da li bi kupili svjezu samljevenu kafu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
atel

#1 da li bi kupili svjezu samljevenu kafu

Post by atel » 04/04/2011 19:46

bilo bi super ako dobijem neke komentare/razmisljanja/iskustva na temu da li bi kupili svjezu samljevenu kafu? da li znate da kafa koju kupujete po supermarketima je davno samljevena pa i vise od godinu dana i upakovana isto tako. da li bi platili vise za svjezu kafu?

detroit-mercy
Been thanked: 50 times

#2 Re: da li bi kupili svjezu samljevenu kafu

Post by detroit-mercy » 04/04/2011 19:53

Sto bi platio vise, kada svaki supermarket ima mlin na kome mozes sam ili uz strucnu pomoc djelatnica samljeti kafu :mrgreen: .
Pored toga, haman na svakom cosku imas przionice kafe tako da mozes ako hoces uzeti i taze isprzenu, samljevenu, upakovanu kafu :mrgreen: .
Ako si mislio pokretati kakvog biznisa sa time, davno zakasnio jaro moj :skoljka:

kurty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

#3 Re: da li bi kupili svjezu samljevenu kafu

Post by kurty » 04/04/2011 19:55

atel wrote:bilo bi super ako dobijem neke komentare/razmisljanja/iskustva na temu da li bi kupili svjezu samljevenu kafu? da li znate da kafa koju kupujete po supermarketima je davno samljevena pa i vise od godinu dana i upakovana isto tako. da li bi platili vise za svjezu kafu?
Ako ti je stalo do svjeze samljevene kafe, onda ti je najbolja varijanta przionica kafe... Tu siguno kafa nije stara...
Imas przionica koje ce ti zapakovati kafu koja je tek ispala iz mlina, ali mojne tu uzimati... najbolje je da malo stoji kafa u "kanti" prije nego se zapakuje. Ja sam bar dva tri sata drzao u kanti prije nego je zapakujem... po supermarketima ima slabo kafe iz przionica (pod przionicom mislim na manje proizvodjace), jer rijetko koji od vlasnika moze cekati par tura pa da tek naplati prvu turu...

Ako kupujes kod malih przionicara, kupuj obavezno u providnoj ambalazi... Vidis i boju i krupnocu...

bez_ideje

#4 Re: da li bi kupili svjezu samljevenu kafu

Post by bez_ideje » 04/04/2011 19:56

Pa i kupujem iz przionice .... :-?

kurty
Been thanked: 2 times

#5 Re: da li bi kupili svjezu samljevenu kafu

Post by kurty » 04/04/2011 20:00

bez_ideje wrote:Pa i kupujem iz przionice .... :-?

osoba koja je pokrenula temu je navela supermarkete

MAN-lion's coach
Been thanked: 5 times

#6 Re: da li bi kupili svjezu samljevenu kafu

Post by MAN-lion's coach » 04/04/2011 20:31

Bi samo pod uslovom da nije previše izgorila. 8-)

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.
Been thanked: 3 times

#7 Re: da li bi kupili svjezu samljevenu kafu

Post by PipiDugaDevetka » 04/04/2011 21:55

Suhim zlatom bih platio prirodnu NON-GMO kafu, prženu, tek samljevenu.
Evo potpuno prirodne, pržene kafe, samo par hiljada km daleko od rodnog mjesta kafe, provincije Kaffa.
Image

Okus ove kafe je čaroban, nema kiselu komponenetu u sebi,...

atel

#8 Re: da li bi kupili svjezu samljevenu kafu

Post by atel » 04/04/2011 22:03

hvala na razmisljanjima, ali ja naravno samo istrazujem temu....zanima me koliko je nasa svijest uopce i gdje je vezano za "gluposti" koje kupujemo svaki dan i trujemo se i jedemo ( i ja naravno), kao i sto uopce ne pitamo se odakle dolazi hrana, ko je pravi i slicno ( mozda se pitamo- ali ko fol)

tema kafe je interesantna meni jer i sama je konzumiram, probala sam sve iz supermarketa, ali nisam naisla ni na jedan kvalitetan ukus.kod nas se sve svodi na jedan tipican ukus minas kafe i to cisto iz navike..

