiv ako neko zeli da ode, ko zeli da ide, sretno mu. I on ce naci nacina da ode, ako to stvarno zeli.
Ko je tu, neka proba nesto da uradi od svog zivota. Osim price da nista ne valja i da je sve grozno. To je bila poenta mog primjera.
U zabludi su oni koji vjeruju da bi im se zivot preko noci promijenio "negdje drugdje" a nista ne rade da promijene svoj zivot tamo gdje jesu sada. Imam odlican primjer momka koji se ozenio i otisao u jednu EU zemlju. Prije toga bio je depresivan, nije imao posao, rezigniran...sad tamo gdje je otisao, ima sve mogucnosti, ali covjek jos jezika nije poceo uciti, a kamoli sta drugo. Pasivan bio pasivan ostao, bez obzira na uslove koje ima.
To sto ti znas momka, ne znaci da ne postoji cinjenica da BiH nije zemlja mogucnosti za obicnog covjeka koji nema stelu ili ciji braco nije premijer federacije ili kum predsjednik "pobjednicke" stranke, da ne nabrajam ostale.

Na zapadu ipak postoji sansa, u BiH ako nemas vezu ili pare da platis... uostalom, prijavi se na neki konkurs za iole bolji posao, pa nam javi kako si prosla. Ali bez stele, daidze, amidze, 10 milja u koverti i slicno.
:thumbup:
User avatar
juli84
Posts: 569
Joined: 09/02/2011 15:03
Location: Tamo gdje je isto napadač i žrtva.

#1155 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by juli84 »

open the pendzer wrote:
Luce wrote:
Takodjer nemam nista protiv ako neko zeli da ode, ko zeli da ide, sretno mu. I on ce naci nacina da ode, ako to stvarno zeli.
Ko je tu, neka proba nesto da uradi od svog zivota. Osim price da nista ne valja i da je sve grozno. To je bila poenta mog primjera.
U zabludi su oni koji vjeruju da bi im se zivot preko noci promijenio "negdje drugdje" a nista ne rade da promijene svoj zivot tamo gdje jesu sada. Imam odlican primjer momka koji se ozenio i otisao u jednu EU zemlju. Prije toga bio je depresivan, nije imao posao, rezigniran...sad tamo gdje je otisao, ima sve mogucnosti, ali covjek jos jezika nije poceo uciti, a kamoli sta drugo. Pasivan bio pasivan ostao, bez obzira na uslove koje ima.
To sto ti znas momka, ne znaci da ne postoji cinjenica da BiH nije zemlja mogucnosti za obicnog covjeka koji nema stelu ili ciji braco nije premijer federacije ili kum predsjednik "pobjednicke" stranke, da ne nabrajam ostale.

Na zapadu ipak postoji sansa, u BiH ako nemas vezu ili pare da platis... uostalom, prijavi se na neki konkurs za iole bolji posao, pa nam javi kako si prosla. Ali bez stele, daidze, amidze, 10 milja u koverti i slicno.
Zavisi na šta ko tipuje, ako pucaš na državne onda si vjerovatno u pravu, al ima i drugih firmi i firmica koje su uspješne i gdje se vrlo lahko može zaposliti bez ikakvih štela.
Kad kažem uspješne mislim na redovne plate, doprinose, normalno radno vrijeme i sva pripadajuća prava radnika, al ljudi se uhvatili BHtelekoma i Koševa i onda kukaju nema posla.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1156 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by HAVANA »

cucamonga wrote:
HAVANA wrote:
E jebi ga sad,dje cu ja tu ? :roll: Bio ovde,pa vani,pa ovde... :?
sve je to ok samo se obracaj pristojno jer koliko se sjecam nisam s tobom pricao k'o sa klosarom nego kao sa gospodinom :wink: :mrgreen:

nisam brate navik'o od tebe :mrgreen:

a razumijem - postoji to nesto i to je to.

meni to nesto sto ti mozda imas - ne postoji vise.


