Da li bi Vam bila bitna nacionalnost...

Post Reply
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1618
Joined: 11/06/2011 07:36

#1 Da li bi Vam bila bitna nacionalnost...

Post by Kiki_Musampa »

...predsjednika države, koji se bori za cijelu državu?

Ovo pitam iz razloga što sam ubijeđen da je još uvijek ovdje dobrom dijelu stanovništa nebitno kako se neko zove, samo da se bori za BiH. Također sam ubijeđen, da je Čović gurao BiH, borio se za nju, kao što se bori za treći entitet, bio predsjednik. Pa Mile je za vrijeme političkog probijanja imao simpatije svih naroda, i da je nastavio stim,ne bi možda imao miliarde,ali bi bio upisan u knjige kao neko ko je zauvjek zakopao ratne sjekire na ovim prostorima. Ovako se svi bore za svoje(sebe),postaju bogatiji, ali će svojim djelovanjem i dalje prazniti ovu državu.
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#2 Re: Da li bi Vam bila bitna nacionalnost...

Post by jasib »

Kiki_Musampa wrote: 21/03/2022 11:00 ...predsjednika države, koji se bori za cijelu državu?

Ovo pitam iz razloga što sam ubijeđen da je još uvijek ovdje dobrom dijelu stanovništa nebitno kako se neko zove, samo da se bori za BiH. Također sam ubijeđen, da je Čović gurao BiH, borio se za nju, kao što se bori za treći entitet, bio predsjednik. Pa Mile je za vrijeme političkog probijanja imao simpatije svih naroda, i da je nastavio stim,ne bi možda imao miliarde,ali bi bio upisan u knjige kao neko ko je zauvjek zakopao ratne sjekire na ovim prostorima. Ovako se svi bore za svoje(sebe),postaju bogatiji, ali će svojim djelovanjem i dalje prazniti ovu državu.
U državi u kojoj je narušen i neuređen pravosudni sistem, u kojoj je sistem obrazovanja sveden na najosnovnije, u kojoj se kultura provodi u organizaciji entuzijasta, u kojoj vjerske vođe vode dominantnu politiku upravljanja društvom, koja nema strategiju privrednog i ekonomskog razvoja i prepuštena je stihiji, itd, svaka politička pozicija, pa i predsjednička, posmatra se kao mjesto bogaćenja, način ostvarenja vlastitih interesa - finansijskih, društvenopozicijkih, porodičnih, i sl. Tek kada se pojavi kandidat za člana Predsjedništva, prethodno ekonomski situiran, radno i životno iskusan, moći ćemo ocjenjivanti njegovu "borbu" za državu i interese društva.
Aspartan
Posts: 74
Joined: 06/04/2021 11:39

#3 Re: Da li bi Vam bila bitna nacionalnost...

Post by Aspartan »

Kiki_Musampa wrote: 21/03/2022 11:00 ...predsjednika države, koji se bori za cijelu državu?

Ovo pitam iz razloga što sam ubijeđen da je još uvijek ovdje dobrom dijelu stanovništa nebitno kako se neko zove, samo da se bori za BiH. Također sam ubijeđen, da je Čović gurao BiH, borio se za nju, kao što se bori za treći entitet, bio predsjednik. Pa Mile je za vrijeme političkog probijanja imao simpatije svih naroda, i da je nastavio stim,ne bi možda imao miliarde,ali bi bio upisan u knjige kao neko ko je zauvjek zakopao ratne sjekire na ovim prostorima. Ovako se svi bore za svoje(sebe),postaju bogatiji, ali će svojim djelovanjem i dalje prazniti ovu državu.
Ne
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#5 Re: Da li bi Vam bila bitna nacionalnost...

Post by cyprus »

Nije mi bitna nacionalnost političara, dokle god zastupa interese moje nacije :D
Seyfo
Posts: 4360
Joined: 23/08/2011 14:12

#6 Re: Da li bi Vam bila bitna nacionalnost...

Post by Seyfo »

Naravo, ne.
Pa i Ukrajinci su izabrali Jevreja.
Apsolutnom većinom, znači i jak procenat Ukrajinskih Rusa.

Međutim, rat je ostavio jak dojam na svakog, na nekog manji, na nekog veći. Rat je ostavio na mnogima pečat,naročito na onima koji su bili naivni pa prevareni, da će glasati nakon toga uvijek samo za "svoga". Možda trenutna situacija i zdrav razum ne govore tako, ali džaba, iskustvo iz rata prevagne.
Za svoga, kakav god da je.

