D A R K (netflix serija)

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#176 Re: D A R K (netflix serija)

Post by beni-bu-man »

mrgreen wrote:Oj, gledajuci ovu mapu promaklo mi je nekoliko stvari https://i.imgur.com/j5lf2Hu.png
Ako bi neko ljubazno mogao da me uputi :-D

- Noah i Agnes brat i sestra ?? Kad, kako? A postoje uz to teorije da su njih dvoje roditelji od Trontea?
- Woller i Bernadette brat i sestra

I kakve je veze imalo sto je Claudia bijeli djavo?

Kad je treca sezona, valja gledati opet prve dvije ispocetka.
Agnes Nielsen :
Tronte Nielsen (Son)
Noah † (Brother)
Jana Nielsen (Daughter-In-Law)
Ulrich Nielsen (Grandson)
Mads Nielsen † (Grandson)
Magnus Nielsen (Great-Grandson)
Martha Nielsen † (Great-Granddaughter)
Mikkel Nielsen † (Great-Grandson)
Jonas Kahnwald (Great-Great-Grandson)
Doris Tiedemann † (Lover)
Erna † (Mother)
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#177 Re: D A R K (netflix serija)

Post by alibaba_i_30_godina »

beni-bu-man wrote:
mrgreen wrote:Oj, gledajuci ovu mapu promaklo mi je nekoliko stvari https://i.imgur.com/j5lf2Hu.png
Ako bi neko ljubazno mogao da me uputi :-D

- Noah i Agnes brat i sestra ?? Kad, kako? A postoje uz to teorije da su njih dvoje roditelji od Trontea?
- Woller i Bernadette brat i sestra

I kakve je veze imalo sto je Claudia bijeli djavo?

Kad je treca sezona, valja gledati opet prve dvije ispocetka.
Agnes Nielsen :
Tronte Nielsen (Son)
Noah † (Brother)
Jana Nielsen (Daughter-In-Law)
Ulrich Nielsen (Grandson)
Mads Nielsen † (Grandson)
Magnus Nielsen (Great-Grandson)
Martha Nielsen † (Great-Granddaughter)
Mikkel Nielsen † (Great-Grandson)
Jonas Kahnwald (Great-Great-Grandson)
Doris Tiedemann † (Lover)
Erna † (Mother)
Martha je živa, tj. ona neka njena verzija. :razz:
User avatar
video
Posts: 6758
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#178 Re: D A R K (netflix serija)

Post by video »

Ma meni je ovo gotovo pa vrh :thumbup:

Rijetko gdje ces naci ovakvu tematiku. Soundtrack uradjen samo tako. Ma..... sve 5 :D

Jonas/Adam se posijao - nema gdje ga nema, iskace ko iz pastete :D sve o svakom zna a ustvari ne zna nista - tragedija :(

Hana zakon, jebe se njoj za sve. Lijepo joj onaj brada Jonas rece, tebi je samo stalo za tebe(i tvoje dupe). Ode ona u proslost i tamo da bude glavna baja :D prosipa im folove-golove iz buducnosti - ma libo je racq :D . Kako samo onog jadnika sjeba u ludari, prava kucka :izet:

Ostaje samo nepoznanica za mene onaj drot klausen sto sve propitkuje a nesto ocito zna. Onda, ko bi mogao biti Reginin muz, onaj migrant :D sto se udO :D nesto mi beze da je samo to, mora biti neciji tata/sin/ :D
I da, naravno, ona mala crna u buducnosti sto lici na Hanu kad je mala bila.

Sve u svemu, ja zadovoljan!
JesT da me nekad baci u depru kad pocnem ovo sve vezati sa stvarnošću/sadašnošću :shock: ali :run:

Jedva cekam 3. sezonu.