Eki ja gospodin :shock: :lol:
Ok,poštujem...idi,živi,radi...al nemoj po našem pljuvati.
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#1157 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by cucamonga »

Black swan wrote:
cucamonga wrote:na skeli su mnogi odgojili familije iskolovali djecu i napravili kuce - samo nasem umisljenom bosancerosu je to ponizavajuci bezvezan posao.
za mene su bauštelci svetci

da je kako kombinirati intelektualno-fizičke radove u životu čovjek bi bio mnogo sretniji i zdraviji :?
jašta su ti - posipas se pepelom kad si skenjo izjavom sve

BTW radio sam i ja na baustelu u BIH posteno cestito - slomio ledja - prije 15ak godina za 10-15 markica dnevno da bi mi lola odbio 100 maraka 10 dana od ledja. I pazi ja htio da mu brojim kosti kaze stari nemoj, stara kaze nemoj, a drzave tu nema da me zastiti od takvih izrabljivaca, nema je da mu naplati porez - jer porez nije platio nego samo iz ruke u ruku a bogumi ni forumskog naroda - a kinta se morala zaradit...
User avatar
Luce
Posts: 406
Joined: 04/04/2008 09:39

#1158 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by Luce »

open the pendzer wrote:
Luce wrote:
Takodjer nemam nista protiv ako neko zeli da ode, ko zeli da ide, sretno mu. I on ce naci nacina da ode, ako to stvarno zeli.
Ko je tu, neka proba nesto da uradi od svog zivota. Osim price da nista ne valja i da je sve grozno. To je bila poenta mog primjera.
U zabludi su oni koji vjeruju da bi im se zivot preko noci promijenio "negdje drugdje" a nista ne rade da promijene svoj zivot tamo gdje jesu sada. Imam odlican primjer momka koji se ozenio i otisao u jednu EU zemlju. Prije toga bio je depresivan, nije imao posao, rezigniran...sad tamo gdje je otisao, ima sve mogucnosti, ali covjek jos jezika nije poceo uciti, a kamoli sta drugo. Pasivan bio pasivan ostao, bez obzira na uslove koje ima.
To sto ti znas momka, ne znaci da ne postoji cinjenica da BiH nije zemlja mogucnosti za obicnog covjeka koji nema stelu ili ciji braco nije premijer federacije ili kum predsjednik "pobjednicke" stranke, da ne nabrajam ostale.

Na zapadu ipak postoji sansa, u BiH ako nemas vezu ili pare da platis... uostalom, prijavi se na neki konkurs za iole bolji posao, pa nam javi kako si prosla. Ali bez stele, daidze, amidze, 10 milja u koverti ,i slicno.

Bez brige, ja sam vrlo svjesna cinjenicnog stanja u ovoj zemlji, nimalo ne idealiziram. Prijavljivala se ja na konkurse ali posao nalazila i bez ikakve stele (da i to je moguce). Dolazim iz manjeg entiteta, vecina moje familije ne zivi u BiH tako da posao nisam nalazila ni preko stele ni preko familije. Samo iskljucivo zahvaljujuci svom trudu i radu. Jbg neko zna unovciti svoju pamet, a izgleda da sam ja jedna od tih. Ali se cijelo vrijeme trudim, borim se, nikad nisam duhom klonula. Ako ne budem posla mogla naci, pa onda cu razmisljati da ga sama sebi kreiram i otpocnem vlastiti biznis. Necu kukati kako niko nece da me zaposli.
Ono sto najvise mrzim su izgovori. Prvo daj sve od sebe pa ako tad ne uspijes, onda pricaj ne moze se. Do tad pokusavaj.
User avatar
jutarnji
Posts: 2326
Joined: 08/04/2009 17:31

#1159 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by jutarnji »

Trebam te wrote:Pitaj omaldinca koji je zavrsio srednju skolu, sjedi kuci bez posla u nekom selu kod Visokog npr?
Sto sjedi kod kuce, sto ne trazi piramide?
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#1160 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by cucamonga »

HAVANA wrote:
cucamonga wrote:
HAVANA wrote:
E jebi ga sad,dje cu ja tu ? :roll: Bio ovde,pa vani,pa ovde... :?
sve je to ok samo se obracaj pristojno jer koliko se sjecam nisam s tobom pricao k'o sa klosarom nego kao sa gospodinom :wink: :mrgreen:

nisam brate navik'o od tebe :mrgreen:

a razumijem - postoji to nesto i to je to.

meni to nesto sto ti mozda imas - ne postoji vise.