Zato SDA i pobjeđuje toliko godina poslije rata.

Možda generacija koja sad ima 30 godina ili manje, koja se ne sjeća rata, bude jednog dana drukčije razmišljala. Naravno, zatrovani su obrazovnim sistemom i drugim stvarima, ali možda, samo možda, oni budu razmišljali drukčije. I glasali drukčije.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12596
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#7 Re: Da li bi Vam bila bitna nacionalnost...

Post by dr_Evil »

Seyfo wrote: 21/03/2022 11:39 Naravo, ne.
Pa i Ukrajinci su izabrali Jevreja.
Apsolutnom većinom, znači i jak procenat Ukrajinskih Rusa.

Međutim, rat je ostavio jak dojam na svakog, na nekog manji, na nekog veći. Rat je ostavio na mnogima pečat,naročito na onima koji su bili naivni pa prevareni, da će glasati nakon toga uvijek samo za "svoga". Možda trenutna situacija i zdrav razum ne govore tako, ali džaba, iskustvo iz rata prevagne.
Za svoga, kakav god da je.

Zato SDA i pobjeđuje toliko godina poslije rata.

Možda generacija koja sad ima 30 godina ili manje, koja se ne sjeća rata, bude jednog dana drukčije razmišljala. Naravno, zatrovani su obrazovnim sistemom i drugim stvarima, ali možda, samo možda, oni budu razmišljali drukčije. I glasali drukčije.
Zao mi je sto cu te razocarati, e pa oni su jos gori. Nisu dozivjeli suzivot, a i njihovi roditelji slabo pamte kako je bilo prije.

Nema srece bez novog rata, a ko se ratu nada u kuci mu bio. Kako god okrenes nema hajra!
kasnas
Posts: 349
Joined: 25/02/2022 16:28

#8 Re: Da li bi Vam bila bitna nacionalnost...

Post by kasnas »

Normalnim ljudima je to nebitno.

Uzeću za primjer Sarajevo, grad sa većinski bošnjačkim stanovništvom, gdje smo u ratu podržavali naše komšije, političare, oficire i suborce nebošnjake, gdje smo odmah nakon rata birali i nebošnjake na opštinske i gradske funkcije, gdje i danas imamo isto.

Mi smo tako vaspitavani, tako smo odrastali, tako živimo.

Mislim da su jednonacionalne sredine zakržljale u tom smislu i da jednostavno ne znaju koliko je pluralizam bolji i zdraviji. Oni se boje sami sebe i ne razmišljaju racionalno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23541
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9 Re: Da li bi Vam bila bitna nacionalnost...

Post by Sanjarko »

Bitno je da je pravedan i posten, fer i covjek, ostalo bitno donekle [dio upisa u vezi obrazovanosti i kompetentnosti/strucnosti], kad kazu nek je nas, najgore, sovinisticko-fasistoidno/nacisticki, ili nek je obrazovan i kompetentan/strucnjak, nevalja bas ni ovo kad kazu, jer na pozicijama su bas takvi, nasi, obrazovani, kompetentni/strucni, a drzava/domovina u k*rcu plus dozivi stravican rat, prije ovog stanja i sr*nja, a prvo sto sam naveo kakvi nam trebaju, vecinom nisu na pozicijama takvi.

PS. Ovo nasi, obrazovani, kompetentni/strucni i jest i nije, zavisi, ali dobar dio jest, vecina usudio bi se rec.
Seyfo
Posts: 4360
Joined: 23/08/2011 14:12

#10 Re: Da li bi Vam bila bitna nacionalnost...

Post by Seyfo »

dr_Evil wrote: 21/03/2022 11:42
Seyfo wrote: 21/03/2022 11:39 Naravo, ne.
Pa i Ukrajinci su izabrali Jevreja.
Apsolutnom većinom, znači i jak procenat Ukrajinskih Rusa.

Međutim, rat je ostavio jak dojam na svakog, na nekog manji, na nekog veći. Rat je ostavio na mnogima pečat,naročito na onima koji su bili naivni pa prevareni, da će glasati nakon toga uvijek samo za "svoga". Možda trenutna situacija i zdrav razum ne govore tako, ali džaba, iskustvo iz rata prevagne.
Za svoga, kakav god da je.

Zato SDA i pobjeđuje toliko godina poslije rata.

Možda generacija koja sad ima 30 godina ili manje, koja se ne sjeća rata, bude jednog dana drukčije razmišljala. Naravno, zatrovani su obrazovnim sistemom i drugim stvarima, ali možda, samo možda, oni budu razmišljali drukčije. I glasali drukčije.
Zao mi je sto cu te razocarati, e pa oni su jos gori. Nisu dozivjeli suzivot, a i njihovi roditelji slabo pamte kako je bilo prije.