User avatar
Dosadno mii
Posts: 2475
Joined: 16/06/2014 20:33

#179 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Dosadno mii »

jel njima 2020 sadašnje ili buduće vrijeme
:roll:
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#180 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Diwan »

Za mene je ova sezona downgrade u odnosu na prvu. Nema onaj vow efekat kao prva, posebice što sa samim krajem ima tendenciju da se pretvori u eventualnoj trećoj sezoni u tip populističkih serija tipa 100, travelers, the expanse itd. Izvlači je jedino, trenutno, odlična produkcija, i uspjeh prve sezone. Sama tema je priličan zalogaj za svakog scenaristu, jer se kreče u krugovima koji su većim dijelom nepoznanica, iako je samo putovanje kroz vrijeme već sada dostupno, u stvari pitaj Boga od kada već, samo je pitanje za koga je dostupno i ko se time služi i u koje svrhe, na koji način itd.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#181 Re: D A R K (netflix serija)

Post by 90minut »

Diwan wrote:Za mene je ova sezona downgrade u odnosu na prvu. Nema onaj vow efekat kao prva, posebice što sa samim krajem ima tendenciju da se pretvori u eventualnoj trećoj sezoni u tip populističkih serija tipa 100, travelers, the expanse itd. Izvlači je jedino, trenutno, odlična produkcija, i uspjeh prve sezone. Sama tema je priličan zalogaj za svakog scenaristu, jer se kreče u krugovima koji su većim dijelom nepoznanica, iako je samo putovanje kroz vrijeme već sada dostupno, u stvari pitaj Boga od kada već, samo je pitanje za koga je dostupno i ko se time služi i u koje svrhe, na koji način itd.
Isti kvalitet kao prva sezona i odlican cliffhanger, ovako je mišljenje jedno 90 posto publike.

Naravno ima i takvih kao ti što je ok.

Serije koje si nabrojao ne smiju se pisati na ovoj temi, a ne nešto drugo.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#182 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Diwan »

90minut wrote:
Diwan wrote:Za mene je ova sezona downgrade u odnosu na prvu. Nema onaj vow efekat kao prva, posebice što sa samim krajem ima tendenciju da se pretvori u eventualnoj trećoj sezoni u tip populističkih serija tipa 100, travelers, the expanse itd. Izvlači je jedino, trenutno, odlična produkcija, i uspjeh prve sezone. Sama tema je priličan zalogaj za svakog scenaristu, jer se kreče u krugovima koji su većim dijelom nepoznanica, iako je samo putovanje kroz vrijeme već sada dostupno, u stvari pitaj Boga od kada već, samo je pitanje za koga je dostupno i ko se time služi i u koje svrhe, na koji način itd.
Isti kvalitet kao prva sezona i odlican cliffhanger, ovako je mišljenje jedno 90 posto publike.

Naravno ima i takvih kao ti što je ok.

Serije koje si nabrojao ne smiju se pisati na ovoj temi, a ne nešto drugo.
Kao da je mene briga šta misli 90 posto publike
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#183 Re: D A R K (netflix serija)

Post by 90minut »

Diwan wrote:
90minut wrote:
Diwan wrote:Za mene je ova sezona downgrade u odnosu na prvu. Nema onaj vow efekat kao prva, posebice što sa samim krajem ima tendenciju da se pretvori u eventualnoj trećoj sezoni u tip populističkih serija tipa 100, travelers, the expanse itd. Izvlači je jedino, trenutno, odlična produkcija, i uspjeh prve sezone. Sama tema je priličan zalogaj za svakog scenaristu, jer se kreče u krugovima koji su većim dijelom nepoznanica, iako je samo putovanje kroz vrijeme već sada dostupno, u stvari pitaj Boga od kada već, samo je pitanje za koga je dostupno i ko se time služi i u koje svrhe, na koji način itd.
Isti kvalitet kao prva sezona i odlican cliffhanger, ovako je mišljenje jedno 90 posto publike.

Naravno ima i takvih kao ti što je ok.

Serije koje si nabrojao ne smiju se pisati na ovoj temi, a ne nešto drugo.
Kao da je mene briga šta misli 90 posto publike
Naravno da ne treba ja to samo reda radi jer si manjina kao recimo hrvati u BiH.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2475
Joined: 16/06/2014 20:33

#184 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Dosadno mii »

jonas iz 2020 se vratio u 2019 i poljubio martu i marta iz 2020 se toga sjeca, a ne bi trebalo
Malo su se zapetljali
Oni ili ja :D
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#185 Re: D A R K (netflix serija)

Post by 90minut »

Dosadno mii wrote:jonas iz 2020 se vratio u 2019 i poljubio martu i marta iz 2020 se toga sjeca, a ne bi trebalo
Malo su se zapetljali
Oni ili ja :D
Ti :lol:
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2475
Joined: 16/06/2014 20:33