Eki ja gospodin :shock: :lol:
Ok,poštujem...idi,živi,radi...al nemoj po našem pljuvati.
briga me sta si i ne zanima me vise - pljuv'o nisam i to izmisljas - ako ti je sve perfektno onda jos bolje i iskreno mi je drago ;-) :wink:
User avatar
logme
Posts: 2099
Joined: 13/09/2009 22:52
Location: where the streets have no name

#1161 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by logme »

:thumbup:
ko hoce nadje nacin ko nece nadje razlog
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#1162 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by cucamonga »

jutarnji wrote:
Trebam te wrote:Pitaj omaldinca koji je zavrsio srednju skolu, sjedi kuci bez posla u nekom selu kod Visokog npr?
Sto sjedi kod kuce, sto ne trazi piramide?
jest vala, sto za Fahru i Brankovica dzaba ne radi - jebi ga arbajt maht fraj bolje nego sjedit kod kuce :mrgreen:

tako sam ja svojevremeno radio kod jednog pakaša za 300 maraka plate a on skrsi 100 000 DEM u dzipove
sto bi radnik im'o kad ga mozes jahat do besvijesti :dance: :zzzz:
Last edited by cucamonga on 19/08/2011 12:23, edited 1 time in total.
Missgreenn
Posts: 54
Joined: 02/08/2011 13:36

#1163 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by Missgreenn »

Nikad, nikad, jer nigdje nema ovakvog rahatluka! Svi rahat od pameti, rade šta hoće i kad hoće. Nažalost, mnogo ljudi loše živi ovdje, ali je osnovni razlog to što ne žele da se potrude da nešto promijene u svojim životima. Teško jeste, ali nije nemoguće ostvariti sve ono što se zamisli...

Ali valja se nakaniti... Zašto bi se iko nakanio kad je bolje zgubidaniti i srkati 16 kafa dnevno?
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#1164 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by Trebam te »

HAVANA wrote:
cucamonga wrote:
HAVANA wrote:
E jebi ga sad,dje cu ja tu ? :roll: Bio ovde,pa vani,pa ovde... :?
sve je to ok samo se obracaj pristojno jer koliko se sjecam nisam s tobom pricao k'o sa klosarom nego kao sa gospodinom :wink: :mrgreen:

nisam brate navik'o od tebe :mrgreen:

a razumijem - postoji to nesto i to je to.

meni to nesto sto ti mozda imas - ne postoji vise.

Mislim ne pljujemo ali da je lose, lose je! :dance:


Eki ja gospodin :shock: :lol:
Ok,poštujem...idi,živi,radi...al nemoj po našem pljuvati.
User avatar
open the pendzer
Posts: 144
Joined: 23/04/2011 16:13

#1165 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by open the pendzer »

Uglavnom, BiH je zemlja puna prilika, samo treba dici dupe i raditi :D

Cudim se sto ne uvozimo radnu snagu, toliko odlicnih radnih mjesta, vlasnika firmi koji sa osmijehom docekuju uposlenike, placaju im sve dadzbine, sve posteno, transparentno, nema mita, korupcije, sve ide po pravilima samo treba htjeti i dici dupe, tolika dobro placena radna mjesta a Bosanci i Hercegovci nece da rade.

Uvesti radnu snagu, podhitno!
Last edited by open the pendzer on 19/08/2011 12:25, edited 1 time in total.
Spyro_ba
Posts: 37
Joined: 24/02/2011 08:26
Location: Sarajevo
Contact:

#1166 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by Spyro_ba »

Kad bi me cekao posao vani, ma iste sekunde otisao , ne bih se ni pakovao :D , samo pasos i na put :)
User avatar
jutarnji
Posts: 2326
Joined: 08/04/2009 17:31

#1167 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by jutarnji »

cucamonga wrote:jest vala, sto za Fahru i Brankovica dzaba ne radi - jebi ga arbajt maht fraj bolje nego sjedit kod kuce
Nije djaba, moze nauciti kako se kvalitetno rukuje krampom, lopatom, a nikad se ne zna, mozda i on iskopa
kakvog tutankamona.
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#1168 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by sanaman »