Nema srece bez novog rata, a ko se ratu nada u kuci mu bio. Kako god okrenes nema hajra!
Nema sreće bez novog rata ??? Kakva izjava...reče i osta živ.
Novi rat bi još radikalizirao etnije u BiH i sve loše stvari učinio još gorim.

A ne bih se složio sa tvrdnjom da su SVI mladi do 30 g još gori...jesu zatrovani svojim istinama, obrazovanjem i mitomanijama, ali su više okrenuti svijetu, uče jezike,putuju, šire vidike. Ja što ih znam, doduše radi se o Sarajevu, ima i multi kulti veza i brakova, druže se sa svim konfesijama, imaju raju u svim ex yu državama, druže se i po dijaspori sa svima. Najmanje im je do rata, a kod njih teže prolazi mitomanija kao kod starijih.
Opet , nisu svi takvi naravno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23541
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11 Re: Da li bi Vam bila bitna nacionalnost...

Post by Sanjarko »

Seyfo wrote: 21/03/2022 12:15
dr_Evil wrote: 21/03/2022 11:42

Zao mi je sto cu te razocarati, e pa oni su jos gori. Nisu dozivjeli suzivot, a i njihovi roditelji slabo pamte kako je bilo prije.

Nema srece bez novog rata, a ko se ratu nada u kuci mu bio. Kako god okrenes nema hajra!
Nema sreće bez novog rata ??? Kakva izjava...reče i osta živ.
Novi rat bi još radikalizirao etnije u BiH i sve loše stvari učinio još gorim.

A ne bih se složio sa tvrdnjom da su SVI mladi do 30 g još gori...jesu zatrovani svojim istinama, obrazovanjem i mitomanijama, ali su više okrenuti svijetu, uče jezike,putuju, šire vidike. Ja što ih znam, doduše radi se o Sarajevu, ima i multi kulti veza i brakova, druže se sa svim konfesijama, imaju raju u svim ex yu državama, druže se i po dijaspori sa svima. Najmanje im je do rata, a kod njih teže prolazi mitomanija kao kod starijih.
Opet , nisu svi takvi naravno.
u starijih jos prisutni termini vlasi, sokci, balije, neznam, nismo bas dobri ni mi mladzi, ali jesul stariji, sto rece jedan forumas, 2 drzave skrsili, a i dalje na pozicijama, i jos pride jesul bili bolji dok su bili mladzi

jesu gradili, radili itd., nema sumnje, ali i sj*base dosto to sve

mladi tek dolaze na pozicije, i bas nisu vise mladi, nego srednja dob
User avatar
dr_Evil
Posts: 12596
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#12 Re: Da li bi Vam bila bitna nacionalnost...

Post by dr_Evil »

Seyfo wrote: 21/03/2022 12:15
Nema sreće bez novog rata ??? Kakva izjava...reče i osta živ.
Novi rat bi još radikalizirao etnije u BiH i sve loše stvari učinio još gorim.

A ne bih se složio sa tvrdnjom da su SVI mladi do 30 g još gori...jesu zatrovani svojim istinama, obrazovanjem i mitomanijama, ali su više okrenuti svijetu, uče jezike,putuju, šire vidike. Ja što ih znam, doduše radi se o Sarajevu, ima i multi kulti veza i brakova, druže se sa svim konfesijama, imaju raju u svim ex yu državama, druže se i po dijaspori sa svima. Najmanje im je do rata, a kod njih teže prolazi mitomanija kao kod starijih.
Opet , nisu svi takvi naravno.
Nema srece, nazalost. Da bi se pomaklo naprijed mora se sistem potpuno resetovati, a to ne moze bez revolucije ili rata. Posto je sistem u BiH izgradjen tako da ne mozes izvrsiti drzavni udar, onda ti jedino preostaje rat.

Ali rekao sam, ko zeli rat, u kuci mu bio.

Pa nisu svi druze plavooki, nije ni vecina, ali nije vecina ta koja vodi procese nego glasna manjina. Problem je tvoj kao i moj sto se kreces u takvom drustvu, ljudi koji gledaju svoj posao i zele dobro sebi i svojoj zajednici, nazalost tvoje drustvo nije slika i prilika BiH. Kada dodje 5 do 12 i kad neko zalupa na vrata ta vecina ce ili okrenuti ledja ili se pridruziti glasnoj manjini iz straha za vlastiti zivot.