#186 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Dosadno mii »

Ako se uradi nesto drugacije u proslosti osoba iz sadasnjosti ce biti toga svjesna?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#187 Re: D A R K (netflix serija)

Post by banjaluka078 »

Vrti mi se u glavi dok gledam ovu seriju. Dok ih sve pohvatam i složim.
brain bubbles
Posts: 519
Joined: 04/12/2012 00:17

#188 Re: D A R K (netflix serija)

Post by brain bubbles »

Dosadno mii wrote:Ako se uradi nesto drugacije u proslosti osoba iz sadasnjosti ce biti toga svjesna?
Ne znamo to jos. Niko jos uvijek nije uspio da promijeni ciklus
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58369
Joined: 03/08/2010 19:04

#189 Re: D A R K (netflix serija)

Post by kakavdanakneiskustvu »

banjaluka078 wrote:Vrti mi se u glavi dok gledam ovu seriju. Dok ih sve pohvatam i složim.
:mrgreen: :thumbup:
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#190 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Diwan »

banjaluka078 wrote:Vrti mi se u glavi dok gledam ovu seriju. Dok ih sve pohvatam i složim.
Ma lijepa zabava, samo opušteno; u sljedećoj sezoni će se vjerovatno nakačiti na nekoga iz Ratova Zvjezda :D
User avatar
Point.
Posts: 27503
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#191 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Point. »

Večeras krećem sa gledanjem ove serije. Nadam se da je iole dobra ko što je hvalite.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58369
Joined: 03/08/2010 19:04

#192 Re: D A R K (netflix serija)

Post by kakavdanakneiskustvu »

vrlo dobra,skoro pa odlična
User avatar
Point.
Posts: 27503
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#193 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Point. »

Pogledao prve 3 epizode prve sezone, odlična serija. Mislio sam da ću nakon Černobila dugo čekati na jednu dobru seriju al gledaj vraga šta sam fulio. Time travel, omiljena tema, dosta vremena provodim slušajući razne podcaste o tome, John Titoru i slično. Jedva čekam mrak da nastavim sa gledanjem. :)
User avatar
Point.
Posts: 27503
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#194 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Point. »

Dogledo 7 epizodu prve sezone. Kad onaj Jonas ode u prošlost i ugleda onog malog Mikkela koji je nestao u početku, tj svog oca znači da mu je Ulrich djed, što opet znači da je njegova mama Hannah spavala sa jel Mikkelom, ocem, i kasnije sa djedom, tj Ulrichom. Wicked. :)

Onaj brada reče Jonasu da ne mjenja tok događaja kad je htjeo da vrati Mikkela nazad u svoju sadašnjost iz koje je nestao. Ali zar već sama pojava iz nikud Mikkela u 1986 nije narušavanje tok događaja u budućnosti, jer ako mu je on otac, znači da je Mikkel postojao u 2019 godini istovtemeno i kao mali sin Ulrichu i kao Michael, otac Jonasa i muž od Hane. Što opet znači da je i istovremeno postojao i u 1986 godini kao mali Mikkel, kasnije Michael kad je njegovom ocu bilo nešto više od 16 godina, kako to utječe na budućnost jer u to vrijeme u koje je došao, tj 1986 godinu, njegov otac Ulrich je bio mlad i bez djece. Konta li iko o čemu pričam?
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#195 Re: D A R K (netflix serija)

Post by dale cooper »

Point. wrote:Dogledo 7 epizodu prve sezone. Kad onaj Jonas ode u prošlost i ugleda onog malog Mikkela koji je nestao u početku, tj svog oca znači da mu je Ulrich djed, što opet znači da je njegova mama Hannah spavala sa jel Mikkelom, ocem, i kasnije sa djedom, tj Ulrichom. Wicked. :)

Onaj brada reče Jonasu da ne mjenja tok događaja kad je htjeo da vrati Mikkela nazad u svoju sadašnjost iz koje je nestao. Ali zar već sama pojava iz nikud Mikkela u 1986 nije narušavanje tok događaja u budućnosti, jer ako mu je on otac, znači da je Mikkel postojao u 2019 godini istovtemeno i kao mali sin Ulrichu i kao Michael, otac Jonasa i muž od Hane. Što opet znači da je i istovremeno postojao i u 1986 godini kao mali Mikkel, kasnije Michael kad je njegovom ocu bilo nešto više od 16 godina, kako to utječe na budućnost jer u to vrijeme u koje je došao, tj 1986 godinu, njegov otac Ulrich je bio mlad i bez djece. Konta li iko o čemu pričam?
Riječ je o konceptu poznatom kao kauzalna petlja odnosno predestinacioni ili predsudbinski paradoks. Vjerovatno si čuo za to i gledao gomilu puta
u raznim filmovima sci-fi tematike. Jedna od varijacija ovog paradoksa je na djelu i u DARK-u.


