Da, ja sam pucao u Cacu!

Locked
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#1 Da, ja sam pucao u Cacu!

Post by Fair Life »

[img]http://auto.bhdani.com/img/logoc12.gif[/img][color=white]_[/color][size=117]Broj 419 - 24.06.2005. wrote:[/size]Sarajevo: Nakon 12 godina Kantonalno tužilaštvo otvorilo istragu o ubistvu komandanta 10. brdske brigade

Naredjeno je da Caco bude ubijen kao pseto!?

U noci kada se država BiH obracunavala sa organiziranim kriminalom u vlastitim redovima i Ramiz Delalic Celo i Mušan Topalovic Caco trebali su biti odvedeni u Predsjedništvo. Jusuf Pušina, koji je po Izetbegovicevom nalogu i otišao po Cacu, odveo ga je u Korpus: Caco je u Korpusu dobio žestoke batine, ali i lisice i Šacira Arnautovica.

Pise: Dženana Karup-Druško

Nešto prije ponoci, 26. oktobra 1993. zazvonio je telefon u Prvom korpusu Armije BiH. Jusuf Pušina, savjetnik predsjednika Predsjedništva BiH Alije Izetbegovica bio je na vezi: "Dovodim Cacu!"

U Korpusu je toga dana svakako bila drama. No, atmosfera je dodatno usijana zbog informacija o brutalnim smaknucima pred komandom Desete brdske - devet policajaca iz ekipe koja je trebala uhapsiti Mušana Topalovica Cacu mucki su ubijeni a vec se culo da su neki od njih nakon smrti masakrirani?!

Haos u Korpusu
No, zašto je promijenjen plan? Prema preciznim uputstvima akcije "Trebevic 1", u kojoj su tog 26. oktobra 1993. uhapšeni Ramiz Delalic Celo i Mušan Topalovic Caco, bilo je predvideno da se njih dvojica, ako prežive, vode u Predsjedništvo - Aliji Izetbegovicu.

Na sam dan akcije, u poslijepodnevnim satima, Ramiz Delalic se predao i odveden je u Predsjedništvo, ali kod Izetbegovica mladeg. U kabinet Oca nije krocio. Oko osam sati navece i on je bio u Korpusu. U kancelariji komandanta Vahida Karavelica, nakrcanoj visokim oficirima iz komande, ali i komandantima videnijih sarajevskih brigada - ucesnica akcije obracuna sa organiziranim kriminalom u vlastitim redovima - Delalic je sam pružio ruke kako bi mu bile stavljene lisice. Po slovu zakona, Delalica je preuzeo i izveo iz kancelarije Šacir Arnautovic, tadašnji nacelnik bezbjednosti u Prvom korpusu. Delalic je u zatvor stigao živ.

No, i u samom Predsjedništvu se odvijala drama. Nakon što je konstantno bio u toku cijele akcije hapšenja Mušana Topalovica Cace, Alija Izetbegovic je uspio izdejstvovati Cacino prihvatanje predaje. Garantirao mu je život, tvrde svjedoci, i po njega poslao svog savjetnika Jusufa Pušinu.

Pušina Cacu ipak vodi u Korpus?! Navodno je, sam Izetbegovic, na pitanje: "Šta cemo sa njim?", odmahnuo rukom, što su njegovi suradnici shvatili kao katil-ferman?!

Caco je u pratnji policajaca stigao u Korpus. Haos je nastao vec na samom ulazu: svjedoci tvrde da baš niko nije mogao sprijeciti njegovo batinjanje. Teško da ce se ikad otkriti ko ga je prvi udario, ali Cacu su tukli svi koji su se u tom trenutku zadesili u hodniku Korpusa.

Kažu da je Vahid Karavelic, u pokušaju da zavede red, u jednom trenutku zamalo i sam dobio batine?! No, u hodniku se jedino cuo njegov glas i naredbe da svi prestanu. Caco je, konacno, uveden u komandantovu kancelariju zajedno sa bratom, sestrom i još dva svoja najbliža suborca?!

Tajni izvještaj
Tokom narednih 40-tak minuta, koliko je tu zadržan, nije progovorio ni rijeci. Pogled mu je, tvrde prisutni, bio izgubljen i ponašao se kao da mu je sasvim svejedno šta ce biti sa njim. Po okoncanju razgovora i Caco je dobio lisice i Šacira Arnautovica.

Tu noc, samo dvjestotinjak metara od Korpusa, Caco je ubijen. Okolnosti njegove smrti nedavno su otkrili Dani: bila je to najcuvanija sarajevska vojna tajna.

Istraga o ubistvu Mušana Topalovica Cace, komandanta 10. brdske brigade Armije BiH, otvorena je 12 godina kasnije. Vec prema prvim rezultatima, kako tvrde u Tužilaštvu, sve upucuje da je Topalovic izvucen iz kombija, bacen na ulicu i ubijen sleda - kao pseto!?

No, ništa od svega što se zbivalo te noci nije moglo biti uradeno bez aktivnog saucesništva pojedinih visokih vojnih i policijskih zvanicnika iz tog vremena, a cak i laicima je bilo jasno da je iza svega stajala vlast.

Uostalom, nesretni vojnici nisu djelovali samostalno tim prije što je zaista morala biti provedena opsežna akcija, ne samo Topaloviceva ubistva vec i njegova sahranjivanja pod NN humkom na gradskom groblju.

Upravo ta vlast sve je i zataškala - tek su Dani objavili dokumente koji su imali oznaku: vojna tajna - strogo povjerljivo, a u kojima se navode detalji Topaloviceve smrti.

Da podsjetimo, u zvanicnom izvještaju koji je dan nakon Cacinog ubistva komandantu Štaba Vrhovne komande Rasimu Delicu, poslao nacelnik Uprave bezbjednosti ŠVK-a Jusuf Jašarevic stoji: "Oko tri sata poslije ponoci patrola Vojne policije Prvog korpusa u sastavu: Esnaf Kastrat, Mustafa Krasnic, Amir Cauševic i dva vojnika pristupila je sprovodenju Mušana Topalovica Cace iz zgrade Prvog korpusa u Okružni vojni zatvor. Tokom prevoženja kombijem u blizini raskrsnice ulica Danijela Ozme i Kralja Tomislava, iznenadena pokušajem fizickog napada i pokušaja bjekstva Mušana Topalovica, patrola je bila prinudena upotrijebiti silu, odnosno vatreno oružje. Zbog mogucnosti bijega Mušana Topalovica koji je iskocio iz kombija došlo je do upotrebe vatrenog oružja od cega je Topalovicu nanesena teža tjelesna povreda hicima iz vatrenog oružja. Smrtne posljedice nastupile su prilikom prevoženja u Klinicki centar Koševo."

Kako je Caco amnestiran
Izvještaj je baziran na izjavama vojnih policajaca, kojima danas stižu ozbiljne prijetnje smrcu (?!) a koji su te noci sjedili pored vozaca kombija u kome je Topalovic iz Prvog korpusa vožen u Centralni zatvor. Ispricali su da su, nakon buke koju su culi pozadi, istrcali - bio je mrkli mrak, ništa se nije vidjelo - primijetili da neko bježi u pravcu parka i zapucali. Navodno su vidjeli o kome se radi tek kad su prišli nepomicnom tijelu i osvijetlili ga baterijom: bio je to Mušan Topalovic Caco.

