D A R K (netflix serija)

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1 D A R K (netflix serija)

Post by dale cooper »

Image

Tema o novoj netflix seriji, punoj misterije, ubistava i putovanjima kroz vrijeme.

I DA, NA OVOJ TEMI ĆEMO RASPRAVLJATI I SPOJLATI TAKO DA ONI KOJI TO NE ŽELE NEKA I NE ULAZE I NE ČITAJU DALJE. :mrgreen:
Last edited by dale cooper on 27/12/2017 00:08, edited 3 times in total.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11053
Joined: 15/01/2010 18:31

#2 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Jack Be Nimble »

I ja sam misljenja da je anti-hrist Bastosz, ali opet ne mogu da vjerujem da takav lik moze uspjeti toliko u zivotu. Prije bi rekao da je on zamjena za Helga.
User avatar
black
Posts: 17096
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#3 Re: D A R K (netflix serija)

Post by black »

Jack Be Nimble wrote:I ja sam misljenja da je anti-hrist Bastosz, ali opet ne mogu da vjerujem da takav lik moze uspjeti toliko u zivotu. Prije bi rekao da je on zamjena za Helga.
tek u drugoj sezoni saznat cemo da li bi Bartosz mogao biti Noa :mrgreen:
serija je stvarno kompleksna, udrobljeno je tu od grcke mitologije, njemackih bajki, nauke pa do emerald tableta, npr mala pudlica sa imenom Gretchen, tesko da ce to bilo kome nesto znaciti ako se nije susreo sa Faustom itd.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11053
Joined: 15/01/2010 18:31

#4 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Jack Be Nimble »

Serija se definitivno mora opet pogledati. Mogao sam pratiti imena, ali vise ne volim gledati serije sa prevodom. Ne mogu se udubiti u citavu pricu, a i nemam sanse da se ufatim telefona ili laptopa :-)
mrgreen
Posts: 1223
Joined: 12/05/2008 21:11

#5 Re: D A R K (netflix serija)

Post by mrgreen »

Jack Be Nimble wrote:I ja sam misljenja da je anti-hrist Bastosz, ali opet ne mogu da vjerujem da takav lik moze uspjeti toliko u zivotu. Prije bi rekao da je on zamjena za Helga.
procitala sam samo pocetak recenice, i za nekog ko se odlucuje da li da pogleda seriju ili ne, a ne zeli da zna ista unaprijed, ovo je fakat spoiler.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11053
Joined: 15/01/2010 18:31

#6 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Jack Be Nimble »

mrgreen wrote:
Jack Be Nimble wrote:I ja sam misljenja da je anti-hrist Bastosz, ali opet ne mogu da vjerujem da takav lik moze uspjeti toliko u zivotu. Prije bi rekao da je on zamjena za Helga.
procitala sam samo pocetak recenice, i za nekog ko se odlucuje da li da pogleda seriju ili ne, a ne zeli da zna ista unaprijed, ovo je fakat spoiler.
Pa nego sta da je spojler :D Dobro dosla na temu gdje je sve posveceno seriji Dark. Ko ti je kriv sto zalazis gdje ti nije mjesto prije gledanja svih epizoda :thumbup:
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#7 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Dasi »

Sta ti je prokleto zensko, coek otvori temu da se ne bi spojlalo ljudima na onoj opstoj al jok, mora ona trgat jabuke :)

https://m.youtube.com/watch?t=9s&v=Nm5ll5pKaUc

Nego kako je ona cuka otvorila vrata i zavrsila 33 godine u buducnosti?
User avatar
irac300
Posts: 9019
Joined: 18/07/2009 18:36

#8 Re: D A R K (netflix serija)

Post by irac300 »

Dasi wrote:Sta ti je prokleto zensko, coek otvori temu da se ne bi spojlalo ljudima na onoj opstoj al jok, mora ona trgat jabuke :)

https://m.youtube.com/watch?t=9s&v=Nm5ll5pKaUc

Nego kako je ona cuka otvorila vrata i zavrsila 33 godine u buducnosti?
I meni je to upalo u oci, kao i scena sa malim Mikkelom. Ono, kada svi bjeze od pecine, a on zavrsi u pecini. Al' hajd', ne mogu im mnogo zamjeriti, serija mi je odlicna.
User avatar
black
Posts: 17096
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#9 Re: D A R K (netflix serija)

Post by black »

irac300 wrote:
Dasi wrote:Sta ti je prokleto zensko, coek otvori temu da se ne bi spojlalo ljudima na onoj opstoj al jok, mora ona trgat jabuke :)

https://m.youtube.com/watch?t=9s&v=Nm5ll5pKaUc

Nego kako je ona cuka otvorila vrata i zavrsila 33 godine u buducnosti?
I meni je to upalo u oci, kao i scena sa malim Mikkelom. Ono, kada svi bjeze od pecine, a on zavrsi u pecini. Al' hajd', ne mogu im mnogo zamjeriti, serija mi je odlicna.
mozda je prosla sa nekim (valjda ce pojasniti u drugoj sezoni) ili postoji jos neka crvotocina koja jos nije prikazana :mrgreen:
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#10 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Dasi »

