Da li biste napustili BiH?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Locked

Napustio bih BiH?

da, odmah!
331
68%
ne, nikako!
157
32%

Total votes: 488

Murat Sabanovic

Post by Murat Sabanovic » 01/10/2006 11:01

u redu,vecina ovdje bi da dobije priliku otisla/pobjegla negdje u inostranstvo.
medjutim, kako srediti papire i naci posao?ja sam 2000te spakovo kofer i rekao bosni po drugi puta alahimanet,bas zbog ekonomoske i politicke situacije.imao sam srece da sredim papire.bilo je zajebancija sa advokatom ,ides na razgovore i onda cekas odgovor.sigurno bez advokata ne bi nista ni uradio.
bez obzira koliko covjek obrazovan bio, stranac je gradjanin drugog reda,i ceka na posao duplo vise nego drzavljanin.
prosla su vremena imigracija iz bosne za inostranstvo a i evropskoj unije je dosta vise stranaca koji uzimaju radno mjesto njihovom gradjaninu.

FortunaBela

Post by FortunaBela » 01/10/2006 11:24

el maffo wrote:
horns&drums wrote:Stvarno Fortuna, kad ce BiH da se prikljuci Holandiji :D:D:D:D:D
nema vise mjesta prebukirani smo ..... imamo jos par rezervacija za par "uglednih" clanova a nasa menadzerka gospodja Delponte se trudi da popuni i rezervacije .....
Znaci situacija oko Holandije i Bosne razjasnjena.... :roll:

luksica

Post by luksica » 01/10/2006 13:27

Nakon brojnih citanja ovakvih postova ponukalo me danas, bas danas nedjelja 13 sati, da vam napisem moje misljenje pa i mozda moje svestrano iskustvo na ovu temu.

Kao dijete sa 8 god. sam sama napustila Sarajevo i u roku od 5 godina presla 3 drzave...obisla jos toliko i vidjela i iskusila svega i svacega. Moji roditelji su izasli nakon par godina i tako se nadje nasa porodica skupa u Njemackoj. Prije rata smo bili jako dobro stituirani, roditelji fakultete zavrsili i imali dobra radna mjesta, sjecam se kad mi je mama donijela prvu barbiku iz Trsta gdje je bila na kongresu doktora, i toj brabici se savijali prsti i noge..ma cudo zivo za mene bilo. Iz Sarajeva sam izasla sa jednom majicom i sorcem ... to je sve! I nista kao i mnogi drugi nisu zatekli kad su se vratili.

Moji roditelji su radili sve i svasta da bi moj brat i ja prezivili. Ja sam u Njemackoj u svom razrdu bila najbolja ucenica. Jednog dana kad je rat zavrsio saopce meni roditelji da se oni moraju vratiti jer se nas stan ispraznio od izbjeglica, te da tata moj treba poceti raditi na starom radnom mjestu....meni na licu osmjeh i ja odmah skacem i pakujem se ...idem i ja:)

Sutradan sam otisla u skolu i rekla mojoj razrednici da napustam Njemacku, ona (prava njemica) me pogledala i rekla samo dvije recenice: Sine ako zelis mozes kod mene da zivis i da ostanes da zavrsis skolu, ali opet s druge strane razumijem te u potpunosti i za tebe ce biti jako tesko da uspijes u ovoj zemlji , nazalost je tako!

Znala sam kad se vratim da nemam nikoga, da to nije ono Sarajevo , da je rat ucinio svoje , ali ipak...

2000. sam upisala faks, pa sam radila neke poslice honorarno, pa sam jedno vrijeme i bila praktikant besplatno...ma milion stvari...i onda vrijeme je teklo i ja sam se zaposlila, pa sam bila jednom, pa drugi put unaprijeđena, i na kraju imala jako dobar posao...

Međutim ni to mi nije bilo dovoljno...kao i vi svi ostali slala sam biografije, prijave, isla na mnogobrojne intervjue..ma ludnica..ma nista...najbolje je kad nadjem stelu i ta stela pravo jaka i na kraju opet nula bodova..ma joj cirkus pravi!Ali ja sam se navikla....tako to valjda zasada kod nas ide...

Prosle godine shvatim da trebam jednog dana nesto da promjenim...i prijavim se na postdiplomski studij ...nisam vjerovala da ce me primiti jer je konkurencija bila jaka!Tako sam svaki dan radila u svojoj kancelariji i dani su odmicali...kad sredinom mrata dodjose formulari za upis...trebala sam u roku od mjesec dana da dam otkaz na poslu, da spakujem jedan kofer i oprostim se od svog zivota za godinu dana! Ma sok ljudi, radila sam do zadnjeg dana i kad sam sjela u avion tekle su suze kao da je prolom oblaka!jednostavno pritisak i to sto nisam znala gdje idem i kako ce mi biti..