Uvidaj na licu mjesta obavili su pripadnici Krim-službe Vojne policije ŠVK-a, Emir Hasanovic i Ismail Biber. Medutim, prema njihovom zvanicnom izvještaju - koji su napravili uglavnom na osnovu informacija koje su dobili u kancelariji tadašnjeg nacelnika bezbjednosti Prvog korpusa Šacira Arnautovica - na licu mjesta nisu pronadeni nikakvi dokazi, cak ni cahure od ispucanih metaka. Jedini dokaz da je Caco ubijen baš na mjestu koje se navodi u izvještaju jeste nekoliko kapljica krvi.

Nakon što su Dani objavili ove dokumente u redakciju su došli njegovi saborci tvrdeci da Caco nije bježao, vec da se radilo o klasicnom ubistvu. Pozivali su se na tvrdnje svjedoka koji su tu noc sa Cacom bili u kombiju, ali niko od njih nije želio javno o tome govoriti. Suzdržani su bili (pogledati okvir) i kad su pozvani u Kantonalno tužilaštvo koje vec nekoliko mjeseci pokušava kompletirati predmet o ovom ubistvu.

Konacno se klupko pocelo odmotavati. No, vratimo se malo onoj NN humci koja ce biti otvorena 1996., kada je Mušan Topalovic Caco amnestiran i od zlocinca na cijoj su duši - po trvdnji njegovih suboraca - svi zlocini nad sarajevskim Srbima pocinjeni u zoni 10. brdske brigade, cijela jama Kazani iz koje još uvijek nisu identificirani posmrtni ostaci civila, preimenovan u šehida i gaziju i sahranjen na spomen mezarju Kovaci.

Cacinoj dženazi, jednoj od najvecih koju Sarajevo pamti, tvrde tadašnji znalci domacih vojnih prilika, prethodile su prijetnje njegovog brata visokim oficirima Armije BiH da je spreman na sve ukoliko mu ne vrate tijelo brata. Na sastanku Generalštaba ARBiH, kada je otvorena ova tabu-tema, tadašnji komandant Armije BiH Rasim Delic, rezimirao je: "Ja cu to vidjeti sa predsjednikom". I Caco je amnestiran.

Ubistvo, a ne bjekstvo
Obdukacija na Topalovicevom tijelu nikad nije uradena iz prostog razloga što to nikad zvanicno nije ni zatraženo. Ali, '96. je - kažu u Tužilaštvu - uradena ekshumacija, koja na sudu ima istu dokaznu moc kao i obdukcija, i otkriveni su dokazi koji ce, kako se istraga razvija, biti kljucni. Naime, prema nalazima ekshumacije, kojima raspolaže Tužilaštvo, na Topalovicevom skeletu su bile tri povrede kostiju od metka i nekoliko lomova koji ne potjecu od metka. Na Tužilaštvu je da utvrdi da li se radi o ranijim povredama ili su one nastale u noci kad je Caco ubijen.

Ove nalaze ekshumacije, kako Dani saznaju, potvrduju svjedoci po kojima je Topalovic te kobne noci u Prvom korpusu bio toliko pretucen da nije bilo govora da je samo nekoliko minuta kasnije mogao pokušati bijeg iz kombija. Neki svjedoci su, navodno, u Tužilaštvu tvrdili i da su Topalovicu bile prebijene noge. Istraga ce pokušati utvrditi i da li je tacno, što opet tvrde svjedoci, da je Topalovic bio u besvjesnom stanju kad je izvucen iz kombija i bacen na asfalt nakon cega je u njega ispucano nekoliko metaka?!

Na Tužilaštvu je i da tacno utvrdi ko je sve bio u Cacinoj pratnji te noci - o cemu nema ni rijeci u "strogo povjerljivim vojnim izvještajima" po kojima je kombi u kome je bio Caco išao sam. Prema nepotvrdenim podacima do kojih je Tužilaštvo došlo, u koloni je bilo više vozila koja su išla iza i ispred kombija, a pominju se imena Jusufa Jašarevica, Šacira Arnautovica te još nekih tadašnjih visokih funkcionera i oficira iz Štaba Vrhovne komande i Prvog korpusa.

Oleg Cavka, tužilac koji vodi istragu u ovom predmetu, potvrdio nam je, što su Dani objavili u prošlom broju, da je istraga otvorena s ciljem da se "utvrdi zašto je neko lišen života na taj nacin. Ukoliko se dokaže da je Topalovic ubijen na nacin na koji upucuje dosadašnja istraga, onda ce se postaviti pitanje ko je sebi dao za pravo da uzme pravdu u svoje ruke?" Ne želeci dalje komentirati istragu, tužilac Cavka nam je ipak potvrdio da su dosadašnji rezultati porazni, te da se radi o "krivicnom djelu ubistva, a ne o bjekstvu". Pri cemu, naravno, Cavku ne zanimaju Cacini grijesi, jer - kako je to inace praksa domaceg pravosuda - oni su bili predmet drugih sudskih sporova vodenih u slucaju Kazani.
[size=134]OKVIR[/size] wrote:Zašto se svjedoci boje?

Ko je odobrio zlocine 10. brdske brigade?

Jedan od problema na koje nailazi istraga ubistva Mušana Topalovica Cace je što oni koji znaju kako je ubijen Caco znaju puno i o (zlo)djelima Desete brdske brigade, pa se zbog toga boje posljedica koje bi mogle proisteci iz njihovog svjedocenja. Iako je ratni vojni sud procesuirao neke Cacine suborce zbog zlocina na Kazanima cinjenica je da to sudenje nije dalo odgovore na mnoga pitanja.

Nikada se nije saznalo koliko je civila na silu odvedeno iz svojih kuca i brutalno ubijeno na Kazanima, kao što se ne zna koliko je leševa ekshumirano iz tih grobnica. Iako je tadašnji okružni Vojni sud utvrdio da su sva zlodjela u zoni 10. brdske brigade izvršena po Cacinom naredenju, njegovi borci su uvijek tvrdili da on nije ništa radio "bez odobrenja s vrha".

A vrh je u Topalovicevom slucaju bio ne Štab Vrhovne komande Armije BiH, vec sam Alija Izetbegovic. Caco se, ne bez ponosa, u više navrata hvalio drugim komandantima i objašnjavao im kako oni "ništa ne znaju o onome što se stvarno dešava".
Last edited by Fair Life on 02/07/2005 09:24, edited 1 time in total.
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#2

Post by stickitout »

Poznata mi ova prica pravo............
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#3

Post by Fair Life »

stickitout wrote:Poznata mi ova prica pravo............
A sada...?
[img]http://auto.bhdani.com/img/logoc12.gif[/img]"[color=white]__[/color][size=134]broj 420, 01.07.2005.[/size] wrote:Ekskluzivno: Major Esnaf Kastrat, Zlatni ljiljan Armije BiH:

Da, ja sam pucao u Cacu!