Predsudbinski paradoks (eng. predestination paradox) je paradoks putovanja kroz vrijeme koji se često javlja u znanstvenoj fantastici. Paradoks se događa kada je putnik kroz vrijeme uhvaćen u petlji događaja koji prethode njegovom putovanju kroz vrijeme, odnosno su razlog njegovog putovanja kroz vrijeme. Po tome, događaji sadašnjosti, koje putnik kroz vrijeme svojim odlaskom u prošlost želi spriječiti, će biti uzrokovani baš tim njegovim odlaskom u prošlost. Na primjer, netko otputuje u prošlost kako bi ubio Hitlera dok je bio dijete, i time spriječio Drugi svjetski rat. No po povratku u svoje vlastito vrijeme, putnik otkriva da se ništa nije promijenilo, jer su Hitlerovi roditelji poslije pronašli drugo dijete, usvojili ga, i ono je postalo Hitler kojeg poznaje normalna povijest. Odnosno, svojim odlaskom u prošlost, putnik kroz vrijeme stvorio je povijest koju je želio promjeniti.


Što će reći da je Mikkaelu uvijek bilo suđeno da se vrati u prošlost (1986-tu) sa tačke sa koje se vratio (2019-ta) i da postane suprug Hane i
otac Jonasa. I mislim da je ovo samo jedna kauzalna petlja od mnogih koje se dešavaju u DARK-u. Njegov povratak u prošlost kao što vidimo
nije uticao na vezu njegovih roditelja koji će nešto kasnije njega dobiti. Ali da je Mikkael/Michael bio svjestan šta se dešava i da je to imalo
dubok uticaj na njegov život i osjećaj nepripadanja to svakako.
User avatar
Point.
Posts: 27503
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#196 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Point. »

Al opet teško mi je da shvatim da je Mikkel/Michael postojao istovremeno u 2019 godini i kao mladi dječak od 9 godina i kao odrastao čovjek, otac Jonasa. Znači on je 9 godina istovremeno postojao kao dvije različite osobe.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#197 Re: D A R K (netflix serija)

Post by alibaba_i_30_godina »

Point. wrote:Al opet teško mi je da shvatim da je Mikkel/Michael postojao istovremeno u 2019 godini i kao mladi dječak od 9 godina i kao odrastao čovjek, otac Jonasa. Znači on je 9 godina istovremeno postojao kao dvije različite osobe.
Nije postojao istovremeno jer je ovaj stariji izvršio samoubistvo. Tako nesto je vjerovatno bilo.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2475
Joined: 16/06/2014 20:33

#198 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Dosadno mii »

Point. wrote:Al opet teško mi je da shvatim da je Mikkel/Michael postojao istovremeno u 2019 godini i kao mladi dječak od 9 godina i kao odrastao čovjek, otac Jonasa. Znači on je 9 godina istovremeno postojao kao dvije različite osobe.
Nije to nista dok ne krene druga sezona :thumbup:
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#199 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Brkooo »

u trecoj sezoni onda se dodaju i drugi paralelni unvierzumi....

nego svaka cast scenaristima, valja ovo pohvatati ko je sad kome amidza itd..
User avatar
Point.
Posts: 27503
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#200 Re: D A R K (netflix serija)

Post by Point. »

alibaba_i_30_godina wrote:
Point. wrote:Al opet teško mi je da shvatim da je Mikkel/Michael postojao istovremeno u 2019 godini i kao mladi dječak od 9 godina i kao odrastao čovjek, otac Jonasa. Znači on je 9 godina istovremeno postojao kao dvije različite osobe.
Nije postojao istovremeno jer je ovaj stariji izvršio samoubistvo. Tako nesto je vjerovatno bilo.
Koje godine se ubio Michael?
Post Reply