Eh sad je aktuelno stanje, nalazim se u Speyeru na jednom univerzitetskom kampusu, osim ucenja gdje sam dobila jako dobre ocjene mada i ne tako dobre koje sam zasluzila jer je to ovdje opcepoznato posto sam strani magistrant da ne mogu dobiti ocjenu kao i jedan njemac, provodim dane sama, depresija me hvata kao luda!Ponekad upoznam nekog naseg, koji se kao ovdje snasao, ljudi moji tuga i bijeda, samo cekaju da dobio prijevremenu penziju i da se vrate!

Facit: Ne znaci ako imas neki posao da ces biti sretniji, ne znaci da ako nisi negdje sretan dovoljno da ce te u nekoj drugoj zemlji cekati bolje!Dragi moji, jedva cekam dan kada uzmem tu diplomu u ruke i vratim se kuci (by the way - nemam stalno radno mijesto niti me jedno ceka kad se vratim), i taj red i nema stela to je sve zamaskirano....nemojte biti ludi, jos gore ... svaki dan se nesto ukrade i prevare na svakom koraku, a najgore je biti stranac u necijoj drzavi gdje ti se smjesi kao da te postuje a cim se okrenes najradje bi te pljuno, ali nece jer mu trebas da radis poslove koje niko nece!!

Poruka pogotovo onima koji nikad nisu bili vani i misle da ih vani ceka raj: razmislite 5 puta o svemu...i pokusajte jos par puta, ako ste nezadovoljni trenutnom situacijom, da promjenite svoj zivot u Bosni i Hercegovini!

Pozdrav svima :)

luksica

Post by luksica » 01/10/2006 13:32

...upps ima pokoja greska , jer sam brzo pisala "pljunuo";) :D

luksica

Post by luksica » 01/10/2006 13:39

Komsija.... znas mene :D!!!

metastasio

Post by metastasio » 01/10/2006 13:58

Ne volim da se ukljucujem u ovakva rasprave, ali moram komentirati neke postove koji su, blago receno, naivni... Upravo ovakva apatija koja vlada u Bosni i razmisljanje u stilu "samo treba otici vani, tamo je sve super" i ne dozvoljava da se probudimo iz ovog kosmara u kojem se nalazimo. Svi smo mi svjesni da je u BiH tesko, da je drzava u ocajnom stanju, ali bojim se da izlaz iz situacije nije bezuvjetni odlazak iz zemlje jer, kako rece Murat Sabanovic, EU je definitivno zatvorila vrata ljudima izvan nje. Pogledajte Svicarsku, sad je donijela najstroziji zakon o migraciji i azilu, Austrija takodjer. O problemima zaposljavanja u Evropi da ne govorim. Svrseni ekonomist u Austriji mora poslati do 80 prijava za posao da bi ga firma pozvala na intervju, u drugim zemljama je slicno. Kad jos tome dodate izrazenu ksenofobiju i mrznju prema strancima koja vlada u cijeloj Evropi, situacija za strance nije bas ruzicasta, posebno u trazenju posla. Jedina sansa su prekookeanske zemlje, Amerika, Australija, Kanada, a ni to nije vise onako kako je bilo.

Zato mislim da oni ljudi koji imaju solidan posao u BiH, posebno Sarajevu, ne bi trebali pomisljati da zauvijek napuste zemlju jer je cinjenica da ih vani ne ocekuje med i mlijeko kako naivno razmislja vecina naseg svijeta. A gdje i nece razmisljati kad nam je Evropa nametnula vize pa ne mozemo putovati, normalno je da ljudi koji su jednom bili sedmicu dana u Parizu misle kako je grad krasan i kako bi oni mogli tu ostati cijeli zivot. Poenta je u tome da gradjani BiH u EU su gradjani ne drugog i treceg, nego pedesetog reda. Sve dok ne dobiju drzavljanstvo drzave u kojoj zive. A legislatura EU-a je po tom pitanju sve gora i gora, prepreke sve vece i vece da se mnogi ljudi pitaju, isplati li se uopce godinama zivjeti negdje gdje ti boravak nije ucvrscen i gdje te ta zemlja moze istjerati kad god zeli jer permanentno donosi zakone koji poostravaju boravak stranaca.

Zato je moje misljenje, vani treba otici svakako jer je iskustvo koje se stekne boravkom neuporedivo s bilo cim drugim, ali ako covjek ima sansu da pristojno zivi u svojoj drzavi, mislim da se potucanje od nemila do nedraga u danasnjoj Evropi ne isplati. No, kako neko rece, to je stvar licnog izbora.