Komandant Desete brdske brigade i tvorac jame Kazani, iz cije utrobe su izvadena ali još uvijek nisu identificirana tijela ubijenih civila, mahom sarajevskih Srba, Mušan Topalovic Caco ubijen je 26. oktobra 1993. Tri godine kasnije iz NN humke Caco je preko hiljada i hiljada ruku prenesen na spomen-mezarje Kovaci i sahranjen kao gazija, a nedavno je Kantonalno tužilaštvo otvorilo istragu o njegovoj smrti. Dani su prije nekoliko brojeva objavili zabilješku Vojne bezbjednosti sacinjenu o noci Cacina ubistva: major Esnaf Kastrat, jedan od dvojice vojnih policajaca koji su izjavili da su pucali na bjegunca, Danima je povjerio svoja sjecanja, uz jedan uvjet - da koristimo njegove ratne fotografije.

Pise: Vildana Selimbegovic

Za ukupan doprinos oružanom otporu agresoru na Republiku Bosnu i Hercegovinu, a posebno za licnu hrabrost ispoljenu u borbenim dejstvima vodenim u zoni odgovornosti Prvog korpusa Armije RBiH, nagraden je Zlatnim ljiljanom. Iza ove šture recenice stoje zapravo dva vanredno uspješna pothvata izvedena ispred prve linije sarajevskog fronta: major Esnaf Kastrat ustvari je dvostruki Zlatni ljiljan, jedan od rijetkih živih boraca armije ove zemlje koji su najvece ratno odlikovanje zaradili baš tamo gdje se odlucivao opstanak.

Roden je u Gusinju, no vec od prve godine života je Sarajlija: i danas živi i radi u svome gradu, u cijoj je odbrani ucestvovala cijela njegova porodica. Otac Smail je poginuo, mladi brat je stopostotni ratni vojni invalid, a stariji brat je takoder bio ratni komandant. On, Esnaf, školovani je predratni vojni specijalac, a tokom rata je svoje znanje primijenio: u noci u kojoj se država BiH obracunavala sa organiziranim kriminalom u svojim redovima - 26. oktobra 1993. godine - bio je na dužnosti komandira protuteroristickog voda Vojne policije Prvog korpusa Armije RBiH. Ovo je njegova prica.

Ajnadžicev šamar
Te noci, u samom Korpusu i oko zgrade, bilo je stotinjak naoružanih boraca: operativna grupa Druge viteške brigade (koliko se sjecam, u borbama oko Cacine komande izgubili su jednog od najboljih boraca), Izvidacko-diverzantska ceta Keme Murtica i Mrkve, te tri voda Vojne policije Korpusa. Vec je bilo gluho doba kada se pojavilo nekoliko automobila: Jusuf Pušina, Biseri (specijalna jedinica pod komandom Harisa Lukovca, tokom rata obezbjedenje Predsjedništva BiH; op. prir.), Cacini suborci, te on, Caco, koga je bukvalno grlilo desetak žena.

U holu Korpusa, nama je naredeno da razdvojimo civile od vojnika i da zarobljenike uvedemo u veliku salu u prizemlju. Jedan od mojih policajaca uzaludno je pokušavao skinuti ruke neke žene sa Cace: ona se pocela boriti s njim i u tom casu je prišao Nedžad Ajnadžic (danas penzionirani general, tada nacelnik Štaba Prvog korpusa, op. prir.), viknuo na nju da bježi, a kako ona nije htjela - opalio joj šamar. Na kraju smo ih smjestili u salu.

Sišao je komandant Vahid Karavelic i kratko rekao: "Topalovicu, nakon ovoga što ste uradili, ja nemam šta razgovarati s vama." Okrenuo se prema meni i pitao gdje je Šacir Arnautovic (nacelnik Vojne bezbjednosti Korpusa; op. prir.), a potom naredio da zarobljenike odvedemo na sprat, u njegovu kancelariju. Poveli smo ih: sjecam se da mi je jedan od policajaca, koji ih je znao, objašnjavao ko je ko. Bili su tu, osim Cace, njegov brat Nane, Armin Hodžic, Haracic, neki Žuti… Ja sam se, na pocetku rata, borio na Dobrinji, ali sam Cacu prepoznao po povrijedenoj ruci.

U Karavelicevoj kancelariji on nam je naredio da im stavimo lisice na ruke: Amir Deljkic je donio lisice, a mali Damir (Babic; op. prir.) ih je vezivao. Kad je došao do Cace, stavio mu je lisicu na jednu ruku, krenuo ka onoj povrijedenoj, a Caco je zajecao. Damir je pogledao u komandanta, ovaj je rekao da se lisice stave. "Vidjet ceš za ovo", smrsio je Caco, ali Damir nije uspio staviti lisice: ruka je bila zamotana.

Karavelic je otišao u susjednu kancelariju gdje je boravio cijeli komandni tim akcije: tamo su bili Šacir Arnautovic, Asim Deljkic, Ismet Dahic, Dževad Radžo, Nedžad Ajnadžic, Esad Pelko Brzi je ulazio i izlazio… U jednom momentu otvaraju se vrata, pojavljuje se Ajnadžic i nareduje da ih sve izvedemo i prislonimo uza zid, raširenih nogu.

Mislim da su komandanti, u meduvremenu, saznali detalje borbi ispred Cacinog stana, jer je Ajnadžic krenuo prema Arminu Hodžicu govoreci: "A, kolješ, majku ti j…!", i udario ga. Hodžic je vrisnuo: "Nisam ja!" Došli su i Jusuf Jašarevic (komandant Vojne bezbjednosti ŠVK-a ARBiH; op. prir.), Safet Šubo, Dževad Jusic, Hajriz Becirevic, oni su tad bili u Bezbjednosti. Stigao je i Senad Pecar, bio je u Ajnadžicevoj kancelariji, bili su tu i njihovi pratioci i vojnici. Pocelo je raspitivanje ko je koga ubio, neko je tražio Hebibovog ubicu. Nastala je frka.

Ipak je bježao
Hodžic je, nakon možda treceg udarca, vrisnuo: "Caco je klao!" Znam da mi je i tada bilo pomalo cudno da je ustvari najmanje udaraca dobio Caco. To je trajalo nekih 20-ak minuta, najviše pola sata, a onda je Karavelic naredio da ih prebacimo u Centralni zatvor. Ajnadžic ga je dopunio: tražio je da se sacekaju izvidaci Korpusa, da vide ko im je klao drugove. Ajnadžic je stvarno bio bijesan, mislim cak da mu je poginuli Jasmin Camdžic bio neki rod, a i znao je vecinu ubijenih policajaca. Uostalom, svi smo bili pod strašnim dojmom smrti naših kolega: bili su to dobri borci, a culi smo kako su zaklani, masakrirani, posipani kiselinom…

Poveli smo zarobljnike
Caco se toliko opirao da je policajac Ramiz morao upotrijebiti policijsku polugu da bi ga on i Damir sveli niz stepenice. Ja sam išao prvi. Kad sam došao do izlaza i ugledao stotinjak ljudi repetiranih pušaka, bijesnih, vratio sam se na sprat i rekao da ih je nemoguce sprovesti. Onda su oficiri, na celu s Karavelicem, sišli i bukvalno napravili špalir do kombija u koji smo ubacili zarobljenike: Caco je bio posljednji.