mozda nisam bila na pravom mjestu pa me uputite molim vas u sa... gdje ima dobra przionica.

ja bih licno uvijek da kupim tek ispecena zrna pa da ili sama sameljem ili u prodavnici, jer je to i zdravije za tijelo, a i svijezije.

Sunrise00

#9 Re: da li bi kupili svjezu samljevenu kafu

Post by Sunrise00 » 04/04/2011 22:07

PipiDugaDevetka wrote:Suhim zlatom bih platio prirodnu NON-GMO kafu, prženu, tek samljevenu.
Evo potpuno prirodne, pržene kafe, samo par hiljada km daleko od rodnog mjesta kafe, provincije Kaffa.
Image

nego pipi, de ti meni reci, jel' postoji neki razlog sto ti stalno pricas o GMO hrani ili je to cisto onako :D jer vidim da te bas interesuje :D ako nije neka tajna :D
izvinjavam se na offtopicu :D

kafu kupujem u supermarketima :D

bez_ideje

#10 Re: da li bi kupili svjezu samljevenu kafu

Post by bez_ideje » 04/04/2011 22:18

Ja svoju u przioni na pijaci Grbavica

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#11 Re: da li bi kupili svjezu samljevenu kafu

Post by PipiDugaDevetka » 04/04/2011 22:51

Sunrise00 wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Suhim zlatom bih platio prirodnu NON-GMO kafu, prženu, tek samljevenu.
http://thisisbooth.files.wordpress.com/ ... beans1.jpg
nego pipi, de ti meni reci, jel' postoji neki razlog sto ti stalno pricas o GMO hrani ili je to cisto onako :D jer vidim da te bas interesuje :D ako nije neka tajna :D
izvinjavam se na offtopicu :D

kafu kupujem u supermarketima :D
Moje je mišljenje, da sve ove rijetke boleštine (Vidi, pdf Zdravlje), iznenadne smrti ljudi,naročito mladjih ljudi oko nas,...sve ono od čega boluju i umiru Bosanci i Hercegovci, od običnog svrbeža-alergije i karijesa zuba, pa do opakih boleština, dolazi od GMO hrane koja je masovno na našim trpezama, a u EU je dozvoljeno 0,9% GMO, bez da se označava.

Misli šta god hoćeš, da sam paranoidan, lud,....i šta ti ja znam, imam strah od GMO hrane, to ti je tako. Da li je taj moj strah od GMO hrane opravdan, ja ne znam, nema naučnih dokaza da je GMO opasan po zdravlje ljudi, ali isto tako, nije dokazano da je GMO hrana bezopasna. Jednostavno, nauka još ne zna, osim za slučaj GMO krompira.

Pogledaj na http://www.poljoprivreda.ba, pa na forumu, tamo sam i moderator podforuma koji se odnosi na GMO-NON GMO hranu.
Last edited by PipiDugaDevetka on 05/04/2011 05:04, edited 2 times in total.

hurmasica
Been thanked: 4 times

#12 Re: da li bi kupili svjezu samljevenu kafu

Post by hurmasica » 04/04/2011 23:14

Uvijek kupujem svijeze samljevenu kafu, na pijaci markale ima prziona. Bude jos vrela dok je nosim kuci. Kafe tipa doncaffe, prima i ostale ne kupujem, em su skuplje em su bljak.
Al zasta nam je to bitno?