I jos jedna opaska: Odlazak i zivot vani imaju itekako veze s ispijanjem kahve i jedenjem cevapa jer zivot cine male stvari koje te cine sretnim. I nije tacno da se kafa ispija jednako u Sarajevu kao i u Amsterdamu, to je - blago receno - smijesno... Jer ispijanje kafe ne cini kafic ni kvalitet kafe, vec mentalitet ispijanja kafe i druzenja. Poznajem toliko ljudi koji su otisli na Zapad i imaju dobre place, a ne mogu popiti tu obicnu kafu i to ih cini vise nesretnim nego sto su ikad bili u Bosni. Onda vise i pare nisu toliko bitne kako se cine u pocetku...

luksica

Post by luksica » 01/10/2006 14:17

U potpunosti se slazem s tobom metastasio....;)[/quote]

vedderedi

Post by vedderedi » 01/10/2006 14:28

stanislava wrote:Nakon brojnih citanja ovakvih postova ponukalo me danas, bas danas nedjelja 13 sati, da vam napisem moje misljenje pa i mozda moje svestrano iskustvo na ovu temu.

Kao dijete sa 8 god. sam sama napustila Sarajevo i u roku od 5 godina presla 3 drzave...obisla jos toliko i vidjela i iskusila svega i svacega. Moji roditelji su izasli nakon par godina i tako se nadje nasa porodica skupa u Njemackoj. Prije rata smo bili jako dobro stituirani, roditelji fakultete zavrsili i imali dobra radna mjesta, sjecam se kad mi je mama donijela prvu barbiku iz Trsta gdje je bila na kongresu doktora, i toj brabici se savijali prsti i noge..ma cudo zivo za mene bilo. Iz Sarajeva sam izasla sa jednom majicom i sorcem ... to je sve! I nista kao i mnogi drugi nisu zatekli kad su se vratili.

Moji roditelji su radili sve i svasta da bi moj brat i ja prezivili. Ja sam u Njemackoj u svom razrdu bila najbolja ucenica. Jednog dana kad je rat zavrsio saopce meni roditelji da se oni moraju vratiti jer se nas stan ispraznio od izbjeglica, te da tata moj treba poceti raditi na starom radnom mjestu....meni na licu osmjeh i ja odmah skacem i pakujem se ...idem i ja:)

Sutradan sam otisla u skolu i rekla mojoj razrednici da napustam Njemacku, ona (prava njemica) me pogledala i rekla samo dvije recenice: Sine ako zelis mozes kod mene da zivis i da ostanes da zavrsis skolu, ali opet s druge strane razumijem te u potpunosti i za tebe ce biti jako tesko da uspijes u ovoj zemlji , nazalost je tako!

Znala sam kad se vratim da nemam nikoga, da to nije ono Sarajevo , da je rat ucinio svoje , ali ipak...

2000. sam upisala faks, pa sam radila neke poslice honorarno, pa sam jedno vrijeme i bila praktikant besplatno...ma milion stvari...i onda vrijeme je teklo i ja sam se zaposlila, pa sam bila jednom, pa drugi put unaprijeđena, i na kraju imala jako dobar posao...

Međutim ni to mi nije bilo dovoljno...kao i vi svi ostali slala sam biografije, prijave, isla na mnogobrojne intervjue..ma ludnica..ma nista...najbolje je kad nadjem stelu i ta stela pravo jaka i na kraju opet nula bodova..ma joj cirkus pravi!Ali ja sam se navikla....tako to valjda zasada kod nas ide...

Prosle godine shvatim da trebam jednog dana nesto da promjenim...i prijavim se na postdiplomski studij ...nisam vjerovala da ce me primiti jer je konkurencija bila jaka!Tako sam svaki dan radila u svojoj kancelariji i dani su odmicali...kad sredinom mrata dodjose formulari za upis...trebala sam u roku od mjesec dana da dam otkaz na poslu, da spakujem jedan kofer i oprostim se od svog zivota za godinu dana! Ma sok ljudi, radila sam do zadnjeg dana i kad sam sjela u avion tekle su suze kao da je prolom oblaka!jednostavno pritisak i to sto nisam znala gdje idem i kako ce mi biti..

Eh sad je aktuelno stanje, nalazim se u Speyeru na jednom univerzitetskom kampusu, osim ucenja gdje sam dobila jako dobre ocjene mada i ne tako dobre koje sam zasluzila jer je to ovdje opcepoznato posto sam strani magistrant da ne mogu dobiti ocjenu kao i jedan njemac, provodim dane sama, depresija me hvata kao luda!Ponekad upoznam nekog naseg, koji se kao ovdje snasao, ljudi moji tuga i bijeda, samo cekaju da dobio prijevremenu penziju i da se vrate!