Ispred tamnog kombija IDC-a, u kojem smo ih vozili, išao je bijeli Golf Jusufa Jašarevica. Ko je još bio s njim, ne znam, ali ih je bilo. Ja sam uskocio u kombi kad je vec krenuo, pored vozaca, a neki su vojnici potrcali za nama. Tu je bilo još jedno vozilo: džip Bisera, u kome je bio Osmica (dugogodišnji pratilac Alije Izetbegovica; op. prir.). Golf je imao svjetla, kombi nije. Startalo se malo brže, da bi nakon prve raskrsnice i skretanja udesno Golf malo zastao. Zastao je i kombi, a ja sam shvatio da se nešto dešava. Naredio sam da kombi stane. Neko je vikao: "Nema mi pištolja", drugi glas se derao: "Pobježe"; Damir je galamio na one u kombiju da se zbiju, ucinilo mi se da se nešto naprijed mrda…

Cuo se jedan pucanj
Ja sam pucao dva puta, a cim sam ugledao Muju (Mustafa Krasnic; op. prir.), rekao sam da on i Damir voze ostale prema Centralnom. U meduvremenu su dotrcali Senad Talic i Jasmin Džindo, neko je i iz pravca Predsjedništva pitao treba li pomoc. Amir (Amir Cauševic, vojni policajac koji je takoder operativcima Krim-službe potvrdio da je pucao: zabilješka koju su Dani objavili prije nekoliko brojeva; op. prir.) išao je prema meni - ustvari, išli smo prema tijelu iz razlicitih pravaca.

Tek kada smo prišli, shvatio sam da je Caco na zemlji. Amir ga je okrenuo: kako je povukao košulju, poderao ju je. Caco je bio krvav, ali je mrdao nogama. Dotrcao je Amir Deljkic, ja sam izvijestio Šacira, koji je takoder potom stigao, došao je Hajriz, odjednom je tu bilo još sedam-osam ljudi. Bio je tu i nekakav sanitetlija.

I Cacin brat je ranjen
Zacuo se pucanj iz automatske puške i to iz pravca Centralnog zatvora. Trcim, zajedno sa Amirom Cauševicem: tamo zaticemo prazan kombi, Jusufa Jašarevica, Dževada Jusica i Kemu Murtica. Za nama stiže i Hajriz. Nane, Cacin brat, pred samim zatvorom je pokušao bjekstvo i stigao je do prvih ježeva: Kemo ga je ranio u ruku i u nogu. Uzimam Naneta i tim istim tamnim kombijem, sa još trojicom policajaca, vodim ga na Koševo: ja sam ga na rukama unio u bolnicu.

Na izlazu srecem Jusufa Jašarevica: on je došao da vidi je li sve u redu. S njim sam se i vratio. Damir mi je poslije rekao da je Samir Cišic došao sa bijelim kombijem i da je on odvezao Cacu. Nama je receno: u Vojnu bolnicu.

Uzeli su nam pištolje, dali smo izjave, ali ne znam zašto obdukcija nije izvršena: mislim da bi nama dvojici - meni i Amiru - ona najviše trebala. Nisam ja ustanovio da je mrtav, nisam ga ja odveo u mrtvacnicu i ne znam zašto ovaj dio ne stoji u onoj mojoj izjavi koju su Dani objavili, ali znam da su naredna dva dana vojni policajci cuvali mrtvacnicu na Koševu. Damir mi je potvrdio da je cuvao Cacino tijelo.

Ni danas mi nije jasno zašto je oko Cacine smrti pravljena tolika fama. Još mi je manje jasno kako se uopce moglo dogoditi da on - tri godine kasnije - bude onako sahranjen na Kovacima. Policajci koje je poubijao nisu imali takve pocasti. Bio sam i sam pogoden kada sam nedavno, na televiziji, cuo Kemu Ademovica kako govori da je Caco mucki ubijen. Taj isti Kemo je, tog istog 26. oktobra, ujutro, cuo sam ga svojim ušima, tražio da upotrijebi sva raspoloživa sredstva protiv Cace - da bi zaštitio svoje ljude. Zašto on, uostalom, na takav zadatak nije sam poveo svoje najsposobnije borce? Zašto su poslana djeca? Te iste noci, na TV-u, svoje ljude koji su baš mucki ubijeni, nije ni spomenuo.
[size=134]Akcija[/size] wrote:Smrt na Bistriku

Oko komande Desete brdske brigade bile su rasporedene najelitnije jedinice u Sarajevu: Specijalna jedinica MUP-a RBiH, Laste i protuteroristicka ceta Vojne policije. U samom startu akcije nastali su problemi: Mušan Topalovic nije bio u komandi brigade, kako se ocekivalo, vec u stanu na Bistriku, i odmah je uzeo civile za taoce. Iz Cacine zgrade je pobjegla jedna žena i rekla policajcima da Caco kolje sve po redu. Nakon što su je pitali koga, bojeci se da je poceo likvidirati zarobljene civile, žena je odgovorila: "Vojne policajce". Nisu joj vjerovali dok im nije rekla da im je vidjela oznake na opasacima.
Svi su bili u šoku. Jedan od voda akcije se sjeca: "Prema planu akcije niko nije trebao ici Caci na vrata. Tu grupu od devet ljudi koji su ušli ne znam ko je poslao, znam samo da nam niko ni jednog trenutka nije spomenuo takvu mogucnost!"

Ni do danas nikad nije odgovoreno na pitanje ko je tog kobnog 26. oktobra 1993. Caci na vrata poslao 11 vojnih i policajaca MUP-a: Admira Hebiba, Kemala Kojica, Dragana Miljanovica, Slavena Markešica, Srdana Bosiljcica, Elvira Šovšica, Hamida Humica, Elvedina Prljacu, Teufika Jamakosmanovica, Mensura Gackica i Jasmina Camdžiju.

Nakon što je Topalovica izveo Jusuf Pušina, na stepenicama ispred njegovog stana naden je preklan Izet Karacic. Bila su mu izvadena oba oka. Admiru Hebibu je bilo odsjeceno jedno uho i izvadeno jedno oko. Srdanu je bio rasporen stomak i unutra sipana kiselina, od koje je umro. I ostali policajci bili su preklani, a jednom od njih noga je bila izvaljena iz kuka i prebacena preko glave…

"U civilu, nenaoružani - baš kao da su ih u šetnju poslali - oni su došli u kucu gdje je bio Caco i gdje su se držali taoci. Docekao ih je Cacin brat Nane i, kada su mu rekli zbog cega su došli, on ih je uveo kod Cace. Sve je trajalo samo nekoliko sekundi. Caco je ubio Srdana i Dragana, a mog Slavena je ubio Armin Hodžic. Eno ga i sada je na slobodi. Slavenu je tada bilo 28 godina", ispricao je prije nekoliko godina za Dane Ivo Markešic, otac ubijenog.