PipiDugaDevetka

#13 Re: da li bi kupili svjezu samljevenu kafu

Post by PipiDugaDevetka » 05/04/2011 05:03

zagazaga wrote:
Image

:kiss: :-D
:kiss: :kiss:

TheMule
Has thanked: 11 times
Been thanked: 5 times

#14 Re: da li bi kupili svjezu samljevenu kafu

Post by TheMule » 05/04/2011 06:02

PipiDugaDevetka wrote: Moje je mišljenje, da sve ove rijetke boleštine (Vidi, pdf Zdravlje), iznenadne smrti ljudi,naročito mladjih ljudi oko nas,...sve ono od čega boluju i umiru Bosanci i Hercegovci, od običnog svrbeža-alergije i karijesa zuba, pa do opakih boleština, dolazi od GMO hrane koja je masovno na našim trpezama, a u EU je dozvoljeno 0,9% GMO, bez da se označava.

Misli šta god hoćeš, da sam paranoidan, lud,....i šta ti ja znam, imam strah od GMO hrane, to ti je tako. Da li je taj moj strah od GMO hrane opravdan, ja ne znam, nema naučnih dokaza da je GMO opasan po zdravlje ljudi, ali isto tako, nije dokazano da je GMO hrana bezopasna. Jednostavno, nauka još ne zna, osim za slučaj GMO krompira.

Pogledaj na http://www.poljoprivreda.ba, pa na forumu, tamo sam i moderator podforuma koji se odnosi na GMO-NON GMO hranu.
Kako nema naucnih dokaza? Mislim da ljudi nista ne razumiju kad je u pitanju ta hrana, pa ih nije strah. Razlog sto se hrana modifikuje je da bi mogla izdrzati veliku kolicinu otrova kojim ih prskaju da bi ih zastitili od insekta. Normalna biljka bi brzo bila unistena pod napadom tolikih otrova. Naravno, i mala kolicina otrova je losa po zravlje, a de ne spominjemo sta se danas radi.

Tu su jos bila i neka nezavisna istrazivanja o DNK djelovima kojima oplodjavaju biljke. Kad se ta hrana pojede, prodje kroz stomak, ali jedan dio DNK koji je bio ubacen u biljku ostaje u stomaku. Tu se moze ukrstiti za bakterijama koje su vec prisutne i napraviti mutaciju batkerije, itd.

To treba sto vise izbjegavati

PipiDugaDevetka

#15 Re: da li bi kupili svjezu samljevenu kafu

Post by PipiDugaDevetka » 05/04/2011 06:22

TheMule wrote:
PipiDugaDevetka wrote: Moje je mišljenje, da sve ove rijetke boleštine (Vidi, pdf Zdravlje), iznenadne smrti ljudi,naročito mladjih ljudi oko nas,...sve ono od čega boluju i umiru Bosanci i Hercegovci, od običnog svrbeža-alergije i karijesa zuba, pa do opakih boleština, dolazi od GMO hrane koja je masovno na našim trpezama, a u EU je dozvoljeno 0,9% GMO, bez da se označava.

Kako nema naucnih dokaza? Mislim da ljudi nista ne razumiju kad je u pitanju ta hrana, pa ih nije strah. Razlog sto se hrana modifikuje je da bi mogla izdrzati veliku kolicinu otrova kojim ih prskaju da bi ih zastitili od insekta. Normalna biljka bi brzo bila unistena pod napadom tolikih otrova. Naravno, i mala kolicina otrova je losa po zravlje, a de ne spominjemo sta se danas radi.

Tu su jos bila i neka nezavisna istrazivanja o DNK djelovima kojima oplodjavaju biljke. Kad se ta hrana pojede, prodje kroz stomak, ali jedan dio DNK koji je bio ubacen u biljku ostaje u stomaku. Tu se moze ukrstiti za bakterijama koje su vec prisutne i napraviti mutaciju batkerije, itd.

To treba sto vise izbjegavati
Otvorićemo posebnu temu ili ''podići'' neku staru u vezi sa GMO hranom ili tamo na Forumu http://www.poljoprivreda.ba.

Post Reply