Facit: Ne znaci ako imas neki posao da ces biti sretniji, ne znaci da ako nisi negdje sretan dovoljno da ce te u nekoj drugoj zemlji cekati bolje!Dragi moji, jedva cekam dan kada uzmem tu diplomu u ruke i vratim se kuci (by the way - nemam stalno radno mijesto niti me jedno ceka kad se vratim), i taj red i nema stela to je sve zamaskirano....nemojte biti ludi, jos gore ... svaki dan se nesto ukrade i prevare na svakom koraku, a najgore je biti stranac u necijoj drzavi gdje ti se smjesi kao da te postuje a cim se okrenes najradje bi te pljuno, ali nece jer mu trebas da radis poslove koje niko nece!!

Poruka pogotovo onima koji nikad nisu bili vani i misle da ih vani ceka raj: razmislite 5 puta o svemu...i pokusajte jos par puta, ako ste nezadovoljni trenutnom situacijom, da promjenite svoj zivot u Bosni i Hercegovini!

Pozdrav svima :)
I kod mene je slicna situacija, s tim da sam ja u Sarajevu proveo citav zivot, do unazad tri sedmice, kad sam otisao u UK na postdiplomski. Ono sto me pravo iznerviralo jeste da prije nego sto sam otisao, naslusao sam se komentara "blago tebi, ode ti", "kad se vratis... ako se vratis", "ne vracaj se", itd. Ovdje me sada ljudi opsjedaju pitanjima da li namjeravam ostati da radim PhD kada zavrsim magistarski, traziti posao, itd.
Ne mogu se zakleti da necu drugacije razmisljati pred kraj magistarskog, ali mi je trenutno plan da se vratim u BiH cim zavrsim s ovim. Mislim da je vrijeme da se i mi u BiH potrudimo i napravimo drzavu sa sistemom dostojnim normalnog covjeka i drzavu u kojoj ce ljudi vidjeti svoju prespektivu i buducnost za svoju djecu. Trebace dosta truda i rada, ali mislim da nemamo puno opcija. Moramo otjerati korumpirane politicare iz vlasti, obrazovati ljude i nauciti ih vrijednostima gradjanskog drustva kako bi znali poredati svoje prioritete i kako ne bi na svakim izborima nasjedali na nacionalnu retoriku i gluposti. Pitam se gdje bi sada bila Velika Britanija, ili Francuska, ili SAD da su njeni stanovnici mogli pobjeci svaki put kad je "zagustilo". Mislim da je krajnje vrijeme da pametni progovore, a budale da zasute.

Ko zna, mozda jednog dana Britanci i Amerikanci budu dolazili kod nas na postdiplomski studij.

EI Presidente

Post by EI Presidente » 01/10/2006 14:48

Shoba wrote:Poodavno sam otisao, bez ikakvog posebnog razloga. Rat me nije otjerao iz Sarajeva, nije ni posao, perspektiva, imao sam sve sto sam htio. Otisao sam zato sto sam shvatio da je u zivotu lijepo mjenjati sve. Krenes ispocetka u nekom novom gradu, nekoj novoj drzavi, nekom novom kontinentu. I dalje volim sarajevo kao i cijelog svog zivota, ali ne mogu da jedem samo pitu i cevape cijeli zivot. Nisu me odgajali da idem od kuce kad postanem punoljetan, putovanja su mi bila strana, nisam mislio o buducnosti....Mislio sam da nikada necu otic iz sarajeva....Cudno.

Kad god se vratim imam osjecaj ko da sam otisao na dva mjeseca, i da je sve manje vise kao sto sam ostavio iza sebe. Treba mi par dana da se naviknem na staro, i onda vec osjecam kao da je vrijeme da se ide dalje. Cudno.

Iznenadim se kad me okarakterisu kao "dijasporasa". Ja u stvari ne zivim u nekom tamo svijetu. ja zivim u SVOM svijetu, ciji je sarajevo neizostavan dio. Nikada necu prestati biti sarajlija, jer ipak cim sletis u Sarajevo istog momenta nisi dijaspora. Poznajem bolje grad i ljude nego 90% ljudi koji trenutno zive u Sarajevu.Cudno.......
Slazem se sa Shobom, od rijeci do rijeci.