Za smrt ovih policajaca okrivljeni su Mušan Topalovic Caco, njegov brat Emir, poznatiji pod nadimkom Nane, zatim njihov zet Behudin Džanovic, te Armin Hodžic.
[size=134]Trebevic 1[/size] wrote:Da li je i Ramiz Delalic trebao biti likvidiran

Kljucni svjedok u slucaju ubistva Nedžada Ugljena, Ramiz Delalic Celo i sam je uhapšen 26. oktobra 1993. Godinama kasnije, Celo je javno govorio da zna ime Cacinog ubice, te da cak posjeduje i pištolj kojim je ubijen?! Uistinu, jedan od oduzetih pištolja nestao je iz Vojne bezbjednosti?!

No, vojni policajci Danima tvrde da je tog 26. oktobra, u jednom trenutku, i Celin život doveden u pitanje, i to kada je iz Korpusa - još u ranim vecernjim satima - poveden ka Predsjedništvu (oni kažu: naoružan pištoljem s niklovanom drškom, koji ce tek kasnije predati Biserima, a od njih ce ga uzeti Ismet Dahic). Vojni policajac J. M., s nepunih 18 godina, povjerio se starijem kolegi da mu je Ismet Dahic naredio da u parku likvidira Celu?! Upravo je Esnaf Kastrat prišao Celi i sproveo ga u Predsjedništvo. Bez ispaljenog hica.

Još je u jednoj epizodi istoga dana ucestvovao Kastrat. Ujutro, kada je u komandu Korpusa pozvan Adnan Solakovic (još jedan iz plejade tzv. narodnih komandanata, nekadašnji zamjenik Jusufa Prazine; op. prir.), Safet Šubo i Amir Deljkic su postavili patrolu naredujuci vojnicima Solakovicevo razoružavanje. Ocekivali su otpor, pa se valjalo rasporediti za najlakšu upotrebu oružja. Kastrat je, tvrde njegove kolege, tražio da sklone puškomitraljeze, a sam je izašao pred Solakovica nudeci mu ili da preda oružje ili da se povuce. Solakovic je tražio Karavelicevo odobrenje da ude naoružan. Nije ga dobio. Solakovic se povukao, Karavelic vikao na policajca Ramiza Borcaka tražeci objašnjenje zašto Solakovic nije razoružan, da bi Arnautovicu rekao kako se odstupa od plana! Nešto kasnije Solakovic je ponovo stigao u Korpus, nudeci svoju pomoc u akciji.
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#4

Post by haris303 »

Helem Alija je kriv kao i obično .... kriv je što je Caco postojao ..... pa je onda kriv što Caco nije postojao .... i tako dalje ... da nije bilo Alije ni Radovan bezbeli tu ne bi bio .... da nije bilo SDA ni SDS-a ne bi bilo itd..itd... nema nigdje manje zemlje a da je iznjedrila više "generala poslije bitke" .... a tri naša najjača "poslijeratna generalštaba" su DANI, SB i "60 minuta" .... a vojsku bilmeza mogu regrutovati svugdje :D
User avatar
DiplomataSaSela
Posts: 1044
Joined: 20/10/2004 23:51

#5

Post by DiplomataSaSela »

Fair ba sto si se toliko opteretio s ovim.Ovo sve se vec zna odavno...a koga je ubio to u Danima neces procitati...
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#6

Post by Fair Life »

DiplomataSaSela wrote:Fair ba sto si se toliko opteretio s ovim.Ovo sve se vec zna odavno...a koga je ubio to u Danima neces procitati...
Opterecen sam ovakvima kao sto je haris303.

haris303 o tome nema pojma. Izgleda da samo bilmezi znaju... istinu.
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#7

Post by haris303 »

Fair Life wrote:
DiplomataSaSela wrote:Fair ba sto si se toliko opteretio s ovim.Ovo sve se vec zna odavno...a koga je ubio to u Danima neces procitati...
Opterecen sam ovakvima kao sto je haris303.

haris303 o tome nema pojma. Izgleda da samo bilmezi znaju... istinu.

E kada bi ti bio akreditovan da izdaješ certifikate o tome ko o čemu ima ili nema pojma možda bi se meni malo manje pišalo od šege kada tvoje postove čitam ..... ovako neka bude da vi imate pojima .... a btw sinko, vjerovao ti ili ne, ja većinu sudionika tih događaja poznajem ..... i valjalo tebi to ili ne, ja malo bolje od tebe znam zašto je neko od njih rekao nešto tako kako je rekao .... načitali smo se svi mi i naslušali "senzacionalnih otkrića" neovisnih medija i boraca za pravdu i pošteno da ti kažem svi vi sada skupa možete mrtvace na pišanje vodati ....
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#8

Post by Fair Life »

haris303 wrote:E kada bi ti bio akreditovan da izdaješ certifikate o tome ko o čemu ima ili nema pojma možda bi se meni malo manje pišalo od šege kada tvoje postove čitam .....
(...)
Prekontrolisi prostatu.

PS__Znas ti dobro ko je bio zaduzen da certifikate uvali narodu... Ako ti ih treba mogu natovariti jedne civare.
samir.konic
Posts: 37
Joined: 30/06/2005 16:45

#9

Post by samir.konic »

haris303 wrote:nema nigdje manje zemlje a da je iznjedrila više "generala poslije bitke" .... a tri naša najjača "poslijeratna generalštaba" su DANI, SB i "60 minuta" ...
Ova bi jaka :lol: :lol: :lol: :lol:
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#10

Post by hananah »

Harise sticem dojam da ti svasta nesto znas i da si mozda i ucesnik raznih dogadjaja. De nam exskluzivno za forum malo reci o tome, ipak si pod nikom niko nema pojma ko se krije iza tvog nika te je ok.
Malo sam citala o Kazanima i u par navrata se pominje neki Hare, e sad ne zamjeri mi sto sam to povezala sa tvojim pojavljivanjem na ovoj temi.
wandy
Posts: 144
Joined: 19/05/2004 00:29

#11

Post by wandy »

hananah wrote:Harise sticem dojam da ti svasta nesto znas i da si mozda i ucesnik raznih dogadjaja. De nam exskluzivno za forum malo reci o tome, ipak si pod nikom niko nema pojma ko se krije iza tvog nika te je ok.
Malo sam citala o Kazanima i u par navrata se pominje neki Hare, e sad ne zamjeri mi sto sam to povezala sa tvojim pojavljivanjem na ovoj temi.
hahahahahaa

Nek si ti njega odkrila.Pokuso da se ubaci u nase redove.

:D
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#12

Post by hananah »

Nisam ja nikog "otkrila" niti mi je to bila namjera. Ja samo pretpostavljam da bi Haris303 mogao znati nesto o tome, te ga fino pitam. I otkriti i pretpostaviti su dva razlicita pojma. Pogledaj u rjecnik ako mi ne vjerujes. Ne volim kad mi se prepisuje nesto sto nisam rekla, isto kao sto ja ne volim pripisivati nekome nesto sto moze biti samo moja stura procjena i pretpostavka.
wandy
Posts: 144
Joined: 19/05/2004 00:29

#13

Post by wandy »

hananah wrote:Nisam ja nikog "otkrila" niti mi je to bila namjera. Ja samo pretpostavljam da bi Haris303 mogao znati nesto o tome, te ga fino pitam. I otkriti i pretpostaviti su dva razlicita pojma. Pogledaj u rjecnik ako mi ne vjerujes. Ne volim kad mi se prepisuje nesto sto nisam rekla, isto kao sto ja ne volim pripisivati nekome nesto sto moze biti samo moja stura procjena i pretpostavka.
Sta ti volis a sta nevolis tvoja stvar.
A haris303 i da zna nesto maksuz bi trebo tebi ipricati.
Ko si ti? :-?