irac300 wrote:I meni je to upalo u oci, kao i scena sa malim Mikkelom. Ono, kada svi bjeze od pecine, a on zavrsi u pecini. Al' hajd', ne mogu im mnogo zamjeriti, serija mi je odlicna.
Haj malac i nekako, upo u rupu, sklizno u pecinu, lunjo po pecini naletilo na vrata, otvorio ih...
Al kako ce cuko otvoriti, gusana, vrata i zavrsiti u buducnosti.
Nego na ona tri kraka pisu tri godine, jedan krak jedna vrata jedna godina... znaci mozes se kretati samo po odredjenim godinama, 1953, 1986 i 2019. Odakle na kraju ona buducnost i odakle ona baba u buducnosti? Kuda je prosla 33 godine od 2019? I onaj bilmez je zavrsio na kraju u istoj godini u njenom bunkeru.
Last edited by Dasi on 26/12/2017 23:07, edited 1 time in total.
User avatar
irac300
Posts: 9019
Joined: 18/07/2009 18:36

#11 Re: D A R K (netflix serija)

Post by irac300 »

black wrote:
irac300 wrote:
Dasi wrote:Sta ti je prokleto zensko, coek otvori temu da se ne bi spojlalo ljudima na onoj opstoj al jok, mora ona trgat jabuke :)

https://m.youtube.com/watch?t=9s&v=Nm5ll5pKaUc

Nego kako je ona cuka otvorila vrata i zavrsila 33 godine u buducnosti?
I meni je to upalo u oci, kao i scena sa malim Mikkelom. Ono, kada svi bjeze od pecine, a on zavrsi u pecini. Al' hajd', ne mogu im mnogo zamjeriti, serija mi je odlicna.
mozda je prosla sa nekim (valjda ce pojasniti u drugoj sezoni) ili postoji jos neka crvotocina koja jos nije prikazana :mrgreen:
Ma moze se smisliti 1001 razlog, takva je serija. Evo, cim sam napisao svoj prijasnji post u vezi Mikkela, sinu mi, da ga je vjerovatno starija verzija Jonasa otela i odvela u '86 godinu.
User avatar
irac300
Posts: 9019
Joined: 18/07/2009 18:36

#12 Re: D A R K (netflix serija)

Post by irac300 »

Dasi wrote:
irac300 wrote:I meni je to upalo u oci, kao i scena sa malim Mikkelom. Ono, kada svi bjeze od pecine, a on zavrsi u pecini. Al' hajd', ne mogu im mnogo zamjeriti, serija mi je odlicna.
Haj malac i nekako, upo u rupu, sklizno u pecinu, lunjo po pecini naletilo na vrata, otvorio ih...
Al kako ce cuko otvoriti, gusana, vrata i zavrsiti u buducnosti.
Nego na ona tri kraka pisu tri godine, jedan krak jedna vrata jedna godina... znaci mozes se kretati samo po odredjenim godinama, 1953, 1986 i 2019. Odakle na kraju ona buducnost i odakle ona baba u buducnosti?
Ima dosta otvorenih pitanja, na koja cemo odgovore dobiti u narednoj sezoni, bar se nadam.
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#13 Re: D A R K (netflix serija)

Post by dale cooper »

black wrote:
irac300 wrote:
Dasi wrote:Sta ti je prokleto zensko, coek otvori temu da se ne bi spojlalo ljudima na onoj opstoj al jok, mora ona trgat jabuke :)

https://m.youtube.com/watch?t=9s&v=Nm5ll5pKaUc

Nego kako je ona cuka otvorila vrata i zavrsila 33 godine u buducnosti?
I meni je to upalo u oci, kao i scena sa malim Mikkelom. Ono, kada svi bjeze od pecine, a on zavrsi u pecini. Al' hajd', ne mogu im mnogo zamjeriti, serija mi je odlicna.
mozda je prosla sa nekim (valjda ce pojasniti u drugoj sezoni) ili postoji jos neka crvotocina koja jos nije prikazana :mrgreen:
Moguće da 1953 još nije bilo onih kapija, pa je pudlica prošla bez problema. :D Jer neko je kapije u nekom momentu
morao postaviti.
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#14 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Dasi »

Image
Ako nekome zatreba :)
User avatar
jasko_ba
Posts: 7796
Joined: 13/11/2006 17:47

#15 Re: D A R K (netflix serija)

Post by jasko_ba »

:mrgreen: Vrhunska serija!
Image
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14265
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#16 Re: D A R K (netflix serija)

Post by DaysleepeR »

Jack Be Nimble wrote:I ja sam misljenja da je anti-hrist Bastosz, ali opet ne mogu da vjerujem da takav lik moze uspjeti toliko u zivotu. Prije bi rekao da je on zamjena za Helga.
Noah je antikrist

Bastosz je Faust
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14265
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#17 Re: D A R K (netflix serija)

Post by DaysleepeR »

User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#18 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Diwan »

Serija mi se jako dopada, najviše zbog teme, a i svega ostalog – produkcije, fotografije, glume, kadrova, mada za razliku od nekih nisam sklon da se detaljno, studiozno bavim izučavanjem serije i scenarija i filozofije u njemu. Tema je suviše kompleksna i prilično je svega udrobljeno, dovoljno da privuče gledaoce i zagolica maštu a to svakako znaju kvalitetni pisci scenarija.