[/quote]Nemam nista protiv ljudi koji ce srecu potraziti vani, svako bira svoj put. Znam da se s nekima zivot brutalno poigrao i mozda im je to jedini izlaz. Zelim im svu srecu ovog svijeta.
Ja samo zelim naglasiti da je zivot jedna teska bespostedna utakmica.
Lakse mi je igrati na domacem terenu.[/quote]

1999 zavrsili gimanziju. mislim da nas je bilo oko 26 (govorim o svom razredu), na kraju manje bitno. Ovo je odprilike po sjecanju:

8 je otislo van
8 radi, a na budzetu (nije bitno koji nivo)
5 nema redovna primanja ili nikako
3 radi u privredi

p.s nagradno pitanje, kojoj od ove 4 grupe je bolje i lakse u zivotu?

u generaciji imamo magistara, doktora, inzinjera .... toliko o tome koliko se pruza prilika u BiH. Ako je cilj svima da radimo na buzetu onda :-)

Jednom prilikom slusam u busu, kako se zena zali kako njen sin inzinjer ne moze da nadje posla u javnoj upravi.Halo inzinjer u javnoj upravi??? Ako je zbog toga isao na takvu vrstu studija oda je promasio profesiju. Ako je jednom inzinjeru domet 2000 KM + karta i topli obrok, onda :D

Nigdje nije lako, vani nije lako ali iskreno receno u Bosni je jako, jako tesko!!!
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#1169 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by Trebam te »

Missgreenn wrote:Nikad, nikad, jer nigdje nema ovakvog rahatluka! Svi rahat od pameti, rade šta hoće i kad hoće. Nažalost, mnogo ljudi loše živi ovdje, ali je osnovni razlog to što ne žele da se potrude da nešto promijene u svojim životima. Teško jeste, ali nije nemoguće ostvariti sve ono što se zamisli...

Ali valja se nakaniti... Zašto bi se iko nakanio kad je bolje zgubidaniti i srkati 16 kafa dnevno?
Ne kontas d aljudi radi pa umalo za nista...Ne kontas da rad nije placen cak ni u srazmjernoj vrijednosti tog posla...Ne kontas da djevojek radu u granapcicima za 300-400Km mjesecno i opet gazda gleda da joj ili kasni platu ili natovari toboze manjak na ledja a o sexualnim uznemiravanjima necu sad.... :dance: :roll:

Ne konats da ljudi rade i da im se uvijek uplacuje nekakav minimalac, tj krade se radnik i drzava na veoma perfidan nacin...niej svako bogom dat da zavrsi fakultet pa sjedi u drzavnoj sluzbi... :)

Budimo realni... :thumbup:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1170 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by HAVANA »

cucamonga wrote:
Black swan wrote:
cucamonga wrote:na skeli su mnogi odgojili familije iskolovali djecu i napravili kuce - samo nasem umisljenom bosancerosu je to ponizavajuci bezvezan posao.
za mene su bauštelci svetci

da je kako kombinirati intelektualno-fizičke radove u životu čovjek bi bio mnogo sretniji i zdraviji :?
jašta su ti - posipas se pepelom kad si skenjo izjavom sve

BTW radio sam i ja na baustelu u BIH posteno cestito - slomio ledja - prije 15ak godina za 10-15 markica dnevno da bi mi lola odbio 100 maraka 10 dana od ledja. I pazi ja htio da mu brojim kosti kaze stari nemoj, stara kaze nemoj, a drzave tu nema da me zastiti od takvih izrabljivaca, nema je da mu naplati porez - jer porez nije platio nego samo iz ruke u ruku a bogumi ni forumskog naroda - a kinta se morala zaradit...