:D
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#14

Post by mosor1 »

wandy wrote:
hananah wrote:Nisam ja nikog "otkrila" niti mi je to bila namjera. Ja samo pretpostavljam da bi Haris303 mogao znati nesto o tome, te ga fino pitam. I otkriti i pretpostaviti su dva razlicita pojma. Pogledaj u rjecnik ako mi ne vjerujes. Ne volim kad mi se prepisuje nesto sto nisam rekla, isto kao sto ja ne volim pripisivati nekome nesto sto moze biti samo moja stura procjena i pretpostavka.
Sta ti volis a sta nevolis tvoja stvar.
A haris303 i da zna nesto maksuz bi trebo tebi ipricati.
Ko si ti? :-?

:D
A ko su oni sto su se kao za narod borili, pa sad od tog istog naroda skrivaju istinu? Osim, naravno, ako se boje svojih dojucerasnjih suboraca.
Smrt fasizmu
Posts: 126
Joined: 05/09/2004 18:51

#15 Da, ja sam pucao u Cacu

Post by Smrt fasizmu »

:x U svakom slucaju ovi zlocinci su dobili ono sto su zasluzili, ali razlog njihovog ubijanja nisu bili ni policajci niti nevine zrtve koje leze u Kazanima.. ZA RAZLOG TREBA UPITATI BAKIRA IZETBEGOVICA I ZA RACUNE KOJE JE TIH DANA ON SVODIO SA OVIM ZLOCINCIMA I O PRIJETNJAMA OD OVIH ZLOCINACA DA CE PROGOVORITI DA RADE POD NJEGOVOM I BABINOM KOMANDOM AKO IM SE NE .....??? :x
NESTO SLICNO JE URADIO I RADOVAN KARADZIC POSLE RATA SA SRDJANOM KNEZEVICEM I MAUZEROM, KAO I HDZ-VRHUSKA SA JOZOM LEOTAROM.
:x KAO I CELINE I CACOVE UBICE I OBICE KNEZEVICA I MAUZERA SU JOS UVIJEK NA SLOBODI I ZIVE BEZBRIZNO.. IZA SVEGA OVOGA STOJI SDA-SDS-HDZ MAFIJA KOJA I DANAS UBIJA SVE KOJI IM SE UCINE OPASNIM I NEPODOBNIM... :x
JFK
Posts: 88
Joined: 03/06/2005 21:34

#16

Post by JFK »

Dani je slican magazin ako tabloidi poput "Svet"-a i co. Sta ces treba novinama tiraz.
cpt.picard
Posts: 270
Joined: 19/03/2005 20:33
Location: U.S.S. Sarajevo

#17

Post by cpt.picard »

Posto sam zivio u to vrijeme na bistriku imao sam priliku upoznati Cacu i sjedit s njim u svojoj avliji, kroz koju se islo na liniju (mada sam tad bio balavac). Kao i vecina ljudi s tog kraja imam neke simpatije prema tom covijeku i po onome sto sam vidjeo tesko mi je zamisliti da on uradi takve grozote...

Prvo odmah da kazem da zlocine koje je Caco pocinio ne opravdavam. Zasluzio je da bude uhapsen i procesuiran. Ja sam cuo 100 prica, a sta se desilo i kako to ce se valjda jednom otkriti i dokazati.

Mene kao nekog ko je upoznat s onim sta je Caco uradio za Bistrik, za Sarajevo pa i za BiH boli kako se u medijia pljuje po njemu. Par stvari:

- Kada je poceo rat, Caco je organizovao raju pa i sam izasao pred tenk i spasio grad.
- U toku rata, casto je znao napraviti raciju po pijaci i zapljenjenu robu podjeliti borcima (ne kazem da dio nije zadrzavo).
- Onda podrumase i sve one koji nisu htijeli da brane grad znao je pokupiti na kopanje rovova. I tu je znalo doci do gresaka (da se odvedu ljudi koji su tek sisli sa linije).

Mozete pricati sta hocete, ali dobre ideje. Dok se secer/so prodavao po 100DM ljudi nisu imali sta da jedu. Dok se po Markalama prodavalo zamalo pa sve, raja u rovovima skapavala od glada. Dok su ljudi ginuli, pojedinci su glumili gospodu po gradu i izbjegavali vojnu obavezu. Rat je, zaboravi demokratiju hocu-necu. E to je nesto sto vecina ne zna, to je ono zasto je Caco uhapsen. Uhapsen je i zbog Kazana, ali prije svega jer je smetao. Jer je znao opeljesiti "pogresne "ljude i odvesti na kopanje "pogresne" sinove etc.

Caco je prije rata bio muzicar, nista posebno. Sviro u Domu na Bistriku, kao i vecina bio raja, klosar... Kad je izasao pred taj tenk i povrijedio ruku imao je bolove i poceo uzimati morfi. E sad, kako se prica, poceo se drogirati, gubiti kontrolu. I u zadnje vrijeme vecinu stvari koje su se desavale oko njega uradili su drugi. Takodjer odmah posliej tog incidenta pricalo se da je Cacu ubio Hebib, otac jednog od ubijenih specijalaca.

Onda kazani, velika mrlja u nasoj borbi za opstanak. Bilo je tu i ljudi koji su uhvaceni sa radio stanicama u stanu, sa snajperima etc ali i neduznih ljudi (Srba/Hrvata a i Muslimana). Svakako to ne opravdava njihova ubistva.

etc etc... nek je rahmet i vjecni mir njegovim nevinim zrtvama.

Teska tema, o kojoj se treba pricati. Ja sam ponosan na to sto se ovaj problem rijesio jos u toku rata, jer je i to jos jedan dokaz da smo se borili kolko toliko za pravdu.