Tražiti odgovore je besmisleno, a još više imati odgovore na njih.

Smješno mi je da su ljudi bave istraživanjem serija, a ne stvarnosti oko njih samih koja je fascinantnija od toga i u koju ne vjeruju i koju odbacuju. Smješno i žalosno.

Some real stuff:

User avatar
vejza00
Posts: 1438
Joined: 08/08/2011 11:14

#19 Re: D A R K (netflix serija)

Post by vejza00 »

prve dvije epizode sam gledao sa engl. audio a kasnije sam prebacio na njemacki....serija tri puta bolja kad se slusa na njemackom :thumbup:
racionalista
Posts: 1473
Joined: 20/07/2012 20:40

#20 Re: D A R K (netflix serija)

Post by racionalista »

Serija je defintivno bolja kad se gleda sa orginalnim audio zapisom tj. na njemačkom. Neki termini su loše prevedeni na engleski, a samim tim i titl koji se pojavio za područje bivše YU je lošiji.

U seriji je udrobljeno svega i dobro je uvezana. Kroz cijelu seriju se potencira teza da se "Ne zna šta je starije, kokoška ili jaje?" :D
Tako da ishodište početka svega ne treba uzimati 1953 godinu koja je u seriji prikazana kao početak svih dešavanja već vjerovatno neku godinu u budućnosti kada je zbog ljudskog nemara došlo do neke nuklearne havarije koja je stvorila crnu rupu ili nešto slično wormhole-u. Vjerovatno su i one zaštitne ploče i vrata sa gravurom "Sic mundus creatsu est" postavljene nekada u budućnosti i možda zbog uzimanja nulte tačke od kad se vrši brojanje vremena te iste nepredstavljaju barijeru u "prošlosti". Meni je veća nelogičnost kako se policajac u 1986 god. ne sjeća i ne poveuje desavanja iz 1953 god, a matrica se nije nimalo promijenila. Serija je vrlo dobra i iskreno razočarao me je sami kraj. Dobra priča se na kraju svela na neku njemačku verziju terminatora :D
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11053
Joined: 15/01/2010 18:31

#21 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Jack Be Nimble »

I ja sam se isto pitao za drota al opet moze se objasniti da npr. previse pije i jednostavno ne konta. Jer je u mladjim danima bio mnogo ostriji, a u 80tim kada ga vidimo po prvi put moze se primjetiti da nema bas nekog autoriteta.

Zato ona sto je crtala ptice, pa kasnije postaje detektiv pocinje da konta stvari.

Isto sam se pitao zasto Mikel i zena mu ne mogu skontati da su mozda sina vec jednom vidjeli kada im je kucao na vrata. A opet jednom vidio malog prije 30 godina, ko ce to zapamtiti. Ali isto pitanje imam i za Povratak u Buducnost, kako roditelji Martija nisu se nikada zapitali zasto njihov sin izgleda isto kao onaj mali iz 50tih :?
racionalista
Posts: 1473
Joined: 20/07/2012 20:40

#22 Re: D A R K (netflix serija)

Post by racionalista »

Valjda se nadaju da će gledaoci preći preko nekih nelogičnosti. Samo mi nije onda jasno zašto na jednoj strani komplikuju i do detalja pokušavaju dočarati teoriju vezanu za odnos vremena i prostora( nešto što nije jasno i sa cim nije upoznato bar 90% ljudi na planeti), a onda prave greške i rupe na tako sitnim detaljima.

Posalji terminatora iz buducnosti da popravi greske u proslosti :D
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11053
Joined: 15/01/2010 18:31

#23 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Jack Be Nimble »

racionalista wrote:Valjda se nadaju da će gledaoci preći preko nekih nelogičnosti. Samo mi nije onda jasno zašto na jednoj strani komplikuju i do detalja pokušavaju dočarati teoriju vezanu za odnos vremena i prostora( nešto što nije jasno i sa cim nije upoznato bar 90% ljudi na planeti), a onda prave greške i rupe na tako sitnim detaljima.

Posalji terminatora iz buducnosti da popravi greske u proslosti :D
Sto se tice terminatora mogu skontati to tipa posalji sada nekoga da ubije Hitlera. Al drugio dio te price mi je glup jer John citavog svog zivota zna da mora naci Reesa kojeg ce poslati nazad svojoj majci da bi njega napravio :zoka:

Ipak svidjaju me se potovanje kroz vrijeme tematike, jer uvijek se ima sto pitanja i na svaki odgovor moze se dodati, ali. I tako u krug.
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#24 Re: D A R K (netflix serija)

Post by dale cooper »

Najbolja objašnjenja kako u ovoj seriji funkcioniše time travel je dao sajdžija. Mislim da je on i narator svake epizode.
Sa obzirom da je on i napisao onu knjigu, moguće da je njegova uloga i mnogo veća.
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Truba »

što sam sve ovdje pročitao
doduše na preskok
Post Reply