Shoba

Post by Shoba » 01/10/2006 15:16

mislim da je ova tema na neki nacin pogresna. Sve u zivotu je stvar individualnog izbora. Ne postoji kolektivno misljenje da treba otici ili ostati. Svako ima svoje poglede na svijet, i ja nisam nikad nikome rekao "ma bjezi iz Bosne, sta ces tamo: ili " ma ostani u Bosni, tu ti je najbolje".
I prije rata su ljudi isli u pecalbu pa se nisu svi kolektivno pitali "otici ili ostati."

Mene su ljudi sto puta pitali "kako je tamo?". Ja sam uvijek odgovorio "Dodji pa vidi!"

uozo

Post by uozo » 01/10/2006 16:11

Cudno je posmatrati kako se citava diskusija, koja je ustvari namjenjena mladima u BiH, a ne onima koji su je vec napustili, pretvara u dijalog izmedju onih koji misle da su u pravu sto su vec otisli i izmedju onih koje rastura nostalgija i mozda se negdje u dubini duse kaju sto su napustili BiH.
Svi medjutim previdjamo kome je to pitanje namjenjeno.
Naime, nisu svi rodjeni pod sretnom zvijezdom da im roditelji budu ljekari, inzenjeri ili upravnici slasticarna. Usput, samo da spomenem da su lijecnici jedan od najkorumpiranijih slojeva drustva, da se niko ne nadje uvredjen, ali je tako, mada su oni vjerovatno za to najmanje krivi. Zato oni imaju mogucnost da svojoj djeci obezbjede pristojno djetinjstvo, kupe im barbike sa klimavim prstima, dok se djete jednog rudara mora zadovoljiti klimavom lutkom iz kineske prodavnice kod Yu Shi Minga. Nemoj da se neko nadje uvredjenim, ne mislim nista lose. Nego sam samo htio da ukazem da se ovdje radi o onima mladima ciji roditelji ne mogu da im pruze priliku za skolovanje, onima koji se ovdje na ovaj forum ionako ne javljaju, jer smo kao sto je vec poznato na dnu ljestvice po koristenju interneta. Pristup internetu u BiH se maltene smatra luksuzom, jer je uvodjenje telefonske linije, o DSL da i ne pricamo, prilicno komplikovano.
E, samo da znate da je broj takvih mladih, kojima bi vasi problemi sa kojima se susrecete u bijelom svijetu bili najmanje vazni ili cak smijesni, jer i sami znate da veliki procenat stanovnistva zivi na granici siromastva, prilicno visok.

Nazalost je tako. Mozda bi trebalo da raspravljamo o tome sta svako od nas moze da doprinese da se to sramotno stanje promijeni, a ne da dajemo revolucionarne izjave o tome kako nigdje ne tece med i mlijeko i kako nigdje nema nista bez truda. Sad shvatam one koji mrze dijasporase koji kada dodju nacifrani, sa gudrom u dzepu, i tolama koje kostaju ko penzija mog babe kukaju kako je tesko zivjeti u tudjini.
:shock:

klif

Post by klif » 01/10/2006 16:43

B.Medjed wrote:...Mozda bi trebalo da raspravljamo o tome sta svako od nas moze da doprinese da se to sramotno stanje promijeni, a ne da dajemo revolucionarne izjave o tome kako nigdje ne tece med i mlijeko i kako nigdje nema nista bez truda...
Slazem se. Hajde otvori temu, pa da raspravljamo.

Dosta

Post by Dosta » 01/10/2006 16:47

Odgovor je da! :D

Santos

Post by Santos » 01/10/2006 16:56

Ista cak i sladza.Mojne mi sitnih stvari jer meni ne nedostaju.Imam vise raje ovdje nego dole zato sto su vecina vani.Sta je to gust piti kafu u Ferhadiji.Da nije mozda ljepse vrjeme koga to sretnes u ferhadiji osim ljeti.Pa nije meni vise 18 da ja glumim neku facu ispijajuci kafu 2 sata.Mahalska posla.Nije sve u cevapu i piti ima puno boljih stvari.Nista mi dole ne nedostaje jer sam vidio da ima puno puno bolje.Nije novac samo u pitanju nego buducnost djece a dole je nema.Ja vise volim sarajevo od Amsterdama ali mi je sad ljepse 10 puta u Amsterdamu nego u Sarajevu.

Shoba

Post by Shoba » 01/10/2006 17:49

Ja nemam nista protiv da mladi idu iz biH. Ili stari. Nek ide ko god hoce i gdje god hoce ako moze. Samo se kod nas to jos uvijek gleda i broji. Ma koga briga gdje ko ide. Privatna sreca je najbitnija. Cijeli svijet se seli naokolo pa nikoga ne boli glava zbog toga. (kad amerikanac dodje da zivi u bosnu mislite da se ovde u americi neko sekira?)