Mislim da bi se slucaj Caco trebao rijesiti kao slucaj Draze M. tj. da za ratne zasluge bude nagradjen a optuzen za zlocine koje je pocinio i za koje je odgovoran. Jedino tako se moze rijesiti taj problem, jer ne mozete ocekivati od raje da ga mrzi a tako puno ucinio za njih niti da ga vole oni cije je ubio...
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#18

Post by hananah »

Lijepo si to rekao. Treba razdvojiti njegove zasluge od Kazana. Neke je stvari uradio bas kao treba, koje si nabrojao, ali ga to ne opravdava za Kazane, isto kao sto zbog Kazana ne treba zaboraviti i nipodastavati njegove zasluge. Svaka ti cast na postu, i upravo zato sam i pitala Harisa 303 da li nesto zna sto moze da nam kaze nesto sto mozda zeli da kaze a ne moze u stvarnom svijetu nego mu je lakse u virtuelnom. No, mozda momak nema sta da kaze a i ako ima mozda ne zeli, sto ja licno postujem.
SD-6
Posts: 750
Joined: 20/08/2004 01:20

#19

Post by SD-6 »

@fair....
zasto ljudimja ne predociš izvrstan feljton mirka kovaca o ideologu svih zala koja nas zadesise ...Dobrici Ćosicu(dosad izaslo 5 dijelova,zbog kojih im halalih 15km)...ne odgovara ti ha?... sto Kovac sav teret baca na pleća Ćosica i srpskog nacionalizma,koji je on godinama,pa cak i decenijma nadjubrav'o... čim je sišo s onog krstarenja s tvojim voždom,koji je bio(tako je ispalo) toliko bistar da ga je decenijama vod'o sa sobom i tetosio kao princa i povlastenog pisca,da nije bio u stanju da provari sta mu ovaj sprema...za njega ne bi izgleda mjesta na golom otoku,jerbo su tamo prvenstveno prednost imali oni koji nazovu selam van dzamije,oni su bili najpreci...tito je polozio na cosicu za sva vremena...a djelovao je tako mudro(bar po pricama i legendama)
...eeea necemo procitati taj feljton ovdje,zasto?pa zato jer bi ti volio da se nekako ta odgovornost za raspad "rahatluka"bratski raporedi,podjednako na sva tri naroda(ova veca),da se nekako i alija i njegov narod omasti,da se nekako i njemu pritefteri njegov dio hilme,a mozda da neko ne uoci titine katastrofalne propuste/ greske...
e druze,druze...zalim te zbog svoje ogranicenosti i zbog tvoje patoloske ovisnosti da sve polizes sta ti Kos-ovac avdic servira(da,da druze i on je u toj ekipi zajedno s E.M.,F.M.,F.P. i ostalim,ova zadnja trojka je naravno tebi po ukusu)kao i ostali vjerni adjutanti munira alibabica-munje,zlatka miletica i ostali provjerenih udbasa(prvi) i zlatkovih policajaca(drugi,kao i prvi naravno,u ulozi logisticara,i consiglijerea)..."ko te ne zna skupo bi te platio" :-) jadan si...al' ti to ve znas :wink:
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#20

Post by mosor1 »

SD-6 wrote:@fair....
zasto ljudimja ne predociš izvrstan feljton mirka kovaca o ideologu svih zala koja nas zadesise ...Dobrici Ćosicu(dosad izaslo 5 dijelova,zbog kojih im halalih 15km)...ne odgovara ti ha?... sto Kovac sav teret baca na pleća Ćosica i srpskog nacionalizma,koji je on godinama,pa cak i decenijma nadjubrav'o... čim je sišo s onog krstarenja s tvojim voždom,koji je bio(tako je ispalo) toliko bistar da ga je decenijama vod'o sa sobom i tetosio kao princa i povlastenog pisca,da nije bio u stanju da provari sta mu ovaj sprema...za njega ne bi izgleda mjesta na golom otoku,jerbo su tamo prvenstveno prednost imali oni koji nazovu selam van dzamije,oni su bili najpreci...tito je polozio na cosicu za sva vremena...a djelovao je tako mudro(bar po pricama i legendama)
...eeea necemo procitati taj feljton ovdje,zasto?pa zato jer bi ti volio da se nekako ta odgovornost za raspad "rahatluka"bratski raporedi,podjednako na sva tri naroda(ova veca),da se nekako i alija i njegov narod omasti,da se nekako i njemu pritefteri njegov dio hilme,a mozda da neko ne uoci titine katastrofalne propuste/ greske...
e druze,druze...zalim te zbog svoje ogranicenosti i zbog tvoje patoloske ovisnosti da sve polizes sta ti Kos-ovac avdic servira(da,da druze i on je u toj ekipi zajedno s E.M.,F.M.,F.P. i ostalim,ova zadnja trojka je naravno tebi po ukusu)kao i ostali vjerni adjutanti munira alibabica-munje,zlatka miletica i ostali provjerenih udbasa(prvi) i zlatkovih policajaca(drugi,kao i prvi naravno,u ulozi logisticara,i consiglijerea)..."ko te ne zna skupo bi te platio" :-) jadan si...al' ti to ve znas :wink:
Sto ja ne kuzim, jel Tito ubio Cacu, ili je puco, pa promasio. Ajmo se drzati teme. A sto se Mirka Kovaca tice, radi se o beogradskom piscu, od devedesetih izbjeglici iz Srbije, moralnom covjeku koji je odlucio pocistiti prvo u svom dvoristu. Sto je za svaku pohvalu. :)

Inace, Mirko Kovac pise kolumnu za splitski Feral, koji u Hrvatskoj ima istu stigmu "nedrzavotvornosti", kao i BH Dani u BiH.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#21

Post by Fair Life »

SD-6 wrote:@fair....
zasto ljudimja ne predociš izvrstan feljton mirka kovaca o ideologu svih zala koja nas zadesise ...Dobrici Ćosicu (dosad izaslo 5 dijelova,zbog kojih im halalih 15km)...ne odgovara ti ha?...
(...)
Neka tebe...

Znaci i ti citas te smrdljive novine... Dane. Vidim dobro si upucen u sadrzaj. Lijepo otvori temu sa ovim sto navodis pa cemo vidjeti. Ti pokazujes selektivno vjerovanje razlicitim tekstovima pisanim u istim novinama. Eto... dopada ti se feljton od Mirka Kovaca, ali ne i prica o Caci ili neka druga koja ne odgovara tvojoj predstavi o istini.

Dopada ti se na primjer intervju Gorana Bregovica "Jebo Aliju" jer poslije citanja vidis dovoljno razloga da mozes pljuvati u dalj do mile volje, ali ti se ne dopada clanak iz istih novina "Alija Izetbegovic - zrtva ili sef KOS-a u BiH" jer bi trebalo pljuvati pred sebe.

Ja bas kao i Mirko Kovac zelim prvo pocistiti nasu avliju.

Radije bih nesto o "Tri ratna druga" nego o Kovacu... previse ga cijenim.
CAR
Posts: 9
Joined: 24/05/2004 19:49

#22

Post by CAR »