Jučer otjerao 4 neradnika. :evil: :-)
Njih četvorica...dogovorena dnevnica 200km za 4 čovjeka.Zidanje je u pitanju.Za jedan dan od 8 do 17h) izidali 9m2. :shock: Ako si radio znaš koja je norma otprilike.Moja nana bi više izidala.
Meni sigurno nije sve perfektno i uvijek prvi lajem na sva ovdašnja ludila ali nemojmo pretjerivati...Dosta krivice snose sami ljudi.Većina neće da radi.NEĆE.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#1171 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by vox-populi »

HAVANA wrote:Jučer otjerao 4 neradnika. :evil: :-)
Njih četvorica...dogovorena dnevnica 200km za 4 čovjeka.Zidanje je u pitanju.Za jedan dan od 8 do 17h) izidali 9m2. :shock: Ako si radio znaš koja je norma otprilike.Moja nana bi više izidala.
Meni sigurno nije sve perfektno i uvijek prvi lajem na sva ovdašnja ludila ali nemojmo pretjerivati...Dosta krivice snose sami ljudi.Većina neće da radi.NEĆE.
Jebiga, ko nece da radi, vani ce mu biti jos gore. Stoji ta da nasi ljudi uglavnom nece da rade ili da gledaju kako sto manje raditi pa ako sta kapne, dobro i jest. Naravno, ne svi, ali je nekako trend kukati a i ne pokusati nesto raditi.
User avatar
open the pendzer
Posts: 144
Joined: 23/04/2011 16:13

#1172 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by open the pendzer »

Sto nisi dogovorio placanje po kvadratu uradjenog posla, ako vec znas da NECE da rade :-)

Ili si ocekivao da zavrse posao za jedan dan. Ko ce koga izrabiti, poslodavac usposlenika ili uposlenik poslodavca, tipicna bosanska poslovna politika.
User avatar
jutarnji
Posts: 2326
Joined: 08/04/2009 17:31

#1173 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by jutarnji »

HAVANA wrote:Jučer otjerao 4 neradnika.
Njih četvorica...dogovorena dnevnica 200km za 4 čovjeka.Zidanje je u pitanju.Za jedan dan od 8 do 17h) izidali 9m2.
Pa ti mislis to je samo zidanje, gdje tlocrt, bokocrt, plan i priprema....klasicni bosanskohercegovacki
gazda, sve na horuk, pa kad se sve srusi onda mu radnici krivi.
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#1174 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by Trebam te »


Jučer otjerao 4 neradnika. :evil: :-)
Njih četvorica...dogovorena dnevnica 200km za 4 čovjeka.Zidanje je u pitanju.Za jedan dan od 8 do 17h) izidali 9m2. :shock: Ako si radio znaš koja je norma otprilike.Moja nana bi više izidala.
Meni sigurno nije sve perfektno i uvijek prvi lajem na sva ovdašnja ludila ali nemojmo pretjerivati...Dosta krivice snose sami ljudi.Većina neće da radi.NEĆE.
Tvoja greska nisi znao posao ugovoriti, na dnevnicu se vise ne radi vec na normu koliko necega za nesto??? Nidje veze ja bih ti izidala 1m2 :mrgreen:
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#1175 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by cucamonga »

HAVANA wrote:
Jučer otjerao 4 neradnika. :evil: :-)
Njih četvorica...dogovorena dnevnica 200km za 4 čovjeka.Zidanje je u pitanju.Za jedan dan od 8 do 17h) izidali 9m2. :shock: Ako si radio znaš koja je norma otprilike.Moja nana bi više izidala.
Meni sigurno nije sve perfektno i uvijek prvi lajem na sva ovdašnja ludila ali nemojmo pretjerivati...Dosta krivice snose sami ljudi.Većina neće da radi.NEĆE.
ziv i zdrav bio to su upravo ona 4 sto su se nekad ko ja nasukala prije 15g pa sad čarapare koga mogu :wink:

a da je tako kao sto kazes - jest i ne tvrdim da nije tako.

ja odem kod nas kod vulkanizera u BIH mi set zimskih guma bio - i da zamijenim da presvucem u ljetnje - cvaja ode, pice im platio, kafe, ostavio baksisa - gume i tockovi ostase neizbalansirani svaka guma na 4-5 atmosfera napuhana - malo je falilo da poginem - "jebo njega hadzo ima para ajmo ga zgutit" :wink:
Locked