.Mozda bi trebalo da raspravljamo o tome sta svako od nas moze da doprinese da se to sramotno stanje promijeni
Opet isto. Svako od nas osjeca individualno odgovornost prema svojoj domovini, neko manje, a neko vise. Ne mogu svi isto misliti i isto se ponasati. sad bih ja po toj logici trebo svima nabijati na nos sto nisu proveli cijeli rat na liniji kao ja. ma hajte ljudi....

Ako neko hoce da dodje da se kurchi po sarajevu i razbacije hiljade dolara naokolo to je njegova privatna stvar. Ispada da samo oni lokalni smiju da se razbacaju parama, dok bi dijaspora trebala da hoda u prnjama?
To sto neko potrosi neciju platu na pantalone je opet privatna stvar. I u Sarajevu imate butika gdje ljudi svakodnevno kupuju odijela koja kostaju po 500-600 pa i 1000 euro-a, pa pojeo vuk magarca. Krajnje je vrijeme da se okanemo " socijalne pravde" koja nikad nije ni postojala. Neko mora biti bogat a neko siromasan.to je realnost. Ja sam vidio mnogo vece bijede i sirotinje u njujorku nego sto sam ikada mogao i zamisliti. Bosanska sirotinja je super u poredjenju sa ovdasnjom.

AA CA

Post by AA CA » 01/10/2006 17:54

Santos wrote:.....Pa nije meni vise 18 da ja glumim neku facu ispijajuci kafu 2 sata.Mahalska posla.Nije sve u cevapu i piti ima puno boljih stvari....
.....Nije novac samo u pitanju nego buducnost djece a dole je nema....
Potpuno se slazem.

I ja sam nekad imala 30-tak godina i doslovce vukla ljude za rukav i govorila im "Ako uradite ..... , poslijedica je ....., a to nije dobro za ovu zemlju". Bojim se da je puno losih poteza povuceno i da treba nevjerovatno puno snage i pameti da se sve to ispravi, ako se uopste i moze ispraviti.... :(

Obzirom da sam dipl ekonomista i da sam najcesce bila na radnom mjestu Sefa racunovodstva to mi je omogucilo da cujem i vidim mnogo vise i konkretnije od drugih sta se to desava i kuda to ide nasa ekonomija. :shock: :?

Kad su mladi u pitanju sta je sa "lazivom" Bolonjom, sta je sa Zakonom o visokom obrazovanju.... E ne dam moju djecu za ovakve eksperimente (citaj - sarene laze koje piju vode u krugu od 20 km).... :x :x :x

uozo

Post by uozo » 01/10/2006 18:12

Shoba wrote:Ja nemam nista protiv da mladi idu iz biH. Ili stari. Nek ide ko god hoce i gdje god hoce ako moze. Samo se kod nas to jos uvijek gleda i broji. Ma koga briga gdje ko ide. Privatna sreca je najbitnija. Cijeli svijet se seli naokolo pa nikoga ne boli glava zbog toga. (kad amerikanac dodje da zivi u bosnu mislite da se ovde u americi neko sekira?)

.Mozda bi trebalo da raspravljamo o tome sta svako od nas moze da doprinese da se to sramotno stanje promijeni
Opet isto. Svako od nas osjeca individualno odgovornost prema svojoj domovini, neko manje, a neko vise. Ne mogu svi isto misliti i isto se ponasati. sad bih ja po toj logici trebo svima nabijati na nos sto nisu proveli cijeli rat na liniji kao ja. ma hajte ljudi....