Ne pratim pretjerano ovaj forum, jer ima previse tema.
Ova tema mi je interesantna jer sam vidio naslov u Danima, ali posto nisam neki veliki ljubitelj iste novine, onda nisam ni mogao procitati tekst.
Ne bih ulazio u polemiku zasto je Fair postavio ovaj tekst, hvala mu svakako. Ali veliki je broj kontradiktornih stvari. Dani kao novina su u sustini smece, bas kao i njihova perjanica Smecanin.
Jedino vrijedno paznje su Jergovic i Hemon, ostalo nije vrijedno ni pomena.
Za mene je Caco heroj i bice to bez obzira na sve. Pa cak i 11 mrtvih policajaca ne mijenja moje misljenje. Da nije malo cudno da je bas sin Avde Hebiba dosao da hapsi Cacu? I bas 3 nemuslimana da hapse Cacu? Cacu koji je bio poznat po svojoj mrznji prema istim.
Hajde evo i da kazemo koje sve u ratu bio u Vojnoj policiji. Pa ti nisu imali veze sa borbom i prvom linijom. Mozda je gospodin Hebib pogresno procijenio situaciju i umjesto da njegov sin postane heroj zbog hapsenja Cace, postao je rahmetli.
Javna je tajna da je Avdo Hebib ubio Cacu. Zasto Dani kada su vec toliko direktni i iskreni ne naprave intervju sa Avdom Hebibom???
Cemu sva ova prica?
Cekaju pogodan trenutak mozda? Da umre Avdo Hebib i onda da objave istinu.
Napravite intervju sa Avdom Hebibom, da bas onim Avdom koji je placuci molio Murata da ne pusta branu. Ne, ne volim Hebiba, jer je jos onda pokazao svoju slabost. Ne sumnjam uopste da je u trenutku kada je vidio ubicu svoga sina postupio zaslijepljen osvetom.
Ne znam dakle cemu polemika.
Dani su smece, jer na ovaj nacin pokusavaju privuci ljude da kupuju njihove polupismene tekstove. Znate ko je kljucni covjek, pa bujrum napravite taj intervju. A sto se tice Alije, sad je gotovo. Ostavite ga na miru. Ali izgleda da vam je to specijalnost, pisanje o onima koji se ne mogu braniti.
Eto pljujete po Celi, Bajramovicu. A sjecam se naslovne strane od prije nekih 6-7 godina, "momak sa vruceg sarajevskog asfalta MOJE IME JE CELO, ISMET BAJRAMOVIC CELO".
Da, Dani su ga reklamirali. I ima jos milion primjera kao sto je Celo. Ali to je neka druga prica, neki drugi film.
Ah da, Caco je heroj, bio, bice i ostace.
A ti Fair life cisti nasu avliju, tako i treba.
Ali nema nista od tog tvog ciscenja, kad smrad i prljavstina dolaze iz komsiluka. Tako ti je to kad upadnes u losu raju ..............
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#23

Post by Fair Life »

CAR wrote:(...)
Ali nema nista od tog tvog ciscenja, kad smrad i prljavstina dolaze iz komsiluka. Tako ti je to kad upadnes u losu raju ..............
Ne brini se za mene... necu zavrsiti u drugorazrednom "Vratniku".

Nego... zelio sam reci da su ljudi bas kao i kondom. Politika ih navuce (u ovom slucaju losa politika)... i poslije guzenja s njima pod ledinu.

Rat je preduzece gdje nema "tehnoloskog viska"... Visak zavrsava pod zemljom.

Pokusalo se sa Cuperkom, Halilovicem... ni sa Talijanom nije sve jasno...

Eto...
CAR
Posts: 9
Joined: 24/05/2004 19:49

#24

Post by CAR »

Fair Life wrote:
CAR wrote:(...)
Ali nema nista od tog tvog ciscenja, kad smrad i prljavstina dolaze iz komsiluka. Tako ti je to kad upadnes u losu raju ..............
Ne brini se za mene... necu zavrsiti u drugorazrednom "Vratniku".
Nisi bas skontao ovu zadnju recenicu na pravi nacin. Nema to veze sa tobom, vec sa Bosnom. Bosna je nazalost bas kao i drugorazredni Vratnik. Ima tu dobrih igraca, ali vecina ih voli nesportski zivot. Dosta njih ce se prodati za male pare.
A ljudi i kondom, pa tu su negdje. Fino poredjenje. Vjeruj mi da od kako nisam vise u Bosni, uopste ne pratim politiku.
A eto kad si vec pomenuo one koji su trebali da budu posmrtno odlikovani, a nisu. Evo ti nekoliko onih za koje se prica da su poginuli pod misterioznim okolnostima. Enver Sehovic, Safet Zajko, Senahid Bolic ..............zeljeli su slobodnu Bosnu (ne Senada Avdica), ali to nije bilo po planu .........................sada se ulice zovu po njima.......................a kamo srece da je bilo onako kako su oni zeljeli....
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#25

Post by Prenj »

CAR wrote:Ne pratim pretjerano ovaj forum, jer ima previse tema.
Ova tema mi je interesantna jer sam vidio naslov u Danima, ali posto nisam neki veliki ljubitelj iste novine, onda nisam ni mogao procitati tekst.
Ne bih ulazio u polemiku zasto je Fair postavio ovaj tekst, hvala mu svakako. Ali veliki je broj kontradiktornih stvari. Dani kao novina su u sustini smece, bas kao i njihova perjanica Smecanin.
Jedino vrijedno paznje su Jergovic i Hemon, ostalo nije vrijedno ni pomena.
Za mene je Caco heroj i bice to bez obzira na sve. Pa cak i 11 mrtvih policajaca ne mijenja moje misljenje. Da nije malo cudno da je bas sin Avde Hebiba dosao da hapsi Cacu? I bas 3 nemuslimana da hapse Cacu? Cacu koji je bio poznat po svojoj mrznji prema istim.
Hajde evo i da kazemo koje sve u ratu bio u Vojnoj policiji. Pa ti nisu imali veze sa borbom i prvom linijom. Mozda je gospodin Hebib pogresno procijenio situaciju i umjesto da njegov sin postane heroj zbog hapsenja Cace, postao je rahmetli.
Javna je tajna da je Avdo Hebib ubio Cacu. Zasto Dani kada su vec toliko direktni i iskreni ne naprave intervju sa Avdom Hebibom???
Cemu sva ova prica?
Cekaju pogodan trenutak mozda? Da umre Avdo Hebib i onda da objave istinu.
Napravite intervju sa Avdom Hebibom, da bas onim Avdom koji je placuci molio Murata da ne pusta branu. Ne, ne volim Hebiba, jer je jos onda pokazao svoju slabost. Ne sumnjam uopste da je u trenutku kada je vidio ubicu svoga sina postupio zaslijepljen osvetom.
Ne znam dakle cemu polemika.
Dani su smece, jer na ovaj nacin pokusavaju privuci ljude da kupuju njihove polupismene tekstove. Znate ko je kljucni covjek, pa bujrum napravite taj intervju. A sto se tice Alije, sad je gotovo. Ostavite ga na miru. Ali izgleda da vam je to specijalnost, pisanje o onima koji se ne mogu braniti.
Eto pljujete po Celi, Bajramovicu. A sjecam se naslovne strane od prije nekih 6-7 godina, "momak sa vruceg sarajevskog asfalta MOJE IME JE CELO, ISMET BAJRAMOVIC CELO".
Da, Dani su ga reklamirali. I ima jos milion primjera kao sto je Celo. Ali to je neka druga prica, neki drugi film.
Ah da, Caco je heroj, bio, bice i ostace.
A ti Fair life cisti nasu avliju, tako i treba.
Ali nema nista od tog tvog ciscenja, kad smrad i prljavstina dolaze iz komsiluka. Tako ti je to kad upadnes u losu raju ..............
Caco heroj?
"Heroj" je u istoj mjeri kao i mnoge druge ubice kojima se sada sudi u Hagu.
Steta sto je ubijen. Sudjenje Caci bi okrilo dosta zanimljivih detalja o nasim proslim vodjama.
A ovim nasim patriotama, koji ga slave kao heroja, ocito sve nevine zrtve proslog rata nisu jednake.
Locked