Mitomanija prolazi kroz svih, nasi pretci sto su dalje to vise sjaje.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12596
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#13 Re: Da li bi Vam bila bitna nacionalnost...

Post by dr_Evil »

Sanjarko wrote: 21/03/2022 12:25
Seyfo wrote: 21/03/2022 12:15

Nema sreće bez novog rata ??? Kakva izjava...reče i osta živ.
Novi rat bi još radikalizirao etnije u BiH i sve loše stvari učinio još gorim.

A ne bih se složio sa tvrdnjom da su SVI mladi do 30 g još gori...jesu zatrovani svojim istinama, obrazovanjem i mitomanijama, ali su više okrenuti svijetu, uče jezike,putuju, šire vidike. Ja što ih znam, doduše radi se o Sarajevu, ima i multi kulti veza i brakova, druže se sa svim konfesijama, imaju raju u svim ex yu državama, druže se i po dijaspori sa svima. Najmanje im je do rata, a kod njih teže prolazi mitomanija kao kod starijih.
Opet , nisu svi takvi naravno.
u starijih jos prisutni termini vlasi, sokci, balije, neznam, nismo bas dobri ni mi mladzi, ali jesul stariji, sto rece jedan forumas, 2 drzave skrsili, a i dalje na pozicijama, i jos pride jesul bili bolji dok su bili mladzi

jesu gradili, radili itd., nema sumnje, ali i sj*base dosto to sve

mladi tek dolaze na pozicije, i bas nisu vise mladi, nego srednja dob
Oni su dvije drzave izgradili i skrsili, mi tek treba da dokazemo da smo u stanju izgraditi pa da imamo sta skrsiti. Generacija fejs prosvjednika.
stric
Posts: 216
Joined: 04/09/2008 08:03

#14 Re: Da li bi Vam bila bitna nacionalnost...

Post by stric »

ma nije bitno, ali samo nek je naš
stric
:bih:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23541
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#15 Re: Da li bi Vam bila bitna nacionalnost...

Post by Sanjarko »

dr_Evil wrote: 21/03/2022 13:38
Sanjarko wrote: 21/03/2022 12:25

u starijih jos prisutni termini vlasi, sokci, balije, neznam, nismo bas dobri ni mi mladzi, ali jesul stariji, sto rece jedan forumas, 2 drzave skrsili, a i dalje na pozicijama, i jos pride jesul bili bolji dok su bili mladzi

jesu gradili, radili itd., nema sumnje, ali i sj*base dosto to sve

mladi tek dolaze na pozicije, i bas nisu vise mladi, nego srednja dob
Oni su dvije drzave izgradili i skrsili, mi tek treba da dokazemo da smo u stanju izgraditi pa da imamo sta skrsiti. Generacija fejs prosvjednika.
znam, nazalost prije ce nas skrsit i vlasti, i feudalci....
User avatar
nota1969
Posts: 935
Joined: 27/02/2022 09:05

#16 Re: Da li bi Vam bila bitna nacionalnost...

Post by nota1969 »

nimalo,kao Bošnjak rado glasam za Hrvata :bih:
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#17 Re: Da li bi Vam bila bitna nacionalnost...

Post by sarlo »

Nije.
"Zdrav razum" govori da ne treba da bude.
Cesto se kaze da se predsjednik bori, a on zapravo samo radi svoj posao.
On je dao zakletvu, plus potpisao ugovor o radu i treba da obavlja svoje duznosti. Mora jer je na kraju krajeva sluzbenik drzave.

Nacionalna, etnicka ili vjerska pripadnost u sustini sa prethodnim poslovima nema veze.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5704
Joined: 04/08/2020 19:22

#18 Re: Da li bi Vam bila bitna nacionalnost...

Post by -Chesterfield- »

Ja mislio tema i ženidbi/udaji...
User avatar
BHDragons
Posts: 367
Joined: 18/08/2020 15:24

#19 Re: Da li bi Vam bila bitna nacionalnost...

Post by BHDragons »

Ni u jednom aspektu života mi nije bitna ni vjera, ni nacionalnost drugog čovjeka. Smatram se vjernikom, muslimanom, Bošnjakom i to je moja privatna stvar. To me ne ograničava da glasam samo za Bošnjake, muslimane, to me ne ograničava da oženim samo Bošnjakinju i muslimanku. Gledam ljude po njihovim djelima, tako i političare ocjenjujem, a kako se ko zove je manje bitno.
Post Reply