Ako neko hoce da dodje da se kurchi po sarajevu i razbacije hiljade dolara naokolo to je njegova privatna stvar. Ispada da samo oni lokalni smiju da se razbacaju parama, dok bi dijaspora trebala da hoda u prnjama?
To sto neko potrosi neciju platu na pantalone je opet privatna stvar. I u Sarajevu imate butika gdje ljudi svakodnevno kupuju odijela koja kostaju po 500-600 pa i 1000 euro-a, pa pojeo vuk magarca. Krajnje je vrijeme da se okanemo " socijalne pravde" koja nikad nije ni postojala. Neko mora biti bogat a neko siromasan.to je realnost. Ja sam vidio mnogo vece bijede i sirotinje u njujorku nego sto sam ikada mogao i zamisliti. Bosanska sirotinja je super u poredjenju sa ovdasnjom.
Sve sto si ti rekao stoji! Samo sto je problem sto ti pogresno tumacis ono sto sam ja rekao. Nit' sam rekao da se sirotinja treba porediti sa nekom drugom sirotinjom nit' sam rek'o da ljudi iz dijaspore treba da dodju u prnjama u posjetu svojim najmilijim. Radi se o tome da se ovdje javljaju oni koji su imali nesto u BiH i napustili to da bi trazili bolje, a da oni koji se ovdje i ne mogu javiti su ustvari ti koji zele da napuste BiH. A, ponavljam se, revolucionarne izjave "nigdje ne tece med i mlijeko" i "nema nigdje para bez truda" punog stomaka, sa gutom u dzepu i sa partija na plazi, su jednostavno cinicne. Cini se covjeku da bi oni koji to savjetuju ionako sve to imali i da su ostali u BiH. I usput, i ja sam u dijaspori. Ali meni je bolje deset puta nego sto mi je bilo u BiH, i meni roditelji nisu ni doktori niti inzenjeri, niti su imali cime da me skoluju, dok sam se ovdje sam iskolovao, radeci sve i svasta. I nema potrebe da nekoga sjetujem rjecima "nigdje ne tece med i mlijeko" i "nema nigdje para bez truda", jer znam da, da sam kojim slucajem u BiH sada ne bi mogao ni na ovaj forum da se upisem, a kamoli da imam sve sto imam sada. A to nije ni puno niti se hvalim, ali ovdje imam puno bolji zivot nego sto sam ga imao u BiH, i to je i jedini razlog zasto se tih 70% mladih izjasnjava za odlazak iz BiH.
A i ne osjecam se ni na koji nacin odgovornim za stanje kakvo jeste. Kao i veliki procenat ostalih.

luksica

Post by luksica » 01/10/2006 18:43

B. Medjvjede, vidim da si se uhvatio za moju barbiku i to sto mi je mama doktorica!Pogresno si shvatio bit moga posta!

Iako mi je mama doktorica i iako samo imala barbiku gdje joj se sve kilmalo kako ti kazes :) itekako sam se borila sama da prezivim i da se skolujem...sama!!!!ponavljam...to sto ti pricas, to samo u filmovima ima..
Danas ima jako puno djece koja se drogiraju i ne zavrsavaju skole,a roditelji im na visokim pozicijama..tako da je to individualna stvar!Svega ima...

Mislim da je pogresno postavljat stvar " eh da sam ja ...onda bi ja"!!!

Danas, moja majka , koja je studirala medicinu i specijalista je zivi i radi za 500 KM mjesecno ...to je sramotno i ja joj pomazem da opstane...

I zato cu se vratiti i pokusati da u svojoj zemlji nesto promjenim!A necu jednostavno bjezati...jer ni to nije izlaz!

Bitna mi je ta kafa sto je popijem sa nasim ljudima!A ne sa jednim kirgistancem!

Sve je individualno...i svako ima svoj izbor!A i dalje kazem nije inostranstvo raj i mir!!!!

I Medvjede nije me pukla nostalgija vec depresija....ovo sve cinim da dobijem diplomu za godinu a ne za dvije, to je jedini razlog zasto sam otisla vani da magistriram!Inace nisam toliko zaljubljena u Njemacku kao drzavu!

uozo

Post by uozo » 01/10/2006 19:04

stanislava wrote:B. Medjvjede, vidim da si se uhvatio za moju barbiku i to sto mi je mama doktorica!Pogresno si shvatio bit moga posta!

Iako mi je mama doktorica i iako samo imala barbiku gdje joj se sve kilmalo kako ti kazes :) itekako sam se borila sama da prezivim i da se skolujem...sama!!!!ponavljam...to sto ti pricas, to samo u filmovima ima..
Danas ima jako puno djece koja se drogiraju i ne zavrsavaju skole,a roditelji im na visokim pozicijama..tako da je to individualna stvar!Svega ima...

Mislim da je pogresno postavljat stvar " eh da sam ja ...onda bi ja"!!!

Danas, moja majka , koja je studirala medicinu i specijalista je zivi i radi za 500 KM mjesecno ...to je sramotno i ja joj pomazem da opstane...

I zato cu se vratiti i pokusati da u svojoj zemlji nesto promjenim!A necu jednostavno bjezati...jer ni to nije izlaz!

Bitna mi je ta kafa sto je popijem sa nasim ljudima!A ne sa jednim kirgistancem!

Sve je individualno...i svako ima svoj izbor!A i dalje kazem nije inostranstvo raj i mir!!!!

I Medvjede nije me pukla nostalgija vec depresija....ovo sve cinim da dobijem diplomu za godinu a ne za dvije, to je jedini razlog zasto sam otisla vani da magistriram!Inace nisam toliko zaljubljena u Njemacku kao drzavu!
Kao prvo izvinjavam se ako sam te na neki nacin uvrjedio. Nije mi to bila namjera, ali se tvoj upis savrseno uklapao u sliku citavog topika.

I ja sam im'o loptu polufudbalku al' joj dusica izduhala, pa sam plak'o tri dana.

I mada sam vec napisao, ponavljam da ljekari jesu i ostaju jedan od najkorumpiranijih slojeva drustva u BiH, samo ako procitas i dodatak u kojem kazem da su oni najmanje krivi za to, mozes da shvatis sta zelim da kazem. Molim bez licnih uvreda, i ponavljam da mi uopste nije bila namjera da nekoga vrijedjam.

Sto se tice Medvjeda to je jedna zivotinja, dok se Medjed, mada je i to ime za zivotinju u mnogim krajevima nase brdovite balkanske zemlje, smatra kao karakterna osobina. Za nekoga ko je ko medjed :shock:

A za ono "I zato cu se vratiti i pokusati da u svojoj zemlji nesto promjenim!A necu jednostavno bjezati...jer ni to nije izlaz!
" skidam kapu i zelim da takvih bude sto vise.

A kafa sa Kirgizistancem je samo topao napitak, vjerovatno sa malo mlijeka, dok je kafa sa Bosan-kom(cem) privremeno otvaranje duse i to najcesce kad covjek to ni ne planira.
Pozz...

luksica

Post by luksica » 01/10/2006 19:17

Citat:B. Medjvjede, vidim da si se uhvatio za moju barbiku i to sto mi je mama doktorica!Pogresno si shvatio bit moga posta!

..zao mi je sto mislis da sam na to mislila...to je jednostavno bila tipkarska greska..imam njemacku tastaturu pa ponekad pogrijesim :) nije bilo vrijedjanje....

njonjica

Post by njonjica » 01/10/2006 19:24

Jos nisam "kliknula" u anketi..
To cu sutra, kad vidim ko je pobijedio. :oops:

vedderedi

Post by vedderedi » 01/10/2006 19:25

Mislim da grijesis Medvjede. Ja poticem iz radnicke porodice i radim od 18 godine i uglavnom sam ja taj koji izdrzava roditelje u proteklih 10 godina, tako da me niko nije gurao niti mi otvarao vrata, sve sam sam morao uraditi, bez ikakvih stela, i u medjuvremenu zavrsiti i faks i dobiti stipendiju za postdiplomski, tako da ti ne stoji to da samo djeca bogatih ljudi idu vani.
Sve je to individualno.
I kao sto rekoh, ja se vracam nakon godinu dana, iz istog razloga kao i Stanislava. ;)

vedderedi

Post by vedderedi » 01/10/2006 19:36

I hoce li moderator ispraviti gramaticku gresku u naslovu teme???

uozo

Post by uozo » 01/10/2006 19:39

vedderedi wrote:Mislim da grijesis Medvjede. Ja poticem iz radnicke porodice i radim od 18 godine i uglavnom sam ja taj koji izdrzava roditelje u proteklih 10 godina, tako da me niko nije gurao niti mi otvarao vrata, sve sam sam morao uraditi, bez ikakvih stela, i u medjuvremenu zavrsiti i faks i dobiti stipendiju za postdiplomski, tako da ti ne stoji to da samo djeca bogatih ljudi idu vani.
Sve je to individualno.
I kao sto rekoh, ja se vracam nakon godinu dana, iz istog razloga kao i Stanislava. ;)
Svaka cast, na svemu postignutom! Ne znam samo kako si zakljucio da ja tvrdim da djeca bogatih ljudi idu vani? :shock:
Ti si ustvari primjer o kome ja i pricam. Onaj koji u BiH ima minimalne sanse za uspjeh, ali mu se negdje drugdje te sanse sirom otvaraju. Nemojte izvlaciti samo pojedine segmente mojih postova!
A sto se tice Medvjeda i Medjeda, Stanisava tu si u pravu. Ja sam Medjed, i to tol'ki da me od milja zovu mecka. Ali i ja imam njemacku tastaturu pa nemam dj, ono d i ima crticu neg' sam mor'o da se zadovoljim sa improvizacijom dj..

Inace svaka cast za povratak!
Ima neke nade za nas!!!

:-D

luksica

Post by luksica » 01/10/2006 20:10

B. Medvjede...nemoj bolan ganjati inat samnom...rekla sam da je bila tipkarska greska...jer ja da sam htijela napisati to sto ti mislis i napisala bih ...ne bih sigurno izmisljala prikrivene solucije...NE MISLIM OVO KOMENTIRATI DALJE!

Ode tema...osini po prasini :D:D:D

Locked